Jump to content

[Symbian^1 (ex S60 5th Ed.)]Garmin Maps Mobile™ XT


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μερικές ερωτήσεις από έναν αρχάριο που δεν έχει ξανά ασχοληθεί με εφαρμογές GPS:

1. Πολλοί λένε ότι την "πρώτη φορά" το GPS αργεί να συγχρονίσει. Ως πρώτη φορά εννοείται η πρώτη φορά που ανοίγει η εφαρμογή Garmin μετά την εγκατάσταση της ή το εκ νέου άνοιγμα της εφαρμογής ενώ προηγουμένως είχε κλείσει;

2. Για να συγχρονίσει (και να γίνουν πράσινες οι μπάρες), πρέπει να είμαι ακίνητος;

 

Έχω το Nokia 5730 και το χρειάζομαι για πλοήγηση ως πεζός. Το έχω τόση ώρα ανοιχτό και ακόμα μία κοκκινη γραμμή έχει στο σήμα :(

https://www.e-steki.gr - Forum γενικών συζητήσεων!

Link to comment
Share on other sites

1.Μαλλον εννοεις να λοκαρει δορυφορο. Ναι την πρωτη φορα που αναζητα δορυφορο αργει να πιασει με οποιοδηποτε προγραμμα πλοηγησης το ανοιξεις. Αλλα τις αλλες φορες δεν αργει τοσο.

2.Οχι γινεται και εν κινησει. Ισως αργησει λιγο παραπανω αλλα πιανει αρκει να βλεπει ουρανο βεβαια.

Κανε υπομονη αργα η γρηγορα θα πιασει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια βοήθεια παρακαλώ. Εγκατέστησα τον autodrive 1.8 στο garmin 5.00.50. Το προγραμμα δουλεύει δηλ. βρίσκει δορυφόρους, στην εντολή που βρίσκομαι μου βγάζει στο χάρτη την ακριβη οδό κλπ. όταν ομως παω να κανω αναζητηση πόλης μου βγαζει οτι δεν βρεθηκαν αποτελεσματα. το ιδιο και για τις διευθυνσεις.

Γιατι δεν μου δουλεύει η αναζητηση?

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια βοήθεια παρακαλώ. Εγκατέστησα τον autodrive 1.8 στο garmin 5.00.50. Το προγραμμα δουλεύει δηλ. βρίσκει δορυφόρους, στην εντολή που βρίσκομαι μου βγάζει στο χάρτη την ακριβη οδό κλπ. όταν ομως παω να κανω αναζητηση πόλης μου βγαζει οτι δεν βρεθηκαν αποτελεσματα. το ιδιο και για τις διευθυνσεις.

Γιατι δεν μου δουλεύει η αναζητηση?

 

Ευχαριστώ πολύ

 

η αναζητηση δουλευει απλα ειναι πολυ χαλια γραμμενα καθε πολη/κρατος και οδο...

οπως πχ την Ελλαδα την εχει Ellada και οχι greece, τη βουλγαρια την εχει μαλιστα στα βουλγαρικα Bοulgoriava (καπως ετσι τελος παντων) η ευρευση ειναι δυσκολη, καλυτερα να εχεις το μενου σε αγγλικη γλωσσα !

 

εμενα το προγραμμα γενικοτερα μου την εχει δωσει, καθως μεγαλες αποστασεις, ανω τον 250 χλμ μεν βγάζει τη γραμμη πως σχεδιαζει τη διαδρομη, αλλα ποτε δε τη βγαζει, απλα κολλαει ! χωρια που μεχρι να βρει δορυφορο, μπορει να εχεις κανει το μισο δρομολογιο :)

μηπως ξερει κανεις αν τελικα εσπασε το nokia maps ? :worry:

δουλεια δεν είχε ο διάολος....
Link to comment
Share on other sites

η αναζητηση δουλευει απλα ειναι πολυ χαλια γραμμενα καθε πολη/κρατος και οδο...

οπως πχ την Ελλαδα την εχει Ellada και οχι greece, τη βουλγαρια την εχει μαλιστα στα βουλγαρικα Bοulgoriava (καπως ετσι τελος παντων) η ευρευση ειναι δυσκολη, καλυτερα να εχεις το μενου σε αγγλικη γλωσσα !

