Jump to content

Μέχρι πόσα μαθήματα έχετε φτάσει να χρωστάτε;


bill_viper
 Κοινοποίηση

Μέχρι πόσα μαθήματα έχετε φτάσει να χρωστάτε?  

296 members have voted

  1. 1. Μέχρι πόσα μαθήματα έχετε φτάσει να χρωστάτε?

    • 0-5 (καλά είναι)
      69
    • 5-10 (χμ,κάτι πάει κι έρχεται)
      44
    • 10-15 (αμάν,πότε θα τα περάσω όλα?)
      51
    • 15-20 (μήπως να τα παράταγα καλύτερα?)
      62
    • Άστα να πάνε!Αιώνιος φοιτητής!
      70


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 256
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Συμφωνώ να μην τα παρατήσει όποιος πιστεύει ότι μπορεί.

Θα σας πω την δική μου ιστορία:

Με 36 μαθήματα συνολικά παίρνω πτυχίο στη σχολή μου.Μου έχουνε μείνει 12 και τελειώνω το 5ο έτος...και πιστεύω μαζί με την τωρινή εξεταστική και του Σεπτέμβρη πως θα πάω στο 6ο έτος με 6 μαθήματα,που ισοδυναμούν με πτυχίο στο χαλαρό του χρόνου :)

Πρώτο εξάμηνο πέρασα 1 στα 4.και ξαναπέρασα μάθημα μετά από ενάμισι χρόνο!!!Βασικά δεν κατέβηκα καν σε 3 εξεταστικές(δηλαδή ένα χρόνο)και δεν έμπαινα ούτε στα μαθήματα.Παρεπιπτόντως ήταν και οι καταλήψεις επιβαρυντικές με διπλές εξεταστικές και τα συναφή αλλά και προσωπικά θέματα που με απασχολούσαν πολύ έντονα.Ήμουν στη φάση της σκέψης "Τα παρατάω και ψάχνω για κάτι άλλο ή σκέφτομαι πως έφτασα μέχρι εδώ και συνεχίζω την προσπάθεια πιο οργανωμένα;" Τελικά προφανώς την συνέχισα την προσπάθεια βήμα βήμα.Δηλαδή πρώτα άρχισα να πηγαίνω ανελλιπώς ξανά στη σχολή και να μαζεύω σημειώσεις και βιβλία έτσι ώστε να είναι επαρκή για να φτάσω στο πτυχίο.Και να μην ψάχνομαι αργότερα.Σιγά σιγά άρχισα να διαβάζω τα μαθήματα ξεκινώντας από τα βασικά και προσπαθώντας να κατανοώ τι παίζεται στο καθένα.Έτσι δεν κατέβαινα με σκονάκια και λοιπά,αλλά ούτε με την λογική ότι και να μην το περάσω δεν έγινε τίποτα.Να το περάσω αλλά να έχω καταλάβει και τι γίνεται.Οπότε άρχισα να μπαίνω ξανά στο κλίμα,να καταλαβαίνω πράγματα και με τον καιρό η αισιοδοξία επέστρεψε μέσα και από τις επιτυχίες οι οποίες ήτανε αναμενόμενες έστω κι αν χρειαζόταν αρκετές φορές να περάσω με την δεύτερη ή και τρίτη φορά μαθήματα.

Ε,τελικά φτάνοντας ως εδώ πλέον έχω τελειώσει με παρακολουθήσεις στη σχολή και είναι καθαρά θέμα διαβάσματος για να πάρω το πτυχίο και μετά να βγούμε μήπως και βρούμε και καμιά δουλειά πράγμα χλωμό :p

Κι ένα πράγμα:Ποτέ δεν κάθησα να σκεφτώ τι έτους είναι τα μαθήματα που χρωστάω,απλά έλεγα "Θέλω άλλα τόσα μέχρι το πτυχίο".Διαβάζω και περνάω.:) Δηλαδή έφτασα μέχρι περίπου να χρωστάω 20 μαθήματα από τα 36...

 

πολυ σωστες οι σκεψεις σου, ειδικα το τελευταιο με το τι ετους ειναι το καθε μαθημα.. μακαρι να μπορουσα να το κανω κ εγω, αλλα χρωσταω 1 , 2 μαθηματα α και β ετους και αισθανομαι ψιλοαχρηστος, ντρεπομαι και να το λεω. συνολο 8 για πτυχιο, και αυριο αρχιζω εξεταστική.. καλη επιτυχια και τυχη σε ολους.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

πολυ σωστες οι σκεψεις σου, ειδικα το τελευταιο με το τι ετους ειναι το καθε μαθημα.. μακαρι να μπορουσα να το κανω κ εγω, αλλα χρωσταω 1 , 2 μαθηματα α και β ετους και αισθανομαι ψιλοαχρηστος, ντρεπομαι και να το λεω. συνολο 8 για πτυχιο, και αυριο αρχιζω εξεταστική.. καλη επιτυχια και τυχη σε ολους.

