Jump to content

Πολύ εύκολα κλειδώνετε ρε παιδιά τα Threads!


n1ck0s
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συγγνώμη, πραγματικά πιστεύετε ότι το Thread με τίτλο "PROGRAMA PU NA STELNEI TIN IP TU ALU SE KATHE RESTART?" έπρεπε να κλειδωθεί!!!

 

Προφανώς όσοι έχετε αυτή την άποψη δεν έχετε ιδεά από Terminal Services, Remote Assistance ή έστω PC Anywhere. Υπάρχουν αρκετά προγράμματα για αυτή την δουλειά και είναι ΑΝΑΓΚΑΙΑ αν ασχολείσαι με τέτοια πράγματα. Πλέον ένα μεγάλο μέρος του customer support βασίζεται σε αυτά...

 

Ειδικά ο τύπος που το έστειλε στην Symantec.... τι να πω! Θα γελάνε...

 

Τεσπά, κοίτα φίλε μου maxitis το http://www.dyndns.com που είναι μια τέτοια υπηρεσία. Αντιστοιχίζει ένα DNS με μια ΙP. Εγκαθιστάς επιπρόσθετα ένα client (έχει μεγάλη γκάμα freeware να διαλέξεις) το οποίο αναλαμβανει να ενημερώνει την IP αυτή σε χρονικά διαστήματα. Έτσι για παράδειγμα αντί για την ΙΡ χρησιμοποιείς π.χ. το "my_office.dyndns.org" το οποίο δίχνει στην IP του PC στο γραφείο. Σε συνδυασμό με το Remote Assistance πχ των ΧΡ θα σου λύσει τα χέρια.

 

Κρίμα ρε παιδιά! Δεν είναι κακό να μην γνωρίζεις ένα θέμα, αλλά αυτό που έγινε είναι υπερβολικό.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου n1ck0s . Ίσως θα ήταν καλύτερο να στείλεις ένα pm στον mod που το έκλεισε εξηγώντας του τι ακριβώς εννοούσες. ϊσως να μην καταλαβε...
Link to comment
Share on other sites

Δεν ήταν δικό μου εκείνο το thread. Ίσως και οι προθέσεις του τύπου να μην ήταν οι καλύτερες. Δεν έχει σημασία! Έχω βαρεθεί να βλέπω posts του στυλ "ρε παιδιά μου τέλειωσε το trial, τι να κάνω? ψώνισέ το από KaZaA ;)" να περνάν απαρατήρητα και να κλειδώνονται τέτοια threads που έχουν και μια πρακτική αξία (εκτός του hacking). Δεν μπορεί να υπάρχει ολόκληρο .org domain για να εξυπηρετεί τέτοιες ανάγκες και από την άλλη να κλειδώνονται threads σε fora! Αντε, να πάρουμε κανα τηλ να κλείσουμε και το http://www.dyndns.org!

 

Ήμαρτον.

Link to comment
Share on other sites

Το μετέφερα στο Σχολιασμό, εδώ έπρεπε να χε γίνει εξαρχής.

Το topic εγώ το κλείδωσα και πίστεψε με από Administration ξέρω κάτι ψιλά :)

Ένα πρόγραμμα που στέλνει την IP σε κάθε reboot (ή σύνδεση) δεν είναι κάτι που αναφέρεται σε Administration όμως. Νομίζω όλοι έχουμε υπόψιν μας άτομα που χρησιμοποιούν προγράμματα τύπου BackOrifice, Netbus, Sub7 κλπ. Το DynDNS που αναφέρεις είναι κάτι το τελείως διαφορετικό από τον σκοπό εκείνου του thread. Χαρακτηριστικά παραθέτω:

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος maxitis (21 Ιαν. 2004 , 16:35)

 

KSERIS KANENA PROGRAMA PU NA STELNEI TIN IP TU ALU KATHE FOR PU KANEI RESTART?

