Jump to content

[Επίσημο] HTC Touch Cruise 2 (Iolite)


akis_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε ευχαριστω πολυ ΜΙΚΥ!!

 

Δηλαδη ειναι θεμα windows και οχι κινητου??? ολα τα κινητα με windows εχουνε αυτη τη καθυστερηση??

 

Αν ειναι μονο 2 δευτερολεπτα κατι γινεται... τρομαξα γιατι μου ειπανε για πολυ περισσοτερο χρονο :-(

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 695
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Και με το παλιό pda και με το HD που έχω η καθυστέρηση είναι 1-2 χτύποι όταν με καλούν πριν χτυπήσει το κινητό.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει, και έχει σχέση με την εφαρμογή τηλεφώνου της HTC. Με τη χρήση του default προγράμματος των wm η καθυστέρηση είναι πολύ μικρότερη. Επίσης υπάρχουν κάποιες ρυθμίσεις στη registry που μπορούν να μειώσουν την καθυστέρηση αυτή σε 1 χτύπημα αντί 3, αλλά δυστυχώς δεν θυμάμαι που τις είχα βρει(είχα ψάξει αρκετά). Θα το ξαναψάξω κάποια στιγμή όμως, γιατί μετά την αλλαγή ρομ που έκανα έχω και εγώ αυτό το πρόβλημα, και αν βρω κάποιες χρήσιμες πληροφορίες θα ποστάρω.

 

EDIT:

 

Τελικά το βρήκα πολύ εύκολα αυτή τη φορά. Λοιπόν η αλλαγή γίνεται εδώ:

HKLM/comm/connmgr/planner

στο SuspendResume βάζουμε την τιμή #777

έτσι από το 2ο τόνο περίπου αρχίζει να χτυπάει και το τηλέφωνο

 

H αλλαγή στον default dialer των wm μπορεί να γίνει με το Advanced Configuration Tool

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη που να παω να κανω αυτες τις αλλαγες? επειδη ειμαι ασχετη εαν μπορεις να με φωτεισεις περισσοτερο σε παρακαλω.....

 

αυτο εννοω πως το βρίσκω??? (HKLM/comm/connmgr/planner

στο SuspendResume βάζουμε την τιμή #777)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά χρειάζεσαι κάποιον registry editor. Υπάρχουν αρκετοί για wm, μπορεις να βρεις κάποιον ψάχνοντας στο google. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και τον ceregeditor

http://ceregeditor.mdsoft.pl/

o οποίος ειναι εφαρμογή για το pc αλλά κάνει αλλαγές στη registry της συσκευής. Απλά χρειάζεται να υπάρχει ενεργή σύνδεση activecync.

Αφού εγκαταστήσεις και ανοίξεις το πρόγραμμα, κάνεις κλικ στο 1ο εικονίδιο από αριστερά για να συνδεθεί με τη συσκευή και μετά πηγαίνεις στη διαδρομή που αναφέρω παραπάνω(HKLM = HKEY_LOCAL_MACHINE)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που δεν ήξερα αυτό με τον δεύτερο χτύπημα, είπα να κάνω μια δοκιμή. Το τηλέφωνο (touch cruise) σε κατάσταση stand by (η οθόνη σβηστή), και καλώ απο το σταθερό. Στον πρώτο χτύπο που άκουσα στο σταθερό, ενεργοποιήθηκε η οθόνη του κινητού, και στον δεύτερο χτύπο άρχισε να κουδουνίζει το κινητό. Νομίζω λοιπόν οτι δεν είναι πρόβλημα!!! Ένας χτύπος διαφορά είναι!!!
Link to comment
Share on other sites

Έχω ετοιμάσει, και χρησιμοποιώ αυτή τη στιγμή μια ελληνική ρομ wm6.5 XIP SYS 23409, η οποία ως τώρα δε φαίνεται να έχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα. Αν κάποιος ή κάποιοι τη θέλετε μπορώ να την ανεβάσω.

Θα πρέπει να γνωρίζετε βέβαια ότι για να περαστεί θα πρέπει πρώτα να έχετε περάσει το HardSPL, το οποίο αποτελεί προϋπόθεση για να μπορεί η συσκευή να δεχθεί μαγειρεμένες ή άλλης γλώσσας ρομ.

