Jump to content

Πιστοποιητικά - Διαδικασία Symbian Signed


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δοκίμασα το νέο σύστημα του OPDA με το ΙΜΕΙ σου. Μου το έκανε δεκτό. Θα στο στείλω με PM.

 

Το κακό είναι πως δεν μου έβγαζε την επιλογή να δώσω και άλλο ΙΜΕΙ για άλλο πιστοποιητικό. Υποπτεύομαι πως δίνουν ένα πιστοποιητικό σε κάθε χρήστη. Θα σας ενημερώσουμε για τις όποιες εξελίξεις.

 

Για κάθε καινούριο χρήστη σου δίνει την δυνατότητα να βάλεις ένα imei και να σου δώσει πιστοποιητικό. Μετά από αυτό για κάθε πιστοποιητικό που θα ζητάς θα σου αφαιρεί και ένα "opb" όπως τα ονομάζει.. Αυτό κατάλαβα, άρα εάν δεν έχει "opb" δεν θα μπορέσεις να βάζεις imei για να σου δίνουν τα πιστοποιητικά.

Ένα imei που έβαλα το πήρε αλλά όταν πήγα να βάλω και άλλο μου βγάζει μήνυμα ότι δεν έχω "opb" και δεν μπορώ προς το παρόν να βάλω και άλλο imei.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

auto emociόn

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ότι πιστοποιητικο και να κατεβάσω μου το αποθηκεύει σαν σημείωση. Ξέρετε τη πρόβλημα υπάρχει?

Μίλαω γενικά , όχι για τα συγκεκριμένα πιστοποιητικα που εκδίδεται εδω..

 

ας αλλάξω την πρόταση μήπως υπάρξει απάντηση.

Τα πιστοποιητικά έμφανίζονται ως αρχέια εγκαταστασης που τα αποθηκευουμε ως προσωπικά πιστοποιητικά ή ως σημειωσεις και μετά τα περνάμε με κάποιον τρόπο σε ένα φάκελο πιστοποιητικων??

Εχω 2 πιστοποιητικα (το ένα με κατάληξη .cer και το άλλο με κατάληξη .p12 ) που αναγνωρίζονται ως σημειώσεις.Μηπως πρέπει χειροκίνητα να τα περάσω κάπου για να το εμφανίσω στα προσωπικά πιστοποιητικα?

Sorry αν γραφω σε λάθος τόπικ αλλα είδα ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΑ και μπήκα.:happy:

Link to comment
Share on other sites

Τα αρχεια που χρειαζονται για την υπογραφη των εφαρμογων ειναι δυο:

*.key ,

*.cer

Διαβασε τις οδηγιες της 1ης σελιδας για το τι κανεις με αυτα τα αρχεια..

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα το νέο σύστημα του OPDA με το ΙΜΕΙ σου. Μου το έκανε δεκτό. Θα στο στείλω με PM.

 

Το κακό είναι πως δεν μου έβγαζε την επιλογή να δώσω και άλλο ΙΜΕΙ για άλλο πιστοποιητικό. Υποπτεύομαι πως δίνουν ένα πιστοποιητικό σε κάθε χρήστη. Θα σας ενημερώσουμε για τις όποιες εξελίξεις.

 

Για κάθε καινούριο χρήστη σου δίνει την δυνατότητα να βάλεις ένα imei και να σου δώσει πιστοποιητικό. Μετά από αυτό για κάθε πιστοποιητικό που θα ζητάς θα σου αφαιρεί και ένα "opb" όπως τα ονομάζει.. Αυτό κατάλαβα, άρα εάν δεν έχει "opb" δεν θα μπορέσεις να βάζεις imei για να σου δίνουν τα πιστοποιητικά.

Ένα imei που έβαλα το πήρε αλλά όταν πήγα να βάλω και άλλο μου βγάζει μήνυμα ότι δεν έχω "opb" και δεν μπορώ προς το παρόν να βάλω και άλλο imei.

 

Εκει στο νεο τροπο των πιστοποιητικων ζηταει και εναν αριθμο τηλεφωνου!Αυτο τι ειναι?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εκει στο νεο τροπο των πιστοποιητικων ζηταει και εναν αριθμο τηλεφωνου!Αυτο τι ειναι?

 

Δεν ξέρω τι είναι.. Έβαλα ένα στην τύχη που να ξεκινάει από 15 και να έχει 11 αριθμούς και το πήρε..

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

auto emociόn

Link to comment
Share on other sites

Τα αρχεια που χρειαζονται για την υπογραφη των εφαρμογων ειναι δυο:

*.key ,

*.cer

Διαβασε τις οδηγιες της 1ης σελιδας για το τι κανεις με αυτα τα αρχεια..

