Jump to content

Εθνικό Συμβούλιο Ραδιοτηλεόρασης


Diplomat
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για να σου δωσω ενα αλλο παραδειγμα, στην αμερικη υπαρχει μια ενωση τηλεθεατων, η οποια εκανε καταγγελια οτι η ταινια "βασιλιας των λιονταριων" ειναι ακαταλληλη γιατι περιεχει σεξουαλικα υποννοουμενα:worry:. Πηγε στα δικαστηρια και το θεμα λυθηκε εκει. Δεν υπηρχε μια ανωθεν αρχη να πει τι ειναι σωστο και τι λαθος.

 

Και πάλι, στην περίπτωση αυτή, το Δικαστήριο είναι η άνωθεν αρχή που αποφάσισε.

 

Αλλά το ΕΣΡ δεν λέει τι πρέπει να βλέπουμε και τι όχι. Αυτό είναι επιλογή του καθενός.

Η αποστολή με την οποία είναι επιφορτισμένο το ΕΣΡ (και κάθε ΕΣΡ του δυτικού κόσμου) έχει να κάνει κυρίως με το τι μεταδίδεται (αν δηλαδή το περιεχόμενο του προγράμματος είναι σύμφωνο με τους νόμους και τους κανόνες), και ποιες ώρες της ημέρας μπορεί να μεταδίδεται.

 

Πχ, μια βίαιη ταινία μπορεί να μεταδίδεται αργά το βράδυ, ώστε να μην εκτεθούν ανήλικοι σε σκληρές σκηνές. Αυτό είναι κάτι που φαντάζομαι ότι σχεδόν όλοι αποδεχόμαστε.

 

Πρόσφατα επιβλήθηκαν πρόστιμα στον ΣΚΑΪ, για κάποιες μεταμεσονύκτιες εκπομπές που χαρακτηρίστηκαν από το ΕΣΡ ως ακατάλληλες για προβολή από την ελεύθερη τηλεόραση, ακόμα και αν είχαν την ανάλογη σήμανση. Αυτό σημαίνει ότι σύμφωνα με το ΕΣΡ, ακόμα και προγράμματα που απευθύνονται αποκλειστικά σε ενήλικους, δεν μπορούν να μεταδίδονται χωρίς περιορισμό.

 

Το Συμβούλιο όμως δεν απαγορεύει σε εμάς να παρακολουθήσουμε τέτοια προγράμματα. Άλλωστε τώρα πια με την ψηφιακή/δορυφορική τηλεόραση, την IPTV και φυσικά το internet, η πρόσβαση σε τέτοιου είδους προγράμματα είναι πολύ πιο εύκολη. Ήδη έχετε πει για το σκεπτικό των δημοσίων συχνοτήτων, οπότε δεν χρειάζεται να προσθέσω κάτι εδώ.

 

Τώρα, για προγράμματα όπως η Στιγμή της Αλήθειας, από τη στιγμή που υπάρχουν 10.000.000 εν δυνάμει τηλεθεατές, θα υπάρχουν και άλλες τόσες απόψεις. Από τη στιγμή όμως που πχ ο αντίστοιχος κώδικας του ΕΣΡ για τα ραδιοτηλεοπτικά προγράμματα λέει (άρ. 6) ότι "οι διαγωνιστικές εκπομπές δεν πρέπει να διεξάγονται με τρόπο που να προσβάλλει την αξιοπρέπεια των τηλεθεατών ή των διαγωνιζομένων", έχει το δικαίωμα όπου διαπιστώνει τέτοια παράβαση να επιβάλλει πρόστιμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 69
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εσύ διαφωνείς με τις συγκεκριμένες αποφάσεις και μόνο ή γενικώς θεωρείς ότι δε θα έπρεπε κανείς να έχει λόγο για το τηλεοπτικό προϊόν πέρα από τους ίδιους τους καταναλωτές/τηλεθεατές; Δε με ενοχλεί γενικώς η ιδέα της αυτορρύθμισης αλλά πρέπει να υπάρχει και μια ρυθμιστική αρχή ώστε το σύστημα να λειτουργεί σωστά.

 

Δε συμφωνώ με το να ελέγχει κάποιος την ποιότητα του προγράμματος αυτή καθεαυτή. Αλλά κάποιος πρέπει να θέτει τους κανόνες. Όπως και στη νομική (σσ:δεν είμαι νομικός) υπάρχει η έννοια της δημοσίας αιδούς, έτσι και στην τηλεόραση μιλάμε για προγράμματα που προσβάλουν την δημόσια αιδώ, την ανθρώπινη αξιοπρέπεια κτλ.

 

 

Δεν είδα όμως να ζητάς να καταργηθεί η ΕΕΤ.

 

Οι υπολοιπες αρχες κανουν τη δουλεια τους με την εννοια οτι οριζουν τους κανονες του παιγνιδιου, και την ευρυθμη λειτουργια της αγορας. Αν το ΕΣΡ αρκουνταν οπως ειπα πριν στις τηλεοπτικες αδειες και στη λειτουργια του ανταγωνισμου ειμαι συμφωνος. Με την ιδια λογικη αν η ΕΕΤΤ μου ελεγε τι θα λεω στο τηλεφωνο, θα ζητουσα την καταργηση της.

Αυτο που με πειραζει ιδιαιτερα ειναι η ενασχοληση του ΕΣΡ με θεματα ποιοτητας, και εφοσον η λειτουργια αυτη περιγραφεται στο καταστατικο του, ειμαι και κατα αυτης της ρυθμιστικης αρχης στη σημερινη μορφη της.

 

Kι όμως, υπήρχε μια άνωθεν αρχή να πει τι είναι σωστό και τι λάθος. Τα δικαστήρια.

 

Και πάλι, στην περίπτωση αυτή, το Δικαστήριο είναι η άνωθεν αρχή που αποφάσισε.

 

Απο την αρχη απαντωντας στον gmac ειπα οτι για τις περιπτωσεις προστασιας ανθρωπων η ομαδων υπαρχουν τα δικαστηρια. Μην μπερδευουμε τα δικαστηρια με το ΕΣΡ. Θα μπορουσα να περασω μια μερα περιγραφοντας τις διαφορες τους.

(ισως ηταν ατυχης η επιλογη της λεξης ανωθεν)

 

Αλλά το ΕΣΡ δεν λέει τι πρέπει να βλέπουμε και τι όχι. Αυτό είναι επιλογή του καθενός.

Τώρα, για προγράμματα όπως η Στιγμή της Αλήθειας, από τη στιγμή που υπάρχουν 10.000.000 εν δυνάμει τηλεθεατές, θα υπάρχουν και άλλες τόσες απόψεις.

