Jump to content

Εμφάνιση νέου ιού (mydoom) - Τρόποι αντιμετώπισης


imela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος bbbb ( 1 Φεβ. 2004 , 18:32)

 

Εγώ ρε γμτ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το 99,9% των ιών χτυπάνε μόνο τα windows.Τόσο άχρηστοι είναι τελικά στην microsoft?Kαι μετά λέμε να μην κάνουμε πειρατεία στα windows.Για ποιο λόγο λοιπόν να αγοράσω ένα λειτουργικό σύστημα που ανά πάσα στιγμή μπορεί να καταρεύσει από τον οποιοδήποτε έχει κέφια να δημιουργεί μπελάδες??

Συγνώμμη για το άσχετο post...

 

Συμφωνώ απολύτως πάντως εγώ το κάνω γιατί δεν εμπιστεύομαι το linux :o

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος bbbb ( 1 Φεβ. 2004 , 18:32)

 

Εγώ ρε γμτ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το 99,9% των ιών χτυπάνε μόνο τα windows.Τόσο άχρηστοι είναι τελικά στην microsoft?Kαι μετά λέμε να μην κάνουμε πειρατεία στα windows.Για ποιο λόγο λοιπόν να αγοράσω ένα λειτουργικό σύστημα που ανά πάσα στιγμή μπορεί να καταρεύσει από τον οποιοδήποτε έχει κέφια να δημιουργεί μπελάδες??

Συγνώμμη για το άσχετο post...

 

Γιατί το 99.9% των χρηστών χρησιμοποιούν Windows. Οι ιοί φτιάχνονται για να πλήξουν την πλειοψηφία αυτή. Εάν οι ρόλοι Windows/Linux ήταν αντεστραμμένοι, να είσαι σίγουρος ότι οι ιοί θα χτυπούσαν το Linux.

Οι "άχρηστοι" στη Microsoft τι να κάνουν;

Link to comment
Share on other sites

χμ....

μην ξεχνατε οτι To DoS που προοριζετε για την Sco αφορα εναν απο τους μεγαλυτερους κατασκευαστες Unix...

δεν νομιζω και αυτοι να εχουν windows στα γραφεια τους :p

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Mydoom Author: 'Sorry'

 

The Mydoom variant that joined the original virus in raising havoc on the Internet this week contains a cryptic message in which the author appears to apologize for the malicious code, security experts said Friday.

 

The creator of what anti-virus experts say is the fastest spreading virus ever on the Internet signed Mydoom and Mydoom.B with "andy," and left the following message in the latter version: "I'm just doing my job, nothing personal, sorry."

 

TechWeb News

http://www.techweb.com/wire/story/TWB20040130S0011

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ποσοι απο εσας εχουν προσβληθει απο τουν ιο αυτο και τις παραλαγες του, παντως εγω καθως χρησιμοποιο Linux προφανως δεν επηρεαστικα αμεσα. Και λεω αμεσα γιατι εχω βαρεθει να λαμβανω τα email με τον ιο καθως και email απο mailer daemons που με ενημερωνουν οτι email που σταλθηκαν με τη διευθυνση email μου στο πεδιο του αποστολεα (spoofed προφανως) δεν παραδωθηκαν. Λαμβανω πανω απο 50 τετοια email τη μερα και εχει καταντησει αρκετα εκνευριστικο. Δεν ξερω ποσοι απο εσας εχουν μια παρομοια εμπειρια αλλα θα ηθελα το σχολιο σας.
Flying is easy, just throw yourself at the ground and miss...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος valerio ( 5 Φεβ. 2004 , 20:39)

 

Δεν ξερω ποσοι απο εσας εχουν προσβληθει απο τουν ιο αυτο και τις παραλαγες του, παντως εγω καθως χρησιμοποιο Linux προφανως δεν επηρεαστικα αμεσα. Και λεω αμεσα γιατι εχω βαρεθει να λαμβανω τα email με τον ιο καθως και email απο mailer daemons που με ενημερωνουν οτι email που σταλθηκαν με τη διευθυνση email μου στο πεδιο του αποστολεα (spoofed προφανως) δεν παραδωθηκαν. Λαμβανω πανω απο 50 τετοια email τη μερα και εχει καταντησει αρκετα εκνευριστικο. Δεν ξερω ποσοι απο εσας εχουν μια παρομοια εμπειρια αλλα θα ηθελα το σχολιο σας.

 

 

Και δική μου διεύθυνση έγινε spoof και απορώ πού τη βρήκε ο ιός μιας και με την χρησιμοποιώ και πολύ τη συγκεκριμένη!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...