Jump to content

[iOS 2] Activate / Jailbreak / Unlock για iPhone 3G


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά μην έχετε πολλές ελπίδες. Η 2.2.1 βγήκε ευσπεσμένα(?) από την Apple για να καλύψει τις τρύπες του unlock. Κ τα καλύψαν πολύ καλά όπως λέει κ η devTeam. Περιμένουν νέο update μπας κ μπορέσουν εκεί να κάνουν τίποτα. Είναι κ απασχολημένοι με το jailbreak του ipt2g οπότε δεν το πολυ παλευουν
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 930
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά μην έχετε πολλές ελπίδες. Η 2.2.1 βγήκε ευσπεσμένα(?) από την Apple για να καλύψει τις τρύπες του unlock. Κ τα καλύψαν πολύ καλά όπως λέει κ η devTeam. Περιμένουν νέο update μπας κ μπορέσουν εκεί να κάνουν τίποτα. Είναι κ απασχολημένοι με το jailbreak του ipt2g οπότε δεν το πολυ παλευουν

 

Αμφιβάλω αν τελικά δε μπορεί να ξεκλειδωθεί...σίγουρα κάτι θα βρούνε γιατί νομίζω ότι δε συμφέρει ούτε την ίδια την Apple.

 

Δε μπορούμε να κάνουμε downgrade το firmware & modem version?

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι τωρα... το πηγα στο μαγαζι που το πηρα (kinitomania.gr) και μου το εφτιαξαν (δεν ξερω αν απλα μου αλλαξαν το τηλεφωνο..) και εχει 2.28.00 με 2.2.1.

το θεμα ειναι οτι βαζω την sim μεσα, με αφηνει και στο μενου κανονικα, βαζω pin, και ολα οκ, αλλα δεν εχω σημα..... ειδα το yellowsn0w ειναι περασμενο, αλλα δεν εχω καθολου σημα πουθενα. τι μπορει να φταιει? να τους παρω τηλεφωνο παλι?

-->pvinis<--
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι τωρα... το πηγα στο μαγαζι που το πηρα (kinitomania.gr) και μου το εφτιαξαν (δεν ξερω αν απλα μου αλλαξαν το τηλεφωνο..) και εχει 2.28.00 με 2.2.1.

το θεμα ειναι οτι βαζω την sim μεσα, με αφηνει και στο μενου κανονικα, βαζω pin, και ολα οκ, αλλα δεν εχω σημα..... ειδα το yellowsn0w ειναι περασμενο, αλλα δεν εχω καθολου σημα πουθενα. τι μπορει να φταιει? να τους παρω τηλεφωνο παλι?

 

Τι είχες πριν?

Link to comment
Share on other sites

Αμφιβάλω αν τελικά δε μπορεί να ξεκλειδωθεί...σίγουρα κάτι θα βρούνε γιατί νομίζω ότι δε συμφέρει ούτε την ίδια την Apple.

 

Δε μπορούμε να κάνουμε downgrade το firmware & modem version?

 

Όπως μπορείς να διαβάσεις και στο post μου το οποίο παρέθεσες λίγο πιο πίσω, δεν μπορεί να γίνει downgrade στο baseband του 3G, με κανένα τρόπο - τουλάχιστον προς το παρόν. Το firmware μπορείς να το κατεβάσεις αλλά δεν έχει κανένα απολύτως νόημα εφόσον μπορείς να κάνεις jailbreak την έκδοση 2.2.1.