 

κατ'αρχάς καλή επιΤΥΧΗα και σε σένα και σε όλους.

Επίσης,σκέψου θετικά.Από τα 14 πήγες στα 8.Είναι βελτίωση.Και να το βλέπεις ως εξής κάθε φορά:Έλα έναν κόπο ακόμα αξίζει να τον κάνω,έφτασα μέχρι εδώ!!Και να μην αφήνεις τον καιρό να περνάει γιατί θα ξεχάσεις πράγματα που ίσως χρειαστεί πάλι να επαναλάβεις.Γενικά να μη βγαίνεις από το κλίμα της σχολής.

Και πραγματικά δεν μου λέει κάτι αν ένα μάθημα είναι πρώτου,δεύτερου κλπ έτους.Είναι σχετικό το που θα βρει ο καθένας δυσκολία.Οπότε περνάς τα υπόλοιπα στα σίγουρα και σε αυτά που σε δυσκολεύουν περισσότερο απλά διαθέτεις κάποια στιγμή παραπάνω χρόνο.Και σαν έσχατη λύση υπάρχουνε και φροντιστήρια για άκρως εξησηζητημένα μαθήματα.

Έναν κόπο ακόμα λοιπόν...και who cares about τι έτους είναι τα μαθήματα;!

Το πτυχίο είναι 8 μαθήματα μακριά...εκεί να κοιτάς!

Προστατέψτε το περιβάλλον.

 

Μηδενική ανοχή στο παθητικό κάπνισμα!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Χμμμ καταρχήν καλησπέρα σε όλη την ομάδα.Είμαι καινούριο μέλος.Διαβάζοντας όσα λέτε ,σκέφτηκα...πωωω που να μιλήσω εγώ και τι να πω τα χάλια μου??θα φάω κράξιμο.Είμαι Νομικη Αθήνας και χρωστάω 17 μαθήματα 2ο έτος......Νομίζω αυτό τα λέει όλα.Μήπως λέω μήπως,υπάρχει κάποιος που μπορεί να μου δώσει την έμπειρη συμβουλή του?? Μου έχει περάσει πολλές φορές απ το μυαλό να τα παρατήσω αλλά........δεν νομίζω να χω τη δύναμη να το κάνω.Όσες φορές σκέφτομαι πόσα χρωστάω τείνω προς εγκεφαλικό και δε θέλω να φανταστώ πως θα νιώθω οταν πατήσω τα 20.Προσπαθώ να αποκλείσω αυτη τη περίπτωση.Δεν είμαι επιμελής φοιτήτρια το ξέρω.....το αραλίκι μου των 2 χρόνων σίγουρα το είχα ανάγκη λόγω της πίεσης που πέρασα στη διάρκεια των πανελληνίων μετά το ριξα έξω και χωρίς να το καταλάβω μαζεύτηκαν τόσα.Δε ξέρω τι να πρωτομαζέψω.Δε μπορώ να πω κάνω φιλότιμες προσπαθειες αλλα δυστυχώς δε τα καταφέρνω,ή μάλλον δεν διαβάζω μερόνυχτα (όσο δλδ χρειάζεται για να τα περάσω)ΑΥΤΑ.Κάπου παραπάνω είδα κάτι για 2-3 μαθήματα χρωστούμενα κάποιου....φίλε θα σου προτεινα να διαβάσεις τη δικη μου ''ιστορία'' και να μην κλαίγεσαι με τα 2-3 μαθήματα....μακάρι να χρωστούσα και εγώ τόσα τούμπες θα κανα !!!
Ένα ψέμμα κάνει τον γύρο του κόσμου πριν η αλήθεια προλάβει καν να φορέσει το παντελόνι της !
Link to comment
Share on other sites

img20 καταρχας μην φρικαρεις!!ξεκινα απο τα πιο ευκολα μαθηματα και προχωρα στα ποιο δυσκολα.τωρα θα μου πεις ειναι ολα χαλια και θα σου πω δεν μπορει καποιο θα ειναι ποιο ευκολο!επισης παρε τηλ. και στειλε e-mail σε φιλους γνωστους για να μαθεις για σοσ και χουγια καθηγητων και τελευταια μου συμβουλη:απλα παρτο αποφαση και ξεσκισε τη τη σχολη!!!:lol::p

