Jump to content

Fringe (Fox)


YpNoS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το πρώτο κακό επεισόδιο της σεζόν. Μπορεί για τα δεδομένα της πρώτης ή της δεύτερης σεζόν να έλεγα ότι δεν είναι άσχημο αλλά ανάμεσα στις τόσες επεισοδιάρες που έχουμε δει μέχρι το 11, αυτό μοιάζει σαν την μύγα μες στο γάλα.

 

Το μοναδικό ενδιαφέρον είναι η έρευνα για το βιβλίο που μιλάει για τους πρώτους ανθρώπους αλλά και εκεί με χάλασαν πολύ με το τελικό συμπέρασμα. Ελπίζω να μην το συνεχίσουν από εκεί που μας άφησαν γιατί θα γίνει σούπα.

 

Αλήθεια, αυτός τελικά που μιλούσε στο τέλος με την Νίνα, τι ακριβώς κάνει. Τον είδαμε κάπου στον πρώτο κύκλο αλλά οι λεπτομέρειες μου διαφεύγουν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 651
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το είδα κι εγώ χθες το βράδυ, δεν ήταν και τότοσο κακό, απλά δεν ήταν σαν τα υπόλοιπα της 3ης σαιζόν όπως είπες κι εσύ mirrorofsorrow.

Πρέπει να υπάρξει και εξέλιξη στο ειδύλλιο Peter-Olivia, το θέμα είναι ποια θα διαλέξει..! :rolleyes:

 

Αυτός είχε βοηθήσει την Olivia όταν είχε επανέλθει από το κώμα στο οποίο είχε πέσει, όταν επέστρεψε την πρώτη φορά από το Alternate Universe.

Εγώ περιμένω να δω τι ρόλο θα παίξει. Απλά έχει γράψει τα βιβλία για τους Πρώτους Ανθρώπους, ή παίζει να είναι κι αυτός πρώτος άνθρωπος?? :X

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι έτσι όπως το πάνε (ποιά θα διαλέξει ο Πήτερ) η σειρά ξεφεύγει από το βασικό της χαρακτήρα και είμαι σίγουρος θα δούμε άπειρα κλισέ από δω και πέρα με πολλά στοιχεία σαχλορομάντζου. Ειδικά, τώρα που ξέρει και καλά ότι ο Πήτερ έχει ακόμα αισθήματα για την άλλη. Από το προηγούμενο επεισόδιο μου είχε κάνει εντύπωση για ποιόν λόγο αφιερώνουν τόσο χρόνο στα αισθήματά τους (στο κάτω-κάτω ένα λάθος ήταν και μάλιστα είχε δει τα σημάδια ο Πήτερ της αλλαγής) αλλά αν ήξερα θα το γυρίσουν εκεί... Μου θυμίζει Lost τώρα και νευριάζω πάλι γκρρρρρ

 

Κάτι άλλο που μου διαφεύγει. Είχα την εντύπωση ότι το βιβλίο το είχε γράψει ο Γουόλτερ. Ποιό ήταν εκείνο το βιβλίο που είχε ανακαλύψει ότι είχε γράψει όταν ανακάλυψε ότι γράφτηκε με την δικιά του γραφομηχανή; Νομίζω ήταν στον προηγούμενο κύκλο ή στις αρχές αυτού

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο που μου διαφεύγει. Είχα την εντύπωση ότι το βιβλίο το είχε γράψει ο Γουόλτερ. Ποιό ήταν εκείνο το βιβλίο που είχε ανακαλύψει ότι είχε γράψει όταν ανακάλυψε ότι γράφτηκε με την δικιά του γραφομηχανή; Νομίζω ήταν στον προηγούμενο κύκλο ή στις αρχές αυτού

 

To βιβλίο της ZFT. Της οργάνωσης των επιστημόνων για τεχνολογική εξέλιξη, κλπ.

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Μου θυμίζει Lost τώρα και νευριάζω πάλι γκρρρρρ

 

Εμένα αυτό είναι που με χαροποιεί :)

Δε νομίζω βέβαια πως το Fringe θα μπορέσει (ή θα θελήσει) ποτέ να γίνει Lost σε θέματα εξέλιξης χαρακτήρων, κυρίως γιατί είναι μια procedural σειρά στο βάθος της, αλλά χαίρομαι απίστευτα που έστω και μετά από 3 σεζόν έχει καταφέρει να ξεφύγει από το "παγωμένο" στυλ των X-Files - και το εκνευριστικό μη-ζευγάρι Scully-Mulder- και έχει αρχίσει να αναπτύσει και τους χαρακτήρες του.

 

Εννοείται βέβαια πως ούτε εγώ θέλω να δω το χαζορομάντζο να ξετυλίγεται, αλλά από την άλλη από την πρώτη κιόλας στιγμή υπήρχε κάτι ανάμεσα σε Peter-Olivia και το φανταζόμασταν πως κάποια στιγμή θα μας απασχολήσει.

