Jump to content

Ανοιξε ο δρόμος για την αναγνώριση των κολεγίων...


Lospsi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ανοιξε ο δρόμος για την αναγνώριση των κολεγίων σε ακαδημαϊκό επίπεδο... (in.gr)

 

Τα σχόλιά σας... Είναι αρκετοί αυτοί που διαφωνούνε γιατί:

1) Στα κολέγια κάνουν λιγότερα μαθήματα

2) Τα θεωρούν κατώτερα από τα ελληνικά ιδρύματα

3) Αυτοί που πάνε πάνε για να αγοράσουν πτυχίο και δεν διαβάζουν

κτλ κτλ

 

Βέβαια υπάρχουν και αυτοί που συμφωνούν γιατί:

1) Θέλουν να έχουν τα ίδια δικαιώματα με τους φοιτητές ελληνικών πανεπιστημίων

2) Δεν θεωρούν τα κολέγια κατώτερα των ελληνικών πανεπιστημίων

κτλ κτλ

 

Μάλλον βλέπω πορείες πολύ σύντομα....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 129
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

απο τα ελαχιστα θεματα στα οποια συμφωνω με τους "διαδηλωσακηδες", τι ειμαστε εμεις κοροιδα που περασαμε σε πανεπιστημια;;

Ας αναγνωρίζονται μόνο τα κολέγια τα οποία συνεργάζονται με ξένα πανεπιστήμια.

Link to comment
Share on other sites

σιγα το μαθημα της πλακας που κανουν στα κολεγια. αν θελανε να μπαινανε σε πανεπιστημια.
Link to comment
Share on other sites

Και μεις έχουμε πάει σε Greek πανεπιστήμια και έχουμε δει τι γίνεται! Έχω πάρα πολλούς φίλους που πήραν πτυχίο με 8 και δεν άνοιξαν ποτέ βιβλίο , όλο σκονάκια και καλές σχέσεις με τους καθηγητές!

Μην τρελαθούμε τώρα ότι είναι και τόση μεγάλη διαφορά των κολεγίων με των δικών μας πανεπιστημίων!

Και να σου πω κάτι ρε αδερφέ ... αν κάνεις μια έρευνα αγοράς , θα δεις ότι τα περισσότερα "καλά" πόστα τα έχουν τσιμπήσει άτομα που έχουν πάει εξωτερικό! Και μιλάμε για τρελούς μισθούς ... κάτι ξέρουν αυτοί που τους πήραν στην δουλειά τους!

Απλά , μάλλον έχουν μάθει καλύτερα την δουλειά τους (εκεί δεν γίνονται καταλήψεις κάθε τόσο)! Στρώσου και συ να μάθεις κάτι και πίστεψέ με , στην συνέντευξη που θα πας και δει ο αρμόδιος ότι δεν είσαι στούρνος , θα σε πάρει!

Απλά έτσι όπως είναι η κατάσταση , με τον παραμικρό λόγο θα γίνονται καταλήψεις και τέτοια ανάλογα και φυσικά το μόνο που μαθαίνεις είναι .... οι διαλέξεις που κάνουν τα γνωστά αξύριστα κομματόσκυλα κάθε σχολής μας , περί καταλήψεων και αδράνειας την εκάστοτε κυβέρνησης !

Λείπει ένα πλακάκι από την είσοδο ....κατάληψη!

Τα θρανία είναι βαμμένα με μαρκαδόρους.... κατάληψη και αποκλεισμός του έξω δρόμου!

Χθες άκουσα ότι κάποιος είπε για άρση του ασύλου ...τι? ... κατάληψη!

Ο συγκεκριμένος καθηγητής δεν με περνάει με τίποτα ... κατάληψη!

Ο διπλανός μου είναι άπλυτος και βρωμάει σαρδέλα ... κατάληψη και κάψιμο του Παπασωτηρίου στην Στουρνάρη!

