Jump to content

Star Wars Saga Movies


TN97
 Κοινοποίηση

Ποιο Star Wars είναι το καλύτερο;  

36 members have voted

  1. 1. Ποιο Star Wars είναι το καλύτερο;

    • Episode I: The Phantom Menace
      1
    • Episode II: Attack Of The Clones
      0
    • Episode III: Revenge Of The Sith
      10
    • Episode IV: A New Hope
      4
    • Episode V: The Empire Strikes Back
      17
    • Episode VI: Return Of The Jedi
      4


Recommended Posts

Φαντάζομαι ότι εδώ μέσα θα βρίσκονται αρκετοί Star Wars fans (όπως εγώ) και μιας και πρόσφατα έκανα ένα... ρεζουμέ βλέποντας επιλεγμένα σημεία και από τα έξι επεισόδια (το ξέρω, δεν πάω καλά :p), είπα να κάνω μια δημοσκόπηση.

 

Προσωπικά, ψηφίζω το Episode V: The Empire Strikes Back, το οποίο και θεωρώ ως το πιο σοβαρό, μυστηριώδες και δραματικό μέρος της σειράς.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 51
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για μένα το δίλημμα είναι μεταξύ Ep. IV & V.

Το μεν IV είναι το "original" οπότε έχει ένα άλλο "βάρος" πάνω του, αλλά το V περιέχει την θρυλική ατάκα

"No, Ι am your father"

, οπότε ίσως κερδίζει με μικρή διαφορά... :happy:

Link to comment
Share on other sites

The Empire Strikes Back. :)

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Προτιμώ το Episode VI: Return Of The Jedi, μάλλον διότι αποτελεί κατά την γνώμη μου τον ουσιαστικό θρίαμβο του Darth Vader (εκτός του/της Shodan των computer games "System Shock" δεν νομίζω ότι έχω συναντήσει καλύτερο villain σε ταινίες) απέναντι στον Αυτοκράτορα και την Dark Side, ολοκληρώνοντας την προσωπικότητα του.

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Προτιμώ το Episode VI: Return Of The Jedi, μάλλον διότι αποτελεί κατά την γνώμη μου τον ουσιαστικό θρίαμβο του Darth Vader (εκτός του/της Shodan των computer games "System Shock" δεν νομίζω ότι έχω συναντήσει καλύτερο villain σε ταινίες) απέναντι στον Αυτοκράτορα και την Dark Side, ολοκληρώνοντας την προσωπικότητα του.

 

To Return Of The Jedi θα ήταν φοβερό αν δεν είχε... τα Ewoks! :p

 

Θεέ μου, αυτά και ο Jar Jar Binks ήταν ό,τι χειρότερο μπορούσε να σκεφτεί ο Lukas... :lol:

Link to comment
Share on other sites

ε οχι και το χειροτερο που σκεφτηκε ο τζαρ τζαρ!!

 

απλα ειπε να δωσει μια νοτα τσαχπινιας στο εργακι

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

ε οχι και το χειροτερο που σκεφτηκε ο τζαρ τζαρ!!

 

απλα ειπε να δωσει μια νοτα τσαχπινιας στο εργακι

 

Ναι, αυτή η «δόση τσαχπινιάς» ήταν τόσο πετυχημένη, που την αφαίρεσε σχεδόν τελείως από τα επεισόδια ΙΙ και ΙΙΙ... :lol:

Link to comment
Share on other sites

ε φτανει τοσο τσαχπινια...μη τους πουνε και γκει... :p
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

ε φτανει τοσο τσαχπινια...μη τους πουνε και γκει... :p

 

Δεν ήταν θέμα σεξουαλικής προτίμήσης αλλά νοητικής υστέρησης :p

 

Στο Revenge of the Sith δείχνει λίγο Jar-Jar (έχει γίνει και general τρομάρα του) αλλά ευτυχώς δε μιλάει καθόλου. Ani, Ani!! :lol:

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Οσα πουρά σαν και μένα πρόλαβαν να δουν το 1ο Star Wars (episode IV) στους κινηματογράφους της εποχής τότε (Ράδιο City , Πατήσια με ψευδο-3D οθόνη :lol: ) σίγουρα αυτό θεωρούν το καλύτερο γιατί η 1η εντύπωση είναι πάντα αυτή που σου μένει.

 

Ωστόσο, το Empire Strikes Back ξεπέρασε σε προσδοκία το "A new hope" και τότε το "Return of the Jedi" μας φάνηκε κάπως γλυκανάλατο.

 

Εγώ δεν θα τα ξεχώριζα, θα έβαζα στην πρώτη θέση το IV και V.

