Jump to content

[CAR] SUV / Πολυμορφικά


Βασίλης
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γιατί είναι πιο βαρύ και πιο ψηλό.

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 104
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γιατί είναι πιο βαρύ και πιο ψηλό.

 

Χμ, λογικό. Δεν ξέρω, δεν το οδήγησα για να σου πω πως μου φάνηκε.

 

Το θέμα είναι πως προσανατολίζομαι σε αυτή τη κατηγορία και οι επιλογές μου είναι ελάχιστες. Η MLK δεν μου αρέσει, η X3 ούτε, το Tiguan είναι συμπαθές. Τι άλλες επιλογές έχω;

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Αν θες μόνο σε αυτή την κατηγορία είναι καλή επιλογή.

 

Αν δεν υπάρχει πρόβλημα με τα κυβικά και είναι κοντά σε τιμή υπάρχει και αυτό:

http://www.4troxoi.gr/default.php?pname=Edition&edition_id=5772

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

Αν θες μόνο σε αυτή την κατηγορία είναι καλή επιλογή.

 

Αν δεν υπάρχει πρόβλημα με τα κυβικά και είναι κοντά σε τιμή υπάρχει και αυτό:

http://www.4troxoi.gr/default.php?pname=Edition&edition_id=5772

 

65 χιλιάρικα; Το Q5 το έχει η αντιπροσωπεία από 44...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ...ανεβάσαμε κατηγορία απ' αυτό που ζητούσα εγώ...

Κάποιος άλλος δεν έχει να μας πει κάτι σχετικά με κάποιο από τα δύο αυτοκίνητα??

Θα βοηθούσε οποιαδήποτε γνώμη...

Link to comment
Share on other sites

Για μικρο θα σου προτεινα το Tiguan 2.0 TDI και για περισσοτερα λεφτα το Q5 2.0TFSI η 2.0 TDI.

 

Εκεί προσανατολίζομαι...

 

ta q5 kai q7 an kai einai dyo eksairetika autokinhta vriskw ton sxediasmo tous kapws mounto...

 

ti les gia thn glk??

 

Εκ παραδρομής έγραψα στην προηγούμενη σελίδα MLK, τη GLK εννοούσα... Δεν μου αρέσει, πολύ γωνιώδης για τα γούστα μου...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

ta q5 kai q7 an kai einai dyo eksairetika autokinhta vriskw ton sxediasmo tous kapws mounto...

 

ti les gia thn glk??

 

βασικα εγω βρισκω πολυ μουντο το τιγκουαν...ειδικοτερα το πολυφορεμενο εσω τερικο του προηγουμενου γκολφ που εχει...

Link to comment
Share on other sites

βασικα εγω βρισκω πολυ μουντο το τιγκουαν...ειδικοτερα το πολυφορεμενο εσω τερικο του προηγουμενου γκολφ που εχει...

 

+1 για το εσωτερικό του Tiguan...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα & Χρόνια Πολλά

Με την σειρά μου και εγώ θα πρότεινα το Qashqai , είδικα με τις μειωμενες τιμες λόγω τελων ταξινόμησης πιστευω ότι αποτελει μια καλή επιλογή για τα λεφτα του

G_KOR
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα & Χρόνια Πολλά

Με την σειρά μου και εγώ θα πρότεινα το Qashqai , είδικα με τις μειωμενες τιμες λόγω τελων ταξινόμησης πιστευω ότι αποτελει μια καλή επιλογή για τα λεφτα του

 

Μία καλή και «τίμια» επιλογή. Ίσως υστερεί εκτός δρόμου, αλλά για εντός πόλης (όπως τελικά καταλήγει η πλειονότητα των SUV), είναι ό'τι πρέπει.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Για την κατηγορία των μικρών suv μόνο BMW X3 3.0 (Οταν εφτιαξε τις 2 κατηγορίες η ΒΜW με το X5 και το Χ3 -και τωρα που ξεκίνησε με το Χ6- ολοι οι αλλοι ηταν στα δέντρα :p)

Απο εκεί και πέρα σε φοβερή σχέση επιδόσεις-εμφάνιση-νέο αμαξι-ποιοτητα-τιμή το Audi Q5 2.0

 

Μετά ολα τα αλλα στο σωρό.

