Jump to content

LG Arena (KM900)


chris7_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα, έχοντας μία επιδότηση από Wind έψαχνα καιρό τώρα για συσκευή και το ενδιαφέρον μου κεντρίστηκε από το Arena καθώς ενσωματώνει τα χαρακτηριστικά που θέλω.

Καταρχάς να πω ότι έκατσα και διάβασα όλο αυτό το κατεβατό των 150 σελίδων του forum και θέλω τώρα να ρωτήσω για κάποια πράγματα που είτε δεν κατάλαβα είτε απλά ψάχνω την επιβεβαίωση ότι σωστά τα κατανόησα.

Ξεκινάω.. Αν και μου έχουν πει ότι με την οθόνη του αντιμετωπίζει σοβαρό θέμα όταν έχει ήλιο, καθώς δεν μπορείς να δεις σχεδόν καθόλου, σε αυτό το forum νομίζω αναφέρθηκε 1, max 2 φορές αν δεν κάνω λάθος. Υπάρχει όντως πρόβλημα τελικά;

Για το GPS θα του βάλω το We-travel με τον τρόπο που περιγράφεται στην σελίδα 79, αλλά ένα άλλο παιδί ανέφερε για μία νέα έκδοση δίνοντας και αυτό το link. Έχει κάποια διαφορά στις εκδώσεις ή να αρχίσω με την πρώτη που περιγράφεται και αναλυτικά; Το παραπάνω πρόγραμμα είναι όντως καλό; Ρωτώ γιατί το Garmin που έχω στο PDA μου είναι ομολογουμένως φανταστικό και θα με απογοήτευε κάτι κάτω του μετρίου..

Το χαρακτηριστικό FMt που έχει το κινητό με εντυπωσίασε καθώς στο αμάξι παίζω μουσική από το Siemens S75 μέσω ενός αντάπτορα με έξοδο jack, που έχω βάλει στο κασετόφωνο μου, και διαφόρων άλλων custom ενώσεων αφού δεν έχει ανάλογη έξοδο αυτό το σκυλί-κινητό. Έτσι η τεχνολογία αυτή θα με απαλλάξει από τα καλώδια, του έτσι και αλλιώς αντιαισθητικού κασετοφώνου -αξεσουάρ που συνόδευε το φοιτητικό αμαξάκι μου-. Η Wind απ' όπου θα πάρω το κινητό δεν έχω δει να έχει δικό της μενού όπως η Vf π.χ. άρα θα μου έχουν αυτή την λειτουργία ενεργή ή θα πάω για flashάρισμα;

Σας ζάλισα αλλά θέλω να ξέρω οτι αυτό που θα αγοράσω αξίζει.

 

Αλέξανδρος

Εργοτελάρα αρρώστια για μια ζωή!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, έχοντας μία επιδότηση από Wind έψαχνα καιρό τώρα για συσκευή και το ενδιαφέρον μου κεντρίστηκε από το Arena καθώς ενσωματώνει τα χαρακτηριστικά που θέλω.

Καταρχάς να πω ότι έκατσα και διάβασα όλο αυτό το κατεβατό των 150 σελίδων του forum και θέλω τώρα να ρωτήσω για κάποια πράγματα που είτε δεν κατάλαβα είτε απλά ψάχνω την επιβεβαίωση ότι σωστά τα κατανόησα.

Ξεκινάω.. Αν και μου έχουν πει ότι με την οθόνη του αντιμετωπίζει σοβαρό θέμα όταν έχει ήλιο, καθώς δεν μπορείς να δεις σχεδόν καθόλου, σε αυτό το forum νομίζω αναφέρθηκε 1, max 2 φορές αν δεν κάνω λάθος. Υπάρχει όντως πρόβλημα τελικά;

Για το GPS θα του βάλω το We-travel με τον τρόπο που περιγράφεται στην σελίδα 79, αλλά ένα άλλο παιδί ανέφερε για μία νέα έκδοση δίνοντας και αυτό το link. Έχει κάποια διαφορά στις εκδώσεις ή να αρχίσω με την πρώτη που περιγράφεται και αναλυτικά; Το παραπάνω πρόγραμμα είναι όντως καλό; Ρωτώ γιατί το Garmin που έχω στο PDA μου είναι ομολογουμένως φανταστικό και θα με απογοήτευε κάτι κάτω του μετρίου..

