Jump to content

Ευρώπη; Ποια Ευρώπη; Που θα οδηγήσει η οικονομική κρίση;


mylogic_x
 Κοινοποίηση

Θα οδηγηθεί η οικονομία/ κοινωνία σε κραχ? (συνθήκες '29)?  

97 members have voted

  1. 1. Θα οδηγηθεί η οικονομία/ κοινωνία σε κραχ? (συνθήκες '29)?

    • Όχι, η οικονομία είναι εξασφαλισμένη είναι μια παροδική κρίση
      12
    • Είναι κρίση αλλά όχι τόσο σημαντική όσο του 1929
      31
    • Οδηγούμαστε σε οικονομικό κραχ σαν του 1929
      13
    • Η κρίση είναι πιο σύνθετη και με μεγαλύτερα δομικά στοιχεία άρα κ χειρότερη
      35
    • Και τι με νοιάζει εμένα;
      6


Recommended Posts

ρε σεις κοιταζα τον καφανταρη σημερα στο δελτιο του αλτερ (προεδρος των εμπορικών και σπυπερμαρκετ) τον ρωτούσαν γιατί δεν φτηναίνουν τα προιόιντα τώρα που το πετρελαιο επεσε?

 

απαντηση του αθεοφοβου?

Γιατι το δολλάριο ανεβηκε!!! εναντι του ευρώ....Ενας Ενας δημοσιογράφος δεν το ρώτησε...η γερμανια και αυτη ευρω δεν έχει???ΡΕ ΜΑΣ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ ΡΕΕΕΕ

Δεν με ενδιαφέρει αν θα τον ρωτήσει κανένας δημοσιογράφος.

Αυτό που με εκνευρίζει και με απογοητεύει είναι ότι το ερώτημα που εσύ, ο πολίτης, έθεσες, γιατί δεν το θέτει και το αρμόδιο ελεγκτικό όργανο... :mad::mad:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 264
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Απιστευτη Κατρακυλα στα χρημαιστηρια σημερα...DAX (-8,06 %), FTSE-100 (- 7.5%), γαλλικος CAC (-8.52%) ...

 

η λιρα επεσε στα 1.53 δολλαρια... χαμηλοτερο επιπεδο εδω και 37 χρονια... Η Μ.Βρεττανια εχει μπει για τα καλα στο κυκλο της υφεσης, με τους traders να πιεζουν την ΒοΕ για αμεση πτωση του interest rate κατα 0.5 ( 4.5 ->4.0)

 

*Ο Οργανισμος Εξαγωγης Πετρελαιου (OPEC)... μειωνει την παραγωγη πετρελαιου κατα 1.5 εκ βαρελια ημερησιως...

IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

η λιρα επεσε στα 1.53 δολλαρια... χαμηλοτερο επιπεδο εδω και 37 χρονια... ...

 

φοβαμαι οτι αυτο ειναι χαζο παραμυθι ασχετων δημοσιογραφων....το λιγοτερο που εχει πεσει η λιρα ειναι στα 1.05 δολλαρια και συνεβη τον φεβρουαριο του 1985....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

φοβαμαι οτι αυτο ειναι χαζο παραμυθι ασχετων δημοσιογραφων....το λιγοτερο που εχει πεσει η λιρα ειναι στα 1.05 δολλαρια και συνεβη τον φεβρουαριο του 1985....

 

 

χαζο παραμυθι ασχετων δημοσιογραφων...οι συντακτες της Βloomberg? χμμ, δεν νομιζω....

για του λογου το αληθες

 

"U.K. Pound Weakens Most Since at Least 1971 as Economy Shrinks

 

By Kim-Mai Cutler

 

Oct. 24 (Bloomberg) -- The pound tumbled below $1.53 in its biggest drop in at least 37 years after a report showed the U.K. economy contracted more than forecast in the third quarter, bringing the nation to the brink of a recession.... "

 

http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=newsarchive&sid=ajAnLKnHlpm4

IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

φημες: μεγαλο επενδυτες ανατολικης Ευρωπης εχουν ηδη στρεψει τα βλεματα τους σε ελληνικες τραπεζες...

