Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic (Pre-Release)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σήμερα άκουσα ένα άσχημο νέο....

Η εισαγωγή του στη χώρα μας θα γίνει στο Q1 του 2009.

Αναβολή λοιπόν.....

Και ειλικρινά δεν ξέρω τι μαγειρεύουν στην Alpha Copy.....

 

 

 

 

EDIT: Μου το είπαν σε Nokia Center.... Δεν το άκουσα απλά.....Ήταν επίσημη απάντηση

Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Που τοτε θα ειναι και στη χωρα μας ετοιμο το Greek Nokia Music Store (+100)

Αν ειναι ετσι ΝΤΡΟΠΗ ΡΕ!!!!!!!!!

Θα παραμεινω με το 6233 μου και τα λεφτα του 5800 που θα εδινα σουβλακια.

www.tfrc.gr

www.106sportclub.gr

Link to comment
Share on other sites

Μόνο στην Ελλάδα θα σκεφτόντουσαν να κάνουν κάτι τέτοιο. Να καθυστερήσουν μια συσκευή μόνο και μόνο για να πάρουν τα 100€ παραπάνω από μια υπήρεσία που είναι άχρηστη για πολύ κόσμο.
Link to comment
Share on other sites

απο οτι φαινεται χρυσωνουν το χαπι αλλα ευχαριστω το N95 θα με στηριξει κανα χρονο ακομη

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

Μη πάντα επίστασθαι προθύμεο, μη πάντων αμαθής γένη.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα άκουσα ένα άσχημο νέο....

Η εισαγωγή του στη χώρα μας θα γίνει στο Q1 του 2009.

Αναβολή λοιπόν.....

Και ειλικρινά δεν ξέρω τι μαγειρεύουν στην Alpha Copy.....

 

EDIT: Μου το είπαν σε Nokia Center.... Δεν το άκουσα απλά.....Ήταν επίσημη απάντηση

 

Οπότε επιβεβαιώνεις το "τέλη Φεβρουαρίου" που μου είπαν από το Nokia shop... κρίμα

 

Που τοτε θα ειναι και στη χωρα μας ετοιμο το Greek Nokia Music Store (+100)

Αν ειναι ετσι ΝΤΡΟΠΗ ΡΕ!!!!!!!!!

Θα παραμεινω με το 6233 μου και τα λεφτα του 5800 που θα εδινα σουβλακια.

 

αν πάει έτσι το αγοράζω από το net και τελειώνει η υπόθεση;) σιγά μην περιμένω την εδώ αντιπροσωπεία να ξυπνήσει... :ninja:

mobile προβληματισμοί...
Link to comment
Share on other sites

Ένα ακόμα βίντεο-παρουσίαση του 5800 αλλά αυτή την φορά στα κινέζικα.

 

Video1: the home screen

 

Video2: touch gesture and input method

 

Video3: Personalize, full screen wallpaper, proximity sensor

 

Video4: Music, Video, Browser, Nokia Maps UI demonstration

 

Αναγράφω και τις εντυπώσεις τους συγκεκριμένου χρήστη, στα αγγλικά, γιατί, το πιο λογικό είναι, να μην καταλάβετε τίποτα απο τα 4 βίντεο.

 

 

"My simple and brief impression is that the device has a overall smooth and pleasant performance, the speed of the UI is quite efficient in any usage (like contact, image browsing, maps, taking photographs, transition between pages), and is finger-friendly for the touch control, I never use the stylus except to test the handwriting input (I use full QWERTY/mini QWERTY most of the time). The sound volume and the quality from the loudspeaker is excellent and the music quality is quite good, can be used as a MP3 replacement in my opinion.

 

The only drawbacks is that the camera is only mediocre and it lacks the "c" button and the "pen"/"#" keys for the quick delete/cancel of things and quick marking of files/items from a long list. Also, the browser is a little bit inconvenient, and some chinese page can not display properly as desktop-like layout.

 

I would recommend this phone if you just want a touchscreen phone with efficient performance, good music quality and not more. Otherwise, there are not currently many software that can be run properly on 5800xm and the UI is not fancy enough to give WOW factor. N97 may be a better solution for heavy user."

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα άκουσα ένα άσχημο νέο....

Η εισαγωγή του στη χώρα μας θα γίνει στο Q1 του 2009.

Αναβολή λοιπόν.....

Και ειλικρινά δεν ξέρω τι μαγειρεύουν στην Alpha Copy.....

 

 

 

 

EDIT: Μου το είπαν σε Nokia Center.... Δεν το άκουσα απλά.....Ήταν επίσημη απάντηση[/QUOT πραγματικα πολυ ασχημα νεα αυτα αν τελικα ισχυσουν.αν και δεν περιμενα να πω την αληθεια και τιποτα το καλυτερο απο την χειροτερη αντιπροσωπεια της νοκια σε ολη την ευρωπη.

[sIGPIC][/sIGPIC]AEK FC. FUN
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν συγνώμη από τους moderatos και τους admins εάν οι ερωτήσεις που θα ακολουθήσουν είναι σε άσχετο μέρος, αλλά όσο και να έπαιξα δεν βρήκα κάποιο μέρος με απορίες-ερωτήσεις (εκτός και αν έψαχνα αλλού :lol:).

