Jump to content

[CAR] SUV / Πολυμορφικά


Βασίλης
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν δε σε ενδιαφέρουν οι εκτός δρόμου δυνατότητες, το qashqai το 1.6 πληρεί πάνω κάτω αυτά που γράφεις και έχει αρκετά καλή τιμή, αν δε κάνω λάθος η full έκδοση είναι οριακά στα 20.000
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 104
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το qashqai είναι κουβάς, μην το σκέφτεσαι καθόλου. Για το X-Trail δεν έχω άποψη, αλλά δε μου γεμίζει το μάτι και είναι και αρκετά παλιό. Kuga από μένα.:D
Link to comment
Share on other sites

Το Qashqai κουβάς?!!!

Πολύ απόλυτο σε βρίσκω...!

Ο άνθρωπος ζήτησε κάποιο αυτοκίνητο (για οικογένεια) μεταξύ 20 και 25000 και κάποιοι έσπευσαν να προτείνουν αυτοκίνητα των 30-40 χιλιάδων και βάλε!

Μακάρι να τα είχαμε όλοι τα χρήματα για τέτοια αυτοκίνητα ...και ότι άλλο συνεπάγεται του να αγοράσεις ένα τέτοιο αυτοκίνητο, όπως κατανάλωση, service, κόστος για ασφάλεια κλπ κλπ...

Εγώ πάντως σου προτείνω το Qashqai...

Link to comment
Share on other sites

Για το Sportage πρέπει να πω ότι φαίνεται μεγάλο , αλλά έχει μικρές διαστάσεις και πολύ καλούς χώρους για οικογένεια με 2 παιδιά ...
http://www.imageshack.gr/files/sazwsmc2u6io8pdczlh2.gif
Link to comment
Share on other sites

Το qashqai είναι κουβάς, μην το σκέφτεσαι καθόλου. Για το X-Trail δεν έχω άποψη, αλλά δε μου γεμίζει το μάτι και είναι και αρκετά παλιό. Kuga από μένα.:D

Πρώτον αν είναι κουβάς το qashqai,το kuga στη καλύτερη περίπτωση είναι πολύ ''''ιδαίτερο''''

Δεύτερον το kuga προσφέρεται με κινητήρα 2.500cc,o οποίος είναι too much για αυτά που ζητά ο συντάκτης του θέματος kai έχεις και άλλα παράπλευρα αυξημένα κόστη σε σχέση με τα 1.600cc του qashqai που καλύπτει άνετα μετακινήσεις στη πόλη.

Τρίτον θέτει max όριο τα 25.000 ευρώ ο συντάκτης και η φθηνότερη έκδοση του kuga αρχίζει στα 26.000 κοντά.

Link to comment
Share on other sites

Το Qashqai κουβάς?!!!

Πολύ απόλυτο σε βρίσκω...!

Ο άνθρωπος ζήτησε κάποιο αυτοκίνητο (για οικογένεια) μεταξύ 20 και 25000 και κάποιοι έσπευσαν να προτείνουν αυτοκίνητα των 30-40 χιλιάδων και βάλε!

Μακάρι να τα είχαμε όλοι τα χρήματα για τέτοια αυτοκίνητα ...και ότι άλλο συνεπάγεται του να αγοράσεις ένα τέτοιο αυτοκίνητο, όπως κατανάλωση, service, κόστος για ασφάλεια κλπ κλπ...

Εγώ πάντως σου προτείνω το Qashqai...

 

Εντάξει κουβάς δεν είναι κανένα αυτοκίνητο αν μιλήσουμε αντικειμενικά, αλλά το qashqai είναι απάλευτη κατάσταση.

Τη στιγμή που παίζει kuga στα 25κάτι τι το συζητάμε. Επίσης το CX7 είναι κάτω από 30Κ.

Για tiguan στα 26κάτι πως το βλέπεις;

 

Δες και αυτό: http://www.velocity.gr/driven/intro-test/ford-kuga-25t.html

Link to comment
Share on other sites

Χρονια Πολλα σε ολους.

Σκεφτομαι και εγω για το Qashqai μιας και βγαινει σε πολυ καλη τιμη πλεον, εχει πολυ καλους χωρους (που μας ειναι απαραιτητοι πλεον) και βγαινει σε 1.6, βασικο για εμενα. Σημερα θα παω να το δω και αν μου κανουν και μια καλη προταση για ανταλλαγη με το σκαραβαιο που εχω τωρα, θα το κλεισω αμεσως.