Link to comment
Share on other sites

σιγα το μαθημα της πλακας που κανουν στα κολεγια. αν θελανε να μπαινανε σε πανεπιστημια.

 

για να είσαι τόσο σίγουρος γι αυτά που λες πρέπει να έχεις προσωπική εμπειρία. Δώσε μας τα φώτα σου...

 

απο τα ελαχιστα θεματα στα οποια συμφωνω με τους "διαδηλωσακηδες", τι ειμαστε εμεις κοροιδα που περασαμε σε πανεπιστημια;;

Ας αναγνωρίζονται μόνο τα κολέγια τα οποία συνεργάζονται με ξένα πανεπιστήμια.

 

+1

Link to comment
Share on other sites

φιλε οι καλες θεσεις πιανονται με τις καλες γνωριμιες κατα βαση. εχω φιλους με μεταπτυχιακα στην αγγλια και αν δεν ειχαν γνωριμια ουτε δουλεια δεν θα ειχαν σημερα.

δεν μιλησαμε για τα πανεπιστημια του εξωτερικου, τα περισσοτερα ειναι καλα και προσφερουν ,αλλα για τα κολλεγια στην ελλαδα που ειναι σαφως χειροτερα και απο τα ΤΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

φιλε οι καλες θεσεις πιανονται με τις καλες γνωριμιες κατα βαση. εχω φιλους με μεταπτυχιακα στην αγγλια και αν δεν ειχαν γνωριμια ουτε δουλεια δεν θα ειχαν σημερα.

 

Δεν είναι απόλυτο αυτό που λες... έχω 2 μεταπτυχιακά και δεν χρειάστηκε να βάλω βύσμα για να βρω δουλειά... Έψαχνα ένα μήνα για δουλειά και είχα βρει τότε σε μία πολύ καλή εταιρεία.

Άμα υπάρχουν λογικές απαιτήσεις από την μεριά του υποψηφίου και δεν ζητάει 2000 ευρω απο τον πρώτο χρόνο και με μηδέν εμπειρία τότε βρίσκεις δουλειά...

Link to comment
Share on other sites

- Αν οι φοιτητες των ΑΕΙ πιστευουν οτι τα κολλεγια προσγερουν σπουδες χαμηλοτερου επιπεδου, τοτε δεν θα πρεπει να διαμαρτυρονται γιατι οι αποφοιτοι κολλεγιων υστερουν σε συγκριση με αυτους.

- Αν οι φοιτητες των ΑΕΙ πιστευουν οτι τα κολλεγια προσφερουν σπουδες υψηλοτερου επιπεδου, και αρα οτι εχουν συγκριτικο μειονεκτημα στην αγορα εργασιας, πρεπει να κανουν κατι για να ανεβασουν το επιπεδο των ΑΕΙ, και οχι να προσπαθουν να κρατησουν χαμηλο το επιπεδο της παιδειας γενικα.

 

Αρα, σε καθε περιπτωση για μενα το θεμα του τι παιδεια προσφερουν τα κολλεγια μου ειναι αδιαφορο. Ας αναγνωριστουν.

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Μην τρελαθούμε τώρα ότι είναι και τόση μεγάλη διαφορά των κολεγίων με των δικών μας πανεπιστημίων!

 

όχι, να τρελαθούμε

 

Και να σου πω κάτι ρε αδερφέ ... αν κάνεις μια έρευνα αγοράς , θα δεις ότι τα περισσότερα "καλά" πόστα τα έχουν τσιμπήσει άτομα που έχουν πάει εξωτερικό! Και μιλάμε για τρελούς μισθούς ... κάτι ξέρουν αυτοί που τους πήραν στην δουλειά τους!

 

δεν είπαμε να κλείσει το harvard man. Είπαμε να κλείσει το διαμέρισμα που γίνονται μαθήματα και διατυμπανίζουν ότι προσφέρει ποιότητα ίση με αυτή του αντίστοιχου στο εξωτερικού.

