Jump to content

Γιατί θα θέλατε να ζήσετε στο εξωτερικό;


Nathaniel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αυτο παλι τωρα τι κεραμυδι ειναι;;;...εχεις στοιχεια για αυτο που λες;;;;....

 

...διοτι αν κοιταξουμε ΑΠΛΑ τον χαρτη θα δουμε οτι η αυτοκρατορια δεν ειχε καν 300.000 πληθυσμο τοτε....ο δε οθωμανικος στρατος καταλαμβανε μια εκταση καπου 30+ φορες μεγαλυτερη....

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Byzantine_Empire

 

Αν κοιταξεις το χαρτη, 8α δεις οτι η "αυτοκρατορια" περιοριζοταν στα τειχη της Κωνσταντινουπολης και την οτι την υπερασπιζοταν 5000 ατομα, εκ των οποιων οι περισσοτεροι ηταν Λατινοι (Βενετοι, Γενουατες, κλπ). Ο πληθυσμος της Πολης ειχε σχεδον μηδενιστει, γιατι οι περισσοτεροι ειχαν ηδη παρει τα υπαρχοντα τους και ειχαν φυγει για την Δυτικη Ευρωπη. Παρ'ολα αυτα, ο ελληνικος (ρωμαικός, βυζαντινος, ή οπως αλλιως θελεις) πληθυσμος ηταν πολυ μεγαλυτερος. Απο τον φοβο των Τουρκων περιπου 300000 ικανοι αντρες ειχαν γινει καλογεροι, ενω οι γεωκτημονες και τα μοναστηρια ειχαν αρνηθει να συνεισφερουν οικονομικα για οχυρωματικα εργα οταν τους το ζητησε ο Παλαιολογος. Η εκκλησια δηλωνε οτι προτιμουσε τουρκικο σαρικι απο παπικη τιαρα. Και φυσικα, η αυτοκρατορια ειχε πεσει σ αυτα τα χαλια γιατι (μεταξυ αλλων) Κατακουζηνοι και Παλαιολογοι σφαζοντουσαν για καμια 100στη χρονια, ζητωντας μαλιστα εναλλαξ την βοηθεια των Τουρκων.

Αυτα βεβαια δεν τα εβρισκες στα ηρωικα βιβλια ιστοριας της εποχης μας, αλλα μιας και γιναμε μεγαλα παιδια καλο θα ειναι να διαβασουμε κι αλλα βιβλια και αρθρα, μπας και ξεστραβωθουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 121
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αν κοιταξεις το χαρτη, 8α δεις οτι η "αυτοκρατορια" περιοριζοταν στα τειχη της Κωνσταντινουπολης και την οτι την υπερασπιζοταν 5000 ατομα, εκ των οποιων οι περισσοτεροι ηταν Λατινοι (Βενετοι, Γενουατες, κλπ). Ο πληθυσμος της Πολης ειχε σχεδον μηδενιστει, γιατι οι περισσοτεροι ειχαν ηδη παρει τα υπαρχοντα τους και ειχαν φυγει για την Δυτικη Ευρωπη. Παρ'ολα αυτα, ο ελληνικος (ρωμαικός, βυζαντινος, ή οπως αλλιως θελεις) πληθυσμος ηταν πολυ μεγαλυτερος. Απο τον φοβο των Τουρκων περιπου 300000 ικανοι αντρες ειχαν γινει καλογεροι, ενω οι γεωκτημονες και τα μοναστηρια ειχαν αρνηθει να συνεισφερουν οικονομικα για οχυρωματικα εργα οταν τους το ζητησε ο Παλαιολογος. Η εκκλησια δηλωνε οτι προτιμουσε τουρκικο σαρικι απο παπικη τιαρα. Και φυσικα, η αυτοκρατορια ειχε πεσει σ αυτα τα χαλια γιατι (μεταξυ αλλων) Κατακουζηνοι και Παλαιολογοι σφαζοντουσαν για καμια 100στη χρονια, ζητωντας μαλιστα εναλλαξ την βοηθεια των Τουρκων.

Αυτα βεβαια δεν τα εβρισκες στα ηρωικα βιβλια ιστοριας της εποχης μας, αλλα μιας και γιναμε μεγαλα παιδια καλο θα ειναι να διαβασουμε κι αλλα βιβλια και αρθρα, μπας και ξεστραβωθουμε.

 

φιλε μου ...το πια τιαρα προτιμαει η εκκλησια ειναι δικο της θεμα....το οτι σφαζοντουσαν οι κατακουζηνοι και οι παλιολογοι -ο εμφυλιος δηλαδη- ειναι κατι που γινεται σε ολον το κοσμο απο καταβολης κοσμου...οχι μονο στην Ελλαδα....εν κατακλειδι.....το να ξεκολαμε απο τις μαγισσες και τους αποδιομπομαπαιους τραγους και να βλεπουμε την αληθεια σαν λαος στον τοπο του και να παλευουμε για αυτο, περαν απο ηγετες ..κρατος...παπαδες κλπ...ειναι μαλλον αυτο που πρεπει να κανουμε....αλλα δεν το βλεπω...το βαζουμε στα ποδια σαν λαγοι.....