Το χαρακτηριστικό FMt που έχει το κινητό με εντυπωσίασε καθώς στο αμάξι παίζω μουσική από το Siemens S75 μέσω ενός αντάπτορα με έξοδο jack, που έχω βάλει στο κασετόφωνο μου, και διαφόρων άλλων custom ενώσεων αφού δεν έχει ανάλογη έξοδο αυτό το σκυλί-κινητό. Έτσι η τεχνολογία αυτή θα με απαλλάξει από τα καλώδια, του έτσι και αλλιώς αντιαισθητικού κασετοφώνου -αξεσουάρ που συνόδευε το φοιτητικό αμαξάκι μου-. Η Wind απ' όπου θα πάρω το κινητό δεν έχω δει να έχει δικό της μενού όπως η Vd π.χ. άρα θα μου έχουν αυτή την λειτουργία ενεργή ή θα πάω για flashάρισμα;

Σας ζάλισα αλλά θέλω να ξέρω οτι αυτό που θα αγοράσω να αξίζει.

 

Αλέξανδρος

 

Αρχιζοντας απο το τελυταιο, λογικα -λεω λογικα γιατι δεν το ξερω 100%- δε θα εχει fm trans , διοτι απαγορευθηκε στην Ελλαδα.Αρα θα πας για φλασαρισμα, v10b open europe.

Ναι σε ηλιο δε βλεπεις σχεδον τπτ, στο λεω γιατι ζω Λάρισα κ εχουμε πολυ ηλιο εδω.

Καμια σχεση με το garmin.Το αρενα δεν ειναι για gps.

Bαλε την αναλυτικη, το προγραμμα αναβαθμιζεται συχνα, αλλα δεν αναβαθμιζεται ο χαρτης της ελλαδας.

Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα να πω και εγω τον πονο μου

Εχω ενα Arena unbranded απο Wind , ολα καλα δεν εχω καποιο παραπονο, το εχω αναβαθμηση κι ολα καλα ! βεβαια δεν ξερω πρεπει να ειμαι κολοφαρδος γιατι ολα δουλευουν τελεια .

Το μονο μου προβλημα ειναι οτι εχω συνδεση Wind και εχω υπηρεσια Data Wind 120ΜΒ και δεν μπορω να συνδεθω ,βεβαια εχει ολες τις ρυθμησεις περασμενες (Wind plus , wind mms , wind gr , wind tv) οι οποιες ολες δουλευουν μια χαρα αλλα εγω θελω την DATA!! (δηλαδη gint.b-online.gr) και οχι την wind plus (gwap.b-online.gr)

Πηρα τηλ την εξυπηρετηση πελατων μου στειλανε ρυθμησεις αλλα τσοουυυ !!!! , και ρωταω : υπαρχει καποιο παλικαρι να μου πει τι ακριβως μπορω να κανω (ρυθμησεις κ.α.) ωστε να εχω gint ????? θα το εκτιμουσα παρα πολυ !!!!!!!!!!!!!

 

Πας Συνδεσιμότητα, Σημεία πρόσβασης, φτίαχνεις νέο σημείο πρόσβασης με φορέα GPRS η 3G και το μόνο που βαζεις είναι APN gint.b-online.gr και το ονομάζεις πχ Wind 3g.

Μετά πας πισω στην συνδεσιμότητα και πας στο Ιντερνετ προφίλ και φτιάχνεις ένα νέο με σημείο πρόσβασεις αυτό που εφτιαξες παραπάνω πχ Wind 3g και χωρίς proxy κλπ και του δίνεις ένα όνομα πχ Wind Internet.

Τώρα αύτό το προφίλ το βάζεις παντού δλδ στις ρυθμίσεις browser, στο προφίλ στο java που τα βρίσκεις όλα στο μενού της συνδεσιμότητας.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχιζοντας απο το τελυταιο, λογικα -λεω λογικα γιατι δεν το ξερω 100%- δε θα εχει fm trans , διοτι απαγορευθηκε στην Ελλαδα.Αρα θα πας για φλασαρισμα, v10b open europe.

Ναι σε ηλιο δε βλεπεις σχεδον τπτ, στο λεω γιατι ζω Λάρισα κ εχουμε πολυ ηλιο εδω.

Καμια σχεση με το garmin.Το αρενα δεν ειναι για gps.

Bαλε την αναλυτικη, το προγραμμα αναβαθμιζεται συχνα, αλλα δεν αναβαθμιζεται ο χαρτης της ελλαδας.

