Jump to content

LG Arena (KM900)


chris7_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επιτέλους...

 

Μετά από 216 σελίδες διάβασμα σε περίπου μια εβδομάδα (και παραπάνω), ήρθε η ώρα να γράψω κι εγώ...

[PLACEHOLDER]

Αυτά τα λίγα (!!!!!!!) και καλώς σας βρήκα... :D:D:D

Καλορίζικος και σου εύχομαι να έχεις μια ευχάριστη εμπειρία.

 

Για τη μπαταρία μετά από 1-2 βδομάδες θα δεις ότι θα κρατάει περισσότερο γιατί θα έχει "στρώσει".

 

Για τη διόρθωση που λες, αφού κάνει μεγέθυνση μετά σέρνεις το δάχτυλο σου προς τη μεριά που θέλεις να κάνεις τη διόρθωση.

 

FMT δεν έχει γιατί το πήρες τώρα το κινητό και έχει τη νέα ελληνική που απαγόρευσε το transmitter.

 

Γενικά είναι καλό για περιστασιακό browsing (αν και η ταχύτητα θέλει βελτίωση)

 

Λοιπόν, καλώς μας ήρθες και για τυχών ερωτήσεις εδώ είμαστε:D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

βασικά βλέπε στα αριστερά την κεραιούλα στο μπλε τετράγωνο αν έκει "κύμματα". Αν έχει σήμα καλό φαίνεται εκεί. Σε αυτά που δεν έχουν κύμματα η κεραία δεν μπαίνει συνήθως ή μπαίνει μετά απο αρκετές προσπάθειες και ανανεώσεις.

 

Δεν έχει να κάνει με αυτό. Αυτό που συμβαίνει είναι ότι μπορείς να βλέπεις διάφορες σελίδες όση ώρα θες αλλά αν κάνεις μια "παύση" για να διαβάσεις το περιεχόμενο κάποιας σελίδας π.χ. για κανά λεπτό ή 2, τότε θα "παγώσει" η σύνδεση! Αυτό μπορεί να συμβεί αμέσως ή μετά από ώρα browsing...

Link to comment
Share on other sites

Θα μας τρελάνεις!:wacko: Πρέπει να έχεις μια ειδική έκδοση, δεν εξηγείται αλλιώς! Προσωπικά με την A είχα πολλά προβλήματα κι ελλείψεις που διορθώθηκαν με την B. Επίσης youtube μέσω wifi υπάρχει μόνο στη νέα O την Γερμανική. Το FM Transmitter εκπέμπει σε stereo οταν έχεις τα ακουστικά συνδεδεμένα και μόνο για το πρώτο τραγούδι. Μετά γίνεται mono με χαμηλή ποιότητα ήχου. Δέν ξέρω τι να πώ.:X

ΥΓ. GPS υπάρχει και μια χαρά. Επίσης η γερμανική εταιρία Skobbler αναπτύσσει ένα πολύ καλό navigator με μεγάλη κάλυψη (navteq on board) και ευελπιστώ να το κάνει και offline. Το wetravel είναι προς το παρών μιά χαρά και πλήρες offline navigation software.

 

Λοιπόν. Το κινητό το αγόρασα πριν 4 μήνες από την apiastos.gr. Είναι unbranded και version α. Από την πρώτη στιγμή όλα δούλεψαν άψογα.

Το FMtransmitter παίζει επί ώρες stereo χωρίς να βάζω τα ακουστικά επάνω, όπως λες. Δεν καταλαβαίνω γιατί θάπρεπε να βάλει κάποιος τα ακουστικά για να στείλει σήμα ο πομπός.

Παίζει χωρίς διακοπή όλα τα songs και μου έκανε εντύπωση η μηδενική κατανάλωση μπαταρίας με το FMT. Ποιότητα μετάδοσης ΤΕΛΕΙΑ.

 

YouTube είδα μια μέρα τρία βιντεάκια από περιέργεια όταν ήμουν στο public στη Πλατεία συντάγματος που έχει τσάμπα wifi γιατί εγώ δεν έχω σπίτι μου.

