Jump to content

Επεκταση καλωδιου usb


Breton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα. Θελω να βγαλω μια web cam στο πισω μπαλκονι του σπιτιου μου. Η αποσταση απο τον υπολογιστη μου μεχρι το σημειο που θα μπει η καμερα ειναι γυρω στα 25 μετρα. Ψαχνοντας βρηκα αυτα:

http://cgi.ebay.com/USB-CAT5E-CAT5-6-RJ45-LAN-EXTENSION-ADAPTER-CABLE-011_W0QQitemZ230295643778QQcmdZViewItemQQptZCOMP_EN_Cables_Connectors?hash=item230295643778&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1205%7C66%3A2%7C65%3A12%7C39%3A1%7C240%3A1318

 

http://cgi.ebay.com/30M-metres-RJ45-CABLE-Reseau-Droit-Cat-5E-RJ-45-F067_W0QQitemZ220302579654QQihZ012QQcategoryZ121438QQtcZphotoQQcmdZViewItem

 

Τι λετε, θα κανω δουλεια?

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να το έχω δοκιμάσει λογικά θα κάνεις δουλειά.

Η άλλη λύση είναι να βάλεις 5 5μετρα USB με 4 hubάκια ενδιάμεσα.

Θα σου έλεγα να φτιάξεις και 25μετρο καλώδιο USB, αλλά επειδή το θες για κάμερα, δεν θα κάνεις δουλειά με τις απώλειες που θα έχει.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην σε ευχαριστω για την απαντηση. Αυτο που λες με τα 5 5μετρα και τα hubακια δεν νομιζω να γινεται γιατι απο εκει που θα περασει εξωτερικα το καλωδιο δεν υπαρχει παροχη ρευματος. Με αυτον τον ανταπτορα και το καλωδιο λογικα δεν θα εχω απωλιες ετσι? Πληροφοριακα, πως θα μπορουσα να φτιαξω 25μετρο usb?
Link to comment
Share on other sites

Όχι δε θα έχεις απώλειες λογικά, ή θα είναι αμελητέες. Το καλώδιο UTP είναι πολύ λιγότερο ευπαθές από το USB.

Σχετικά με το USB καλώδιο, σίγουρα θα μπορείς να βρεις και έτοιμα, αλλά μπορεί να σου φτιάξει και οποιοδήποτε κατάστημα ηλεκτρονικών.

Link to comment
Share on other sites

Το απλό καλώδιο usb (παθητικό) δύσκολα λειτουργεί όταν έχει μήκος πάνω από 2-3 μέτρα επειδή έχει απώλεια σήματος. Αυτό εξαρτάται και από την εξωτερική συσκευή που είναι συνδεδεμένη και το πόσο ρεύμα καταναλώνει. Γι' αυτό το τελευταίο καιρό έχουν κυκλοφορήσει τα ενεργητικά καλώδια usb (συνήθως 5 μέτρων) που στην άκρη που θα συνδεθεί η συσκευή έχουν repeater που αυξάνει την ένταση του σήματος και η εξωτερική συσκευή λειτουργεί απροβλημάτιστα.... Μάλιστα μπορείς να ενώσεις μέχρι 5 τέτοια ενεργά καλώδια φτάνοντας το μήκος της επέκτασης έως 25 μέτρα, χωρίς να έχουν ανάγκη από ενδιάμεσα hubs. Το κόστος τους είναι γύρω στα 20 ευρώ το ένα....

-iPod Nano Chromatic 8 GB Red [product]

-iPhone 3G 16GB black

-MacBook Pro 15,4'', 2.53GHz, 4GB, HDD 500GB, NVIDIA GeForce 9400M+9600M GT 512MB

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Tελικα αγορασα τα δυο παραπανω αλλα ο ανταπτορας ηταν χαλασμενος. Περιμενω να μου στειλουν εναν καινουργιο για να δω.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Μα λογικο ειναι !!!! Τι περιμενες! Δυστυχως δεν ειδα το ποστ νωριτερα! Δυσκολα να δουλεψει αυτο που σκεφτεσαι εδω το ethernet στα 100 μετρα τα εχει φτυσει το USB ειναι πολυ πιο ευαισθητο και οι πτωση τασης πολυ μεγαλυτερη! Εδω αν συνδεσεις ενα εξωτερικο σκληρο 2,5" σε προεκταση USB δεν δουλευει ( και οταν λεω προεκταση 2μετρα+ 20 εκατοστα) γενικα το USB χανει πολυ ενεργεια στις επαφες του! το μονο που μπορεις να κανεις και ειναι αρκετα σιγουρο ειναι να παρεις καμερα ethernet και απο αυτα τα μαραφετια που τα βαζουν στις μπριζες και μεταδιδουν το σημα διαμεσου των καλωδιων που εχει το σπιτι!!! πολλα € ομως!!!! (αυτη ειναι η αποψη μου ρωτα και ταχνικους να σου πουν τι παιζει με αυτα γιατι δεν τα εχω χρησοιμοποιησει καθολου)
Link to comment
Share on other sites

