Jump to content

Κινητά στα σχολεία και νομοθεσία


cb_papi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2. Οι εκπαιδευτικοί οφείλουν κατά την ώρα της διδασκαλίας να έχουν θέσει εκτός λειτουργίας τα κινητά τους τηλέφωνα. Παράλειψη του ανωτέρω καθήκοντος αποτελεί πειθαρχικό αδίκημα, που εμπίπτει στην έννοια της περιπτώσεως στ) της παραγράφου 1 του άρθρου 107 του Ν. 2683/1999 (ΦΕΚ 19 Α΄).

 

Η ΥΠΟΥΡΓΟΣ

 

ΜΑΡΙΕΤΤΑ ΓΙΑΝΝΑΚΟΥ

 

οk, πρέπει να τα έχουν απενεργοποιημένα. Και οι μαθητές χρειάζονται το κινητό, ειδικά αν μένουν μακρυά. Μπορεί κάτι να τύχει..

sophieth.hi5.com
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 80
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

σε ποιον να τυχει κατι?

στον μαθητη?το καθε σχολειο εχει τηλεφωνο...με το οποιο μπορουν οι καθηγητες να ειδοποιησουν τους γονεις και οι δε γονεις να αναζητησουν το παιδι τους..

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

το καθε σχολειο εχει τηλεφωνο...με το οποιο μπορουν οι καθηγητες να ειδοποιησουν τους γονεις και οι δε γονεις να αναζητησουν το παιδι τους..

 

Σε μερικά παιδιά αυτά που λες δεν έχουν βάση.Εγώ για παράδειγμα μετά το σχολείο έχω αγγλικά.Άν δεν πάρω το κινητό μαζί μου γιατί έχει τηλέφωνο το σχολείο μετά πως θα με βρούν οι γονείς μου?Θα παίρνουν στο σχολείο??;)Τι άλλο θα ακούσουμε???:lol:

Link to comment
Share on other sites

Σε μερικά παιδιά αυτά που λες δεν έχουν βάση.Εγώ για παράδειγμα μετά το σχολείο έχω αγγλικά.Άν δεν πάρω το κινητό μαζί μου γιατί έχει τηλέφωνο το σχολείο μετά πως θα με βρούν οι γονείς μου?Θα παίρνουν στο σχολείο??;)Τι άλλο θα ακούσουμε???:lol:

 

τοσα παιδια εδω και τοσα χρονια που δεν ειχαν κινητο στο σχολειο παθαν τπτ?

αλλωστε δεν ειπα να μην εχεις κινητο...αλλα στο σχολειο οφειλεις να το εχεις κλειστο..μετα,αφου φυγεις για τα αγγλικα,ανοιξε το...τι μας νοιαζει...

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

οk, πρέπει να τα έχουν απενεργοποιημένα. Και οι μαθητές χρειάζονται το κινητό, ειδικά αν μένουν μακρυά. Μπορεί κάτι να τύχει..

 

Oι μαθητες της γενιας μου στο γυμνασιο ειχαμε κινητο(το οποιο επαιρνε μονο τηλεφωνο,εστελνε SMS και το πολυ πολυ ειχε και φιδακι για παιχνιδι) γιατι τοτε ηταν κατι το καινουργιο και οποιος ειχε φαινοταν καπως,και επισης θυμαμαι πως το κινητο το παιρναμε (οσοι ειχαμε) μονο σε εκδρομες.Πλεον το κινητο οι μαθητες το χρειαζονται για να στελνουν SMS,να ακουν μουσικη,να ανταλλασουν αρχεια η να τραβουν βιντεο/φωτογραφιες.Ο τελευταιος ανθρωπος που θα καλεσουν η θα τους καλεσει ειναι ο γονιος.Οποτε αυτη η δικαιολογια δεν πιανει.Οσο για τους καθηγητες θυμαμαι καποιοι καθηγητες μας ζητουσαν να αφησουν ανοιχτο το κινητο λογω του οτι περιμεναν σημαντικο τηλεφωνημα,βεβαια ειχαμε και μια περιπτωση οπου ο καθηγητης οχι μονο το ειχε κανονικα ανοιχτο αλλα μας ζητουσε να του βαζουμε και μοναδες στη καρτα γιατι δεν ηξερε:p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

άσχετο αλλά ώρεες ωρές αναρωτιέμαι ... πριν διαδοθούν τα κινητά ή καλύτερα πριν ανακαλυφθούν πως ζούσαμε????

http://www.cartoon-secrets.com/Photos/Flintstones_wallpaper.jpg

:lol::lol:

πως μας έβρισκαν οι γονείς μας???πως κλείνονταν οι δουλειές???πώς επιβιώναμε????