 

Οσο για το GPSNavigator η δική μου άποψη είναι πως ότι κι αν γίνει ΔΕΝ μπορεί να πλησιάσει σε χρηστικότητα ένα "φυσιολογικό" navigator των 120 ευρώ του εμπορίου. Δεν θεωρώ navigator κατι που θα μου φάει το χρόνο να βρει δορυφόρους (γιατί ως γνωστόν ένας δορυφόρος δεν φτάνει). Πιό γρήγορα θα πάω στον προορισμό μου ρωτώντας ένα περαστικό!!! Ασε που το πραγματικό navigator δεν χρειάζεται καθόλου τηλεφωνικό δίκτυο. Μετά είναι και το θέμα της μπαταρίας. Δεν είναι δυνατόν να οδηγάς και να ρισκάρεις να μείνεις χωρίς τηλέφωνο επειδή το έβαλες να ψάχνει για δορυφόρους. Το να δεις κάποιο χάρτη κάποια στιγμή στο google map δεν λέγεται "navigator".

Αν ήθελε η LG να κάνει το arena ΚΑΙ navigator θα του έδινε διπλάσιο όγκο με διπλάσια μπαταρία και στα διπλάσια λεφτά!!! Ούτε θα περίμενε από μας να της μετατρέψουμε το κινητό σε navigator. Θα το είχε κάνει μόνη της. Επίσης αν υπήρχε κάποιος τρίτος κατασκευαστής software που να βγάλει ένα application που να μετατρέπει το arena σε navigator η LG πρώτη θα τον πρότεινε στους πελάτες της.

Μη μπερδεύουμε λοιπόν τα γένια με τα χτένια και δίνουμε ελπίδες σε κάποιον νεοεισερχόμενο στο φόρουμ πως το arena βρίσκει δρόμους και φτιάχνει διαδρομές γιατί μετά τον βλέπω με τα κατσαβίδια στο χέρι και τα βάλιουμ για τα νεύρα του!!!

Οποιος θέλει GPS, να αγοράσει ένα, να το βάλει στο παρμπρίζ με τη βασούλα του και να ησυχάσει.

Ετσι θα γλυτώσει το κινητό του από περιπέτειες.

 

Η αγορά βρωμάει από φθηνά και άψογα GPS. Εγω έχω ένα MIO των 120 ευρώ και γνωρίζει ΟΛΟΥΣ τους Ελληνικούς δρόμους. Σε οδηγεί με εκπληκτική ακρίβεια και ηχητικά και οπτικά ...και έχω και το Arena στη τσέπη μου για όλα τ' άλλα. Γιατί να του βγάλω τα μάτια (και τα δικά μου)?

 

Σχετικά με το αρχικό σου σχόλιο αν έχω κάποια "ειδική" έκδοση, στις πληροφορίες γράφει: αρ. μοντέλου ΚΜ900ΑΤ εκδοση λογισμικού ΚΜ900ΑΤ_V10a

 

Oσο για την ένστασή μου με τα φλασαρίσματα και τις αβίαστες αναβαθμίσης έγκειται στις εμπειρίες μου (η δουλειά μου έχει άμεση σχέση με υπολογιστές). Πολλές αναβαθμίσεις φτιάχνουν κάτι και ...χαλάνε κάτι άλλο. Αυτό είναι σχεδόν κανόνας. Μας έχουν μετατρέψει σε BETA TESTERS. Εγώ προσωπικά για να κάνω μια αναβάθμιση απαιτώ από τη μαμά εταιρεία να μου βγάλει πλήρη λίστα των βελτιώσεων της οποιασδήποτε συσκευής ή software με το νέο update.

Ολα τα άλλα είναι παιχνιδάκια και σε δουλειά να βρισκόμαστε. Εγω, αν η συσκευή μου δεν δουλεύει σωστά για οποιονδήποτε λόγο, αντί να ρισκάρω να την βγάλω OFF με ταρζανιές, θα την πάω πίσω για αλλαγή. Δηλαδή έδωσα τα ωραία μου λεφτά για να ξενυχτάω βελτιώνοντας (?) κάτι που ο κατασκευαστής το άφησε στη μέση?

Δεν ξέρω ίσως είμαι τυχερός που το κινητό μου κάνει όλα όσα υπόσχεται. Και τα κάνει σωστά.

