Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 1


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στην 20 απενεργοποιει την αφη κατα τις κλησεις και οχι την οθονη.

καλυτερα ετσι πιστευω

Δεν εχει παθει τιποτα το κινητο σου μια χαρα ειναι!

Η αφή απενεργοποιόταν και στην v11 όταν μιλούσες στο τηλέφωνο. Έτσι γίνεται και κατά τη διάρκεια της φόρτισης αν δεν κάνω λάθος.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Στην 20 απενεργοποιει την αφη κατα τις κλησεις και οχι την οθονη.

καλυτερα ετσι πιστευω

Δεν εχει παθει τιποτα το κινητο σου μια χαρα ειναι!

Ευχαριστω για την απαντηση,αλλα τι εννοεις απενεργοποιει την αφη?οταν καλω καποιον και το βαζω στο αυτι μου η οθονη παραμενει φωτεινη και δεν μαυριζει οπωσ πριν κ τις επιλογες που εχει να πατησεις οταν βρισκεσαι σε κληση με αφηνει οποτε ουτε η αφη απενεργοποιειται μαλλον σε μενα.....κανενας αλλος να συγκρινουμε??μην τρεχω τσαμπα σε nokia shop

 

Ενταξει.λαθος το καταλαβαινα!απενεργοποιει την αφη μονο...ευχαριστω,παρατηρησα οτι οταν πχ.ακουω μουσικη και πατησω το κοκκινο κουμπι δεν με βγαζει στην αρχικη οθονη οπως εκανε πριν αλλα δεν κανει τιποτα....το κανει και σε αλλουσ που εχουν περασει την20...???

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το πρόβλημα με τον ήχο είναι ΚΑΚΗ επαφή με το ακουστικό που πατάει πάνω στη συσκευή. Όσοι έχετε πρόβλημα με τον ήχο και δεν ακούτε καλά αυτόν που σας καλεί και η ένταση του ακουστικού είναι στο τέρμα.

 

Τότε πηγαίντε μια βόλτα στο πλησιέστερο NOKIA Shop και δηλώστε το. Αυτό φτιάχνεται σε 5 λεπτά. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ software πρόβλημα.

 

 

υπαρχει καποιοσ ρε παιδια που ειχε προβλημα με το ακουστικο,το πηγε σε νοκια σοπ κ το εφτιαξε επι τοπου????αν ναι που????ευχαριστω!!!!!

 

------

Ανάλογα το κατάστημα. Συνήθως το κάνουν σε 1 τέταρτο. Αλλά γιατί δεν το κάνεις μόνος σου?

 

ξερεις σε ποιο καταστημα???

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει.λαθος το καταλαβαινα!απενεργοποιει την αφη μονο...ευχαριστω,παρατηρησα οτι οταν πχ.ακουω μουσικη και πατησω το κοκκινο κουμπι δεν με βγαζει στην αρχικη οθονη οπως εκανε πριν αλλα δεν κανει τιποτα....το κανει και σε αλλουσ που εχουν περασει την20...???

κλασικό πρόβλημα οταν ειχα περάσει τις άλλες εκδόσεις, το κόκκινο μονο στη μουσική δε δουλεύει η παντού;; αν παντού θελει φορματ

 

ΥΓ: Τι εννοείται με την οθόνη ρε παιδιά;; εμένα κανονικά σβήνει η οθόνη με την 20 όπως και παλιά, μαυρίζουν ολα

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Παρατήρησα πως μετά την τελευταία αναβάθμιση εξακολουθούν κάποιοι να έχουν "προβληματα" και μου μοιάζει παράξενο κάποιες συσκευές να παρουσιάζουν και κάποιες άλλες όχι.

Με την v.20.00.12 δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα ιδίως απο όλα αυτά που αναφέρονται εδω μέσα(gps,μη λειτουργεία πλήκτων κτλ κτλ).

Να σημιώσουμε όμως πως η αναβάθμιση μου έγινε μεσω NSU, έχω την εντύπωση πως είναι σωστέτρος τρόπος. Αμέσως μετά έκανα Hard Reset με το *#7370# και να μην ξεχάσω να αναφέρω πως έχω κάνει format στην κάρτα μνήμης απο την προηγούμενη firmware. Όχι δεν έχω hacαρει την συσκευή και όχι δεν δωσει πουθενά το imei μου για πιστοποιητικό.

Απο εφαρμογές δεν έχω εγκαταστησει αρκετες (Handy Taskman,Handy Expence,gmail,gmaps,Y-browser,QuickOffice,AccuWeather,worldMate,msn,zip manager) οι οποίες δουλεύουν άψογα κυριολεκτικά.