 

Ελπίζω μόνο να μην το τραβήξουν υπερβολικά - όπως π.χ. στα τελευταία επεισόδια με την Olivia να κατηγορεί συνέχεια των Peter ότι "έπρεπε να το έχει καταλάβει" το οποίο είναι εντελώς χαζό εύρημα για να μην γίνουν ζευγάρι.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Εμένα αυτό είναι που με χαροποιεί :)

αλλά χαίρομαι απίστευτα που έστω και μετά από 3 σεζόν έχει καταφέρει να ξεφύγει από το "παγωμένο" στυλ των X-Files - και το εκνευριστικό μη-ζευγάρι Scully-Mulder- και έχει αρχίσει να αναπτύσει και τους χαρακτήρες του.

 

εμένα δεν με χάλαγε εκείνο το στυλ προσωπικά. Αλλά αντικειμενικά το έχουν παρατραβήξει. Ειδικά με το σημερινό επεισόδιο

που είναι και έγκυος

το καναν τελείως σαπουνόπερα

Link to comment
Share on other sites

εμένα δεν με χάλαγε εκείνο το στυλ προσωπικά. Αλλά αντικειμενικά το έχουν παρατραβήξει. Ειδικά με το σημερινό επεισόδιο

που είναι και έγκυος

το καναν τελείως σαπουνόπερα

Ναι όντως, αυτό δε χρειαζόταν, αλλά φαντάζομαι πως θέλανε να το κάνουν ακόμα πιο δραματικό το όλο θέμα της επιλογής του Peter.

 

Δεν ήταν κακό το στυλ των X Files, κάθε άλλο. Αλλά τότε δεν υπήρχαν ΤΟΣΕΣ procedural σειρές όπως σήμερα (με τα 3 CSI, τα δύο NCIS κτλ κτλ). ΟΚ, κάποια στιγμή και το στεγνό "έγκλημα/μυστήριο-λύση του εγκλήματος βάσει στοιχείων" καταντάει βαρετό όταν παίζει παντού.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

http://gizmodo.com/#!5758381/this-weeks-top-web-comedy-video-sexy-clone-dilemma

 

:lol::lol::lol:

 

Δεν είναι 100% on topic, αλλά ταιριάζει.

Edited by marvin

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

http://gizmodo.com/#!5758381/this-weeks-top-web-comedy-video-sexy-clone-dilemma

 

:lol::lol::lol:

 

Δεν είναι 100% on topic, αλλά ταιριάζει.

 

:lol::lol::lol:

 

I :love: Elizabeth Mitchell

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

εμένα δεν με χάλαγε εκείνο το στυλ προσωπικά. Αλλά αντικειμενικά το έχουν παρατραβήξει. Ειδικά με το σημερινό επεισόδιο

που είναι και έγκυος

το καναν τελείως σαπουνόπερα

 

Εμένα μου άρεσε πολύ αυτή η εξέλιξη και δεν νομίζω να την περιμέναμε κιόλας..!

Τώρα θα έχει ακόμα περισσότερο ενδιαφέρον που θα καταλήξει ο Peter, άρα και ποιο Σύμπαν θα σωθεί..

Βασικά θέλω πολύ να δω πώς θα αντιμετωπίσει αυτή την εξέλιξη ο Peter.

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!:)

 

Γράφω πρώτη φορά εδώ. 'Εχω κολλήσει απίστευτα με τη σειρά και ήθελα να δω απόψεις άλλων Ελλήνων fans.

 

Πραγματικά απορώ πώς γίνεται αυτή η σειρά να έχει μέτριες θεαματικότητες και άλλα αμερικάνικα σκουπίδια (κυρίως realities) να σπάνε ταμεία. Τέλος πάντων...

 

Προσωπικά μου αρέσει η τροπή που έχει πάρει η σειρά και γενικά όλη η εξέλιξη της ιστορίας. Δεν υπήρξε επεισόδιο που να μη μου άρεσε. Εντάξει, ίσως επειδή είμαι πορωμένος! :p

 

Κι ενώ τους περισσότερους τους χαλάει το τρίγωνο Olivia-Peter-Faulivia και τα περί εγκυμοσύνης, εμένα με χαλάει αυτή ακριβώς η αντίδραση. "Οι σεναριογράφοι πήραν την κάτω βόλτα", "φθηνό σενάριο", "ο εύκολος δρόμος" και άλλα τέτοια διαβάζω μετά την προβολή του προχθεσινού επεισοδίου. Δεν έγινε και One Tree Hill η σειρά! Σιγά! Έχει αποδειχτεί ότι όλα για κάποιο λόγο γίνονται στο Fringe, προβλέψιμα ή μη. Αν πρέπει να κατηγορήσουμε τη σειρά ότι αρχίζει και θυμίζει General Hospital, όπως διάβασα κάπου, τότε η κεντρική ιδέα του πατέρα που κλέβει ένα άλλο παιδί επειδή το δικό του πεθαίνει, θα έπρεπε να μας θυμίζει πρώτης τάξεως μεξικάνικο! Είναι έτσι όμως;

 

 

Σύμφωνα με τους δημιουργούς της σειράς "this reveal will not unfold in a way that is traditional. So people should prepare for that, because it should be very interesting".