Σιιιιιιιγουρα.....αυτο αποτυπωνεται ειδικα σημερα στο ταμπλω.:lol::lol: εκτος κι αν ενοουσες για ξεφορτωμα :p

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

μεγάλη πλάκα τα παπαγαλακια DAN ασε, εχεις απολυτο δικιο στο σχόλιο σου

 

και μυαλο απο το 99 δεν βάλαμε

 

τελικά πηρα

μαρακ μαρφιν μυτιλ αλαπις και ασπις

 

και τα κλειδώνω και τα ξαναβλέπω το 2009 αν υπάρχουν ο ιεταιρίες

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

μεγάλη πλάκα τα παπαγαλακια DAN ασε, εχεις απολυτο δικιο στο σχόλιο σου

 

και μυαλο απο το 99 δεν βάλαμε

 

τελικά πηρα

μαρακ μαρφιν μυτιλ αλαπις και ασπις

 

και τα κλειδώνω και τα ξαναβλέπω το 2009 αν υπάρχουν ο ιεταιρίες

 

 

4/2009 - 5/2009 ξαναδες τα τωρα...

IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

χαζο παραμυθι ασχετων δημοσιογραφων...οι συντακτες της Βloomberg? χμμ, δεν νομιζω....

για του λογου το αληθες

 

γιατι σου φαινεται περιεργο;;;....

 

"The last time the pound came perilously close to that was in February 1985, when the pound closed at just $1.05 on one day, having fallen to a low of $1.02 at one point during trading"

 

http://www.telegraph.co.uk/finance/economics/3248864/Pound-could-fall-to-1.50-analysts-predict.html

 

 

"At its lowest, the pound stood at just US$1.05 in February 1985, before returning to US$1.66 during the 1990s. In late 2004, the pound was worth US$1.94, but has fallen to mid-$1.70s as of July, 2005."

 

http://www.spiritus-temporis.com/pound-sterling/history.html

 

...τυχανει να το θυμαμαι διοτι τοτε ζουσα ;)

 

:lol::lol::lol::lol:

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

ειχα δει ενα ντοκυμαντερ για τις οικονομικες κρισεις που εχει υποστει η ανθρωποτητα απο τοτε που το χρημα μπηκε για τα καλα στη ζωη μας... ε.. φαυλος κυκλος... καθε φορα και χειροτερα θα ειναι πιστευω. ειναι κατι που δεν μπορει να το αποφυγει κανεις γιατι παντου θα υπαρχουν καποιοι να διαχειριζονται λαθος τα χρηματα, παντου θα υπαρχουν ανθρωποι να ζητουν παραπανω χρηματα,και γενικα η απληστια και η αδικια σε ολο της το μεγαλειο.. σκατα δηλαδη..
Don't you ever dream of escaping...?**
Link to comment
Share on other sites

Εξωτικο πολυχρωμο πτηνο (κοινως παπαγαλακι) δε γινομαι, αλλα εχω ενα quiz αφιερωμενο σε καποιους που πριν λιγες μερες δεν εβλεπαν να περναει η κριση στη πραγματικη οικονομια, εβλεπαν οτι η Ελλαδα δε θα παθει τιποτα κλπ κλπ, να μην επεκταθω. Ισως ο mylogic_x που φαινεται οτι κατεχει καλα το αθλημα και ειναι ενημερωμενος (μη παρεξηγηθω,τα πιο πανω δε πανε για σενα) μπορει να μου πει τι σημαινει επι της ουσιας οταν το P/BV μιας μικροτραπεζας ειναι 0,18 και μιας αλλης επισης μικρης 0,37 ε και καποιων αλλων πιο μεγαλων γυρω στο 0,50 ?? Ναι τα νουμερα σωστα ειναι και ξερω τι σημαινει P/BV. Ερμηνεια θελω, την οποια εγω υποψιαζομαι, αλλα οπως εγραψα και στη πρωτη σειρα........;) :lol: και οπως δειχνουν τα πραγματα επεται συνεχεια. Λες??:chair::kill::shoot:

Α, ξεχασα, μονο μια ειναι με premium στο 1,05 και κατι λεει αυτο σε καιρους χαλεπους. Oλες οι αλλες σε χοντρο discount. Ελπιζω να βοηθησα if you get me ;) Προσωπικα θα προτιμουσα το premium, αλλωστε οτι πληρωνεις παιρνεις. Αποψη μου οτι εδω εχει εφαρμογη το φτηνο το κρεας τα σκυλια το τρωνε

 

@gmac

αποταμιευση σε quid ε? Ωχ a big pain in the as@ mate

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

@gmac

αποταμιευση σε quid ε? Ωχ a big pain in the as@ mate

 

Αποταμιεύσεις, επενδύσεις, τα πάντα.

 

Πάλι καλά (:p) που δεν έχω δικό μου σπίτι.

