Jump to content

Οδηγός: Πως θα μπείτε στο i-mode χωρίς να έχετε κινητό i-mode


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

σιγουρα λιγα τα ψωμια του i-mode. μα μας το δειχνει ξεκαθαρα η cosmote δινοντας δωρεαν με καθε νεα συνδεση οποιο κινητο i-mode θελετε...

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 269
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα κρατήσει για πολύ... Άντε μετά να μπαίνουμε στο ίντερνετ με 40ΜΒ:p
Link to comment
Share on other sites

έκανα και εγω την ενεργοποιηση του Imode δηλώνοντας ως imei ένα ψεύτικο (απλώς να ξεκινα απο 35) και οτι το πήρα απο το εξωτερικο. Μαλιστα ζήτησα να το ενεργοποιήσουν και σε ένα δευτερο νουμερο του οποίου είχα χάσει το 5ψηφιο κωδικό χρήστη και δεν μου το αρνηθηκαν. Το μόνο πρόβλημα είναι οτι ενώ έχουν περάσει πάνω απο 2 ωρες, ακομα δε μπορω να συνδεθω. Εχω περάσει όλες τις καταλληλες ρυθμισεις, εκανα πολλα ριμπουτ αλλα ακομα τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

Έχω την αίσθηση ότι τούτο το καλοκαίρι η σύμβαση της DoCoMo με την Cosmote λήγει. Αν θυμάμαι καλά η διάρκεια της σύμβασης ήταν για 60+2 μήνες από τη στιγμή που θα τελείωνε η υλοποίηση του imode στην Ελλάδα και θα δινόταν στην κατανάλωση κάτι που έγινε λίγο πριν τους Ολυμπιακούς μας! Αν κάποιος άλλος θυμάται (ή γνωρίζει) κάτι διαφορετικό παρακαλώ να με διορθώσει.

 

Εκ των πραγμάτων λοιπόν η Cosmote αν δεν ανανεώσει τη σύμβαση δε θα έχει δικαίωμα να συνεχίσει να το τρέχει. Αν είχε σκοπό να το ανανεώσει α) δε θα έδινε ένα σκασμό λεφτά στην Accenture κυρίως και έπειτα στην Velti για την υλοποίηση του myView, β) θα έφερνε στα σίγουρα τις συσκευές της Nokia που υποστηρίζουν το imode από τη μάνα τους όπως είχε κάνει κάποτε με το αγαπημένο 6680! και γ) θα συνέχιζε την προώθηση του προϊόντος.

 

Άλλωστε δεν υπάρχει λόγος να ξαναχρυσοπληρώσει η Cosmote για ένα κλειστό πρότυπο, που δεν είχε και τη μεγλύτερη απήχηση στην Ελλάδα είναι η αλήθεια, ιδίως τώρα που έχει και την εμπειρία και την τεχνογνωσία να κινηθεί σε κάτι ανάλογο ουσιαστικά μόνη της.

 

Από εκεί και έπειτα, για όσο υπάρχει το imode χλωμό έως απίθανο το myView να επιτρέψει απεριόριστη κίνηση. Η Cosmote δεν καίγεται (όσο κι αν το αντίθετο συμβαίνει με εμάς) ιδίως από τότε που οι βλαμμένοι της Wind έκοψαν τα απεριόριστα. Το πλέον πιθανό είναι μετά τον επικήδειο του imode η Cosmote να δώσει απεριόριστα όταν μετονομαστεί και αποκτήσει εκείνο το διακριτικό (και άθλιο) ροζ χρωματάκι της μαμάς DT...

 

Αυτά αγαπητοί συμφορουμίτες! Όπως και αν έχουν οι εξελίξεις, ο καιρός εγγύς!

Link to comment
Share on other sites

overlord1984 μου αρεσε η αναλυση σου, αν και με λυπησε...

 

Τωρα που η wind εκοψε το απεριοριστο, νομιζω δεν υπαρχει μεσο πιεσης.

Ειμαι απαισιοδοξος, δεν νομιζω οτι μετα το imode η cosmote θα αποφασισει να κανει απεριοριστο το imode...

Εκτος αν η t-mobile αποφασισει να κανει την ελλαδα ευρωπαική χωρα, στην αντιμετωπιση, κι οχι να πληρωνουμε το mobile internet ο κουκος αηδονι.

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά,

 

Πήρα τηλέφωνο σήμερα στις 10 το πρωί το 1313 για να μου ενεργοποιήσουν το imode. Μου ζητήσαν τα γνωστά και μου είπανε σε 2 ώρες το αργότερο θα έχω λάβει ρυθμίσεις και θα ενεργοποιηθεί... Εχουν περάσει σχεδόν 5 ώρες και ακόμη τίποτε.... Είναι σύνηθες αυτό ή πρέπει να τους ξαναπάρω τηλέφωνο...?