 

Για να ξεκαθαρίσουμε για μία τελευταία φορά το φλέγον ζήτημα του 3G: unlock σημαίνει ξεκλείδωμα και σχετίζεται με το baseband. Jailbreak σημαίνει δυνατότητα για επέμβαση στα "ενδότερα" του συστήματος και σχετίζεται με το firmware. Τα εξαρτήματα από τα οποία είναι κατασκευασμένο το 3G επιτρέπουν jailbreak μέσω pwn για οποιαδήποτε έκδοση firmware κυκλοφορεί και πρόκειται να κυκλοφορήσει στο μέλλον. Αντίστοιχα, τα εξαρτήματα δικτύου στο 3G είναι πολύ περισσότερο ασφαλή από εκείνα στο 2G και ως εκ τούτου η dev team δεν έχει καταφέρει ακόμη να βρει κάποιον τρόπο για να αφαιρέσει τους ελέγχους αποτελεσματικά και δια παντός όπως συνέβηκε στην περίπτωση του 2G.

 

Επίσης, δεν είναι δυνατό να πιστεύετε ότι μία εταιρεία η οποία διπλοτριπλοκλειδώνει τα προϊόντα της κατά βάθος προάγει ενέργειες όπως το jailbreak και το unlock. Φυσικά και δεν το κάνει για τον απλούστατο λόγο ότι χάνει χρήματα. Δεν έχει νόημα αν θα πουλήσει μερικές παραπάνω συσκευές, τα χρήματα τα οποία χάνονται από την εγκατάσταση σπασμένων εφαρμογών είναι πολύ περισσότερα. Επιπλέον, έχει να αντιμετωπίσει και την γκρίνια των εταιρειών κινητής οι οποίες επιχορηγούν τις συσκευές στους πελάτες, ρίχνοντας την τιμή στα 199$, με αντάλλαγμα τα συμβόλαια με αυτούς για 2 χρόνια. Ακόμη και οι δημιουργοί των σπασμένων εφαρμογών δεν είναι ικανοποιημένοι με την παρούσα κατάσταση και γι' αυτό η rip dev μάλλον θα κάνει χρυσές δουλειές με το kali.

 

να ρωτησω κατι τωρα... το πηγα στο μαγαζι που το πηρα (kinitomania.gr) και μου το εφτιαξαν (δεν ξερω αν απλα μου αλλαξαν το τηλεφωνο..) και εχει 2.28.00 με 2.2.1.

το θεμα ειναι οτι βαζω την sim μεσα, με αφηνει και στο μενου κανονικα, βαζω pin, και ολα οκ, αλλα δεν εχω σημα..... ειδα το yellowsn0w ειναι περασμενο, αλλα δεν εχω καθολου σημα πουθενα. τι μπορει να φταιει? να τους παρω τηλεφωνο παλι?

 

Το baseband δεν υποβαθμίζεται, έλεγξε το imei και θα δεις ότι πρόκειται για άλλη συσκευή. Για πολλοστή φορά, το yellowsn0w δεν δουλεύει με pin ενεργοποιημένο.

Link to comment
Share on other sites

το yellowsn0w δεν δουλεύει με pin ενεργοποιημένο.

ναι αλλα προσπαθω να το βγαλω, απο τα settings, το παω στο off, μου ζηταει το pin, και αφου το βαλω απλα γραφει saving... και μενει εκει... κανω κατι λαθος?

-->pvinis<--
Link to comment
Share on other sites

Χμμ... δεν ξέρω γι' αυτό.

 

Δοκίμασε να βγάλεις το pin χρησιμοποιώντας κάποια άλλη συσκευή ή να απεγκαταστήσεις το yellowsn0w και να το ξαναπεράσεις μετά που θα βγάλεις το pin από το iphone.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω το 3G και δεν ξέρω, υποθέτω πως ναι...

 

Μπορείς να δοκιμάσεις άφοβα, το yellowsn0w είναι απλά ένα πακέτο από cydia που μπορείς να εγκαταστήσεις/απεγκαταστήσεις ανά πάσα στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Όπως μπορείς να διαβάσεις και στο post μου το οποίο παρέθεσες λίγο πιο πίσω, δεν μπορεί να γίνει downgrade στο baseband του 3G, με κανένα τρόπο - τουλάχιστον προς το παρόν. Το firmware μπορείς να το κατεβάσεις αλλά δεν έχει κανένα απολύτως νόημα εφόσον μπορείς να κάνεις jailbreak την έκδοση 2.2.1.