 

Κι είχα κάνει "καλό" diversification σε assets, αλλά όχι σε currencies. οh, well

Link to comment
Share on other sites

@chris79

Aρα λοιπον με βαση την προσωπικη εκτιμηση του κ Γεωργιαδη την οποια κι εσυ προφανως ασπαζεσαι για να τη παραθετεις, δε τρεχει τιποτα για μια τραπεζα που η P/BV ειναι 0,18. Δηλαδη να το πω λιανικα για να το καταλαβουν οι πολλοι, οταν η τραπεζα με βαση τα δικα της στοιχεια λεει η μετοχη μου αξιζει 1 ευρω και η αγορα της λεει η αξια σου ειναι 18 cents και τοσα δινω, δε τρεχει τιποτα ετσι? Πολυ αισιοδοξος εισαι chris οπως και τα posts που εγραψες στις 6 Οκτ. περι ψευτικου κραχ και οτι η Ελλαδα δε προκειται να παθει τιποτα. Μετα απ οσα εχουν γινει παγκοσμιως, εξακολουθεις να εχεις τις ιδιες αποψεις η ισως δεν εχεις καταλαβει τι εχει γινει στο πλανητη?

 

Αποταμιεύσεις, επενδύσεις, τα πάντα.

 

Πάλι καλά (:p) που δεν έχω δικό μου σπίτι.

 

Κι είχα κάνει "καλό" diversification σε assets, αλλά όχι σε currencies. οh, well

ευκαιριες για moyen με οτι διαθεσιμο υπαρχει αν βλεπεις φως στο τουνελ :)

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

@chris79

Aρα λοιπον με βαση την προσωπικη εκτιμηση του κ Γεωργιαδη την οποια κι εσυ προφανως ασπαζεσαι για να τη παραθετεις, δε τρεχει τιποτα για μια τραπεζα που η P/BV ειναι 0,18. Δηλαδη να το πω λιανικα για να το καταλαβουν οι πολλοι, οταν η τραπεζα με βαση τα δικα της στοιχεια λεει η μετοχη μου αξιζει 1 ευρω και η αγορα της λεει η αξια σου ειναι 18 cents και τοσα δινω, δε τρεχει τιποτα ετσι? Πολυ αισιοδοξος εισαι chris οπως και τα posts που εγραψες στις 6 Οκτ. περι ψευτικου κραχ και οτι η Ελλαδα δε προκειται να παθει τιποτα. Μετα απ οσα εχουν γινει παγκοσμιως, εξακολουθεις να εχεις τις ιδιες αποψεις η ισως δεν εχεις καταλαβει τι εχει γινει στο πλανητη?

 

1ον δεν ασπάζομαι την άποψη κανενός. Εγινε ένα ερώτημα, έψαξα, βρήκα κάτι και το παρέθεσα. Αν είναι σωστό ή λάθος δεν είμαι εγώ αρμόδιος για να το κρίνω.

Αν δεν σου άρεσε αυτό που γράφει ψάξε να βρεις τον αντίλογο.

Αλλωστε εγώ από ο,τι κατάλαβα το έγγραφο αυτό λεει ότι το P/VB δεν είναι η πραγματική μετοχική αξία αλλά μια πλασματική. Δηλ., αν μια εταιρία έχει μετοχικο κεφαλαιο αξιας 2 ευρώ ανα μετοχή στο P/VB μπορεί να γράψει 0.18. Αυτό σημαίνει ότι αν έχω μετοχές αυτής της εταιρίας δεν θα γνωρίζω την πραγματική αξία της μετοχής.

 

2ον. Πραγματικά πιστεύω πως το κραχ δεν είναι αληθινό.

Πάρε για παράδειγμα τα πραγματικά γεγονότα της χώρας αυτής.

Όταν πέρυσι έγιναν εκλογές το ΧΑΑ ήταν στις 4000 μονάδες περίπου. Η κυβέρνηση έλεγε όλα πήγαιναν ρολόι. Η ακρίβεια όμως κάλπαζε. Οι μισθοί ήταν σταθεροί. Η πώληση του ΟΤΕ και ιδιωτικοποίηση της ΔΕΗ ήταν στα σπάργανα διότι ήταν αναγκαίο κακό για να ανταπεξέλθει η οικονμία του κράτους μας.

Ενα χρόνο μετά ο δείκτης έπεσε στις 3000 μονάδες. Τα προβλήματα ίδια. ο ΟΤΕ επωλήθη. Η ΔΕΗ αυξανε τα τιμολόγια χωρίς κανένα πρόβλημα και πάει λέγοντας.