 

εμενα το προγραμμα γενικοτερα μου την εχει δωσει, καθως μεγαλες αποστασεις, ανω τον 250 χλμ μεν βγάζει τη γραμμη πως σχεδιαζει τη διαδρομη, αλλα ποτε δε τη βγαζει, απλα κολλαει ! χωρια που μεχρι να βρει δορυφορο, μπορει να εχεις κανει το μισο δρομολογιο :)

μηπως ξερει κανεις αν τελικα εσπασε το nokia maps ? :worry:

 

Τι "Ellada" ρε φίλε; Πού τα είδες αυτά; Αν έχεις τον ελληνικό 1.80 τα γράφει όλα κανονικότατα σε ελληνικά και μάλιστα χωρίς ορθογραφικά λάθη. Αν δεν σου σχεδιάζει τη διαδρομή φταίει είτε το κινητό σου είτε το γεγονός ότι κάτι δεν έγινε σωστά στην εγκατάσταση του Garmin (το δεύτερο είναι και το πιο πιθανό). Ξαναβάλτο και μάλιστα χρησιμοποίησε τη νέα έκδοση 5.00.60. To ίδιο συστήνω και στον προηγούμενο φίλο.

 

Όσο για το nokia maps, σε αυτό δεν πρέπει να πληρώνεις για την πλοήγηση;

Link to comment
Share on other sites

Τι "Ellada" ρε φίλε; Πού τα είδες αυτά; Αν έχεις τον ελληνικό 1.80 τα γράφει όλα κανονικότατα σε ελληνικά και μάλιστα χωρίς ορθογραφικά λάθη. Αν δεν σου σχεδιάζει τη διαδρομή φταίει είτε το κινητό σου είτε το γεγονός ότι κάτι δεν έγινε σωστά στην εγκατάσταση του Garmin (το δεύτερο είναι και το πιο πιθανό). Ξαναβάλτο και μάλιστα χρησιμοποίησε τη νέα έκδοση 5.00.60. To ίδιο συστήνω και στον προηγούμενο φίλο.

 

Όσο για το nokia maps, σε αυτό δεν πρέπει να πληρώνεις για την πλοήγηση;

 

εχω προχωρησει σε hardformat, ισως λυσει τα προβληματα, για να δουμε... αληθεια υπαρχει update για το χαρτη του γκαρμιν ; εχω 2009 v11...

πληρωνεις, αλλα στην ουσια θελει μονο key. Το ΜΑΠΣ σε μενα δουλευει πολυ πιο γρηγορα απτο γκαρμιν παντως...τι να πω, ειδωμεν :)

δουλεια δεν είχε ο διάολος....
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά και κάτι άλλο σας παρακαλώ, αν αυτό που ρωτώ δεν είναι βλακεία.

 

Κατεβάζω το Garmin City Navigator Europe NT 2010 σε μορφή gmapsupp.img

Επειδή έχω ήδη ένα αρχείο με αυτή την ονομασία αν το ονομάσω σε gmapsupp2.img θα δουλέψει?

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά και κάτι άλλο σας παρακαλώ, αν αυτό που ρωτώ δεν είναι βλακεία.

 

Κατεβάζω το Garmin City Navigator Europe NT 2010 σε μορφή gmapsupp.img

Επειδή έχω ήδη ένα αρχείο με αυτή την ονομασία αν το ονομάσω σε gmapsupp2.img θα δουλέψει?

Ευχαριστώ πολύ

 

GMPASUP2 ετσι θα δουλεψει!!

Link to comment
Share on other sites

εχω προχωρησει σε hardformat, ισως λυσει τα προβληματα, για να δουμε... αληθεια υπαρχει update για το χαρτη του γκαρμιν ; εχω 2009 v11...

πληρωνεις, αλλα στην ουσια θελει μονο key. Το ΜΑΠΣ σε μενα δουλευει πολυ πιο γρηγορα απτο γκαρμιν παντως...τι να πω, ειδωμεν :)

 

Nα βάλεις τον auto drive Hellas 1.80 για την Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γειά σας.Θέλω να ρωτήσω άν συμβαίνει και σε σας, οι φωνητικές οδηγείες μερικές φορές να μην συμβαδίζουν με την διαδρομή,δηλαδη στο χάρτη να σου δειχνει σωστά αλλά η φωνητική οδηγεία λάθος ή να επαναπροσδιορίζει χωρις λόγο.Εκανα αναβαθμιση σε 5.00.50 και εγκατέστησα τον autodrive 1.8 αλλά παλι τα ιδια.