Eyxaristo.

Kai an ginete na einai se ena arxio mazi me photo.

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος maxitis (21 Ιαν. 2004 , 16:40)

 

Kai kati alo na kseris pote o alos einai online xoris na exi anikto kapio programa.Ginete.Eykola?

KSerei kaneis kapio tropo?

 

Ο σκοπός αυτού του χρήστη λοιπόν ήταν προφανής και είχε να κάνει με user abuse, κάτι το οποίο θεωρώ απαράδεκτο και γιαυτό το κλειδωσα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε n1ck0s, για κάθε τέτοια απορία σου, που όπως τη διαβάζω είναι εύλογη, μπορείς να στείλεις PM στον Moderator. Η στον Super Mod της επιλογής σου... Η στον Admin φυσικά.

 

Στο συγκεκριμένο θέμα και με βάση τις απαντήσεις του maxiti, ε και η δική μου αίσθηση εκεί θα με ωθούσε. Να συμφωνήσω με τον paravoid. Φαίνεται αν μη τι άλλο ύποπτο κάτι τέτοιο. Στο κάτω κάτω αν ήθελε ο maxitis να υπερασπίσει τη θέση του, είχε το χώρο και το χρόνο να επιχειρηματολογίσει και να πείσει 10 ατομα που απάντησαν οτι το ήθελε για καλό σκοπό. ;)

 

ΑΝ παρόλα αυτά κάνουμε όλοι εμείς λάθος, άνθρωποι είμαστε, τότε τον καλώ να το ανοίξει πάλι σε ένα νέο thread ένα πιο σωστά γραμμένο θέμα, για να μας κάνει όλους να πούμε την άποψή μας και να τον βοηθήσουμε πιθανώς. :rolleyes:

 

P.S. Και δεν τρέχουμε να κλειδώνουμε threads. Το συγκεκριμένο δεν ήταν και 100% αθώο. :)

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνει τον κόπο τότε να μου εξηγήσει κάποιος αυτό

 

Ή αυτό.

 

Ή αυτό

 

...

 

Προσωπική εκτίμηση:

 

Ένα thread είναι ύποπτο αλλά μέσα στους κανόνες -> προειδοποιείς

 

Ένα thread (βλ. παραπάνω) βγάζει μάτι με links για warez και οδηγίες για παράνομα activations κτλ -> διαγραφή

 

Ένα thread διατυπώνει ερώτημα του οποίου η απάντηση θα παραβεί κάποιον από τους κανόνες του forum (ζαίτημα για crack) -> κλείδωμα

 

Δεν έχω καμμία πρόθεση να σας υποδείξω πως θα κάνετε την "δουλεία" σας, αλλά για την δικιά μου λογική έτσι έπρεπε να έχουν τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος n1ck0s (23 Ιαν. 2004 , 19:51)

 

Θα κάνει τον κόπο τότε να μου εξηγήσει κάποιος αυτό

 

Ή αυτό.

 

Ή αυτό

 

Τα θέματα που παραθέτεις δεν έχουν καμία σχέση με προγράμματα τύπου BackOrifice, Netbus, Sub7 και user abuse γενικά. Μάλλον είναι ατυχής ο παραλληλισμός σου...

Είμαστε όλοι εδώ
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα του κλειδωμένου thread, συγκρινόμενο με τα references που κάνεις, δεν έχει καμμία σχέση φίλε "n1ckOs"

 

Ενδεχομένως, να ισχύει και εδώ η προσέγγιση "εγκυος" ή "μη έγκυος" και σε καμμία περίπτωση "ολιγον έγκυος" (όσον αφορά το "κολάσιμο" κάθε "ψιλο-απατούλας"), αλλά αυτά που ρωτά και ζητά "φόρα παρτίδα" ο μαχητής / μουτζαχεντίν ( ;) ), έ...μόνο και μόνο από τη διατύπωση και την επιμονή, βάζουν σε υποψίες ακόμα και ΑΣΧΕΤΟΥΣ όπως εγώ.