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

Ένα 3μερο ban για τον κύριο που ψήφισε το Phantom Menace παρακαλώ. :lol:

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Ένα 3μερο ban για τον κύριο που ψήφισε το Phantom Menace παρακαλώ. :lol:

 

Αν και συμφωνώ ότι είναι το χειρότερο μέρος της εξαλογίας, θεωρώ ότι έχει την καλύτερη μάχη με lightsabers. ;)

 

Εάν βάλω κατά σειρά ποια επεισόδια θεωρώ καλύτερα πάντως, η κατάταξη είναι η εξής:

 

5 - 3 - 6 - 4 - 2 - 1

 

Για εσάς;

Link to comment
Share on other sites

5 - 4 (σχεδόν μαζί) - 3 - 6 -2 -1.

 

ΥΓ. ΤΝ97, πώς και έχεις τόσο χαμηλά το IV - A New Hope αν δεν είμαι αδιάκριτος;

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

5 - 4 (σχεδόν μαζί) - 3 - 6 -2 -1.

 

ΥΓ. ΤΝ97, πώς και έχεις τόσο χαμηλά το IV - A New Hope αν δεν είμαι αδιάκριτος;

 

Χμμμ... μάλλον γιατί τα εφέ του είναι λίγο... πρωτόγονα, συν το ό,τι δεν έχει κάποια θεαματική μάχη μεταξύ Jedi και Sith (η μάχη Obi-Wan και Vader είναι για γέλια για μένα).

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... μάλλον γιατί τα εφέ του είναι λίγο... πρωτόγονα, συν το ό,τι δεν έχει κάποια θεαματική μάχη μεταξύ Jedi και Sith (η μάχη Obi-Wan και Vader είναι για γέλια για μένα).

 

But-but-but... είναι το Star Wars! Το πρώτο και αυθεντικό! Σχεδόν όλες οι σκηνές είναι κλασικές, από το bar στον Tatooine, το force-choke του Vader μέχρι το garbage room και την τελική επίθεση στο death star.

Άσε την είσοδο του Star Destroyer στην αρχή. Είναι τόσο έξυπνα γυρισμένη που όσες φορές και αν τη δω το μέγεθός του μου προκαλεί το ίδιο δέος.

Αντικειμενικά θεωρώ το V καλύτερο κι ας κόβεται στη μέση η ιστορία αλλά το IV το έχω δει πολλές περισσότερες φορές.

 

Η αγαπημένη μου lightsaber μονομαχία πάντως είναι μεταξύ Anakin & Obi-Wan στο III. Η "ρεβάνς" στο IV ήταν όντως πιο χαλαρή.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

But-but-but... είναι το Star Wars! Το πρώτο και αυθεντικό! Σχεδόν όλες οι σκηνές είναι κλασικές, από το bar στον Tatooine, το force-choke του Vader μέχρι το garbage room και την τελική επίθεση στο death star.

Άσε την είσοδο του Star Destroyer στην αρχή. Είναι τόσο έξυπνα γυρισμένη που όσες φορές και αν τη δω το μέγεθός του μου προκαλεί το ίδιο δέος.

Αντικειμενικά θεωρώ το V καλύτερο κι ας κόβεται στη μέση η ιστορία αλλά το IV το έχω δει πολλές περισσότερες φορές.

 

Η αγαπημένη μου lightsaber μονομαχία πάντως είναι μεταξύ Anakin & Obi-Wan στο III. Η "ρεβάνς" στο IV ήταν όντως πιο χαλαρή.

 

Καθένας με τα γούστα του φίλε μου. ;)

 

Πάντως, για μένα η καλύτερη μονομαχία ήταν στο TPM μεταξύ Darth Maul - Gon Jin/Obi Wan με τα φοβερά ακροβατικά!

Link to comment
Share on other sites

Κορυφαίο είναι το Empire strikes Back, το πιο σκοτείνο και σοβάρο και με την σημαντικότερη σκηνή της σειράς. Μετά το original και αρκετά πιο κάτω το Return of Jedi (ήμαρτον με τα καζολίν αρκουδάκια)

 

Από τα καινούρια καλύτερο το ΙΙΙ, τα άλλα δύο ήταν για κλάματα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Why so serious?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Εξαγορά της Lucas Arts & Films από την Disney και νέο Star Wars!

 

Link : http://thewaltdisneycompany.com/disney-news/press-releases/2012/10/disney-acquire-lucasfilm-ltd

Link to comment
Share on other sites

Εξαγορά της Lucas Arts & Films από την Disney και νέο Star Wars!

 

Link : http://thewaltdisneycompany.com/disney-news/press-releases/2012/10/disney-acquire-lucasfilm-ltd

 

Προβλέπω καρδιακά από τους φανατικούς Star Wars fans... :rolleyes:

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Προβλέπω καρδιακά από τους φανατικούς Star Wars fans... :rolleyes:

 

Γιατί το λες αυτό?