 

Δεν θελω να υπογραψω καποια εφαρμογή . Απλά κατεβάζω ενα πιστοποιητικό της σχολής μου για να μπαίνω στο wireless και μου το εμφανίζει ως σημείωση..Παιζει να υπάρχει ασυμβατότητα λόγω symbian?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι είναι.. Έβαλα ένα στην τύχη που να ξεκινάει από 15 και να έχει 11 αριθμούς και το πήρε..

 

Ο αριθμος που θα βαλεις θα πρεπει να ειναι εικονικος αρκη να ξεκειναει με 13 ,15 η 18

 

Το προβλημα ειναι οτι το καθε μελλος μπορει να κανει αιτηση για ενα πιστοποιητικο η να πληρωσει για να κανει οσες αιτησεις θελει! Εαν θελει καποιο μελλος δευτερο πιστοποιητικο θα πρεπει να κανει καινουρια εγγραφη. Μαλλον θα ετοιμασει ο Balantis7[/member] ενα οδηγο για το πως μπορει να κανει εγγραφη καποιος στο opda και τα βηματα που θα πρεπει να ακολουθησει για παρει το πιστοποιητικο του :)

 

Δεν θελω να υπογραψω καποια εφαρμογή . Απλά κατεβάζω ενα πιστοποιητικό της σχολής μου για να μπαίνω στο wireless και μου το εμφανίζει ως σημείωση..Παιζει να υπάρχει ασυμβατότητα λόγω symbian?

 

Δοκιμασε το παρακατω:

 

Πηγαινε επανω στο .cer Δεξι κλικ\ Ανοιγμα με\ Προτεινομενα προγραμματα\ και επελεξε Επεκτασεις Crypto Shell

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω έχουμε πρόβλημα. Τώρα μόλις δοκίμασα να κατεβάσω το πιστοποιητικό του φίλου haki που ζήτησα χτες. Μου είχε βγάλει τα αρχεία όπως στην πρώτη εικόνα παρακάτω.

 

Πατάω στο cer εκεί που έχω σημειώσει με το βελάκι και μου βγάζει το μήνυμα που φαίνεται στην δεύτερη εικόνα.

 

Δεν προχωράω τον οδηγό μέχρι να βρούμε άκρη.....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι αυτο μπορει να λυθει απο το ρωσικο forum. Eψαξες εκει?

 

http://forum.allnokia.ru/viewtopic.php?t=37456

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Αλλά δεν μας κάνει. Πλέον δεν κάνεις ποστ με το ΙΜΕΙ. Το συμπληρώνεις σε μία φόρμα. Και εμφανίζεται το ΙΜΕΙ σε μια γραμμή στον πίνακα που ανέβασα στην πρώτη φώτο. Όταν είναι έτοιμο το πιστοποιητικό εμφανίζονται και τα 2 αρχεία που έχω επισημάνει με κόκκινο χρώμα. Άρα δεν ξέρεις σε ποια ΙΜΕΙ αντιστοιχεί κάθε πιστοποιητικό και δίνεται μόνο στους χρήστες που αντιστοιχεί αποκλειστικά. Δεν θα τα ανεβάζουν πια δηλαδή οι Ρώσοι...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Aπο οτι ειδα στο ρωσικο site ανεβαζουν πιστοποιητικα με αριθμους 2009-03-09.zip ,2009-03-10.zip στο τελευταιο αρχειο 2009-03-10 δεν υπαρχει το imei του haki[/member] αλλα μπορει να το ανεβασουν στο 2009-03-11.zip. Kαλυτερα ας περιμενουμε λιγο να δουμε τι θα γινει..

 

edit:

Aπο οτι ειδα μπορει να κατεβει το πιστοποιητικο :)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2721788#post2721788

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Ετοίμασα έναν οδηγό για το πως θα γράφεσαι και πως ζητάς και παίρνεις το πιστοποιητικό από το OPDA με το νέο σύστημα.

 

Update!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τον οδηγό και γενικότερα για τον χρόνο που αφιερώνετε!

Μήπως γνωρίζετε τι γίνεται με εμάς όπου το IMEI μας έγινε πόστ απο άλλα μέλη στην opda και πήραμε νούμερα όπως πχ 314.