καλη επιτυχια ;)

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ καταρχήν καλησπέρα σε όλη την ομάδα.Είμαι καινούριο μέλος.Διαβάζοντας όσα λέτε ,σκέφτηκα...πωωω που να μιλήσω εγώ και τι να πω τα χάλια μου??θα φάω κράξιμο.Είμαι Νομικη Αθήνας και χρωστάω 17 μαθήματα 2ο έτος......Νομίζω αυτό τα λέει όλα.Μήπως λέω μήπως,υπάρχει κάποιος που μπορεί να μου δώσει την έμπειρη συμβουλή του?? Μου έχει περάσει πολλές φορές απ το μυαλό να τα παρατήσω αλλά........δεν νομίζω να χω τη δύναμη να το κάνω.Όσες φορές σκέφτομαι πόσα χρωστάω τείνω προς εγκεφαλικό και δε θέλω να φανταστώ πως θα νιώθω οταν πατήσω τα 20.Προσπαθώ να αποκλείσω αυτη τη περίπτωση.Δεν είμαι επιμελής φοιτήτρια το ξέρω.....το αραλίκι μου των 2 χρόνων σίγουρα το είχα ανάγκη λόγω της πίεσης που πέρασα στη διάρκεια των πανελληνίων μετά το ριξα έξω και χωρίς να το καταλάβω μαζεύτηκαν τόσα.Δε ξέρω τι να πρωτομαζέψω.Δε μπορώ να πω κάνω φιλότιμες προσπαθειες αλλα δυστυχώς δε τα καταφέρνω,ή μάλλον δεν διαβάζω μερόνυχτα (όσο δλδ χρειάζεται για να τα περάσω)ΑΥΤΑ.Κάπου παραπάνω είδα κάτι για 2-3 μαθήματα χρωστούμενα κάποιου....φίλε θα σου προτεινα να διαβάσεις τη δικη μου ''ιστορία'' και να μην κλαίγεσαι με τα 2-3 μαθήματα....μακάρι να χρωστούσα και εγώ τόσα τούμπες θα κανα !!!

 

Άραξε...2ο έτος και έχεις 17 μαθήματα τα οποία δεν είναι και μαθηματικά, αλλά αποστήθισης.

 

Καταρχήν πάμε σε όλα τα μαθήματα γιατί που και που μπορεί να τύχει να περάσεις κανένα νύχτα. Εγώ έλεγα να περάσω τα εύκολα πρώτα και τελικά αυτά ήταν που με ταλαιπωρούσαν. Πάρε σημειώσεις από κανά παιδί, καλές όμως που διαβάζονται και έχουν δείξει τι αξίζουν, κάνε κανά κονέ με τους μεγαλύτερους που και αυτοί χρωστάνε ή χρωστάγανε κάποια από τα μαθήματα που έχεις και έχεις επίσημα 2 χρονάκια μπροστά σου. Και αν τα 2 αυτά χρόνια δεν πάταγες καν σχολή και δεν έχεις παρέες, φρόντισε να αποκτήσεις...Όχι μόνο για τα μαθήματα αλλά και για μετά...

 