Μεσα σε ένα μήνα, με την ανακοίνωση του ΅κραχ΅ ο δείκτης έπεσε στις 1728 μονάδες. Οι τιμή της βενζίνης άρχισε να πέφτει κάθε 3 με 4 μέρες. Προϊόντα άρχισαν να φθηναίνουν. Πότε ο Έλληνας είδε στην καθημερινότητά οι τιμές των προϊόντων να πέφτουν; Σπάνια εώς και ποτέ.

Ποιά είναι η λύση σε ένα οικονομικό κραχ;

Φυσικά, πτώση τιμών, μικρή αύξηση μισθών, κι όλα αυτά για να μπορέσει να ξανοιχτεί ο πολίτης για να δημιουργήσει κίνηση σε μαγαζιά, να κάνει ταξιδάκια και άλλα πολλά έτσι ώστε να υπάρξει τζίρος και γεμάτα ταμεία.

Ποιά όμως είναι η αντίδραση; Το ακριβώς αντίθετο.

δίνουν στις τράπεζες 28 δις που μοιρασμένα σε 9800000 φορολογουμενος αντιστοιχει σε 2800 ευρώ έκαστος.

Δεν κλείνει κάποιες τρύπες κάποιος με 2800 ευρώ δώρο από το κράτος;

Είναι πολλά όλα αυτά. Αλλά. Παρε το ΑΕΠ του 2008. Πάρε τα έξοδα του 2008. Δες το χρέος μας.

Κανε απλές μαθηματικές εξισώσεις. Προσθεση και αφαίρεση. Συκριτικους πίνακες. Κι αν καταλαβείς κάτι θα καταλάβεις γιατί οδεύουμε προς του διαόλου τη μανα.

 

Α, σκέψου και κατι ακόμα. Οταν ο δεικτης ήταν στις 2000 μονάδες και όταν ήταν στις 5000 ζούσες καλύτερα;

Ή όταν είχες την δραχμούλα και ότι έκανε το Χ.Α.Α. εσένα δεν σε ένοιαζε και πέρναγες καλά;

Link to comment
Share on other sites

Εαν δεν ασπαζεσαι τις αποψεις που ειναι στο λινκ που παρεθεσες τοτε Οκ, αν και ξεκαθαρισα οτι ξερω τι ειναι το P/BV. Αλλα μια και γινεται συζητηση, ναι, εν μερει ειναι σωστες οι αποψεις του τυπου, αλλα οχι με τετοια μεγεθη που ανεφερα εγω, μεγεθη τα οποια ειναι τραγικα και δειχνουν σοβαρο προβλημα.

Για ολα τα υπολοιπα που αναφερεις διαφωνω οτι το κραχ στις οικονομιες (και οχι μονο στα χρηματιστηρια, και φυσικα δε μιλαω μονο για Ελλαδα η οποια εκ των πραγματων επηρεαζεται) δεν ειναι πραγματικο, και δεν ειπα ποτε το αντιθετο για τα υπολοιπα που αναφερεις. Να σου υπενθυμισω μαλιστα οτι ειχες γραψει οτι αγοραζουμε με αυτα που πουλαμε και απαντησα οτι αν ηταν ετσι θα ειμαστε εμιρατα, αλλα δυστυχως αγοραζουμε με δανεικα. Ειχες αν δε κανω λαθος γραψει οτι η κριση δεν θα περασει στη πραγματικη οικονομια. Εξακολουθεις να εχεις την ιδια αποψη? Προσωπικα δεν τη συμμεριζομαι, αν και απ αυτα που εγραψες πιο πανω φαινεται οτι η Ελλαδα βρισκεται σε κριση πολυ πιο πριν γινει οτι εγινε :)

Τελος στην ερωτηση σου ποια ειναι η λυση σ ενα κραχ, η ιστορια εχει δειξει οτι η λυση ειναι οι δημοσιες επενδυσεις με μια σειρα αλλων μετρων μεταξυ των οποιων και η τονωση των εισοδηματων, και φυσικα οχι το να παρουν λεφτα του κοσμακη οι τραπεζες χωρις ορους για να τα ξαναφανε καποιοι.

 

Liga lepta argotera eida afto: !!!!

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=951337&lngDtrID=251

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

ευκαιριες για moyen με οτι διαθεσιμο υπαρχει αν βλεπεις φως στο τουνελ :)

 

Moyen μπορεί να γίνει, αλλά να κάνω τώρα επενδύσεις εκτός UK δε με συμφέρει εκεί που έχει φτάσει το GBP.