 

Ανέκαθεν ο Λούκας είχε σχέσεις με την Ντισνευ.

Σε όλα τα πάρκα υπάρχει ειδικό "ride" των Star Wars με τίτλο "Star Tours" το οποίο μάλιστα πέρσι αναβαθμίστηκε σε 3D με πολλά έξτρα κόλπα!:). Το αυθεντικό "Star Tours" ξεκίνησε το 1987.

Μια άλλη μεγάλη συνεργασια ηταν το "Captain EO", μουσικοχορευτική 3D ταινία με τον MJ, σκηνοθετημένο απο τον Francis Ford Coppola και executive producer ηταν George Lucas.

 

Επίσης από το καλοκαίρι του 1997 υπάρχει "ο θεσμός" για τα "Star Wars Weekend" που πραγματοποιούνται στην DisneyWorld.

 

Για κάποιον που γνωρίζει την σχέση των 2 εταιριών δεν θεωρώ οτι θα υπάρξει πρόβλημα, ίσα ίσα που η Disney ενδεχομένως να προωθήσει τον "θεσμό" Star Wars καλύτερα μιας και το business του Entertainment το γνωρίζει καλύτερα από κάθε εταιρία στον πλανήτη.

Μη ξαφνιαστεί κάποιος εαν μετά απο λίγα χρόνια δημιουργηθεί και Star Wars Land, μέσα σε πάρκο της Disney:X

Link to comment
Share on other sites

οχι οτι με χαλαει να δω ενα ακομα καλο επιστημονικης,αλλα θεωρω οτι επικα φιλμ που γινονται 3λογιες ,εξαλογιες κ.α πρεπει να μενουν απειραχτα σαν κλασσικες ταινιες.αν καποιος θελει να κανει κατι παρομοιο τοτε ναι.πχ. το χομπιτ που ειναι παρομοιο με το λορντ.

 

να πω την αληθεια εχω βαρεθει τα 1,2,3,4 κ.λ.π. συνεχειες μιας ταινιας.απο την αλλη εχουν στερεψει απο σεναρια,καλα σεναρια..

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το λες αυτό?

 

Ανέκαθεν ο Λούκας είχε σχέσεις με την Ντισνευ.

Σε όλα τα πάρκα υπάρχει ειδικό "ride" των Star Wars με τίτλο "Star Tours" το οποίο μάλιστα πέρσι αναβαθμίστηκε σε 3D με πολλά έξτρα κόλπα!:). Το αυθεντικό "Star Tours" ξεκίνησε το 1987.

Μια άλλη μεγάλη συνεργασια ηταν το "Captain EO", μουσικοχορευτική 3D ταινία με τον MJ, σκηνοθετημένο απο τον Francis Ford Coppola και executive producer ηταν George Lucas.

 

Επίσης από το καλοκαίρι του 1997 υπάρχει "ο θεσμός" για τα "Star Wars Weekend" που πραγματοποιούνται στην DisneyWorld.

 

Για κάποιον που γνωρίζει την σχέση των 2 εταιριών δεν θεωρώ οτι θα υπάρξει πρόβλημα, ίσα ίσα που η Disney ενδεχομένως να προωθήσει τον "θεσμό" Star Wars καλύτερα μιας και το business του Entertainment το γνωρίζει καλύτερα από κάθε εταιρία στον πλανήτη.

Μη ξαφνιαστεί κάποιος εαν μετά απο λίγα χρόνια δημιουργηθεί και Star Wars Land, μέσα σε πάρκο της Disney:X

 

Θα σου εξηγήσω. (ακολουθεί σεντόνι :lol:)

Πρώτα απ'όλα εγώ προσωπικά δεν είμαι fan του Star Wars. Η μοναδική μου επαφή είναι ότι έχω δει φυσικά τις ταινίες και ότι παίζω το MMO, Star Wars: The Old Republic. Ωστόσο, θα ήμουν ανόητος να μην αναγνωρίσω ότι το Star Wars ήταν μια τεράστια στιγμή στην ιστορία της επιστημονικής φαντασίας, κυρίως γιατί δημιούργησε έναν ολόκληρο κόσμο από το τίποτα και σε πολύ μικρότερο βαθμό για την καλλιτεχνική του αξία.

 

Οι σχέσεις του Lucas μέχρι στιγμής με τη Disney ήταν τελείως επιφανειακές - δεν είχαν να κάνουν με τη βασική υπόθεση ούτε η Disney είχε λόγο στο αν θα συνεχίσει η Lucasfilm το Star Wars. Ο ίδιος ο Lucas μάλιστα κάθε φορά που του έκαναν την ερώτηση έλεγε πως "τελείωσε" με το Star Wars.

