Jump to content

Ατυχήματα στουs δρόμουs μαs (εμπειρίες)


VIDEOMIX
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

κορόιδεψα???????? πως σου πέρασε κάτι τέτοιο απ το μυαλό???? :w00t:

 

 

εσένα σου πέρασε από το μυαλό ότι οι ΟΠΧ του φόρουμ δεν επιτρέπουν την ειρωνία; :mad:

 

Στο θέμα μας, μπορείτε όσοι λέτε ότι θα προτιμήσετε να κάνετε ζημιά στο αυτοκίνητο για να αποφύγετε ένα ζώο, να συνειδητοποιήσετε ότι ζημιά στο αυτοκίνητο σημαίνει να βάζετε σε κίνδυνο τη ζωή σας και τον συνεπιβένοντών σας; Αν συνειδητοποιείτε κάτι τέτοιο, καλό θα ήταν να ειδοποιείτε τους συνεπιβάτες σας πριν μπουν στο αυτοκίνητο σας, για αυτό. Εγώ δε θα έμπαινα.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 121
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ δε θα έμπαινα.

 

Ούτε κι εγώ.

Ζήσε τη ζωή σου!!!!

 

Bubby's Community : www.viennas.net/cs

 

Blogs, συζητήσεις, photo galleries και άλλα πολλά!

Link to comment
Share on other sites

για να συννενοουμαστε εδω μεσα γιατι αλλα λεμε αλλα καταλαβαινουμε μου φαινεται.. εγω προσωπικα ειπα οτι μπροστα στην ζωη οποιουδηποτε ζωντανου οργανισμου καμια λαμαρινα δεν αξιζει και δεν με νοιαζει οποια ζημια και αν παθει.

απο κει και περα εννοειται πως η ζωη η δικη μου και των συνεπιβατων μου ειναι πανω απ ολα κανεις δεν ειπε νομιζω πως θα προτιμησει για να μην πατησει ενα ζωο να πεσει στον γκρεμο η σε καναν τοιχο.. ημαρτον..

απλα μερικοι εδω μεσα βαζετε το αψυχο αντικειμενο πανω απο την ζωη των ζωων οταν λετε οτι αν βρεθειτε στην θεση να χτυπησετε πχ ενα σκυλι θα κατεβειτε αμεσως να δειτε τι ζημια επαθε το αυτοκινητο και οχι τι επαθε το κακομοιρο το ζωντανο και αυτο για μενα ειναι το λιγοτερο απαραδεκτο και επειδη βαρεθηκα να το λεω γιατι απ οτι βλεπω δεν το καταλαβαινει κ κανεις και σας φαινοντε εξωγηινα ολα αυτα σταματαω και γω εδω περα την συζητηση.

Link to comment
Share on other sites

εσένα σου πέρασε από το μυαλό ότι οι ΟΠΧ του φόρουμ δεν επιτρέπουν την ειρωνία; :mad:

 

 

Σαν ειρωνεια το ερμηνευσες εσυ. Απο μενα βγήκε σαν χιούμορ και φιλικο πειραγμα τα οποία δεν απαγορευονται απο τους ΟΠΧ :)

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι καταστάσεις του τύπου "Xτυπάω το ζωντανό και μετά βγαίνω να δώ αν έπαθε ζημιά το αμάξι" ή "Έχω δυνατότητα και περιθώριο να το αποφύγω αλλά λειτουργώ λες και παίζω Carmaggeddon" είναι τουλάχιστον αρρωστημένες και δεν τις σχολιάζω.

Απο κεί και πέρα, όταν έρθω αντιμέτωπος με ζώο το οποίο πετάγεται στο δρόμο μου, εξετάζω τα περιθώρια αντίδρασης (αν υπάρχουν) και κρίνω και πράττω αναλόγως. Μην ξεχνάμε οτι ο έλεγχος πριθωρίων αντίδρασης γίνεται σε κλάσματα δευτερολέπτου, γι' αυτό απαιτείται διαρκής επαγρύπνηση και έλεγχος της κυκλοφορίας για όσο το δυνατόν καλύτερη γνώση της κατάστασης (και κατ' επέκταση καλύτερη επιλογή αντίδρασης)

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι καταστάσεις του τύπου "Xτυπάω το ζωντανό και μετά βγαίνω να δώ αν έπαθε ζημιά το αμάξι" ή "Έχω δυνατότητα και περιθώριο να το αποφύγω αλλά λειτουργώ λες και παίζω Carmaggeddon" είναι τουλάχιστον αρρωστημένες και δεν τις σχολιάζω.

