Jump to content

Αγορά iPhone από το Eξωτερικό


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το παραγγειλα θα σας πω αποτελέσματα σε λίγες μέρες ...

 

Επίσης μου είπε να μπω στο http://www.icris.cr.gov.hk/csci/ για να δω αν ειναι αξιόπιστη η εταιρία τώρα να δω τι θα δω η θα πάρω το iPhone 5 64 με 408 € μαζί με τα έξοδα αποστολής DHL η θα χάσω τα χρήματα μου ..

 

Good luck, αλλα μην εκπλαγεις αν παρεις καμια κινεζια η χασεις τα λεφτα σου. Λιγο δυσκολο να το πουλα καποιος σε τιμη 40% - 60% (αναλογως χωρας) της κανονικης που το δινει η apple και να ειναι legit. Επισης ο τυπος εχει HOTMAIL και δινει skype address στην σελιδα του και απο οτι ειδα δεν εχει τροπο να το παραγγειλεις directly απο το site.

Nexus 4 & iPad mini
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 799
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αυτό φαίνεται καλή προσφορά! Αλλά δίνεις πολύ μικρό χρονικό περιθώριο για να βρεθούν άνθρωποι που θα θέλουν να δώσουν τα λεφτά τους για κάτι τέτοιο!
Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

Αυτό φαίνεται καλή προσφορά! Αλλά δίνεις πολύ μικρό χρονικό περιθώριο για να βρεθούν άνθρωποι που θα θέλουν να δώσουν τα λεφτά τους για κάτι τέτοιο!

 

Δυστυχως ο πωλητης το ανεβασε χτες βραδυ και σημερα το πρωι το ειδα, αν βρισκοταν ενα ατομο ακομα παλι γινεται αγορα μιας και δινει απο 2 και πανω.

 

Ο τύπος ξανά ανέβασε την δημοπρασία για τα iPhone 5 64 gb, στις 12 το βράδυ τελειώνει, όποιος ενδιαφέρεται ας το πει εδω μπας και πάρουμε iPhone.

Εδω είναι οσοι πιο πολύ τόσο πιο φθηνά θα βγει.

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η δυνατότητα αγοράς του κινητού απο Ελβετία. Ναι μεν ειναι η πιο φθηνή τιμή που υπάρχει, το θέμα όμως ειναι αν θα έχει εγγύηση. Ξέρει κάνεις να απαντήσει σε αυτό; Ρωτάω διότι η Ελβετία δεν είναι στην ΕΕ. Και δυστυχώς 600€ χωρίς εγγύηση ειναι πολλά χρήματα.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=33852&dateline=1200936946

 

 

Εντάξει,το ξέρω οτι είμαι πολύ ωραίο παιδί.Αλλά ηρεμήστε και εσείς λίγο,κορίτσια..

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η δυνατότητα αγοράς του κινητού απο Ελβετία. Ναι μεν ειναι η πιο φθηνή τιμή που υπάρχει, το θέμα όμως ειναι αν θα έχει εγγύηση. Ξέρει κάνεις να απαντήσει σε αυτό; Ρωτάω διότι η Ελβετία δεν είναι στην ΕΕ. Και δυστυχώς 600€ χωρίς εγγύηση ειναι πολλά χρήματα.

 

Λογικα θα εχει γιατι οι εγγυησεις της Απλ ειναι παγκοσμιες.

Take five..
Link to comment
Share on other sites

Λογικα θα εχει γιατι οι εγγυησεις της Απλ ειναι παγκοσμιες.

 

Οι εγγυήσεις είναι παγκόσμιες αλλά έλα που στην Ελλάδα δεν υπάρχει Apple. Νομίζω έχει για αντιπρόσωπο την infoquest, η οποία όμως δεν εισάγει και τα iPhone τα οποία (πάλι αν δεν κάνω λάθος) τα εισάγουν απευθείας και τα διανέμουν οι εταιρείες κινητής. Έχω μπερδευτεί και εγω με το όλο θέμα. Η ουσία είναι πάντως ότι επίσημη Apple στην Ελλάδα δεν υπάρχει.