Σημειωτέον ότι έχω ένα SE K530i 3G

Fiat justitia et pereat mundus.
Link to comment
Share on other sites

Τους ξαναπήρα τηλέφωνο και μου είπανε πως το βλέπουνε ενεργοποιημένο και δικτυωμένο... Ωστόσο σε εμένα δεν έχει έρθει κανένα μήνυμα και όταν προσπάθησα να μπω στο imode... τίποτα! Μήπως φταίει που το κινητό είναι το SE K530i...?
Fiat justitia et pereat mundus.
Link to comment
Share on other sites

Τους ξαναπήρα τηλέφωνο και μου είπανε πως το βλέπουνε ενεργοποιημένο και δικτυωμένο... Ωστόσο σε εμένα δεν έχει έρθει κανένα μήνυμα και όταν προσπάθησα να μπω στο imode... τίποτα! Μήπως φταίει που το κινητό είναι το SE K530i...?

 

Όχι δεν φταίει το κινητό. Στο Κ530 που είχα λειτουργούσε κανονικά. Κοίταξε μην έκανες κάποιο λάθος στις ρυθμίσεις και κάνε ένα off/on του κινητού;)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πέρασα και πάλι τις ρυθμίσεις και στο κινητό όλα καλά. Παρόλο που δεν έλαβα κάποιο μήνυμα απο cosmote... Οσον αφορά την σύνδεση στον η/υ? Το PC Suite χρειάζεται ή όχι...? Την νέα σύνδεση στον η/υ θα την δημιουργήσω μέσω του pc suite? Ευχαριστώ πολύ.
Fiat justitia et pereat mundus.
Link to comment
Share on other sites

Πήρα κι εγώ σήμερα τηλ. Μου είπαν και μένα θα με ενεργοποιήσουν σε 2 ώρες και ότι θα ειδοποιηθώ με μήνυμα. Το μήνυμα ποτέ δεν ήρθε βέβαια. Πέρασα τις ρυθμίσεις σε ένα k700i αλλά το μόνο που έχω καταφέρει είναι να μπαίνω μόνο στο portal του i-mode μέσω του ενσωματωμένου browser του κινητού. Όταν του βάζω να πάει π.χ. στο mini.opera.com για να κατεβάσω τον opera μου βγάζει συνέχεια σφάλμα σύνδεσης. Οι ρυθμίσεις υποθέτω ότι είναι σωστές γιατί αλλιώς δεν θα μπορούσα να περιηγηθώ στο imode portal. Τι μπορεί να φταίει;
God is real, unless declared integer.
Link to comment
Share on other sites

... Ωστόσο σε εμένα δεν έχει έρθει κανένα μήνυμα και όταν προσπάθησα να μπω στο imode... τίποτα!

 

Πήρα κι εγώ σήμερα τηλ. Μου είπαν και μένα θα με ενεργοποιήσουν σε 2 ώρες και ότι θα ειδοποιηθώ με μήνυμα. Το μήνυμα ποτέ δεν ήρθε βέβαια.

 

Μην περιμενετε σωνει και καλα μηνυμα, παρολο που σας εχουν διαβεβαιωσει οτι θα ερθει..

Ουτε σε εμενα ειχε ερθει αλλα ενεργοποιηθηκε μετα απο μια μερα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπαίνει με τίποτα. Πήρα τηλέφωνο, μου είπαν ότι έχει ενεργοποιηθεί, αλλά σε άλλα site πλην του imode portal δεν μπορώ να μπω. Όλο άρνηση πρόσβασης και μάλιστα και σε ένα k700 και σε ένα V3i. Τι γίνεται ρε παιδιά τελικά;
God is real, unless declared integer.
Link to comment
Share on other sites

Έχεις ενεργοποιήσει τη συνδρομή σου για ένα μηνα?

Εγώ όταν δεν την έχω ενεργοποιημένη δεν μπαίνει πουθενά με τον opera.

Αν λήξει, μπαίνω στο Portal με τον browser του κινητού, ενεργοποιώ τη συνδομή και ύστερα μπαίνει κανονικά.

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι καινούριος χρήστης και κανονικά θα έπρεπε να ήταν δωρεάν για ένα μήνα. Παρόλα αυτα την ενεργοποίησα, μου ήρθε μήνυμα επιβεβαίωσης, αλλα και πάλι τα ίδια : άρνηση πρόσβασης
God is real, unless declared integer.
Link to comment
Share on other sites

Κάπου έχεις λάθος στις ρυθμίσεις.. Δεν εξηγείται αλλιώς....