Η αναγνώριση τους δεν έχει σχέση με την ποιότητα. [αν και συ πιστεύεις ότι δεν έχουν τόση διαφορά με τα ΑΕΙ]

Για να σε προλάβω κιόλας, κάποιος που θέλει να πάει σε πανεπιστήμιο του εξωτερικού σε καμιά περίπτωση δεν θα προτιμήσει να πάει στο αντίστοιχο ΚΕΣ στη χώρα του (αν πραγματικά ενδιαφέρεται για την ποιότητα). Βέβαια, διαφωνούμε στην ποιότητα οπότε όλα τα υπόλοιπα που λέω είναι άκυρα για σένα

 

Απλά , μάλλον έχουν μάθει καλύτερα την δουλειά τους (εκεί δεν γίνονται καταλήψεις κάθε τόσο)!

 

Ναι γιατί οι καταλήψεις φταίνε για το χάλι των ΑΕΙ. Δεν στέκει αυτό γιατί και χωρίς καταλήψεις τα ΑΕΙ βγάζαν και καλούς και κακούς φοιτητές. Με καταλήψεις πάλι βγαίνουν και καλοί και κακοί φοιτητές. Τα προβλήματα των ΑΕΙ είναι άλλα

 

- Αν οι φοιτητες των ΑΕΙ πιστευουν οτι τα κολλεγια προσγερουν σπουδες χαμηλοτερου επιπεδου, τοτε δεν θα πρεπει να διαμαρτυρονται γιατι οι αποφοιτοι κολλεγιων υστερουν σε συγκριση με αυτους.

- Αν οι φοιτητες των ΑΕΙ πιστευουν οτι τα κολλεγια προσφερουν σπουδες υψηλοτερου επιπεδου, και αρα οτι εχουν συγκριτικο μειονεκτημα στην αγορα εργασιας, πρεπει να κανουν κατι για να ανεβασουν το επιπεδο των ΑΕΙ, και οχι να προσπαθουν να κρατησουν χαμηλο το επιπεδο της παιδειας γενικα.

 

-Υπάρχει και άλλο θέμα που το'χουμε συζητήσει αυτό και ξέρεις ότι δεν είναι τόσο απλό αυτό που λες

-Δεν ισχύει αυτό, αλλά αν ίσχυε τότε οι φοιτητές δεν έχουν και ιδιαίτερη σχέση. Τον σημαντικότερο ρόλο για να αλλάξει η κατάσταση τον έχουν άλλοι φορείς

Link to comment
Share on other sites

To θέμα είναι αδιάφορο. Η αγορά εργασίας δεν ενδιαφέρεται αν το οποιοδήποτε πτυχίο οποιουδήποτε πανεπιστημίου ή κολεγίου "αναγνωρίζεται" από το κράτος.

 

Κατά τα άλλα υπάρχουν κολέγια που είναι καλύτερα από πολλά δημόσια πανεπιστήμια και υπάρχουν και πολλά που είναι τελείως ΓΤΠ (όπως και πολλά δημόσια που είναι ΓΤΠ).

 

Α, πρέπει να έχουμε συζητήσει το θέμα σε τουλάχιστον 5-6 διαφορετικά topics.

Link to comment
Share on other sites

To θέμα είναι αδιάφορο. Η αγορά εργασίας δεν ενδιαφέρεται αν το οποιοδήποτε πτυχίο οποιουδήποτε πανεπιστημίου ή κολεγίου "αναγνωρίζεται" από το κράτος.

 

Κατά τα άλλα υπάρχουν κολέγια που είναι καλύτερα από πολλά δημόσια πανεπιστήμια και υπάρχουν και πολλά που είναι τελείως ΓΤΠ (όπως και πολλά δημόσια που είναι ΓΤΠ).

 

Α, πρέπει να έχουμε συζητήσει το θέμα σε τουλάχιστον 5-6 διαφορετικά topics.

