Jump to content

Dell Mini 9


koukoulakis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σκέφτομαι να πάρω αυτόν τον φορτιστή για το αυτοκίνητο.

 

http://cgi.ebay.co.uk/19V-DC-Car-Charger-Adapter-for-Dell-Mini-9-Inspiron-910_W0QQitemZ320368444225QQcmdZViewItemQQptZUK_Computing_LaptopAccessories_PowerSupplies?hash=item4a97728341&_trksid=p3286.c0.m14

 

Θα είναι ΟΚ ή θα έχω πρόβλημα? Βλέπω οτι υπάρχει ακόμα ενας στο ebay που εχει κανονικά και το τροφοδοτικό του. Ο παραπάνω δεν βλέπω να έχει τροφοδοτικό και με ανησυχεί. Εχει χρησιμοποιήσει κανεις φορτιστή αυτοκινήτου να με βοηθήσει?

Phantom Of The Opera
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 265
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σκέφτομαι να πάρω αυτόν τον φορτιστή για το αυτοκίνητο.

 

http://cgi.ebay.co.uk/19V-DC-Car-Charger-Adapter-for-Dell-Mini-9-Inspiron-910_W0QQitemZ320368444225QQcmdZViewItemQQptZUK_Computing_LaptopAccessories_PowerSupplies?hash=item4a97728341&_trksid=p3286.c0.m14

 

Θα είναι ΟΚ ή θα έχω πρόβλημα? Βλέπω οτι υπάρχει ακόμα ενας στο ebay που εχει κανονικά και το τροφοδοτικό του. Ο παραπάνω δεν βλέπω να έχει τροφοδοτικό και με ανησυχεί. Εχει χρησιμοποιήσει κανεις φορτιστή αυτοκινήτου να με βοηθήσει?

φιλε μου αν βρεις λυση με το ποιος ειναι ο πιο καταλληλος φορτιστης αυτοκινητου για το dell να παραγγειλεις και για εμενα ενα και τα βρισκουμε μετα τα οικονομικα και παραλαβη! οκ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
http://www.vodafone.gr/portal/resources/media/res6518.jpg

 

Δε ξέρω αν είμαι στη σωστή κατηγορία αλλά θα επεκταθώ!

 

Οσοι έχουν αγοράσει το παραπάνω netbook απο την Vodafone είναι σίγουρο πως δε θα γνωρίζουν οτι έχει ενσωματωμένο Gps! :D

 

Επίσης είναι σίγουρο πως ούτε στη Vodafone το ξέρουν:lol:

 

Η λειτουργία αυτή είναι κρυφή και υπάρχει στο μοντέλο αυτό που φέρνει η Vodafone καθώς και σε οποιοδήποτε άλλο μοντέλο Netbook έχει το μόντεμ Ericsson Wireless 5530 HSPA Mobile Broadband

 

Για να το ενεργοποιήσουμε χρειάζεται κάποια διαδικασία!

 

Αρχικά χρειαζόμαστε τους drivers τους οποίους θα βρείτε εδώ

 

Και το πρόγραμμα διαχείρησης της σύνδεσης της Dell που θα βρούμε εδώ

 

 

 

Για να εμφανίσουμε το GPS στη διαχείρηση συσκευών πρέπει να κάνουμε τα εξής:

 

1.Δεξί κλικ στο "Ο Υπολογιστής μου" και μετά "Ιδιότητες".

 

2.Στη συνέχεια πατάμε "Για προχωρημένους" και μετα "Μεταβλητές Περιβάλλοντος".

 

3.Στο πεδίο "μεταβλητές συστήματος" επιλέγουμε "Δημιουργία"

 

4.Στο όνομα μεταβλητής γράφουμε : DEVMGR_SHOW_NONPRESENT_DEVICES

 

5.Στο τιμή μεταβλητής γράφουμε : 1 και πατάμε οκ!

 

6.Στη συνέχεια πρέπει υποχρεωτικά να κάνουμε επανεκκίνηση!