 

Για να ξεκαθαρίσουμε για μία τελευταία φορά το φλέγον ζήτημα του 3G: unlock σημαίνει ξεκλείδωμα και σχετίζεται με το baseband. Jailbreak σημαίνει δυνατότητα για επέμβαση στα "ενδότερα" του συστήματος και σχετίζεται με το firmware. Τα εξαρτήματα από τα οποία είναι κατασκευασμένο το 3G επιτρέπουν jailbreak μέσω pwn για οποιαδήποτε έκδοση firmware κυκλοφορεί και πρόκειται να κυκλοφορήσει στο μέλλον. Αντίστοιχα, τα εξαρτήματα δικτύου στο 3G είναι πολύ περισσότερο ασφαλή από εκείνα στο 2G και ως εκ τούτου η dev team δεν έχει καταφέρει ακόμη να βρει κάποιον τρόπο για να αφαιρέσει τους ελέγχους αποτελεσματικά και δια παντός όπως συνέβηκε στην περίπτωση του 2G.

 

Επίσης, δεν είναι δυνατό να πιστεύετε ότι μία εταιρεία η οποία διπλοτριπλοκλειδώνει τα προϊόντα της κατά βάθος προάγει ενέργειες όπως το jailbreak και το unlock. Φυσικά και δεν το κάνει για τον απλούστατο λόγο ότι χάνει χρήματα. Δεν έχει νόημα αν θα πουλήσει μερικές παραπάνω συσκευές, τα χρήματα τα οποία χάνονται από την εγκατάσταση σπασμένων εφαρμογών είναι πολύ περισσότερα. Επιπλέον, έχει να αντιμετωπίσει και την γκρίνια των εταιρειών κινητής οι οποίες επιχορηγούν τις συσκευές στους πελάτες, ρίχνοντας την τιμή στα 199$, με αντάλλαγμα τα συμβόλαια με αυτούς για 2 χρόνια. Ακόμη και οι δημιουργοί των σπασμένων εφαρμογών δεν είναι ικανοποιημένοι με την παρούσα κατάσταση και γι' αυτό η rip dev μάλλον θα κάνει χρυσές δουλειές με το kali.

 

Φιλικά πάντα, το iPhone έχει φτάσει εδώ που έχει φτάσει επειδή υπάρχει η δυνατότητα να το ξεκλειδώσεις! Η Apple έχει κάνει χρυσές δουλειές! Είχες δει ποτέ κόσμο να φέρνει με το σωρό κινητά από το εξωτερικό?? Πάντως δε ξέρω και πολλούς που έχουν δώσει χρήματα για ολοκαίνουριο, ξεκλείδωτο iPhone από τη Vodafone.

 

Άλλωστε, η Apple δεν έχει καταφέρει να "κλειδώσει" το j/b με το οποίο κατεβάζεις δωρεάν εφαρμογές, νομίζω ότι αυτό μπροστά στο unlock του baseband είναι πιο σημαντικό.

 

Τέσπα...περιμένω, δεν έχω τι άλλο να κάνω...όταν το πήρα δεν είχε ιδέα ο τύπος ότι το είχε κάνει update και στο baseband.

 

Αυτές οι sim που κυκλοφορούν κάνουν τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

Φιλικά πάντα, το iPhone έχει φτάσει εδώ που έχει φτάσει επειδή υπάρχει η δυνατότητα να το ξεκλειδώσεις!

 

Σε αυτό θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω, το iPhone έφτασε μέχρι εδώ γιατί είναι μία πρωτοποριακή συσκευή με δυνατό λειτουργικό. Το jailbreak συμπληρώνει τις απαιτήσεις του συνόλου των χρηστών από τη συσκευή αλλά είμαι σίγουρος ότι οι παλαιότεροι χρήστες θα συμφωνήσουν πως δεν είναι τόσο απαραίτητο όσο πριν την δημιουργία του App Store.