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Σε όλα τα κινητά θα είναι κλειστό το FMt; Στην αρχή μου φάνηκε για δικαιολογία της Vf αυτό που γράφτηκε. Το θέμα του ΕΕΕΤ δεν το καταλαβαίνω, που βασίζονται; Έχουν κλείσει όλη την μπάντα των fm χωρίς να καθορίζουν την ισχύ; Κρίμα γιατί είναι ψαγμένοι κατά τα άλλα..

Με το θέμα του flashαρίσματος είμαι ΟΚ, έχει αναλυθεί αρκετά στις προηγούμενες σελίδες και είμαι βέβαιος ότι δεν θα έχω κανένα πρόβλημα.

Χάρτες θέλω μόνο για Αθήνα-κέντρο, μόνο εκεί χάνομαι, ενημερωμένους για αυτό το κομμάτι της Ελλάδας αν έχει μου αρκεί.

Εργοτελάρα αρρώστια για μια ζωή!
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Σε όλα τα κινητά θα είναι κλειστό το FMt; Στην αρχή μου φάνηκε για δικαιολογία της Vf αυτό που γράφτηκε. Το θέμα του ΕΕΕΤ δεν το καταλαβαίνω, που βασίζονται; Έχουν κλείσει όλη την μπάντα των fm χωρίς να καθορίζουν την ισχύ; Κρίμα γιατί είναι ψαγμένοι κατά τα άλλα..

Με το θέμα του flashαρίσματος είμαι ΟΚ, έχει αναλυθεί αρκετά στις προηγούμενες σελίδες και είμαι βέβαιος ότι δεν θα έχω κανένα πρόβλημα.

Χάρτες θέλω μόνο για Αθήνα-κέντρο, μόνο εκεί χάνομαι, ενημερωμένους για αυτό το κομμάτι της Ελλάδας αν έχει μου αρκεί.

 

Οπως εχουν αναφερει χρηστες εδω και στην κοσμοτε δεν υπαρχει το fm trans.Παντως αν δεν εχεις προβλημα με το φλασαρισμα, καλυτερα να το φλασαρεις κ οχι μονο για τον πομπο.Γενικα ειναι καλυτερα μια οπεν εκδοση απο μια branded.

Μπες στο openstreetmap.org να παρεις μια ιδεα για τον χαρτη της Αθηνας-εκει βασιζεται το we travel.

Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κάτι ανάλογο για το arena μας???

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=239817:mobile:

παιδιά αν ξέρει κανείς θα είναι πολύ τέλειο το arena μας με έστω και λίγο ποιο δυνατό ηχείο!!!:cool:

Hip Hop.
Link to comment
Share on other sites

παιδιά αν ξέρει κανείς θα είναι πολύ τέλειο το arena μας με έστω και λίγο ποιο δυνατό ηχείο!!!:cool:

 

Μεσω κρυφου μενου. Παρε τηλεφωνο την LG να επιβεβαιωσεις αν γινεται.

Κανε και search στο google...

Στο renoir, viewty υπαρχουν guides.

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

ΑΣΧΕΤΟ! χαχαχα

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Μεσω κρυφου μενου. Παρε τηλεφωνο την LG να επιβεβαιωσεις αν γινεται.

Κανε και search στο google...

Στο renoir, viewty υπαρχουν guides.

Δε νομίζω να ξέρουν στην lg...ποιο είναι το κρυφό μενού για arena?και επίσης τι αριθμούς πρέπει να αλλάξω?για όλα τα lg οι ίδιοι αριθμοί πρέπει να αλλάζουν?

Hip Hop.
Link to comment
Share on other sites

Γιατί βρε παιδιά? Τι έχει το ηχείο του? :confused: Μια χαρά ένταση έχει. Εγώ το έχω λίγο παραπάνω από την μέση γιατί μετά γίνεται πολύ δυνατό!

 

Θα έπρεπε να δείτε το U900 μου φαίνεται! Εκεί άραγε τι θα κάνατε?

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σχετικά με το transmitter το έχει δοκιμάσει κανείς; Το λέω γιατί δεν νομίζω ότι τελικά είναι τόσο ουαου που αξίζει να ασχολούμαστε. Εγώ που το δοκίμασα η ποιότητα του ήχου που βγάζει είναι σαν τα ραδιοφωνάκια που βάζουμε στην ντουζιέρα για να ακούμε μουσική όταν κάνουμε μπάνιο.
Link to comment
Share on other sites

Αν έχω ubranded συσκευή, γνωρίζει κάποιος ποια έκδοση λογισμικού θα έχω????