 

.... +1 ;) και όντως το έχουμε εξαντλήσει το θέμα χωρίς κάποιο συμπέρασμα!

Υ.γ. αν και οι γνωστοί άγνωστοι καταληψίες , μόνο αδιάφορα δεν θ' αφήσουν την είδηση!!!!

Link to comment
Share on other sites

για να είσαι τόσο σίγουρος γι αυτά που λες πρέπει να έχεις προσωπική εμπειρία. Δώσε μας τα φώτα σου...

 

 

 

+1

 

απο φιλους που εχουν τελειωσει και το ντηρι και το σαιντ τζορτζ τα οποια θεωρουνται και καλα κολεγια.

 

Δεν είναι απόλυτο αυτό που λες... έχω 2 μεταπτυχιακά και δεν χρειάστηκε να βάλω βύσμα για να βρω δουλειά... Έψαχνα ένα μήνα για δουλειά και είχα βρει τότε σε μία πολύ καλή εταιρεία.

Άμα υπάρχουν λογικές απαιτήσεις από την μεριά του υποψηφίου και δεν ζητάει 2000 ευρω απο τον πρώτο χρόνο και με μηδέν εμπειρία τότε βρίσκεις δουλειά...

φιλος με 2 μεταπτυχιακα στην αγγλια(χρηματοοικονομικο και ναυτιλιακο) εξαχνε 1 χρονο να βρει δουλεια και τελικα βρηκε αρχικα σε τραπεζα απο φιλο.

και δεν ηθελε ο ανθρωπος 2000ε το μηνα.

Link to comment
Share on other sites

Και μεις έχουμε πάει σε Greek πανεπιστήμια και έχουμε δει τι γίνεται! Έχω πάρα πολλούς φίλους που πήραν πτυχίο με 8 και δεν άνοιξαν ποτέ βιβλίο , όλο σκονάκια και καλές σχέσεις με τους καθηγητές!

Μην τρελαθούμε τώρα ότι είναι και τόση μεγάλη διαφορά των κολεγίων με των δικών μας πανεπιστημίων!

Αναλόγως σε ποια σχολή πήγες γιατί υπάρχουν σχολές που δεν υπάρχει περίπτωση να πάρεις πτυχίο αν δε λιώσεις στο διάβασμα. Επίσης αντιγραφές σκονάκια κτλ γίνονται πολύ δύσκολα και σε μικρό βαθμό... Παράδειγμα βλέπε ΑΣΟΕΕ) που όταν βγαίνεις με 6πχ έχεις τις τριπλές γνώσεις από έναν που βγήκε με 8 και 9 από Πάντειο. Γι 'αυτό μη βάζεις όλους στο ίδιο τσουβάλι ;)

 

Τώρα για τα ιδιωτικά κολέγια ας αναγνωριστούν αλλά ως κατώτερα από ΑΕΙ και ΤΕΙ. Όπως και να το κάνουμε οι καλές δημόσιες σχολές έχουν ανώτερη ποιότητα εκπαίδευσης αλλά και φοιτητών.

Link to comment
Share on other sites

απο φιλους που εχουν τελειωσει και το ντηρι και το σαιντ τζορτζ τα οποια θεωρουνται και καλα κολεγια.

 

και αφού ήταν τόσο χάλια γιατί έμεινε? απλά τον ενδιέφερε να πάρει ένα πτυχίο χωρίς να μάθει κάτι?

Επειδή έχω και εγώ γνωστούς και συναδέλφους από ντηρί και επειδή τους συναδέλφους μπορώ να τους κρίνω καθημερινά στην δουλειά τους και στις γνώσεις τους δεν θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου.

Δεν θέλω να προσβάλω τον φίλο σου αλλά υπάρχουν και εξαιρέσεις...