 

Μιλώντας λοιπόν χθες πληροφοριακά με υπάλληλο του iStorm (official reseller στο Κολωνάκι) μου είπε ότι η infoquest αναγνωρίζει την εγγύηση σε iPhone αγορασμένα από Ευρώπη (από Αμερική δηλαδή αν πάθει κάτι, καλό ταξίδι στο πλησιέστερο apple service εξωτερικού - νομίζω Ιταλία συμφέρει :)). Εδώ δημιουργείται ένα θέμα γιατί η Ελβετία δεν ανήκει στην Ευρωπαϊκή Ένωση!

 

Θέλει ψάξιμο το θέμα για σιγουριά.

Link to comment
Share on other sites

Η Apple από σήμερα διαθέτει από τα Apple Stores τα iPhone 5/4S/4 ξεκλείδωτα χωρίς συμβόλαιο.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Η Apple από σήμερα διαθέτει από τα Apple Stores τα iPhone 5/4S/4 ξεκλείδωτα χωρίς συμβόλαιο.

 

Ολα αυτά για τα Apple Store Αμερικης.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Το παραγγειλα θα σας πω αποτελέσματα σε λίγες μέρες ...

 

Επίσης μου είπε να μπω στο http://www.icris.cr.gov.hk/csci/ για να δω αν ειναι αξιόπιστη η εταιρία τώρα να δω τι θα δω η θα πάρω το iPhone 5 64 με 408 € μαζί με τα έξοδα αποστολής DHL η θα χάσω τα χρήματα μου ..

 

thanos63196, τί έγινε τελικά με την παραγγελία σου;;

Link to comment
Share on other sites

δεν μας λεει ομως τι παγιο πρεπει να πληρωνεις τον μηνα για να το παρεις 127 δολαρια. απο οτι ειχα ακουσει το παγιο ειναι κοντα στα 100 δολαρια το μηνα με συμβολαιο 2 χρονων.
iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

δεν μας λεει ομως τι παγιο πρεπει να πληρωνεις τον μηνα για να το παρεις 127 δολαρια. απο οτι ειχα ακουσει το παγιο ειναι κοντα στα 100 δολαρια το μηνα με συμβολαιο 2 χρονων.

 

Εννοείτε ότι θα παίζει πολύ υψηλό πάγιο τι είναι χαζοι να τα χαρίζουν και αν όχι 100 50 θα είναι σίγουρα

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι θα είσαι μια χαρά! Κανενα προβλημα!
Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

http://www.ebay.co.uk/itm/NEW-SIM-FREE-UNLOCKED-APPLE-iPHONE-5-A1429-A6-CHIP-iOS-6-16GB-4G-LTE-WHITE-PHONE-/190765812156?pt=UK_Mobile_Phones&hash=item2c6a8749bc

Επειδή είμαι εντελώς άσχετη, αλλά θα ήθελα να αγοράσω το iphone από το ebay θα ήθελα να με βοηθήσετε. Αυτό που είναι στο link που σας έστειλα είναι καλό? εννοώ θα είναι ξεκλείδωτο?θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω κανονικά στην Ελλάδα??

Link to comment
Share on other sites

με την παρακατω ισοτιμια,δεν συμφαιρει σε καμια περιπτωση..

υπαρχουν ενα σωρο να βρεις απο ελλαδα με αποδειξη χωρις αναμονη κτλ..

 

http://www.xe.com/ucc/convert/?Amount=570&From=GBP&To=EUR

Link to comment
Share on other sites

ναι,μπορει να χρησιμοποιηθει κανονικοτατα ελλαδα,ειναι factory unlocked το συγκεκριμενο.
Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω και κάτι άλλο!Τι είναι η GSM function? Αυτή ουσιαστικά παίζει ρόλο για το αν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις Ελλάδα? Και αν τ κινητό που βρίσκω στο Ιντερνετ γράφει αυτό :" A Nano-SIM card is needed to activate the GSM function of this device" δεν θα έχω θέμα έτσι? Το ξέρω σε κάποιους ακούγονται εντελώς χαζές οι ερωτήσεις μου αλλά δεν έχω και κανέναν άλλο να ρωτήσω!
Link to comment
Share on other sites

Με το παραπάνω εννοεί οτι θα χρειαστεί να πάρεις την νέα Νάνο-σιμ που βγαίνει αποκλειστικά για το 5αρι.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

Κάνω αυτό το ποστ για να κατατοπίσω όσους σκέφτονται να αγοράσουν iphone 5 απο Αμερική καθώς εχθές παρέλαβα το νέο μου iphone με τον παραπάνω τρόπο απο φίλο που πήγε ταξίδι στη Νέα Υόρκη.

