Jump to content

Αξιόπιστα/φτηνά sites με κινέζικα κινητά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εννοείς ότι δεν υπήρχε ποτέ ή έκλεισε τώρα πια;

Υ.Γ. Σε λίγο καιρό βέβαια μάλλον δε θα υπάρχει και htc :p

Κάποτε υπήρχε εργοστασιο ΟΕΜ HDC. Τώρα απλά χρησιμοποιεί όποιος γουστάρει το ονομα HDC για oem μοντέλα

ΥΓ. Lenovo-HTC θα λέμε :p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καλημέρα στην παρέα :) Εγώ πάλι, πήρα αυτό http://www.buysku.com/wholesale/ployer-momo9-star-a13-1-2ghz-512mb-8gb-android-4-0-front-camera-9-inch-capacitive-screen-tablet-pc-white.html και ο Θεός βοηθός
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε μήνυμα από Pandawill ότι τους επέστρεψαν τα κινέζικα ταχυδρομεία την παραγγελία μου (την είχαν αποστείλει λίγο πριν την ανακοίνωση των περιορισμών), και μου ζητούν επιβεβαίωση να την αποστείλουν δωρεάν με DHL global (registered, όχι express όπως επισημαίνουν). Δεν φαντάζομαι να έχει θέμα με τελωνεία κλπ, και να τρέχω για μια παλιοπαραγγελία ούτε 100 ευρώ, έτσι? Τι να κάνω, να πω οκ ή να τους πω να το στείλουν με άλλο μεταφορέα?
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε μήνυμα από Pandawill ότι τους επέστρεψαν τα κινέζικα ταχυδρομεία την παραγγελία μου (την είχαν αποστείλει λίγο πριν την ανακοίνωση των περιορισμών), και μου ζητούν επιβεβαίωση να την αποστείλουν δωρεάν με DHL global (registered, όχι express όπως επισημαίνουν). Δεν φαντάζομαι να έχει θέμα με τελωνεία κλπ, και να τρέχω για μια παλιοπαραγγελία ούτε 100 ευρώ, έτσι? Τι να κάνω, να πω οκ ή να τους πω να το στείλουν με άλλο μεταφορέα?

 

Γιατι,ειχες παραγγειλει και δευτερη μπαταρια?

Με μια μπαταρια λενε οτι πετανε τα δεματα!

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε μήνυμα από Pandawill ότι τους επέστρεψαν τα κινέζικα ταχυδρομεία την παραγγελία μου (την είχαν αποστείλει λίγο πριν την ανακοίνωση των περιορισμών), και μου ζητούν επιβεβαίωση να την αποστείλουν δωρεάν με DHL global (registered, όχι express όπως επισημαίνουν). Δεν φαντάζομαι να έχει θέμα με τελωνεία κλπ, και να τρέχω για μια παλιοπαραγγελία ούτε 100 ευρώ, έτσι? Τι να κάνω, να πω οκ ή να τους πω να το στείλουν με άλλο μεταφορέα?

 

Απο οτι εχω διαβασει ολατα δεματα με dhl περνανε τελωνειο,κοιταξε το.

Link to comment
Share on other sites

Διευκρινίζει ότι είναι το απλό DHL Global Post registered, όχι express, που είναι το κούριερ. Δλδ τα Γερμανικά Ταχυδρομεία, εάν κατάλαβα καλά.

 

Έχω και μια άλλη παραγγελία για φίλο και δεν ξέρω ποια είναι, αλλά μάλλον πρόκειται για ταμπλετάκι με ενσωματωμένη μπαταρία. Τα κινεζικά ταχυδρομεία δεν τα στέλνουν πια, ή κατάλαβα λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Διευκρινίζει ότι είναι το απλό DHL Global Post registered, όχι express, που είναι το κούριερ. Δλδ τα Γερμανικά Ταχυδρομεία, εάν κατάλαβα καλά.

 

Έχω και μια άλλη παραγγελία για φίλο και δεν ξέρω ποια είναι, αλλά μάλλον πρόκειται για ταμπλετάκι με ενσωματωμένη μπαταρία. Τα κινεζικά ταχυδρομεία δεν τα στέλνουν πια, ή κατάλαβα λάθος?

 

ενσωματωμενη μπαταρια στελνουν,εξτρα μπαταρια η μονη της δεν στελνουν,απο οτι καταλαβα κι εγω

Link to comment
Share on other sites

Τι να κάνω τώρα... με τι να του πω να το στείλει? Πχ Belgian Post?

 

ολες οι ταχυδρομικες δεχονται με μια μπαταρια,δεν καταλαβαινω γιατι δεν μπορει με την singpost

Link to comment
Share on other sites

Ζήτα να στείλουν την δεύτερη μπαταρία με απλό ταχυδρομείο χώρια...