 

παρολα αυτα...ακομα περιμενω αυτο με τους 300.000 καλογερους...ποιος καταξιωμενος ιστορικος το γραφει...οχι λογια καφενειου αλλα ονομα....ετσι απο περιεργεια....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Ο Μπαμπης ο Σουγιας.

 

ΥΓ. Αν θελεις να το ψαξεις, ο Λαονικος Χαλκοκονδυλης.

 

...ο Χαλκοκονδυλης δεν εγραψε ποτε για "300.000 καλογερους"....

 

μαλλον ο Σουγιας στο ειπε στο καφενειο...αλλα τι να λεμε τωρα....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω προβλημα φιλε μου με το μηνυμα σου.

δεν κλαιγομαι,τους κραζω απλα.οσο δε για τα χρηματα???ακομα κι αυτοι που τα χουν οπως λες ειναι στο στοχαστρο,δεν εχουμε καταλαβει ακομα τι γινεται,εδω περα αν δεν αλλαξει κατι μονο οι πολυ μα πολυ ματσωμενοι θα την βγαλουν.

εμενα το ξερεις οτι μου παιρνουν 2,5 στρεμματα γης με διχως αποζημιωση?εισφορα σε γη λενε,τι εισφορα,επειδη το κομματι αυτο αντι να ηταν σε 2 ονοματα γραμμενο ηταν σε 1???αλλα την δουλεια την εχουν κανει κατι καλοι γειτονες που ειναι χωμενοι στον δημο και ειναι και σε κομμα γνωστο,μην τα λεμε κι ολα.και χτιζουν τις βιλαρες τους πισω απο το κομματι που μας παιρνουνε,δεν θα μεινει ομως ετσι φυσικα,ειτε με τον νομιμο ειτε με τον παρανομο τροπο θα το πληρωσουν.

η υποθεση ειναι ακομα στα δικαστηρια τα νομιμα.

και μετα μου λες κλαιγομαι???

ακομα και να κλαιγομουν ναι δικαιο ειναι να κλαιγομαι.

η περιουσια χτιστηκε απο τα χερια του παππου μου και της γιαγιας μου που ηρθαν μεταναστες εδω απο την Μικρα Ασια,μεγαλωσαν με φτωχια που δεν μπορεις να φανταστεις κι εκαναν μια πολυ μεγαλη ακινητη περιουσια η οποια συνεχιζεται ακομα να φτιαχνεται απο τον πατερα μου.και θα χω αυτους να μου λεηλατουν αυτο που θα περασει στην κατοχη μου?ημαστε καλα?

τα αμαξια ασε τα στην ακρη,ο καθενα πλεον μπορει να παρει ενα ακριβο αμαξι ειτε με ενα ειτε με δυο ονοματα,αυτα ειναι λαμαρινες,ναι ηθελα να το αλλαξω ομως με την καινουρια ομως ετσι οπως εχουν γινει τα πραγματα δεν το βλεπω να γινεται συντομα γιατι να ξερεις οτι ακομα και καποιοι που εοχυν μεγαλη περιουσια δεν παει να πει οτι εχουν κι αμεσα το ρευστο για να κανουν οτι επιθυμουν και οι εποχες εχουν αρχισει να γινοντε δυσκολες απο καιρο.

ασε τα κινητα που αλλαζω,τα πουλαω χανω το κατι της και ξαναπαιρνω αλλο.το θεμα ειναι στα χοντρα χρηματα τι γινεται.

απλα ειναι βλακεια να τα χεις τα ακινητα και να τα χανεις κομματι κομματι για να γλεντουν αλλοι πανω τους.και δε θα γινει,η και να γινει δε θα μενει ετσι.

και φυσικα δουλευω κι εγω για να βγαζω μονος μου οτι μπορω.πριν στη νυχτα σε club τωρα σε καταστημα του πατερα μου.

ετσι οπως εχουν ερθει τα πραγματα λιγοι μπορουν πλεον να παιρνουν ακινητα και να χτιζουνε.και καλα αυτοι που εχουν το σπιτι τους,αλλοι που πληρωνουν ενοικεια?εκει ειναι η πικρα.

οπως τα παιρνουν απο σενα ετσι τα παιρνουν κι απο μενα κι απο ολους μας,ξερεις τι εστι 60000 φορος για καταστημα???οποτε θα λεω οτι ακριβως θελω και για οτι θελω γιατι εδω δεν κλαιγομαστε.

η ολη υποθεση του ανεκδοτου ελλαδος ειναι για κλαμματα.

τωρα το τι απαντησει ο καθενα?καρφι δε μου καιγεται,ας ανοιξουμε τα ματια μας κι ας δουμε και πιο μακρια απο αυτο που βλεπουμε τωρα.