Όσο για τα 2-3 μαθήματα, μην κοιτάς το νούμερο μόνο...δες και τι έτος είναι...ξέρω άτομα που χρώσταγαν τα κέρατά τους τα πρώτα χρόνια και πήραν πτυχίο πριν από άλλα παιδία που είχαν 5 μαθήματα...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απόψεις σας και τις συμβουλές σας !!!Πραγματικά παλιά ήμουν ξεφτέρι στις πανελληνιες ξεπερασα τον εαυτο μου και τώρα δεν με αναγνωρίζω ,γενικά είμαι ή του ύψους ή του βάθους.Λέγοντας οτι 2 χρονια αραζα δεν εννουσα οτι δεν πατουσα στη σχολη αλλά οτι δεν παρακολουθουσα τακτικα και οτι αν παρακολουθουσα ουσιαστικα δεν ενδιαφερόμουν απλώς ακουγα!Επισης έχω γνωστούς αλλά επειδη η πλειοψηφία είναι για τα μπάζα και οι περισσότεροι έχουν υφάκι και τουπέ (η πλειοψηφία είναι παιδιά πλουσίων ψωροπερήφανα) προτιμώ να μην ανοίγομαι τόσο και είμαι κομπλέ με τα κολλητάρια μου εκτός σχολής!Σος και ο,τι εχει να κανει με το συμφέερον μου τα κυνηγάω σα τρελή !!!! Προσφατα παρακολούθησα μία δίκη για βιασμό ενός ανηλίκου και τότε κατάλαβα οτι δεν είμαι γ αυτο!Οπότε κάθησα και σκεφτηκα :ή φεύγεις τώρα και πας να σπουδάσεις κάτι άλλο,ή μένεις παίρνεις το πτυχίο σου και έχεις ενα γερό χαρτί με πολλές διεξόδους.Αποφάσισα το 2ο και θέλω ν πάρω οπωσδηποτε το πτυχιο μου ασχετα με το τι θα ακολουθησω μετα.Πραγματικά, σας ευχαριστω για τις συμβουλες σας, ίσως τελικά το πρόβλημα βρίσκεται στην πολυπόθητη απόφαση να στρώσω **** και να τη ξεσκίσω τη σχολή και ξέρω οτι θα το κάνω γιατί δε θα επιτρέψω στον εαυτό μου να τα παρατήσω όχι για τον περιγυρο αλλά για μένα.Ελπίζω να τα καταφέρω :))))))
Ένα ψέμμα κάνει τον γύρο του κόσμου πριν η αλήθεια προλάβει καν να φορέσει το παντελόνι της !
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι να το θες πραγματικα και να σου αρεσει το αντικειμενο. Αν οχι, δεν βρισκω το λογο να τελειωσεις μια σχολη(την οποια καλα καλα δεν εχεις ξεκινησει ουσιαστικα, δλδ δεν εχεις περασει πολλα, να πω εχεις ριξει εναν κοπο που δεν θες να παει στραφι) που δεν σου αρεσει. Αν παλι δεν θες να παει στραφι ο κοπος των πανελληνιων και δεν σκεφτεσαι να ξαναδωσεις για αλλη σχολη, τελειωσε την σχολη σου ηρεμα κι ομορφα και μην αγχωνεσαι...Πανω κατω στα ιδια ημουν κι εγω στο 2ο ετος(τωρα ειμαι 5ο και παλευω να τελειωνω και χρωσταω καμια 10αρια). Ουτως ή αλλως και να το παρουμε το πτυχιο, θα ελεγα τι θα το κανουμε αλλα δεν μου το επιτρεπει η αγωγη μου.:ninja::p
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,εγώ βλέπω από την δημοσκόπηση πως πάνω από 15 μαθήματα είχε φτάσει κάποτε να χρωστάει το 40% από 205 άτομα...δηλαδή 82 άτομα!!

Οπότε δεν πιστεύω πως όντας στο 2ο έτος κάποιος(στην περίπτωσή μας κάποια,η lmg20)που χρωστάει πάνω από 15 μαθήματα ότι έχουνε τελειώσει τα πάντα.Πιθανολογώ πως από το 40% το μεγαλύτερο ποσοστό κάποια στιγμή κατάφερε να φτάσει στο πτυχίο.Όμως για να γίνει αυτό χρειάζονται κάποια πράγματα.

Το βασικότερο είναι η θέληση και η προσπάθεια κι όταν φτάνεις στα όρια να σταματήσεις απλά να δίνεις άλλη μιά ώθηση για μία ακόμη προσπάθεια του στυλ "έλα λίγο ακόμα και μπορώ".Η συνέχεια πιστεύω θα έρχεται εν καιρώ μέσα από επιτυχίες που θα βοηθούν στην αναπτέρωση του ηθικού και της ψυχολογίας και σιγά σιγά ο στόχος του πτυχίου θα γίνεται πιο εφικτός.

Ακόμα ίσως και σε μία "θεωρητική" σχολή να χρειάζεται γνώση προηγούμενων μαθημάτων τύπου "αλυσίδα" αλλά σίγουρα είναι καλύτερα απ'ότι σε μία "θετική" σχολή οπότε είναι ένα ενθαρρυντικό αυτό.

Επίσης,θεωρώ πως η όσο το δυνατόν πιο έγκαιρη συνειδητοποίηση της κατάστασης βοηθούν στην πορεία.Το να πελαγώσει κανείς είναι το χειρότερο.

Απλά βάζει κάτω τα πράγματα και κοιτάει τι έχει και τι θέλει,που είναι και που θέλει να πάει.Κάνει τον προγραμματισμό έχοντας δυνατότητες ευελιξίας κι αρχίζει την προσπάθεια.

Βοηθοί σε αυτό είναι η παρακολούθηση,η ενασχόληση με το αντικείμενο και η προσπάθεια να βρεις κάτι που να σου αρέσει πάνω στο αντικείμενό σου ή έστω μία "διέξοδο" για μετά το πτυχίο που θα σε βοθήσει να πεισμώνεις για την απόκτηση του πτυχίου κι έστω για ενασχόληση με κάτι παραπλήσιο αργότερα.