....ισως γιατί ΔΕΝ το πείραξα...

 

YΓ. Και για να πούμε και του στραβού το δίκιο, πουθενά στις προδιαγραφές του Arena δεν γράφει πως περιλαμβάνει navigator. To GPS το έχει για το geo tagging.

www.kyris.gr
Link to comment
Share on other sites

παντως να πω κατι ασχετο....ημουν στο δωματιο μου(κλειστος χώρος) και απο το κρυφο μενου μπηκα για να δω ποσους δορυφορους κλειδωνει το gps....και μαντεψτε....βρηκε 11 δορυφορους σε 5 δευτερολεπτα....LOL LOL LOL!!!!
BECK23
Link to comment
Share on other sites

παντως να πω κατι ασχετο....ημουν στο δωματιο μου(κλειστος χώρος) και απο το κρυφο μενου μπηκα για να δω ποσους δορυφορους κλειδωνει το gps....και μαντεψτε....βρηκε 11 δορυφορους σε 5 δευτερολεπτα....LOL LOL LOL!!!!

Και συ το πίστεψες?:lol:

www.kyris.gr
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τα bt handsfree. Έχω διαβάσει οτί με το arena κάνουν redial με ένα κλικ μόνο. Αυτό συμβαίνει με όλα τα bt?
Link to comment
Share on other sites

παιδες. κατι που ρωτησε κ ενας φιλος πιο πανω.

για να το συνδεσω στην τν τι πρεπει να κανω-αγορασω;

επισεις αυτο με το ιντερνετ κ το wifi που με πεταει φτιαχνεται;

κ αν το παω στην lg(να μου πειτε κ που ειναι στην αθηνα) μπορει να μου κανει κατι γι αυτα με τιν εγγυηση κ για το γιου τιουμπ;;

τι λετε;;;

Link to comment
Share on other sites

To Tv out δουλεύει με ένα καλώδιο που από την μία μπαίνει στην πλαϊνή υποδοχή του τηλεφώνου (εκεί που μπαίνει και ο φορτιστής) κι απ' την άλλη βγάζει τρία βίσματα (άσπρο - κίτρινο - κόκκινο, τα κλασικά δηλαδή). Αυτό εγώ το πήρα τζάμπα μαζί με το τηλέφωνο από τον Γερμανό φαντάζομαι όμως ότι θα πωλείται σαν αξεσουάρ.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

έχει εμφανίσει σε κανέναν το πρόβλημα να μην μπορεί να δημιουργήσει - σώσει κάποιο playlist? το ίδιο μου γίνεται και με τις λέξεις του Τ9. υπάρχει κάποια λύση; η έκδοση που έχω είναι V10o.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

έχει εμφανίσει σε κανέναν το πρόβλημα να μην μπορεί να δημιουργήσει - σώσει κάποιο playlist? το ίδιο μου γίνεται και με τις λέξεις του Τ9. υπάρχει κάποια λύση; η έκδοση που έχω είναι V10o.

 

Ευχαριστώ

Αυτό είναι ένα ζήτημα με την O. Εγώ που έχω την B open europe τα αποθηκεύει καλά. Προτείνω να φλασάρεις σε νέα open europe όταν βγει ή στην τρέχουσα αν δεν μπορείς να περιμένεις.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι ένα ζήτημα με την O. Εγώ που έχω την B open europe τα αποθηκεύει καλά. Προτείνω να φλασάρεις σε νέα open europe όταν βγει ή στην τρέχουσα αν δεν μπορείς να περιμένεις.

 

Θα φλασάρω στην νεα open europe με το που θα βγει. απλά μέχρι τότε έλεγα να δω αν έκανα εγώ κάτι λάθος...

Link to comment
Share on other sites

παιδες. κατι που ρωτησε κ ενας φιλος πιο πανω.

για να το συνδεσω στην τν τι πρεπει να κανω-αγορασω;

επισεις αυτο με το ιντερνετ κ το wifi που με πεταει φτιαχνεται;

κ αν το παω στην lg(να μου πειτε κ που ειναι στην αθηνα) μπορει να μου κανει κατι γι αυτα με τιν εγγυηση κ για το γιου τιουμπ;;

τι λετε;;;

 

file jim i opoios allos exei tin kalosini.. afto me to wifi exei na kanei me tin eguuisi i na perimenw tin nea anavathmisi?? pote tha vgei afti? diladi tha nai episimi. me to phone upgrade tha kalifthw k ola ok??

