Jump to content

Προθεσμιακές Καταθέσεις Τραπεζών


konv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καταρχην καλη χρονια και χρονια πολλα σε ολους και ολες

για κοιταξτε εδω τι λεει η προτον δινει Προθεσμιακή Κατάθεση με επιτόκιο 7%

ελαχιστο ποσο 10000 για 50 μερες :blink::blink::blink:

μου φενεται πολυ καλο εαν βεβαια ειναι αληθηνο ξερει κανεις τιποτα περισσοτερο :confused:

 

 

 

 

 

 

ΤΕΛΟς το 7%.μετα 10 χρονια παλι.οποιος προλαβε , προλαβε.

 

Εμπορικη 6,40% για χρόνο

http://www.emporiki.gr/cbg/gr/customers/customer_story.jsp?page=1&docid=1FB28B764524C17EC2256E2B00434D0B&cabinet=Customers_Services&lang=gr#sec2_2

δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα γιατί τα επιτόκια πέφτουν....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 344
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πήγα σήμερα στις τράπεζες και έκανα την έρευνά μου για τα επιτόκια των προθεσμικών καταθέσεων.

Σας παραθέτω τα αποτελέσματα για όπου πήγα ή τηλεφώνησα.

Σχεδόν όλοι μου τόνισαν ότι τα επιτόκια αυτά ίσχυαν μόνο για σήμερα 21-01-2009.

Για 20.000 ευρώ, μικτό ετήσιο επιτόκιο %:

Εμπορική:_ 3μηνο 5,60 _ 6μηνο 5,20 _ ετος 5,05

Marfin:____ 3μηνο 4,75 _ 6μηνο 4,25 _ ετος 4,00

Αττικής:___"early profit" έτος 5.55

Eurobank:_ "step up" 3μηνο 4,50->5,00 _ 6μηνο 3,50->5,00 _ έτος 3,50->5,00

Proton:____ 6μηνο 6,20 _ έτος 5,50

Γενική:____ 1μηνα 5,00 _ 3μηνο 4,00

Εθνική:____ έτος, μηνιαία αυτόματα ανανεούμενο, με σταθερό 4,5

Πειραιώς:__ "Μπροστά" 3 ως 12 μήνες 4,5 / cash manager 4,5

HSBC:_____ 1 και κάτι

Ελληνική:__ 3μηνο ~5,00 _ 6μηνο ~5,00 _ έτος 4,60

Τελικά τα δικά μου χρήματα που τα είχα στην Ελληνική είχαν ανανεωθεί αυτόματα για 3μηνο στις 14/01 με 6,30.

Πέφτουν πέφτουν πέφτουν τα επιτόκια...

 

Ενδιαφέρουσες σημειώσεις:

Εμπορική: έχει για νέους λογαριασμούς απλού ταμιευτηρίου, από 2.000 ευρώ, 7% ως 31/03 και μετά 2% ως 31/12

Marfin: με άνοιγμα "ταμιευτήριο + υγεία", με ελάχιστο ποσό κατάθεσης 100 ευρώ, και πληρώνοντας επιπλέον 60 ευρώ έχεις δωρεάν ιατρικές επισκέψεις στα "Υγεία" και εκπτώσεις στις διαγνωστικές εξετάσεις για ένα έτος.

Αττικής: εξακολουθεί να υπάρχει το "υπερταμιευτήριο" με 3,5, με μέγιστο 3 αναλήψεις το μήνα και με cash card.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα δικά μου χρήματα που τα είχα στην Ελληνική είχαν ανανεωθεί αυτόματα για 3μηνο στις 14/01 με 6,30.

Πέφτουν πέφτουν πέφτουν τα επιτόκια...

 

Μήπως στη Ελληνική έχεις ρωτήσει τι γίνεται με την εγγύηση καταθέσεων?

Γιατί μαζί με την Κύπρου θεωρούνται κυπριακές και δεν ισχύει η εγγύηση καταθέσεων των 100.000 €/ δικαιούχο/ λογαριασμό που ισχύει για τις ελληνικές......

Στο στόμα του σκύλου....

Link to comment
Share on other sites

Μήπως στη Ελληνική έχεις ρωτήσει τι γίνεται με την εγγύηση καταθέσεων?

Γιατί μαζί με την Κύπρου θεωρούνται κυπριακές και δεν ισχύει η εγγύηση καταθέσεων των 100.000 €/ δικαιούχο/ λογαριασμό που ισχύει για τις ελληνικές......