 

Μπορει να μην μου επιβαλλει να δω κατι, οπως ομως γινεται με την εκπομπη που αναφερεις μου αφαιρει την δυνατοτητα να την βλεπω, αρα μου επιβαλλει τι δεν θα δω.

 

Από τη στιγμή όμως που πχ ο αντίστοιχος κώδικας του ΕΣΡ για τα ραδιοτηλεοπτικά προγράμματα λέει (άρ. 6) ότι "οι διαγωνιστικές εκπομπές δεν πρέπει να διεξάγονται με τρόπο που να προσβάλλει την αξιοπρέπεια των τηλεθεατών ή των διαγωνιζομένων", έχει το δικαίωμα όπου διαπιστώνει τέτοια παράβαση να επιβάλλει πρόστιμα.

 

Και ο κανονισμος τι ειναι οι "νομοι του νευτωνα"? Ή μηπως ειναι υπερανω κριτικης?

Και εγω σου λεω οτι ο κωδικας ειναι αντισυνταγματικος, γιατι μου αφαιρει το δικαιωμα να γελοιοποιησω τον εαυτο μου.

 

Και επειδη αναφερθηκατε σε δυτικες χωρες, το τηλεπαιγνιδι στιγμη της αληθειας, παιζετε σε πολλες χωρες. Δεν ειδα σε καμμια "δυτικη" χωρα να υπαρχει προσπαθεια απαγορευσης του παιγνιδιου. Εδω στην Ιταλια ειχανε το tutti frutti πριν απο 20 χρονια. Μην κανετε συγκρισεις με δυτικες χωρες γιατι το εργο που κανει το ΕΣΡ στην Ελλαδα, οπως το κανει, μας γυρναει στο μεσαιωνα.

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

 

 

Και εγω σου λεω οτι ο κωδικας ειναι αντισυνταγματικος, γιατι μου αφαιρει το δικαιωμα να γελοιοποιησω τον εαυτο μου.

 

.

 

 

Χμ. Δεν είμαι τόσο σίγουρη ότι υπάρχει συνταγματικά κατοχυρωμένο δικαίωμα αυτογελοιοποίησης. Σίγουρα πάντως όχι κατοχυρωμένο από διεθνείς συμβάσεις περί δικαιωμάτων, που είναι κατά τι ανώτερες ακόμα και του δικού μας συντάγματος.

 

Επίσης, όσον αφορά τις δυτικές χώρες δεν ξέρω κατά πόσο είναι σκόπιμη μια τέτοια σύγκριση, μια και άλλα γίνονται εδώ, άλλα στην Γερμανία, άλλα στην Ιταλία.

Η δική μου εμπειρία είναι από την Σκανδιναβία (που κάθε άλλο παρά οπισθοδρομικές θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν οι εκεί χώρες σε άπειρα κοινωνικά ζητήματα) και μπορώ να σας διαβεβαιώσω ότι ούτε για αστείο δεν θα υπήρχε εκεί Πάνια, αλλά ούτε και Μικρούτσικος, Θρασκιά κλπ.

Τώρα δεν θυμαμαι αν υπήρχε ειδικά ΕΣΡ, αλλά νομίζω ότι τελικά είναι απλά θέμα διαφορετικής νοοτροπίας, κουλτούρας, συνηθειών κλπ.

Και πραγματικά δεν ξέρω αν αυτό που γυρνάει την ελληνική ειδικά κοινωνία στο Μεσαίωνα (αν δεχτούμε ότι συμβαίνει κάτι τέτοιο) είναι η κατάργηση/διακοπή εκπομπών, τηλεπαιχνιδιών κλπ. Προσωπικά το πρόβλημα της επιστροφής στο Μεσαίωνα το μετράω από άλλους παράγοντες και όχι από κει, αλλά οκ, ο καθένας έχει φυσικά τα κριτήριά του.

 

 

Τέλος, θα με ενδιέφερε να εξηγήσεις λίγο, αν θες, τι εννοείς με τις διαφορές δικαστηρίων και ΕΣΡ. (Εξυπακούεται ότι δεν ταυτίζονται, απλώς αναρωτιέμαι πώς το εννοείς στην προκειμένη περίπτωση).

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

Οι υπολοιπες αρχες κανουν τη δουλεια τους με την εννοια οτι οριζουν τους κανονες του παιγνιδιου, και την ευρυθμη λειτουργια της αγορας. Αν το ΕΣΡ αρκουνταν οπως ειπα πριν στις τηλεοπτικες αδειες και στη λειτουργια του ανταγωνισμου ειμαι συμφωνος. Με την ιδια λογικη αν η ΕΕΤΤ μου ελεγε τι θα λεω στο τηλεφωνο, θα ζητουσα την καταργηση της.

Αυτο που με πειραζει ιδιαιτερα ειναι η ενασχοληση του ΕΣΡ με θεματα ποιοτητας, και εφοσον η λειτουργια αυτη περιγραφεται στο καταστατικο του, ειμαι και κατα αυτης της ρυθμιστικης αρχης στη σημερινη μορφη της.

 

Απο την αρχη απαντωντας στον gmac ειπα οτι για τις περιπτωσεις προστασιας ανθρωπων η ομαδων υπαρχουν τα δικαστηρια. Μην μπερδευουμε τα δικαστηρια με το ΕΣΡ. Θα μπορουσα να περασω μια μερα περιγραφοντας τις διαφορες τους.

(ισως ηταν κακη η επιλογη της λεξης ανωθεν)

 

Και πάλι, καταλαβαίνω τι λες, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι προτείνεις.

Το ΕΣΡ (όπως και οι άλλες ανεξάρτητες αρχές) εποπτεύουν συγκεκριμένους χώρους της καθημερινής ζωής (TV, επικοινωνίες, προσωπικά δεδομένα κλπ) σύμφωνα με τους νόμους που ορίζει το κράτος. Δεν ρυθμίζουν τα ίδια το τοπίο (καλώς η κακώς), απλά εφαρμόζουν Νόμους, Π.Δ. και Υπ. Αποφάσεις.

Το γεγονός ότι δεν είναι ούτε νομοθετική, ούτε δικαστική, ούτε εκτελεστική εξουσία, αλλά κάτι ενδιάμεσο, τους δίνει θεωρητικά τη δυνατότητα να είναι πιο αποτελεσματικοί στην εποπτεία του χώρου που τους έχει ανατεθεί. Ακόμα, επειδή πχ ο χώρος της ραδιοτηλεόρασης είναι ένας χώρος ελευθερίας κατά βάση (ασκείται το δικαίωμα της ελευθερίας της έκφρασης κλπ) πρέπει να εξασφαλίζεται η άσκηση αυτού του δικαιώματος χωρίς καταχρήσεις, αλλά και χωρίς να ποινικοποιούνται τυχόν παραβάσεις, έχοντας 10 Εισαγγελείς να παρακολουθούν τηλεόραση για να ασκούν αυτεπάγγελτα διώξεις.