Γενικα εχω ακουσει καλες κριτικες. Καποιος που να ειναι κατοχος και να μας 2-3 πραγματακια παραπανω?

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει κουβάς δεν είναι κανένα αυτοκίνητο αν μιλήσουμε αντικειμενικά, αλλά το qashqai είναι απάλευτη κατάσταση.

[/url]

Γιατι το λες αυτο? Που το βασιζεις? Οχι τιποτα αλλο να ξερουμε και εμεις οι πιθανοι αγοραστες του:lol:

Link to comment
Share on other sites

Την φοβαμαι την Κια. Οποτε για το Sportage....

Πραγματι το kuga είναι λιγακι...τσιμπιμένο αν και ομορφο.

το RV-4; θα μου πειτε παλιο και αυτο...

Για tiguan στα 26κάτι νομιζω ειναι με μικρους χώρους και καπως γενικα μικρό

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει κουβάς δεν είναι κανένα αυτοκίνητο αν μιλήσουμε αντικειμενικά, αλλά το qashqai είναι απάλευτη κατάσταση.

Τη στιγμή που παίζει kuga στα 25κάτι τι το συζητάμε. Επίσης το CX7 είναι κάτω από 30Κ.

Για tiguan στα 26κάτι πως το βλέπεις;

 

Δες και αυτό: http://www.velocity.gr/driven/intro-test/ford-kuga-25t.html

Κοίτα αν παίζεις στα 27 χιλ. περίπου πας άνετα για tiguan,αλλά αν σε καλύπτει σε αυτά που θες το qashqai στα 20 χιλ. full έκδοση,νομίζω το qashqai είναι μονόδρομος.

Α και το cx7 ειναι 29990 αν θυμαμαι καλά:p:p

Link to comment
Share on other sites

Γιατι το λες αυτο? Που το βασιζεις? Οχι τιποτα αλλο να ξερουμε και εμεις οι πιθανοι αγοραστες του:lol:

 

To qashqai σε σχέση με αυτά που ανέφερα (kuga-tiguan) δεν έχει επαφη.

Καλό θα ήταν να κάνετε ένα test-drive πρώτα.

Και το rav στα εκτός.:p

Link to comment
Share on other sites

To qashqai σε σχέση με αυτά που ανέφερα (kuga-tiguan) δεν έχει επαφη.

Καλό θα ήταν να κάνετε ένα test-drive πρώτα.

Και το rav στα εκτός.:p

Οκ αλλα για καποιον ο οποιος δεν ωοιαζεται για την τετρακινηση απλα θελει ενα αξιοπιστο SUV με καλου χωρους, πολυ καλη ασφαλεια και πολυ καλη -πλεον- τιμη τοτε νομιζω οτι το Nissan ειναι πολυ καλυ λυση.

Συμφωνω φυσικα οτι το test-drive ειναι απαραιτητο.

Link to comment
Share on other sites

Ford Kuga και δες αν μπορείς να φτάσεις σε Mazda CX7.

Το Kuga δεν έχει εκδόσεις. Ή πετρέλαιο ή 2.5λιτρο. Απαράδεκτη η Ford. Το CX7 μία απο τα ίδια.

 

Από την άλλη, αν κινηθεί στα λεφτά του Kuga, πολύ καλύτερη λύση είναι το Tiguan.

Link to comment
Share on other sites

Χρονια Πολλα σε ολους.

Σκεφτομαι και εγω για το Qashqai μιας και βγαινει σε πολυ καλη τιμη πλεον, εχει πολυ καλους χωρους (που μας ειναι απαραιτητοι πλεον) και βγαινει σε 1.6, βασικο για εμενα. Σημερα θα παω να το δω και αν μου κανουν και μια καλη προταση για ανταλλαγη με το σκαραβαιο που εχω τωρα, θα το κλεισω αμεσως.

Γενικα εχω ακουσει καλες κριτικες. Καποιος που να ειναι κατοχος και να μας 2-3 πραγματακια παραπανω?

Να σου πω....

Εγώ το έχω πάρει εδώ και ένα μήνα περίπου.