Σίγουρα αν δεν υπάρχει κανένα ενδιαφέρον για το αντικείμενο δυσκολεύει η προσπάθεια γιατί δεν υπάρχει διάθεση.

Πάντως το σύστημα με τις πανελλήνιες και το πως φτάνει κανείς να μπει σε μία σχολή σίγουρα είναι ιδιαίτερα ψυχοφθόρο και κουραστικό (σχεδόν) για όλους οπότε πάρα πολλοί αργά ή γρήγορα μπορεί να βρεθούν "πίσω" στη σχολή τους αλλά πάρα πολλοί εν τέλει τα κατάφεραν.Ανάλογος παραδειγματισμός βοηθάει στη συνέχεια της προσπάθειας.

Κανείς από ξεφτέρι ξαφνικά δε γίνεται σκράπτας ούτε το αντίθετο και στις μέρες μας τα περισσότερα παιδιά είναι έξυπνα οπότε μένει να το αποδείξουν και στους εαυτούς τους.

Συχνή αξιολόγηση για το πως πάει η κατάσταση βοηθάει στον επαναπρογραμματισμό,την ανασυντάξη και την επόμενη προσπάθεια.

Χωρίς άγχος,με καθαρό μυαλό και "εκμετάλλευση" κάθε δυνατότητας(που θα μας χαροποιεί) επίτευξης του στόχου...άντε,και καλά αποτελέσματα!! :)

Προστατέψτε το περιβάλλον.

 

Μηδενική ανοχή στο παθητικό κάπνισμα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,για να δούμε ποιος είναι ο πιο επιμελής φοιτητής?! :D :p

Ποιο είναι το "ρεκόρ" σας στα μαθήματα που χρωστάτε/χρωστούσατε?

Και...για ποιον λόγο? :cool:

 

Ο μεγαλύτερος αριθμός που χρωστούσα είναι 10...

Ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει την άποψή του, αρκεί να συμφωνεί με την δική μου...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Img20,

ειμαι κι εγω νομικη αθηνων, συγκεκριμενα εκτο ετος κι εχω 3 μαθηματα για πτυχιο. Στο 2ο ετος ημουν στην ιδια μοιρα περιπου με σενα. Το θεμα ειναι οτι θελει συγκεκριμενο τροπο μελετης το αντικειμενο και με τον καιρο τουλαχιστον το συμπαθεις. Παντως,απαιτειται βοηθεια απο καποιον που να ξερει, ειδικα οταν ελθουν οι εφαρμογες (βλεπε συνθεσεις). Ξεκινα απο τα πιο ευκολα κι οσο μπορεις με συνοχη... Μην τα παρατησεις, παντως. Ακομα κι αν δεν ασχοληθεις το συγκεκριμενο πτυχιο ανοιγει καποιες πορτες. Αν εχεις καποια απορια σε κατι συγκεκριμενο, διατυπωσε την, αν θελησεις. Πολυ υπομονη χρειαζεται..... ΚΟΥΡΑΓΙΟ!!!!!!!!!:wacko:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πωω πόσο χαιρομαι που βρεθηκε καποιος στην ιδια μοιρα με μενα,,....ξερεις ποιο ειναι το βασικο προβλημα μου ??? Με φοβιζει ο αριθμος των χρωστουμενων μου νομιζω οτι δε θα τελειωσω ποτε και με τον νεο νομο αν εφαρμοστει δε 8α προλαβω να τη τελειωσω ....... αυτο ειναι το προβλημα μου. Μετα τη τελευταια εξεταστικη καταλαβα οτι αρχιζω να μπαινω στο κλιμα της σχολης και των μαθηματων αλλα και παλι χρειαζεται παραπανω προσπαθεια γιατι χρωσταω πολλα.....

Img20,

ειμαι κι εγω νομικη αθηνων, συγκεκριμενα εκτο ετος κι εχω 3 μαθηματα για πτυχιο. Στο 2ο ετος ημουν στην ιδια μοιρα περιπου με σενα. Το θεμα ειναι οτι θελει συγκεκριμενο τροπο μελετης το αντικειμενο και με τον καιρο τουλαχιστον το συμπαθεις. Παντως,απαιτειται βοηθεια απο καποιον που να ξερει, ειδικα οταν ελθουν οι εφαρμογες (βλεπε συνθεσεις). Ξεκινα απο τα πιο ευκολα κι οσο μπορεις με συνοχη... Μην τα παρατησεις, παντως. Ακομα κι αν δεν ασχοληθεις το συγκεκριμενο πτυχιο ανοιγει καποιες πορτες. Αν εχεις καποια απορια σε κατι συγκεκριμενο, διατυπωσε την, αν θελησεις. Πολυ υπομονη χρειαζεται..... ΚΟΥΡΑΓΙΟ!!!!!!!!!:wacko:

Ένα ψέμμα κάνει τον γύρο του κόσμου πριν η αλήθεια προλάβει καν να φορέσει το παντελόνι της !
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

καλησπερα παιδια και καλη υπομονη σε ολους μας !!