 

to vala misi wra to til sto mpalkoni re seis gia to we travel k tipota! apogoiteutika re alania!! k gia to youtube k gia to internet k gia to gps. k to xa erwteutei afto to kinitaki..elpizw me tin anavathmisi na ftiaksoun ola k tha mai eutixismenos:rolleyes:

 

Από Ομάδα Διαχείρισης του myphone.gr: Από την 1η Σεπτεμβρίου 2009, δεν θα επιτρέπεται η χρήση των «greeklish» καθώς επίσης και η γραφή τύπου SMS. Τα μηνύματα που έχουν γραφτεί με αυτήν την πρακτική θα διαγράφονται, χωρίς προειδοποίηση. Θα θέλαμε να σας παρακαλέσουμε να χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες. Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε την σχετική ανακοίνωση.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας συνχαρητηρια και απο μενα για την καλη δουλεια.

προσφατα αγωρασα το lg arena Και πρεπει να πω οτι ειμαι αρκετα ευχαρηστημενος.

Σημερα ακολουθοντας τα βηματο του lg suite σε vista αναβαθμησα το κινητο μου στην εκδοση ΚΜ900ΑΤ_ν10b.

Αν δεν κανω λαθος το κινητο μου ειναι branded και cosmote.

Μετα την αναβαθμηση "εχασα" τον πομπο FM (απο οτι διαβασα στις προηγουμενες σελιδες ειανι λογικο)

Ποια ειναι η τελευταια εκδοση του open europe και που μπορω να την βρω?

Υπαρχει προβλημα να κανω την αναβαθμηση σε vista?

Ακομα κανοντας factory reset θα χασω επαφες αρχεια κλπ?

Link to comment
Share on other sites

φιλαρακι θα τα χασεις ολα με το φακτορι ρισετ..

δηλαδη η η εγω που εχω το v10b κ δεν εκανα αναβαθμιση κ ειναι κοσμοτε δεν εχασα τον πομπο? πως το βλεπω αυτο κ σε ποιες συχνοτητες θα εκπεμπω??

 

α, καλοριζικο φιλε

Link to comment
Share on other sites

εγώ δε μπορώ να καταλάβω πως στο arena έχουν σκιστεί στις αναβαθμίσεις ενώ για το viewty smart τίποτα! Τόσο χεσμένο το έχουν τελικά;....
Link to comment
Share on other sites

Playlists pos ftiaxnoume sto pc oste na vgazo akrh sto arena?

 

Akros eknevristikos tropos plohgisis sta tragoudia exei....

 

Από Ομάδα Διαχείρισης του myphone.gr: Από την 1η Σεπτεμβρίου 2009, δεν θα επιτρέπεται η χρήση των «greeklish» καθώς επίσης και η γραφή τύπου SMS. Τα μηνύματα που έχουν γραφτεί με αυτήν την πρακτική θα διαγράφονται, χωρίς προειδοποίηση. Θα θέλαμε να σας παρακαλέσουμε να χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες. Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε την σχετική ανακοίνωση.

Link to comment
Share on other sites

καμια βοηθεια στα θεματακια μου κανεις? αμα ειναι να το παω πισω???

πειτε ρε σεις. ευχαριστω παντως για ο,τι κανατε!:):):):):):):):)

Link to comment
Share on other sites

@ dim_i_tris: Μετα που θα ειμαι απο τον υπολογιστη θα προσπαθησω να σε βοηθησω.

 

@Kyris: we are cool now ;)

 

*********************

Wirelessly posted from my lg km900 Arena

Link to comment
Share on other sites

@ dim_i_tris: Μετα που θα ειμαι απο τον υπολογιστη θα προσπαθησω να σε βοηθησω.

 

@Kyris: we are cool now ;)

 

*********************

Wirelessly posted from my lg km900 Arena

 

σε ευχαρστω ρε φιλε! να σαι καλα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πού είπαμε ότι βρίσκουμε τον opera mini χωρίς D-pad? :confused:

 

Επίσης, πού βρίσκονται οι χάρτες που έφτιαξε ο NIKOLASIRA?