 

Άλλωστε, η Apple δεν έχει καταφέρει να "κλειδώσει" το j/b με το οποίο κατεβάζεις δωρεάν εφαρμογές, νομίζω ότι αυτό μπροστά στο unlock του baseband είναι πιο σημαντικό.

 

Κι όμως, τα κατάφερε - ή τουλάχιστον το πάλεψε :). Το iPod touch 2G μέχρι πρόσφατα παρέμεινε "jailed" και σίγουρα το επόμενο iPhone θα κλείσει και τις υπόλοιπες "τρύπες" του 3G. Αυτό δεν σημαίνει φυσικά ότι δεν θα καταφέρει κάποιος να το σπάσει, δεν υπάρχει λογισμικό που να είναι απόρθητο.

 

Αυτές οι sim που κυκλοφορούν κάνουν τίποτα?

 

Είναι σίγουρα καλύτερες από το τίποτα αλλά δεν μπορούν να αντικαταστήσουν το software unlock.

Link to comment
Share on other sites

τελικα τα ακταφερα με το yellowsn0w.. το εβγαλα, εβγαλα το πιν και το ξαναεβαλα και ολα οκ!! ευχαριστω παρα πολυ.

(κατι λιγο ασχετο... το ξυπνητηρι δεν δουλευει με το iphone κλειστο? Oo )

-->pvinis<--
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω, το iPhone έφτασε μέχρι εδώ γιατί είναι μία πρωτοποριακή συσκευή με δυνατό λειτουργικό. Το jailbreak συμπληρώνει τις απαιτήσεις του συνόλου των χρηστών από τη συσκευή αλλά είμαι σίγουρος ότι οι παλαιότεροι χρήστες θα συμφωνήσουν πως δεν είναι τόσο απαραίτητο όσο πριν την δημιουργία του App Store.

 

Έτσι ακριβώς είναι...και γιαυτό είναι τόσο μα τόσο δημοφιλές. Αν όμως δεν υπήρχε αυτή η διαδικασία καθόλου, δε πιστεύεις ότι ίσως να υπήρχαν σίγουρα σημαντικά λιγότερα iPhone? :)

 

Είναι σίγουρα καλύτερες από το τίποτα αλλά δεν μπορούν να αντικαταστήσουν το software unlock.

 

Να δοκιμάσω καμιά turbosim? Μου είπαν ότι έχει αποτελέσματα. Θα ξεκλειδώσει κανονικά ή πιθανόν να έχω κάποιο πρόβλημα γενικά ή αργότερα? Ζητώ την έμπειρη άποψή σου, γιατί καταλαβαίνεις ότι (είμαι εντελώς αρχάριος για ότι έχει να κάνει με το iPhone) το έχω αγοράσει από ebay και τώρα απλά το κοιτάω.

 

Ο αδερφός μου από την άλλη έχει το Ελληνικό ξεκλείδωτο, αν μπω με WinSCP και κάνω τα πάντα copy/paste, δε το ξεκλειδώνει ε? :lol: (λίγο χιούμορ κάνω)

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς είναι...και γιαυτό είναι τόσο μα τόσο δημοφιλές. Αν όμως δεν υπήρχε αυτή η διαδικασία καθόλου, δε πιστεύεις ότι ίσως να υπήρχαν σίγουρα σημαντικά λιγότερα iPhone? :)

 

Όχι :p

 

Πέρα από την πλάκα, δεν έχει νόημα να κάνουμε υποθετικές συζητήσεις. Το jailbreak είναι μία πραγματικότητα συνυφασμένη με τη συσκευή από την πρώτη στιγμή της κυκλοφορίας της, τόσο που είναι δύσκολο κάποιες φορές να το διαχωρίσουμε από την γενικότερη λειτουργία της.