Link to comment
Share on other sites

(Οταν εφτιαξε τις 2 κατηγορίες η ΒΜW με το X5 και το Χ3 -και τωρα που ξεκίνησε με το Χ6- ολοι οι αλλοι ηταν στα δέντρα :p)

 

Η Mercedes είχε βγάλει την M-Class δύο χρόνια πριν η BMW «φτιάξει την κατηγορία»...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Και ένα Range Rover θυμάμαι εγώ όταν ήμουν στο δέντρο.

Όσο για το X3 προτιμώ GLK και ας είναι απαίσια σε εμφάνιση, άλλωστε και το X3 δεν πάει πίσω σε αυτό τον τομέα.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω απολύτως. Το Χ5 είναι αποδεκτό (άλλες φορές το βλέπω και μου αρέσει άλλες το απεχθάνομαι) αλλά το Χ3 είναι έκτρωμα. Πρέπει οπωσδήποτε να γίνει ριζική αναέωση. Όχι οτι μπορεί η ΒΜW να το κάνει όμορφο αλλά λέμε τώρα.
Link to comment
Share on other sites

Η Mercedes είχε βγάλει την M-Class δύο χρόνια πριν η BMW «φτιάξει την κατηγορία»...

Την ιδια χρονιά (καπου 1999) κυκλοφόρησαν ML και Χ5 και αν δεν κάνω λάθος το Χ5 ηρθε νωρίτερα... οσο για το Χ3 περασαν πολλά χρόνια για να φτιαξουν οι αλλοι κατι σε αυτή την κατηγορία...

 

Και ένα Range Rover θυμάμαι εγώ όταν ήμουν στο δέντρο.

Όσο για το X3 προτιμώ GLK και ας είναι απαίσια σε εμφάνιση, άλλωστε και το X3 δεν πάει πίσω σε αυτό τον τομέα.

 

Θα συμφωνήσω απολύτως. Το Χ5 είναι αποδεκτό (άλλες φορές το βλέπω και μου αρέσει άλλες το απεχθάνομαι) αλλά το Χ3 είναι έκτρωμα. Πρέπει οπωσδήποτε να γίνει ριζική αναέωση. Όχι οτι μπορεί η ΒΜW να το κάνει όμορφο αλλά λέμε τώρα..

 

 

Οσο για την ομορφιά του Χ3 ειναι θέμα υποκειμενικό

και προσωπικά το βρίσκω πολυ καλό (καλα το GLK αντικειμενικά ειναι αθλιο μέσα κάι έξω:rolleyes:)...

αλλα δεν μιλάω μόνο με βάση την ομορφιά αλλα με τις επιδόσεις, την οδηγική συμπεριφορά και το ολο πακέτο που ειναι ενα επίπεδο ανώτερη.

 

υ.γ. για το Range Rover... ειναι αλλη φάση τελείως... SUV δεν το λές πάντως... !:):cool:

Link to comment
Share on other sites

Και ένα Range Rover θυμάμαι εγώ όταν ήμουν στο δέντρο.

Όσο για το X3 προτιμώ GLK και ας είναι απαίσια σε εμφάνιση, άλλωστε και το X3 δεν πάει πίσω σε αυτό τον τομέα.

 

+1, ακριβώς όπως τα λες. Άσχημη η GLK, αλλά καλύτερη από Χ3. Αναφορικά με το Range Rover, δεν υπάρχει σύγκριση, παίζουν σε διαφορετική κατηγορία, αυτοί φτιάχνουν τον ορισμό του SUV, όχι τύπου SUV.