Απο κεί και πέρα, όταν έρθω αντιμέτωπος με ζώο το οποίο πετάγεται στο δρόμο μου, εξετάζω τα περιθώρια αντίδρασης (αν υπάρχουν) και κρίνω και πράττω αναλόγως. Μην ξεχνάμε οτι ο έλεγχος πριθωρίων αντίδρασης γίνεται σε κλάσματα δευτερολέπτου, γι' αυτό απαιτείται διαρκής επαγρύπνηση και έλεγχος της κυκλοφορίας για όσο το δυνατόν καλύτερη γνώση της κατάστασης (και κατ' επέκταση καλύτερη επιλογή αντίδρασης)

 

Σιγουρα. Συμφωνω! Ομως η αντιδραση παλι παιζει ρολο αναλογα με τον ανθρωπο. Υπαρχουν αυτοι που θα θελουν να σοσουν το αμαι τους και αλλοι που θα προτιμουσαν να πεθανουν απο το να σκωτοσουν το ζοντανο (Υπορβολικα ακρεες καταστασης). Το καλυτερο ειναι να καταφεροις να σωσεις και τα δυο αλλα δεν γινετε παντα.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι καταστάσεις του τύπου "Xτυπάω το ζωντανό και μετά βγαίνω να δώ αν έπαθε ζημιά το αμάξι" ή "Έχω δυνατότητα και περιθώριο να το αποφύγω αλλά λειτουργώ λες και παίζω Carmaggeddon" είναι τουλάχιστον αρρωστημένες και δεν τις σχολιάζω.

Απο κεί και πέρα, όταν έρθω αντιμέτωπος με ζώο το οποίο πετάγεται στο δρόμο μου, εξετάζω τα περιθώρια αντίδρασης (αν υπάρχουν) και κρίνω και πράττω αναλόγως. Μην ξεχνάμε οτι ο έλεγχος πριθωρίων αντίδρασης γίνεται σε κλάσματα δευτερολέπτου, γι' αυτό απαιτείται διαρκής επαγρύπνηση και έλεγχος της κυκλοφορίας για όσο το δυνατόν καλύτερη γνώση της κατάστασης (και κατ' επέκταση καλύτερη επιλογή αντίδρασης)

το θεμα ειναι αφου πεταχτει το ζωο τοτε ναι οχι ομως να βλεπεις οτι το ζωο ειναι στον δρομο και εσυ πας πανω του να το χτυπησεις να μαζεψεις ποντους

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώ θεωρώ αρρωστημένη κατάσταση, φίλε hydro

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι αφου πεταχτει το ζωο τοτε ναι οχι ομως να βλεπεις οτι το ζωο ειναι στον δρομο και εσυ πας πανω του να το χτυπησεις να μαζεψεις ποντους

Kαλα εδω μιλαμε για ατομα τα οποια θελουν τις ασπρες στολες με τα μανικια που κουμπωνουν στην πλατη.... :rolleyes: :mad:

Οτιδηποτε ζωντανο αξιζει τον σεβασμο μας.

Link to comment
Share on other sites

οχι και οτιδηποτε διοτι εκει που ειμαι εχουν λυμενα κατι λυκυς και πιτμπουλ τα οποια δεν μας αφηνουν να κανουμε τιποτα μαλιστα το ενα με δαγκωσε χτες το βραδυ και του εριξα μια κλωτσια που τωρα με βλεπει απο μακρυα
Link to comment
Share on other sites

οχι και οτιδηποτε διοτι εκει που ειμαι εχουν λυμενα κατι λυκυς και πιτμπουλ τα οποια δεν μας αφηνουν να κανουμε τιποτα μαλιστα το ενα με δαγκωσε χτες το βραδυ και του εριξα μια κλωτσια που τωρα με βλεπει απο μακρυα

 

Εδω παει αυτο που ειχα πει σε παλαιοτερο pοst.

Βασικος υπευθυνος ειναι ο ιδιοκτητης.

Απο την στιγμη που ειναι αγριο το σκυλι, πρεπει να το εχει δεμενο, ή περιφραγμενο ωστε να μην μπορει να ερθει σε επαφη με ξενους.Εσυ απο την στιγμη που σε δαγκωσε(εαν δεν ησουν μεσα την ιδιοκτησια του αλλου) μπορεις να του κανεις μυνηση και ασχετως απο την αποζημιωση ειναι πιθανο να πουν να θανατωθει το σκυλι με ενεση.

Δεν ξερω λεπτομερειες, αλλα κανονικα ο αλλος πρεπει να εχει και πινακιδα οτι στην αυλη του για παραδειγμα εχει σκυλο.

Link to comment
Share on other sites

Εδω παει αυτο που ειχα πει σε παλαιοτερο pοst.