 

Οι fans όλων των σημαντικών ταινιών όταν ακούνε για sequels αντιδρούν παράξενα. Στη συγκεκριμένη περίπτωση μάλιστα δε μιλάμε για sequels αγαπημένων ταινιών όπως ήταν π.χ. το Prometheus που προέρχεται μεν από μια σγαπημένη σειρά (Alien) αλλά η οποία με την πάροδο του χρόνου και τα πολλά sequels έχει "ξεφτίσει". Μιλάμε για το Star Wars. Όταν κυκλοφόρηαε το Phantom Menace οι ουρές και οι σκηνές έκλειναν τους δρόμους μπροστά από τα cinema, οι fans κάνουν conventions, cosplay, υπάρχει θρησκεία (!) Jedi, υπάρχει ένα ολόκληρο expanded universe με βιβλία, σειρές, παιχνίδια και ό,τι άλλο μπορεί να φαναταστείς σχετικά με το Star Wars.

 

Όλα αυτά έχουν ένα αποτέλεσμα: οι fans ανεβάζουν απίστευτα ψηλά τον πήχη. Θέλουν να "νιώσουν" όπως ένιωσαν βλέποντας το A New Hope, ξεχνώντας πως το A New Hope τους έκανε να νιώσουν έτσι γιατί το είδαν όταν ήταν παιδιά με τους φίλους τους ή τους το έμαθε ο μπαμπάς τους και άρα έχει συναισθηματική φόρτιση. Και για να μην κρυβόμαστε και πίσω από το δάχτυλό μας, εξαιρετικός ο κόσμος του Star Wars, μοναδική η μυθοπλασία του...αλλά δεν ήταν και από τις ταινίες που φημίζονται για την καλλιτεχνική τους ποιότητα. Το έκαναν με το Phantom Menace και θα το κάνουν και με το Episode VII

 

Δες τι έγινε με την πιο πρόσφατη τριλογία! Οι fans αρνούνται καν να την αναγνωρίσουν σε πολλές περιπτώσεις ως canon και ο George Lucas έχει φάει τεράστιο κράξιμο για πράγματα όπως ο ψηφιακός Yoda και ο Jar Jar Binks.

 

Η βασικότερη ανησυχία μέχρι στιγμής των fans (εξ ου και τα... καρδιακά) είναι ότι η Disney θα κυκλοφορήσει τα Star Wars με βάση το τι "πουλάει" και όχι το τι είναι αποδεκτό ή περιμένει η κοινότητα των fans - business του entertainment, όπως λες και εσύ, και όχι entertainment. Ότι θα αρχίσουν τα crossover ανάμεσα στο Star Wars και τα υπόλοιπα IP τους, ότι θα αποφασίζουν τι θα γίνεται ανάλογα με το τι πουλάει και όχι το τι είναι λογικό ή μέσα στο θέμα της ταινίας κτλ.

 

Και η αλήθεια είναι ότι η Disney, που πλήρωσε 4,05 (!) δισεκατομμύρια δολάρια για να αγοράσει τη Lucasfilm, κατά πάσα πιθανότητα θα προσπαθήσει να εκμεταλλευτεί το IP όσο περισσότερο γίνεται. Όχι ότι αυτό είναι απαραίτητα κακό, αλλά οι "purists" θα πάθουν τα προαναφερθέντα... καρδιακά, αυτό στο υπογράφω, όσο καλές και αν είναι τελικά οι ταινίες.

 

Προσωπικά (και κλείνω εδώ γιατί πάλι σεντόνι έγραψα :p), δε με νοιάζει και πολύ. Καλά να είμαστε, θα τις δω τις ταινίες όσο και αν τις κράξουν οι fans. Άσε που θεωρώ χαζό να έχεις έναν ολόκληρο κόσμο στο ρελαντί, απλά και μόνο για να μην "πληγωθούν" οι αναμνήσεις των fans. Εμείς μπορεί να το ξέρουμε αλλά για να έχει μέλλον το Star Wars πρέπει να το μάθει και η νέα γενιά.

Απλά διαβάζοντας σχόλια για την ανακοίνωση της 7ης ταινίας - χωρίς καν να ξέρουμε υπόθεση κτλ - του τύπου "Ο Μίκυ θα είναι ο νέος Vader" ή "η Leia θα είναι μια από τις πριγκίπισσες της Disney"...εεε... δεν ξεκινάμε και πολύ καλά

 

ΥΓ: Δεν υπάρχει φυσικα περίπτωση η νέα τριλογία να μη σπάσει τα ταμεία και πάλι.

ΥΓ2:...ούτε να μη γίνει ride. :p

Edited by DesertSMisSRaiN

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...