Οι αποφάσεις (που είναι διοικητικές κυρώσεις) ελέγχονται φυσικά από το Συμβούλιο της Επικρατείας.

 

Μπορει εγω να μην μου επιβαλλει να δω κατι, οπως ομως γινεται με την εκπομπη που αναφερεις μου αφαιρει την δυνατοτητα να την βλεπω, αρα μου επιβαλλει τι δεν θα δω.

Και ο κανονισμος τι ειναι οι "νομοι του νευτωνα"? Ή μηπως ειναι υπερανω κριτικης?

Και εγω σου λεω οτι ο κωδικας ειναι αντισυνταγματικος, γιατι μου αφαιρει το δικαιωμα να γελοιοποιησω τον εαυτο μου.

Ο νόμος ισχύει για όλους, δεν μπορεί να ισχύει και να εφαρμόζεται επιλεκτικά. Ποιο θα ήταν το όριο της αυτο-γελιοποίησης, αν προβλεπόταν από το ΕΣΡ;

Μπορεί φυσικά να διαφωνείς (όχι εσύ προσωπικά, ο οποιοσδήποτε) με τον κανονισμό του ΕΣΡ, και να σου αρέσει να βλέπεις άλλους να ξεφτιλίζονται στην τηλεόραση. Δημοκρατία & ελευθερία όμως, σημαίνει να αποδεχόμαστε κάποια κοινά όρια, ακόμα κι όταν δεν μας ευχαριστούν.

Όσο για το ότι σου απαγορεύει να δεις τη συγκεκριμένη εκπομπή, (αν και ακόμα δεν έχει διατάξει την διακοπή της εκπομπής, απλά επέβαλε πρόστιμο) φαντάζομαι ότι αν εξέπεμπε στην Ελλάδα ένα κανάλι τύπου "Reality TV" με συνδρομή, ή αν ο ΑΝΤ1 αποφάσιζε να μεταδίδει το πρόγραμμα μέσω streaming στο internet, θα είχες πρόσβαση στο συγκεκριμένο πρόγραμμα. (Ακούγεται υπερβολικό, αλλά είναι απλά ένα παράδειγμα)

 

Και επειδη αναφερθηκατε σε δυτικες χωρες, το τηλεπαιγνιδι στιγμη της αληθειας, παιζετε σε πολλες χωρες. Δεν ειδα σε καμμια "δυτικη" χωρα να υπαρχει προσπαθεια απαγορευσης του παιγνιδιου. Εδω στην Ιταλια ειχανε το tutti frutti πριν απο 20 χρονια. Μην κανετε συγκρισεις με δυτικες χωρες γιατι το εργο που κανει το ΕΣΡ στην Ελλαδα, οπως το κανει, μας γυρναει στο μεσαιωνα.

Και σε πολλές χώρες μεταδίδονται εκπομπές που υποκαθιστούν Δικαστήρια, όπου πηγαίνει όποιος θέλει, λέει το πρόβλημά του, και ο "Δικαστής" βγάζει απόφαση. Όλα αυτά σε στούντιο ίδιο με αίθουσα Δικαστηρίου. Στη Γερμανία μάλιστα υπήρξε και σπέσιαλ έκδοση της εκπομπής με διάδικους... παιδιά!

Το τι μπορεί να ανεχθεί η κάθε κουλτούρα και η κάθε κοινωνία, είναι άλλο θέμα. Δεν σημαίνει ότι οι άλλοι είναι προοδευτικοί ή εμείς οπισθοδρομικοί. Το γαλλικό ΕΣΡ (CSA) είχε αποφασίσει ότι αυτό το video clip είναι ακατάλληλο και πρέπει να μεταδίδεται μετά τις 00:00 το βράδυ (εν πάση περιπτώσει δεν είμαι σίγουρος και για την ώρα :p)...

 

edit: Και να προσθέσω ότι σε όσες χώρες υπάρχει ΕΣΡ, συνήθως εκφράζονται κατά καιρούς αντιρρήσεις και διαμαρτυρίες για τις αποφάσεις του από τηλεθεατές που τις θεωρούν υπερβολικά αυστηρές.

Link to comment
Share on other sites

Χμ. Δεν είμαι τόσο σίγουρη ότι υπάρχει συνταγματικά κατοχυρωμένο δικαίωμα αυτογελοιοποίησης. Σίγουρα πάντως όχι κατοχυρωμένο από διεθνείς συμβάσεις περί δικαιωμάτων, που είναι κατά τι ανώτερες ακόμα και του δικού μας συντάγματος.

Βασικα συζητηση εκανα για να δειξω οτι οι κανονες λειτουργιας του ΕΣΡ μπορουν να γινουν υποκειμενο κριτικης. Παντως το συνταγμα της ελλαδος λεει: Καθένας έχει δικαίωμα να αναπτύσσει ελεύθερα την προσωπικότητά του και να συμμετέχει στην κοινωνική, οικονομική και πολιτική ζωή της Χώρας, εφόσον δεν προσβάλλει τα δικαιώματα των άλλων και δεν παραβιάζει το Σύνταγμα ή τα χρηστά ήθη.

 

Επίσης, όσον αφορά τις δυτικές χώρες δεν ξέρω κατά πόσο είναι σκόπιμη μια τέτοια σύγκριση, μια και άλλα γίνονται εδώ, άλλα στην Γερμανία, άλλα στην Ιταλία.

Η δική μου εμπειρία είναι από την Σκανδιναβία (που κάθε άλλο παρά οπισθοδρομικές θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν οι εκεί χώρες σε άπειρα κοινωνικά ζητήματα) και μπορώ να σας διαβεβαιώσω ότι ούτε για αστείο δεν θα υπήρχε εκεί Πάνια, αλλά ούτε και Μικρούτσικος, Θρασκιά κλπ.

 

Τη συγκριση με τις δυτικες χωρες δεν την αρχισα εγω. Ποτε μη λες ποτε παντως για τις σκανδιναβικες χωρες, η δανια δεν ηταν που παραλιγο να επιτρεψει την ιδρυση κομματος παιδεραστων στο ονομα της ελευθεριας του λογου. Αλλο αν δεν υπαρχουν εκπομπες χαληλου επιπεδου εξ'άρχης, αλλα δεν μπορεις να ξερεις τι θα γινοτανε αν...

 

 

Τέλος, θα με ενδιέφερε να εξηγήσεις λίγο, αν θες, τι εννοείς με τις διαφορές δικαστηρίων και ΕΣΡ. (Εξυπακούεται ότι δεν ταυτίζονται, απλώς αναρωτιέμαι πώς το εννοείς στην προκειμένη περίπτωση).

