Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic (Pre-Release)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

:lol: :lol: :lol:

 

 

Μαλλον θα το παρω και εγω οταν βγει.. :)

 

κι εγω αφου πρωτα το πιασω και δω οτι εχει αψογη κατασκευη και δεν δειχνει σαφως και φτηνιαρικο.

α,και δεν pixeliazei κι η οθονη.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

κι εγω αφου πρωτα το πιασω και δω οτι εχει αψογη κατασκευη και δεν δειχνει σαφως και φτηνιαρικο.

α,και δεν pixeliazei κι η οθονη.

 

ti εννοεις δεν δειχνει σαφως??

:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Κλασσικο συμπτωμα μετα τον πρωτο ενθουσιασμο απο την ανακοινωση μιας συσκευης,η γκρινια.Η NOKIA με την παρουσιαση του 5800 εκανε μια επανασταση στον χωρο,οχι γιατι παρουσιασε κατι το καινοτομικο σε οτι αφορα τα χαρακτηριστικα της συσκευης ουτε καν επειδη ειναι το πρωτο κινητο ς60 με ιδιοτητες αφης.Συγκεντρωσε ολα τα ζητουμενα χαρακτηριστικα και τα προσφερει στον καταναλωτη σε τιμη κατω των 400 ευρω.Αν η τιμη του ξεπερασει αυτο το οριο θα παψει να ειναι σημαντικο και θα αγοραστει απο οπαδους της εταιριας και οχι απο συνειδητοποιημενους καταναλωτες,οπαδους της τεχνολογιας.

Αν τελικα διατεθει στα 350 ευρω θα ειναι ατοπες ολες αυτες οι παρατηρησεις για τα υλικα κατασκευης,το οτι η φωτογραφικη ειναι μονο 3.2mpixel,το οτι δεν εχει ξενον φλας...παρεπιμπτωντος...πως μπορει να 'πιξελιαζει' μια οθονη με αυτο το μεγεθος και την υψηλη αυτη αναλυση?

Δεν ξερω αν το εχετε μαθει αλλα υπαρχουν πολλες εταιριες στον χωρο και μπορειτε να τα βρειτε ολα αυτα με το αναλογο τιμημα...

Ερωτησεις...

α.απο ολα αυτα τα reviews και τα βιντεο δεν εχω καταλαβει αν υποστηριζοντε αρχεια .avi , divx κτλ για την αναπαραγωγη βιντεο οπως και αν θα πρεπει να μετατρεπεις τα αρχεια βιντεο σε αναλυση ομοια με της συσκευης ή θα παιζει και αρχεια με αναλυση VGA,WVGA ή και HD

β.Η μη υποστηριξη προς το παρων office ειναι προσωρινη,μελλοντικά θα διατιθεται?και αν διατιθεται θα διατιθεται ως αναβαθμιση ή ως προιον για αγορα?

Link to comment
Share on other sites

Θα το πλαεψω να παρω αυτο το κινητο οταν βγει.Το πληκτρολογιο αφης qwerty ειναι πραγματικος θησαυρος ειδικα για μενα που εχω εναν εθισμο με το internet.Με το Ν95 εκτος του οτι πρεπει να πατας μια ωρα τα κουμπια,εκτος του οτι θα θες να γραψεις και καμια τεραστια διευθυνση ειναι και το οτι οταν εισαι σε landscape mode βλεπεις στραβα τα κουμπια!
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δεν είναι δυνατόν μια τόσο υψηλή ανάλυση να πιξελιάζει.

 

Δεν θα παίζει avi/divx αλλά μπορείς να του προσθέσεις εφαρμογή για να αναπαράγεις τέτοιου είδους αρχεία. VGA,WVGA δεν είναι οι πλέον κατάλληλες αναλύσεις μιας και η οθόνη του έχει αναλογία 16:9 που είναι κατάλληλη για widescreen.

