Jump to content

[Symbian^1 (ex S60 5th Ed.)]Garmin Maps Mobile™ XT


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ειχε καποιους αλλους φακελους που με οδηγησαν στο να υποθεσω οτι εχει κτ λαθος. τωρα κατεβασα ενα αλλο ζιπ που εχει τα εξης. ενα φακελο ονομα garmin ενα φακελο με ονομα private ενα φακελο με ονομα sys ενα φακελο resource και ενα sis arxeio. λοιπον τωρα το προβλημα ειναι αλλο. δεν περναει ο φακελος με ονομα private στο κινητο.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σύνδεσε το κινητό με μαζική αποθήκευση και όχι με Pc suite mode. Επέλεξε όλους τους φακέλους και το αρχείο sis και αντίγραψέ τα όλα στην κάρτα. Κάνεις εγκατάσταση το sis και είσαι έτοιμος.
Link to comment
Share on other sites

Οδηγός εγκατάστασης GarminmobileXT 5.0 σε κινητά Symbian

 

Εγκατάσταση της εφαρμογής:

Αποσυμπιέζουμε τον φάκελο "Garmin" από το .zip αρχείο που κατεβάσαμε με το πρόγραμμα, και βάζουμε ολους τους φακέλους που θα βρούμε μέσα στο zip στον αρχικό κατάλογο (root) της κάρτας μνήμης (με χρήση card reader ή με σύνδεση του κινητού με τον υπολογιστή σε κατάσταση Μεταφοράς Δεδομένων).

Εδώ θα πρέπει να σημειώσουμε πως δεν δημιουργούμε στη κάρτα μνήμης νέο φάκελο. Απλά τοποθετούμε τα αρχεία χύμα στην κάρτα μνήμης και όπου ρωτήσει για αντικατάσταση κάνουμε αποδοχή.

Στη συνέχεια εγκαθιστούμε την εφαρμογή "GarminMobileXT.sis" που υπάρχει μέσα στο κινητό. Μετά την εγκατάσταση τρέχουμε την εφαρμογή. Κατά την πρώτη εκτέλεση της εφαρμογής θα μας ζητήσει να επιλέξουμε την γλώσσα του προγράμματος και την γλώσσα των φωνητικών οδηγιών. Επιλέγουμε ελληνικά και στις 2 περιπτώσεις.

 

Αναλυτικά τα λένε οι οδηγίες

Μέσα στο zip υπάρχουν οι φάκελοι

Garmin, private, Resource, sys και το αρχείο GarminMobileXT

Όλα αυτά όπως είναι τα αντιγράφεις στην κάρτα μνήμης του κινητού.

Απλά είναι τα πράγματα...

 

 

 

Αν υπάρχει ήδη ο φάκελος private στην κάρτα σου αντέγραψε μέσα σε αυτόν τους 2 φακέλους 10003a3f και 10202dce που είναι μέσα στον φάκελο private του zip

Link to comment
Share on other sites

Σύνδεσε το κινητό με μαζική αποθήκευση και όχι με Pc suite mode. Επέλεξε όλους τους φακέλους και το αρχείο sis και αντίγραψέ τα όλα στην κάρτα. Κάνεις εγκατάσταση το sis και είσαι έτοιμος.

 

για να μη σε παιδευω φιλε μου το προβλημα μου ειναι οτι δεν εχω χαρτες. δηλαδη εχω εναν αλλα δεν εχω το map id. που θα μπορουσα να βρω καποιο χαρτη?

Link to comment
Share on other sites

Από που το εκτελείς; Αποσύνδεσε το κινητό απο τον υπολογιστή, άνοιξε το Διαχείριση αρχείων, βρες το sis και άνοιξέ το απο εκεί.
Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν αναφερθηκε εδω:

 

Garmin Mobile XT for Symbian S60 3rd Edition software version 5.00.50

 

Change History:

 

  • Provide 'Exit' option to the Activate Software page.
  • Correct the turn preview page in landscape orientation.
  • Correct an error that occurs when the 'Arrival' button is selected.
  • Correct the text color of the main map page when displayed in night mode.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!Εχω μερικες αποριες οσο αναφορα το garmin:

1)εκανα αναζητηση διευθηνσης σε μια οδο στο λαγονησι και δε μου την εβγαλε στις επιλογες,δηλαδι μου ειχε πεντε σε ολη την ελλαδα αλλα οχι αυτη στο λαγονησι!πηγα λοιπον απο το χαρτη στο λαγονησι και οταν εκανα ζοομ την βρηκα κανονικα!εχει καποιος καποια ιδεα γιατι δε μου την εδειχνε στην αναζητηση?

2)ολα τα poi μου τα δειχνει κανονικα εκτος απο τις εκκλησιες που τις δειχνει κινεζικα!τι μπορω να κανω για αυτο?