 

φιλος με 2 μεταπτυχιακα στην αγγλια(χρηματοοικονομικο και ναυτιλιακο) εξαχνε 1 χρονο να βρει δουλεια και τελικα βρηκε αρχικα σε τραπεζα απο φιλο.

και δεν ηθελε ο ανθρωπος 2000ε το μηνα.

Τα μεταπτυχιακά που έχει κάνει είναι πολύ καλά, αλλά είναι εξειδικευμένα... Για παράδειγμα το μεταπτυχιακό σε ναυτιλιακά σου βγάζει πορεία για ναυτιλιακή εταιρεία μόνο. Δυστυχώς οι ναυτιλιακές εταιρείες είναι οικογενειακές και δεν μπαίνουν εύκολα μέσα άγνωστοι. Όσο για τα χρηματοοικονομικά εάν ψάχνει ακόμα έχω εγώ να του προτείνω θέση. Λίγα λεφτά στην αρχή αλλά με πολλές προοπτικές.

Link to comment
Share on other sites

φιλος με 2 μεταπτυχιακα στην αγγλια(χρηματοοικονομικο και ναυτιλιακο) εξαχνε 1 χρονο να βρει δουλεια και τελικα βρηκε αρχικα σε τραπεζα απο φιλο.

και δεν ηθελε ο ανθρωπος 2000ε το μηνα.

 

Να κάνω μια ερώτηση, επειδή παρακολουθώ την κουβέντα σας. Τι σχέση έχει αυτό με το θέμα;

 

Τώρα για τα ιδιωτικά κολέγια ας αναγνωριστούν αλλά ως κατώτερα από ΑΕΙ και ΤΕΙ. Όπως και να το κάνουμε οι καλές δημόσιες σχολές έχουν ανώτερη ποιότητα εκπαίδευσης αλλά και φοιτητών.

 

Έστω, ας πει το κράτος ότι τα κολέγια είναι "κατώτερα" από τα ΑΕΙ και τα ΤΕΙ (δεν ισχύει για όλα τα κολέγια ούτε για όλα τα ΑΕΙ - ΤΕΙ αλλά έστω, ως υπόθεση εργασίας). Τι σημασία έχει; Εγώ που είμαι εργοδότης πάλι όποιον θέλω δε θα προσλάβω;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση, επειδή παρακολουθώ την κουβέντα σας. Τι σχέση έχει αυτό με το θέμα;

 

 

 

Έστω, ας πει το κράτος ότι τα κολέγια είναι "κατώτερα" από τα ΑΕΙ και τα ΤΕΙ (δεν ισχύει για όλα τα κολέγια ούτε για όλα τα ΑΕΙ - ΤΕΙ αλλά έστω, ως υπόθεση εργασίας). Τι σημασία έχει; Εγώ που είμαι εργοδότης πάλι όποιον θέλω δε θα προσλάβω;;;;;

 

Αν είσαι ιδιώτης εργοδότης ναι. Στο δημόσιο τομέα όμως;

Live Another Day,

Climb A Little Higher,

Find Another Reason To Stay...

Link to comment
Share on other sites

και αφού ήταν τόσο χάλια γιατί έμεινε? απλά τον ενδιέφερε να πάρει ένα πτυχίο χωρίς να μάθει κάτι?

Επειδή έχω και εγώ γνωστούς και συναδέλφους από ντηρί και επειδή τους συναδέλφους μπορώ να τους κρίνω καθημερινά στην δουλειά τους και στις γνώσεις τους δεν θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου.

Δεν θέλω να προσβάλω τον φίλο σου αλλά υπάρχουν και εξαιρέσεις...

 

 

Τα μεταπτυχιακά που έχει κάνει είναι πολύ καλά, αλλά είναι εξειδικευμένα... Για παράδειγμα το μεταπτυχιακό σε ναυτιλιακά σου βγάζει πορεία για ναυτιλιακή εταιρεία μόνο. Δυστυχώς οι ναυτιλιακές εταιρείες είναι οικογενειακές και δεν μπαίνουν εύκολα μέσα άγνωστοι. Όσο για τα χρηματοοικονομικά εάν ψάχνει ακόμα έχω εγώ να του προτείνω θέση. Λίγα λεφτά στην αρχή αλλά με πολλές προοπτικές.