ο καθενας στον δικο του κοσμο και ζωη που ζει τα προβληματα του ειναι αναλογικα,για σενα π.χ το να σου ερθει η εφορια 1000 ευρω ας πουμε να ειναι μεγαλο προβλημα,ομως και για μενα αναλογηται το ιδιο σαν προβλημα που θα μου ερθει η εφορια 50000 ευρω ας πουμε.

ο καθενας στον μικροκοσμο του εχει τα προβληματα του και για τον καθενα τα προβληματα που εχει ειναι πολυ σημαντικα.

οποτε ειναι ασχημο να λες σε καποιον οτι τα προβληματα του ειναι μεσα στα πλαισια λυμενα,ο καθενας με το εισοδημα του αντιμετωπιζει τα δικα του προβληματα και κανενας δεν εχει ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ να κρινει το τι ζωη κανει ο ενας η ο αλλος με αυτα που διαθετει σαν χρηματα η σαν γη.εμενα δουλεψαν απο τοτε κι εκαναν οτι εκαναν,αγραμματοι και μες στην φτωχια,ειχαν ομως τα κοτσια και δημιουργησαν,για μενα ομως το να τα κρατησω ΕΔΩ που ΖΩ ειναι επισης δυσκολο.

μακαρι παντως τωρα να μπορουσα να τα πουλησω ολα και να φυγω για εξω,γιατι αν εδω μου ειναι δυσκολο με τα οσα συμβαινουν να τα βγαλω περα τοτε στο εξωτερικο θα τα βγαλω περα ανετα,ενα καταστημα κι ολα τα υπολοιπα στην τραπεζα.οχι οτι δεν ειναι δυσκολα κι εξω,ειναι,ομως οι ευκαιριες και οι συνθηκες διαβιωσης ειναι απλα καλυτερες απο μας.

 

δλδ γ@μησε τα! παρομοια υποθεση ειχα και εγω με κατι χωραφια απαλλοτριωση απο το 99 σε τελειο μερος και τα αφησα στον πατερα μου να ασχολειται με τα διαδικαστικα και τωρα βρισκω οτι απο 20 στρεματα διπλα στο δρομο εχω 3 εδω 3 παραπαερα και 8 αριστερα κοκ...καταλαβα φιλος! εγω εβαλα δικηγορους και θα εχω συντομα απαντηση αλλα εσυ γ@μ@ τους!! τα καθε λογης κουμασια και κομματοσκυλα που κοιταν να κλεψουν και να φανε δεν χορτασαν και ουτε θα χορτασουν ποτε!καλη δυναμη σε οτι κανεις

Link to comment
Share on other sites

τα καθε λογης κουμασια και κομματοσκυλα που κοιταν να κλεψουν και να φανε δεν χορτασαν και ουτε θα χορτασουν ποτε!καλη δυναμη σε οτι κανεις

 

η καλυτερη κουβεντα που χω ακουσει.

αλλα και τι με αυτο,οι ψηφοι παλι εκει πανε,σε ολους τους.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ζήσω έξω για να είμαι σε μια οργανωμένη χώρα και όχι σε αυτή την ζούγκλα όπου οι νόμοι υπάρχουν απλά για να... υπάρχουν. Σε μια χώρα που ο ένας σέβεται τον άλλο και δεν κοιτάει μόνο τον εαυτούλη του.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έφευγα από την Ελλάδα ΜΟΝΟ εξαιτίας των αγαπημένων μου προσώπων (οικογένεια και φίλοι) που δεν θα ήθελα να περάσω τη ζωή μου μακριά τους. Για όλους τους άλλους λόγους που αναφέρονται (ανύπαρκτη υποδομή σε κάθε επίπεδο, αναξιοκρατία, αδικία στους νόμους κλπ.) συμφωνώ και επαυξάνω ότι αξίζει να φύγει κανείς. Για να μην μακρυγορώ, για όλους αυτούς που λένε ότι και έξω τα ίδια είναι ή ότι θα μείνουν εδώ να παλέψουν, τα παρακάτω παραδείγματα μιλάνε απο μόνα τους:

α) ένας γείτονας δούλευε συμβασιούχος στον ΟΤΕ και μάλιστα μονιμοποιήθηκε τελευταία. Είχε γυναίκα και δύο παιδιά (6 & 4 χρονών) και στο σπίτι που μένανε δεν πλήρωναν ενοίκιο (ήταν μιας θείας του). Η γυναίκα του τις ώρες που δεν κράταγε τα παιδιά καθάριζε σκάλες. Όπως καταλαβαίνετε με τον γελοίο μισθό που έπαιρνε (περίπου 800 ευρώ) και με 2 παιδιά δεν έβγαινε με τίποτα και είχε χρεωθεί από καταναλωτικά δάνεια για να μπορεί να ζήσει. Πρόπερσι του παρουσιάστηκε μια ευκαιρία να δουλέψει στη Σουηδία. Όχι καμιά φοβερή δουλειά, σε έναν Έλληνα που είχε συνεργείο καθαρισμού για πολυκατοικίες. Οπότε άφησε τα παιδιά στους παππούδες, πήγε με τη γυναίκα του και δούλευαν και οι δύο στο συνεργείο καθαρισμού. Η διαφορά στους μισθούς με την Ελλάδα, χαώδης. Ε λοιπόν στον ένα χρόνο ξεχρέωσε τα δάνειά του στην Ελλάδα και έφερε και τα παιδιά του στη Σουηδία. Νοίκιασαν επιπλωμένο σπίτι 2ετίας με 300 ευρώ το μήνα (θεωρείται second hand γι΄αυτό είναι φθηνό). Παίρνουν πραγματικά επιδόματα για τα παιδιά. Η σουδική γλώσσα που δεν την ήξεραν, δεν τους έχει χρειαστεί καθόλου μέχρι στιγμής. Τα παιδιά τους τα κρατάνε όλη μέρα στο σχολείο και κάνουν και ελληνικά. Έπιασε και μια δουλειά το βράδυ και πάει για λίγη ώρα και ποτίζει κάτι γήπεδα 5x5 και τώρα φτιάχνει περιουσία. Για την μπ.....ελόχώρα μας ούτε θέλει να ξανακούσει. Σ' αυτόν λοιπόν τι θα λέγατε, ότι έπρεπε να κάτσει να το παλέψει στην Ελλάδα;

β) ο πατέρας μου είναι προϊστάμενος σε τμήμα πωλήσεων μιας επιχείρησης. Κατά τη διάρκεια της περσινής χρονιάς, το αφεντικό του έλεγε να κλέψει τίποτα από την εφορία, αλλά ο πατέρας μου ήταν απόλυτα νόμιμος και χτύπαγε τα πάντα. Στο τέλος του έτους και αφού είχαν πληρώσει τρελά ποσά για ΦΠΑ όλη τη χρονιά τους έσκασε ο φόρος 13.000 ευρώ για να "ξεμπερδέψουν". Φαντάζεστε τι άκουσε από το αφεντικό του. Οπότε πως να επιβιώσει ένας υπάλληλος ή ένας επιχειρηματίας αν δεν κλέψει σ' αυτήν τη χώρα; Τέτοια παραδείγματα πιστέυω έχετε ακούσει όλοι σας...

:blink:
Link to comment
Share on other sites

Ο γειτονας σου στην Ελλαδα ακολουθησε τον ευκολο δρομο: βαζουμε μεσο, μπαινουμε συμβασιουχοι, μετα μονιμοι, γενικως κωλοβαραμε, και παιρνουμε 1000 ευρω. Στην Σουηδια, καθαριζει σκαλες - δουλεια για Αλβανους οπως θα ελεγε οταν ζουσε εδω. Μετα, ποτιζει γηπεδα - δουλεια για Φιλιππινεζους. Ισως αν ειχε δειξει την ιδια διαθεση για παρομοιες (χειρονακτικες ή τεχνικες) δουλειες κι εδω, κατι να ειχε πετυχει.

Ξερω πολλους τετοιους τυπους, που οταν ερχονται τα καλοκαιρια βριζουν την Ελλαδα, τις δουλειες εδω, το ΕΣΥ, το πως οδηγουμε και κυριως τις γκομενες που δεν τους καθονται (ενω στη Σουηδια σκιζουν διμετρες ξανθιες). Γνωστες κλινικες περιπτωσεις, φταινε ολοι εκτος απο τους ιδιους.

Link to comment
Share on other sites

Ο γειτονας σου στην Ελλαδα ακολουθησε τον ευκολο δρομο: βαζουμε μεσο, μπαινουμε συμβασιουχοι, μετα μονιμοι, γενικως κωλοβαραμε, και παιρνουμε 1000 ευρω. Στην Σουηδια, καθαριζει σκαλες - δουλεια για Αλβανους οπως θα ελεγε οταν ζουσε εδω. Μετα, ποτιζει γηπεδα - δουλεια για Φιλιππινεζους. Ισως αν ειχε δειξει την ιδια διαθεση για παρομοιες (χειρονακτικες ή τεχνικες) δουλειες κι εδω, κατι να ειχε πετυχει.

Ξερω πολλους τετοιους τυπους, που οταν ερχονται τα καλοκαιρια βριζουν την Ελλαδα, τις δουλειες εδω, το ΕΣΥ, το πως οδηγουμε και κυριως τις γκομενες που δεν τους καθονται (ενω στη Σουηδια σκιζουν διμετρες ξανθιες). Γνωστες κλινικες περιπτωσεις, φταινε ολοι εκτος απο τους ιδιους.

Και πως είσαι τόσο σίγουρος ότι πρόκειται για τέτοια περίπτωση?