 

Τα ελληνικά 5800 είναι πολύ πιθανόν να περιλαμβάνουν το quick office. Αν όχι, θα διατίθεται αργότερα δωρεάν μέσω της εφαρμογής Λήψη ή του επίσημου site. Αν θέλεις να κάνει ςδημιουργία νέων εγγράφων ή edit, θα πρέπει να βάλεις την σπασμένη έκδοση απο το xxxxxxxxxx ή να την αγοράσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εχει και TV-Out ?Ελπιζω το wifi να μην ειναι οπως του Ν95 που εξαφανιζει την μπαταρια στο πιτς φυτιλι και με δυσκολια συνδεεται στα ασυρματα δικτυα που ειναι σχετικα με αδυναμο σημα
Link to comment
Share on other sites

Εχει και TV-Out ?Ελπιζω το wifi να μην ειναι οπως του Ν95 που εξαφανιζει την μπαταρια στο πιτς φυτιλι και με δυσκολια συνδεεται στα ασυρματα δικτυα που ειναι σχετικα με αδυναμο σημα

 

Για την αυτονομία της μπαταρίας όταν παίζεις με το wi-fi θα πρέπει να περιμένουμε να ερθει Ελλάδα για να μάθουμε. Πάντως δεν έχει ακουστεί κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο την αυτονομία το καλύτερο ειναι ότι το κινητό θα έχει πλουσιο λογισμικό για όλες τι χρήσεις, αλλά όσο καθυστερεί η παραγωγή του τωρα με τις γιορτές τόσο περισσότερο θα αναζητάμε να μάθουμε λεπτομέρειες, σε ότι αφορά την τιμή του για μένα θα παιξει μεγάλο ρόλο. Εξάλλου ανακοίνωσε ότι θα έρθει το απόλυτο κινητό η μαμά Νοκια το Ν97 που μπορει να κοστιζει περισσότερο απο 500 ετυρώ. Εξάλλου αν ενα κινητό κοστίζει όσο ένας πραγματικά φορητός υπολογιστής και μάλιστα με 3g MODULE ειναι μεγάλο θέμα που πρέπει να μας απασχολήσει...
Link to comment
Share on other sites

ερωτησεων συνεχεια..

Εχει περασει καιρος(4 χρονια) απο τοτε που εχω να χειριστω s60(WM τα τελευταια 2..)..σε οτι αφορα το customizing της οθονης αναμονης τι γινεται?υπαρχουν ενναλλακτικες εκτος των προεγγατεστημενων?τα widgets που παρουσιαστηκαν στο Ν97 θα υπαρχουν διαθεσιμα και για το 5800?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το ξέρουμε ακόμα. Μακάρι να προστεθούν με κάποια μελλοντική αναβάθμιση. Προς το παρόν, οι μοναδικές επιλογές που υπάρχουν για την οθόνη αναμονής είναι η μπάρα των επαφών και η ενεργή αναμονή. Αλλά όχι ταυτόχρονα, όπως στο Ν97.
Link to comment
Share on other sites

Και για όσους δεν πρόσεξαν την συγκεκριμένη είδηση στο θέμα των εφαρμογών...

 

Ευχάριστα νέα για τις συσκευές που υποστηρίζουν ή θα υποστηρίξουν την υπηρεσία Comes With Music (μια απο τις οποίες και το 5800) αφού μόλις ανοίξει το ελληνικό Nokia Music Store και διατεθεί η υπηρεσία Comes With Music για το 5800, βρέθηκε τρόπος να συνεχίζει ο κάτοχος της συσκευής να χρησιμοποιεί ελεύθερα και χωρίς περιορισμούς την μουσική που κατεβάζει.

 

Tunebite: Nokia Comes With Music DRM κρακed

 

Hey guess what?, its now possible to remove the DRM protection on music that comes from the Nokia Music Store through a program called: Tunebite, which costs about 20 Euro.

 

http://dailymobile.se/wp-content/uploads/2008/12/nokiastore.jpg

 

This means that you can download songs through “nokia comes with music” for free in a whole year and then transfer them to any player of your choice.