πχ μια διαφορα ειναι:

Το δικαστηριο αποφασιζει με βαση τους νομους και το ΕΣΡ με βαση το πως ξυπνησαν τα μελη του το πρωι.

(βλ. αποφαση για το φιλι του Παπακαλιατη, η οποια οπως φανηκε στη συνεχεια απο την αποφαση του ΣτΕ βασιζονταν μονο και μονο στην προσωπικη ηθικη του καθε μελους.)

Ακόμα, επειδή πχ ο χώρος της ραδιοτηλεόρασης είναι ένας χώρος ελευθερίας κατά βάση (ασκείται το δικαίωμα της ελευθερίας της έκφρασης κλπ) πρέπει να εξασφαλίζεται η άσκηση αυτού του δικαιώματος χωρίς καταχρήσεις, αλλά και χωρίς να ποινικοποιούνται τυχόν παραβάσεις, έχοντας 10 Εισαγγελείς να παρακολουθούν τηλεόραση για να ασκούν αυτεπάγγελτα διώξεις.

Οι αποφάσεις (που είναι διοικητικές κυρώσεις) ελέγχονται φυσικά από το Συμβούλιο της Επικρατείας.

 

Δεν εχεις καταλαβει οτι ουτε εγω ειμαι υπερ της αναρχιας στην τηλεοραση. Αν νομιζεται οτι δεν αρκουν τα δικαστηρια , οπως ειπα, θα μπορουσε να υπαρχει μια ανεξαρτητη αρχη η οποια θα μπορουσε να ελεγχει το αν τηρουνται καποιοι κανονες δεοντολογιας (οπως κανει η ΕΣΗΕΑ) κανονες αγορας (οπως κανει η ΕΕΤΤ) κτλ. Σε καμμια περιπτωση ομως δεν δεχομαι μια Αρχη- μετρητη ποιοτητας, που θα μου απαγορευση να βλεπω αυτο που μου αρεσει. Αυτο λεω.

 

Ο νόμος ισχύει για όλους, δεν μπορεί να ισχύει και να εφαρμόζεται επιλεκτικά. Ποιο θα ήταν το όριο της αυτο-γελιοποίησης, αν προβλεπόταν από το ΕΣΡ; Μπορεί φυσικά να διαφωνείς (όχι εσύ προσωπικά, ο οποιοσδήποτε) με τον κανονισμό του ΕΣΡ, και να σου αρέσει να βλέπεις άλλους να ξεφτιλίζονται στην τηλεόραση. Δημοκρατία & ελευθερία όμως, σημαίνει να αποδεχόμαστε κάποια κοινά όρια, ακόμα κι όταν δεν μας ευχαριστούν.

 

Δημοκρατια μπορει να σημαινει πολλα πραγματα, και θα μπορουσα να σου δωσω και εγω ορισμους που θα εδειχναν οτι ο ποιοτικος και ηθικος ελεγχος του ΕΣΡ δεν συναδουν με τη δημοκρατια.

Θα σου πω ομως να απαντησεις εσυ στο ερωτημα που θετεις? Ποια ειναι τα ορια της γελοιοποιησης, της ποιοτητας και της ηθικης? Υπαρχει κατι τετοιο? Για μενα οι

Thundercats προκαλουν γιατι ενθαρρυνουν την συσταση συμμοριων :ninja:(δεν ειναι δικο μου), για σενα οχι. Ποιος θα κρινει? Δεν ειναι καλυτερα εγω που δεν το προτιμω απλα να μην το βλεπω?

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω ομως να απαντησεις εσυ στο ερωτημα που θετεις? Ποια ειναι τα ορια της γελοιοποιησης, της ποιοτητας και της ηθικης? Υπαρχει κατι τετοιο? Για μενα οι

Thundercats προκαλουν γιατι ενθαρρυνουν την συσταση συμμοριων :ninja:(δεν ειναι δικο μου), για σενα οχι. Ποιος θα κρινει? Δεν ειναι καλυτερα εγω που δεν το προτιμω απλα να μην το βλεπω?

 

Καλά κάνεις. Αυτό είναι το πρώτο και το σημαντικότερο βήμα: ο καθένας να επιλέγει τι να βλέπει και τι όχι. Αν πιστεύω ότι οι Thundercats προωθούν τη σύσταση συμμοριών, καταρχάς θα σταματήσω να το βλέπω.

 

(Το ΕΣΡ όμως δεν ασχολείται με το τι αρέσει και τι όχι. Αν ήταν έτσι, θα έπρεπε να επιβάλλει πρόστιμα στις μισές κωμικές σειρές για χαμηλό επίπεδο χιούμορ.)

 

Ακριβώς επειδή η γελοιοποίηση των συμμετεχόντων, στην οποία αναφερόμαστε, δεν έχει όρια, δεν μπορείς δηλαδή να πεις: "θα γελοιοποιηθείς μέχρι εκεί, και όχι άλλο", πρέπει να προστατεύεται εν γένει η αξιοπρέπεια του ανθρώπου. Το ΕΣΡ (που είναι το αρμόδιο όργανο κατά το Σύνταγμα) θα κρίνει κατά περίπτωση αν υπάρχει ή όχι λόγος κύρωσης.

 

Αν θέλει ο ΑΝΤ1 να αποφύγει τα πρόστιμα στο μέλλον, ίσως μπορεί να αλλάξει το περιεχόμενο των ερωτήσεων, και να μην εστιάζει στην ερωτική ζωή των παικτών. Έτσι θα ικανοποιούνταν και το ΕΣΡ που ζητά να μην προσβάλλονται οι συμμετέχοντες, αλλά και το δικό μου/σου δικαίωμα να παρακολουθήσω μια εκπομπή που μου/σου αρέσει.

Θα είχε όμως τότε ενδιαφέρον το τηλεπαιχνίδι;

Link to comment
Share on other sites

Βασικα συζητηση εκανα για να δειξω οτι οι κανονες λειτουργιας του ΕΣΡ μπορουν να γινουν υποκειμενο κριτικης. Παντως το συνταγμα της ελλαδος λεει: Καθένας έχει δικαίωμα να αναπτύσσει ελεύθερα την προσωπικότητά του και να συμμετέχει στην κοινωνική, οικονομική και πολιτική ζωή της Χώρας, εφόσον δεν προσβάλλει τα δικαιώματα των άλλων και δεν παραβιάζει το Σύνταγμα ή τα χρηστά ήθη.

 

Ξέρω πολύ καλά -δόξα τω Θεώ, δεν τα ξεχασα κιόλας!- τι λέει το Σύνταγμα, thanks για την υπενθύμιση πάντως.