 

1. Μιλάμε πάντα για την Έκδοση της Verizon και όχι για την απλή unlocked συσκευή που έχει το apple store καθώς ναι μεν θα παίζει αλλα δεν θα υποστηρίζει 4G όταν έρθει η ώρα.

 

2. Η συσκευή αυτή μπορεί να αγοραστεί χωρίς να δώσετε κανένα λογαριασμό στον υπάλληλο για το αν είστε συνδρομητής verizon ή όχι. Ούτως ή αλλως η apple στο site της γράφει για την έκδοση της verizon "Existing Verizon Wireless customers who do not qualify for a carrier-subsidized discounted iPhone pricing can also purchase a full-price phone activated to their existing contract without extending their contract duration.". Πράγμα που σημαίνει οτι μπορείτε να το αγοράσετε χωρίς συμβόλαιο και χωρίς να δώσετε το υποτιθέμενο verizon νούμερο σας στον υπάλληλο κτλ .

 

3. Η τιμή του απο Νέα Υόρκη είναι 649+taxes = 706,6$=535€ με την τρέχουσα ισοτιμία. Αν κάποιος το αγοράσει πχ απο το oregon που είναι tax free, το παίρνει 495€.

 

4. Βασικό που εγώ όταν έψαχνα δεν βρήκα σχετική πληροφορία : Δεν χρειάζεται η πρώτη ενεργοποίηση να γίνει με κάρτα Verizon. Εγώ όπως το έβγαλα απο το κουτί του στην Ελλάδα, του κούμπωσα κατευθείαν πάνω την κάρτα cosmote και έπαιξε κανονικότατα. Πρίν το κάνω αυτό μου ελεγε "Please activate your iphone...if the problem persists call verizon κτλ". Επομένως κομπλέ και με αυτό.

 

5. Με το ρεύμα δεν έχετε κανένα πρόβλημα. Εγώ του έβαλα τον φορτιστή απο το iphone 4 με το καλώδιο του iphone 5 και φορτίζει κανονικότατα. Άλλωστε αν διαβάστε να ηλεκτρονικά στοιχεία των φορτιστών, είναι ακριβώς τα ίδια και στους αμερικανικούς και στους ευρωπαικούς. Για να μην πάει χαμένος ο αμερικανικός φορτιστής, με ένα απλο ανταπτοράκι κάνετε δουλεια.

 

6. Με το τελωνείο δεν έπαιξε κανένα πρόβλημα και γενικότερα στο αεροδρόμιο είναι πολύ δύσκολο να παίξει πρόβλημα καθώς δεν υπάρχουν πλέον απευθείας πτήσεις για ΝΥ με αποτέλεσμα η επιστροφή να γίνεται απο ευρωπαϊκούς προορισμούς σε gates εντός Σένγκεν που δεν υπάρχουν τελωνειακοί. Ακόμα και αν υπάρχουν, το μόνο που πρέπει να προσέξετε, είναι μόλις παραλάβετε τις βαλίτσες να βγάλετε τα αυτοκόλλητα που δείχνουν οτι έρχεστε απο Αμερική και να αφήσετε αυτα απο Γαλλία. Επομένως σε ενδεχόμενη ερώτηση "απο που έρχεστε", απαντάτε απο Γαλλία κια τελειώνει το παραμύθι.

 

7. Επειδη παρέλαβα τη συσκευή τη μέρα των Χριστουγέννων και δεν είχα nano sim, ακολούθησα αυτον τον

για να κάνω τη μετατροπή της micro sim σε nano sim επιτυχώς. Αύριο θα παραλάβω και την επίσημη nano μιας και θα πάω στην cosmote.