 

 

Αρκεί να αυξήσουν τις δαπάνες για επενδύσεις κι όχι τις δαπάνες γενικώς :rolleyes:

 

Τελος στην ερωτηση σου ποια ειναι η λυση σ ενα κραχ, η ιστορια εχει δειξει οτι η λυση ειναι οι δημοσιες επενδυσεις με μια σειρα αλλων μετρων μεταξυ των οποιων και η τονωση των εισοδηματων, και φυσικα οχι το να παρουν λεφτα του κοσμακη οι τραπεζες χωρις ορους για να τα ξαναφανε καποιοι.

 

Έ όχι και χωρίς όρους. 10% σταθερό μέρισμα θα αποκομίζει το Δημόσιο από την "επένδυσή" του.

Link to comment
Share on other sites

http://www.capital.gr/news.asp?Details=605241

 

αφιερωμενο σε ολους τους προφητες, σοφους και σοφιστες... (+ καταστροφολογους)

IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

η ελλάδα δεν εχει νομίζω του μηχανισμους να εξέλθει οποιασδηποτε κρίσης

ο αντίλογος σε αυτό ειναι οτι εχουμε κριση μονιμα εδώ:lol:

 

ο τουρισμός θα είναι το πρώτο που θα επηρεαστεί πιστεύω

 

σημερα πάντως έχει +8,5% ανοδο στο χαα. Προσωπικά μιλώντας πάντα αυτά τα έντονα ups and downs σε ολες τις αγορές εμένα δεν μ αρέσουν (αν και να παραδεχτώ ότι βγάζω χρήμα από αυτά παρά την απαγόρευση του short selling)

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

http://www.capital.gr/news.asp?Details=605241

 

αφιερωμενο σε ολους τους προφητες, σοφους και σοφιστες... (+ καταστροφολογους)

μια και μπαινεις στο capital καλυτερα διαβαζε τις τεχνικες αναλυσεις και τις αποψεις της ΕΝΑΠ (και θα βγεις κερδισμενος), παρα τις ανοησιες του Μαυριδη, ο οποιος φτανει στο σημειο να συγκρινει τη μακροχρονια και χωρις καποιο συγκεκριμενο παραγοντα-εκτος της μακροχρονιας και μεγαλης ανοδου που ειχε προηγηθει- φυσιολογικη διορθωση του 99 που εδινε την ευκαιρια σε καποιον να βγει απ το τραινο με ελαχιστες απωλειες, με τη τωρινη βιαιη και πολυ γρηγορη πτωση που εγκλωβισε παρα πολυ κοσμο, και που εχει καποια σοβαρη αιτια. Τα οσα γραφει ειναι μια μαντρα μαμακιες κι ας παει να τα πει στους μεσο-μακροπροθεσμους που αγορασαν πριν 5 χρονια blue chips και μετα απο μια 5ετια εχουν μηδενικα κερδη, για να μη πω ζημιες. Απορω μια και δουλευεις στο χρηματοπιστωτικο τομεα, πως υιοθετεις και ανεβαζεις τετοιες "επιστημονικοτατα τεκμηριωμενες αποψεις":p ενος τυπου, και οι οποιες δεν ειναι παρα μονο προσωπικες του και επικινδυνες αποψεις. Η μονη σοβαρη προταση που διεκρινα στο κειμενο ειναι αυτη που γραφει "ολα ειναι πιθανα" :lol::lol: Τι μας λεει ο ανθρωπος ρε, σοβαροτατο αρθρο :lol::p Θα παρει πολυ κοσμο στο λαιμο του ο τυπος

Kατα τα αλλα παρε και τη δηλωση του Βγενοπουλου, που δε νομιζω οτι συγκρινεται σ εγκυροτητα με καποιον Θ Μαυριδη

http://www.capital.gr/news.asp?Details=607294

 

@ mylogic_x

οταν μιλαμε για σορταρισμα, μιλαμε για ανοιχτες πωλησεις που νομιζω οτι ειναι απαγορευμενες αυτη τη περιοδο, και οχι πηρα σημερα πουλαω σημερα η αυριο. Αυτο δεν ειναι short και δεν απαγορευεται, συνεπως δε κανεις short. Απλα να θυμασαι παντα οτι η διαρκεια τρωει το παικτη ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

δεν μιλάω για την ανακοινώσιμη ανοικτή θέση, στην οποία ουτως η άλλως εμείς...