Η ελευθερία της ανάπτυξης της προσωπικότητας δεν ισούται προς δικαίωμα αυτογελοιοποίησης.

Και το τι προσβάλλει τα δικαιώματα και τα χρηστά ήθη, φυσικά κρίνεται κατά περίπτωση.

Κατά τ'άλλα εννοείται ότι οι αποφάσεις του ΕΣΡ μπορούν να αποτελέσουν αντικείμενο κριτικής, όπως και οι δικαστικές απόφάσεις, τα άρθρα των εφημερίδων, τα βιβλία κλπ. Δεν ζούμε επί Στάλιν ούτε επί Τσαουσέσκου ούτε Χίτλερ.

 

 

Τη συγκριση με τις δυτικες χωρες δεν την αρχισα εγω. Ποτε μη λες ποτε παντως για τις σκανδιναβικες χωρες, η δανια δεν ηταν που παραλιγο να επιτρεψει την ιδρυση κομματος παιδεραστων στο ονομα της ελευθεριας του λογου. Αλλο αν δεν υπαρχουν εκπομπες χαληλου επιπεδου εξ'άρχης, αλλα δεν μπορεις να ξερεις τι θα γινοτανε αν...

 

Nope. Λυπάμαι, η χώρα στην οποία αναφέρεσαι ήταν η Ολλανδία.

(Εξάλλου το "παραλίγο" που από μόνος σου αναφέρεις δεν είναι και τόσο αμελητέας σημασίας, αλλά δεν θέλω να επεκταθώ γιατί το θέμα μας δεν είναι η ίδρυση του κόμματος).

Αν δεις ποτέ πάντως τηλεόραση στην Σουηδία ή στη Νορβηγία, θα καταλάβεις τι εννοώ.

 

 

πχ μια διαφορα ειναι:

Το δικαστηριο αποφασιζει με βαση τους νομους και το ΕΣΡ με βαση το πως ξυπνησαν τα μελη του το πρωι.

(βλ. αποφαση για το φιλι του Παπακαλιατη, η οποια οπως φανηκε στη συνεχεια απο την αποφαση του ΣτΕ βασιζονταν μονο και μονο στην προσωπικη ηθικη του καθε μελους.)

 

Εσύ μπορεί να πιστεύεις ότι οι αποφάσεις λαμβάνονται αναλογα προς το πρωινό ξύπνημα, ωστόσο και το ΕΣΡ, όπως και τα δικαστήρια, φυσικά και έχει ως σημείο αναφοράς το νομοθετικό πλαίσιο.

(Αντιπαρέρχομαι το ότι αν ρωτήσεις δικηγόρους, θα μπορούσαν να σου απαντήσουν κάτι ανάλογο μ αυτό που είπες περί πρωινού ξυπνήματος και για τους δικαστές :p).

Αλλά όπως και το ΕΣΡ, έτσι και τα δικαστήρια, δεν έχουν το αλάθητο ούτε οι αποφάσεις τους είναι θέσφατα

Γι αυτό το λόγο υπάρχει το ΣτΕ (για το ΕΣΡ), το Εφετείο, ο Άρειος Πάγος για τα πολιτικά και ποινικά δικαστήρια, το ΕΔΔΑ για την περίπτωση που δεν δουλέψουν όλα τα άλλα κλπ.

Ξανά, διαβλέπω υπερβολική ανησυχία για τον ρόλο του ΕΣΡ.

Ούτε ανεξέλεγκτο είναι, ούτε τα μέλη του είναι οι τελευταίοι άσχετοι.

(αλήθεια, χωρίς την παραμικρή διάθεση ειρωνίας, έχεις διαβάσει αυτές τις αποφάσεις και τις ακυρωτικές του ΣτΕ ή απλώς έχεις διαβάσει για αυτές στις εφημερίδες?

Γιατί εμένα προσωπικά δεν μου αρκεί να μου πει κάποιος σε ένα φόρουμ/ ή ένας δημοσιογράφος του Ιού ξέρω γω "αυτοί αποφασίζουν ανάλογα με το πώς ξυπνήσαν το πρωί", ούτε να μου πει και το αντίστροφο πχ. "τα μέλη του ΕΣΡ είναι θεοί και καλά κάνουνε".

Μπορεί να είμαι υπερβολική, αλλά προτιμώ να σχηματίζω μόνη μου άποψη.

 

 

Δεν εχεις καταλαβει οτι ουτε εγω ειμαι υπερ της αναρχιας στην τηλεοραση. Αν νομιζεται οτι δεν αρκουν τα δικαστηρια , οπως ειπα, θα μπορουσε να υπαρχει μια ανεξαρτητη αρχη η οποια θα μπορουσε να ελεγχει το αν τηρουνται καποιοι κανονες δεοντολογιας (οπως κανει η ΕΣΗΕΑ) κανονες αγορας (οπως κανει η ΕΕΤΤ) κτλ. Σε καμμια περιπτωση ομως δεν δεχομαι μια Αρχη- μετρητη ποιοτητας, που θα μου απαγορευση να βλεπω αυτο που μου αρεσει. Αυτο λεω.

 

Όσο σημαντική είναι η δεοντολογία (για την οποία δέχεσαι τον έλεγχο) άλλο τόσο (και περισσότερο)σημαντική είναι η προστασία στοιχειωδών δικαιωμάτων, πχ της αξιοπρέπειας των συμμετοχόντων ή πχ των παιδιών -

και πληζ, μην το ξαναγυρίσουμε στο ότι οι γονείς είναι υπεύθυνοι κλπ κλπ

Εννοείται πως και οι γονείς έχουν ευθύνη, αλλά σε μια κοινωνία/κράτος δικαίου, που σέβεται τους πολίτες από τα μωρά ως το πιο ηλικιωμένο και ανήμπορο, οι γονείς δεν είναι μπαμπούλες, ούτε πάνω από την τηλεόραση ούτε πουθενά.

Ούτε έχω καμιά δουλειά εγώ ως μητέρα να τρέμω μην κάνει ζάπινγκ το παιδί μου την ώρα που εγώ απαντάω στο τηλέφωνο/είμαι στην κουζίνα μην τύχει και πέσει πάνω στην Πάνια.

Πρέπει το κράτος να παρέχει κάποιο μίνιμουμ προστασίας σε αυτές τις περιπτώσεις, όσο και αν δεν μας αρέσει, επειδή εμείς πχ δεν έχουμε παιδιά ή επειδή γουστάρουμε να γελάμε με τα Παρατράγουδα.