 

7.Οταν το σύστημα επανεκκινήσει κάνουμε Δεξί κλικ στο "Ο Υπολογιστής μου" και μετά "Ιδιότητες", επιλέγουμε την καρτέλα "Υλικό" και εκεί την "Διαχείρηση συσκευών"

 

8.Εκεί πατάμε "Προβολή" και στη συνέχεια "Εμφάνιση των κρυφών συσκευών"

 

9.Ψάχνουμε μια μια τις κατηγορίες και όπου βρίσκουμε να γράφει "Dell Wireless 5530 XXXX" πατάμε δεξί κλίκ και ενημερωση προγράμματος οδήγησης.

 

10.Εκεί επιλέγουμε "Οχι,όχι αυτήν τη φορά" και πατάμε "Επόμενο"

 

11.Στη συνέχεια επιλέγουμε "Εγκατάσταση απο μια λίστα ή μια προκαθορισμένη θέση(Για προχωρημένους)" και πατάμε επόμενο.

 

12.Στη συνέχεια επιλέγουμε "Χωρίς αναζήτηση.Επιλογή του προγράμματος οδήγησης απο το χρήστη" και πατάμε επόμενο

 

13.Στη συνέχεια επιλέγουμε κατω δεξιά που γράφει "Απο δισκέτα..." επειτα "Αναζήτηση" και βρίσκουμε που έχουμε κάνει unzip τους drivers και ανάλογα την έκδοση(x86-x64) που έχουμε χρησιμοποιούμε και τον κατάλληλο driver!

 

 

Στο δικό μου κάνοντας update μόνο στο "Ελεγκτές ενιαίου σειριακού διαυλου(usb)" για το Dell Wireless 5530 HSPA Mobile Broandband Minicard Device μου εμφάνισε το "Dell Wireless 5530 HSPA Mobile Broandband Minicard Gps" .

Επειδή το εμφανίζει σαν άγνωστη συσκευή και ξεκινάει να ψάχνει απο μόνο του για drivers πατάμε άκυρο και σταματάμε την διαδικασία!

Βάζουμε τον Driver για το Gps με την μέθοδο που περιγράφεται παραπάνω και το μηχάνημα πέρνει την Com Port του!

Στη δική μου περίπτωση πήρε την Com6!

 

Ουσιαστικά είμαστε έτοιμοι!

 

Κάνουμε εγκατάσταση και τον Wireless Manager της Dell όπου πατόντας "Προβολη" και στην συνέχεια "Gps" μπορούμε να ενεργοποιήσουμε το Gps!

 

http://www.imageshack.gr/files/rfza9ar4az1g3tam2hfh_thumb.png

 

Αφου έχουμε κάνει τα παραπάνω είμαστε έτοιμοι!

 

Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και το πρόγραμμα Earth Bridge για να δούμε τους δορυφόρους και επιπλέον πληροφορίες!

 

http://mboffin.com/earthbridge/images/eb-app3.gif

 

http://mboffin.com/earthbridge/images/eb-app2.gif

 

Επίσης με το EarthBridge Μπορούμε να συνδεθούμε με το Google Earth και να δούμε την διαδρομή που κινούμαστε!

 

Δε γνωρίζω με ποια προγράμματα λειτουργεί και αν λειτουργεί(Garmin-Destinator και άλλα)

 

Δεν έχω προλάβει να το δοκιμάσω!

Το μόνο που έχω κάνει είναι να Lockαρω δορυφόρους!

Ελπίζω να συνεργάζεται και με κάποιο πρόγραμμα πλοήγησης για να το εκμεταλλευτούμε περισσότερο!

 

Ολες οι πληροφορίες που περιγράφοντε παραπάνω είναι συλλογή απο διάφορα ξένα φόρουμ,γιατί δε μου ήρθε ξαφνικά η επιφοίτηση του Αγ. Πνέυματος!

 

Οποιαδήποτε ζημιά γίνει στο Netbook σας είναι αποκλειστικά δική σας ευθύνη!

 

Οι παραπάνω πληροφορίες αναφέρονται για εμπειρικούς λόγους και για όποιον θέλει να πειραματιστεί!

 

Απορίες δεν εχω το χρόνο να λύσω πολλές, ωστόσο θα προσπαθήσω!

 

Καλές διαδρομές!

 

γεια σου φιλε μου!