 

http://www.tvline.com/2011/02/bo-no-latest-fringe-twist-will-not-unfold-in-a-traditional-way-say-producers/

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα πολύ καλή τροπή έχει πάρει η ιστορία. Ελπίζω να συνεχιστεί και την καινούργια χρονιά
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Το "μυστήριο της εβδομάδας" (δεν μπορώ να το πω "monster of the week") δεν με ενθουσίασε...

Αλλά α) ήταν καλό που είδαμε το alt-universe ξανά, και

β) η αποκάλυψη για

την εγκυμοσύνη

όντως μπορεί να δώσει μια διαφορετική τροπή στη σειρά -κυρίως εάν δεν χρησιμοποιηθεί για να το κάνουv σαπουνόπερα!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό το 130 επεισόδιο. Ενώ στο φινάλε του 12 ξένισαν πολλούς με την τροπή που έδειχνε ότι θα τραβήξει, στο 13 μας πήγαν πίσω στο εναλλακτικό σύμπαν (όπου είχε ενδιαφέρον να δούμε τι συμβαίνει) και το έσωσαν ή μάλλον το έκαναν ακόμα πιο ενδιαφέρον. Θα ήθελα να δω μερικά ακόμα επεισόδια από το εναλλακτικό σύμπαν πριν επιστρέψουμε στο δικό μας.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ωραίο το επεισόδιο αλλά γιατί δεν θυμόντουσαν ο ένας τον άλλον;

 

Συζητήθηκε πολύ αυτό στα διάφορα forums.

Αρχικά, υποτίθεται ότι η Ολίβια εκείνης της εποχής θα έπρεπε να είναι 7-8 χρονών

και όχι γύρω στα 12 όπως μας την δείξανε. Ίσως λόγω των σκηνών που έπρεπε να γυριστούν (Ολίβια τρομοκρατημένη, να την χτυπάει ο πατριός κτλ.) αποφασίσανε να χρησιμοποιήσουν μία μεγαλύτερη σε ηλικία ηθοποιό.

Αν λάβουμε υπόψη ότι η Ολίβια είναι 7-8 χρονών και τα γεγονότα αυτά είναι τόσο τραυματικά, θα μπορούσαμε να πούμε ότι τα απώθησε εντελώς από την μνήμη της.

 

Όταν είχανε επιστρέψει στο μέρος που γινόντουσαν τα πειράματα, σε κάποιο παλιότερο επεισόδιο, είχε αρχίσει να θυμάται σιγά σιγά η Ολίβια και θυμήθηκε και τον Walter.

 

Θα μπορούσαμε βέβαια να υποθέσουμε πως ο Walter είχε βάλει το χεράκι του και παλιά και με κάποιον τρόπο κατάφερε να διαγράψει αυτές τις μνήμες από το μυαλό της Ολίβια, αν και μάλλον η πρώτη εξήγηση είναι πιο λογική.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλό επεισόδιο.

Όντως και εγω αυτό σκεφτόμουν κατά τη διάρκεια του επεισοδίου: γιατί δε θυμουνται ο ένας τον άλλο στο παρόν;

 

Αλλά η εξηγηση που δίνει ο Baator έχει μια λόγικη.

 

Επίσης, μόνο εμένα μου φάνηκε ή το κοριτσάκι που έπαιζε τη νεαρη Olivia έπαιζε εξαιρετικά;

 

ΥΓ: Παρατηρησε κανείς ότι το πρωτο παιχνίδι που κοιτάζει ο νεαρός Peter στο παιχνιδάδικο είναι το Battlestar Galactica; Sci-Fi homage WIN :p

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό το επεισόδιο με την Δίνη στο παρόν σύμπαν!! :):)

Αρχίζω και συμπαθω πολύ την Ψευτολίβια με το θέμα που προέκυψε.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

εχθές έπαιξε το επεισόδιο;

όχι δεν είχε καινούργιο χθες.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μπερδεύτηκα πάντως με την μικρή Olivia.

Πότε έβλεπε τον ένα Ουόλτερ και πότε τον άλλο?Και πώς βρήκε στο τέλος ο άλλος Ουόλτερ το σχέδιο της Ολίβια?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...