Jump to content

Αγορά αυτοκινήτου: Κατηγορία «Μικρά οικογενειακά»


Βασίλης
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το 6 επισης θα μεινει σχετικα λιγο στην αγορα αφου ο αντικαταστατης του θα παρουσιαστει πιο νωρις απο τις υπολοιπες γενιες.

Αφου ο Αγγλος δεν γραφει :

“ Χάου αρ γιου”

ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ

“ti kaneis” ?;;;;;;;;;;;?;;;;;;;;;;;;

ΟΧΙ ΑΛΛΑ GREEKLISH!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 60
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Το 6 επισης θα μεινει σχετικα λιγο στην αγορα αφου ο αντικαταστατης του θα παρουσιαστει πιο νωρις απο τις υπολοιπες γενιες.

 

ενδιαφέρον αυτό, που το διάβασες; είναι σίγουρο;

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεφυγεις απο Ιαπωνια..

Αν δεν σου αρεσει καποιο μοντελο της ΤΟΥΟΤΑ απο την οποια εισαι οπως λες πολυ ικανοποιημενος, δες το Civic, και το νεο Mazda 3..

Use your Illusions..
Link to comment
Share on other sites

σαν ποιοτητα θα ειναι καλυτερο η εμφανησιαακα?

παραθετω κ καποιες πληροφοριες που βρηκα..

Το νέο Golf θα στοιχίζει €1.165 φτηνότερα στην VW

H έκτη γενιά του Golf, που θα κάνει πρεμιέρα στην Διεθνή Έκθεση του Παρισιού τον Οκτώβριο, θα κοστίζει στην VW 1.165 ευρώ λιγότερα για να κατασκευαστεί από ότι η σημερινή, πέμπτη γενιά του μοντέλου, σύμφωνα με δημοσίευμα της γερμανικής εφημερίδας, Frankfurter Allgemeine Zeitung.

 

μα το λεμε εδω και 2 χρονια. ο λογος που αλλαξε το 5 ενω πουλαγε, ηταν αυτος ακριβος. να μειωθει το κοστος παραγωγης. δεν ειναι τυχαιο που ολες οι αυτοκινητοβιομηχανιες εκτος απο το vag group εχουν προβλημα με την κριση.

επισης ο χρονος κατασεκυης του 5 ηταν διπλασιος απο το χρονο κατασκευης του ανταγωνισμου (πχ focus).

Link to comment
Share on other sites

ενδιαφέρον αυτό, που το διάβασες; είναι σίγουρο;

 

οπως εχουμε ξαναπει, το 6 βγηκε στα γρηγορα (και μαλιστα στην αρχη τους επιασε πανικος να το βγαλουν το 2007 αλλα τελικα το εβγαλαν τελος 2008) για να μειωσουν το κοστος και χρονο παραγωγης του 5. ηδη σχεδιαζουν το 7 το οποιο θα εχει πολλες αλλαγες και θα βγει σε 3 χρονια . παλιοτερα το golf αλλαζε καθε 9(το 2αρι) ή 8(το 3αρι) χρονια. τωρα λογικο ειναι να αλλαζει καθε 6 χρονια αλλα οχι σε 3. απλα επρεπε να γινει η αλλαγη απο τ ο5αρι που ενω πουλαγε πολυ, τελικα δεν αφηνε τα κερδη στην εταιρια, λογω υψηλου κοστους και λογω μεγαλου χρονου κατασκευης

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα το Golf εχει καπου στα 19.000€ εχει 120 αλογα περιπου και ειναι 1400κυβικα.

ενω τα mazda,honda εχουν λιγοτερη δύναμη και αν θες περισσοτερη πρεπει να ανεβεις κυβικα που συμενει και εξοδα με τα τελη κυκλοφοριας και ολα αυτα τα σχετικα.

Link to comment
Share on other sites

μα αν το σκεφτεσαι ετσι και με κατι παραπανω παιρνεις το astra με τα 180 αλογα που σαφως ειναι πιο σφαιρατο απο τα λιγα του golf.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Ήδη σχεδιαζουν το 7 το οποιο θα εχει πολλες αλλαγες και θα βγει σε 3 χρονια.

Όσο περνάνε τα χρόνια τόσο θα μειώνονται και οι χρόνοι ζωής του εκάστοτε μοντέλου. Και αυτό ισχύει για όλες τις αυτοκινητοβιομηχανίες. Ο ανταγωνισμός πλέον είναι αμίληκτος και οι καιροί δύσκολοι. Αν μείνεις έστω και ένα 6μηνο πίσω, μπορεί να είναι καταστροφικό για την εταιρία.