εντάξει συμφωνούμε νομίζω όλοι ότι διευκολύνουν την ζωή μας ... αλλά δεν είναι απαραίτητο για κανέναν, ούτε για καθηγητή ούτε για μαθητή, να το έχει ανοικτό την ώρα του μαθήματος

Link to comment
Share on other sites

άσχετο αλλά ώρεες ωρές αναρωτιέμαι ... πριν διαδοθούν τα κινητά ή καλύτερα πριν ανακαλυφθούν πως ζούσαμε????

http://www.cartoon-secrets.com/Photos/Flintstones_wallpaper.jpg

:lol::lol:

πως μας έβρισκαν οι γονείς μας???πως κλείνονταν οι δουλειές???πώς επιβιώναμε????

εντάξει συμφωνούμε νομίζω όλοι ότι διευκολύνουν την ζωή μας ... αλλά δεν είναι απαραίτητο για κανέναν, ούτε για καθηγητή ούτε για μαθητή, να το έχει ανοικτό την ώρα του μαθήματος

 

Ακριβώς έτσι όπως δείχνει η φωτογραφία...Στην Παλαιολιθική εποχή..Πάντως δεν θυμάμαι να είχαμε πάθει κάτι που δεν είχαμε κινητό να ειδοποιήσουμε τους γονείς μας ή να μας πάρουν οι γονείς μας τηλέφωνο...

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

Πλακα εχει οταν τα μικρα εχουν κινητο και παιρνουν κρυφα απο την τουαλετα τηλεφωνο στους γονεις τους και λενε: Μαμα, μπαμπα, ο ταδε με χτυπησε!!! Μετα ερχονται αμεσως στο σχολειο και τελικα ανακαλυπτουν οτι απλα επαιζαν τα παιδια. Επανω στο παιχνιδι τους ξεφυγε καμια δυνατη και μαλωσαν. Στο αλλο διαλειμμα τα βρισκουν!!! Ειναι ΑΣΤΕΡΙΑ!

Και ακομη πιο "αστερατοι" οι γονεις που ερχονται αμεσως για να λυσουν τις διαφορες τους με το παιδι, το δασκαλο ή να πλακωθουν στο ξυλο μεταξυ τους! χαχαχα

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Πολυ εξαρτηση εχουμε απο τα κινητα ολοι μας,αλλα οι μαθητες το παρακανουν.Εχω τερματισει παιχνιδια στο k750i στο σχολειο,παρα πολλα...Βαρεμαρα τοτε δεν προσεχα στο μαθημα,επαιζα με το κινητο.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτοι που ρωτανε πως ζουσαμε πριν χωρις κινητα θα απαντησω ρωτωντας

πως ζουσαμε χωρις πλυντηριο ρουχων και πιατων;

πως ζουσαμε χωρις τηλεοραση;

πως ζουσαμε χωρις internet;

πως ζουσαμε χωρις αυτοκινητο;

πως ζουσαμε χωρις ψυγειο;

και η λιστα μπορει να μεγαλωσει παρα πολυ.Δεν φταινε λοιπον τα κινητα αλλα εμεις οι οποιοι δεν ξερουμε πως να τα χρησιμοποιησουμε.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω μαζι σου.

Δεν φταιει η χρηση,αλλα η καταχρηση.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω μαζι σου.

Δεν φταιει η χρηση,αλλα η καταχρηση.

 

δεν μπορεί κανείς να με πείσει ότι ένα πιτσιρίκι χρειάζεται κινητό

Link to comment
Share on other sites

Oταν λες πιτσιρικι,τι ηλικιες εννοεις?

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορεί κανείς να με πείσει ότι ένα πιτσιρίκι χρειάζεται κινητό

Έτσι ακριβώς είναι.Η πρόφαση που χρησιμοποιούν τα παιδάκια ότι "μπορεί να συμβεί κάτι" συγγνώμη αλλά δεν στέκει.Αν συνέβαινε κάτι υπάρχουν τα καρτοτηλέφωνα ή και το τηλέφωνο στο γραφείο του σχολείου.Το να χρησιμοποιείς το κινητό για να στέλνεις sms στο μάθημα ή να ανταλάσσεις εικόνες,τραγούδια κλπ είναι απαράδεκτο στο σχολείο.Να μην μιλήσω για τα σκάνδαλα με παιδιά που χρησιμοποιούσαν τα κινητά για να καταγράψουν άλλα παιδιά στις τουαλέτες και μετά να τα εκβιάζουν για να μην προβάλλουν το υλικό.