 

δεν γινεται,δεν θα την παραλαβουν στο ταχυδρομειο,μονο με μια μπαταρια μαζι με την συσκευη,το μινιντιλ λεει οτι θα την στειλει αν αλλαξει η κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου ήρθε αυτό το mail από Geekbuying. Λέει ότι το Singapore Post δεν δέχεται πλέον προιόντα με built-in μπαταρίες, οπότε το τηλέφωνο γύρισε πίσω και ξαναέφυγε με Deutch post.

 

Hello, dear sir

this is the geekbuying service manager Apple. First of all , thank you so much for your support to us.

Here i would like to apologize for the delay about the shipping time which caused by the shipping courier adjustment.

Your packaged was shipped a few days ago via Singapore post which we always use, however, we were informed by the China custom that SG post currently is not allowed to ship goods built in battery, so we had no choice but asked them to send back immediately and then we changed to Deutschepost which successfully helped us out.

 

 

Το καλό πάντως είναι ότι 15/10 το ξαναδιώξανε και 16/10 έφτασε ήδη Φρανκφούρτη, οπότε παίζει να είναι και πιό γρήγορη η διαδικασία μέσω DE.

Edited by Asterisd
Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου ήρθε αυτό το mail από Geekbuying. Λέει ότι το Singapore Post δεν δέχεται πλέον προιόντα με built-in μπαταρίες, οπότε το τηλέφωνο γύρισε πίσω και ξαναέφυγε με Deutch post.

 

Hello, dear sir

this is the geekbuying service manager Apple. First of all , thank you so much for your support to us.

Here i would like to apologize for the delay about the shipping time which caused by the shipping courier adjustment.

Your packaged was shipped a few days ago via Singapore post which we always use, however, we were informed by the China custom that SG post currently is not allowed to ship goods built in battery, so we had no choice but asked them to send back immediately and then we changed to Deutschepost which successfully helped us out.

 

We got news from singapore post and EMS that we can ship phone with only 1 battery now .All the phones on our website only 1 battery inside the phone now , hope you can consideration

 

http://www.to2c.com/ διαβασε το και μονος σου,λεει οτι με μια μπαταρια το δεχονται,αλλα λεει ο ενας αλλα ο αλλος,τι να πιστεψεις?

Αν εννοει οτι δεν δεχονται προιοντα με ενσωματωμενη μπαταρια τοτε τα ταμπλετ δεν θα τα στελνουν πλεον,αλλα τα κινητα γιατι οχι?Αν δεν ειναι ενσωματωμενη?

Link to comment
Share on other sites

U might get confused by the word DHL. This shipping is actually serviced by Deutsche Post, the tracking is generated by Deutsche Post, and delivered through postal facilities. DHL only handles the shipping from Hong Kong to Frankfurt airport. BTW, DHL is owned by Deutsche Post. All the customs clearance will be handled by local postal facilities. So the shipment will enjoy the postal clearance treatment at the customs. In other words, it will most likely not taxed at all. In the past one month testing period, we have got no report of being taxed. Instead, it is believed shipments through this channel will enjoy better treatment at European customs, cuz parcels serviced by China Post, HK Post and Singapore Post are already known to customs that they are likely to be cross borad orders. We recently have heard reports that German customs start to tax parcels from China Post increasingly, although not in large numbers.

 

Από το pandawill forum. Άρα?

 

Ότι δεν είναι DHL EMS φαίνεται και από το κόστος αποστολής, το οποίο κατάπιαν οι Κινέζοι.... DHL δλδ γερμανικά ταχυδρομεία λέει το παραπάνω μήνυμα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω να αγορασω αυτο το κινητο http://www.minideal.net/zte-v967s-mtk6589-quad-core-1-2ghz-android-4-2-dual-sim-5-0-inch-qhd-smart-phone.html Η τιμη του γραφει 108,93 αλλα μολις παταω για paypal με χρεωνει 140 ευρω! τι δεν κανω σωστα?

 

Ακριβώς αυτό το τηλέφωνο αγόρασα και εγώ και μου ήρθε τελικά χτες. Το πήρα απο το minideal και εγώ στις 21/09 και ήρθε 16/10. Εγώ το είχα πάρει 137$ οι σχιστομάτηδες τώρα το ανέβασαν βλέπω. Καλό κινητό αν και ακόμα ψάχνομαι, ζήτα να σου εγκαταστήσουν τα ελληνικά και να στο στείλουν σαν gift χαμηλής αξίας να μη σε πιάσει το τελωνείο.

Edited by nmitr11
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό το τηλέφωνο αγόρασα και εγώ και μου ήρθε τελικά χτες. Το πήρα απο το minideal και εγώ στις 21/09 και ήρθε 16/10. Εγώ το είχα πάρει 137$ οι σχιστομάτηδες τώρα το ανέβασαν βλέπω. Καλό κινητό αν και ακόμα ψάχνομαι, ζήτα να σου εγκαταστήσουν τα ελληνικά και να στο στείλουν σαν gift χαμηλής αξίας να μη σε πιάσει το τελωνείο.