 

Ωστόσο, μου φαίνεται δύσκολο να επιλέγει κάποιος το iPhone με κριτήριο το WinterBoard, το SwirlyMMS, το xGPS, το Cycorder, το BiteSMS, το dTunes, το MXTube, το Chronus, το Terminal κ.ο.κ. Όπως μου φαίνεται περίεργο να αυξηθούν οι πωλήσεις της συσκευής αν και εφόσον κυκλοφορήσει κάποτε το iBluetooth. Πρόκειται, αναμφίβολα, για δημοφιλείς εφαρμογές αλλά σίγουρα δεν μπορούν να αποτελούν κριτήρια για την επιλογή συσκευής. Κάποιος που τις έχει ως κριτήρια ίσως να έπρεπε να έχει επιλέξει εξ αρχής μία άλλη συσκευή και όχι το iPhone.

 

Ακόμη και για το ελληνικό πληκτρολόγιο, δεν μπορώ να φανταστώ ότι κάποιος επιλέγει το iPhone με κριτήριο ότι θα το κάνει jailbreak για να περάσει ελληνικά. Το επιλέγει με την ελπίδα σύντομα να υπάρξει επίσημη υποστήριξη και συμβιβάζεται στο μεταξύ με το jailbreak.

 

Να δοκιμάσω καμιά turbosim? Μου είπαν ότι έχει αποτελέσματα. Θα ξεκλειδώσει κανονικά ή πιθανόν να έχω κάποιο πρόβλημα γενικά ή αργότερα? Ζητώ την έμπειρη άποψή σου, γιατί καταλαβαίνεις ότι (είμαι εντελώς αρχάριος για ότι έχει να κάνει με το iPhone) το έχω αγοράσει από ebay και τώρα απλά το κοιτάω.

 

Δεν έχεις να χάσεις κάτι, ψάξε για μία turbosim που να ανταποκρίνεται στην έκδοση baseband που έχεις αυτή τη στιγμή στη συσκευή. Η λήψη δεν είναι η καλύτερη δυνατή, η κατανάλωση στην μπαταρία κάπως αυξημένη αλλά τουλάχιστον θα το λειτουργείς και ως τηλέφωνο.

 

Ο αδερφός μου από την άλλη έχει το Ελληνικό ξεκλείδωτο, αν μπω με WinSCP και κάνω τα πάντα copy/paste, δε το ξεκλειδώνει ε? :lol: (λίγο χιούμορ κάνω)

 

Δυστυχώς και κλειδαρά να καλέσεις... :fool: :lock:

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις να χάσεις κάτι, ψάξε για μία turbosim που να ανταποκρίνεται στην έκδοση baseband που έχεις αυτή τη στιγμή στη συσκευή. Η λήψη δεν είναι η καλύτερη δυνατή, η κατανάλωση στην μπαταρία κάπως αυξημένη αλλά τουλάχιστον θα το λειτουργείς και ως τηλέφωνο.

 

Αυτό ήθελα να ρωτήσω...τι άλλα limitations θα έχω? Κάποιο software θέμα, υπάρχει για παράδειγμα? Υπάρχει περίπτωση να έχω κάποια προβλήματα με το τηλέφωνο ή να χάσω κάποια features?

 

Εν ολίγοις, κάνουν δουλειά αυτές ή είναι κανένα scam? :)

 

Τέλος, μόνο από το εξωτερικό μπορώ να τη βρω ή τις πουλάνε πουθενά και στην Ελλάδα?

 