Δεν πήγα καθόλου να δοκιμάσω Tiguan, Kuga κλπ που ανέφεραν παραπάνω τα παιδιά για τον απλό λόγο ότι δεν μπορώ να διαθέσω τόσα χρήματα. Αν τα είχα, θα επέλεγα το Kuga μαλλον.

Εγώ μπορούσα να διαθέσω το maximum 20.000.

Δεν το έχω στρώσει ακόμα για να σου πω πως συμπεριφέρεται σε μεγάλες ταχύτητες, αλλα σε γενικές γραμμές είμαι υπερ-ευχαριστημένος!!

Σίγουρα έχει να κάνει και το τι αυτοκίνητο είχες πριν. Εγώ που είχα το Micra, 2000 μοντέλο..... δεν έχω λόγια!! Το Qashqai είναι σχεδόν διπλάσιο σε μέγεθος, αλλά κινείται πολύ πιο εύκολα από το Micra!!

Ο χώρος αποσκευών είναι πολύ καλός (κάτι που το ήθελα) και γενικώς οι χώροι του μέσα είναι πολύ καλοί.

Το μόνο κακό είναι ότι το πήρα πριν πέσει η τιμή του και αρκέστηκα σε μια έκπτωση που μου έκαναν μαζί με κάποια δώρα...

Αν πας να το κλείσεις, πίεσε τους να σου κάνουν δώρα. Εμένα μου έκαναν τον αισθητήρα παρκαρίσματος. Με έχει σώσει! Επίσης, μετά που ήρθε το δικό μου, μου είπαν ότι το δερμάτινο σαλόνι, που έκανε 850 ευρώ, έπεσε στα 370 ευρώ!! Κουφάθηκα, αλλά δε μπορούσα να το αλλάξω.

Αυτά από εμένα...

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου άποψη που δεν έχω την απαίτηση να συμφωνήσει κανείς μαζί μου είναι οτι αφού κάποιος δε μπορεί να διαθέσει ένα ποσό για ένα "καλό" SUV, ας πάρει ένα "καλό" αυτοκίνητο άλλης κατηγορίας. Γιατί πρέπει όλοι οι Έλληνες να κυκλοφορούν με SUV δηλαδή;

Με 20000 μπορείς να αγοράσεις πολύ αξιόλογα αυτοκίνητα. Εγώ θα κοιτούσα ένα golf tsi με DSG ή octavia/superb tsi ή ένα leon 1.8 tsi και αν θες να ξεφύγουμε από VAG πάμε σε bravo. Αυτά τα αυτοκίνητα είναι πολύ καλά για την κατηγορία τους. Το qashqai είναι το χειρότερο των SUV και πέρα από χωρους δε σου προσφέρει τίποτα άλλο.

 

Αυτό ήταν μια παρένθεση, αν επιμένεις σε SUV σε αυτή την τιμή δε μπορώ να προτείνω κάτι και συγνώμη για το off-topic.

Link to comment
Share on other sites

πολυμορφικο : altea xl 1.8tsi με 18000ε τωρα. ειναι πολυ καλη τιμη.

εχει χωρους , μοτερ πολυ καλο. οτι πρεπει για οικογενειακο.

Link to comment
Share on other sites

για μεχρι 30.000 ευρω προτινω κι εγω CX-7..

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου άποψη που δεν έχω την απαίτηση να συμφωνήσει κανείς μαζί μου είναι οτι αφού κάποιος δε μπορεί να διαθέσει ένα ποσό για ένα "καλό" SUV, ας πάρει ένα "καλό" αυτοκίνητο άλλης κατηγορίας. Γιατί πρέπει όλοι οι Έλληνες να κυκλοφορούν με SUV δηλαδή;

Με 20000 μπορείς να αγοράσεις πολύ αξιόλογα αυτοκίνητα. Εγώ θα κοιτούσα ένα golf tsi με DSG ή octavia/superb tsi ή ένα leon 1.8 tsi και αν θες να ξεφύγουμε από VAG πάμε σε bravo. Αυτά τα αυτοκίνητα είναι πολύ καλά για την κατηγορία τους. Το qashqai είναι το χειρότερο των SUV και πέρα από χωρους δε σου προσφέρει τίποτα άλλο.

 

Αυτό ήταν μια παρένθεση, αν επιμένεις σε SUV σε αυτή την τιμή δε μπορώ να προτείνω κάτι και συγνώμη για το off-topic.