εκανα ολα τα παραπανω με επιτυχια και οταν παω στο προβολη και μετα gps και παταω gps ενεργο μου λεει ¨λειπουν δεδομενα LTO, τι κανω τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το καινούριο dellaki της Vodafone το 10αρι. Έχει καλύτερο επεξεργαστή, καλύτερη κάρτα γραφικών, ενσωματωμένο gps και όχι κρυφό πλέον. Η μόνη μλκία είναι ότι έχει στο ίδιο τσιπάκι επεξεργαστή και μνήμη και η μνήμη δεν είναι upgradable. Είναι 1gb και δεν παίρνει άλλη. Οπότε όσοι έχουν σκοπό να το πάρουν για να βάλουν τα windows 7 να ξέρουν ότι το μηχανάκι λίγο ιδρώνει για να τα τρέξει
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Με κάποιες παραλλαγές στις οδηγίες κατάφερα και έκανα κι εγώ το gps ενεργό, ευχαριστώ.

 

Το μόνο σημαντικό πρόβλημα που είχα ήταν τα κολλήματα στο streaming video αλλά με την αναβάθμιση μνήμης, δίσκου, flash player και browser έφτιαξε κι αυτό.

 

Το επόμενο βήμα είναι να δοκιμάσω linux ή mac os, αλλά θέλω να διασφαλίσω ότι θα παίζουν σωστά οι συσκευές (ειδικά για την 3g σύνδεση με τη Voda). Θέλει λίγο διάβασμα απότι καταλαβαίνω αλλά μάλλον αξίζει τον κόπο γιατί τα windows το ζορίζουν λιγάαααακι.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Καλησπερα, ειμαι κατοχος ενος Dell Mini 10 το οποιο αγορασα απο το πλαισιο,

με ενσωματομενο 3g/HSPDA modem.

εχω δοκιμασει κανεις να το χρησιμοποιησει με καρτα internet on the go της COSMOTE ?

αντιμετοπιζω το εξης..

μπορω να συνδεθω μοναχα με το GPRS/EDGE only!!

οποιαδηποτε αποπειρα να συνδεθω με UMTS/HSPDA δεν συνδεεται,

εχω δοκιμασει σχεδον τα παντα πιστευω

εγκατασταση winXPpro και περασμα drivers απο το site τους

εγκατασταση Win7 και περασμα οτι ελειπε η δεν εβρισκε

 

καποιος που εχει το συγγεκριμενο Modem DELL 5530 να μου πει αν εχει αλλαξει κατι στις ρυθμισεις του ?

user:

pass:

APN : internet

 

η SIM μου λειτουργει κανονικα και εχει προσβαση σε 3g/hspda υπηρεσιες κανονικα

δοκιμασμενη σε 2 κινητα, και 2 εξωτερικα HSPDA modems.

μεχρι και στην Cosmote πηρα για να επιβαιβεβαιωσω οτι δεν υπαρχει περιορισμος στον αριθμο συσκευων που θα χρησημοποιηθει η καρτα SIM του on the go..

ακομη και το GPS καταφερα να λειτουργεισω κανονικα και σε XP και σε W7..

 

οποιαδηποτε ιδεα βοηθεια δεκτη.

 

edit* δοκιμασα μια καρτα sim της wind και λειτουργει κανονικοτατα τοσο σε GPRS/EDGE οσο και σε 3G/HSPDA...

οποτε αυτοματα αποκλειω το ενδεχομενο SIMLOCKED του 5530..

 

edit* φαινεται πως η καρτα της Wind ειναι τυπου USIM και οχι SIM οπως του Cosmote...

οποτε με την πρωτη ευκαιρια παω για αλλαγη της SIM σε USIM.. και βλεπουμε..

in search of everything... :wacko: :worry: :rolleyes: :w00t:
Link to comment
Share on other sites

Παίδες πήγα να εγκαταστήσω ubuntu πάνω .. και στην προσπάθεια να κάνω partition, τα'κανα μαντάρα .. προσπαθώ να το ανοίξω .. και μου βγάζει error σχετικό με ethernet drive..

τι κάνω παιδιά..;

πως θα ξαναβάλω τα windows πάνω...;; ευτυχώς δεν είχα τίποτα αρχεία (εκτός από 1 που δεν πρόλαβα να το κρατήσω..) ...