Φαντάζομαι πως όσοι έχουν διάφορα λειτουργικά προβλήματα είναι είται γιατι δεν ακολουθήσαν τον τρόπο της αναβάθμισης που προανέφερα, είται γιατί εγκαταστούν εφαρμογές οι οποίες δημιουργούν τα προβλήματα. Ιδιαίτερα με Themes και στις γνωστές σε όλους μας σελίδες αναφέρεται ότι δημιουργούν διάφορα χαζά.

Με λίγη προσοχή μπορεί να καταλάβει κανείς ποιά εφαρμογή δημιουργεί τα διάφορα χαζά.

Link to comment
Share on other sites

αν και ισως το εχει ηδη πει καποιος αλλα τωρα στην v20 τα νουμερα στον dialer ειναι ποιο καθαρα ενώ πριν ήταν καπως θολά. Απλα σημερα το παρατηρησα γιατι δεν τον είχα ανοιξει καθολου ;)
Link to comment
Share on other sites

Τα καινούρια 5800 που θα έρθουν (σήμερα σε Πλαισιο και σε καμία εβδομάδα στα Multirama) είναι πιθανόν να έχουν εγκατεστημένο το v.20.?

Αν όχι, συνήθως μετά από πόσο καιρό πωλούνται τα αναβαθμισμένα..ή μηπως δεν πωλούνται ποτέ αναβαθμισμένα?...

Link to comment
Share on other sites

Τα καινούρια 5800 που θα έρθουν (σήμερα σε Πλαισιο και σε καμία εβδομάδα στα Multirama) είναι πιθανόν να έχουν εγκατεστημένο το v.20.?

Αν όχι, συνήθως μετά από πόσο καιρό πωλούνται τα αναβαθμισμένα..ή μηπως δεν πωλούνται ποτέ αναβαθμισμένα?...

 

φίλε μου δεν έχει σημασία εάν έρθουν αναβαθμισμένα μιας και αμέσως μόλις το πάρεις μπορείς να το αναυαθμίσεις μόνος σου ή και απο ένα Nokia Shop δωρεάν μέσα σε ελάχιστα λεπτά.

Άσε που είναι απίθανο να γνωρίζει κάποιος απο εδς μέσα με τι firmware θα φέρει το όποιο κατάστημα στην αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Τα καμένα px οφείλωντε σε ελατωματικά τρανζίστορ συνήθως που οδηγούν το κάθε px.

 

Εμένα το GPS πριν λίγο που δοκίμασα δεν έπαιξε, θα δω και αύριο τι θα κάνει, πάντως απ ότι φένεται είναι πρόβλημα software.

 

Αρα εγω σαν απλος καταναλωτης ερωτω , αφου ειναι ελλατωματικο το τρανζιστορ , και η οθονη να αλλαχτει , δεν θα ξανακαψει πιξελ??

 

Και οσο για το gps επειδη για μενα ειναι απο τους πρωτους λογους αγορας , το οτι δεν δουλευει σωστα , με προβληματιζει.

 

Ωστοσο για να τελειωνω επιμενω στην πιο ανω αποψη μου οτι σιγα σιγα και με καινουργια firmware λυνονται πολλα bug και γινεται πιο προσιτο το κινητο.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα,

ενδιαφέρομαι για το κινητό και αφού διάβασα γύρω στις 50 σελίδες δεν έβγαλα ακόμη άκρη.

 

Τελικά με τι σχισμή έχει πρόβλημα;

 

Έχω επιδότηση από Cosmote και στον Γερμανό της γειτονιάς μου είπαν πως το περιμένουν σήμερα.

Το κινητό αξίζει τα 200€ που χρειάζονται παραπάνω ή να τη βγάλω με ένα LG Cookie που το παίρνω με 50 ευρουλάκια;

Ξέρω είναι δύο διαφορετικά εντελώς κινητά αλλά με ενδιαφέρει αρκετά το touch screen και η μπαταρία.

 

Το WiFi πολύ καλό πρόσθετο, δουλεύει καλά; Με ποιό browser;

Μου είπαν από Γερμανό πως δεν έχει ενσωματωμένους χάρτες, τι γίνεται εκεί;

 

Να το πάρω; Ευχαριστώ

Αυτό που μπορώ να σου πω εδώ μέσα είναι τα αξίζει και με το παραπάνω.

Αν θέλεις να ρωτήσεις κάτι άλλο καλύτερα κάνε το στους Διαξιφισμούς.