 

 

 

Και για τους χώρους δεν είναι σίγουρο.

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

Και για τους χώρους δεν είναι σίγουρο.

 

Mην είσαι τόσο σίγουρος....

Αν το συγκρίνουμε πάντα με άλλα αυτοκίνητα της κατηγορίας "μέχρι 20000 ευρώ" νομίζω ότι έχει από τους μεγαλύτερους χώρους.

(Δε λέει να το συγκρίνουμε με άλλα SUV των 25000 και πάνω... σίγουρα θα βρεις κάποια με μεγαλύτερους χώρους)

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω....

Εγώ το έχω πάρει εδώ και ένα μήνα περίπου.

Δεν πήγα καθόλου να δοκιμάσω Tiguan, Kuga κλπ που ανέφεραν παραπάνω τα παιδιά για τον απλό λόγο ότι δεν μπορώ να διαθέσω τόσα χρήματα. Αν τα είχα, θα επέλεγα το Kuga μαλλον.

Εγώ μπορούσα να διαθέσω το maximum 20.000.

Δεν το έχω στρώσει ακόμα για να σου πω πως συμπεριφέρεται σε μεγάλες ταχύτητες, αλλα σε γενικές γραμμές είμαι υπερ-ευχαριστημένος!!

Σίγουρα έχει να κάνει και το τι αυτοκίνητο είχες πριν. Εγώ που είχα το Micra, 2000 μοντέλο..... δεν έχω λόγια!! Το Qashqai είναι σχεδόν διπλάσιο σε μέγεθος, αλλά κινείται πολύ πιο εύκολα από το Micra!!

Ο χώρος αποσκευών είναι πολύ καλός (κάτι που το ήθελα) και γενικώς οι χώροι του μέσα είναι πολύ καλοί.

Το μόνο κακό είναι ότι το πήρα πριν πέσει η τιμή του και αρκέστηκα σε μια έκπτωση που μου έκαναν μαζί με κάποια δώρα...

Αν πας να το κλείσεις, πίεσε τους να σου κάνουν δώρα. Εμένα μου έκαναν τον αισθητήρα παρκαρίσματος. Με έχει σώσει! Επίσης, μετά που ήρθε το δικό μου, μου είπαν ότι το δερμάτινο σαλόνι, που έκανε 850 ευρώ, έπεσε στα 370 ευρώ!! Κουφάθηκα, αλλά δε μπορούσα να το αλλάξω.

Αυτά από εμένα...

Ελπίζω να βοήθησα.

Φιλε nb_skaravaios σε ευχαριστω πολυ για την γνωμη σου. Βοηθαει αρκετα!

 

Η δική μου άποψη που δεν έχω την απαίτηση να συμφωνήσει κανείς μαζί μου είναι οτι αφού κάποιος δε μπορεί να διαθέσει ένα ποσό για ένα "καλό" SUV, ας πάρει ένα "καλό" αυτοκίνητο άλλης κατηγορίας. Γιατί πρέπει όλοι οι Έλληνες να κυκλοφορούν με SUV δηλαδή;

Με 20000 μπορείς να αγοράσεις πολύ αξιόλογα αυτοκίνητα. Εγώ θα κοιτούσα ένα golf tsi με DSG ή octavia/superb tsi ή ένα leon 1.8 tsi και αν θες να ξεφύγουμε από VAG πάμε σε bravo. Αυτά τα αυτοκίνητα είναι πολύ καλά για την κατηγορία τους. Το qashqai είναι το χειρότερο των SUV και πέρα από χωρους δε σου προσφέρει τίποτα άλλο.

 

Αυτό ήταν μια παρένθεση, αν επιμένεις σε SUV σε αυτή την τιμή δε μπορώ να προτείνω κάτι και συγνώμη για το off-topic.