 

Επίσης, ξέρεις πολλούς που κάνανε τους καθαριστές/καθαρίστριες και κηπουρούς να έχουν βγάλει λεφτά, όπως λέει ο φίλος πιο πάνω για τον γείτονά του? Γιατί εγώ δεν ξέρω κανέναν να έχει βγάλει λεφτά (και ναι, ξέρω ανθρώπους που κάνανε τις δουλιές που λες με συστηματικότητα και εργατικότητα). :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ο γειτονας σου στην Ελλαδα ακολουθησε τον ευκολο δρομο: βαζουμε μεσο, μπαινουμε συμβασιουχοι, μετα μονιμοι, γενικως κωλοβαραμε, και παιρνουμε 1000 ευρω. Στην Σουηδια, καθαριζει σκαλες - δουλεια για Αλβανους οπως θα ελεγε οταν ζουσε εδω. Μετα, ποτιζει γηπεδα - δουλεια για Φιλιππινεζους. Ισως αν ειχε δειξει την ιδια διαθεση για παρομοιες (χειρονακτικες ή τεχνικες) δουλειες κι εδω, κατι να ειχε πετυχει.

Ξερω πολλους τετοιους τυπους, που οταν ερχονται τα καλοκαιρια βριζουν την Ελλαδα, τις δουλειες εδω, το ΕΣΥ, το πως οδηγουμε και κυριως τις γκομενες που δεν τους καθονται (ενω στη Σουηδια σκιζουν διμετρες ξανθιες). Γνωστες κλινικες περιπτωσεις, φταινε ολοι εκτος απο τους ιδιους.

lol pro, ξερω κατι τετοιες περιπτώσεις και γω κυρίως από έλληνες της γερμανίας

 

αλλά το παράδειγμα του φίλου παραπάνω ισχύει ρε συ...και να θες να αγιασεις δεν μπορείς...και επίσης δεν ειναι και λιγες οι περιπτώσεις που έχει συμβεί κάτι τέτοιο

 

προσωπικά μιλώντας, έχω κάνει ήδη μια προσπάθεια να δουλέψω εξωτερικό στον τομέα μου, απέτυχα όχι για το φιλοτιμο μου, αλλά για τις γνώσεις μου που στο επίπεδο που απαιτουνταν ήταν ανεπαρκής τελικά έπεσα και στη συγκοιρία του να κλείσει το κομμάτι που δούλευα και πάλι πίσω... ειλικρινά ψάχνω να ξαναφύγω, ευτυχ'ως η δουλεια μου παρέχει πολλά ταξίδια και λίγο ξεχνιέμαι...δεν έχω πρόβλημα με τον έλληνα το συνάνθρωπο το πρόβλημα μου είναι με πολλά πράγματα και κυρίως με τις νοοτροπίες που μας ΑΝΑΓΚΑΖΟΥΝ να υιοθετούμε για να επιβιώσουμε

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Ο γειτονας σου στην Ελλαδα ακολουθησε τον ευκολο δρομο: βαζουμε μεσο, μπαινουμε συμβασιουχοι, μετα μονιμοι, γενικως κωλοβαραμε, και παιρνουμε 1000 ευρω. Στην Σουηδια, καθαριζει σκαλες - δουλεια για Αλβανους οπως θα ελεγε οταν ζουσε εδω. Μετα, ποτιζει γηπεδα - δουλεια για Φιλιππινεζους. Ισως αν ειχε δειξει την ιδια διαθεση για παρομοιες (χειρονακτικες ή τεχνικες) δουλειες κι εδω, κατι να ειχε πετυχει.

Ξερω πολλους τετοιους τυπους, που οταν ερχονται τα καλοκαιρια βριζουν την Ελλαδα, τις δουλειες εδω, το ΕΣΥ, το πως οδηγουμε και κυριως τις γκομενες που δεν τους καθονται (ενω στη Σουηδια σκιζουν διμετρες ξανθιες). Γνωστες κλινικες περιπτωσεις, φταινε ολοι εκτος απο τους ιδιους.

 

Άκυρο εντελώς αυτό που λες. Αυτός λέμε είχε οικογένεια και παιδιά και δεν μπορούσε να τα ζήσει εδώ και στην Σουηδία όχι μόνο τα ζει αλλά του μένουν και λεφτά. Τώρα τι λες για μέσον, γκόμενες, τσάμπα μαγκιά και τέτοια, και να ισχύουν, δεν έχουν καμία σημασία για την σύγκριση που κάνουμε.

:blink:
Link to comment
Share on other sites

Και πως είσαι τόσο σίγουρος ότι πρόκειται για τέτοια περίπτωση?

 

Επίσης, ξέρεις πολλούς που κάνανε τους καθαριστές/καθαρίστριες και κηπουρούς να έχουν βγάλει λεφτά, όπως λέει ο φίλος πιο πάνω για τον γείτονά του? Γιατί εγώ δεν ξέρω κανέναν να έχει βγάλει λεφτά (και ναι, ξέρω ανθρώπους που κάνανε τις δουλιές που λες με συστηματικότητα και εργατικότητα). :rolleyes:

 

Δεν το ηξερα, ο φιλος μας το περιεγραψε. Συμβασιουχος στον ΟΤΕ εδω, καθαρισμα σκαλας στη Σουηδια. Καταλαβα κατι λαθος;

Επισης δεν ειπα να γινει καθαριστης... Χειρωνακτικη / τεχνικη δουλεια ανεφερα. Υδραυλικος για παραδειγμα ή ηλεκτρολογος. Και τελος, δεν ειπα οτι θα πετυχαινε σιγουρα. Ειπα οτι κατι μπορει να πετυχαινε.