Βασικος υπευθυνος ειναι ο ιδιοκτητης.

Απο την στιγμη που ειναι αγριο το σκυλι, πρεπει να το εχει δεμενο, ή περιφραγμενο ωστε να μην μπορει να ερθει σε επαφη με ξενους.Εσυ απο την στιγμη που σε δαγκωσε(εαν δεν ησουν μεσα την ιδιοκτησια του αλλου) μπορεις να του κανεις μυνηση και ασχετως απο την αποζημιωση ειναι πιθανο να πουν να θανατωθει το σκυλι με ενεση.

Δεν ξερω λεπτομερειες, αλλα κανονικα ο αλλος πρεπει να εχει και πινακιδα οτι στην αυλη του για παραδειγμα εχει σκυλο.

σε στρατοπεδο ειμαι σχεδον καθε μερα αλλα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Μεταφέρω από άλλο φόρουμ(όπου και το διάβασα και θεώρησα υποχρέωση μου να ενημερώσω τους συμφορουμίτες μου) το παρακάτω πόστ:

 

 

"Καλημέρα

Εχθές τις πρώτες πρωινές ώρες ο αδελφός μου έφυγε για το μεγάλο ταξίδι ..για την « Γειτονιά των Αγγέλων »

 

Εχθές στης 17/11 περίπου στις 00΄30 στην Πέτρου Ράλλη στο ύψος της Αγ.Αννης

Ένα CITROEN SAXO KOKKINO τον διαμέλισε και τον εγκατέλειψε.

 

Επειδή λόγω της κατάστασης δεν μπορώ να γράψω περισσότερα και για να προλάβω

Οποίον φίλο θέλει να βοηθήσει ( γιατί δεν αποκλείεται ο εγκληματίας να προσπαθήσει να το φτιάξει από Δευτέρα πρωί) το KOKKINO SAXO είναι χτυπημένο εμπρός από τα μέχρι τώρα στοιχεία -κομμάτια του αυτοκίνητου έχουν βρεθεί .

 

Οποίος μπορεί να βοηθήσει θα είναι πολύτιμο και οποίος μπορεί να το προώθηση σε άλλα sites που να το διαβάζουν φαναρτζήδες η αυτοί που πουλάνε ανταλλακτικά

Τον παρακαλώ πολύ να το κάνει γιατί εγώ δεν μπορώ.

 

Δυο αγγελούδια σε λίγη ώρα από τώρα θα ακούσουν το μεγάλο μυστικό που δεν το λέμε εδώ και 28 ώρες......

 

Αντίο αγαπημένε μου αδελφέ...."

 

 

Πηγή:http://www.off-road.gr/PNphpBB2-viewtopic-t-8038.html

 

Συγγνώμη για το ψέθαμα του thread αλλά δεν βρήκα κάτι πιο σχετικό.

 

edit: τελικά το μακελειό δεν αναφέρεται σε ατυχήματα. sorry αλλά όταν το διάβασα συγκονίστηκα και βιάστηκα να το μεταφέρω στο forum. Κάποιος mod ας το βάλει κάπου πιο σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

edit: τελικά το μακελειό δεν αναφέρεται σε ατυχήματα. sorry αλλά όταν το διάβασα συγκονίστηκα και βιάστηκα να το μεταφέρω στο forum. Κάποιος mod ας το βάλει κάπου πιο σχετικά.

 

It's ok,έχει ήδη γραφτεί από άλλο μέλος στη κεντρική σελίδα του Chat & Fun,εδώ δηλαδή:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=189998

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Ανοιγω αυτο το θεμα γιατι μου τυχε το εξης.καθως πηγαινα στο σπιτι με το παπακι,σε ενα στενο μου πεταχτηκε ενα γατακι,το οποιο και πατησα μονο με την μπροστονη ροδα.πεταχτηκε τοσο γρηγορα που παρολο που ειχα το χερι στο φρενο,δεν προλαβα να το πατησω.σταματησα αμεσως μετα και κουνιοταν ακομα.ημουν ετοιμος να κατεβω να παω να το παρω για να το παω σπιτι αλλα κεινη την ωρα ηρθε μια γατα απο πανω του (μαλλον η μανα του) και φοβηθηκα μηπως μου ορμαγε..ετσι αναγκαστικα εφυγα.θα την γλιτωσει,δεδομενου οτι δεν το σκοτωσα κατευθειαν?εχω στεναχωρηθε πολυ γμτ γιατι τα λατρευω τα ζωα και ειδικα τις γατες...
Link to comment
Share on other sites