 

 

Έχεις δίκιο φίλε μου.Κύπρου marfin k ελληνική είναι κυπριακές.

Επειδή είχαν το δικαίωμα δε συμμετείχαν στο πακέτο στήριξης το οποίο αν θες τη γνώμη μου είναι πακέτο εγκλωβισμού.Όντως δεν έχει ψηφιστεί η εγγύηση καταθέσεων στη Κύπρο αλλά αν συγκρίνεις τους δείκτες της Κύπρου με αυτούς της Ελλάδας δεν είναι αναγκαίο να γίνει.

:cry:
Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις τι παιζει με τα πενταετη ομολογα του Δημοσιου; Λενε 5,5 αφορολογητο αν τα κρατησεις 5 χρονια. Αν τα σπασεις νωριτερα εχεις 5,5 -10%; Και μπορεις να τα σπασεις οποτε θελεις;
Link to comment
Share on other sites

ειχα μαθει οτι καποιος εισαγγελεας ειχε ξεκινησει να ερευνα για το ξεπλυμα μαυρου χρηματος σε μια απο τις τραπεζες που αναφερθηκε. και πηρα τα λεφτα απο εκει.
Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα στις τράπεζες και έκανα την έρευνά μου για τα επιτόκια των προθεσμικών καταθέσεων.

Σας παραθέτω τα αποτελέσματα για όπου πήγα ή τηλεφώνησα.

 

Φίλε ξέχασες τη Millenium bank που αν δεν έχει αλλάξει κάτι έχει 5,8% στις τρίμηνες για ποσά πάνω από 5000€ και πάνω από 75000€ ανεβαίνει στο 6%. Εγω εκεί τα έχω με 5,5% για εξάμηνο και λήγουν την επόμενη εβδομάδα πιστεύω να προλάβω μη πέσουν κι άλλο

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Απαντάω πρόχειρα τώρα και θα κοιτάξω τα χαρτιά μου και θα σας πω με σιγουριά άλλη στιγμή:

Ρώτησα κι εγώ τό ίδιο την "τραπέζική μου σύμβουλο" της Ελληνικής και μου είπε ότι δεν έχει ψηφιστεί επίσημα το όριο των 100.000 αλλά ότι η Ελληνική έπειδη είναι Κυπριακή έχει εγγύηση τριαντακάτι χιλιάδες ευρώ.

Παιδιά, έτσι μου είπε έτσι σας γράφω, δεν της ζήτησα να μου δείξει που το γράφει αυτό, την εμπιστεύτηκα.

Τι να σας πω κι εγώ, ψιλοάσχετη είμαι, μια απλή καταθέτρια... :p

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ξέχασες τη Millenium bank που αν δεν έχει αλλάξει κάτι έχει 5,8% στις τρίμηνες για ποσά πάνω από 5000€ και πάνω από 75000€ ανεβαίνει στο 6%. Εγω εκεί τα έχω με 5,5% για εξάμηνο και λήγουν την επόμενη εβδομάδα πιστεύω να προλάβω μη πέσουν κι άλλο

 

Είχα πάει στη Millenium στις 15/01 αλλά τρώγανε εκείνη την ώρα που πήγα (!) :lol: και τους διέκοψα και μου είπαν κάτι προφορικά που δεν το σημείωσα εκείνη τη στιγμή, ήταν κάτι γύρω στο 5 νομίζω. Μετά δεν ξαναπήγα στις 21/01, δεν πρόλαβα...

Πάντως διαφημίζουν ένα ταμιευτήριο με 5% αλλά δεν έχω καταλάβει τι είναι.

Link to comment
Share on other sites

ειχα μαθει οτι καποιος εισαγγελεας ειχε ξεκινησει να ερευνα για το ξεπλυμα μαυρου χρηματος σε μια απο τις τραπεζες που αναφερθηκε. και πηρα τα λεφτα απο εκει.