Για ξαναπες μου τωρα που διαφωνεις.

 

Άκυρο εντελώς αυτό που λες. Αυτός λέμε είχε οικογένεια και παιδιά και δεν μπορούσε να τα ζήσει εδώ και στην Σουηδία όχι μόνο τα ζει αλλά του μένουν και λεφτά. Τώρα τι λες για μέσον, γκόμενες, τσάμπα μαγκιά και τέτοια, και να ισχύουν, δεν έχουν καμία σημασία για την σύγκριση που κάνουμε.

 

Χανεις το βασικο νοημα. Οτι εκει επελεξε μια δουλεια που εδω δεν θα εκανε.

Link to comment
Share on other sites

Χανεις το βασικο νοημα. Οτι εκει επελεξε μια δουλεια που εδω δεν θα εκανε.

 

Τι λες ρε φίλε; Άμα την έκανε αυτή την δουλειά εδώ θα έπαιρνε 1500 ευρώ; Κατάλαβα απ' την αρχή τι είπες, εσύ μάλλον χάνεις το νόημα που είναι η ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΤΩΝ ΔΥΟ ΚΡΑΤΩΝ. Ίσα ίσα που εδώ είχε καλύτερη δουλειά (συμβασιούχος του ΟΤΕ) και έπαιρνε λιγότερα από την χειρότερη δουλειά (καθαριστής) που έπιασε στη Σουηδία. Επικυρώνεις αυτά που λέω.... ;)

:blink:
Link to comment
Share on other sites

Δεν το ηξερα, ο φιλος μας το περιεγραψε. Συμβασιουχος στον ΟΤΕ εδω, καθαρισμα σκαλας στη Σουηδια. Καταλαβα κατι λαθος;

Επισης δεν ειπα να γινει καθαριστης... Χειρωνακτικη / τεχνικη δουλεια ανεφερα. Υδραυλικος για παραδειγμα ή ηλεκτρολογος. Και τελος, δεν ειπα οτι θα πετυχαινε σιγουρα. Ειπα οτι κατι μπορει να πετυχαινε.

Για ξαναπες μου τωρα που διαφωνεις.

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω πως το "Συμβασιουχος στον ΟΤΕ εδω, καθαρισμα σκαλας στη Σουηδια" οδηγεί στα συμπεράσματα που έβγαλες...

 

Και όσο για τους υδραυλικούς και τα μαστοριλίκια, έχει περάσει προ πολλού η εποχή που αυτά τα επαγγέλματα σου βγάζανε λεφτά. Τώρα πλέον έχουν κορεστεί κατά πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Τι λες ρε φίλε; Άμα την έκανε αυτή την δουλειά εδώ θα έπαιρνε 1500 ευρώ; Κατάλαβα απ' την αρχή τι είπες, εσύ μάλλον χάνεις το νόημα που είναι η ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΤΩΝ ΔΥΟ ΚΡΑΤΩΝ. Ίσα ίσα που εδώ είχε καλύτερη δουλειά (συμβασιούχος του ΟΤΕ) και έπαιρνε λιγότερα από την χειρότερη δουλειά (καθαριστής) που έπιασε στη Σουηδία. Επικυρώνεις αυτά που λέω....

 

μιλάτε για υποθέσει γνωστών σας, ρε μην μπαινετε σε τετοιες αντιδικίες και συγκρισεις, ειναι χαζές ρε παιδιά

 

και οχι ειναι αμαρτια να συγκρινουμε ελλάδα και ανεπτυγμένο κόσμο.

 

θα σας πω περιστατικό που εχω βιώσει εγώ εντός ελληνικών συνόρων

στο πεδιο βολης κάτω στο ναμφι κατα τη διάρκεια άσκησης, σε σεμινάριο για τηλεμετρίες μπαίνει μέσα επιλοχίας αμερικάνος. Παρόντων στρατηγών (υποστράτηγος έλληνας και ταξίαρχος αμερικάνος και αλλοι γερμανοι, τσεχοι, δανοι κλπ) ο ταξιαρχος ο αμερικάνος και ενας συνταγματαρχης πβ αμερικάνος σηκώνονται και τον χαιρετάνε

 

ΟΛΟΙ οι έλληνες απο το βαθμό ανθσπτη και πάνω ΔΕ ΣΗΚΩΘΗΚΕ ΚΑΝΕΙΣ

 

ερώτηση έλληνα συνχη σε ομόβαθμο του αμερικάνο γιατί σηκώθηκε

μνημειώδης απάντηση επαγγελματισμου: γιατι ειναι expert στο ειδος του και του οφείλουμε respect. Αλλωστε σε κατάσταση combat αυτός θα σκοτωθεί εμείς θα είμαστε πίσω να παίζουμε με χάρτες!!!