Θα είναι ελληνική, ή κάποια open europe κ.λ.π που είδα να αναφέρονται????

Και κάτι άλλο..Με μια unbranded συσκευή , μετά από μια επίσημη αναβάθμηση μέσω lg pc suite θα φύγει ο transmitter ή όχι????? Σας παρακαλώ διαφωτίστε με, επί του θέματος...

Link to comment
Share on other sites

για να δεις την εκδοση λογισμικου πας στις ρυθμισεις-τηλεφωνο-πληροφοριες

λογικα αν κανεις την αναβαθμιση απο pc suite δε θα στο βγαλει μιας κ οπως λες ειναι unbranded...αλλα ποτε δε ξερεις κ δε μπορεις να εισαι σιγουρος

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να ξέρουν στην lg...ποιο είναι το κρυφό μενού για arena?και επίσης τι αριθμούς πρέπει να αλλάξω?για όλα τα lg οι ίδιοι αριθμοί πρέπει να αλλάζουν?

 

1809#*900# οσο για τι αριθμους πρεπει να αλλαξεις δε γνωριζω...παντως σου δινει τη δυνατοτητα να παιξεις με τις ρυθμισεις...

Link to comment
Share on other sites

1809#*900# οσο για τι αριθμους πρεπει να αλλαξεις δε γνωριζω...παντως σου δινει τη δυνατοτητα να παιξεις με τις ρυθμισεις...
ok ευχαριστώ!Μήπως γνωρίζει κάποιος κάποιο forum με τέτοια κολπάκια να βρούμε τίποτα και για το δικό μας?

 

1809#*900

τι μπορω να κανω με αυτους τους αριθμους

είναι οι αριθμοί για το κρυφό μενού του arena...

-----------------------------------------------------------------------

άσχετη από αυτά ερώτηση,όσον αφορά το we travel επειδή δε βρήκα ποτέ άκρη,ένας φίλος που ασχολείται με gps μου είπε ότι τα a-gps θέλουν στάνταρ internet...Μήπως πρέπει να το συνδέσω μέσω wifi τουλάχιστον τη πρώτη φορά για να βρω σήμα?

EDIT:προσοχή παιδιά!Δε ξέρω κατά πόσο θα δουλέψει και θα βολέψει αλλά,μπαίνοντας στο κρυφό μενού στο device test παρόλο που μου έχει διαγραφεί το FMT από αναβάθμηση μέσω pc suite το έχει για να το δοκιμάσεις σαν test αν δουλεύει.Εγώ δε ξέρω πως λειτουργεί για να σας πω αλλά όταν το πάτησα στο on δε μου έβγαλε κάποιο σφάλμα...οπότε αν κάποιος που γνωρίζει πως δουλεύει το δοκιμάσει και λειτουργεί ας μας πει!

Επίσης μπαίνοντας στις συντομεύσεις στη πρώτη σελίδα του arena για να προσθέσω μερικές είδα και μια επιλογή STK και είπα να την πατήσω για να δω τι κάνει...Κάνοντας το αυτό εμφανήστηκε μια σηντόμευση στην οθόνη σαν το χρυσό με τις διαγραμμήσεις που έχουν οι τηλεκάρτες και οι κάρτες sim.Πατώντας πάνω του μου αναφέρει πως δεν υποστηρίζεται!Ξέρει κανείς τι σόι λειτουργία είναι αυτή???

Hip Hop.
Link to comment
Share on other sites

αυτο το καταλαβα.τι μπωρο να κανω ομως.υπαρχει καποια διαδικασια?

 

δε το γνωρίζω αυτό...γι αυτό και ρώτησα αν υπάρχει κάποιο forum που ασχολείται αποκλειστικά με αυτά...;):)

Hip Hop.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σχετικά με το transmitter το έχει δοκιμάσει κανείς; Το λέω γιατί δεν νομίζω ότι τελικά είναι τόσο ουαου που αξίζει να ασχολούμαστε. Εγώ που το δοκίμασα η ποιότητα του ήχου που βγάζει είναι σαν τα ραδιοφωνάκια που βάζουμε στην ντουζιέρα για να ακούμε μουσική όταν κάνουμε μπάνιο.