Θυμάμαι μάλιστα στις μέρες μου όταν είχε πρωτοβγεί το psp μερικά παιδιά φέρναν ακόμα και αυτό στα σχολεία και παίζαμε:lol:

Εγώ δεν έφερνα συχνά το κινητό όταν ήμουν σχολείο.Σπάνια το έφερνα γιατί δεν την πάλευα με ορισμένα μαθήματα και έπρεπε με κάτι να ασχολούμαι:O

Σε γενικές γραμμές δεν το χρειάζεται κανένας μαθητής στο σχολείο.

 

Από την άλλη πλευρά σαφώς δεν μπορεί να υπάρξει εξομοίωση μεταξύ μαθητών και καθηγητών για τη χρήση του κινητού.ΟΜΩΣ (και απευθύνομαι σε σας τους μαθητές) θα πρέπει να απαιτήσετε από τον καθηγητή να απενεργοποιεί ή να έχει στο αθόρυβο το κινητό του κατά τη διάρκεια του μαθήματος.Είναι απαράδεκτο να χτυπάει το κινητό του καθηγητή μέσα στο μάθημα και να μην ζητάει ούτε ένα συγγνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Oταν λες πιτσιρικι,τι ηλικιες εννοεις?

 

ολα τα παιδια που πανε σχολειο.εντος σχολειου ειναι περιττο.

στον δρομο ας εχουν και φορητο πλειστεισον

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

το ξαδελφάκι μου είχε από την 5η Δημοτικού με την πρόφαση μην του συμβεί κάτι...αν θέλεις αγαπητέ μπαμπά ή μαμά να μην πάθεικάτι το παιδάκι σου να το προσέχεις, να το έχεις από κοντά και να μην του παίρνεις κινητό από τόσο μικρό

εγώ δηλαδή και τόσοι άλλοι γιατί δεν πάθαμε τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

αν παθαινες-χτυπα ξυλο- το κινητο θα σε προστατευε?απλα υα ειδοποιηουσε μετα,κατοπιν εορτης
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Αυτοι που ρωτανε πως ζουσαμε πριν χωρις κινητα θα απαντησω ρωτωντας

πως ζουσαμε χωρις πλυντηριο ρουχων και πιατων;

πως ζουσαμε χωρις τηλεοραση;

πως ζουσαμε χωρις internet;

πως ζουσαμε χωρις αυτοκινητο;

πως ζουσαμε χωρις ψυγειο;

και η λιστα μπορει να μεγαλωσει παρα πολυ.Δεν φταινε λοιπον τα κινητα αλλα εμεις οι οποιοι δεν ξερουμε πως να τα χρησιμοποιησουμε.

Το ψυγείο δεν έχει σχέση με τα υπόλοιπα (άντε και το πλυντήριο ρούχων να βάλω) που δεν είναι απαραίτητα ;) Τα παιδιά (δημοτικό - γυμνάσιο) δεν έχουν κανένα λόγο να έχουν καν κινητό. Ας μάθουμε οι μεγάλοι να χρησιμοποιούμε σωστά τις συσκευές και μετά να ζητάμε από τα παιδιά να μην κάνουν κατάχρηση, πράγμα αδύνατο για ένα παιδί.

Από την άλλη πλευρά σαφώς δεν μπορεί να υπάρξει εξομοίωση μεταξύ μαθητών και καθηγητών για τη χρήση του κινητού.ΟΜΩΣ (και απευθύνομαι σε σας τους μαθητές) θα πρέπει να απαιτήσετε από τον καθηγητή να απενεργοποιεί ή να έχει στο αθόρυβο το κινητό του κατά τη διάρκεια του μαθήματος.Είναι απαράδεκτο να χτυπάει το κινητό του καθηγητή μέσα στο μάθημα και να μην ζητάει ούτε ένα συγγνώμη.

Φυσικά και δεν υπάρχει εξομοίωση. Αν δεν επιτρέπεται η χρήση κινητού στο μάθημα μία για τους μαθητές μια, δεν επιτρέπεται εκατό για τους καθηγητές. Εκτός του ότι δίνουν το κακό παράδειγμα, τα διεφθείρουν περνώντας την αίσθηση πως όποιος είναι μεγάλος =(εξουσία, πλούτος, σωματική δύναμη, ηλικία) μπορεί να κάνει ότι θέλει. :mad:

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Το ψυγείο δεν έχει σχέση με τα υπόλοιπα (άντε και το πλυντήριο ρούχων να βάλω) που δεν είναι απαραίτητα ;) Τα παιδιά (δημοτικό - γυμνάσιο) δεν έχουν κανένα λόγο να έχουν καν κινητό. Ας μάθουμε οι μεγάλοι να χρησιμοποιούμε σωστά τις συσκευές και μετά να ζητάμε από τα παιδιά να μην κάνουν κατάχρηση, πράγμα αδύνατο για ένα παιδί.