 

Επειδή δεν είμαι ο τύπος που θα πάρει ένα κινητό και θα αρχίσει να του πετάει πάνω εφαγμογές, αλλά επειδή θέλω να κάνω το ένα βήμα παραπάνω έχω ξεκινήσει να ψάχνομαι και όπως είπα και σε κάποιο άλλο post ενδιαφέρομαι για τα Ν79 και 5800 (μην με "μαλώσεις" πάλι mirrorofsorrow :D).

 

Οι ερωτήσει μου είναι οι εξής (και συγνώμη αν κάποιοι τραβάνε τα μαλλιά τους):

1) Σε ένα κινητό που έχει fp1 μπορεί να γινει κάποια αναβάθμιση σε fp2;

2) Το 5800 δέχεται προγράμματα πχ garmin ή επειδή είναι 5th edition ακόμα δεν παίζει τίποτα;

3) Μήπως έχει ακουστεί εάν τα 100 extra € για την υπηρεσία Nokia Comes with Music είναι προαιρετικά ή άμα έρθει και στην Ελλάδα θα είναι με το "έτσι θέλω";

4) Υπάρχει πιθανότητα μια εφαρμογή να προκαλέσει κάποιο σφάλμα στην συσκευή και αν ναι αυτό μπορεί να είναι καταστροφικό για την συσκευή;

 

Προσωπικά σκέφτομαι το 5800 λόγω της ποιότητας στον ήχο και μιας και είμαι και "ταξιδιάρα ψυχή" λόγω του GPS (όχι οτι δεν έχει το Ν79), αλλά μιας και η οθόνες έχουν αισθητή διαφορά και σε μέγεθος και σε ανάλυση πιστεύω οτι στην χρήση του GPS θα είναι καλύτερο το 5800. Άρα εάν δουλεύει και το garmin στο 5800 προσωπικά είμαι καλυμμένος, γιατί δεν σκοπεύω να το πολυφορτώσω εκτός και αν πχ κάποιος εδώ μέσα είναι και αυτός κάτοχος του 5800 και αναφέρει για κάποια αξιόλογη εφαρμογή και κάνω ένα μικρό τεστ. Κολλάω βέβαια και στα τζάμπα λεφτά της υπηρεσίας με την μουσική, αλλά προσωπικά για μένα εάν έρθει εκείνη η ώρα δεν θα κολλήσω.

 

Τέλος πάντων!

 

Υ.Γ.

Συγνώμη αν κούρασα

Link to comment
Share on other sites

1) Όχι δεν γίνεται.

2) Δεν γνωρίζουμε εάν είναι οι ήδη υπάρχουσες εκδόσεις το Garmin, Sygic κτλ θα είναι απολύτως συμβατά με το 5800. Αλλά μην ανησυχείς πολύ γρήγορα να εμφανιστούν και οι ανάλογες εκδόσεις για την S60 5th Edition.

3) Θα είναι με το "έτσι θέλω" απ ό,τι δείχνουν τα πράγματα.

4)Καταστροφικό, όχι, σε καμία περίπτωση. Απλά θα μπεις σε μπελάδες με συνέπεια να χρειαστεί στη χειρότερη να κάνεις hard format.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Απο μια ματιά που έριξα στο expansys πήγα να πάθω εγκεφαλικό αφου η ενδεικτική τιμή ήταν περίπου 515 ευρώ για το μαύρο νόκια και υπάρχει δυνατότητα προπαραγγελίας. Οπότε νομίζω ότι πραγματικά άρχισαν να χρυσώνουν...τα μπούτα τους για να πάρουν κέρδη...δεν ξερω τι να πω...
Link to comment
Share on other sites

Itchrist86 σε ευχαριστώ για όλες σου τις απαντήσεις. Ήταν κατατοπιστικότατες.

 

Να είσαι καλά!!!

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το 3ο ερώτημά σου, απο την στιγμή που η υπηρεσία Nokia Music Store δεν υπάρχει στην Ελλάδα, δεν μπορούν να χρεώσουν 100 ευρώ. Η υπηρεσία που αναφέρεις Comes With Music, λειτουργεί με άλλον τρόπο απο το Music Store.

 

Στο Comes With Music, σου δίνεται η δυνατότητα να κατεβάσεις όσα τραγούδια θέλεις εντελώς δωρεάν για έναν ολόκληρο χρόνο. Μετά, θα πρέπει να πληρώσεις συνδρομή για να συνεχίσεις να την χρησιμοποιείς. Στο Nokia Music Store, απλά είναι ένα on-line κατάστημα και αγοράζεις μουσική.

 

ΥΓ.Είδες, δε σε μάλωσα. :p :)

Link to comment
Share on other sites

με κατι τετοια θα τριβουν τα χερια τους οι ανα την ελλαδα ''παραεισαγωγεις'' που βεβαια θα χρεωνουν αναλογα με τα κεφια τους
Link to comment
Share on other sites

Το ειπα και πιο πριν αλλα δεν πηρα απατηση.Μπορει καποιος (εαν ξερει) να με βαλει στο πνευμα της λογικης της επιλογης μοντελων για τοποθετηση "προστατευτικου" στην καμερα (καπακι-πορτακι).Γιατι δηλαδη θα πρεπει στο 5800 να μην υπαρχει, τοσο πολυ θα ανεβαινε το κοστος??