 

Το παρήγγειλα και εγώ! :) αλλά ξέχασα να τους πω να μου το στείλουν σαν gift! :(:(:(

Link to comment
Share on other sites

ολες οι ταχυδρομικες δεχονται με μια μπαταρια,δεν καταλαβαινω γιατι δεν μπορει με την singpost

Ο κανονισμός έχω ξαναπεί απαγορεύει οποιαδήποτε μπαταρία, κι ας τις έκρυβαν μες στα κινητά

καλημέρα στην παρέα :) Εγώ πάλι, πήρα αυτό http://www.buysku.com/wholesale/ployer-momo9-star-a13-1-2ghz-512mb-8gb-android-4-0-front-camera-9-inch-capacitive-screen-tablet-pc-white.html και ο Θεός βοηθός

Κακό μαγαζί, ταμπλετ για πέταμα. Ζήτα ακυρωση της παραγκελίας κι αν χρειαστεί κάνε dispute. Σ αυτά τα χρήματα παίρνεις 7άρι διπύρηνο με 1GB RAM κι android 4.2, με λίγα παραπάνω και 9άρι ίδιων χαρακτηριστικών

Link to comment
Share on other sites

Το παρήγγειλα και εγώ! :) αλλά ξέχασα να τους πω να μου το στείλουν σαν gift! :(:(:(

 

Λογικά θα το κάνουν από μόνοι τους... Μην τους βλέπεις έτσι... Τσακάλια είναι ;)

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

Ο κανονισμός έχω ξαναπεί απαγορεύει οποιαδήποτε μπαταρία, κι ας τις έκρυβαν μες στα κινητά

 

 

Εγω παντως το΄χω ξαναγραψεικι κι αλλου , ο,τι καποιοι μας ..... :X δουλευουν

 

....... οι .... :!: χιλιαδες ebay battery sellers - Κινεζοκατασκευαστες :!:

Πώς γινεται & ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ να δουλευουν με Ευρωπη - Αμερικη + υπολοιπο πλανητη ? ? ? Εκλεισαν ??? Θα Κλεισουν ???

 

μιλαμε στελνουν για Δισσεκατομμυρια κομματια μπαταριες : cells .... 2A ... 3A .... phone .... laptop ..... κλπ ... κλπ ....

 

ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ για σκεφτειτε το .....

 

:!: Εγω παντως παραγγειλα ΠΡΟΧΤΕΣ μπαταρια (ΣΚΕΤΗ) Λαπτοπισια γκουμουτσα (μεγεθος - βαρος σαν ... 20-30 κινητων ! ! ! ) κι Εεεεεεεερχεται .... :!:

 

 

Λετε να .... την κρυψουν ....μεσα σε τι ? σε ... πλαστελινη ?

Edited by turbogianos
ThL W7S, ThL W100S, Elephone P10C, Jiayu S3 advance
Link to comment
Share on other sites

ειχα ποστάρει και παλαιότερα σχετική ανακοίνωση της ΙΑΤΑ. Οι απαγορεύσεις αφορούν μόνο μπαταρίες λιθίου και φυσικά όχι εξαγωγές όπως εννοείται παραπάνω αλλά μόνο σε ταχυδρομικά πακέτα. Κανένας δεν σου πει ότι δεν μπορεί να στείλει με μεταφορική (με οποιονδήποτε τρόπο) 1 παλέτα μπαταρίες. Χαλαρά παίδες.

http://www.iata.org/whatwedo/cargo/dgr/Pages/lithium-batteries.aspx

και φυσικά αντίστοιχες ανακοινώσεις από κάθε ταχυδρομικό φορέα.

google is your friend. Κανείς δεν μας κοροϊδεύει... απλά οι άνθρωποι προσπαθούν να κάνουν την δουλειά τους. Προσπαθούν να στείλουν κινητά κτλ. μήπως και περάσει το πακέτο από τον έλεγχο. Ας μην είμαστε τοοοοόσο καχύποπτοι

-edit-

και επειδή συμφωνώ ότι είναι πολλά τα λεφτά... δεν πιστεύω ότι τα καταστήματα από τα οποία όλοι εδώ μέσα αγοράζουμε δεν θέλουν να πουλήσουν ή θέλουν να ταλαιπωρούν τους πελάτες τους και κατα συνέπεια και τον εαυτό τους.

Edited by aiakos
Link to comment
Share on other sites

Οπότε?

Ποτέ μπορεί να θεωρηθεί ότι πέρασε το πακέτο χωρίς πρόβλημα?

Εμένα ας πούμε είναι στο :

 

16/10/2013 - Despatched to overseas (Country code: GR)

 

Αν ήταν θα το είχανε γυρίσει πίσω?

Ή ακόμα κινδυνεύει να ελεγχθεί το πακέτο?

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι το πιο φθηνό σάιτ και με τη μεγαλύτερη ποικιλία κινέζικων μαρκών είναι το http://www.fastcardtech.com

 

Κάνω λάθος;;

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Kαι με τον μεγαλύτερο κίνδυνο να παραλάβεις κάτι άλλο από αυτό που παρήγγειλες
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...