Ανοιγω αυτο το θεμα γιατι μου τυχε το εξης.καθως πηγαινα στο σπιτι με το παπακι,σε ενα στενο μου πεταχτηκε ενα γατακι,το οποιο και πατησα μονο με την μπροστονη ροδα.πεταχτηκε τοσο γρηγορα που παρολο που ειχα το χερι στο φρενο,δεν προλαβα να το πατησω.σταματησα αμεσως μετα και κουνιοταν ακομα.ημουν ετοιμος να κατεβω να παω να το παρω για να το παω σπιτι αλλα κεινη την ωρα ηρθε μια γατα απο πανω του (μαλλον η μανα του) και φοβηθηκα μηπως μου ορμαγε..ετσι αναγκαστικα εφυγα.θα την γλιτωσει,δεδομενου οτι δεν το σκοτωσα κατευθειαν?εχω στεναχωρηθε πολυ γμτ γιατι τα λατρευω τα ζωα και ειδικα τις γατες...

κριμα φιλε μου...τι να πω...αν το κτυπησες μονο και δεν το πατησε η ροδα (και οχι στο κεφαλι)

θα τη γλυτωσει ειναι γερα σκαρια αν ομως το πατησε ,,τωρα ξερεις στομαχι , οργανα

κατι εσωτερικο θα εχει σιγουρα ..δεν ξερω δυσκολο να τη γλυτωσε...

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

εχουν φαει πολυ το κεφαλι τους ,προσπαθωντας να αποφυγουν γατες-σκυλους...

σε καμμια κλινικη ζωων που δουλευει 24ωρο ηταν η καλυτερη λυση...

δεν πας να δεις αν ειναι ακομη εκει ή εφυγε να σου φυγει καπως η σκεψη?

Link to comment
Share on other sites

η λογικη λεει πως αν το χτυπησε με το μηχανακι, το γατο ηταν στη μεση του δρομου.

αν παρεμεινε εκει :

1. το μαζεψε η γατα

2. το μαζεψε καποιος φιλοζωος

3.το πατησε καποιο αμαξι

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Οταν το αφησα ηταν προς την ακρη και οπως κουνιοταν πηγε ακομα πιο περα.πιστευω οτι η γατα θα το πηρε πιο περα.θα παω να κοιταξω τωρα να δω μπας και το βρω πουθενα εκει γυρω,αν την γλιτωσε δηλαδη.το πατησα με την ροδα καπου στη μεση περιπου..
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως, στο προηγουμενο μου αυτοκινητο (ενα citroen zx monte carlo) αναγκαστηκα να αλλαξω ψαλιδι δεξια μπροστα πριν καποια χρονια γιατι μου πεταχτηκε ενα σκυλι μπροστα μου και εριξα το αμαξι σε (ψηλο) πεζοδρομιο παρα να το χτυπησω (δηλαδη ισα ισα που το ακουμπησα, ορθιο εμεινε και εφυγε σοκαρισμενο λιγο και αυτο...αν το ειχα χτυπησει κανονικα, δεν θα ζουσε βεβαια) και πηγαινα μονο με 40-50 χλμ...αλλα ολο το ζορι το πηρε η δεξια ροδα.

 

επειδη εχω σκυλια και αλλα κατοικιδια απο πολυ μικρος, η αμεση μου αντιδραση ηταν να προτιμησω να χτυπησει το αμαξι παρα το ζωο...κι αν ακομα το ειχα χτυπησει, θα το πηγαινα απευθειας σε γιατρο.

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

ρε παιδια κριμα ειναι καθε μερα βλεπω σκοτομενα ζωα στους δρομους της αθηνας

 

εγω παντως, στο προηγουμενο μου αυτοκινητο (ενα citroen zx monte carlo) αναγκαστηκα να αλλαξω ψαλιδι δεξια μπροστα πριν καποια χρονια γιατι μου πεταχτηκε ενα σκυλι μπροστα μου και εριξα το αμαξι σε (ψηλο) πεζοδρομιο παρα να το χτυπησω (δηλαδη ισα ισα που το ακουμπησα, ορθιο εμεινε και εφυγε σοκαρισμενο λιγο και αυτο...αν το ειχα χτυπησει κανονικα, δεν θα ζουσε βεβαια) και πηγαινα μονο με 40-50 χλμ...αλλα ολο το ζορι το πηρε η δεξια ροδα.

 

επειδη εχω σκυλια και αλλα κατοικιδια απο πολυ μικρος, η αμεση μου αντιδραση ηταν να προτιμησω να χτυπησει το αμαξι παρα το ζωο...κι αν ακομα το ειχα χτυπησει, θα το πηγαινα απευθειας σε γιατρο.

 

μπραβο σου φιλε :) ετσι πρεπει ναμαστε ολοι ..

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...