 

Αυτά για την ώρα, ερωτήσεις δεκτές και φυσικά αν θυμηθώ οτιδήποτε άλλο θα το προσθέσω.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Critter, ευχαριστώ (και εγώ και άλλοι φαντάζομαι) για την ανάρτησή σου. Αυτήν την στιγμή είναι ένας φίλος μου NY και του έχω δώσει χρήματα για να μου πάρει και εμένα το αμερικάνικο Α1429. ΌΛΕΣ τις απορίες που είχα όταν είχα αρχίσει να ψάχνω το θέμα τις απάντησες με ένα ποστ. Και όντως αυτό που με έκαιγε περισσότερο ήταν τα υπ' αριθμόν 2 και 4 του ποστ σου. Μιλάμε έχω λιώσει σε φόρουμ ελληνικά και ξένα 2 μήνες τώρα. Ελπίζω και εγώ Κυριακή να το έχω στα χέρια μου! Και πάλι μπράβο.

Καλορίζικο το 5άρι σου!

 

PS: Άν πήρες το μαύρο, πώς το βλέπεις από σημάδια στο αλουμίνιο κλπ;;

PS2: Έχεις ψάξει και το θέμα της εγγύησης, γιατί ούτε εκεί έχω βγάλει συμπέρασμα;

Edited by Kostadinho
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Critter, ευχαριστώ (και εγώ και άλλοι φαντάζομαι) για την ανάρτησή σου. Αυτήν την στιγμή είναι ένας φίλος μου NY και του έχω δώσει χρήματα για να μου πάρει και εμένα το αμερικάνικο Α1429. ΌΛΕΣ τις απορίες που είχα όταν είχα αρχίσει να ψάχνω το θέμα τις απάντησες με ένα ποστ. Και όντως αυτό που με έκαιγε περισσότερο ήταν τα υπ' αριθμόν 2 και 4 του ποστ σου. Μιλάμε έχω λιώσει σε φόρουμ ελληνικά και ξένα 2 μήνες τώρα. Ελπίζω και εγώ Κυριακή να το έχω στα χέρια μου! Και πάλι μπράβο.

Καλορίζικο το 5άρι σου!

 

PS: Άν πήρες το μαύρο, πώς το βλέπεις από σημάδια στο αλουμίνιο κλπ;;

PS2: Έχεις ψάξει και το θέμα της εγγύησης, γιατί ούτε εκεί έχω βγάλει συμπέρασμα;

 

Ευχαριστώ φιλαράκι μου. Με το καλό να υποδεχτείς και το δικό σου.

 

Δεν πήρα το μαύρο ακριβώς γιατί έχω διαβάσει οτι υπάρχει το συγκεκριμένο πρόβλημα αλλα ούτως ή αλλώς ήταν η σειρά του άσπρου (έχω αλλάξει 4 iphone και τα παίρνω εναλλάξ :p). Αυτο που πρέπει να προσέξεις στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι να του βάλεις μαλακή θήκη σιλικόνης. Λογικά πάντως θα έχει να κάνει με την παρτίδα.

 

Με την εγγύηση αυτό που κατάλαβα ψάχνοντας είναι ότι η apple δεν σε αφήνει ξεκρέμαστο απλά θα πρέπει να περάσεις μια μίνι ταλαιπωρία επικοινωνίας μαζί τους μιας και δεν υπάρχει επίσημο service στην Ελλάδα. Θα πρέπει να τους στείλεις e-mail του στυλ "έμενα στη NY και πλέον είμαι στην Ελλαδα και έχω το Χ πρόβλημα"...και στη συνέχεια απότι φαίνεται επικοινωνούν με τον reseller στην Ελλάδα και το fixάρουν". Στην ακραία περίπτωση το στέλνεις ταχυδρομικά στο service άλλης Ευρωπαικής χώρας όπως η Γερμανια που η εγγύση ισχύει κανονικά και με το νόμο. Είναι πάντως ένα θέμα που εύχομαι να μην μου χρειαστεί. Παρόλα αυτά όταν έρθει η ώρα, θα αγόρασω τον πρόσθετο χρόνο εγγύησης.

 

Πές στον φίλο σου να ανοίξει οπωσδήποτε τη συσκευή πριν στη φέρει και να το λειτουργήσει λίγο για να είσαι σίγουρος ότι είναι μηχανικά κομπλέ. Θα χάσεις τη χαρά του unboxing αλλά αξίζει αυτή η κίνηση.

 

Για οποιαδήποτε άλλη απορία είμαι εδώ να βοηθήσω!

Edited by Critter
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...