 

ρώτησα το μπαμπά μου και μου είπε ότι οι τράπεζες δεν σε ρωτάνε που τα βρήκες τα λεφτά όταν τους τα πηγαίνεις και άρα όλες εν δυνάμει κάνουν ξέπλυμα μαύρου χρήματος

:p

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ξέχασες τη Millenium bank που αν δεν έχει αλλάξει κάτι έχει 5,8% στις τρίμηνες για ποσά πάνω από 5000€ και πάνω από 75000€ ανεβαίνει στο 6%. Εγω εκεί τα έχω με 5,5% για εξάμηνο και λήγουν την επόμενη εβδομάδα πιστεύω να προλάβω μη πέσουν κι άλλο

 

Εννοεις 7500 προφανως και οχι 75000!:rolleyes:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ρώτησα το μπαμπά μου και μου είπε ότι οι τράπεζες δεν σε ρωτάνε που τα βρήκες τα λεφτά όταν τους τα πηγαίνεις και άρα όλες εν δυνάμει κάνουν ξέπλυμα μαύρου χρήματος

:p

 

πανω απο καποιο οριο νομιζω 50.000Ε σε ρωτανε.

αλλα δεν ειναι εκει το θεμα, το θεμα ειναι οτι ερευνουσε εισαγγελεας στη συγκεκριμενη, και το φοβηθηκα να αφησω λεφτα εκει.

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις 7500 προφανως και οχι 75000!:rolleyes:

όχι σωστά το είπα πάνω από 5000€ ήταν 5,8% και το ποσό πάνω από 75000€ πήγαινε στα 6%.

Απλά δε ξερω αν ισχύει προφορικά επίσημα ήταν μέχρι τις 21/1.

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

ρώτησα το μπαμπά μου και μου είπε ότι οι τράπεζες δεν σε ρωτάνε που τα βρήκες τα λεφτά όταν τους τα πηγαίνεις και άρα όλες εν δυνάμει κάνουν ξέπλυμα μαύρου χρήματος

:p

Αν τα χρήματα πάνε με τραπεζική επιταγή κανείς δεν ψάχνει από που προήλθαν. Αν τα πας μετρητά και είναι μεγάλο ποσό απλά θα προσπαθήσουν με τρόπο να μάθουν από εσένα που τα βρήκες....όπως και να έχει όμως θα γίνει αναφορά στον compliance officer. Οπότε μόνο με τραπεζική επιταγή.

 

Ξέπλυμμα χρήματος είναι πολύ εύκολο να κάνουν οι τράπεζες...το θέμα είναι ότι αν το τσιμπήσει η Τράπεζα Ελλάδος τότε τα πρόστιμα είναι μεγάλα...και έτσι απλά δεν το κάνουν.

 

για επιτόκια με τις τελευταίας πτώσεις...

 

Aspis 3μηνο 5,5% και 6μηνο 5% (Παρασκευή 23/1/2009)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ένα συγκρητικό οδηγό (δεν περιλαμβάνονται όλες οι Τραπεζδες) των υφισταμενων Προθεσμιακών επιτοκίων μπορείτε να βρείτε στην ακόλουθη ιστοσελίδα:

http://www.tsig.gr/lang-el/banks/fixed-deposits

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έληξε σήμερα το τρίμηνο μου και δεν έχω κάνει έρευνα. :(

Άντε ρε παιδιά, πηγαίνετε και κανένας άλλος να ρωτήσετε, όλο έγω θα τρέχω :lol:;

Η Ελληνική μου έδωσε από το τηλέφωνο, μικτά

3,20 το τρίμηνο, 3,15 το εξάμηνο και 3,10 το έτος.

 

Αξίζει να το ψάξω πάλι ή να τους τηλεφωνήσω αύριο να μου τα κλείσουν εξάμηνο να τελειώνω;

Link to comment
Share on other sites

Έληξε σήμερα το τρίμηνο μου και δεν έχω κάνει έρευνα. :(

Άντε ρε παιδιά, πηγαίνετε και κανένας άλλος να ρωτήσετε, όλο έγω θα τρέχω :lol:;

Η Ελληνική μου έδωσε από το τηλέφωνο, μικτά

3,20 το τρίμηνο, 3,15 το εξάμηνο και 3,10 το έτος.

 

Αξίζει να το ψάξω πάλι ή να τους τηλεφωνήσω αύριο να μου τα κλείσουν εξάμηνο να τελειώνω;

 

ολες οι γνωστες τραπεζες παιζουν τα επιτοκια απο 2,1-2,5 καθαρο.Οπως καταλαβαινεις ολα εχουν παρει την κατιουσα και εχει και αλλο απο οτι λενε

H ΖΩΗ ΑΡΧΙΖΕΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΑ 30...ΜΕΤΡΑ
Link to comment
Share on other sites

Έληξε σήμερα το τρίμηνο μου και δεν έχω κάνει έρευνα. :(

Άντε ρε παιδιά, πηγαίνετε και κανένας άλλος να ρωτήσετε, όλο έγω θα τρέχω :lol:;

Η Ελληνική μου έδωσε από το τηλέφωνο, μικτά

3,20 το τρίμηνο, 3,15 το εξάμηνο και 3,10 το έτος.