 

http://dailymobile.se/2008/12/11/tunebite-nokia-comes-with-music-drm-*****ed/

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε καμιά πληροφορία σχετικά με το Sar της συσκευής;

Νομίζω πως είναι πολύ σημαντικό και δεν έχω δει να γίνετε πουθενά αναφορά!!!

Ελπίζω να μην θέλουν να μας κρύψουν κάτι.... Μας φτιάχνουν με τις εφαρμογές και τις λειτουργίες του και όταν δούμε το Sar θα πάθουμε κατάθλιψη

Κάπου είδα ότι είναι 0,99 W/kg. Έχει κανείς καμιά σίγουρη πληροφορία;

Link to comment
Share on other sites

Τα τηλέφωνα είναι γερμανικά με ελληνικό μενού και τα πάντα. Το θέμα είναι πότε θα έχει η άκρη μου στην κατοχή της το ελληνικό μενού για να το περάσει. Κάτσε να το πάρω εγώ πρώτα και βλέπουμε και για τους υπόλοιπους. Πάντως το Ν95 8Gb που έχω το πήρα 390 με το κουτί και σφραγισμένο, όταν στα καταστήματα είχε 585. Μόνο το πληκτρολόγιο δεν έχει ελληνικούς χαρακτήρες. Klain . Και το πήγα και σε ΝΟΚΙΑ και το διαβασε κανονικά. Made in Finland Λέει.

 

καλά εδώ δε παίζει σημασία. έχει οθόνης αφής οποτε μια χαρά βολευόμαστε :lol:. τώρα που το σκέφτομαι έχω θείο μου που μένει μόνιμα γερμανία.....λες να του πω να μου το φέρει? αλλα με τα ελληνικά τι γίνεται? θα έχει ελληνικό menu? θα γράφω ελληνικά sms?

Link to comment
Share on other sites

Και μιας και μιλάμε για γερμανική αγορά, πάνω στην ώρα έσκασε και η είδηση για την διάθεση του 5800 σε περιορισμένα βέβαια κομμάτια, στην εν λόγω αγορά.

 

Nokia 5800 Xpress Music: Limited Amount Available on 16th of Dezember in Germany

 

Well, it seems that Nokia slowly rolls out their latest XpressMusic device, the Nokia 5800 Xpress Music. After India and Spain the 5800 will hit the German market next Tuesday. As Nokia told me, they have a special offer to sell the Nokia 5800 in a limited amount.

 

Actually, on Tuesday the 16th customer will have the chance to get up to two 5800 Xpress Music before it officially hit the market. From 5pm till 12pm customers can order a limited amount of 5800 in the Nokia Online-Shop and more over, Nokia ensures that the devices will arrivebefore the 24th. Furthermore, the Nokia-Shops in Köln, Hamburg, Stuttgart and Hanover will sell the 5800 from 5pm till the stores close at the same day.

 

All in all the price is 395 Euro which is actually pretty cheap for a device with this amount of features. The official date when the 5800 Xpress Music will hit the German market is middle of January.

 

http://symbianworld.org/1082-nokia-5800-xpress-music-limited-amount-available-on-16th-of-dezember-in-germany/

Link to comment
Share on other sites

All in all the price is 395 Euro which is actually pretty cheap for a device with this amount of features. The official date when the 5800 Xpress Music will hit the German market is middle of January.

 

Kαι οπως μας τα λέει η τιμη ειναι για σκέτη τη συσκευή χωρίς το music κομμάτι της αρά σχεδόν βέβαιο και δω κοντά στα 400€ θα τη δουμε σκέτη τελικά και οχι στα 330€ που υπολογιζαμε

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μιλησα σημερα με καποιον σε ΝΟΚΙΑ shop στην γλυφαδα.Μου ειπε σε ερωτηση ποτε που και πως για το 5800 οτι τον ενημερωσαν απο Νοκια για περιπου 17 Δεκεμβριου και για τιμη περιπου στα 360ε.Ο ανθρωπος μου φανηκε αρκετα σοβαρος και δεν νομιζω να μου ελεγε παπατζες...Θα δειξει...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μιλησα σημερα με καποιον σε ΝΟΚΙΑ shop στην γλυφαδα.Μου ειπε σε ερωτηση ποτε που και πως για το 5800 οτι τον ενημερωσαν απο Νοκια για περιπου 17 Δεκεμβριου και για τιμη περιπου στα 360ε.Ο ανθρωπος μου φανηκε αρκετα σοβαρος και δεν νομιζω να μου ελεγε παπατζες...Θα δειξει...