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς επειδή η γελοιοποίηση των συμμετεχόντων, στην οποία αναφερόμαστε, δεν έχει όρια, δεν μπορείς δηλαδή να πεις: "θα γελοιοποιηθείς μέχρι εκεί, και όχι άλλο", πρέπει να προστατεύεται εν γένει η αξιοπρέπεια του ανθρώπου. Το ΕΣΡ (που είναι το αρμόδιο όργανο κατά το Σύνταγμα) θα κρίνει κατά περίπτωση αν υπάρχει ή όχι λόγος κύρωσης.

 

Νομιζω οτι παρασυρθηκαμε και απομονωσαμε τη συζητηση στην γελοιοποιηση, ενω οι αποφασεις αφορουν την ποιοτητα και την ηθικη γενικα.

 

Σε καθε περιπτωση νομιζω οτι αυτο που λες ειναι τουλαχιστον ελιτιστικο. Δλδ καποιος αλλος γνωριζει καλυτερα απο μενα το ποσο εγω μπορω να εκτεθω, και το ποσο χαμηλα μπορω να φτασω για 10ε. Αν εγω δεν εχω προβλημα να πω ποσες ερωτικες συντροφους ειχα στη ζωη μου για να παρω 200.000 ευρω, και ενας αλλος δεν εχει προβλημα να με δει, και ολοι εχουν τη δυνατοτητα να μην με δουν αν το θελουν, δεν καταλαβαινω ποιος και με ποια κριτηρια θα μας πει οτι δεν εχουμε αξιοπρεπεια.

Ειναι τελειως υποκειμενικο. Αρα και αυτο που λες για εν γενει αξιοπρεπεια του ανθρωπου (που νομιζω οτι ειναι και το συμαντικοτερο, και σωστα το επισημαινεις)

και παλι δεν μπορει να μετρηθει. Δεν υπαρχουν αντικειμενικα κριτηρια αξιοπρεπειας και ποιοτητας.

 

@ναι, σωστα η Ολλανδια ηταν.

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ΟΚ, δεν υπάρχουν αντικειμενικά κριτήρια, άλλωστε πριν είπα ότι υπάρχουν 10.000.000 διαφορετικές απόψεις στην Ελλάδα για κάθε τηλεοπτικό πρόγραμμα.

 

Αν λοιπόν πρέπει να επιλέξουμε ανάμεσα στις δύο λύσεις:

α) από τη στιγμή που δεν υπάρχει αντικειμενικό κριτήριο, αφήνουμε την τηλεόραση χωρίς έλεχγο ποιότητας προγραμμάτων, και επιτρέπουμε στο κάθε κανάλι να προβάλλει οτιδήποτε θέλει ή

β) καταρτίζουμε κάποιους κώδικες δεοντολογίας και ορίζουμε μέσω της Βουλής μια Ανεξάρτητη Αρχή, που θα ελέγχει αυτεπάγγελτα ή μετά από καταγγελίες το πρόγραμμα των καναλιών, και θα επιβάλλει κυρώσεις όπου χρειάζονται, με κίνδυνο κάποιες φορές να είναι περισσότερο ή λιγότερο ελαστική (και φυσικά με δικαίωμα παραπομπής στο ΣτΕ).

 

επιλέγω τη λύση β).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

ΕΣΡ εγκαλεί Ράδιο Αρβύλα λόγω «κόκκινης Τζούλιας»

 

Αν ειναι δυνατον με τους γελοιους που εχουμε μπλεξει. Τις αποψεις μου για το ΕΣΡ τις εχω γραψει ηδη... οι ανθρωποι ειναι πραγματικα αστειοι με τις αποφασεις σοβαροφανειας και καθωσπρεπισμου.

 

Απο τα πιο αστεια βιντεο το χθεσινο, γελασα πραγματικα.

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Τους υπεύθυνους του τηλεοπτικού σταθμού ΑΝΤ-1 καλεί το Εθνικό Συμβούλιο Ραδιοτηλεόρασης να δώσουν εξηγήσεις για το χθεσινοβραδινό «Ράδιο Άρβυλα». Οι Αντώνης Κανάκης, Γιάννης Σερβετάς, Στάθης Παναγιωτόπουλος και Χρήστος Κιούσης μετέδωσαν λίγο μετά τα μεσάνυχτα στην εκπομπή τους αποσπάσματα από dvd με τις σεξουαλικές περιπτύξεις της Τζούλιας Αλέξανδράτου, που κυκλοφορεί στα περίπτερα.

 

Υποτίθεται ότι ήταν ο σχολιασμός τους για τα μέτρα που πήρε η κυβέρνηση, καθώς τα αποσπάσματα μεταδίδονταν ενδιάμεσα στις δηλώσεις του κυβερνητικού εκπροσώπου Γιώργου Πεταλωτή. Στις σκηνές είχαν καλυφθεί τα ... επίμαχα σημεία με το γνωστό τηλεοπτικό "μωσαϊκο" αλλά το πρόσωπο της Τζούλιας Αλεξανδράτου ήταν εμφανές. Γι αυτό και το ΕΣΡ καλεί τον ΑΝΤ-1 για προσβολή ανθρώπινης αξιοπρέπειας, γυναικείας υπόστασης αλλά και για υποβάθμιση ποιότητας προγράμματος.

 

Η τελευταία αιτολογία θα ήταν καλύτερα να έλλειπε καθώς ποιότητα και αισθητική είναι "υπόθεση πολύ προσωπική" και δεν μπορεί κάποιοι να βάζουν τα δικά τους μέτρα και σταθμά. Άλλωστε οι δύο πρώτοι λόγοι είναι υπέρ - αρκετοί, ειδικά όταν οι συγκεκριμένοι παρουσιαστές όταν είχαν ερωτηθεί (στην εκπομπή "10 με 1 μαζί" των Χαριτάτου-Καραμέρου στον ΑΝΤ-1) γιατί δεν σατίριζαν την Τζούλια Αλεξαδράτου είχαν απαντήσει ότι δεν ασχολούνται μαζί της, καθώς δεν θέλουν με αυτόν τον τρόπο να της δημιουργήσουν περισσότερα προβλήματα.

 

πηγη. http://www.enet.gr

 

 

τι να πει κανεις????

ΑΥΤΟΙ ΣΤΟ ΕΣΡ ΘΕΛΟΥΝ ΠΟΛΥ ΞΥΛΟ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΝΙΩΣΟΥΝ ΛΙΓΟ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ....

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Κλασσικές υποκρισίες....σατυρικό βιντεο ήταν για τα μέτρα της κυβέρνησης ενώ είχαν προειδοποιήσει και νωρίτερα τι θα έδειχναν για τους πουριτανούς ή τα παιδιά κτλπ
What u take is what u give...
Link to comment
Share on other sites

ολα τα πρωιναδικα-μεσημεριανα- απογευματινα μας εχουν κατακλυσει με στοπ καρε απο την ταινια.το αλτερ μαλιστα -καπου το πετυχα σε καποιο σαιτ- χαρακτηρισε την τζουλια πορνοσταρ.