 

την απάντηση τη μάθαμε μετά το πέρας του σεμηναρίου όταν καθαρίζαμε την αιθουσα, όλο το άλλο περιστατικό καποιοι τυχεροι το ειδαμε με το ματια μας:lol:

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

εγω θα πω για εμενα,πηγα το καλοκαιρι για 5 μερες κυπρο ακουγα οτι δεν πανε τους ελληνες ειναι ακριβα εκει και τετοια,σαχλαμαρες.ναι μεν ειναι ελληνες εκει αλλα πολυ διαφορετικοι απο εμας και πιο ελληνες.εκει αν δηλωσης ελληνας δεν χαρακτηρηζεσαι φασιστας.το μονο πιο ακριβο πραγμα που ειδα ηταν τα τσιγαρα.ολα τα αλλα απο ιδιες τιμες με εδω εως πιο φτηνα και το καλο ειναι με μεγαλυτερους μισθους εκει.τα μεταχειρησμενα αμαξια τους πολυ φτηνα π.χ honda hrv 1.600 mod99 ελλαδα 9.000Ε εκει 3500Ε.παντου τετοιες διαφορες.στον δρομο απανω στην λαρνακα ειχαν τασακια για τους πεζους,επαθα πλακα,κανενα σκουπιδι κατω.οταν ηθελες να περασεις εναν δρομο απεναντι πεζος ο οδηγος που ερχοτανε στα ματαγε και εδινε αμεσως προταιρεοτητα στον πεζο.σε οποιο μαγαζι πηγενα και καταλαβεναν απο την προφορα μου οτι ειμαι ελλαδιτης παντα μου πιαναν συζητηση.εγληματικοτητα 0.στο ξενοδοχειο σκεφτομουν με τη γυναικα μου τι διαολο θελουμε και καθομαστε στην ελλαδα και χαραμιζουμε τα νειτα μας με τους κλεφτες τους πολιτικακηδες.αν δεν ειχα δικο μου σπιτι εδω σιγουρα θα ειχα παει κυπρο.αν και εδω που τα λεμε σκεφτομαι να πουλησω οτι εχω εδω και να την κανω.
Link to comment
Share on other sites

παιδια σαν την Ελλαδα δεν θα βρειτε πουθενα στον κοσμο οποτε μην μπενετε στον κοπο να συγκρινετε και να στεναχωριεστε!

μονο στην ελλαδα η ζωη ειναι απο τις πιο ακριβες στην Ευρωπη και πρεπει να τα βγαλεις περα με τους πιο χαμηλους μισθους που υπαρχουν.

μονο στην Ελλαδα οτι δηλωσεις εισαι, οπως ενας γνωστος μου που τελειωσε κομμωτικη και δουλευει ως αρχαιολογος !!

μονο στην Ελλαδα θα δεις παντου αδεσποτα ειτε ζωντανα ειτε λιωμα με τα εντερα απ εξω να βρισκοντε μηνες πατημενα στους δρομους μεχρι να τα εξαφανισει ο αερας η βροχη τα αυτοκινητα..

μονο στην Ελλαδα σε βριζουν οταν περιμενεις στο κοκκινο και σου κορναρουν αμα αργησεις να ξεκινησεις ενα κλασμα του δευτερολεπτου

μονο στην ελλαδα πνιγομαστε απο τα τις ιδιες μας τις βρωμιες που τις πεταμε ολες στους δρομους

καποια στιγμη στην ζωη μου θα παω να ζησω στην αγαπημενη μου γειτονια στο Λονδινο που δεν το συγκρινω με τιποτα με την Ελλαδα, αλλοι ανθρωποι αλλη κολτουρα καθαροι δρομοι ομορφα σπιτια μεγαλα ανετα παρκα καθαριοτητα παντου..

καμια φορα αναρωτιεμαι που ζω? ..κριμα για την ιστορια μας θα μπορουσαμε να ειμασταν απο τις πιο ισχυρες και συγχρονες χωρες και εχουμε καταφερει να ειμαστε τελευταιες σε ολους τους τομεις. μ αρεσει που ειμαστε και ρατσιστες με αλβανους πακιστανους κτλ..

λες και ειμαστε σαν λαος εμεις πιο ανθρωποι η πιο πολιτισμενοι..

Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

παιδια σαν την Ελλαδα δεν θα βρειτε πουθενα στον κοσμο οποτε μην μπενετε στον κοπο να συγκρινετε και να στεναχωριεστε!

μονο στην ελλαδα η ζωη ειναι απο τις πιο ακριβες στην Ευρωπη και πρεπει να τα βγαλεις περα με τους πιο χαμηλους μισθους που υπαρχουν.

μονο στην Ελλαδα οτι δηλωσεις εισαι, οπως ενας γνωστος μου που τελειωσε κομμωτικη και δουλευει ως αρχαιολογος !!

