Jump to content

Ξεκλείδωμα BlackBerry (simlock)


subdub2008_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

κινδυνεύοντας να σας κουράσω:p

πατάω

options...advanced options...sim card...MEPD...

 

Kai είναι όλα disabled εκτός network που είναι active..

??κλειδωμένο?

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 89
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

κινδυνεύοντας να σας κουράσω:p

πατάω

options...advanced options...sim card...MEPD...

 

Kai είναι όλα disabled εκτός network που είναι active..

??κλειδωμένο?

Ναι

 

Φιλικά

Unlock All Mobile Phones , Modem .

Repair Boot HTC , Samsung , LG ...

Ανάκτηση επαφών από νεκρά τηλέφωνα .

Info msn : e-gsmshop@hotmail.com

Link to comment
Share on other sites

ρώτησα γιατί εδώ βλέπω μόνο το enabled σαν κλείδωμα

 

http://www.blackberry-experts.net/forum/%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1

:confused:

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

ρώτησα γιατί εδώ βλέπω μόνο το enabled σαν κλείδωμα

 

http://www.blackberry-experts.net/forum/%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1

:confused:

Καλησπέρα

Όταν το ξεκλειδώσεις δεν θα είναι active .

 

Φιλικά

Unlock All Mobile Phones , Modem .

Repair Boot HTC , Samsung , LG ...

Ανάκτηση επαφών από νεκρά τηλέφωνα .

Info msn : e-gsmshop@hotmail.com

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά:)

για την ώρα με βλέπω μετά την εξεταστική να ασχολούμαι.

σε κανα 25αήμερο..

θα σας πω εξελίξεις:p

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παιδιά καλησπέρα και καλώς σας βρήκα.δεν ήθελα να κάνω το σπαστικό να ανοίξω κι άλλο ένα θέμα οποτε είπα να πω το πρόβλημα μου σε αυτό το tread μιας και είναι σχετικό.έχω το blackberry curse 9000 το οποιο μου λέει invlaild sim τα κλασικά πράγματα.καλά μέχρι εδώ.τα προβλήματα που παρουσιάζω είναι ότι στην επιλογή sim card που λένε οι οδηγίες να πάω στο sait που δίνετε πιο πάνω εμενα δεν μου εμφανίζεις τίποτα τίποτα μα τίποτα ούτε με αφήνει να πληκτρολογήσω τίποτα.

Ensure a SIM Card is inserted

Go to ‘Manage Connections’

Click on ‘Turn All Connections Off’

Go to ‘Options’

Click on ‘Advanced Options’

Click on ‘SIM Card’

μέχρι εδώ φτάνω.

επίσης από τα alt+shift+R και τους άλλους συνδυασμούς που δίνει για το mep εμενα δεν λειτουργεί τίποτα..μπορείτε να βοηθήσετε κάπως..και συγγνώμη και πάλι για την ενόχληση από το πρώτο post μου..

 

θέλω να πάρω τον κωδικό αλλα δεν θέλω να δώσω τσάμπα χρήματα

ευχαριστώ εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Εκεί που είσαι γράψε MEPD όπως στο γράφω με κεφαλαία αγγλικά! Δεν σου εμφανίζει τίποτα κατά την πληκτρολόγηση αλλά μόλις τελειώσεις θα σου βγάλει ένα μενού...

 

Στο μενού αυτό γράφεις MEP2 με κεφαλαία αγγλικά και πάλι δεν σου βγάζει τίποτα κατά την πληκτρολόγηση (δηλαδή γράφεις αόρατα ένα πράγμα)...

 

Μετά σου ζητάει τον κωδικό... στείλε μου πμ

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

γεια σας παιδια,

σημερα απεκτησα ενα μεταχειρισμενο blackberry torch 9800 απο εναν γνωστο μου.....εβαλα τη δικια μου SIM και μου λεει να τοποθετησω SIM ενω την εχω βαλει.....

το περιεργο που παρατηρισα επισης ειναι οτι δεν μου ζητησε το PIN της SIM οπως τα κανουν τα υπολοιπα κινhτα.....

μεσα στις ρυθμισεις ειδα οτι υπαρχει ηδη PIN 16bit μορφης με 8 ψηφια περιπου, σαν αυτα αυτα που εχε3τε πολλοι στις υπογραφες σας.....