Εγω δεν εγραψα οτι τα παιδια πρεπει να εχουν κινητο.Απαντησα σε αυτους που ρωτανε πως ζουσαμε μεχρι τωρα χωρις κινητο.Ο καθενας κρινει τι του ειναι απαραιτητο αναλογα με τις αναγκες του (ακομα και το ψυγειο.)

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δημοτικου θεωρω παραλογο να εχουν κινητο.Καλα θα ηταν εφοσον θελουν και χρειαζονται πραγματικα ενα κινητο,να αγοραζουν απο τα 16 τους και μετα.Κυριως για λογους υγειας.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

γνωμη μου ειναι

 

ότι κάτω από 16 δεν πρέπει να εχουν καθόλου κινητό όπως επίσης και μέχρι τα 18 καθόλου κινητό με κάμερα

 

αλλά σε αυτό δεν φταίνε οι μαθητές, φταίνε καθαρά ολοκάθαρα οι γονεις

 

 

δεν θα πω το κλασσικό πχ εγώ το 83 που ημουν δημοτικό κλπ, αυτά ειναι χαζά ο κόσμος πάει μπροστά

 

αλλά όταν ενα κινητό χρησιμοποιείται ως

1. Μεσο επίδειξης έναντι αλλων παιδιών

2. Καταγράφει προσωπικές στιγμές

3. Αποσχολεί πολυ τον μαθητή μέσα στο σχολείο από οτιδηποτε άλλο

4. Αποτελεί κίνδυνο υγείας για τον μαθητή

5. Αποτελεί σωματικό κίνδυνο για τον μαθητή (οι περισσοτερες κλοπες γινονται σε πιτσιρικάδες) και μπορεί να δεχθεί και μια σουβλιά

6. Κακή εκμάθηση νοοτροπίας στο παιδί...η επιδειξη υλικών αγαθών για να ξεχωρίσει μια οντότητα ειδικά οταν ειναι σε διαδικασία εκμάθησης είναι και χαζό και δεν δινει τιποτα στο παιδί

 

Αλλά το ίδιο ίσχυει ή τουλάχιστον πρέπει να ισχυει για τους καθηγητές σε ώρα διδασκαλίας και μόνο ...

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

γιατι σου κανει εντυπωση?

εγω οταν πηγαινα σχολειο δεν υπηρχαν τα κινητα και ολοι περιμεναμε αμα θελαμε να παρουμε τηλεφωνο ενα καρτοκινητο που υπηρχε στο προαυλειο.

παλια ο κοσμος πως νομιζεις οτι ζουσε? πολυ καλυτερα σε πληροφορω απ οτι τωρα ειχαμε την ησυχια μας και κανενας γονεας δεν μπορουσε να σε βρει

 

Όχι μόνο δεν μου κάνει εντύπωση, αλλά με το παραπάνω ποστ συμφωνούσα με αυτά που λες. Επίσης, φυσικά και δεν παίρνω κινητό στο σχολείο για να μιλήσω με κάποιον(πόσο μάλλον με τους γονείς μου). Υπάρχουν και άλλες λειτουργίες. Το σημαντικότερο για μένα είναι πως ακούω μουσική την ώρα που γυρίζω σπίτι. Μια φορά είχε τύχει να ηχογραφήσω ένα μάθημα, γιατί ήταν από τα πιο σημαντικά της χρονιάς.

Link to comment
Share on other sites

Μια φορά είχε τύχει να ηχογραφήσω ένα μάθημα, γιατί ήταν από τα πιο σημαντικά της χρονιάς.

Και εγώ πέρσι καμιά φορά ηχογραφούσα τις 'ζόρικες' μεταφράσεις στο άγνωστο!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Στο σχολείο μας όλοι οι καθηγητές και στην ώρα του μαθήματος αλλά και στο διάλλειμα μιλάνε συνεχώς στο κινητό.Δεν κατάλαβα γιατί εμείς πρέπει να τα έχουμε κλειστά και στη τσάντα και οι καθηγητές μας να μιλάνε όποτε θέλουν στο κινητό απο τη στιγμή που ο νόμος απευθύνεται και για τους καθηγητές.:)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...