μονο στην Ελλαδα θα δεις παντου αδεσποτα ειτε ζωντανα ειτε λιωμα με τα εντερα απ εξω να βρισκοντε μηνες πατημενα στους δρομους μεχρι να τα εξαφανισει ο αερας η βροχη τα αυτοκινητα..

μονο στην Ελλαδα σε βριζουν οταν περιμενεις στο κοκκινο και σου κορναρουν αμα αργησεις να ξεκινησεις ενα κλασμα του δευτερολεπτου

μονο στην ελλαδα πνιγομαστε απο τα τις ιδιες μας τις βρωμιες που τις πεταμε ολες στους δρομους

καποια στιγμη στην ζωη μου θα παω να ζησω στην αγαπημενη μου γειτονια στο Λονδινο που δεν το συγκρινω με τιποτα με την Ελλαδα, αλλοι ανθρωποι αλλη κολτουρα καθαροι δρομοι ομορφα σπιτια μεγαλα ανετα παρκα καθαριοτητα παντου..

καμια φορα αναρωτιεμαι που ζω? ..κριμα για την ιστορια μας θα μπορουσαμε να ειμασταν απο τις πιο ισχυρες και συγχρονες χωρες και εχουμε καταφερει να ειμαστε τελευταιες σε ολους τους τομεις. μ αρεσει που ειμαστε και ρατσιστες με αλβανους πακιστανους κτλ..

λες και ειμαστε σαν λαος εμεις πιο ανθρωποι η πιο πολιτισμενοι..

 

Συμφωνώ απόλυτα. Θα συνεχίσουμε να ήμαστε πίσω σε σχέση με άλλες αναπτυγμένες χώρες της Ευρώπης (για Β. Αμερική δεν το συζητάω) και όλα τα άλλα τύπου "σαν την Ελλάδα πουθενά" κ.τ.λ. είναι παρηγοριά στον άρρωστο για μένα. Μόνο για διακοπές είναι καλή η Ελλάδα ή για να γυρίσεις μετά τη σύνταξη (από άλλη χώρα εννοείται). Παιδεία; Καθαριότητα; Υγεία; Κοινωνικές παροχές; Μισθοί; Αξιοκρατία; Δικαιοσύνη; Αστυνομία; Λειτουργεί τίποτα σωστά και εγώ δεν το έχω καταλάβει; Δυστυχώς αυτή είναι η σκληρή πραγματικότητα

Link to comment
Share on other sites

hi παιδια, χαιρομαι που εχει "κινηση" αυτο το φορουμ κ πραγματικα με βοηθήσατε, σπουδαζω πληροφορικη (προγραμματιστης) κ σκεφτομαι να παω μεταπτυχιακό αμερική (οταν βγαλω τη σχολη με το καλο) υπάρχει ζήτηση εδω στην ελλαδα για το εν λόγω επάγγελμα? κ πόσο καλά πληρώνουνε στο εφωτερικο σε σχεση με εδω? κ γενικά ποια επαγγελματα ειναι περιζητητα στο εξωτερικο?

 

Αυτό που έχει τρομερλη ζήτηση στο εξωτερικό και πολύ καλά λεφτα είναι ειδκότητα (consultant) σε κάποιο ERP system όπως SAP για παράδειγμα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Life is too short so enjoy every second of it...you never know where you will be tomorrow.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αποτέλεσμα μελέτης πολλών μηνών, η έκθεση του Συμβουλίου Παγκόσμιας Πραγματικότητας του Σικάγου εξετάζει 60 πόλεις από πλευράς ετοιμότητας στην ικανοποίηση αναγκών του σημερινού ανθρώπου.

 

Αν επρόκειτο να διαλέξετε μια πόλη όπου θα μπορούσατε να εργαστείτε, να απολαμβάνετε ένα αξιόλογο επίπεδο πολιτισμού, μια πόλη καθαρή από κάθε πλευρά, όπου θα νιώθατε πραγματικά ελεύθερος και ασφαλής και με δυνατότητες επικοινωνίας με τον υπόλοιπο κόσμο ταχύτατα, ποια πόλη θα διαλέγατε; Το ερώτημα δεν είναι ρητορικό. Απασχολεί επιστημονικούς και οικονομικούς οργανισμούς, απασχολεί επιχειρήσεις αλλά και πνευματικά ιδρύματα, επειδή «σήμερα ζούμε στην εποχή της παγκοσμιοποίησης και παγκοσμιοποίηση δεν νοείται αν δεν λαμβάνονται υπ΄ όψιν στοιχεία όπως η κουλτούρα και η ελευθεροκοινωνία» σημειώνει προλογικά σχετική έκθεση του Συμβουλίου Παγκόσμιας Πραγματικότητας του Σικάγου (CCGΑ), την οποία έχει υπ΄ όψιν του «Το Βήμα». Αποτέλεσμα μελέτης πολλών μηνών, η έκθεση εξετάζει 60 πόλεις...

http://tovima.dolnet.gr/default.asp?pid=2&ct=16&artid=244802

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...