 

οχι αγχος προπαντων, και αισιοδοξια οσο γινεται !

 

εγω εδω κ μερικους μηνες υπηρετω την μαμα πατριδα, οντας φοιτητης παραλληλα. χρωσταω 5 μαθηματα για πτυχιο. (ευχαριστω συμφορουμιτη για την απαντηση παραπανω, ειλικρινα μ' εχει βοηθησει).

 

5 ακομα λοιπόν.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, εγώ ΕΜΠ, όταν μπήκα 6ο είχα 40 μαθήματα, κατάφερα σε 2 χρόνια να τα καθαρίσω (τέλος 7ου έτους)

Ψυχραιμία θέλει, σειρά και οργάνωση και όλα γίνονται. Μην αφήσετε τον όγκο να σας τρομάξει. Είχα φτάσει σε σημείο να σκέφτομαι τι θα κάνω, με βάραινε συνέχεια αυτό το πράγμα.

καλά κουράγια σε όλους, να είστε ψύχραιμοι, μην το βάζετε κάτω και σιγά σιγά θα φύγουν...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, εγώ ΕΜΠ, όταν μπήκα 6ο είχα 40 μαθήματα, κατάφερα σε 2 χρόνια να τα καθαρίσω (τέλος 7ου έτους)

Ψυχραιμία θέλει, σειρά και οργάνωση και όλα γίνονται. Μην αφήσετε τον όγκο να σας τρομάξει. Είχα φτάσει σε σημείο να σκέφτομαι τι θα κάνω, με βάραινε συνέχεια αυτό το πράγμα.

καλά κουράγια σε όλους, να είστε ψύχραιμοι, μην το βάζετε κάτω και σιγά σιγά θα φύγουν...

 

Συγνώμη, εαν κατάλαβα καλλά στην αρχή του 6ου έτους χρωστούσες 40 μαθήματα?

 

Ηοlyyy....

 

good job anyway

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, εαν κατάλαβα καλλά στην αρχή του 6ου έτους χρωστούσες 40 μαθήματα?

 

Ηοlyyy....

 

good job anyway

 

Ναι, είχα φτάσει σε αυτό το σημείο, γι αυτό μιλάω για απελπισίες κλπ.

BTW, τα 20 από τα 40 φύγαν σε 2 εξεταστικές, τα υπόλοιπα 20 σε 4

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
καλησπερα παιδια και καλη υπομονη σε ολους μας !!

 

οχι αγχος προπαντων, και αισιοδοξια οσο γινεται !

 

εγω εδω κ μερικους μηνες υπηρετω την μαμα πατριδα, οντας φοιτητης παραλληλα. χρωσταω 5 μαθηματα για πτυχιο. (ευχαριστω συμφορουμιτη για την απαντηση παραπανω, ειλικρινα μ' εχει βοηθησει).

 

5 ακομα λοιπόν.

 

Άντε,τα 5 πλέον δεν είναι τίποτα. :)

Εμένα έμειναν 4,δίνω κάποια τώρα και μπαίνω Αύγουστο για τη θητεία!!

Καλό πτυχίο και καλός πολίτης!!

Και γενικό σχόλιο προς όλους : Δεν τα παρατάμε!!! Διαβάστε σχόλια από το θέμα και θα πάρετε σίγουρα δύναμη για τη συνέχεια!!

Προστατέψτε το περιβάλλον.

 

Μηδενική ανοχή στο παθητικό κάπνισμα!

Link to comment
Share on other sites

Άντε,τα 5 πλέον δεν είναι τίποτα. :)

Εμένα έμειναν 4,δίνω κάποια τώρα και μπαίνω Αύγουστο για τη θητεία!!

Καλό πτυχίο και καλός πολίτης!!

Και γενικό σχόλιο προς όλους : Δεν τα παρατάμε!!! Διαβάστε σχόλια από το θέμα και θα πάρετε σίγουρα δύναμη για τη συνέχεια!!