επισης το κινητο ειναι ξεκλειδωτο για providers το τσεκαρα στο optios-SIM πατωντας mepd και μου τα εβγαλε ολα disabled

any ideas???

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε μια άλλη sim να δεις αν λειτουργεί. Πολύ πιθανό να χρειάζεται αντικατάσταση η sim κάρτα σου λόγω παλαιότητας/ασυμβατότητας, οπότε επισκέπτεσαι ένα κατάστημα του παρόχου σου.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε μια άλλη sim να δεις αν λειτουργεί. Πολύ πιθανό να χρειάζεται αντικατάσταση η sim κάρτα σου λόγω παλαιότητας/ασυμβατότητας, οπότε επισκέπτεσαι ένα κατάστημα του παρόχου σου.

 

καταρχην ευχαριστω για την απαντηση σου, εχω ηδη δοκιμασει 4 διαφορετικες SIM (Vodafone & Cosmote) και παπαλα......

αλλη ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα σας.

Πρόσφατα αγόρασα ένα μεταχειρισμένο bb9900 σε άριστη κατάσταση αλλα βάζοντας τη κάρτα sim της cosmote μου αναγράφει: τοποθέτηση κάρτας sim. Δοκίμασα και με άλλη κάρτα sim με τα ίδια αποτελέσματα!

Σας παρακαλώ πολύ, αν μπορεί κάποιος ας με βοηθήσει...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Πρόσφατα αγόρασα ένα μεταχειρισμένο bb9900 σε άριστη κατάσταση αλλα βάζοντας τη κάρτα sim της cosmote μου αναγράφει: τοποθέτηση κάρτας sim. Δοκίμασα και με άλλη κάρτα sim με τα ίδια αποτελέσματα!

Σας παρακαλώ πολύ, αν μπορεί κάποιος ας με βοηθήσει...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Καλησπέρα

Πρώτα , πρώτα από που το αγόρασες ? Αν το πήρες από το εξωτερικό είναι κατά 99.99% κλειδωμένο σε δίκτυο .

Αν πάλι το αγόρασες από εδώ δοκίμασες να βάλεις κάρτα vodafone , wind ? ( γιατί δεν τοαναφέρεις ) .

Και να πω κάτι ακόμα ( τοέχω πεί αρκετές φορές ) . Μετά τις 10 αποτυχημένες προσπάθειες για να ξεκελιδώσει το τηλέφωνο βγαίνει άχρηστο προς το παρόν ( ακόμα δεν υπάρχει κάτι για αυτά τα τηλέφωνα ) .

Φιλικά

 

egsmshop

Unlock All Mobile Phones , Modem .

Repair Boot HTC , Samsung , LG ...

Ανάκτηση επαφών από νεκρά τηλέφωνα .

Info msn : e-gsmshop@hotmail.com

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω Vodafone ή Wind κάρτα sim για να δοκιμάσω.

Το παιδί που μου το πούλησε το είχε με vodafone απ'οτι μου είπε, αλλα προσπαθώ να τον πάρω τηλέφωνο και να επικοινωνήσω μαζί του αλλά δεν μου το σηκώνει!

Θα σου απαντήσω αύριο όταν θα κάνω τη δοκιμή...

Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω και να πώ...

 

Εντωμεταξύ, μόλις πηγαίνω στην ανίχνευση δικτύου, μου βγάζει όλα τα δίκτυα 2g και 3g: wind, cosmote, vodafone, αλλα μόλις πατάω πάνω στη cosmote, μου αναφέρει οτι θα είναι διαθέσιμη μόνο η υπηρεσία έκτακτης ανάγκης! Το τηλέφωνο ούτε pin της κάρτας sim μου ζητάει αλλα και συνεχίζει να αναγράφει τοποθέτηση κάρτας sim! :(

Edited by thief
Απαγορεύονται τα συνεχόμενα μηνύματα - παρακαλώ να χρησιμοποιείς την "τροποποίηση" κάτω από το αρχικό μήνυμα
Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξύ, μόλις πηγαίνω στην ανίχνευση δικτύου, μου βγάζει όλα τα δίκτυα 2g και 3g: wind, cosmote, vodafone, αλλα μόλις πατάω πάνω στη cosmote, μου αναφέρει οτι θα είναι διαθέσιμη μόνο η υπηρεσία έκτακτης ανάγκης! Το τηλέφωνο ούτε pin της κάρτας sim μου ζητάει αλλα και συνεχίζει να αναγράφει τοποθέτηση κάρτας sim! :(

Καλησπέρα και πάλι

Δεν πρόσεξα καλά το αρχικό μύνημα σου .

