Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 1


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ρωτησα χτες κ μου ειπαν πως το περιμενουν αυτες τις μερες!

γνωριζει κανεις αν φαινεται η φωτο σε ολη την οθονη οταν καλει καποιος??

ναι βγαινει η φώτο μεγάλη όχι ακριβώς σε ολόκληρη αλλά καλύπτει περίπου τα 2/3 της οθόνης ενώ στα wallpapers καλύπτουν επιτέλους ολόκληρη την οθόνη το μόνο άσχημο είναι ότι δε ταιριάζει απλά ζουμάρει έτσι ώστε να χωράει με αποτέλεσμα να κόβεται η μισή φωτογραφία

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σέυχαριστώ φίλε μου για την απάντηση σου. Το κακό είναι απ'ότι λένε στο forum και διαπύστωσα και μόνος μου version 11 δεν υπάρχει πλέον. Για την sim είναι καινούργια προχθές την έβαλα.Θα περιμένω πάντως για την επόμενη έκδοση.Να είσαι καλά.:(

φιλος που το πηρε πριν 4-5 μερες και ειδαμε τι βερσιον φοραει σημερα, ειχε την 11.

Link to comment
Share on other sites

το νοκια 5800 ποτε θα υποστιριζει n gage ??

να υποστηρίξει τα υπάρχοντα παιχνίδια του ngage πολύ δύσκολο λόγω έλειψης πλήκτρων απλά θα βγουν φαντάζομαι κι αλλα touch παιχνίδια στο μέλλον ή θα προσαρμοστούν κάποια

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Επίσης για την "επιλεγμένη" επιλογή σε αρχεία εικόνων ή βίντεο έχετε δοκιμάσει να κρατήσετε

πατημένο το δάχτυλό σας (ή το πενάκι) πάνω στο αρχείο;; ίσως να βγάζει κάποιο Pop-up

παράθυρο και να μπορείς να το επιλέξεις έτσι... (με αυτό το τρόπο δουλεύουν τα windows mobile)

και ίσως να το "υιοθέτησε" και η ΝΟΚΙΑ...

Όχι, δεν γίνεται αυτό που λες.

 

Στο άλλο θέμα (με τις 116 σελίδες) διάβασα ότι, ό,τι εικόνα και να βάλεις στην κάνει Full size

και πιάνει όλοκληρη την οθόνη. Είναι 100% σίγουρο αυτό; πιάνει και σε κάθετη θέση και σε

οριζόντια;

Ναι καταλαμβάνει σχεδόν όλη την οθόνη.

Και λέω σχεδόν διότι στο πάνω μέρος από εκεί που γράφει την ημερομηνία και πάνω κάνει ένα εφέ τύπου fade out με το background του θέματος που χρησιμοποιείς κάθε φορά.

Οθόνη αναμονής σε οριζόντια διάταξη δεν γίνεται.

 

 

Κοίταξε κάποιος τις επιλογές που εμφανίζει όταν πατάς ΜΙΑ φορά το κουμπί power του κινητού

για να δει τις ειλογές, ΜΗΠΩΣ εκεί εμφανίζει κάτι σε στυλ... "Αναμονή", ώστε όταν κάποιος το

επιλέγει να μπαίνει σε κατασταση αναμονής, και να ενεργοποιείται πάλι μόνο όταν σε καλούν ή

πατάς πάλι το power; (για εξοικονόμηση μπαταρίας το λέω)...

Όχι, δεν εμφανίζει καμιά τέτοια επιλογή.

 

 

------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Για σας παιδιά.

Παρακολουθώ τις συζητήσεις εδώ για το 5800 αρκετούς μήνες και τελικά πείστηκα και πήγα και το αγόρασα. Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω κάποια πράγματα που με έχουν προβληματίσει όσον αφορά το λειτουργικό γιατί σαν κατασκευή θεωρώ ότι είναι υπέροχη (ναι η σχισμή υπάρχει αλλά δεν της δίνω καμία σημασία).

 

1. Η αναβάθμιση στην v.11 δεν φαίνεται να υπάρχει ούτε μέσω FOTA ούτε μέσω του OVI (όπως αναφέρουν και πολλοί άλλοι). Έχει βρεθεί ο λόγος;

2. Στις επαφές μου, όταν πηγαίνω να προσθέσω σαν στοιχείο "Γενέθλια" με πετάει έξω από τις επαφές. Το έχετε παρατηρήσει κι άλλοι; Είναι πρόβλημα της v.10 ή παραμένει και στην v.11;

3. Όταν χρησιμοποιώ κάποιο άλλο από το προεπιλεγμένο θέμα το λογισμικό δείχνει να καθηστερεί (πιθανόν λόγω φόρτωσης γραφικών). Γίνεται με όλα τα θέματα που κυκλοφορούν;

 

Αυτά προς το παρόν (και ελπίζω και προς το μέλλον). Επίσης να αναφέρω ότι πολλά από τα προβλήματα που έχω διαβάσει εδώ δεν μου έχουν παρουσιαστεί. Το κινητό είναι απίθανο (το 7710 μπήκε μετά από 4 χρόνια πάλι στο κουτί του...).