Όπως επίσης και πως αν η συσκευή χρειαστεί service και πάει με μαγειρεμένη ρομ ή άλλο HardSPL εκτός από αυτό που είχε εξαρχής, η εγγύηση αναιρείται. Υπάρχει βέβαια ανάλογο πρόγραμμα που επαναφέρει το αρχικό HardSPL για τέτοιες περιπτώσεις.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=552481

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μηπως ξερετε γιατι η ωρα αλλαζει και παει μονη της μια ωρα πισω εφοσον δεν εχω ενεργοποιησει την αυτοματη ενημερωση?ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το έχω παρατηρήσει οτι γυρνάει μια ώρα πίσω αλλά δεν έχω εντοπίσει αν ευθύνεται καποιο πρόγραμμα πλοήγησης ή καποια Online updates σε καποια προγράμματα.
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το έχω αυτο το πρόβλημα θεωρώ ότι κάτι παίζει με το destinator που έχω πάνω γιατί ενώ ρυθμίζω την ώρα μεσα από το destinator στο +2 όταν ξαναμπώ είναι -12. Έχω απενεργοποιήσει ότι αυτόματο update μπορεί να κάνει το pda.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το πήρα κι εγώ σήμερα στα χέρια μου! :D

 

Στο βιβλιαράκι του λέει ότι θέλει 3 ώρες να φορτίσει η μπαταρία, ισχύει το ίδιο και για την πρώτη φόρτιση ή θέλει περισσότερο; Ξέρω ότι δεν χρειάζεται στις καινούριες μπαταρίες αλλά ο αδερφός μου που πήρε iphone του είχαν πει στο κατάστημα για 8ωρα στις πρώτες φορτίσεις...

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλορίζικο. Φόρτισε το μέχρι να γεμίσει η μπαταρία και παίξε κανονικά. Σε γενικές γραμμές να μην αφήνεις τη μπαταρία να πέφτει κάτω του 10%.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Thanks, άρα το αφήνω μόνο 3 ώρες που λέει στο βιβλιαράκι;

Πάντως το πράσινο φως άναψε σε λιγότερο από μια ώρα, πρέπει να ήταν μερικώς φορτισμένη.

Δεν το έχω ανοίξει πάντως ακόμα και δεν έχω βάλει SIM μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Πολλές απορίες βρε παιδιά...

 

Κατ' αρχήν δεν μπορώ με τίποτα να βάλω την πόλη μου στον καιρό. Εγκατέστησα κανονικά το "Weather Database Editor", το ρυθμίζω προσθέτοντας το Αγρίνιο με τον κωδικό του από το Accuweather και όταν πάω να προσθέσω τη νέα τοποθεσία στον καιρό δεν υπάρχει πουθενά!!

Το Ξυπνητήρι δεν δουλεύει όταν είναι κλειστή η συσκευή; Τι είναι πάλι αυτό;;;

Επίσης δεν μπορώ να βρω πού ρυθμίζω τα προφίλ λειτουργίας της συσκευής (κανονικό, δόνηση, αθόρυβο κλπ) το μόνο που βλέπω είναι η επιλογή ενός από αυτά. Πώς τα αλλάζουμε όμως; Π.χ. στο αθόρυβο θέλω να έχει δόνηση, στο κανονικό δεν θέλω, σε ένα άλλο προφίλ θέλω και ήχο και δόνηση, κλπ....

Τέλος, πώς βγάζουμε το ημερολόγιο από την αρχική οθόνη;

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν δεν μπορώ με τίποτα να βάλω την πόλη μου στον καιρό. Εγκατέστησα κανονικά το "Weather Database Editor", το ρυθμίζω προσθέτοντας το Αγρίνιο με τον κωδικό του από το Accuweather και όταν πάω να προσθέσω τη νέα τοποθεσία στον καιρό δεν υπάρχει πουθενά!!

Οι πολεις που μπορεις να βάλεις ειναι μονο αυτες που υπαρχουν default στο προγραμμα.Μην περιμενεις να έχει όλη την Ελλαδα

Το Ξυπνητήρι δεν δουλεύει όταν είναι κλειστή η συσκευή; Τι είναι πάλι αυτό;;;

Windows Mobile κινητό έχεις φιλε μου.Εχεις χρησιμοποιήσει ποτέ τον υπολογιστη σου ως ξυπνητηρι?

Επίσης δεν μπορώ να βρω πού ρυθμίζω τα προφίλ λειτουργίας της συσκευής (κανονικό, δόνηση, αθόρυβο κλπ) το μόνο που βλέπω είναι η επιλογή ενός από αυτά. Πώς τα αλλάζουμε όμως; Π.χ. στο αθόρυβο θέλω να έχει δόνηση, στο κανονικό δεν θέλω, σε ένα άλλο προφίλ θέλω και ήχο και δόνηση, κλπ....
Ρυθμισεις->Προσωπικά->Ηχοι & Ειδοποιησεις->Ειδοποιήσεις->Τύπος κουδουνίσματος ή

Ρυθμισεις->Προσωπικά->Τηλέφωνο->Τύπος κουδουνίσματος

Δεν υπαρχουν και δεν μπορείς να δημιουργήσεις προφιλ

Τέλος, πώς βγάζουμε το ημερολόγιο από την αρχική οθόνη;

Αν χρησιμοποιείς το TouchFlo δεν βγαινει με επιλογη και θελει να κανεις πατεντες για να παραμετροποιησεις το ΤouchFlo.