 

επισης καλη επιτυχια φιλε και καλη θητεια. ενα τελευταιο αστειο ταξιδακι μικρης διαρκείας είναι, δες το σαν μια θεατρική παρασταση περιορισμενων εμφανισεων :)

 

εμενα τα 5 μαθηματα εγιναν 4 από τον Μαρτη, αλλα δεν βλεπω να τα μειωνω περαιτερω σε αυτην την εξεταστική, ειναι αρκετα δυσκολα (ήδη σε 2 από τα 4 κοπηκα με 3/10 βαθμο). Σκοπευω ομως Σεπτεμβρη να παω για το 4 στα 4 ! υπομονη και επιμονη μαγκες σε ολους !!

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρωστάω 30 μαθήματα περίπου και του χρόνου μπαίνω 4ο έτος :( Αμάν και αυτή η εξεταστική μέσα στο καλοκαίρι :mad:
Link to comment
Share on other sites

Χρωστάω 16:O:worry:

Έχασα όμως και μια εξεταστική η οποία ευτυχώς θα αναπληρωθεί.Ελπίζω μαζί με του σεπτεμβρίου να φύγουν καμιά 10ρια αλλιώς τη κάτσαμε:X

Link to comment
Share on other sites

Τωρα προσεξα οτι ξεθαφτηκε αυτο το πολυ ενδιαφερον τοπικ που βοηθα να ενθυμουνται οι παλαιοι και να μαθαινουν οι νεοι. Ειναι επισης μια ευκαιρια να δεις οτι δεν υπηρξες εσυ ο χειροτερος φοιτητης απο το ξεκινημα της υπαρξης του θεσμου των πανεπιστημιων.

 

Η δικια μου ιστορια μοιαζει παρα πολυ με αλλες ιστοριες που ηδη αναφερθηκαν. Πολυτεχνειο σε σχολη με 67 μαθηματα και τα 2 πρωτα ετη κλασσικα η σχολη δεν με ειδε μετα την πρωτη εβδομαδα. Η πιεση των πανελληνιων ταυτοχρονα με την παντελη ελλειψη ελεγχου στο πρωτο ετος οδηγησαν σε αυτη την κατασταση. Απο τον πιο επιμελη του σχολειου κατεληξα να γινω ο χειροτερος του ετους. Υπηρξαν εξεταστικες που απλα δεν πηγα να δωσω ουτε ενα μαθημα για το μαμωτο που λεμε. Σεπτεμβριος στην αρχη του τεταρτου ετος και εφτασα να χρωσταω 42/67. Εκει ηταν που πελαγωσα και ειπα η τα παραταμε η ξεκιναμε δυναμικα. Η ζωη μου αλλαξε αρδην, μπηκα σε ρυθμους φουλ διαβασματος και ξεκινωντας απο τα ευκολακια και τα επιλογης τα μαζεψα σιγα σιγα. Τωρα πλεον 7ο ετος κι εχω 5 μαθηματα για πτυχιο, τελειωμενη διπλωματικη και 2 εξεταστικες μπροστα μου για να ορκιστω το Σεπτεμβρη. Τα 3/5 ειναι, φυσικα, μαθηματα πρωτου εξαμηνου:p

 

Το παν ειναι παντα να εχεις επαφες με παλιους (αρα γνωστες) και να μαθεις τι ακριβως θελει ο καθε καθηγητης. Αλλος θελει σωστη μεθοδολογια, αλλος σωστο αποτελεσμα, αλλος οργανωμενο γραπτο. Παντως αν ξεκινουσα απο την αρχη (και σαν φιλικη συμβουλη) θα φροντιζα να μην χασω την επαφη. Αν την χασεις μετα θα σε παρει η μπαλα. Οι πρωτοετεις πατε στα μαθηματα και δωστε οσα περισσοτερα μπορειτε. Και προς Θεου ΜΗΝ αφηνετε μαθηματα παλαιων εξαμηνων. Το ξερω το ακουτε συνεχεια, αλλα ειναι η αληθεια.

 

Καλη επιτυχια σε ολους οσους εχουν εξεταστικη και καλα πτυχια:)

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα λες φίλε και εγώ πολυτεχνείο είμαι και τα μαθήματα είναι δυστυχώς πάρα πολλά!Η οργάνωση είναι μάλλον άγνωστη λέξη σε μένα, δίνω λίγα μαθήματα και έτσι μαζεύτηκαν πολλά τώρα.Από τεμπελιά όπως όλοι:O Το πρόβλημα όμως είναι ότι σε πολλά μαθήματα αλλάζουν οι καθηγητές, και αλλάζει όλο το μάθημα.Πας με τις παλιές σημειώσεις και πιάνεις μονάδα ενώ είσαι διαβασμένος.Γενικά ένα χάος!