 

Φιλικά :)

 

...και κάποιοι έχουν πολύ αεράτα χέρια και μυαλό φίλε ΑΡΧΙΜΗΔΗ... ;)

 

στο thinking / keying & posting :lol:

 

To timing των posts μας εννοώ :)...είσαι πολύ γρήγορος

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος fatsoni (23 Ιαν. 2004 , 20:10)

 

...και κάποιοι έχουν πολύ αεράτα χέρια και μυαλό φίλε ΑΡΧΙΜΗΔΗ... ;)

 

στο thinking / keying & posting :lol:

 

To timing των posts μας εννοώ :)...είσαι πολύ γρήγορος

 

Too fast for you... :lol:

(tm by Speedy βεβαίως)

Είμαστε όλοι εδώ
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος paravoid (23 Ιαν. 2004 , 16:45)

Ο σκοπός αυτού του χρήστη λοιπόν ήταν προφανής και είχε να κάνει με user abuse, κάτι το οποίο θεωρώ απαράδεκτο και γιαυτό το κλειδωσα.

Χεχ, όχι απλά είχε σκοπό να κάνει abuse, μόνο που δεν το έγραψε στη signature του να εμφανίζεται κάθε φορά που κάνει post! :happy:

 

Πάντως, αν είναι να υπάρχει μόνιμη και σωστή πολιτική και για να μη βρεθεί και ποτέ η community του ΜyPhone.gr σε νομικά προβλήματα, καλό θα ήταν ν'αρχίσετε να είστε πιο αυστηροί και γενικά με τα παράνομα: crack, κόπιες, κλπ... ακόμα και links με το Blizzard του Ν-Gage! Νομίζω το ΜyPhone.gr έχει αποκτήσει μια "κρίσιμη μάζα" χρηστών που ακόμα κι αν δυσαρεστηθούν από μια τέτοια πολιτική θα καταλάβουν γρήγορα πόσο κύρος αποκτά ένα forum που ΔΕ διακινεί παράνομο λογισμικό ή πληροφορίες για δαύτο! :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Ναί! Συμφωνώ!

Αλλά να μην καταντήσει σαν το ξενόγλωσσο allaboutsymbian που οι γελοίοι ξεφτίλες εκεί, είχαν πάγια τακτική να ψαχουλεύουν τα PM των χρηστών, μη τυχόν και διαπιστώσουν καμία τέτοια δραστηριότητα (ανταλλαγή cracks, warez, κλπ)...

 

Η ΠΛΗΡΗΣ κατάλυση κάθε έννοιας της προσωπικότητας! ΑΙΣΧΟΣ!!! :angry: :angry: :angry: :down:

http://www.danasoft.com/sig/sigmacom.jpg
Link to comment
Share on other sites

Einai ontos euesthtito to thema

PIga na apantiso ala eixe klidothei.

Ti na po.Polla se ayton ton kosmo pareksigunte.

ALoste o kaliteros tropos prostasias k sobaris technical service einai na kseris k kolpa gia na kseris ti su ginete.

As esbinan tin erotisi pu tus piraze k as afinan to texniko komati

Einai diskolo?

Giati to klinun olo?

K ti simasia exun oi prothesis kapiu?Epidi den kanei tin papia k leei tin alithia?

Diladi tha itan kalitera na to ekana muloxta.

Prepi na kserume polla gia na eimaste antagonistikoi.

K oxi mono entelos athoa pragmata

O anamartitos protos to litho baleto.

Opios den exi ena crack ston ipologisti tu as mini sto forum.

Figate oloi?

As min kribomaste piso apo ta daxtila mas.

Kathe programa exi polipikilus tropus na xrisimopiithei.

Diladi ama kapios pei tis athoes tu diathesis kai meta to xrisimopiisi me asximo tropo?