Αν χρησιμοποιείς περιβαλλον Windows Mobile τοτε μπορείς να επιλέξεις εσυ ο,τι θελεις να εμφανίζεται στην αρχική οθόνη.Ρυθμίσεις->Σήμερα->Στοιχεια..(Αφου πρώτα αποεπιλεξεις το TouchFlo

 

ΥΓ.Αν μεινεις "κολλημενος" στη συμβατικη λειτουργια των κινητων με τα προφιλ κτλ(βλ SE,NOkia)δεν θα μπεις στην λογικη των WM PPC.Εχεις στα χερια σου πιο πολυ έναν υπολογιστή τσέπης παρά ένα κινητο.Φιλικα ,Στέφανος

Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Οι πολεις που μπορεις να βάλεις ειναι μονο αυτες που υπαρχουν default στο προγραμμα.Μην περιμενεις να έχει όλη την Ελλαδα

 

Δεν είπα να έχει όλη την Ελλάδα, αλλά κάποιες μεγάλες πόλεις τουλάχιστον. Όπως και να έχει, υπάρχει η δυνατότητα να προστεθεί οποιαδήποτε πόλη, αρκεί να υπάρχει αντίστοιχος κωδικός στο Accuweather. Ένας φίλος ζήτησε σε κάποιο προηγούμενο Post να βάλει τα Ιωάννινα και το έκανε με το Weather Database Editor. Ακολούθησα τις οδηγίες, πρόσθεσα την πόλη στο πρόγραμμα αυτό αλλά δεν εμφανίζεται στην καρτέλα του καιρού σαν νέα τοποθεσία. Μπορεί κανείς να βοηθήσει;

 

Όσο για το ξυπνητήρι, φαντάστικα ότι λόγω Windows δεν θα δουλεύει, αλλά αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποιος τρόπος...

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν είπα να έχει όλη την Ελλάδα, αλλά κάποιες μεγάλες πόλεις τουλάχιστον. Όπως και να έχει, υπάρχει η δυνατότητα να προστεθεί οποιαδήποτε πόλη, αρκεί να υπάρχει αντίστοιχος κωδικός στο Accuweather. Ένας φίλος ζήτησε σε κάποιο προηγούμενο Post να βάλει τα Ιωάννινα και το έκανε με το Weather Database Editor. Ακολούθησα τις οδηγίες, πρόσθεσα την πόλη στο πρόγραμμα αυτό αλλά δεν εμφανίζεται στην καρτέλα του καιρού σαν νέα τοποθεσία. Μπορεί κανείς να βοηθήσει;

 

 

Κάτι κάνεις λάθος στη διαδικασία. Διάβασε εδώ με προσοχή.

 

Όσο για το ξυπνητήρι, φαντάστικα ότι λόγω Windows δεν θα δουλεύει, αλλά αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποιος τρόπος...

 

Όχι, όσο η συσκευή είναι κλειστή δεν δουλεύει κανένα ξυπνητήρι.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

To 1.2 δεν μου δουλεύει, ανοιγω το πρόγραμμα και δεν εμφανίζει τίποτα. Ποιό χρησιμοποιήσατε εσείς;

 

edit:

 

Ξαναδοκίμασα με όλες τις εκδόσεις του προγράμματος, το 1.2 και το 1.1 (σκέτο) δεν δουλεύουν καθόλου (δεν εμφανίζεται καν επιλογή για προσθήκη πόλης στο πρόγραμμα). Το 1.1 modified και το 1.1 Meins δουλεύουν, προσθέτω το Αγρίνιο με τον κωδικό του EUR|GR|GR002|AGRINIO και όταν πάω να βάλω την νέα τοποθεσία στον καιρό δεν εμφανίζεται πουθενά. Παρακαλώ αν το έχει κάνει κάποιος να βοηθήσει...

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

@Makzax

Για να σου δουλευει το ξυπνητηρι δεν ειναι αναγκη να κλεινεις τη συσκευη,κλεισε μονο την εφαρμογη τηλεφωνου,ετσι κι αλλιως σε λειτουργια υπνου καταναλωνει ελαχιστα!:)

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Μάνο, αυτο ακριβώς σκέφτομαι κι εγώ να κάνω, αφού έτσι εκτός της χαμηλής κατανάλωσης δεν θα έχω και ακτινοβολία.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! απο χθες ειμαι και εγω κατοχος του τηλεφωνου και θα ηθελα να με βοηθησετε λιγο. σκεφτομαι να ανεβασω το destinator7 η το igo8 τα οποια γνωριζω λογω της συσκευης gps που εχω ηδη. η ερωτηση ειναι η εξης: ανεβαινει το ιδιο προγραμμα η καποια αλλη εκδοση για τηλεφωνα?? να σημειωσω οτι ο πλοηγος μου ειναι το rye4306. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Επίσημο] HTC Touch Cruise 2 (Iolite)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...