μενανε για να παρουν ενα πτυχιο και διαλεγανε οτι πιο ευκολο ηταν σε μαθηματα.

και βεβαια υπαρχουν εξαιρεσεις. και βεβαια παιζει ρολο και τι θες εσυ ο ιδιος να πετυχεις.

εχει δουλεια ο φιλος μου, απο την wind πηγε στη τραπεζα Barclays, (εφυγε διοτι εγινε προισταμενη μια κοπελλα με αλλα κριτηρια) και πηγε σε αλυσιδα σουπερμαρκετ προισταμενος σε λογιστηριο και υπευθυνος επενδυσεων

 

Αν είσαι ιδιώτης εργοδότης ναι. Στο δημόσιο τομέα όμως;

εκει μονο με πτυχιο απο ΑΕΙ η ΤΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

-Υπάρχει και άλλο θέμα που το'χουμε συζητήσει αυτό και ξέρεις ότι δεν είναι τόσο απλό αυτό που λες

-Δεν ισχύει αυτό, αλλά αν ίσχυε τότε οι φοιτητές δεν έχουν και ιδιαίτερη σχέση. Τον σημαντικότερο ρόλο για να αλλάξει η κατάσταση τον έχουν άλλοι φορείς

 

-Δεν θυμαμαι τι ειχαμε συζητησει:( , αλλα αυτα που γραφω τωρα μου φαινονται να εχουν μια λογικη.

-Προφανως και δεν πεφτει ολο το βαρος στους φοιτητες αλλα πολλα απο τα δεινα που υπαρχουν τα προκαλουν οι ιδιοι ευθεως. Στην δουλεια μου για παραδειγμα δεν θα επερνα ποτε καποιον απο μια σχολη που ηξερα οτι τους μισους μηνες εχει καταληψη και τα μαθηματα δεν αναπληρωνονται.

 

Αν είσαι ιδιώτης εργοδότης ναι. Στο δημόσιο τομέα όμως;

 

Μα στον δημοσιο τομεα μπορει να μπει και καποιος χωρις πτυχιο ΑΕΙ-ΤΕΙ. Εγω ξερω πολλους με πτυχιο που εδιναν ως ΔΕ, μπας και περασουν πιο ευκολα. Ασε που για τις καλες θεσεις πια υπαρχει επιπλεον διαγωνισμος για το δημοσιο. πχ εφορια

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι ιδιώτης εργοδότης ναι. Στο δημόσιο τομέα όμως;

 

Δλδ όλη η φασαρία γίνεται για τις δουλειές του δημοσίου; Αυτό είναι το "όνειρο" όλων των νέων που διαμαρτύρονται, να βολευτούν στο δημόσιο;

 

Για να απαντήσω όμως στην ερώτησή σου. Για τις δουλειές του δημοσίου συνήθως υπάρχουν διαγωνισμοί (βλέπε ΑΣΕΠ) όπου εξετάζονται οι γνώσεις και οι δεξιότητες των υποψηφίων και είναι αρκετά αντικειμενικοί. Όπως έγραψε και o Diplomat παραπάνω, αν συμφωνείς ότι οι απόφοιτοι των κολεγίων είναι άχρηστοι και δεν έχουν μάθει τίποτα, τότε δεν έχεις (όχι εσύ, ο υποψήφιος για ΑΣΕΠ) να φοβάσαι τίποτα αφού προφανώς θα αποτύχουν και στο διαγωνισμό. Αν μπορούν να ανταποκριθούν, τότε ίσως στο κολέγιο να έμαθαν και κάτι. Either way, γιατί να μη λάβουν μέρος;

 

 

εκει μονο με πτυχιο απο ΑΕΙ η ΤΕΙ.