σε αυτους τπτ?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Εμενα μπορει να μου εξηγησει καποιος τι θα πει

" προσβολή της αξιοπρέπειας του ανθρώπου και της γυναικείας υπόστασης, καθώς και για υποβάθμιση της ποιότητας του προγράμματος."

 

Ποιος και σε ποιον...??

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

η εκπομπη προσβαλει την τζουλια ντε.

θιγει την αξιοπρεπεια της σαν ανθρωπο,σα γυναικα και υποβαθμιζει και την τηλεοραση!

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Καλά, το ΕΣΡ μας έχει συνηθίσει σε αψυχολόγητες και γελοίες αποφάσεις, δεν με εκπλήσσει καθόλου το νέο τους "φιρμάνι". Και μόνο ότι επικαλούνται την τιμή και την αξιοπρέπεια ενός ατόμου που πρώτο την έχει πετάξει στα σκουπίδια εδώ και καιρό, καθιστά το θέμα απλά κωμικοτραγικό. Ας συμμαζέψουν πρώτα τις Ανίτες, τα μεσημεριανάδικα και τα λοιπά σκουπίδια που κυκλοφορούν σε αυτό που αποκαλείται ελληνική τηλεόραση, και μετά ας κάνουν ότι θέλουν με τους Ράδιο Αρβύλα.

 

Αλλά έψαχναν μία ευκαιρία οι κύριοι του κατεστημένου. Η εν λόγω εκπομπή είναι από τις ελάχιστες που ασκεί πραγματική κριτική στον οχετό που μας περιβάλλει, και είναι εύλογο να την έχουν βάλει στόχο.

 

Φαντάζομαι την αντίδραση των παιδιών θα τη δούμε το βράδυ. Από το κανάλι υπάρχει κάποια επίσημη ανακοίνωση;

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό και το ΕΣΡ καλεί τον ΑΝΤ-1 για προσβολή (...) γυναικείας υπόστασης

 

Για πνευματικά δικαιώματα ας τους εγκαλέσει η δεσποινίδα που πρωταγωνίστησε στην πορνοταινία. Τώρα η προσβολή γυναικείας υπόστασης μου κάνει κάτι σε νόθο μίγμα Ιρανικής θεοκρατίας και Αμερικανικού political correctness, αλλά δεν θέλω να επιμείνω καθώς είναι γνωστό από τί αρτηριοσκληρωτικούς τύπους αποτελείται το ΕΣΡ.

 

Όχι ότι δεν το θεωρώ κι εγώ υποβάθμιση προσωπικότητας, αλλά προέχει η ελευθερία επιλογής της δεσποινίδος να ζει την ζωή της όπως επιλέγει. Για να γίνω πιο προκλητικός, οι "συμμαζεμένη" μέση Ελληνίδα που συνάπτει σχέση επειδή ο φίλος της "χαλάει 200 ευρώ σε λουλούδια και σαμπάνιες για πάρτη της" στις εξόδους γιατί θεωρείται αξιοπρεπέστερη μιας πόρνης ή πορνοστάρ? Τελικά το όλο ζόρι της σχιζοφρενικής κοινωνίας μας είναι αν η πορνεία είναι μονογαμικού ή πολυγαμικού τύπου και όχι αν η ερωτική σχέση βασίζεται στο χρήμα? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω σκοπό να έρθω σε αντιπαράθεση με κανέναν, αλλά θα θεωρηθώ κι εγώ οπισθοδρομικός εάν πω ότι -παρόλο που το Ράδιο Αρβύλα είναι από τις ελάχιστες εκπομπές που βλέπω και μου αρέσουν- στη συγκεκριμένη περίπτωση τα παιδιά έκαναν χοντρό φάουλ;

 

1. Σε αντίθεση με τα περισσότερα βιντεάκια που φτιάχνουν (λιγότερο ή περισσότερο πετυχημένα) αυτό μου φάνηκε χυδαίο, κακόγουστο και "εύκολο". Η σάτιρα βασίζεται στην εξυπνάδα, την τεχνητή υπερβολή, και το "απρόβλεπτο". ΟΚ, φυσικά και καταλαβαίνω τον συνειρμό "τσόντα-οικονομικά μέτρα", αλλά δεν δικαιολογώ σε καμία περίπτωση την προβολή των συγκεκριμένων πλάνων. Αν ήθελαν, ας έβαζαν μόνο ήχο. Άλλωστε η σάτιρα λειτουργεί καλύτερα όταν το αστείο υποννοείται και δεν προσφέρεται "φόρα παρτίδα".

 

2. Φυσικά και δεν πιστεύω ότι προσέβαλαν την Αλεξανδράτου. Αλλά είναι σίγουρο ότι ενώ πριν μερικές μέρες έλεγαν ότι δεν ήθελαν να ασχοληθούν μαζί της, τώρα ως εύκολο στόχο τη χρησιμοποίησαν ξεκάθαρα για τηλεθέαση.

 

3. Τέλος, έστω και τυπικά, υπάρχει νόμος και υποτίθεται αυτοδέσμευση από τα κανάλια, που λέει ότι απλά δεν δείχνεις τσόντα στην ελεύθερη τηλεόραση (ναι, ΟΚ, ήταν καλυμμένα μερικά... pixels, αλλά μην πει κανείς ότι αυτό που έδειξαν δεν ήταν ξεκάθαρο.) Μόνο και μόνο από αυτό, δυστυχώς έχουν χαμένη την υπόθεση.

 

Εν τέλει, δεν με αφορά τόσο αν το πρόβαλαν πριν ή μετά τις 24:00, με σηματάκι ή χωρίς. Απογοητεύτηκα όμως επειδή αν και μου αρέσουν οι γνωστές από τα παλιά "καφρίλες" τους, αυτό το χιούμορ το θεώρησα φτηνό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω σκοπό να έρθω σε αντιπαράθεση με κανέναν, αλλά θα θεωρηθώ κι εγώ οπισθοδρομικός εάν πω ότι -παρόλο που το Ράδιο Αρβύλα είναι από τις ελάχιστες εκπομπές που βλέπω και μου αρέσουν- στη συγκεκριμένη περίπτωση τα παιδιά έκαναν χοντρό φάουλ;

 

1. Σε αντίθεση με τα περισσότερα βιντεάκια που φτιάχνουν (λιγότερο ή περισσότερο πετυχημένα) αυτό μου φάνηκε χυδαίο, κακόγουστο και "εύκολο". Η σάτιρα βασίζεται στην εξυπνάδα, την τεχνητή υπερβολή, και το "απρόβλεπτο". ΟΚ, φυσικά και καταλαβαίνω τον συνειρμό "τσόντα-οικονομικά μέτρα", αλλά δεν δικαιολογώ σε καμία περίπτωση την προβολή των συγκεκριμένων πλάνων. Αν ήθελαν, ας έβαζαν μόνο ήχο. Άλλωστε η σάτιρα λειτουργεί καλύτερα όταν το αστείο υποννοείται και δεν προσφέρεται "φόρα παρτίδα".

