Jump to content

Πολλά προβλήματα μετά από format


SoYoUtHiNkYoUcAn
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σε όλους!!!!

Έχω σοβαρο πρόβλημα με το pc μου!!!! Τον έχω εδώ και 2 χρόνια και αν και είχα και άλλους υπολογιστές πιο παλιά κανένας δεν μου έβγαλε τέτοιο πρόβλημα!!!

Ο desktop μου λοιπόν ενώ τον ανοίγω κανονικά, μπαίνω στο νετ κανονικά, μπαίνω msn κανονικά, βάζω μουσική κανονικά με windows media player , και χρησιμοποιώντας internet explorer 7, ξαφνικά αρχίζει να ανταποκρίνεται αργά , κοινώς να σέρνεται. Πατάω ας πούμε να κάνει maximize κάποιο παράθυρο και κάνει maximize μετά από 15-20 δεύτερα σαν τρελό και μου βγάζει αναφορά σφάλματος για το συγκεκριμένο πρόγραμμα!!! Άλλες φορές πάλι και ενώ κάνω κατι σημαντικό στον internet explorer ή στον windows media player αρχίζει να ζορίζετε και ξαφνικά κανει reboot μόνος του. Όταν ξανανοίγει μετά το reboot μου βγάζει αναφορά σφάλματος ότι τα windows ανένηψαν από ενα σοβαρό πρόβλημα!!!

Σημείωση ότι έκανα format και ξανακάνει το ίδιο και σε μεγαλύτερο βαθμό κιόλας από πριν. Έχω κάνει άπειρα scans με spybot search & destroy, ad-aware, και όλα τα γνωστά Anti- spyware,Anti-malware και δεν βρίσκουν τίποτα!!!

Έχω anti-virus BitDefender total security. Έχω κάνει update σε όλους τους drivers .

Τι του συμβαίνει??? Σας παρακαλώ βοηθήστε!!! Είναι εργαλείο για μένα και ειδικα αυτή την περίοδο που πρέπει να επικοινωνώ καθημερινά με την σχολή μου στην Αγγλία. Σας ευχαριστώ εκ των πρωτέρων!!!:wacko:

[sIGPIC]Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΗ ΜΗΝ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΘΛΙΒΕΡΗ,

Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΜΗΝ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΡΝΑΒΑΛΙ!!![/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αν εκανες format και σου κανει τα ιδια τοτε πρεπει να ειναι προβλημα hardware.Στο κανει μονο οταν το ζοριζεις (ανοιχτες πολλες εφαρμογες);
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ !!!!Συνήθως όταν ζορίζετε το πρόγραμμα κάνει reboot. Δηλαδή για παράδειγμα όταν μετά το format χρειάστηκε να ενημερώσω την βιβλιοθήκη του windows media player με τα τραγούδια στην μέση της διαδικασίας έκανε reboot , χωρίς να είναι ούτε συνδεδεμένο στο νετ, ούτε να τρέχει κάποιο άλλο πρόγραμμα παράλληλα.

Υπάρχει περίπτωση να είναι η μπαταρία της motherboard???

[sIGPIC]Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΗ ΜΗΝ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΘΛΙΒΕΡΗ,

Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΜΗΝ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΡΝΑΒΑΛΙ!!![/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ !!!!Συνήθως όταν ζορίζετε το πρόγραμμα κάνει reboot. Δηλαδή για παράδειγμα όταν μετά το format χρειάστηκε να ενημερώσω την βιβλιοθήκη του windows media player με τα τραγούδια στην μέση της διαδικασίας έκανε reboot , χωρίς να είναι ούτε συνδεδεμένο στο νετ, ούτε να τρέχει κάποιο άλλο πρόγραμμα παράλληλα.

Υπάρχει περίπτωση να είναι η μπαταρία της motherboard???

 

Εκανες ενημερωση την βιβλιοθηκη Ποσα GB?

Ουτε επεξεργαστη ουτε ram ανεφερες

Μπαταρια συνηθως δεν παρουσιαζει τετοια προβληματα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αχ ναι παιδιά συγνώμη!!! Επεξεργαστής Intel Core2 CPU 6300 στα 1,86GHz και RAM 1,00GB. Τα τραγούδια ήταν γύρω στα 15 GB. Α και επείσης μέτρησα και την μπαταρια βγήκε ότι είναι 2,86 V.