 

μιλάω για το τριήμερο της αγοράς που προσωπικά με στενεύει πολυ

 

η ΕΝΑΠ οντως ειναι πολυ καλή, αλλά τον μαυρίδη μηπως τον αδικείς λίγο? οκ θυμίζει λίγο πυθία καποιες φορές αλλά αν εξαιρέσεις τις απόψεις του περι αγορών (που όλοι μα ολοι εχουμε πέσει έξω) δεν ειναι τοσο κακός

 

Η διάρκεια τρώει πάντα τον παίχτη σίγουρα... Υπάρχουν όμως αυτή τη στιγμή διαμαντάκια πολυ φτηνά ενώ για κάποιους άλλους τιτλους τον πάτο δεν τον έχουμε δει

 

Για τις δηλώσει Βγενοπουλου, προσωπικά αυτό που βλέπουμε με αυτό τον άνθρωπο ειναι ενα πολύ περίεργο είδος τραπεζίτη!!!

 

Για σήμερα τι βλέπεις spyros? εγώ σήμερα την φοβάμαι να σου πω την αγορά και δεν αγγίζω... έχω και κατι σαίνια εντολοδόχους που τους λέω με φαξ αγοράστε στα 8,32 και πάνε και αγοράζουν στα 8,58...αστα

 

ημουν αρκετό καιρό έξω ξαναμπήκα την πέμπτη. έχω απόδοση αυτή την στιγμη στην αρχική μου τοποθέτηση κάπου +18%. Είχα βγει παλαιότερα, αλλά βλέποντας τώρα ΥΓΙΕΣΤΑΤΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ με πολυ καλη θεση να εχουν τοσο χαμηλη αποτίμηση δεν κρατήθηκα να ειμαι ειλικρινης (αρρώστεια)

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

δεν μιλάω για την ανακοινώσιμη ανοικτή θέση, στην οποία ουτως η άλλως εμείς...

 

μιλάω για το τριήμερο της αγοράς που προσωπικά με στενεύει πολυ

 

η ΕΝΑΠ οντως ειναι πολυ καλή, αλλά τον μαυρίδη μηπως τον αδικείς λίγο? οκ θυμίζει λίγο πυθία καποιες φορές αλλά αν εξαιρέσεις τις απόψεις του περι αγορών (που όλοι μα ολοι εχουμε πέσει έξω) δεν ειναι τοσο κακός

 

Η διάρκεια τρώει πάντα τον παίχτη σίγουρα... Υπάρχουν όμως αυτή τη στιγμή διαμαντάκια πολυ φτηνά ενώ για κάποιους άλλους τιτλους τον πάτο δεν τον έχουμε δει

 

Για τις δηλώσει Βγενοπουλου, προσωπικά αυτό που βλέπουμε με αυτό τον άνθρωπο ειναι ενα πολύ περίεργο είδος τραπεζίτη!!!

 

Για σήμερα τι βλέπεις spyros? εγώ σήμερα την φοβάμαι να σου πω την αγορά και δεν αγγίζω... έχω και κατι σαίνια εντολοδόχους που τους λέω με φαξ αγοράστε στα 8,32 και πάνε και αγοράζουν στα 8,58...αστα

 

ημουν αρκετό καιρό έξω ξαναμπήκα την πέμπτη. έχω απόδοση αυτή την στιγμη στην αρχική μου τοποθέτηση κάπου +18%. Είχα βγει παλαιότερα, αλλά βλέποντας τώρα ΥΓΙΕΣΤΑΤΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ με πολυ καλη θεση να εχουν τοσο χαμηλη αποτίμηση δεν κρατήθηκα να ειμαι ειλικρινης (αρρώστεια)

Δε ξερω αν αδικω το Μαυριδη, του οποιου αρθρο διαβασα πρωτη φορα, αλλα για μενα η συγκεκριμενη τοποθετηση του ηταν λιαν επιεικως ατυχης.

Απο το οτι λες οτι το τριημερο σε στενευει, συμπεραινω οτι μαλλον παιζεις αερα. Δε ξερω αν κανω λαθος, αλλα αν ειναι ετσι stay away γιατι δεν ειναι καλοι καιροι για traders και θα τη πληρωσεις ασχημα. Αν και γενικα το trading αυτη την εποχη ειναι ρωσσικη ρουλετα, ποσο μαλλον αν εισαι ανοιχτος. Η αντιδραση μετα απο τετοια πτωση,μειωση επιτοκιων,δηλωσεις,ενισχυση ρευστοτητας κλπ κλπ, ηταν φυσιολογικη αλλα η κριση δε τελειωνει απο τη μια μερα στην αλλη. Τα διαμαντακια που λες οτι ειναι πολυ φτηνα, ειναι φτηνα με τα περσινα δεδομενα (P/E). Με τα νεα δεδομενα ομως μπορει να ειναι πανακριβα η να μην υπαρχουν καθολου στο ταμπλω σε κανα χρονο. Αν βγαζεις 18% βροντα τα ολα και περιμενε, θα τα ξαναβρεις φτηνοτερα. Προφανως καταλαβαινεις οτι η αποψη μου ειναι οτι εκτος απο αναλαμπες ο δρομος ειναι κατηφορικος. Μη ξεχνας οτι πολλες Ελληνικες επιχειρησεις και τραπεζες εχουν επενδυσει σε Βουλγαρορουμανιες και καθονται σ αναμμενα καρβουνα ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Ας τα πιασουμε ένα ένα..