..τα σκεπάσματα είναι κρύα

κοιταζόμαστε βουβά

ό,τι απέμεινε απ' την ευτυχία

ξεψυχάει στα σκοτεινά..

Link to comment
Share on other sites

Το ειπα και πιο πριν αλλα δεν πηρα απατηση.Μπορει καποιος (εαν ξερει) να με βαλει στο πνευμα της λογικης της επιλογης μοντελων για τοποθετηση "προστατευτικου" στην καμερα (καπακι-πορτακι).Γιατι δηλαδη θα πρεπει στο 5800 να μην υπαρχει, τοσο πολυ θα ανεβαινε το κοστος??

 

Έφαγα κανά μισάωρο να το ξαναβρώ, αλλά χαλάλι σου:p

http://www.allaboutsymbian.com/features/item/Camera_Nitty_Gritty-part_1.php

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Έφαγα κανά μισάωρο να το ξαναβρώ, αλλά χαλάλι σου:p

http://www.allaboutsymbian.com/features/item/Camera_Nitty_Gritty-part_1.php

 

Ευχαριστω πολυ και sorry για την ταλαιπωρια.Στην ουσια δηλαδη δεν υπαρχει και μεγαλη διαφορα στην ποιοτητα.Ομως εξακολουθω να αναρωτιεμαι γιατι ενω προσπαθουν να τελειοποιησουν τις συσκευες, εξακολουθουν να επιλεγουν την τοποθετηση προστατευτικου σε ορισμενα μονο μοντελα....Οπως και να χει, οταν προστατευεται η καμερα ειναι μεγαλη υποθεση...Ισως για μενα το μεγαλυτερο αρνητικο χαρακτηριστικο στο 5800...

..τα σκεπάσματα είναι κρύα

κοιταζόμαστε βουβά

ό,τι απέμεινε απ' την ευτυχία

ξεψυχάει στα σκοτεινά..

Link to comment
Share on other sites

Ομως εξακολουθω να αναρωτιεμαι γιατι ενω προσπαθουν να τελειοποιησουν τις συσκευες, εξακολουθουν να επιλεγουν την τοποθετηση προστατευτικου σε ορισμενα μονο μοντελα....Οπως και να χει, οταν προστατευεται η καμερα ειναι μεγαλη υποθεση...Ισως για μενα το μεγαλυτερο αρνητικο χαρακτηριστικο στο 5800...

 

Συμφωνώ μαζί σου και θα προσθέσω ότι το προστατευτικό κάλυμμα του φακού είναι σημαντικό και για έναν άλλο λόγο: σε βοηθάει να τραβάς φωτογραφίες πιο γρήγορα και εύκολα. Ακόμα και κλειδωμένο να έχεις το πληκτρολόγιο (στην περίπτωση του 5800 θα μπορείς να έχεις απενεργοποιήσει την οθόνη με το πλαϊνό πληκτρο κλειδώματος), ανοίγεις το κάλυμμα, τραβάς όσες φωτογραφίες ή βίντεο θέλεις και όταν τελειώσεις το κλείνεις και επανέρχεται το τηλέφωνο στην προηγούμενη κατάστασή του. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Τι ηταν αυτο τωρα ρε παιδια????50 ευρω το κιν???Μαλλον για καμμια μουφα μου ακουγεται,καμμια απατη,δεν μπορει....

..τα σκεπάσματα είναι κρύα

κοιταζόμαστε βουβά

ό,τι απέμεινε απ' την ευτυχία

ξεψυχάει στα σκοτεινά..

Link to comment
Share on other sites

Τι ηταν αυτο τωρα ρε παιδια????50 ευρω το κιν???Μαλλον για καμμια μουφα μου ακουγεται,καμμια απατη,δεν μπορει....

Βασικά 50€ κάνει το εγχειρίδιο αν κατάλαβα καλά.

Πάντως όχι το κινητό!!!!

429€ κάνει!

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Βασικά 50€ κάνει το εγχειρίδιο αν κατάλαβα καλά.

Πάντως όχι το κινητό!!!!

429€ κάνει!

 

Χαχα!!!Και ημουν ετοιμος να κλεισω εισιτηρια για Ιταλια!!!Πιο φθηνα θα εβγαινε στην τελικη!!!Χχαχα!!

..τα σκεπάσματα είναι κρύα

κοιταζόμαστε βουβά

ό,τι απέμεινε απ' την ευτυχία

ξεψυχάει στα σκοτεινά..

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε παιδιά το εγχειρίδιο 50 ευρώ. :lol::lol:

 

Το κάνεις κράτηση και δίνεις, σαν προκαταβολή, 50 ευρώ. Η τελική του τιμή, χωρίς τα ταχυδρομικά, είναι 429 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...