 

Θα συμφωνήσω απολύτως. Το Χ5 είναι αποδεκτό (άλλες φορές το βλέπω και μου αρέσει άλλες το απεχθάνομαι) αλλά το Χ3 είναι έκτρωμα. Πρέπει οπωσδήποτε να γίνει ριζική αναέωση. Όχι οτι μπορεί η ΒΜW να το κάνει όμορφο αλλά λέμε τώρα.

 

Ανανέωση θα γίνει σύντομα όπως φαίνεται. Αλλά τα σημάδια της νέας σχεδιαστικής φιλοσοφίας (7-Series, X6 κλπ.), δεν είναι και ιδιαίτερα καλά...

 

Την ιδια χρονιά (καπου 1999) κυκλοφόρησαν ML και Χ5 και αν δεν κάνω λάθος το Χ5 ηρθε νωρίτερα...

 

Ψάξε το καλύτερα.

 

Οσο για την ομορφιά του Χ3 ειναι θέμα υποκειμενικό

και προσωπικά το βρίσκω πολυ καλό (καλα το GLK αντικειμενικά ειναι αθλιο μέσα κάι έξω:rolleyes:)...

 

Κι εγώ θεωρώ αντικειμενικά άθλια την X3, και ο μοχλός των ταχυτήτων θυμίζει δονητή. Που ακριβώς έγκειται η αντικειμενικότητα μου;

 

Το πόσο όμορφο είναι ένα αυτοκίνητο είναι κάτι καθαρά υποκειμενικό, οπότε άσ'το.

 

υ.γ. για το Range Rover... ειναι αλλη φάση τελείως... SUV δεν το λές πάντως... !:):cool:

 

Τότε τι το λες;

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Τα μόνα που θα αγόραζα στη συγκεκριμένη κατηγορία είναι αυτά:

 

Volvo XC60

 

http://images.drive.com.au/drive_images/Editorial/2009/02/11/01olvo-XC60_m_m.jpg

 

 

Infiniti EX37

 

http://www.motorauthority.com/wp-content/uploads/Nissan/Infiniti/EX/EX37/Infiniti_ex37_main.jpg

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφα όντως αλλά το Q5 για μένα έκανε την μεγάλη έκπληξη. Πανέμορφο και πολύ φθηνό για αυτά που προσφέρει (στην έκδοση 2.0 TFSI 211PS).
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και εγω με την σειρα μου. Λογω των εξελίξεων στις τιμες και λογω οτι το lancia που εχω τα εχει "παιξει", θα ήθελα να αγορασω (με δανειο) ενα αυτοκινητο για την οικογενεια μου τυπου SUV.

Οι τιμες που με ενδιαφέρουν ειναι καπου τελικη τιμή 20.000 με 25.000€ (αναλογα).

Επισης να ειναι κομψο, να εχει παθητικη ασφαλεια και χώρο αποθηκευτικο μεγάλο.

ΣΕ γενικες γραμμες τι έχετε να μου προτεινετε;

Για το Kia Sportage 2.0 δεν θα ελεγα γιατι ειναι πολυ μεγάλο σαν όγκος.

Το Nissan Qashqai κατι λεει.

Περιμένω την αποψη σας.

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφα όντως αλλά το Q5 για μένα έκανε την μεγάλη έκπληξη. Πανέμορφο και πολύ φθηνό για αυτά που προσφέρει (στην έκδοση 2.0 TFSI 211PS).

 

Συμφωνώ απόλυτα. Που να έμπαινες και μέσα δηλαδή...

 

Υ.Γ.

Πόσο πάει στην Ελλάδα το βασικό; Στην Κύπρο ξεκινάει από 48500...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Ford Kuga και δες αν μπορείς να φτάσεις σε Mazda CX7.

 

To Ford καλο είναι αλλα το Mazda δυσκολο για την τιμη του!!!

Για το X-Trail 2.0 Classic 19.960 τι λες;

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...