Μπορούμε τώρα να ξαναποστάρουμε μόνοι μας πάλι το IMEI;

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει δοθει το imei σου. Ο αριθμος που εχεις ειναι επειδη μπερδευτηκε το μελος που σου εδωσε τον αριθμο και εγραψε στο θεμα με τις ερωτησεις που μολις ειχαν ανοιξει στο opda (αρκετοι εχουν μπερδευει οπως και εγω). Το πιστοποιητικο σου Δεν εχει εκδοθει πουθενα και ο μονος τροπος για να το παρεις ειναι να ακολουθησεις τον οδηγο που υπαρχει στο 1 ποστ του παροντος.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

εμεις που ειχαμε δωσει imei εδω και πηραμε απο τους καινουριους αριθμους., ( εγω πχ ειχα 91 ) θα κανουμε απο την αρχη την διαδικασια που λεει ο καινουριος οδηγος;
Link to comment
Share on other sites

Nαι διαβασε 2 ποστ ποιο επανω !
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Ετοίμασα έναν οδηγό για το πως θα γράφεσαι και πως ζητάς και παίρνεις το πιστοποιητικό από το OPDA με το νέο σύστημα.

 

Βαλαντη κανω ολα τα βηματα σωστα και μολις βαζω το ΙΜΕΙ και τον ασχετο αριθμο μου λεει cert_valid wrong...

 

 

Κι απο πανω βγαζει το παρακατω μηνυμα.

 

Symbian针对中国用户的pid,造成证书暂时无法制作,我们正在想办法解决,后面有变化我们会及时通知。

 

Because Symbian's discrimination to all chinese PID,from now on we have to stop making certificates,now we are trying our best to solve the PID's problem.If there is any news,we will tell you soon,please keep an eye on opda,thank you.

ΜΑΧ.
Link to comment
Share on other sites

Εχθές το βράδυ έκανα την εγγραφή, σήμερα το μεσημέρι κατέβασα το πιστοποιητικό, όλα σύμφωνα με τον οδηγό. Η μόνη διαφορά ήταν οτι στην περίπτωσή μου ζήτησε και έκανε δεκτό 11ψήφιο κωδικό. Τον 10ψήφιο (όσους και αν δοκίμασα) τον έβγαζε cert valid wrong.
Link to comment
Share on other sites

Βαλαντη κανω ολα τα βηματα σωστα και μολις βαζω το ΙΜΕΙ και τον ασχετο αριθμο μου λεει cert_valid wrong...

 

 

Κι απο πανω βγαζει το παρακατω μηνυμα.

 

Symbian针对中国用户的pid,造成证书暂时无法制作,我们正在想办法解决,后面有变化我们会及时通知。

 

Because Symbian's discrimination to all chinese PID,from now on we have to stop making certificates,now we are trying our best to solve the PID's problem.If there is any news,we will tell you soon,please keep an eye on opda,thank you.

 

Εχθές το βράδυ έκανα την εγγραφή, σήμερα το μεσημέρι κατέβασα το πιστοποιητικό, όλα σύμφωνα με τον οδηγό. Η μόνη διαφορά ήταν οτι στην περίπτωσή μου ζήτησε και έκανε δεκτό 11ψήφιο κωδικό. Τον 10ψήφιο (όσους και αν δοκίμασα) τον έβγαζε cert valid wrong.

 

Παιδιά έχει δίκιο ο ardim. Βάζετε 11 ψηφία, με τα 2 πρώτα να είναι 13,15 ή 18.

 

Ο οδηγός διορθώθηκε.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια κανω την διαδικασια οπως ειναι στο πρςτο post αλλα δεν γινονται εγκατασταση οι εφαρμογες, τι κανω λαθος;;
Ηλίας
Link to comment
Share on other sites

Eχεις παρει πιστοποιητικο απο το opda? Εισαι σιγουρος οτι κατεβασες το σωστα αρχειο?
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου, πηγα στο κινεζικο sait, εβαλα το ΙΜΕΙ και σημερα μου εστειλαν τα δυο αρχεια,

τα κατεβασα, κατεβασα και το zip απο το πρωτο post και ακολουθησα τις οδηγιες αλλα τιποτα!

απο το κινεζικο μου ηρθε αυτο OPDA-120476 σε δυο αρχεια, σωστα;

και προσπαθω να κανω εγκατασταση τις εφαρμογες αλλα τιποτα, πρεπει κατι να κανω με το OPDA-120476;; βοηθησε με! ευχαριστω!!!

Ηλίας
Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη που πειρες το πιστοποιητικο σου ακολουθησες τις οδηγιες που υπαρχουν στο 1 ποστ του παροντος εκει που λεει: Οδηγιες υπογραφης των εφαρμογων ?

 

Δημιουργειτε ενα καινουργιο αρχειο προσπαθεις να το κανεις εγκατασταση και δεν κανει?

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

ναι, κανς\ω αυρο που λεει (μεταονομασια σε xyz κτλ.) και μου πεταει μηνυμα στο κιν. πιστοποιησεις, εχς περασει την 20 ver απο nokia, λες να πειραζει αυτο; εχεις καμια αλλη ιδεα;
Ηλίας
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...