Jump to content

Διαμοιρασμός Bandwidth


czello
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους...

έχω σοβαρό πρόβλημα με το δίκτυο μου....συγκεκριμένα,έχω σε δίκτυο 3 υπολογιστές,πάνω σε ένα linksys router με ταχύτητα 1Mbs....Όταν ένας από αυτούς μπαίνει στο ιντερνετ και κατεβάζει εγώ κόβομαι εντελώς....πως μπορώ να κάνω κάτι έτσι ώστε να το αποφύγουμε αυτό?με το bandwidth ισως???Να λέω εγώ πόσο θα ταχύτητα θα παίρνει ο κάθε ένας Υπολογιστής του δικτύου....

Ευχαριστώ....

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να το κάνω και εγώ αλλά ακόμα δεν έχω βρει τον χρόνο. Από το λίγο που το είχα κοιτάξει είναι ρυθμίσεις που γίνονται μέσα στο router και συνδέονται με την ΙΡ κάθε χρήστη. Πολλές λεπτομέρειες δεν ξέρω... Εάν το έχει κάνει κάποιος ας μας δώσει τα φώτα του.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θέλεις να κάνεις λέγεται traffic shaping. Με απλά ελληνικά δίνεις κάποιες προτεραιότητες σε υπολογιστή ή πρωτόκολλα και μοιράζει τον bandwidht αναλογα. Δεν ξέρω αν το ρούτερ σου μπορεί να το κάνει αυτό.
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

εχω την εντύπωση ότι το δικό μου δνε το κάνει.Linksys δεν θυμάμαι μοντέλο......αλλά λ΄γο που το είχα ψάξει..κάνένα προγραμματάκι παίζει?
Link to comment
Share on other sites

Ψάξτε στο router την επιλογή QoS (Quality of Service) και δώστε προτεραιότητα στα προτόκολλα όπως θέλετε.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

έχω QoS στο router μου αλλά δεν νομίζω ότι μπορεί να με καλύψει....εγώ θελω να περιορίζω υπολογιστές....δεν ξέρω πως να κάνω αυτό που λες με τα πρωτόκολλα....σου στέλνω ενα scrrenshot toy router Μου μήπως μπορέσεις κ με βοηθήσεις περισσότερο...

http://img364.imageshack.us/img364/2276/50071070yv6.th.png

Link to comment
Share on other sites

έχω QoS στο router μου αλλά δεν νομίζω ότι μπορεί να με καλύψει....εγώ θελω να περιορίζω υπολογιστές....δεν ξέρω πως να κάνω αυτό που λες με τα πρωτόκολλα....σου στέλνω ενα scrrenshot toy router Μου μήπως μπορέσεις κ με βοηθήσεις περισσότερο...

http://img364.imageshack.us/img364/2276/50071070yv6.th.png

 

Μπορείς να δωσεις προτεραιότητα και μη-προτεραιότητα σε συγκεκριμένες εφαρμογές. π.χ. δες σε τι port λειτουργεί το πρόγραμμα που χρησιμοποιεί αυτός που κατεβάζει και βάλτο στο Specific Port σαν low priority. αντίστοιχα, τα προγράμματα που χρησιμοποιείς εσύ και "κόβονται" βάλτα σε high priority. Η χρησιμοποιείς κάποιο πρόβλημα σαν αυτό που λέει ο linkin.

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιούμε κ οι δύο torrent......πως θα το κάνω να κόβει το δικό του κ όχι το δικό μου όμως?Όταν ανοίγει το torrent αυτός δεν μπορώ να μπω ούτε στο google....τα νεύρα μου

Επίσης το nellimiter καποια στιγμή το είχα κατεβάσει αλλά μάλλον όχi free έκδοση και μάλλον κατι δεν γινόταν καλά.΄...περισσότερες λεπτομέρεις κ για αυτό το πρόγραμμα δεκτές...αν υπάρχει κάποιο link κ γίνεται ας μου το δώσεις για free....αλλά...να τονίσω....ότι θέλω να κάνω τι διαχείριση από το δικό μου Pc,δεν μπορώ δλδ να πάω στο pc το άλλο κ να εγκαταστήσω κάτι,οκ?

ευχαριστώ πολύ.....

Link to comment
Share on other sites

Αν και το έχουμε ξαναγράψει για τα torrents, πρέπει να μειωσεις τον μέγιστο αριθμό των συνδέσεων που ανοίγει το πρόγραμμα που χρησιμοποιείς (utorrent ή κάτι άλλο). Από εκεί και πέρα η πιο σωστή λύση είναι να ρυθμίσεις το QoS όπως γράφτηκε ήδη.
Link to comment
Share on other sites

..... βάζοντας τα δύο προγράμματα να δουλεύουν σε διαφορετικά ports και ρυθμίζοντας τις προτεραιότητες από το router.
Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

τι κανεις όταν δν μπορείς να έχεις πρόσβαση στο άλλο υπολογιστή???αυτό ειναι το θέμα....δεν μπορώ να δω τι πόρτα χρησιμοποιεί ο άλλος στο torrent.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...