 

 

 

Καλημέρα,χθες ξημερώματα πέρασα και εγώ την 20,όλα καλά αλλα ο αισθητηρας φωτός για τισ κλήσεις απενεργοποιήθηκε μόνος του και τώρα δεν κάνει τίποτα δεν απενεργοποιεί την οθόνη οταν βαζω το τηλ. στο αυτι μου η οταν τον καλυπτω με το χερι.Την περασα 3 φορές μήπως δεν εκατσε καλα αλλα τίποτα και εκανα hard reset με *#7370#.

Καμια σκέψη για βοήθεια η πρέπει να παω σε nokia shop?????????

Ενταξει.λαθος το καταλαβαινα!απενεργοποιει την αφη μονο...ευχαριστω,παρατηρησα οτι οταν πχ.ακουω μουσικη και πατησω το κοκκινο κουμπι δεν με βγαζει στην αρχικη οθονη οπως εκανε πριν αλλα δεν κανει τιποτα....το κανει και σε αλλουσ που εχουν περασει την20...???

Ο αισθητήρας δουλεύει κανονικά.

Τα πράγματα ως εξής:

 

 

  • Όταν καλείς κάποιον και το βάζεις στο αφτί σου δεν μαυρίζει η οθόνη, απλά δεν ανταποκρίνεται στο άγγιγμα.
  • Όταν το σηκώσει ο άλλος και αρχίσει η κλήση, τότε μαυρίζει η οθόνη.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Αρα εγω σαν απλος καταναλωτης ερωτω , αφου ειναι ελλατωματικο το τρανζιστορ , και η οθονη να αλλαχτει , δεν θα ξανακαψει πιξελ?

 

Όχι γιατί οθόνη (pixel) και το κύκλωμα που την "οδηγεί" (τα τρανζίστορ για το οποία μιλάμε) είναι ένα σύνολο. Όταν αλλάζεις την οθόνη αλλάζεις και τα τρανζίστορ. Δεν είναι ξεχωριστές μονάδες.

Βέβαια αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να σου ξανακαεί κάποιο Pixel..:p

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια να αναφερω κατι που παρατηρησα και εγω . Πριν ειχα την εκδοση 10..... και οπως και σε πολλους αλλους μετα απο λιγες μερες λειτουργιας του κινητου αρχισε και σε μενα το ακουστικο να κανει τα τρελα του ,,, Μου ειχε σπασει τα νευρα και ειχα αποφασισει μια μερα μετα την δουλεια να το παω στην νοκια για επισκευη. Αλλα εκει στην δουλεια που ημουν περασα με fota την 20.... εκδοση και παρατηρησα δια μαγειας το εξης: το ακουστικο δουλευε κανονικα χωρις κανενα προβλημα ...Ειναι δυνατον ρε παιδια ???Γιατι μολις εκανα update αρχισε να δουλευει κανονικα ??? Μηπως παιζει τπτ με το παλιο firmware?? Το παρατηρησε κανεις αλλος αυτο ??
Link to comment
Share on other sites

Όχι γιατί οθόνη (pixel) και το κύκλωμα που την "οδηγεί" (τα τρανζίστορ για το οποία μιλάμε) είναι ένα σύνολο. Όταν αλλάζεις την οθόνη αλλάζεις και τα τρανζίστορ. Δεν είναι ξεχωριστές μονάδες.

Βέβαια αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να σου ξανακαεί κάποιο Pixel..:p

 

Και επίσης αν μπορούσαμε να αλλάξουμε οθόνη απλά εκείνο το px δεν θα έπαιζε και πάλι.

 

Εν τω μεταξύ το πρωί που το δοκίμασα το gps δεν έπαιξε και πάλι. Απ όταν έκανα επανεγκατάσταση format κλπ δεν έκανα, μόνο τη γλώσσα πήγα στα αγγλικα και μετα στα ελληνικά μια δυό φωρές.

Link to comment
Share on other sites

και σε μενα μια δουλευει και μια οχι,μαλλον εχει να κανει με το nokia maps και οχι με το hardware κομματι,αφου πριν την αναβαθμιση δουλευε μια χαρα
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια γιατι εμενα δεν με αφεινει να κανω update ??? μου λεει no updates available

 

παιδια αν μπω στο google maps και επιλεξω use gps θα χρεονομαι ή ειναι δωρεαν?

 

 

Χρησιμοποιησε την τροποποιηση μηνυματος.

Link to comment
Share on other sites

<<... ρε παιδια γιατι εμενα δεν με αφεινει να κανω update ??? μου λεει no updates available ...>>

 

 

Και εμένα το ίδιο ....

 

Δυστηχώς προς το παρον μόνο μέσω NSU......