 

Δε ξερω αν αδικω το Μαυριδη, του οποιου αρθρο διαβασα πρωτη φορα, αλλα για μενα η συγκεκριμενη τοποθετηση του ηταν λιαν επιεικως ατυχης.

 

Δυστυχώς σε αυτους του καιρους που διάγουμε, ιστορικά περπατημένη δεν υπάρχει, λογικό ΌΛΟΙ ΜΑΣ να πέσουμε σε αντιφάσεις (εγώ να δεις σε πόσες έχω πέσει και με τον ίδιο μου τον εαυτό), οπότε αυστηρά δε κρίνω την άποψη, για την δημοσιοποίηση της άποψης όμως έχεις δικιο, ειδικά σε ευρύ κοινό.

 

Απο το οτι λες οτι το τριημερο σε στενευει, συμπεραινω οτι μαλλον παιζεις αερα. Δε ξερω αν κανω λαθος, αλλα αν ειναι ετσι stay away γιατι δεν ειναι καλοι καιροι για traders και θα τη πληρωσεις ασχημα. Αν και γενικα το trading αυτη την εποχη ειναι ρωσσικη ρουλετα, ποσο μαλλον αν εισαι ανοιχτος. Η αντιδραση μετα απο τετοια πτωση,μειωση επιτοκιων,δηλωσεις κλπ κλπ, ηταν φυσιολογικη αλλα η κριση δε τελειωνει απο τη μια μερα στην αλλη.

ναι ακριβώς αυτό... όμως γνωρίζοντας και καταλαβαίνοντας 5-6 πράγματα δεν βρίσκεσαι εκτεθιμένος. Και θα σου εξηγήσω τι εννοώ. όταν βλέπεις χαρτιά να υποτιμούνται κατά 30%-50% μέσα σε 2 βδομάδες μια αντίδραση την περιμένεις έστω και κατά ένα 5-10% πάνω. Η αντίδραση τελικά έγινε μέχρι κα ι15% πάνω σε κάποιες περιπτώσεις, οπότε...

 

διαμαντακια που λες οτι ειναι πολυ φτηνα, ειναι φτηνα με τα περσινα δεδομενα (P/E). Με τα νεα δεδομενα ομως μπορει να ειναι πανακριβα η να μην υπαρχουν καθολου στο ταμπλω σε κανα χρονο. Αν βγαζεις 18% βροντα τα ολα και περιμενε, θα τα ξαναβρεις φτηνοτερα.
Συμφωνώ! Πλήρως!

 

Προφανως καταλαβαινεις οτι η αποψη μου ειναι οτι εκτος απο αναλαμπες ο δρομος ειναι κατηφορικος
επίσης συμφωνώ. όπως ανέφερα και πιο πάνω πήρα χαρτιά τα οποία σκοπεύω να κρατήσω με κάθε κόστος και είναι χαρτιά που αν πέσουν έξω, τότε πιστεψε με, είναι το τελευταίο που θα με νοιάζει.

Ο δρόμος και για μένα είναι κατηφορικός.

Το χτύπημα που τρώει η φολι για μενα είναι ενδεικτικό της τάσης της αγοράς και ενας καλός δείκτης τι θα συμβεί με το εμπόριο τους επόμενους μήνες. Ακόμα όλα αυτά δεν έχουν αποτυπωθεί στις οικονομικές καταστάσεις

 

Αν σου πω ότι όλοι είναι τόσο μα τόσο αβέβαιοι που κυριολεκτικά δεν ξέρουν τι τους ξημερώνει??? και το έχω ακούσει από χείλη ανθρώπων αυτό που είναι μεγάλα στελέχη σε τραπεζικο, ασφαλιστικό και βιομηχανικό χώρο...