 

Επείσης πριν λίγα λεπτά ενώ προσπαθούσα να δω αν υπάρχουν απαντήσεις και ενώ φόρτωνε η σελίδα πάλι crashαρε και επανεκκίνησε!!! Σημειωτέων οτι δεν είχα άλλα προγράμματα ανοιχτά!!!!

Για πείτε μου με βάση τις θερμοκρασίες που θα σας δώσω αν υπάρχει περίπτωση υπερθέρμανσης!!!!

 

SPEEDFAN

GPU 53C

TEMP1 37C

TEMP2 39C

HDO 36C

CORE 0 47C

CORE 1 47C

CORE 52C

AMBIENT 0C

 

Οι ψύκτρες δουλεύουν 100%, αλλά δίπλα στο GPU και στο CORE μου βγάζει φλόγα ενώ στα άλλα δύο core πρασινο τικ και στα υπόλοιπα μπλε βελάκι πτώσης.

 

 

 

PLEEEAAAASSSSEEEEE HEEEELLLPPPPP!!!!!!

[sIGPIC]Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΗ ΜΗΝ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΘΛΙΒΕΡΗ,

Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΜΗΝ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΡΝΑΒΑΛΙ!!![/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Επιασε δουλεια και δεν μπορουσα να σου απαντησω...για δες αν οταν το ζοριζεις ανεβαζει στροφες ο ανεμιστηρας της cpu και ριξε μια ματια αν αναμεσα στην ψυκτρα και τον ανεμιστηρα εχει σκονη.Το εχω δει αρκετες φορες να γινεται.Αν δεν περναει ο αερας σωστα μπορει να ανεβαζει θερμοκρασια η cpu.Δεν χανεις τιποτα να το τσεκαρεις.
Link to comment
Share on other sites

Κι όμως!!! Προχτές πριν το format τα ξεσκόνισα όλα!!! Δεν έχει την σκόνη που είχε πριν το format για να μου δημιουργεί τόσα προβλήματα!!!! Οι θερμοκρασίες είναι πολύ άσχημες???

Κανονικά το σύστημα αντέχει μέχρι 65 από οτι βλέπω. Και εχω και το speedfan συνεχεια και τις παρατηρώ και είναι σταθερές της GPU στους 53c και της CORE 52c!!!

 

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ!!

Μου είπαν να κατεβάσω το Sensors View για να μου δείξει μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα και τα αποτελέσματα είναϊ:

TEMPERATURES

CPU 61C

GPU 50C

SYS 35C

HD0 34C

 

VOLTAGES

VCOREA 1,3V

+3,3V 3,31V

+5V 5,11V

+12V 11,40V

-5V 1,84V

-12V 0,64V

+5VSB 5,04V

+VBAT 0,00V

[sIGPIC]Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΗ ΜΗΝ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΘΛΙΒΕΡΗ,

Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΜΗΝ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΡΝΑΒΑΛΙ!!![/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

οι θερμοκρασιες ειναι λιγο υψηλες αλλα οχι και σε σημειο να κολλαει και να κανει επανεκκινησεις.Βασικα δες προσκεκτικα αν ολες οι ψυκτρες(και ανεμιστιρακια) ειναι σωστα βαλμενα στις θεσεις τους.Στο λεω γιατι και μενα στο παλιο μου pc ειχε σπασει η μια απο τις 4 βασεις του ανεμιστηρα του επεξεργαστη και εφθανε η θερμοκρασια πανω απο 70 βαθμους!!!!Επισης στα bios μπες και πατα load default settings μηπως ειναι ρυθμισμενο για overclock.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας. Μάλλον θέλει λίγη πάστα από ότι μου είπαν!!! Έκανα και μια αλλαγή στην μπαταρία της Motherboard και πιστεύω να λυθεί το πρόβλημα!!!!

[sIGPIC]Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΗ ΜΗΝ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΘΛΙΒΕΡΗ,

Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΜΗΝ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΡΝΑΒΑΛΙ!!![/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Εννοεί τη θερμοαγώγιμη πάστα που μπαίνει πάνω στον επεξεργαστή για να μεταφέρεται καλύτερα η θερμότητα στην ψύκτρα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...