Αν σου γράφει τοποθέτηση κάρτας sim ενδεχομένος να μην βλέπει την κάρτα και το πρόβλημα να είναι αλλού και όχι στο κλείδωμα δικτύου .

Δοκίμασε αυτό που έγραψα στο pm και χωρίς κάρτα sim για να δεις αν είναι κλειδωμένο .

Φιλικά

 

egsmshop

Unlock All Mobile Phones , Modem .

Repair Boot HTC , Samsung , LG ...

Ανάκτηση επαφών από νεκρά τηλέφωνα .

Info msn : e-gsmshop@hotmail.com

Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησα τη διαδικασία αλλα δεν αναγράφεται τίποτα!

SIM Card: No Valid Sim card

Identify and Associations

αδειο λευκό φόντο

 

Στο σήμα δεξιά ψηλά μου αναγράφει SOS.

Δεν μπορώ να σου στείλω pm γι'αυτό γράφω εδώ. Μου αναφέρει μέχρι 10. Σε 120 λεπτά ξανά...:(

Edited by NickFun
Link to comment
Share on other sites

Το πήγα σε έναν τεχνικό σήμερα και το είδε

Μου είπε οτι η sim reader (tray sim) είναι σε άριστη κατάσταση.

Επίσης μου είπε οτι το κινητό είναι ξεκλείδωτο.

Οπότε το πρόβλημα είναι στη μητρική και οτι θα πρέπει να το ανοίξει για να δει που είναι το πρόβλημα αλλα έτσι θα χάσω την εγγύηση. Δεν ήξερε ακριβώς τι προβλημα έχει αλλα οτι είναι μάλλον πρόβλημα μητρικής χωρις να γνωρίζει που και τι γιατι δεν το ανοιξε! Απλα το έλεγξε.

Το πήρα και έφυγα.

Αυτό που μένει είναι να κάνω ένα update του λογισμικού...δεν ξέρω όμως πως!

Αυτα...κλαψ κλαψ...:(

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλος άνθρωπος ήταν...το άνοιξα κανονικά να δώ αν λειτουργεί, λειτουργούσε αλλα δεν έβαλα τη κάρτα μου μέσα! Πάντα τη βάζω απλά θεώρησα οτι όπως και τις άλλες φορές έτσι και τώρα όλα θα δούλευαν κανονικά! Που να φανταστώ οτι θα έχει πρόβλημα και δεν θα αναγνωρίζει τη sim μου...! Πόσο μάλλον οταν έχω να κάνω με έναν μεγάλο ανθρώπο, ίσα με εμένα γυρω στα 30 και όχι με 20χρονα που πιθανώς να θέλουν να σε ξεγελάσουν(έχει να κάνει τελικά με τη ποιότητα του ανθρώπου και όχι η ηλικία, το ηθικό δίδαγμα)! Εύχομαι να βρώ μια λύση...
Link to comment
Share on other sites

η φαση ειναι οτι ηθελα να το αγορασω και εγω το ιδιο κινητο.χαλαστηκα οταν ηθελε να γινει η συναλλαγη αμεσα.το παλικαρι παντως ειναι και στο myphone.
Link to comment
Share on other sites

Εγγύηση στην Ελλάδα για blackberry εκτός Cosmote, Vodafone, Wind δεν υπάρχει. Επίσης επίσημη εγγύηση της RIM δεν υπάρχει και στα "μαγαζάκια" του skroutz αλλά εκεί ισχύει εγγύηση με την απόδειξη του ίδιου του μαγαζιού. Δηλαδή έχουν τεχνικούς δικούς τους που τα φτιάχνουν.

 

Μεγάλο μειονέκτημα της RIM :(

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Επανέρχομαι...το πήγα στη Vodafone. Έκανα αυτή την επιλογή γιατι ειναι η μονη παροχος που το φερνει επισημα. Θα μου απαντήσουν σε 10 εργάσιμες μου είπαν! Εύχομαι ολα να πανε καλα και να έκανα τελικά τη σωστή επιλογή! :(
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...