Auto pu protino einai as alazun tis kakes leksis k as to thetun sta nomima plesia.

Eyxaristo.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Αρχιμήδης (23 Ιαν. 2004 , 20:01)

 

Τα θέματα που παραθέτεις δεν έχουν καμία σχέση με προγράμματα τύπου BackOrifice, Netbus, Sub7 και user abuse γενικά. Μάλλον είναι ατυχής ο παραλληλισμός σου...

Δεν παραλλήλισα ποτέ τίποτα... αναρωτιέμαι πως Posts του τύπου "ρε παιδιά κάνα crack για τα WindowsXP" είναι ακόμα ξεκλείδωτα. Εσένα δεν σου κάνει εντύπωση?

Link to comment
Share on other sites

Mu thimizei ligo ton strato.Ekei kati kompleksika atoma exun eksusia.

Kai epidi exun pragmatiko kompleks kanun tus fantarus na ipoferoun giati den mporun ekinoi na milisun.

Distixos i eksusia alotrionei.

Prosoxi se osus tin exun.

Giati oi apo kato blepun k krinun.

Link to comment
Share on other sites

Το κλείσιμο του θέματος win xp activation ήταν απαράδεκτο και το ανέλυσα στο ίδιο θέμα πολύ πριν διαγραφεί.

 

Τότε στο θέμα kazaa και άλλα προγράμματα file sharing τα ποστ που αναφέρουν "πιο βρίσκει περισσότερα τραγούδια του Πανούση;" φυσικά και πρέπει να αφαιρούνται γιατί είναι ερώτηση εφάμιλλη της ερώτησης "πως σπάω το πρόγραμμα τάδε;"

 

Όπως είπα κι εκεί το να 'χουμε αυθεντικά windows και να κάνουμε συνεχείς αναβαθμίσεις και απλά να μην αντέχουμε να χουμε να τηλεφωνάμε στη μάικροσοφτ για να μας δώσει νέους κωδικούς για ενεργοποίηση (δωρεάν τους δίνει) σας φαίνεται παράδοξο! Ξέρετε πόσοι γνωστοί μου ακολούθησαν τη συγκεκριμένη τακτική;

 

Φυσικά και μπορεί να χρησιμοποιηθεί για σκοπούς πειρατίας. Όμως και το καζά μπορεί να χρησιμποποιηθεί για πειρατικούς σκοπούς, και τα θέματα για αντιγραφή dvd > dvd h dvd > cd μπορούν να χρησιμοποιηθούν για πώληση πειρατικών σιντι η ντιβιντι. Με την ίδια λογική και οι οδηγοί για cd> mp3 είναι απαράδεκτοι, παράνομοι!

 

Ας το σκεφτούμε λίγο. Υπάρχει ΔΙΑΦΟΡΑ ανάμεσα στο θέμα που γίνεται με σκοπό να σπάσει κάποιος κάποιο πρόγραμμα και πρέπει βεβαίως να κλειδώνεται και στο θεμα το οποίο μπορεί να χρησιμοποιηθούν οι πληροφορίες μέσα ΚΑΙ κακόβουλα αλλά έχουν άλλη κύρια χρησιμότητα.

 

Μία παρομοίωση: Και τα μαχαίρια μπορούν να χρησιμοποιηθούν για κακό σκοπό δε τα απαγορεύουμε όμως...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kostas@sl45i (24 Ιαν. 2004 , 22:51)

 

 

πιο βρίσκει περισσότερα τραγούδια του Πανούση;

Την ερώτηση αυτή την κάνω μόνο εγώ!υπονοείς κάτι :mad:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος jog (25 Ιαν. 2004 , 08:19)

 

 

πιο βρίσκει περισσότερα τραγούδια του Πανούση;

 

Την ερώτηση αυτή την κάνω μόνο εγώ!υπονοείς κάτι :mad:

 

 

Δεν υπονοώ τίποτα, λέω ότι αμα αρχίσουμε τις υπερβολές πρέπει και τα ποστ σαν αυτά να σβήνονται γιατί ως γνωστόν τα τραγούδια του Πανούση είναι copyrighted δηλαδή είναι παράνομη η διακίνηση τους.