Αν λεει αλήθεια και προσφέρεται σε τιμή έως 400 ευρώ (χωρις την υπηρεσία) θα το τιμήσω (να ναι καλα η επιδότηση :) ). Αλλιώς καλό είναι και το Ν79 :D (τρίκαλο θα λεγα)

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι φαινεται 2 ειναι οι παραγοντες που επηρρεαζουν το λανσαρισμα του 5800 στις αγορες:αφενος η αδυναμια να καλυψει η παραγωγη την τοσο υψηλη αμεση ζητηση κι αφετερου η προωθηση της υπηρεσιας CWM.

 

Οσον αφορα το πρωτο στη χωρα μας παραδοσιακα καθυστερουν να ερθουν επαρκεις ποσοτητες σε σχεση με αλλες μεγαλες αγορες της Ευρωπης και της Ασιας,με ευθυνη και της AC κατα τη γνωμη μου

 

Για το δευτερο,εχει ανακοινωθει το λανσαρισμα της CWM στη χωρας μας μεσα στο Q1 '09.

 

Οποτε λαμβανοντας υποψιν και τις 2 παραμετρους μαλλον ειναι δυσκολο να ερθει μεσα στο 08 στη χωρα μας.Ειμαστε ηδη στο δευτερο δεκαημερο του δεκεμβρη κι ακουγονται (και γραφονται) μονο φημες στο περιπου.To expansys π.χ που συνηθως αποτελει μια πρωτη ενδειξη διαθεσιμοτητας το πηγαινει απ'το σημερα στο αυριο και μαλιστα σε απαγορευτικη τιμη http://www.expansys.com.gr/p.aspx?i=174483

 

Μπορει ομως να γινει κανα χριστουγεννιατικο θαυμα και να το δουμε νωριτερα...

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

To expansys π.χ που συνηθως αποτελει μια πρωτη ενδειξη διαθεσιμοτητας το πηγαινει απ'το σημερα στο αυριο και μαλιστα σε απαγορευτικη τιμη

Να επισημανω ομως οτι χθες ελεγε 10 μερες και σημερα λεει 9.Τωρα βεβαια ο νηστικος καρβελια ονειρευεται..................:food:

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

σημερα λεει

αναμενόμενη ημερομηνία κυκλοφορίας 12 Dec 08

 

οποτε αν νιωθεις τυχερος και δεν σε πειραζει η υψηλοτερη τιμη κανε μια προσπαθεια

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

οποτε αν νιωθεις τυχερος και δεν σε πειραζει η υψηλοτερη τιμη κανε μια προσπαθεια

Τυχερος δεν νιωθω και ουτε προκειται να παραγγειλω κατι οταν εχει μεγαλυτερη τιμη εστω και λιγο απο οτι θα εχει κανονικα,ποσο μαλλον στην συγκεκριμενη περιπτωση που μην πω γιατι ψαχνουν.Απλα το παρακολουθω σαν ενδειξη πιθανης κυκλοφοριας,εκτος εαν καταφερουν και κανουν παραεισαγωγη.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

ti εννοεις δεν δειχνει σαφως??

 

οτι εχει καλυτερα υλικα απο αλλα κινητα της εταιρειας που κοστιζουν τοσα χρηματα αλλα απο ποιοτητα φαινεται οτι την ξεχασαν στο εργοστασιο.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

οτι εχει καλυτερα υλικα απο αλλα κινητα της εταιρειας που κοστιζουν τοσα χρηματα αλλα απο ποιοτητα φαινεται οτι την ξεχασαν στο εργοστασιο.

 

Eiναι "δυνατο"??χρειαζεται ιντερνετ για να βρει τη διαδρομη η οχι??

:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...