Ευχαριστω προκαταβολικα!

Link to comment
Share on other sites

Διορθώστεμαι αμα κάνω λάθος αλλά νομίζω ότι πρέπει να βάλεις σωστά ακόμα και τους τόνους!εμενα χωρίς τόνους δεν μου εμφανιζε την πόλη.
Link to comment
Share on other sites

Διορθώστεμαι αμα κάνω λάθος αλλά νομίζω ότι πρέπει να βάλεις σωστά ακόμα και τους τόνους!εμενα χωρίς τόνους δεν μου εμφανιζε την πόλη.

 

Ποτε δεν εχω βαλει τονους σε αναζητηση και παντα μου εβγαζε σωστα? αποτελεσματα.Αλλωστε τους μικρους χαρακτηρες τους μετατρεπει σε μεγαλους μονο του στα αποτελεσματα

Link to comment
Share on other sites

Η αναζήτηση στο Garmin είναι αρκετά εξελιγμένη.

Πρώτα από όλα τα δεδομένα είναι με κεφαλαία άρα καλό είναι να κάνουμε αναζήτηση με κεφαλαία για να αποφεύγουμε τόνους.

 

Όταν κάνουμε αναζήτηση διεύθυνσης πρώτα μας ζητάει Χώρα και μετά πόλη και μετά βάζουμε την διεύθυνση.

Αν επιλέξουμε "Σε όλες τις πόλεις" είναι λογικό ότι θα μας βγάλει τις διευθύνσεις που είναι κοντά στο σημείο που βρισκόμαστε.

 

Σε όλες τις αναζητήσεις που κάνουμε δεν είναι απαραίτητο να κάνουμε συλλαβισμό όλης της λέξης αλλά μπορούμε να κάνουμε και μέρος αυτής.

Για παράδειγμα αν πληκτρολογήσουμε "ΑΛΕΞ" θα μας βγάλει όλες τις οδούς που αρχίζουν από ΑΛΕΞ αλλά και τις οδούς που περιλαμβάνουν μέσα το ΑΛΕΞ όπως

ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ, ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ, ΜΕΓ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ, ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ ΠΑΝΑΓΟΥΛΗ, ΚΑΡΑΛΕΞΙΟΥ, ΠΑΠΑΛΕΞΑΝΔΡΗ κλπ

Link to comment
Share on other sites

....ΚΑΡΑΛΕΞΙΟΥ, ΠΑΠΑΛΕΞΑΝΔΡΗ κλπ

 

Αν βγαζει και αυτες (που δεν τις βγαζει τουλαχιστον σε εμενα) δεν θα ηταν λαθος;

 

 

Παντως ειτε σε μικρα ειτε σε μεγαλα γραφεις ειναι το ιδιο πραγμα,τονους δεν υπαρχει λογος να βαλεις.

Link to comment
Share on other sites

tourli Σωστα τα λες!απλά εγω έβαζα ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ και μου έλεγ ότι δν βρέθηκε ένα έπρεπα να βάλω ΟΡΕΣΤΙΑΔΟΣ!Τελικά μετά είδα ότι έχει κ συλλαβισμό οπότε τώρα όλα ΟΚ!!!;)
Link to comment
Share on other sites

η νεα εκδοση 5.00.50 εχει καλυτερη συμπεριφορα απο την 5.00.30 σε θεμα καταναλωσης ενεργειας ? (σε νοκια 5800 την εχω βαλει)
Link to comment
Share on other sites

Από την έκδοση 40 είχε λυθεί το συγκεκριμένο θέμα. όσοι έχουν περάσει την 50, ας πουν εντυπώσεις, όσον αφορά την κατανάλωση.
Link to comment
Share on other sites

βαζω τα αρχεια μεσα της εκδοσης 5.00.50.

αντικαθιστω οτι λεει, ανοιγω το garmin αλλα δεν ηταν μπερδεμενα τα γραμματα.

το κλεινω. μετα το ανοιγω και τρεχω το sys αρχειο ολα οκ.

ανοιγω το προγραμμα και δεν ειναι οπως στην 5.00.30 εκδοση.

 

κατω απο τον μεγεθυντικο φακο λεει

"Στειλατε σε αυτο"

και μετα εχει ενα εικονιδιο χαρτη και λεει αποκατω 'καλως ορισατε"

 

η 5.00.30 ελεγε "που θελετε να πατε " κατι τετοιο και

"προβολη χαρτη"

μετα αν θελω να βρω μια οδο μου ζηταει πιστωτικη,τι παιζει?

Link to comment
Share on other sites

βαζω τα αρχεια μεσα της εκδοσης 5.00.50.

αντικαθιστω οτι λεει, ανοιγω το garmin αλλα δεν ηταν μπερδεμενα τα γραμματα.

το κλεινω. μετα το ανοιγω και τρεχω το sys αρχειο ολα οκ.