 

Αξίζει να το ψάξω πάλι ή να τους τηλεφωνήσω αύριο να μου τα κλείσουν εξάμηνο να τελειώνω;

 

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι μια βόλτα σε τράπεζες και να δεις τι σε βολεύει περισσότερο! Η κάθε τράπεζα έχει και διαφορετικές "προσφορές"!

Πάντως να σου πω την αλήθεια ... ΜΗΝ περιμένεις με τίποτα , καλύτερα από 3,κάτι !!! (για 4 το ξεχνάς φυσικά ... ίσως αν τα κάνεις κλειστά για 3 χρόνια:rolleyes:)

Εγώ σου προτείνω το τρίμηνο (3.20) και μετά βλέπεις πάλι αν σε συμφέρει κάπου αλλού!

 

Να φανταστείς , εγώ τα είχα κλειστά σε 4μηνο στην Eurobank με 5-6 επιτόκιο!

Τώρα με την κρίση ... τα έχω με 3.3 αν θυμάμαι καλά!

Και σε άλλες "μεγάλες" τραπεζες που πήγα να δω... ήταν αρκετά χαμηλότερο! Μέχρι και 2,κάτι!

(δεν είμαι και ειδήμων σε αυτά , την γνώμη μου λέω... κάνε και συ μια έρευνα:)

Good Luck!

Link to comment
Share on other sites

Έληξε σήμερα το τρίμηνο μου και δεν έχω κάνει έρευνα. :(

Άντε ρε παιδιά, πηγαίνετε και κανένας άλλος να ρωτήσετε, όλο έγω θα τρέχω :lol:;

Η Ελληνική μου έδωσε από το τηλέφωνο, μικτά

3,20 το τρίμηνο, 3,15 το εξάμηνο και 3,10 το έτος.

 

Αξίζει να το ψάξω πάλι ή να τους τηλεφωνήσω αύριο να μου τα κλείσουν εξάμηνο να τελειώνω;

και εγω που μιλησα χθες με 3-4 τραπεζες η ελληνικη δινει το καλυτερο επιτοκιο.

Link to comment
Share on other sites

Έληξε σήμερα το τρίμηνο μου και δεν έχω κάνει έρευνα. :(

Άντε ρε παιδιά, πηγαίνετε και κανένας άλλος να ρωτήσετε, όλο έγω θα τρέχω :lol:;

Η Ελληνική μου έδωσε από το τηλέφωνο, μικτά

3,20 το τρίμηνο, 3,15 το εξάμηνο και 3,10 το έτος.

 

Αξίζει να το ψάξω πάλι ή να τους τηλεφωνήσω αύριο να μου τα κλείσουν εξάμηνο να τελειώνω;

 

3.10 έτος αν δεν τα έχεις ανάγκη....Δε θα το ξαναδείς μέσα στο 09

:cry:
Link to comment
Share on other sites

thnx guys!

Θα πάρω αύριο και ένα φίλο του πατέρα μου στη Eurobank να δω τι μπορεί να μου δώσει κι αυτός (μπας και...) και μάλλον θα πάω για έτος στην Ελληνική.

Απλώς ίσως να μην τα κλείσω όλα και να κρατήσω ένα ποσό στο ταμιευτήριο της Αττικής ή της Εμπορικής (που δινουν 2,25 και 2 αντίστοιχα, νομίζω) για καμιά άμεση ανάγκη.

Link to comment
Share on other sites

^Σε ευχαριστώ για την πληροφορία για την FBB, δεν την είχα κοιτάξει ποτέ, παρόλο που έχω σχετικά κοντά μου το κατάστημα της Μιχαλακοπούλου.

Τελικά, όμως, αυτή τη φορά δεν είχα χρόνο να πάω ως εκεί και έκανα το 6μηνο στην Ελληνική.

Θα πάω όμως να την τσεκάρω και την FBB για να την έχω υπ'όψιν μου για την επόμενη φορά!

 

edit:

Η FBB έχει και αυτό http://www.fbbank.gr/375/article/greek/375/127/index.htm το οποίο επίσης με ενδιαφέρει για τα "ψιλά" μου :lol::p!

thnx και πάλι λοιπόν!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...