Ασύρματη κάμερα και τέλος.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μα λογικο ειναι !!!! Τι περιμενες! Δυστυχως δεν ειδα το ποστ νωριτερα! Δυσκολα να δουλεψει αυτο που σκεφτεσαι εδω το ethernet στα 100 μετρα τα εχει φτυσει το USB ειναι πολυ πιο ευαισθητο και οι πτωση τασης πολυ μεγαλυτερη! Εδω αν συνδεσεις ενα εξωτερικο σκληρο 2,5" σε προεκταση USB δεν δουλευει ( και οταν λεω προεκταση 2μετρα+ 20 εκατοστα) γενικα το USB χανει πολυ ενεργεια στις επαφες του! το μονο που μπορεις να κανεις και ειναι αρκετα σιγουρο ειναι να παρεις καμερα ethernet και απο αυτα τα μαραφετια που τα βαζουν στις μπριζες και μεταδιδουν το σημα διαμεσου των καλωδιων που εχει το σπιτι!!! πολλα € ομως!!!! (αυτη ειναι η αποψη μου ρωτα και ταχνικους να σου πουν τι παιζει με αυτα γιατι δεν τα εχω χρησοιμοποιησει καθολου)

 

Περιμενα να δουλεψει φιλε. Το e-shop εχει κατι αντιστοιχο

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.750566

Ουτε αυτο θα δουλευει λες? Γιατι το πουλανε τοτε? Και ενταξει ο κινεζος, το e-shop? Με μια ασυρματη θα εκανα δουλεια δεδομενου οτι η καμερα θα μπει στην ταρατσα και ο υπολογιστης ειναι δυο οροφους κατω και μεσα στο σπιτι? H λυση που λες με τις συσκευες που μπαινουν στις μπριζες ειναι πολυ ακριβη για την δουλεια που θελω να κανω.

Link to comment
Share on other sites

Περιμενα να δουλεψει φιλε. Το e-shop εχει κατι αντιστοιχο

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.750566

Ουτε αυτο θα δουλευει λες? Γιατι το πουλανε τοτε? Και ενταξει ο κινεζος, το e-shop? Με μια ασυρματη θα εκανα δουλεια δεδομενου οτι η καμερα θα μπει στην ταρατσα και ο υπολογιστης ειναι δυο οροφους κατω και μεσα στο σπιτι? H λυση που λες με τις συσκευες που μπαινουν στις μπριζες ειναι πολυ ακριβη για την δουλεια που θελω να κανω.

 

Ελπιζω να μην εχεις λεφτα για πεταμα!!! Για μενα ειναι ακριβα και τα δυο! Ασυρματη καμερα!!!!!! πολυ ακριβο και αμφιβολο γιατι αν εισαι 2 οροφους πιο κατω το μερος που ειναι ο Η/Υ δεν εχει παραθυρα και ειναι σαν κλωβος (κλουβι) τοτε δεν πας πουθενα! Μετα αυτο που ειδες στο e-shop εισαι σιγουρος 100% οτι θα δουλεψει γιατι αλλιως 40€ και βαλε ποσα μετρα καλωδιο ethernet θα χρειαστεις! Επειδη ομως εχεις ψηθει υπαρχει μια ακομη λυση! Θα πας και θα ρωτησεις πρωτα σε μαγαζι με ηλεκτρονικα για καμερες κλειστου κυκλωματος αυτη μπορειεις να την βαλεις σε τηλεοραση! το μονο που θελει ειναι τροφοδοσια και ενα καλωδιο αναλογικου σηματος που νομιζω πως δεν εξασθενει τοσο γρηγορα και επισης υπαρχουν και ασυρματες τετοιου ειδους πολυ φτηνες! Οριστε ενα site :http://www.emmoni.gr/Content.php?PageId=72&gclid=CMfU95ud65gCFQVItAodJwvr1Q Το βρηκα τυχαια οποτε αν ψαξεις λιγο ακομη θα βρεις πολλα!!! Ελπιζω να σε κατατοπισα και να μην σε εκτροχιασα

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ευχαριστω για την βοηθεια σου. Η καμερα πρεπει να συνδεθει με τον υπολογιστη για να μπορω να κανω ευκολα καταγραφη. Οποτε δεν βλεπω αλλη λυση εκτος της καμερας ethernet. Συμφωνεις?
Link to comment
Share on other sites