ανοιγω το προγραμμα και δεν ειναι οπως στην 5.00.30 εκδοση.

 

κατω απο τον μεγεθυντικο φακο λεει

"Στειλατε σε αυτο"

και μετα εχει ενα εικονιδιο χαρτη και λεει αποκατω 'καλως ορισατε"

 

η 5.00.30 ελεγε "που θελετε να πατε " κατι τετοιο και

"προβολη χαρτη"

μετα αν θελω να βρω μια οδο μου ζηταει πιστωτικη,τι παιζει?

Μηπως πρεπει να ξαναφτιαξεις τα UNL αρχεια για το ξεκλειδωμα gps και χαρτων;

 

Εγω παντως απο την 50040 στην 50050 απλα αντικατεστησα ολα τα αρχεια με αυτα της καινουργια εκδοσης και εκανα εγκατασταση το sys οπου με ρωτησε αν θελω να αντικαταστησω την προηγουμενη εκδοση ,απαντησα ναι και δουλευει ενταξει με τα παλια unl .Εχω το Ν82

 

 

Εντιτ :ειμαι της γνωμης οτι ειναι πιο γρηγορο πλεον στην σχεδιαση των χαρτων ,δεν ξερω αν ειναι μονο απο τη νεα εκδοση του προγραμματος ή απο τους νεους χαρτες.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως πρεπει να ξαναφτιαξεις τα UNL αρχεια για το ξεκλειδωμα gps και χαρτων;

 

Εγω παντως απο την 50040 στην 50050 απλα αντικατεστησα ολα τα αρχεια με αυτα της καινουργια εκδοσης και εκανα εγκατασταση το sys οπου με ρωτησε αν θελω να αντικαταστησω την προηγουμενη εκδοση ,απαντησα ναι και δουλευει ενταξει με τα παλια unl .Εχω το Ν82

το gps δουλευει εχει σημα, και ο χαρτης ανοιγει και μου δειχνει που ειμαι.

απλα δεν εχει η εφαρμογη την αρχικη σελιδα οπως με την 5.00.30. και δεν μπορω να κανω αναζητηση διαδρομης.

τι γινεται δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

το gps δουλευει εχει σημα, και ο χαρτης ανοιγει και μου δειχνει που ειμαι.

απλα δεν εχει η εφαρμογη την αρχικη σελιδα οπως με την 5.00.30. και δεν μπορω να κανω αναζητηση διαδρομης.

τι γινεται δεν ξερω.

 

Σβηστο και περασε το απο την αρχη τοτε γιατι κατι δεν εχει περαστει σωστα (υποθετω δηλαδη).Εμενα εχει ακριβως την ιδια σελιδα οπως και πριν .Επιλογη "προς τα που" με τον μεγενθυντικο φακο και "προβ.χαρτη" με τον χαρτη .

Link to comment
Share on other sites

το gps δουλευει εχει σημα, και ο χαρτης ανοιγει και μου δειχνει που ειμαι.

απλα δεν εχει η εφαρμογη την αρχικη σελιδα οπως με την 5.00.30. και δεν μπορω να κανω αναζητηση διαδρομης.

τι γινεται δεν ξερω.

 

Ποια εκδοση της 5.00.50 περασες ,το upgrade ή την standalone ?

Οπως λεει και ο φιλος bill33 , απεγκαταστησε το

και δοκιμασε απο την αρχη

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία είναι η εξής

Αντιγράφεις από τον φάκελο Garmin της κάρτας μνήμης το sw.unl και όλα τα αρχεία unl και img στον υπολογιστή σου.

Σβήσε το φάκελο Garmin από την κάρτα μνήμης.

Βάλε τα περιεχόμενα που είναι στον φάκελο που κατέβασες της καινούριας έκδοσης μέσα στην κάρτα

και μετά βάζεις μέσα στην κάρτα στον φάκελο Garmin και τα αρχεία unl και img που αντέγραψες πριν.

Τρέξε το GarminMobileXT.sis στο κινητό και είσαι ΟΚ

Link to comment
Share on other sites

το upgade ειχα περασει.

εκανε την διαδικασια που ειπε ο φιλος tourli και ολα οκ.

(στην αρχη που ετρεξε το προγραμμα δεν βρηκε ελληνικα στη γλωσσα ομιλιας και περασα στο επομενο. δεν ακουω ηχο. ) μαλλον πατατια εκανα.

θα την ξαναπερασω ολη την εκδοση απο την αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε και κάτι άλλο. Μην σβήσεις τα περιεχόμενα του φακέλου garmin στην κάρτα μνήμη σου αλλά πέρασε απο πάνω τον νέο φάκελο και πάτα αντικατάσταση. Έτσι θα διατηρήσεις τα απαραίτητα αρχεία.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...