Μπορεί να βοηθήσει κανείς.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εγκατεστησα το Garmin στο Ν97 σε μια micro SD HC 8Gb.Ολα οκ και το προγραμμα δουλευει μια χαρα.Το προβλημα που εχω ειναι οτι αμα απνεργοποιησω το κινητο και παω παλι να το ενεργοποιησω κολλαει στο logo της ΝΟΚΙΑ και δεν μου αφηνει να βαλω καν το pin για να ανοιξει εντελως.Οταν βγαλω την καρτα μνημης και το ανοιξω τοτε ολα κανονικα.Μετα τοποθετω και την καρτα στο κινητο και ολα δουλευουν ρολοι.Μηπως εχει κανενας παρομοιο προβλημα και εχει βρει καμια λυση?οχι τιποτα αλλα καθε φορα που ανοιγω το κινητο αντε παλι απ'την αρχη να μεταφερω τα προγραμματα σε καθε φακελο ανε παλι αλλαξε background αντε αλλαξε theme κτλ.Οποιος μπορει να βοηθησε ευχαριστω εκ των πρωτέρων
Link to comment
Share on other sites

παιδια ο 1,80 autodrive ειναι σιγουρα καλα ενημερωμενος γιατι καποιες πολης που μου εβγαζε ο 1.70 αυτος δεν τις βρισκει....και οταν κανεις αναζητηση στον χαρτη παλι κολλαει σε αυτο δεν βελτιωθηκε η 5.00.60!!!!

επισης κατι ακομα οταν κανουμε πλοηγησει τους εχουμε ολους τους χαρτες με τικ και autodrive και anavasi?

 

Αυτήν την έκδοση έχω βάλει και εγώ με τον ελληνικό χάρτη 1.80. Δηλαδή το interface του προγράμματος είναι στα αγγλικά, αλλά οι αναζητήσεις και τα αποτελέσματα, όπως και ο χάρτης είναι στα ελληνικά. Λοιπόν, το απόγευμα το πέρασα και μέχρι τώρα όσο και αν προσπάθησα, δεν κατάφερα να το κολλήσω το πρόγραμμα. Δηλαδή, κινούσα το δάχτυλο στο χάρτη όσο πιο γρήγορα μπορώ (που εκεί υπήρχε πρόβλημα και κολλούσε το πρόγραμμα) και μιλάμε ότι ανταποκρινόταν τέλεια. Μάλιστα το είχα βάλει και foul zoom και πάλι δεν είχε το παραμικρό πρoβλημα

εμενα παλι κολλαει....γιατι?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εγκατεστησα το Garmin στο Ν97 σε μια micro SD HC 8Gb.Ολα οκ και το προγραμμα δουλευει μια χαρα.Το προβλημα που εχω ειναι οτι αμα απνεργοποιησω το κινητο και παω παλι να το ενεργοποιησω κολλαει στο logo της ΝΟΚΙΑ και δεν μου αφηνει να βαλω καν το pin για να ανοιξει εντελως.Οταν βγαλω την καρτα μνημης και το ανοιξω τοτε ολα κανονικα.Μετα τοποθετω και την καρτα στο κινητο και ολα δουλευουν ρολοι.Μηπως εχει κανενας παρομοιο προβλημα και εχει βρει καμια λυση?οχι τιποτα αλλα καθε φορα που ανοιγω το κινητο αντε παλι απ'την αρχη να μεταφερω τα προγραμματα σε καθε φακελο ανε παλι αλλαξε background αντε αλλαξε theme κτλ.Οποιος μπορει να βοηθησε ευχαριστω εκ των πρωτέρων

Αν και αργησες να κανεις post καλως ηρθες :)

 

Ισως να μην ευθυνεται το garmin. Στην θεση σου θα το εκανα απεγκατασταση για να ειμαι 100% σιγουρος οτι το προβλημα ξεκιναει η οχι απο εκει..

 

επισης κατι ακομα οταν κανουμε πλοηγησει τους εχουμε ολους τους χαρτες με τικ και autodrive και anavasi?

Καλο ειναι αν εχουμε επιλεγμενο μονο το χαρτη που χρησιμοποιουμε, Ο autodrive σκεπαζει τον χαρτη της anavasis με αποτελεσμα να μην βλεπουμε τιποτα και να φορτωνουμε το κινητο χωρις λογο.. Επελεξε μονο το χαρτη της anavasis και θα καταλαβεις..

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Τι "Ellada" ρε φίλε; Πού τα είδες αυτά; Αν έχεις τον ελληνικό 1.80 τα γράφει όλα κανονικότατα σε ελληνικά και μάλιστα χωρίς ορθογραφικά λάθη. Αν δεν σου σχεδιάζει τη διαδρομή φταίει είτε το κινητό σου είτε το γεγονός ότι κάτι δεν έγινε σωστά στην εγκατάσταση του Garmin (το δεύτερο είναι και το πιο πιθανό). Ξαναβάλτο και μάλιστα χρησιμοποίησε τη νέα έκδοση 5.00.60. To ίδιο συστήνω και στον προηγούμενο φίλο.

 

Όσο για το nokia maps, σε αυτό δεν πρέπει να πληρώνεις για την πλοήγηση;

 

σε εμενα εμφανιζεται ακομα κ μετα απο hardreset k format της καρτας ακομα το ιδιο. Σιγουρα εξαρταται απτον χαρτη λοιπον, καθως εγω χρησημοποιώ πανευρωπαϊκο χαρτη που ειναι περιπου 1,7 GB !