 

Διάβασε αυτα που έγραψα ακριβώς από πάνω καταρχάς. Κατά δεύτερον, γιατί θεωρείς ως δεδομένο ότι όλα τα ΑΕΙ και ΤΕΙ είναι καλύτερα από όλα τα κολέγια; Ελπίζω να μην περιμένεις από εμένα να σου πω ότι κάτω τέτοιο δεν ισχύει ...

Link to comment
Share on other sites

Δλδ όλη η φασαρία γίνεται για τις δουλειές του δημοσίου; Αυτό είναι το "όνειρο" όλων των νέων που διαμαρτύρονται, να βολευτούν στο δημόσιο;

 

Για να απαντήσω όμως στην ερώτησή σου. Για τις δουλειές του δημοσίου συνήθως υπάρχουν διαγωνισμοί (βλέπε ΑΣΕΠ) όπου εξετάζονται οι γνώσεις και οι δεξιότητες των υποψηφίων και είναι αρκετά αντικειμενικοί. Όπως έγραψε και o Diplomat παραπάνω, αν συμφωνείς ότι οι απόφοιτοι των κολεγίων είναι άχρηστοι και δεν έχουν μάθει τίποτα, τότε δεν έχεις (όχι εσύ, ο υποψήφιος για ΑΣΕΠ) να φοβάσαι τίποτα αφού προφανώς θα αποτύχουν και στο διαγωνισμό. Αν μπορούν να ανταποκριθούν, τότε ίσως στο κολέγιο να έμαθαν και κάτι. Either way, γιατί να μη λάβουν μέρος;

 

Διάβασε αυτα που έγραψα ακριβώς από πάνω καταρχάς. Κατά δεύτερον, γιατί θεωρείς ως δεδομένο ότι όλα τα ΑΕΙ και ΤΕΙ είναι καλύτερα από όλα τα κολέγια; Ελπίζω να μην περιμένεις από εμένα να σου πω ότι κάτω τέτοιο δεν ισχύει ...

 

+1

 

Από την στιγμή που οι απόφοιτοι των κολεγίων είναι για κλωτσιές δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας για τους απόφοιτους των ελληνικών πανεπιστημίων.

Link to comment
Share on other sites

Δλδ όλη η φασαρία γίνεται για τις δουλειές του δημοσίου; Αυτό είναι το "όνειρο" όλων των νέων που διαμαρτύρονται, να βολευτούν στο δημόσιο;

 

Για να απαντήσω όμως στην ερώτησή σου. Για τις δουλειές του δημοσίου συνήθως υπάρχουν διαγωνισμοί (βλέπε ΑΣΕΠ) όπου εξετάζονται οι γνώσεις και οι δεξιότητες των υποψηφίων και είναι αρκετά αντικειμενικοί. Όπως έγραψε και o Diplomat παραπάνω, αν συμφωνείς ότι οι απόφοιτοι των κολεγίων είναι άχρηστοι και δεν έχουν μάθει τίποτα, τότε δεν έχεις (όχι εσύ, ο υποψήφιος για ΑΣΕΠ) να φοβάσαι τίποτα αφού προφανώς θα αποτύχουν και στο διαγωνισμό. Αν μπορούν να ανταποκριθούν, τότε ίσως στο κολέγιο να έμαθαν και κάτι. Either way, γιατί να μη λάβουν μέρος;

 

 

 

 

Διάβασε αυτα που έγραψα ακριβώς από πάνω καταρχάς. Κατά δεύτερον, γιατί θεωρείς ως δεδομένο ότι όλα τα ΑΕΙ και ΤΕΙ είναι καλύτερα από όλα τα κολέγια; Ελπίζω να μην περιμένεις από εμένα να σου πω ότι κάτω τέτοιο δεν ισχύει ...