 

Πάντως είσαι την εντύπωση και συ οτι θα τα ξαναβρώ φτηνότερα έτσι?

ναι κάποια από αυτά σιγουρα, κάποια άλλα όμως πόσο πιο κάτω? δεν ειναι δυνατό οι εταιρίες να κάνουν αυξησεις μετοχικου και όλα να ροκανιζονται στη ρουλετα του χαα...δε μου φαίνεται και λογικό ρε γμτ. χώρια που τις μισές από αυτές που έχω τις έχω ελέγξει κιόλας (εννοώ audit) και έχω δει πως ειναι από μέσα τα πράγματα και σε κάποιες απο αυτές έχω δουλεψει κιολας

 

τωρα θα μου πεις, γιατι τι σου φαινεται λογικό? ότι έχουν πέσει και τα τελευταία καταφύγια των επενδυτών (χρυσός, ενέργεια) ή του ότι το πετρέλαιο κατακρεμνηστηκε και ευγγελίζονται ολοι τωρα μειωση παραγωγής για συγκράτηση τιμών? και δικιο θα χεις:)

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Γενικα συμφωνουμε, εκτος απο το σημειο που γραφεις "όμως γνωρίζοντας και καταλαβαίνοντας 5-6 πράγματα δεν βρίσκεσαι εκτεθιμένος" Δεν εισαι εκτεθειμενος μονο αν δε χρωστας, απλα σιγοβραζεις στο ζουμι σου αν πηγαινει κατω. Εγω παντως, αν και την εκανα τη Πεμπτη στα παρα πολυ κατω και χτες τους τα βροντηξα με +31%, θα τοποθετηθω αφου σταματησει αυτα τα τρελλα ο δεικτης, σταθεροποιηθει για καποιους μηνες και αρχισει να ψιλοανεβαινει. Ας χασω και καποιο μερος της ανοδου, αλλα θα μπω σε πιο σιγουρη περιοδο. Βεβαια αν τον δω γυρω στις 1500 και αναλογα το κλιμα, θα ξαναμπω για καμμια γρηγορη. Σε καθε περιπτωση ομως, οσο βλεπω αυτα τα σκαμπανεβασματα απεχω γιατι βρωμαει μπαρουτι
[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως, αν και την εκανα τη Πεμπτη στα παρα πολυ κατω και χτες τους τα βροντηξα με +31%, θα τοποθετηθω αφου σταματησει αυτα τα τρελλα ο δεικτης, σταθεροποιηθει για καποιους μηνες και αρχισει να ψιλοανεβαινει. Ας χασω και καποιο μερος της ανοδου, αλλα θα μπω σε πιο σιγουρη περιοδο. Βεβαια αν τον δω γυρω στις 1500 και αναλογα το κλιμα, θα ξαναμπω για καμμια γρηγορη. Σε καθε περιπτωση ομως, οσο βλεπω αυτα τα σκαμπανεβασματα απεχω γιατι βρωμαει μπαρουτι

1. το να την κανεις την Πεμπτη ηθελε @@@δια πάντως

2. ο δεικτης αγεται και φερεται και εδώ και έξω...

3. από βδομάδα και αν ακόμα ειναι σε άνοδο, επειδή πια έχω χτίσει θέση, αρχίζω τις πωλήσεις σε επιλεγμένα χαρτια

 

δυστυχώς το θέμα κατάντησε τζόγος αντί για επένδυση

ακομα κ στον ομιλο που δουλευω παίζω το χαρτι κερδοσκοπικά (αν και εδω εχω την υποχρέωση γνωστοποίησης)

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

1. το να την κανεις την Πεμπτη ηθελε @@@δια πάντως

2. ο δεικτης αγεται και φερεται και εδώ και έξω...

3. από βδομάδα και αν ακόμα ειναι σε άνοδο, επειδή πια έχω χτίσει θέση, αρχίζω τις πωλήσεις σε επιλεγμένα χαρτια

 

δυστυχώς το θέμα κατάντησε τζόγος αντί για επένδυση

ακομα κ στον ομιλο που δουλευω παίζω το χαρτι κερδοσκοπικά (αν και εδω εχω την υποχρέωση γνωστοποίησης)

Οταν βλεπεις την ΑΛΦΑ να εχει φαει τοσο ξυλο για αρκετο καιρο, και να πηγαινει σε μια μερα -15% εκει πια λες τα ρεστα μου και στεκεσαι με το δαχτυλο στη σκανδαλη μετα. Επαιξα τυχη γιατι δε την εσπρωξα τη Παρασκευη και μου βγηκε :D

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...