 

Το 6 παρουσιάστηκε 4ο 3μηνο του 2008 και κυκλοφορεί Νοέμβρη/Δεκέμβρη. Το 7 θα παρουσιαστεί 2012 και θα κυκλοφορήσει τέλη της ίδιας χρονιάς με αρχές 2012 (4 γεμάτα χρόνια). Είναι σίγουρα πολύ μικρός ο χρόνος ζωής του αλλά αυτό κάθε άλλο παρά ανασταλτικός παράγοντας είναι.

 

Άλλωστε, σημαντικότερος παράγοντας είναι το να έχεις ένα ποιοτικό, ασφαλές και αξιόλογο αυτοκίνητο και όχι να οδηγάς οτι πιο καινούριο υπάρχει στην αγορά. Αυτό που κοιυάμε είναι αν το 6 μας καλύπτει. Αν ναι, όλα τα άλλα περισσεύουν.

Link to comment
Share on other sites

μα αν το σκεφτεσαι ετσι και με κατι παραπανω παιρνεις το astra με τα 180 αλογα που σαφως ειναι πιο σφαιρατο απο τα λιγα του golf.

 

Ούτε σαν συνοδηγός. Καλύτερα να πάρω ταξί!:p

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεφυγεις απο Ιαπωνια..

Αν δεν σου αρεσει καποιο μοντελο της ΤΟΥΟΤΑ απο την οποια εισαι οπως λες πολυ ικανοποιημενος, δες το Civic, και το νεο Mazda 3..

 

Εχεις δικιο φιλε.Ειναι δυσκολο να αφηνεις την αξιοπιστια και να πας σε κατι γερμανικο και μαλιστα vw.Μεγαλο ρισκο.Εγω θα επαιρνα παντως το civic.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

tO NEO Auris τι κινητηρες θα εχει?
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όσο περνάνε τα χρόνια τόσο θα μειώνονται και οι χρόνοι ζωής του εκάστοτε μοντέλου. Και αυτό ισχύει για όλες τις αυτοκινητοβιομηχανίες. Ο ανταγωνισμός πλέον είναι αμίληκτος και οι καιροί δύσκολοι. Αν μείνεις έστω και ένα 6μηνο πίσω, μπορεί να είναι καταστροφικό για την εταιρία.

 

Το 6 παρουσιάστηκε 4ο 3μηνο του 2008 και κυκλοφορεί Νοέμβρη/Δεκέμβρη. Το 7 θα παρουσιαστεί 2012 και θα κυκλοφορήσει τέλη της ίδιας χρονιάς με αρχές 2012 (4 γεμάτα χρόνια). Είναι σίγουρα πολύ μικρός ο χρόνος ζωής του αλλά αυτό κάθε άλλο παρά ανασταλτικός παράγοντας είναι.

 

Άλλωστε, σημαντικότερος παράγοντας είναι το να έχεις ένα ποιοτικό, ασφαλές και αξιόλογο αυτοκίνητο και όχι να οδηγάς οτι πιο καινούριο υπάρχει στην αγορά. Αυτό που κοιυάμε είναι αν το 6 μας καλύπτει. Αν ναι, όλα τα άλλα περισσεύουν.

 

αν αυτο που αναφερες ισχυει τοτε σιγουρα το εχω παρει το αμαξι αυτο καθως σκεφτομαι σε αγορα καινουριου σε 4-5 χρονια...και μην λεμε ανοησιες το golf 6 ειναι πολυ ωραιο..μπειτε και σε ενα gti και μετα θα αλλαξετε γνωμη..

Yamaha Crypton R 2006

Fiat Stilo 1.2 2004

Link to comment
Share on other sites

οπως εχουμε ξαναπει, το 6 βγηκε στα γρηγορα (και μαλιστα στην αρχη τους επιασε πανικος να το βγαλουν το 2007 αλλα τελικα το εβγαλαν τελος 2008) για να μειωσουν το κοστος και χρονο παραγωγης του 5. ηδη σχεδιαζουν το 7 το οποιο θα εχει πολλες αλλαγες και θα βγει σε 3 χρονια . παλιοτερα το golf αλλαζε καθε 9(το 2αρι) ή 8(το 3αρι) χρονια. τωρα λογικο ειναι να αλλαζει καθε 6 χρονια αλλα οχι σε 3. απλα επρεπε να γινει η αλλαγη απο τ ο5αρι που ενω πουλαγε πολυ, τελικα δεν αφηνε τα κερδη στην εταιρια, λογω υψηλου κοστους και λογω μεγαλου χρονου κατασκευης

 

Stick to your fives mkv and the rabbit is gone...