Πας με όρεξη να παρακολουθήσεις και ο καθηγητής έρχεται 1-2 ώρες μετά.Τί να πω τώρα με καθηγητές που βάζουν θέματα που δεν έχουν καμία επαφή με το μάθημα και τις σημειώσεις του?:blink:

 

Κάποια στιγμή θα φορτσάρω και εγώ, είμαι σίγουρος αλλά δεν το βλέπω για έτσι άμεσα:O

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα λες φίλε και εγώ πολυτεχνείο είμαι και τα μαθήματα είναι δυστυχώς πάρα πολλά!Η οργάνωση είναι μάλλον άγνωστη λέξη σε μένα, δίνω λίγα μαθήματα και έτσι μαζεύτηκαν πολλά τώρα.Από τεμπελιά όπως όλοι:O Το πρόβλημα όμως είναι ότι σε πολλά μαθήματα αλλάζουν οι καθηγητές, και αλλάζει όλο το μάθημα.Πας με τις παλιές σημειώσεις και πιάνεις μονάδα ενώ είσαι διαβασμένος.Γενικά ένα χάος!

Πας με όρεξη να παρακολουθήσεις και ο καθηγητής έρχεται 1-2 ώρες μετά.Τί να πω τώρα με καθηγητές που βάζουν θέματα που δεν έχουν καμία επαφή με το μάθημα και τις σημειώσεις του?:blink:

 

Κάποια στιγμή θα φορτσάρω και εγώ, είμαι σίγουρος αλλά δεν το βλέπω για έτσι άμεσα:O

 

Δυστυχως αυτη ειναι η πραγματικοτητα στα ελληνικα πανεπιστημια. Παντου ανοργανωσια, διαφθορα στο φουλ, γενικα ενα χαος. Δεν λεω οτι μου φταινε ολα αυτα που καθυστερησα τοσο πολυ, το ξερο μου κεφαλι φταιει, απλα το πανεπιστημιο το μονο που κανει ειναι να σου βαζει συνεχεια τρικλοποδιες. Πραγματικα, περαν ελαχιστων εξαιρεσεων, δεν υπηρξε ενας που να ηθελε να βοηθησει τους φοιτητες. Και δεν μιλαω για τους αιωνιους, για τους 10-20 επιμελεις μιλαω που ηταν καθε μερα εκει. Δυστυχως παλευεις μονος σου και βλεπεις τον βυσματια/παραταξαρχη που δεν εχει ιδεα, να ορκιζεται νωριτερα απο σενα...

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι 5ο εξάμηνο και χρωστάω 24

Μάλλον για αιώνιο με κόβω

Όσο για τα σκονάκια..χρειάζονται ;) Το 7650 μου ήταν γεμάτο απο φωτογραφίες!! Eίμαστε και παιδιά της τεχνολογίας ..τι να μας κάνει ένα χαρτάκι?!

Αρε άτιμο N-Gage γιατί να μην έχεις κάμερα??

 

κΑΙ γω με το w900 ειχα περασει μαθημα. Καθομουν τεταρτη σειρα θρανιων και ειχα και μπροστινο μου αλλα οσο να πεις ειναι ενα κινητο που κανει μπαμ και δε κρυβεται καλα. Ειχα χαρει πολυ τοτε.:D

Με ενα k550im ειχα βγαλει φωτο τα θεματα καθως δεν επιτεποταν να τα παρεις. (Kαι στα 2 με αναλυση 2 megapixel (και οχι vga(7650(μα καλα πως την εβλεπες τη φωτο χωρις zoom?(δεν ειχε αυτο το μοντελο ζοομ μετα τη ληψη)))))

Γενικα τα κινητα σε σωζουν απειρες φορες.

Και σημειωσεις εχω παρει απο αλλους με φωτο υψηλων μεγκαπιξελ και τις διαβαζα απο το pc. Kαι το τοιχοκολημενο προγραμμα εξαμηνου. Και και και..:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ρε παιδιά ξέρει κανείς τι γίνεται με τα πανεπιστήμια... Μπαίνω στο 4ο έτος φέτος και έλεγα να ξεσκιστώ λίγο να ξεμπερδεύω και χρωστάω και μπόλικα μαθήματα :p ...

Διαβάζουμε πολλά...

http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2011/08/1_18.html

Τι ισχύει όμως σίγουρα.. Στην Ασοεε που είμαι ξεκινάει σε 5 μέρες η εξεταστική και ακόμα δεν έχουμε καμία απάντηση :X

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...