 

Thanx! :)

Ποτέ να μην τα βάζεις με έναν βλάκα!

Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω εμπειρίας...

Link to comment
Share on other sites

file jim i opoios allos exei tin kalosini.. afto me to wifi exei na kanei me tin eguuisi i na perimenw tin nea anavathmisi?? pote tha vgei afti? diladi tha nai episimi. me to phone upgrade tha kalifthw k ola ok??

 

to vala misi wra to til sto mpalkoni re seis gia to we travel k tipota! apogoiteutika re alania!! k gia to youtube k gia to internet k gia to gps. k to xa erwteutei afto to kinitaki..elpizw me tin anavathmisi na ftiaksoun ola k tha mai eutixismenos:rolleyes:

 

Αυτό γίνεται στο wifi γιατί αν αφήσεις το τηλέφωνο, νομίζει οτι το ξέχασες ανοιχτό το wifi ή υπάρχει άλλο πρόβλημα κι έτσι το απενεργοποιεί. Πάντως, εμένα, αν απενεργοποιηθεί και αγγίξεις το τηλέφωνο επανασυνδέεται αυτόματα κι αθόρυβα. Δεν καταλαβαίνω γιατί έχετε τόσα προβλήματα με το gps! Εμένα είτε στο μπαλκόνι είτε σε πιο ανοιχτό χώρο κλειδώνει το πολύ σε 4 λεπτά. Κάτι δεν θα κάνεις σωστά. Κοίταξέ το.

φιλαρακι θα τα χασεις ολα με το φακτορι ρισετ..

δηλαδη η η εγω που εχω το v10b κ δεν εκανα αναβαθμιση κ ειναι κοσμοτε δεν εχασα τον πομπο? πως το βλεπω αυτο κ σε ποιες συχνοτητες θα εκπεμπω??

α, καλοριζικο φιλε

Για α δείς οτι έχεις πομπό πήγαινε στο μενού και μετά επλέλεξε 'εργαλεία'. Άν λέει πομπός fm τότε έχεις. Αν δε λέει δεν έχεις. Πάντως αν δε σ'ενδιαφέρει ο πομπός μή φλασάρεις. Η open greek B είναι πολύ γρήγορη και σταθερή + το ότι αναμένεται νέα open greek με νέα χαρακτηριστικά (αλλά όχι πομπό fm)

εγώ δε μπορώ να καταλάβω πως στο arena έχουν σκιστεί στις αναβαθμίσεις ενώ για το viewty smart τίποτα! Τόσο χεσμένο το έχουν τελικά;....

Μήπως γιατί το αρένα έχει κάνει τρελές πωλήσεις? Πάρε παράδειγμα απο το myphone. Πόσα άτομα έχετε το viewty smart? ένας-δύο? Δές και πόσοι έχουν το αρένα!

 

@ cellakias.

Opera

Garmin maps for we-travel

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

έχει εμφανίσει σε κανέναν το πρόβλημα να μην μπορεί να δημιουργήσει - σώσει κάποιο playlist? το ίδιο μου γίνεται και με τις λέξεις του Τ9. υπάρχει κάποια λύση; η έκδοση που έχω είναι V10o.

 

Είχα το ίδιο πρόβλημα με την V10a (μαμίσια) , αναβαθμίζοντας μέσω pcsuite στην V10b διορθώθηκε και αποθήκευα λίστες (βέβαια πάλι αλφαβητικά στις βγάζει , μην περιμένεις κάτι άλλο) και τέλος φλασάροντας στην V10o open German ξανά - μανά πατάω να σώσει αλλά δεν πάει πουθενά. Απλά περιμένουμε με αγωνία την open Europe!

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτός ο opera πρέπει να έχει το D-pad πάνω (αυτόν έβαλα και το είχε). Πρέπει να υπάρχει και κάποια έκδοση του opera χωρίς D-pad. Πρέπει να το έχω δει κάπου εδώ μέσα... :confused:

 

Τhanx anyway και για τα 2! :)

Ποτέ να μην τα βάζεις με έναν βλάκα!

Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω εμπειρίας...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...