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο φιλε.Ειναι δυσκολο να αφηνεις την αξιοπιστια και να πας σε κατι γερμανικο και μαλιστα vw.Μεγαλο ρισκο.Εγω θα επαιρνα παντως το civic.

civic? με την απιστευτη ροπη κ απιστευτη τιμη?Δεν αναφερω τον σχεδιασμο του καθως γουστα ειναι αυτα...

Ούτε σαν συνοδηγός. Καλύτερα να πάρω ταξί!:p

+1 αναλογα βεβαια κ το ταξι...

μα αν το σκεφτεσαι ετσι και με κατι παραπανω παιρνεις το astra με τα 180 αλογα που σαφως ειναι πιο σφαιρατο απο τα λιγα του golf.

φιλε με ποιο golf το συγκρινεις?

πιο σφερατο για να το λες κατι θα ξερεις...

μαλλον ξεχνας τον συνδυασμο turbo+combressor του golf

για να μην αναφερθω κ στην ποιοτητα κατασκευης τους

απο οτι θυμαμαι τα αστρα ακομα με ημιακαμπτο αξονα κυκλοφορουν...

α και κατι τελευταιο..εχουν γινει συγκριτικα opel astra 1.6t vs seat leon 1.8tsi κ 1 βγηκε το leon

οποιος θελει του στελνω κ το συγκριτικο το οποιο φυσικα δεν ειναι κ νομος που πρεπει

να τον αποδεχομαστε ακριτα αλλα δεν παυει να ειναι κ ενα μετρο συγκρισης

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Γειά σας παιδιά. Μετά απο έρευνα αγοράς κατέληξα σε αυτά τα δύο αυτοκίνητα. Και τα δύο βγαίνουν γύρω στα 21000 Ευρώ (οι full extra εκδόσεις). Το peugeot μου αρέσει πολύ εσωτερικά (ταμπλό, χειριστήρια κλπ), το οδήγησα και ήταν καταπληκτικό 130 Km στην ανηφόρα της Καρδίας (για όσους είναι απο Θεσσαλονίκη) με aircondition ανοιχτό και είχε να δώσει και άλλο. Ο κινητήρας είναι σε συνεργασία με την BMW και έχει καδένα.

Αυτά που έχω ερωτηματικά είναι τα λάδια που θα καίει καθώς και η ασφάλεια που έχει η συγκεκριμένη έκδοση με αυτόν τον κινητήρα ενώ εξωτερικά δε μαρέσει καθόλου.

Απο την άλλη μεριά το Qashqai μαρέσει πολύ εξωτερικά, εσωτερικά μου άρεσαν οι χώροι και η θέση οδήγησης. Το ταμπλό μου φάνηκε συνηθισμένο ενώ ερωτηματικά μου είναι οι ρεπρίζ του και η απόδοση του κινητήρα που είναι σε συνεργασία με την Renault.

Μου φαίνεται οτι καταλήγω όμως στο Qashqai. Τι λέτε? (Μη μου προτείνετε άλλα αμάξια θα προτιμούσα την άποψη σας αν έχετε για αυτά τα δύο)

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά. Μετά απο έρευνα αγοράς κατέληξα σε αυτά τα δύο αυτοκίνητα. Και τα δύο βγαίνουν γύρω στα 21000 Ευρώ (οι full extra εκδόσεις). Το peugeot μου αρέσει πολύ εσωτερικά (ταμπλό, χειριστήρια κλπ), το οδήγησα και ήταν καταπληκτικό 130 Km στην ανηφόρα της Καρδίας (για όσους είναι απο Θεσσαλονίκη) με aircondition ανοιχτό και είχε να δώσει και άλλο. Ο κινητήρας είναι σε συνεργασία με την BMW και έχει καδένα.

Αυτά που έχω ερωτηματικά είναι τα λάδια που θα καίει καθώς και η ασφάλεια που έχει η συγκεκριμένη έκδοση με αυτόν τον κινητήρα ενώ εξωτερικά δε μαρέσει καθόλου.

Απο την άλλη μεριά το Qashqai μαρέσει πολύ εξωτερικά, εσωτερικά μου άρεσαν οι χώροι και η θέση οδήγησης. Το ταμπλό μου φάνηκε συνηθισμένο ενώ ερωτηματικά μου είναι οι ρεπρίζ του και η απόδοση του κινητήρα που είναι σε συνεργασία με την Renault.