Σκέφτομαι να το κάνω έστω προσωρινά όσπου να βγει κανένα unlock ή κανένα καινούριο baseband που θα γίνεται unlock.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ελεος μεχρι χτες δουλεβε μια χαρα με το yellosnow, σημερα που εκανα update το swirly mms και αρα reboot τη συσκευη δε λεει να ξεκλειδωσει με τιποτα το 3g οτι και να κανω. το σβηνω το yellosnow το 3αναπερναω, βγαζω τη σιμ την ξαναβαζω, φλαιτ μοουντ και ολα και παλι τιποτα. ΕΛΕΟΣ!!!!! Τι να κανω;;; πλσ οχι ρεστορ παλι...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εχω ένα πρόβλημα σοβαρό...Μετά απο jailbreak σε 3g ελληνικό....σε 2.2.1 αμέσως βάζω το repo του ftp4u.gr για ελληνικά και μετα το κινητό κρασάρει. και δε μπενει πουθενά.ουτε στα settings oute se tpt allo..πατάω να ανοίξω οτιδήποτε και με επιστρέφει πάλι στην home οθόνη...το κλεινω και το ξανα ανοίγω και μου κολλάει στην μαυρη οθόνη με το logo και την κλεψύθρα να γυρνάει συνέχεια έπειτα να ξανα κάνει reset μονο του...Τι φταίει?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εχω ένα πρόβλημα σοβαρό...Μετά απο jailbreak σε 3g ελληνικό....σε 2.2.1 αμέσως βάζω το repo του ftp4u.gr για ελληνικά και μετα το κινητό κρασάρει. και δε μπενει πουθενά.ουτε στα settings oute se tpt allo..πατάω να ανοίξω οτιδήποτε και με επιστρέφει πάλι στην home οθόνη...το κλεινω και το ξανα ανοίγω και μου κολλάει στην μαυρη οθόνη με το logo και την κλεψύθρα να γυρνάει συνέχεια έπειτα να ξανα κάνει reset μονο του...Τι φταίει?

 

Το πληκτρολογιο του ftp4u.gr δεν κανει για 2.2.1! και εγω την ειχα πατησει και μετα το διαβασα στο site.:O

Link to comment
Share on other sites

Βοήθειααααα!!!

 

Έκανα update και πήγα να βάλω την 2.2.1 για να παίξει σωστά η RebelSIM και τώρα μου ζητάει την την SIM που είχε το τηλέφωνο και δε προχωράει!! Έχει βγάλει το slide for emergency και στο iTunes γράφει the SIM card inserted in this iPhone does not seem to be supported....please insert the SIM that came with your iphone.

 

Τι κάνωωωωω? Την έκανα τη χαζομάρα?

 

 

 

Όλα ΟΚ...έψαξα στο google και βρήκα ένα τρόπο κρατόντας το Home 10 δευτερόλεπτα, μετά έβαλα το USB και μετά μπήκε το κινητό σε recovery. Έκανα shift+restore και πέρασα την 2.2.1 restore. Μετά quickpwn και όλα ΟΚ :D

Link to comment
Share on other sites

Νικο!!!!!!!!!!

δηλαδη οκ εχεις κινητο και δεχεσαι κλησεις;!!!!!;;;;;;

 

ετσι ετσι.....

 

Δεν έχω μόνο cellular data network και 3G. :(

 

Το ψάχνω κι αυτό...κανείς καμιά πρόταση?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

έχω το ξεκλείδωτο 3G,το είχα jailbreak μέχρι την 2.2,πήγα 2.2.1 και προσπάθησα να κάνω ξανά την διαδικασία για να περάσω Ελληνικά,αποτέλεσμα συνδέομαι με το pwnage 2.2 κατέβασα την 1.2_2.2.1_5H11 Restore,ipsw αλλά στην διαδικασία δεν την αναγνωρίζει την 2.2.1 και βγάζει μόνο την 2.2 που έχω από πρίν δοκίμασα χειροκίνητα αλλά πάλι τα ίδια!!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις το τελευταίο pwnage tool;

 

καλησπέρα

ναι βάση τις σελίδας της dev έχω την τελευταία 22.1.dmg μάλιστα είδα ότι μόνο αυτή είναι 2.2.1 η quikpwn έχει μέχρι 2.2

δουλεύω σε mac os 10.4 και 10.5

όπως λέω το παλιό ipsw το βρίσκει το καινούργιο ούτε χειροκίνητα

η συσκευή είναι πλέον 2.2.1 (5Η11)

modem firmware 02.30.03

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...