1) Την έχουν κατεβάσει και από το NSU και μέσω FOTA. Μάλλον θα βγει άμεσα νεότερη έκδοση.

2) Γνωστό πρόβλημα της 10. Υπομονή μέχρι την αναβάθμιση. Πάντως καλύτερα τα γενέθλια να τα βάλεις στο ημερολόγιο και όχι στις επαφές, διότι δεν υπάρχει δυνατότητα να χτυπά όταν έρχεται η ημερομηνία.

3) Είναι γενικότερο το πρόβλημα με τα θέματα. Συμβαίνει με όλα. Επίσης καλό είναι να μην τα εγκαταστείς στη μνήμη της συσκευής διότι κινδυνεύει να γίνει τούβλο το κινητό, δηλαδή να μην ανταποκρίνεται καθόλου.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Για θέματα δείτε εδώ: http://www.pizero.net/ Τα τρία πρώτα είναι συμβατά με το 5800. Είναι βελτιωμένα και δεν μου κάνουν καμία καθυστέρηση.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Έχω και εγώ ένα μικρό πρόβλημα με το τηλέφωνο μου. Έχω ρυθμίσει να φυλάγονται τα μηνύματα στην memory card. Μερικές φορες όταν έρχεται ένα μήνυμα λέει ότι δεν μπορεί να το αποθηκεύσει στην μνήμη και το ανοίγει χρησιμοποιώντας την μνήμη του τηλεφώνου. Σας κάνει και εσάς τέτοιο πρόβλημα;

Υπάρχει τρόπος να αντιγράψω τα μηνύματα από την μια μνήμη στην άλλη;

Link to comment
Share on other sites

Για θέματα δείτε εδώ: http://www.pizero.net/ Τα τρία πρώτα είναι συμβατά με το 5800. Είναι βελτιωμένα και δεν μου κάνουν καμία καθυστέρηση.

εντυπωσιακά βολικό στα δύο θέματα blue και red haze που η μπάρα στα δεξιά γίνεται πολύ χοντρή με αποτέλεσμα το σύρσιμο σε μια λίστα πάνω κάτω να γίνεται παιχνίδι εκεί που πάλευα με το νύχι να πιάσω τη μπάρα

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Νατα μας . Αρχίσανε τα προβλήμματα. Τις δύο φορές που άνοιξα το τηλέφωνο μου χθες και σήμερα δηλαδή άνοιξε κανονικά έβαλα κωδικό και μετά η οθόνη δεν άνοιγε. Έπρεπε να πατήσω το μεσαίο πλήκτρο για να μπω στο μενού για έρθει στα ίσια του. Καμιά ιδέα κανένας;

 

Είναι μικρό bug με τις sim της vodafone γιατί εμφανίζουν εκείνο το μήνυμα "How are you?"

Μου το έκανε και εμένα μια φορά αλλά από τότε δεν το έχει ξανακάνει.

Μην αγχώνεστε δεν είναι τίποτα αυτό.:)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εχω μια απορια εχω το γνωστο προβλημα με το ακουστικο και λογο φανταρικου δεν εχει nokia shop εδω (κως) αν παω σε ενα γερμανο θα μου το κανουν αμεσα?
drifting is not a crime
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εχω μια απορια εχω το γνωστο προβλημα με το ακουστικο και λογο φανταρικου δεν εχει nokia shop εδω (κως) αν παω σε ενα γερμανο θα μου το κανουν αμεσα?

όχι θα στο στείλουν στη νοκια οπότε καλύτερα να περιμένεις κάποια άδεια σου να το πας εσύ να στο κάνουν επιτόπου;; είναι συνεχές το πρόβλημα σε κάθε κλήση η το κανει σποραδικά;; αν ειναι σε κάθε κλήση βεβαια δεν εχει και πολλά περιθώρια αλλά καμιά 10αριά μερες θα το κανει ο Γερμανός σίγουρα

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Όσοι το αντιμετωπίζετε έντονα το πρόβλημα με την αυξομείωση της έντασης, με την χρήση ΒΤ ακουστικού, συνεχίζει να υφίσταται;
Link to comment
Share on other sites

Μια απαραιτητη ερώτηση. Ακόμα και τα θέματα για εγκατάσταση χρειάζονται πλέον πιστοποιητικό και με ποιο εύκολο τρόπο θα το παρακάμψουμε?
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον και τα θέματα είναι σε μορφή sis/sisx φυσικό είναι να θέλουν sign και τα θέματα.

Δεν μπορείς να το παρακάμψεις.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

συνεχίζει να υφίσταται;

 

Οχι,αφου εχει να κανει καθαρα με hardware (το ιδιο το ακουστικο)

Ουσιαστικα το προβλημα εχει να κανει με τις επαφες του ακουστικου..