Μου φαίνεται οτι καταλήγω όμως στο Qashqai. Τι λέτε? (Μη μου προτείνετε άλλα αμάξια θα προτιμούσα την άποψη σας αν έχετε για αυτά τα δύο)

το πεζω εχει του τουρμπισιο κινητηρα πανω , οποτε αλλη ροπη προσπερασεις ,κρατηματα κλπ.

το νισσαν ειναι suv, αλλη κατηγορια . με το μοτερ αυτο θα ψιλοσερνεται.

εγω θα επερνα το πεζω επειδη δεν παω σε βουνα και λαγκαδια , και θελω το αυτοκινητο να εχει το γκαζι του.

Link to comment
Share on other sites

To Qashqai δεν είναι SUV και σίγουρα δεν κάνει για βουνά και λαγκάδια.

Αν σε ενδιαφέρει να κάνεις και καμία προσπέραση ενώ είσαι φορτωμένος πάρε το 308.

Τα καινούρια 308 έχουν εξάρι κιβώτιο. Με πεντάρι είναι στοκ.

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά. Μετά απο έρευνα αγοράς κατέληξα σε αυτά τα δύο αυτοκίνητα. Και τα δύο βγαίνουν γύρω στα 21000 Ευρώ (οι full extra εκδόσεις). Το peugeot μου αρέσει πολύ εσωτερικά (ταμπλό, χειριστήρια κλπ), το οδήγησα και ήταν καταπληκτικό 130 Km στην ανηφόρα της Καρδίας (για όσους είναι απο Θεσσαλονίκη) με aircondition ανοιχτό και είχε να δώσει και άλλο. Ο κινητήρας είναι σε συνεργασία με την BMW και έχει καδένα.

Αυτά που έχω ερωτηματικά είναι τα λάδια που θα καίει καθώς και η ασφάλεια που έχει η συγκεκριμένη έκδοση με αυτόν τον κινητήρα ενώ εξωτερικά δε μαρέσει καθόλου.

Απο την άλλη μεριά το Qashqai μαρέσει πολύ εξωτερικά, εσωτερικά μου άρεσαν οι χώροι και η θέση οδήγησης. Το ταμπλό μου φάνηκε συνηθισμένο ενώ ερωτηματικά μου είναι οι ρεπρίζ του και η απόδοση του κινητήρα που είναι σε συνεργασία με την Renault.

Μου φαίνεται οτι καταλήγω όμως στο Qashqai. Τι λέτε? (Μη μου προτείνετε άλλα αμάξια θα προτιμούσα την άποψη σας αν έχετε για αυτά τα δύο)

Από τα 2 σίγουρα το 308, αλλά σε αυτά τα λεφτά θα κοιτούσα και octavia 1.8 TSI 160ps.:innocent:

Link to comment
Share on other sites

308 κι απο μενα-αν σε καλυπτει σε χωρους
"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θα σου πω ποιο να προτιμήσεις ούτε θα σου πω να κοιτάξεις για κάτι άλλο (αν και με αυτά τα χρήματα υπάρχουν αμέτρητες προτάσεις, πολύ καλύτερες απο τα δύο που έχεις καταλήξει). Απλά θα σου πω οτι το κασκάι δεν θα το έπαιρνα με τίποτα. Αν το ίδιο αυτοκίνητο έβγαινε στα15-16, το ξανασυζητούσαμε. 21 με ΤΙΠΟΤΑ.
Link to comment
Share on other sites

Να πω την αμαρτια μου και γω δυσκολευομαι να ερμηνευσω την υψηλη προτιμηση του ελληνικου κοινου,την οποια απολαμβανει απο την αρχη του ετους(1ο,2ο,3ο,3ο στις πωλησεις του Segment-τ'αλλα 2 ειναι τα Golf και Auris).Κατι θα ξερουν οσοι το αγοραζουν,φανταζομαι
"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 7 months later...
Πείτε μου τη γνώμη σας, ψάχνω για αυτοκίνητο και είμαι μεταξύ του νέου opel astra 1.4turbo sport ή 1.6turbo και του Honda civic 1.8 5d special edition. Πείτε μου υπέρ και κατά για το κάθε μοντέλο, μου αρέσουν και τα δυο, και δεν ξέρω πιο να επιλέξω.
DiMkRoM
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...