όποιος μπορεί άμεσα να δώσει τα φώτα του .... γιατί θα σκάσω... το χρειάζομαι το μικρό άμεσα....

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

έκανα βλακεία και "χάλασα" το Dell mini 10 που είχα .. όπως είναι γνωστό δεν έχει cd/dvd που σημαίνει ότι πρέπει να του περάσω το os με κάποιο άλλο τρόπο ..

Εχω τα windows σε cd (.iso) , έχω κι ένα flash-άκι ..

πως θα μπορέσω να περάσω το cd στο flash- άκι ώστε να φορτώσω από κει τα windows και τους drivers;

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Παίδες πήγα να εγκαταστήσω ubuntu πάνω .. και στην προσπάθεια να κάνω partition, τα'κανα μαντάρα .. προσπαθώ να το ανοίξω .. και μου βγάζει error σχετικό με ethernet drive..

τι κάνω παιδιά..;

πως θα ξαναβάλω τα windows πάνω...;; ευτυχώς δεν είχα τίποτα αρχεία (εκτός από 1 που δεν πρόλαβα να το κρατήσω..) ...

όποιος μπορεί άμεσα να δώσει τα φώτα του .... γιατί θα σκάσω... το χρειάζομαι το μικρό άμεσα....

 

λιγα παραπανω info ?

το μηνυμα σχετικα με το ethernet drive (driver, εννοεις μηπως?)

Δεν γνωριζω απο Linux πολλα, αλλα απο windows ειναι απλα τα πραγματα,

βρισκεις ενα USB εξωτερικο cd/dvd πετας το δισκακι των windows και ξεκινας την διαδικασια.

in search of everything... :wacko: :worry: :rolleyes: :w00t:
Link to comment
Share on other sites

λιγα παραπανω info ?

το μηνυμα σχετικα με το ethernet drive (driver, εννοεις μηπως?)

Δεν γνωριζω απο Linux πολλα, αλλα απο windows ειναι απλα τα πραγματα,

βρισκεις ενα USB εξωτερικο cd/dvd πετας το δισκακι των windows και ξεκινας την διαδικασια.

 

Το δύσκολο στην προκειμένη ήταν να βρω τον εξωτερικό σκληρό ... μιας και είμαι στο εξωτερικό, σε εστία, και όλοι έχουν laptop (international students) ..

τελικά, με κάποιο τρόπο κατάφερα και βρήκα από έναν συγκάτοικο που το'χε ξεχασμένο κάπου!!! .. (στο department μου ολόκληρο computer science, έναν εξωτερικό δεν είχε!!!)

πέρασα ξανά τα windows, (τώρα μάλιστα δουλεύει πολύυυυ καλύτερα το μηχανηματάκι) και του έχω κι ένα partition (30gb) για να του βάλω ubuntu ...

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
παιδια εβαλε κανεις πανω τα Snow ?

 

Αν διαβάσεις στο http://www.mydellmini.com/ θα δεις ότι μπαίνουν κανονικά !

 

Τελικά στην Ελλάδα έχει φέρει κανείς ssd για το μικρό;

 

Όχι, αλλά και αν έχει φέρει θα είναι πανάκριβη ! Η λύση σου λέγεται ebay !

 

ψαχνω ssd για το mini 9 :):)

 

ebay !!!

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
έπεσε στα χέρια μου το dell mini 9 στο οποίο έχω βάλει τα windows 7 και τους drivers που κυκλοφορουν αλλά ενώ στις συσκευές δικτύου μου βλέπει το gps και το 3G modem , δεν μπορω να τα λειτουργήσω καθόλου. Κατέβασα και το wireless manager της dell , έβαλα μια κάρτα της qcard - wind αλλά δεν την βλέπει . Τι έχω κάνει λάθος??? Μπόρει να με βοηθήσει κάποιος ?
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Παιδιά μετά από χρόνια ανοίγει πάλι το θέμα, χα χα.

Θέλω να ρωτήσω ποιά έκδοση του i go navigator να εγκαταστήσω στο 910; για pc, για android? δεν ξέρω.

Η αν δουλεύει καλά με κάποιον άλλο πλοηγό (destinator) να το προτιμήσω. θα ήθελα τη γνώμη σας.

Σας ευχαριστώ και καλά Χριστούγεννα!

PANOS K.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...