 

2. Φυσικά και δεν πιστεύω ότι προσέβαλαν την Αλεξανδράτου. Αλλά είναι σίγουρο ότι ενώ πριν μερικές μέρες έλεγαν ότι δεν ήθελαν να ασχοληθούν μαζί της, τώρα ως εύκολο στόχο τη χρησιμοποίησαν ξεκάθαρα για τηλεθέαση.

 

3. Τέλος, έστω και τυπικά, υπάρχει νόμος και υποτίθεται αυτοδέσμευση από τα κανάλια, που λέει ότι απλά δεν δείχνεις τσόντα στην ελεύθερη τηλεόραση (ναι, ΟΚ, ήταν καλυμμένα μερικά... pixels, αλλά μην πει κανείς ότι αυτό που έδειξαν δεν ήταν ξεκάθαρο.) Μόνο και μόνο από αυτό, δυστυχώς έχουν χαμένη την υπόθεση.

 

Εν τέλει, δεν με αφορά τόσο αν το πρόβαλαν πριν ή μετά τις 24:00, με σηματάκι ή χωρίς. Απογοητεύτηκα όμως επειδή αν και μου αρέσουν οι γνωστές από τα παλιά "καφρίλες" τους, αυτό το χιούμορ το θεώρησα φτηνό.

 

Συμφωνώ απόλυτα.

ΟΚ, δεν περίμενα να δω χιούμορ τύπου Monthy Python από τους Αρβύλα, ούτε και είναι αυτός ο ρόλος τους ή ο λόγος που έχουν πλάκα. Αλλά είναι τουλάχιστον "εύκολο" να γελοιοποιείς έναν άνθρωπο που...το κάνει τέλεια και από μόνος του.

 

Δεν θα πω πως δεν έπρεπε να αναφερθούν στην τσόντα της Αλεξανδράτου, γιατί τότε θα το θεωρούσα υποκριτικό (όλοι μιλάνε για αυτή, άλλωστε). Αλλά δε χρειάζεται να δείξει και πλάνα για να μπορέσει να...make a point.

 

Το ΕΣΡ και οι αποφάσει του λίγο με νοιάζουν. Το έχω ξαναπεί: αν το ΕΣΡ πραγματικά είχε πρόβλημα με την υποβάθμιση της ανθρώπινης υπόστασης θα έπρεπε να είχε κόψει άλλα πράγματα, πολύ πιο επικίνδυνα από την τσόντα της Αλεξανδράτου.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πω πως δεν έπρεπε να αναφερθούν στην τσόντα της Αλεξανδράτου, γιατί τότε θα το θεωρούσα υποκριτικό (όλοι μιλάνε για αυτή, άλλωστε). Αλλά δε χρειάζεται να δείξει και πλάνα για να μπορέσει να...make a point.

Αν δεν είχε κυκλοφορήσει την ίδια μέρα, σίγουρα δεν θα τους ενδιέφερε να κολλήσουν μια οποιαδήποτε τσόντα, και δεν θα έφτιαχναν ένα τέτοιο βίντεο. Το έφτιαξαν ξεκάθαρα επειδή συνέπεσαν αυτά τα δύο (και επειδή ήταν η Αλεξανδράτου), και κατά τη γνώμη μου καλά έκαναν, γιατί επιβεβαιώνει ότι έχουν αίσθηση της επικαιρότητας. Ο τρόπος τους όμως ήταν λάθος.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...
  • 1 month later...
Αυτο το συμβουλιο γιατι δεν το καταργει καποιος?

Γιατί ποιός θα έκανε αυτό:

''Πρόστιμο 235.000 ευρώ από το ΕΣΡ στο «Ε» για τον Φουρθιώτη''

 

http://www.mononews.gr/life-style/news-lifestyle-media-diplo-prostimo-235000-evro-apo-esr-sto-e-gia-ton-menio-fourthioti-ke-ta-tilekouiz

 

Μόνο και μόνο για αυτό το πρόστιμο το ΕΣΡ αξίζει χίλια μπράβο.Φυσικά θα πρέπει να τον μαζέψει περισσότερο...

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ποιός θα έκανε αυτό:

''Πρόστιμο 235.000 ευρώ από το ΕΣΡ στο «Ε» για τον Φουρθιώτη''

 

http://www.mononews.gr/life-style/news-lifestyle-media-diplo-prostimo-235000-evro-apo-esr-sto-e-gia-ton-menio-fourthioti-ke-ta-tilekouiz

 

Μόνο και μόνο για αυτό το πρόστιμο το ΕΣΡ αξίζει χίλια μπράβο.Φυσικά θα πρέπει να τον μαζέψει περισσότερο...

 

Αυτο το ΕΣΡ γιατι υπαρχει? Αφου δεν αρεσει σε κανεναν. Τη σπαει και στους τηλεθεατες και στα καναλια. Γιατι το δεχομαστε

ολοι σαν αναγκαιο κακο? Σαν να ειναι μια δυναμη πανω απ'ολους και απ'ολα?

Ποιος το εφηυρε? Ποιοι το απαρτιζουν? Τους εχει δει ποτε κανεις? Θα ηθελα, μια φορα, να δω τις μουρες τους. Ποιοι ειναι

αυτοι οι ανθρωποι? Τι πιστευουν οτι τους δινει το δικαιωμα να αποφασιζουν τι θα βλεπουμε ολοι εμεις?

Πληρωνονται για αυτο? Κανουν κι αλλη δουλεια, η βιοποριζονται απ το να κανουν το δερβεναγα στην ψυχαγωγια μας και

στις σταδιοδρομιες οσων κανουν τηλεοπτικες παραγωγες? Κατι μου λεει οτι μαλλον βιοποριζονται απ αυτο. Και φυσικα,

πληρωνονται απ'τα δικα μας λεφτα, τα λεφτα που για να βγαλουμε εμεις, δουλεψαμε, δουλεψαμε πραγματικα.

Υπαρχουν ΕΣΡ και σε αλλες χωρες, η ειναι ελληνικη εφευρεση? Προσωπικα, δε θα με εξεπλησσε αν ισχυει το δευτερο.

Link to comment
Share on other sites

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...