 

Σεβαστη η αποψη σου. Προσωπικα δεν γουσταρω να αφησω λεφτα στην VW για πολλους λογους (που δεν ειναι του παροντος). Ο λογος που κοιταω προς το Nissan ειναι οχι γιατι ειμαι κανενας καβαλημενος που θελει να παρει SUV και να πουλαει μουρη. Ειναι για καθαρα πρακτικους λογους. Με 18.000-19.000 μπορω να παρω ενα αυτοκινητο με παρα πολυ καλους χωρους και πολυ ανετο το οποιο βγαινει στα 1.600 κυβικα (που σημαινει λιγοτερη φορολογια-σημα-καταναλωση απο ενα 2λιτρο) με πολυ αξιοπρπεις επιδοσεις. Επισης και ο εξοπλισμος που παιρνεις με 19.000 εινα παρα πολυ καλος. Το μονο που δεν ξερω ειναι αν τα Nissan πλεον ειναι το ιδιο αξιοπιστα οσο ηταν παλια (επι εποχης Sunny-Micra κτλ:p).

 

Με τα ιδια λεφτα, απο την αλλη μερια, αν παω σε καποια απο αυτα που προτεινεις εσυ θα χασω σε χωρους (που ειναι βασικο κριτηριο αυτη την στιγμη για εμενα) και θα κερδισω σε επιδοσεις κινητηρα (που δεν με πολυαπασχολουν τοσο πολυ γιατι δεν εχω κανενα κολλημα με το γκαζι). Εξαιρεση φυσικα αποτελει η Skoda Octavia που ειναι ενα πολυ αξιολογο οικογενειακο αυτοκινητο. Οσον αφορα την ποιοτητα που παιρνεις στο Nissan ή στο golf ή στο οποιοδηποτε αλλο σε αυτα τα χρηματα, ειναι σχετικο φιλε μου. Ειναι να να μην σου βγει ελλατωματικο το αυτοκινητο που θα παρεις.

 

Και αυτο που λες οτι το qashqai ειναι το χειροτερο στην κατηγορια του δεν βλεπω να το τεκμηριωνεις με επιχειρηματα. Εγω δεν ειναι υπερμαχος καμιας εταιρειας ουτε και συγκεκριμενου μοντελου αλλα οταν λεω κατι προσπαθω να το τεκμηριωνω.

 

Προσωπικα θα προτιμουσα να παρω κατι σε Toyota αλλα το Urban Cruise που θα ειναι σε αυτη την κατηγορια δεν εχει ερθει ακομα. Χτες παντως ειδα οτι το RAV4 πλεον βγαινει και δε δικινητο με τιμη στα 22.000.

Link to comment
Share on other sites

Mην είσαι τόσο σίγουρος....

Αν το συγκρίνουμε πάντα με άλλα αυτοκίνητα της κατηγορίας "μέχρι 20000 ευρώ" νομίζω ότι έχει από τους μεγαλύτερους χώρους.

(Δε λέει να το συγκρίνουμε με άλλα SUV των 25000 και πάνω... σίγουρα θα βρεις κάποια με μεγαλύτερους χώρους)

 

Συμφωνω. Εγω που το ειδα χτες στην εκθεση επαθα πλακα με το πορτ-παγκαζ και τους χωρους επιβατων. Παρα πολυ καλοι!

Link to comment
Share on other sites

Την φοβαμαι την Κια. Οποτε για το Sportage....

Πραγματι το kuga είναι λιγακι...τσιμπιμένο αν και ομορφο.

το RV-4; θα μου πειτε παλιο και αυτο...

Για tiguan στα 26κάτι νομιζω ειναι με μικρους χώρους και καπως γενικα μικρό

 

Το Sportage το προτείνω γιατί το έχει ο αδελφός μου και έχει κάνει 100.000 χλμ και παραπάνω ...

http://www.imageshack.gr/files/sazwsmc2u6io8pdczlh2.gif
Link to comment
Share on other sites

Mην είσαι τόσο σίγουρος....

Αν το συγκρίνουμε πάντα με άλλα αυτοκίνητα της κατηγορίας "μέχρι 20000 ευρώ" νομίζω ότι έχει από τους μεγαλύτερους χώρους.

(Δε λέει να το συγκρίνουμε με άλλα SUV των 25000 και πάνω... σίγουρα θα βρεις κάποια με μεγαλύτερους χώρους)

 

Αν το κύριο κριτήριο αγοράς είναι οι χώροι υπάρχουν ωραιότατα πολυμορφικά μέχρι αυτά τα λεφτά και με καλύτερες επιδόσεις(οι οποίες προσφέρουν και ενεργητική ασφάλεια).

 

Δε νομίζω οι χώροι του πάντως να έχουν καμιά μεγάλη διαφορά από ένα Focus ή μία Delta ή ένα Lancer Sportback.

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...