Τι proxy βάζεις και τι apn?

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα τίποτα. Δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται. Το apn που βάζω είναι το i-mode και ο proxy ο 172.019.043.006 με θύρα την 5080. Εξακολουθεί να μου βγάζει άρνηση πρόσβασης. Θα πάρω μάλλον παλί αύριο να δω τι γίνεται.
God is real, unless declared integer.
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε το Opera.mini στο κινητό σου με άλλο τρόπο πχ από το wind plus και έπειτα μπες στο ίντερνετ κατευθείαν από το opera.mini.
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα τίποτα. Δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται. Το apn που βάζω είναι το i-mode και ο proxy ο 172.019.043.006 με θύρα την 5080. Εξακολουθεί να μου βγάζει άρνηση πρόσβασης. Θα πάρω μάλλον παλί αύριο να δω τι γίνεται.

Δοκίμασε αντί για 172,019,043,006 να βάλεις 172,19,43,6 , χωρίς τα μηδενικά δηλαδή.

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, δοκιμασα σημερα τουs εξωτερικουσ dns servers (208.67.222.222 & 208.67.220.220) kai ειδα πολυ γρηγοροτερη αποκριση στο web me imode

 

σε γενικες γραμμες ομως νομιζω οτι πρεπει να εχει κοφτη το imode kai δεν εχει καμμια σχεση με το wind plus σε ταχυτητα ειναι σαφως πολυ πιο αργο.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, δοκιμασα σημερα τουs εξωτερικουσ dns servers (208.67.222.222 & 208.67.220.220) kai ειδα πολυ γρηγοροτερη αποκριση στο web me imode

 

σε γενικες γραμμες ομως νομιζω οτι πρεπει να εχει κοφτη το imode kai δεν εχει καμμια σχεση με το wind plus σε ταχυτητα ειναι σαφως πολυ πιο αργο.

 

gia den ksero ego exthes ekana to kolpo me i.mode kai vlepo oti to i-mode einai pio grigoro apo my view kai wind plus se gprs se 3g den to exo dokimasi akoma. Kai doulevi mia xapa opera mini on pc opos me wind plus ala pio grigora kai den kolai opos ekane me tin wind

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, δοκιμασα σημερα τουs εξωτερικουσ dns servers (208.67.222.222 & 208.67.220.220) kai ειδα πολυ γρηγοροτερη αποκριση στο web me imode

 

σε γενικες γραμμες ομως νομιζω οτι πρεπει να εχει κοφτη το imode kai δεν εχει καμμια σχεση με το wind plus σε ταχυτητα ειναι σαφως πολυ πιο αργο.

 

Αυτοι servers τι ακριβως ειναι???

Που να τους βαλουμε? Σε τι υποτιθεται οτι χρησιμευουν?

Link to comment
Share on other sites

Φτιάξτε τα δικά σας ΙΜΕΙ για τα k610im και k550im!!!!!

Μετά από λίγη μόρφωση περί ΙΜΕΙ, έφτιαξα ένα excel όπου φτιάχνετε τα δικά σας ΙΜΕΙ.

 

Μόνο δύο κελιά μπορούν να επιλεχτούν:

Στο πρώτο με τίτλο κινητό επιλέγουμε έναν από τους κωδικούς που βγάζει αν πατήσουμε το βελάκι που μας βγάζει δεξιά του κελιού (προσοχή!! δεν επιλέγουμε τους τύπους των κινητών από τη λίστα, είναι για να ξέρετε τι κινητό έχετε... :) ).

Στο δεύτερο βάζουμε έναν οποιονδήποτε 6ψήφιο αριθμό (προσοχή!! 6ΨΗΦΙΟ!!!).

Και επάνω βλέπουμε το ΙΜΕΙ μας... (προστίθεται και το τελευταίο ψηφίο για να ολοκληρωθεί το "αληθινό" μας ΙΜΕΙ, χεχε).

 

Μπορούμε να το εξακριβώσουμε βάζοντας το ΙΜΕΙ που θα μας βγάλει εδώ.

(Προσοχή!! Το εν λόγω site σε αφήνει και δοκιμάζεις 5-6 φορές και μετά ζητάει login).

Link to comment
Share on other sites

Αυτοι servers τι ακριβως ειναι???

Που να τους βαλουμε? Σε τι υποτιθεται οτι χρησιμευουν?

 

τους χρησιμοποιημε στο πεδιο DNS server toyκινητου η του pc στις ιδιοτητες τησ συνδεσης που εχουμε δημιουργησει και θεωρητικα ειναι πιο γρηγορη απο τους default του παροχεα μας.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε φίλε :D

Ευχαριστούμε για το προγραμματάκι :D

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...