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα το κινητό την Τετάρτη και παρατήρησα ότι έχει το πρόβλημα με τον φωτισμό πάνω δεξιά, το οπόιο έχουν παρατηρήσει και πολλοί άλλοι. Τι μπορώ να κάνω? Να ζητήσω αντικατάσταση? Κατά τ'άλλα κανένα άλλο πρόβλημα!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μια απαραιτητη ερώτηση. Ακόμα και τα θέματα για εγκατάσταση χρειάζονται πλέον πιστοποιητικό και με ποιο εύκολο τρόπο θα το παρακάμψουμε?

 

Τα παραπάνω θέματα πάντως από spyro, στο λινκ που δόθηκε μερικά posts πιο πριν, δεν χρειάζονται πιστοποιητικό και signing (τουλάχιστον τα blue & red haze που δοκίμασα). :)

 

==========================================================

 

Να ρωτήσω και γω κάτι...

 

Ενώ έχετε συνδέσει το usb καλώδιο με το PC με επιλογή "μαζική αποθήκευση", κάνοντας κλικ δίπλα στο σήμα της μπαταρίας στην επιλογή "usb" και στη συνέχεια στο μενού που ανοίγει, φαίνεται σε σας ότι είναι ενεργή η "PC Suite" επιλογή ?? :confused:

 

Και μάλιστα όταν πατάτε για να την αλλάξετε σε "Mαζική αποθήκευση"... αυτή, κατά ένα άγνωστο λόγο... ΔΕΝ αλλάζει με τίποτα από PC Suite ??? :confused:

 

To έχει παρατηρήσει κάνείς άλλος ??? :worry::worry::worry:

MONEY MAKES THE WORLD GO ROUND...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Καλησπέρα. Εγώ το πήρα το 5800 από το Λονδίνο αλλά δεν μπορώ με τίποτα να αλλάξω το Product Code του κινητού για να υποστηρίζει και τα Ελληνικά. Μήπως έχει κανείς καμία ιδέα? Το NSS πάντως δεν λειτουργεί...εκτός και αν κάνω κάτι λάθος. Ευχαριστώ.
FEAR IS THE MINDKILLER ! ! !
Link to comment
Share on other sites

Το e-shop έριξε τη τιμή στα 328.9€
3210-3310-8210-8310-6510-7250-3100-6230-6060-6280-E65-N82+2630-C7-SIII Mini-Moto G 2014-Redmi Note2 prime-Redmi Note3 Pro-Redmi Pro Χ25-Redmi 5 Plus-Mi A2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει τρόπος να επιλέξω κάποια στοιχεία από μία λίστα;

 

Όταν θέλεις να κανείς πολλαπλή επιλογή, πας στο πρώτο και με τον κλασικό τρόπο πατάς επιλογή. Για τα επόμενα κάνεις δίσκο κλικ πάνω τους και η επιλογή τους είναι δύο πατήματα μακριά.

 

Δυστυχώς δεν υπάρχει έτοιμη η δυνατότητα πολλαπλής επιλογής. Ας ελπίσουμε να την προσθέσουν σε μελλοντική αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Καλησπέρα. Εγώ το πήρα το 5800 από το Λονδίνο αλλά δεν μπορώ με τίποτα να αλλάξω το Product Code του κινητού για να υποστηρίζει και τα Ελληνικά. Μήπως έχει κανείς καμία ιδέα? Το NSS πάντως δεν λειτουργεί...εκτός και αν κάνω κάτι λάθος. Ευχαριστώ.

 

Δεν κανεις κατι λαθος. Δεν υποστηριζεται απο το nss.

Αν θες να κανεις αναβαθμιση δοκιμασε μεσω nokia φινιξ .

google it .

 

Εχω την εντυπωση παντως ,οτι αναβαθμιζοντας μεσω φινιξ και χρησιμοποιωντας

το αναλογο πακετο γλωσσων αλλαζει και το product code.

 

Θα το διαπιστωσω οταν κυκλοφορησει αναβαθμιση μεσω nokia updater.

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

bug ειναι δεν αλλαζει κατι με sim κτλ και δεν υπαρχει κ προβλημα

 

για να γινω πιο συγκεκριμενος για την παραπανω παρατηρηση για την sim ο φιλος μου ειχε της vodafone και του εκανε αυτο το προβλημα.αλλαξε μετα την sim και εβαλε μια της cosmote και το προβλημα δεν υπηρχε.

[sIGPIC][/sIGPIC]AEK FC. FUN
Link to comment
Share on other sites

Από την Παρασκευή το βράδυ είμαι και εγώ κάτοχος του 5800...το πήρα από Vodafone.Ως τώρα όλα καλά.Κανένα κόλλημα.Το κινητό είναι φανταστικό αν αναλογιστεί κανείς τις δυνατότητες του σε σύγκριση με την τιμή του.Είναι το πρώτο μου touch κινητό και οι εντυπώσεις μου είναι άριστες.
Link to comment
Share on other sites

καταλαβα....

το κανει συνεχεια....πηρα hands free αλλα δεν ειναι ευκολο με τα καλωδια....

ευχαριστω πολυ παντως.....

 

στην κω εχει νοκια στορ το τηλεφωνο ειναι 20000

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...