 

Όντως. Τελικά δεν λέει και πολλά. Ο ήχος του είναι (σαν) μονοφωνικός. Καθόλου μπάσο, καθόλου ένταση. Και όλα αυτά, ΑΝ πιάσεις συχνότητα χωρίς παράσιτα. Υπάρχει βέβαια μια λύση για την ποιότητα του ήχου, αλλά δεν εξυπηρετεί και πολύ. Αν έχεις βάλει τα ακουστικά και μετά ενεργοποιήσεις το FMT, παίζει ο ήχος πολύ καλά. Στερεοφωνικά και με Dolby. Όμως για ένα τραγούδι μόνο. Στο επόμενο πάλι μάπα. Οπότε, δεν... :( :X

Ποτέ να μην τα βάζεις με έναν βλάκα!

Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω εμπειρίας...

Link to comment
Share on other sites

Όντως. Τελικά δεν λέει και πολλά. Ο ήχος του είναι (σαν) μονοφωνικός. Καθόλου μπάσο, καθόλου ένταση. Και όλα αυτά, ΑΝ πιάσεις συχνότητα χωρίς παράσιτα. Υπάρχει βέβαια μια λύση για την ποιότητα του ήχου, αλλά δεν εξυπηρετεί και πολύ. Αν έχεις βάλει τα ακουστικά και μετά ενεργοποιήσεις το FMT, παίζει ο ήχος πολύ καλά. Στερεοφωνικά και με Dolby. Όμως για ένα τραγούδι μόνο. Στο επόμενο πάλι μάπα. Οπότε, δεν... :( :X

παρόλα αυτά κάποιοι flashάρουν το κινητό τους μόνο και μόνο για αυτό!Τελίκα δε μου είπε κάποιος δοκίμασε αυτό που είπα ποιο πάνω?

Hip Hop.
Link to comment
Share on other sites

για το gps να υποθεσω λετε γιαυτο?

 

http://we-travel.co.cc/joomla/

 

Ερωτηση, γιατι ΤΩΡΑ απεκτησα νεο pc και εβαλα επιτελους το suite(παρεπιπτοντως, δεν το λες ασχημο, πολυ ευχρηστο) και εχουν περασει 100 σελιδες. Τελικα το flash-αρισμα εχει πετυχει?Θυμαμαι πριν κανα μηνα που ειχαν διαφορα παιδια προβληματα

Link to comment
Share on other sites

παρόλα αυτά κάποιοι flashάρουν το κινητό τους μόνο και μόνο για αυτό!Τελίκα δε μου είπε κάποιος δοκίμασε αυτό που είπα ποιο πάνω?

 

Kαταρχην γιατι πειράζεις πράγματα που δε ξέρεις μικρέ μου;:)

Στο κρυφο μενού δεν πειραζουμε πράγματα που δε ξερουμε.Οσον αφορα το FM TRANS στο κρυφο μενου, ειναι μονο για να το ενεργοποιησεις/απενεργοποιήσεις οταν το εχει το κινητο.

Ενταξει ρε παιδια τι περιμενατε δλδ, να βαζουμε τον πομπο κ να ακουμε στερεο surround?μια χαρα την κανει τη δουλεια του, συμφωνω ακουγεται φλατ κ χωρις χρωμα, αλλα την δουλεια του την κανει.Ετσι κ αλλιως, ειναι feature που δε χρησιμοποιούμε συχνα.

Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

Kαταρχην γιατι πειράζεις πράγματα που δε ξέρεις μικρέ μου;:)

Στο κρυφο μενού δεν πειραζουμε πράγματα που δε ξερουμε.Οσον αφορα το FM TRANS στο κρυφο μενου, ειναι μονο για να το ενεργοποιησεις/απενεργοποιήσεις οταν το εχει το κινητο.

Ενταξει ρε παιδια τι περιμενατε δλδ, να βαζουμε τον πομπο κ να ακουμε στερεο surround?μια χαρα την κανει τη δουλεια του, συμφωνω ακουγεται φλατ κ χωρις χρωμα, αλλα την δουλεια του την κανει.Ετσι κ αλλιως, ειναι feature που δε χρησιμοποιούμε συχνα.

δε τα πειράζω ακόμα!Ρωτάω για να τα πειράξω!:p

Hip Hop.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...