 

Η υπερβολή θα κάνει το σάιτ να 'ναι εντελώς εκτός πραγματικότητας, αν αρχίσουμε να κλειδώνουμε θέματα στην υποψία και μόνο ότι μπορεί να χρησιμοποιηθούν για πειρατία.

 

Τέλος πάντων ανέλυσα πιο πάνω αυτό που θέλω να πω πολύ καλά και νομίζω ότι καλό είναι πάντα να τηρείται το μέτρο.

 

Πάντως δεν είπα τίποτα προσωπικό εναντίον σου jog και άμα διαβάσεις προσεκτικά το ποστ θα το καταλάβεις... Απλά χρησιμοποίησα ένα παράδειγμα :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος maxitis (24 Ιαν. 2004 , 17:49)

 

Mu thimizei ligo ton strato.Ekei kati kompleksika atoma exun eksusia.

Kai epidi exun pragmatiko kompleks kanun tus fantarus na ipoferoun giati den mporun ekinoi na milisun.

Distixos i eksusia alotrionei.

Prosoxi se osus tin exun.

Giati oi apo kato blepun k krinun.

 

 

Ειλικρινώς επιτρέψατέ μας να εκφράσουμε τη βαθιά μας οδύνη για τις βαθιές πληγές που άφησε πάνω σας η τραυματική εμπειρία της στρατιωτικής θητείας. :(

 

Δυστυχώς, οι επεμβάσεις των moderators - αναγκαίες για την εύρυθμη λειτουργία του forum - θα συνεχιστούν όποτε αυτό κρίνεται σκόπιμο. Για τη δική μας διευκόλυνση και τη δική σας ψυχική ανάταση θα σας εφιστήσω την προσοχή στους όρους πρόσβασης και χρήσης: η πιστή εφαρμογή από μέρους σας θα ελαχιστοποιήσει τις παρεμβάσεις από μέρους μας, τις οποίες έχετε συνδέσει με τόσο δυσάρεστες αναμνήσεις. :)

 

Ευχαριστώ, :happy:

Είμαστε όλοι εδώ
Link to comment
Share on other sites

Proteinw na mpoun ta akolou0a smileys:

 

:skampilia_stous_moderators:

:vourdoulies_stous_moderators:

:glypsimo_stous_moderators:

:ftiaxnw_frape_stous_moderators:

 

kai merika akoma tetoia...

 

ma re paidia,ti leme edw? eksousia? stratos? xrhstes einai kai toutoi se ena apo ta 6.023*10^23 websites ana thn yfhlio... siga thn eksousia kai ta laxana. les kai olos o kosmos einai ena website pia..

 

ayta vlepw kai syfiliazomai. egw goustarw thn kontra sto net, alla gia plaka kai oso den prosvallontai ta atoma. twra an to xontrynoume to pragma, e, allaxte kai diey0ynseis na paiksete kai mpounies, ti na pw :p

 

psyxraimiaaaaaa.. website einai. :!:

Εν οίδα ότι εν οίδα.
Link to comment
Share on other sites

Egw perimenw na mas poune edw pws na ftiaxnoume pyritida, pws na strivoume fytili pws na pyrodotoume ex apostasews..

 

Oooxi, oooxi, den einai gia kako, gia th lamprh ta 0elw...

 

Gia na sovareytoume ligaki, e? Mhpws prepei na bgalei kai kazamia kaneis edw mesa? Prwtistws einai site gia kinhth, an 0ymamai kala apo thn teleytaia fora pou to eida.. :wacko:

Εν οίδα ότι εν οίδα.
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...