Αααα μαλιστα θελεις να κανεις και καταγραφη!!! Οκ με αυτη την λυση που σου ειπα πριν πιθανοτατα να μπορεις να κανεις καταγραφη με κανενα παλιο βιντεο ή DVD εαν υπαρχει (και εφόσον θελεις να καταγραφεις μονο μια καμερα) ειδαλως πρεπει να μπεις σην διαδικασια του ethernet. Το ethernet απ'οσο ξερω εχει εμβελεια 100 μετρα περιπου οποτε εσυ που εισαι στα 25 ισως δουλεψει αλλα με προβληματιζει οτι το συγκεκριμενο δεν εχει πανω καμια τροφοδοσια. Τελος και το μαγαζι λεει 40 μετρα αλλα θα σου ελεγα να ψαξεις περισσοτερο! Και μετα απο λιγο ψαξιμο βρηκα αυτο!!!!!!!!!:https://www.eshopcy.com.cy/show_per.phtml?id=PER.612380 Θα πρεπει να κανεις αποδοχη σε μερικα πιστοποιητικα για να το δεις (ειναι το καλωδιο που μου εδειξες πιο πανω με μια καρτα δυκτιου) οποτε για να το βαζουν αυτοι με καρτα δυκτιου πιστευω οτι θα αντεχει και την καμερα !!!!! Τωρα τι να πω παρε τηλ να τους ρωτησεις απο κλιστηκα για αυτο που το θες να δεις τι θα σου πουν ( μην περιμενεις και πολλα πραγματα ..... αλλα δεν χανεις τπτ)
Link to comment
Share on other sites

Επετρεψε μου να σε κουρασω λιγο ακομα γιατι οπως ειπες δεν εχω λεφτα για πεταμα. Ψαχνοντας βρηκα αυτην http://www.pixmania.gr/gr/gr/1574440/art/advance/wb-ip01a-ip-camera.html

Αυτη βεβαια ειναι καμερα ip πραγμα που δεν με πολυενδιαφερει αλλα αν κανω την δουλεια μου δεν με χαλαει αυτη η επιπλεον λειτουργεια. Επισης βλεπω οτι εχει μεγαλο ευρος ληψης πραγμα που με εξυπηρετει παρα πολυ. Αυτη η καμερα πως συνδεεται με τον υπολογιστη? Το φλασακι που προτεινουν τι χρειαζεται?

Link to comment
Share on other sites

Μια τετοια καμερα την συνδεεις στο ρουτερ και της δινει ενα ip στατικο ως προς το εσωτερικο δυκτιο. Μετα εσυ χτυπωντας αυτο το ip μπορεις να δεις η ακομη και να παιξεις (να την κινησεις αριστερα-δεξια κτλ κτλ) με την καμερα απο τον Η/Υ νομιζω οτι μπορεις και απο αποσταση να το πετυχεις αυτο. ΤΟ φλασακι στο δινουν λογικα για να κανεις εγραφη χωρις να εχεις προβλημα χωρου.
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι αυτη ειναι η καλυτερη λυση. Ειδικα αφου σου δεινει την δυνατοτητα να κινησεις την καμερα. Σε αυτην βλεπω να καταληγω αφου ειναι και μεσα στα οικονομικα ορια που εχω θεσει. Μια τελευταια απορια μονο, με καλωδιο ethernet συνδεεται στο ρουτερ? Αν ειναι ετσι θα πρεπει να παρω και ρουτερ γιατι το απλο μοντεμ της hol που εχω εχει ενα usb και ενα ethernet τα οποια ειναι και τα δυο κατελημενα σε υπολογιστες, σωστα?
Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστα θα πρεπει να παρεις ρουτερ κατα πασα πιθανοτητα εκτοσ αν ο Η/Υ εχει δυο ethernet που τοτε δεν ξερω αν γινεται το βαλεις κατευθειαν στο μηχανημα. Καλο θα ηταν να παρεις πρωτα την καμερα και μετα να δεις αν πρεπει να παρεις και ρουτερ!
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητο να αγοράσεις router, μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου με ένα switch αν δεν θέλεις αυτή τη στιγμή να δώσεις επιπλέον χρήματα (κάνει €12-€15). Δεν αντικαθιστά ένα router με wlan, αλλά αν δεν χρειάζεσαι αυτή τη στιγμή ασύρματο δίκτυο, θα καλύψει τις ανάγκες σου και θα ξεφορτωθείς το usb από τον δεύτερο υπολογιστή.
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ παιδια. Θα παρω την καμερα και βλεπω. mcde δωσε μου σε παρακαλω ενα λινκ για switch για να καταλαβω γιατι μιλαμε αν και μαλλον θα καταληξω στο ρουτερ.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κι εγω κατι παρομοιο θελω να κανω μονο που το καλωδιο usb που θελω να επεκτεινω ειναι γυρω στα 3 m. Με κανονικη usb επεκταση να υποθεσω δε γινεται ε??

Με αυτο http://www.ebw.gr/store/Default.aspx?tabid=144&productid=2996&language=el-GR θα κανω τη δουλεια μου( παλι για camera προκειται)?

Link to comment
Share on other sites

νομιζω αλλα με σιγουρια δεν μπορω να σου πω οτι 5 μετρα θα τα καταφερεις και με απλο καλωδιο USB. δεν κοιτας πρωτα να παρεις ενα καλωδιο 5μ και που ειναι προφανως πιο φτηνο απο το repeater.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...