Map ID: 378

Garmin City Navigator® Europe NT 2009 v11

 

έχει κάποιος να δώσει παρόμοιο χάρτη ; καθως τα κολληματα εξακολουθω να τα εχω, απο Θεσ/νίκη, δέν υπολογίζει κάν το δρομολόγιο για αθήνα...ούτε αλεξανδρουπολη... :wacko:

δουλεια δεν είχε ο διάολος....
Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις μονο τον ευρωπαικο λογικο ειναι να μην υπολογιζει διαδρομη εντος Ελλαδος γιατι η καλυψη της χωρας μας ειναι μικρη.

Αν θες Ελλαδα ο AutoDrive ειναι μονοδρομος για το garmin.

Link to comment
Share on other sites

Το ειχα κανει απεγκατασταση και ανοιγε κανονικα.Τωρα και γω νεος ειμαι με το προγραμμα κτλ ουτε για autodrive ξερω ουτε τιποτα για χαρτη αναβασης.Μηπως επειδη ειναι χαρτης για ολη την ευρωπη?αλλα και παλι ολος ο χαρτης ειναι κοντα στα 2 γιγα...Τι ναπω.Παντως Ευχαριστω

Αν και αργησες να κανεις post καλως ηρθες :)

 

Ισως να μην ευθυνεται το garmin. Στην θεση σου θα το εκανα απεγκατασταση για να ειμαι 100% σιγουρος οτι το προβλημα ξεκιναει η οχι απο εκει..

 

 

Καλο ειναι αν εχουμε επιλεγμενο μονο το χαρτη που χρησιμοποιουμε, Ο autodrive σκεπαζει τον χαρτη της anavasis με αποτελεσμα να μην βλεπουμε τιποτα και να φορτωνουμε το κινητο χωρις λογο.. Επελεξε μονο το χαρτη της anavasis και θα καταλαβεις..

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις μονο τον ευρωπαικο λογικο ειναι να μην υπολογιζει διαδρομη εντος Ελλαδος γιατι η καλυψη της χωρας μας ειναι μικρη.

Αν θες Ελλαδα ο AutoDrive ειναι μονοδρομος για το garmin.

 

αυτος ο ευρωπαϊκος έχει περιληπτικα την ελλαδα, δλδ διαδρομες εντος θεσ/νικης, μεχρι κ αποστασεις κατω των 250χλμ περιπου, μου τις βγαζει κανονικα...οταν ειναι να κανεις μεγαλες διαδρομες ομως, κολλαει στον υπολογισμο !

μονο εγω το εχω το προβλημα ; :mad:

υπαρχει καποιος χαρτης απο ολη την ευρωπη που να λειτουργει; ...έστω μεγαλες πολης και εθνικες ; ή μηπως μπορω να συνδιασω 2 χαρτες μαζι ; κ αν ναι, πως ; :rolleyes:

δουλεια δεν είχε ο διάολος....
Link to comment
Share on other sites

Το ειχα κανει απεγκατασταση και ανοιγε κανονικα.Τωρα και γω νεος ειμαι με το προγραμμα κτλ ουτε για autodrive ξερω ουτε τιποτα για χαρτη αναβασης.Μηπως επειδη ειναι χαρτης για ολη την ευρωπη?αλλα και παλι ολος ο χαρτης ειναι κοντα στα 2 γιγα...Τι ναπω.Παντως Ευχαριστω

 

Δεν νομιζω να ειναι ο χαρτης! Αλλα δοκιμασε να ανοιξεις την συσκευη χωρις τον χαρτη και πες μας εαν ανοιγει..

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να ειναι ο χαρτης! Αλλα δοκιμασε να ανοιξεις την συσκευη χωρις τον χαρτη και πες μας εαν ανοιγει..

 

Και παλι κολλαει...Μηπως οφειλεται σε καποιο .unl αρχειο που χρησιμοποιει?Γιατι οταν το κανω απεγκατασταση και σβησω ολο το φακελο του Garmin μονο τοτε λειτουργει κανονικα...

Link to comment
Share on other sites

Πρωτη φορα διαβαζω και προσπαθω να καταλαβω απο που μπορει να ξεκιναει το προβλημα. Ποια εκδοση του garmin εχεις κανει εγκατασταση?
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Πρωτη φορα διαβαζω και προσπαθω να καταλαβω απο που μπορει να ξεκιναει το προβλημα. Ποια εκδοση του garmin εχεις κανει εγκατασταση?

 

Εχω την ...50.Το προγραμμα δουλεθει μια χαρα...Στην επανεκκινηση ειναι που κολλαει...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...