 

το μεγαλυτερο μερος των προσληψεων γινεται με μορια και οχι με γραπτους διαγωνισμους. οι περισσοτερες θεσεις που βγαινουν ειναι για αποφοιτους ΤΕΙ και ΑΕΙ για αυτο το ανεφερα.

τα ΑΕΙ ειναι πολυ καλυτερα απο τα κολεγια, και ορισμενα ΤΕΙ επισης.

Link to comment
Share on other sites

ουσιαστικά αυτο σημαίνει περαιτέρω υποβάθμιση των πτυχίων των δημόσιων ελληνικών πανεπιστημίων,υπερπληθώρα πτυχίων όλων των ειδικοτήτων-όχι οτι δεν υπάρχει κ τώρα-απλά θα γίνει πολύ πιο έντονο το πρόβλημα,τα 700 ευρώ θα θεωρούνται πολυτέλεια,θεαματική άυξηση της ανεργίας,ακόμα πιο έντονες κοινωνικές κ οικονομικές ανισότητες.

κατάργηση δωρεάν δημόσιας παιδείας κ ίσα δικαιώματα στην εκπαίδευση όπως ορίζει το σύνταγμα έχουν πάψει απο πολλού να ισχύουν,οπότε δεν υπάρχει λόγος αναφοράς.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

+1

 

Από την στιγμή που οι απόφοιτοι των κολεγίων είναι για κλωτσιές δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας για τους απόφοιτους των ελληνικών πανεπιστημίων.

ολη η φασαρια γινεται για να εχουν ιδια δικαιωματα οι αποφοιτοι των κολλεγιων με αυτους που εχουν τελειωσει ΑΕΙ η ΤΕΙ (ειτε να μπαινουν στο δημοσιο ειτε μισθολογικα και βεβαια για να υπαρχουν οι σχολες και να κοναμανε οι ιδιοκτητες τους και να τελειωσει το θεμα δωρεαν παιδεια)

Link to comment
Share on other sites

τα ΑΕΙ ειναι πολυ καλυτερα απο τα κολεγια, και ορισμενα ΤΕΙ επισης.

 

Δεν υπάρχει δηλαδή περίπτωση ένα κολέγιο να είναι καλύτερο από ένα ΑΕΙ ή ΤΕΙ?

 

κατάργηση δωρεάν δημόσιας παιδείας κ ίσα δικαιώματα στην εκπαίδευση

 

Αυτό πάλι που το στηρίζεις? Τελευταία φορά που κοίταξα υπάρχει δωρεάν δημόσια παιδεία και θα συνεχίσει να υπάρχει για αρκετά χρόνια ακόμα! Τώρα, όσο για τα ίσα δικαιώματα στην εκπαίδευση να το πεις σε αυτούς που δεν αποδέχονται τους απόφοιτους των κολεγίων-ξένων πανεπιστημίων και τους θεωρούν παιδιά ενός κατώτερου θεού!

Link to comment
Share on other sites

τα ΑΕΙ ειναι πολυ καλυτερα απο τα κολεγια, και ορισμενα ΤΕΙ επισης.

 

Όλα τα ΑΕΙ είναι καλύτερα από όλα τα κολέγια;

 

Άσε που με το να μου λες ότι ορισμένα μόνο ΤΕΙ ειναι καλυτερα από τα κολέγια, προφανώς αναιρείς το ακριβώς προηγούμενό σου επιχείρημα ότι οι απόφοιτοι των ΤΕΙ θα πρέπει να λαμβάνουν μέρος στους διαγωνισμούς ενώ οι απόφοιτοι των κολεγίων όχι.

 

το μεγαλυτερο μερος των προσληψεων γινεται με μορια και οχι με γραπτους διαγωνισμους.

 

Αυτό δεν το ήξερα. Κακώς (εκτός αν υπάρξει σοβαρή αξιολόγηση τόσο των κρατικών όσο και των ιδιωτικών πανεπιστημίων/κολεγίων).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...