 

 

(Μήπως την απέσυραν από FOTA γιατι θα την αποσύρουν όπως έκαναν και για την v.11)

Link to comment
Share on other sites

Τα καινούρια 5800 που θα έρθουν (σήμερα σε Πλαισιο και σε καμία εβδομάδα στα Multirama) είναι πιθανόν να έχουν εγκατεστημένο το v.20.?

Αν όχι, συνήθως μετά από πόσο καιρό πωλούνται τα αναβαθμισμένα..ή μηπως δεν πωλούνται ποτέ αναβαθμισμένα?...

 

Θα έρθουν τελικά σήμερα? Έχει κανείς άλλος πληροφορίες γι'αυτό το θέμα?

Link to comment
Share on other sites

Τυχερος σημερα που σταματησα σ'εναν Γερμανο και μολις μπηκε μεσα ο κουριερ και εφερε ενα κομματι σε μπλε το εκανα κρατηση και θα παω αυριο η το αργοτερο Δευτερα μαλλον να το παρω!

Τωρα εχω δυο ερωτησουλες προς απαντηση αν εχει κανεις την καλη θεληση να απαντηση!

1)Σαν κατοχως του Ν95 για 2 χρονια πως τα βγαζει περα στην συγκριση το 5800?

2)Η φωτογραφικη σε συγκριση με το Ν73 ειναι εφαμιλη η υποδιεστερη?

Link to comment
Share on other sites

αν το κανω απο το Nsu θα φυγουν τα ελληνικα ετσι?

Όχι δεν τα χάνεις.

 

 

Τυχερος σημερα που σταματησα σ'εναν Γερμανο και μολις μπηκε μεσα ο κουριερ και εφερε ενα κομματι σε μπλε το εκανα κρατηση και θα παω αυριο η το αργοτερο Δευτερα μαλλον να το παρω!

Τωρα εχω δυο ερωτησουλες προς απαντηση αν εχει κανεις την θεληση να απαντηση!

1)Σαν κατοχως του Ν95 για 2 χρονια πως τα βγαζει περα στην συγκριση το 5800?

2)Η φωτογραφικη σε συγκριση με το Ν73 ειναι εφαμιλη η υποδιεστερη?

1) Με το λειτουργικό δεν θα έχεις πρόβλημα. Θα σου είναι γνώριμο από το N95-2.

2) Είναι υποδεέστερη.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις σχετικά με το 5800,στο site τις nokia στις προδιαγραφές του τηλεφώνου στην "πρόσβαση υψηλής ταχύτητας" αναφέρει WLAN IEEE 802.11 b/g (μόνο η έκδοση 3G) τι σημαίνει αυτό?Υπάρχει ή θα υπάρξει και έκδοση 2G?Thanks!

Όσο για εκείνο το περιβόητο "κενό" υπάρχει καμια φωτογραφία που να το δείχνει ώστε να καταλάβουμε και εμείς που δεν το έχουμε περί τίνος πρόκειται?

:)
Link to comment
Share on other sites

Όσο για εκείνο το περιβόητο "κενό" υπάρχει καμια φωτογραφία που να το δείχνει ώστε να καταλάβουμε και εμείς που δεν το έχουμε περί τίνος πρόκειται?

 

Φίλε μου ρίξε μια ματιά σε προηγούμενες σελίδες. Έχει μπει φωτό αρκετές φορές.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις σχετικά με το 5800,στο site τις nokia στις προδιαγραφές του τηλεφώνου στην "πρόσβαση υψηλής ταχύτητας" αναφέρει WLAN IEEE 802.11 b/g (μόνο η έκδοση 3G) τι σημαίνει αυτό?Υπάρχει ή θα υπάρξει και έκδοση 2G?Thanks!

Απλά υπάρχει κ έδοση χωρίς wifi για την αγορά των ανατολικών χωρών ή και των ΗΠΑ, αν δεν κάνω λάθος.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Απλά υπάρχει κ έδοση χωρίς wifi για την αγορά των ανατολικών χωρών της ΗΠΑ, αν δεν κάνω λάθος.

βασικα ειναι η εκδοση για την ανατολικη ασια(κινα)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όσοι έχουν πρόβλημμα με το GPS κατάφερε κανένας να το κάνει να δουλέψει ρωτάω για να το πάω σε nokia shop . Εγώ το άφησα πολύ ώρα .Ο καιρός βέβαια δεν βοηθάει ,είχα βάλει και το a-gps αλλά μου κάνει εντύπωση που δεν χρεώνει .Κοινώς δεν δουλεύει;
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...