Jump to content

Αγορά αυτοκινήτου: Κατηγορία «Μικρά οικογενειακά»


Βασίλης
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αγορά νέου αυτοκινήτου

Κατηγορία: "μικρά οικογενειακά"

Ενδεικτικά μοντέλα: Ford Focus, Peugeot 308, Mazda 3, Opel Astra, VW Golf, Fiat Bravo, Hyundai I30, Toyota Auris, Honda Civic, Renault Megane κ.α.

 

Σε αυτό το θέμα μπορείτε να καταθέσετε τις απόψεις σας για την επιλογή αυτοκινήτου που ανήκει στην κατηγορία "μικρά οικογενειακά". Αν έχετε αποφασίσει να επιλέξετε κάποιο αυτοκίνητο αυτής της κατηγορίας και δεν έχετε ακόμη αποφασίσει ποιο θα είναι αυτό, τότε δεν έχετε παρά να θέσετε εδώ το ερώτημά σας αναφέροντας τα μοντέλα που σας ενδιαφέρουν, το budget που διαθέτετε ή οποιαδήποτε άλλη πληροφορία πιστεύετε ότι θα είναι χρήσιμη για να σας βοηθήσουν τα υπόλοιπα μέλη του myphone.gr στην τελική σας επιλογή. Με άλλα λόγια το συγκεκριμένο θέμα δημιουργήθηκε για τη διευκόλυνση των υποψήφιων αγοραστών και όχι για συγκρίσεις άνευ ουσίας.Γι' αυτό παρακαλείσθε τα μηνύματά σας να είναι ουσιώδεις και περιεκτικά για να βοηθήσετε στο μέτρο του δυνατού τον υποψήφιο αγοραστή.

 

Σημείωση: Επειδή σίγουρα θα υπάρξουν φορές που θα συζητούνται <<παράλληλα>> διαφορετικές περιπτώσεις αγορών από διαφορετικά μέλη,καλείσθε να χρησιμοποιείτε το quote στο αρχικό post πρότασης αγοράς που θέλετε να σχολιάσετε για να μην δημιουργηθεί σύγχυση στην ροή της συζήτησης.

 

Επίσης στην σχετική Ανακοίνωση του Cars & Bikes, όπως επίσης και στο faq,υπάρχει λεπτομερής οδηγός για το πως να κάνετε <<πολλαπλή παράθεση>> (multi quote), αποφεύγοντας έτσι τα συνεχόμενα μηνύματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 60
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημερα, θα παρω σε λιγους μηνες αυτοκινητο και προς το παρων ειμαι αναμεσα σε πολλα. Σκεφτομαι το καινουριο ford fiesta 1.6 s , το renault clio με τον 1.2 turbo, το kia cee'd μαλλον σε 1.4 ενω θα εδειχνα ενδιαφερον και σε αλλες προτασεις. Εμφανισιακα μου αρεσει το cee'd αλλα περισσοτερο το fiesta ενω το clio μου ειναι μαλλον αδιαφορο σχεδιαστικα. Επισης το σημαντικο ειναι να μπορω να το παρω με μικρη προκαταβολη (Γυρω στις 2.000€) και ας ειναι η δοση μεγαλη απλα εχουμε εποχιακο επαγγελμα γι'αυτο. Περιμενω προτασεις και συγκρισεις.

Leave me alone/Isolation bears hope

There's something else waiting/A promised destiny

Freezing me/I feel restless and low

These days full of sadness/How joyfully changed Into fear

My freakshow will start tonight/Don't miss the right time

Link to comment
Share on other sites

Αυτα που λες ειναι στην κατηγορια των ΜΙΚΡΩΝ!

Το ceeds μονο ειναι στα μικρομεσαια!!

 

Απο εμενα παντος το νεο golf 6 με τον μικρο κινητηρα 1.4 80 αλογα!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Filtate apo mena to clio....Polu apodotikos kinhthras kai polu aksiopisto autokinhta me koryfaia asfaleia...

 

είχε το προηγούμενο clio και με πέθανε στις βλάβες ο εγκέφαλος ακόμη δεν ξέρουνε τι έχει!!!! ήμαρτον

Link to comment
Share on other sites

 

Απο εμενα παντος το νεο golf 6 με τον μικρο κινητηρα 1.4 80 αλογα!!

 

Τι σου έκανε και τον μισείς τόσο;

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

Στα λεφτα του ceed 1.4 (13.800) δυσκολα θα βρεις αλλο αυτοκινητο που θα σου δινει τοσα πολλα. Μην ξεχναμε οτι ειναι και αυτοκινητο της χρονιας 2007 (ή 2008?). Το 207 1.6 ειναι καπου εκει με περιπου τον ιδιο εξοπλισμο, και φυσικα το i30 που ειναι περιπου ιδια φαση με το ceed, και ιδια τιμη. Αν σε ενδιαφερει κατι με λιγοτερο δυνατο κινητηρα κοιτα και το c4 που εχει εξαιρετικο εξοπλισμο απο πολυ χαμηλες τιμες, και ειναι κατα τη γνωμη μου το πιο ομορφο εξωτερικα και το πιο ξεχωριστο εσωτερικα απο τα αλλα.

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Βασικα ποσα χιλιομετρα υπολογιζεις να κανεις τον χρονο και σε τι αποστασεις?

ποσα τον χρονο δεν ξερω αλλα σκεψου οτι θα κανω σιγουρα καθε μερα μια διαδρομη 15km και αλλα 15 να γυρισω. Βαλε και καμια βολτα Γρεβενα Κοζανη εκτος απροοπτου.

Αυτα που λες ειναι στην κατηγορια των ΜΙΚΡΩΝ!

Το ceeds μονο ειναι στα μικρομεσαια!!

 

Απο εμενα παντος το νεο golf 6 με τον μικρο κινητηρα 1.4 80 αλογα!!

 

sorry ειχα την εντυπωση οτι μικρο ειναι ας πουμε το ford ka η το renault twingo. Λιγο αργο δεν ειναι το golf? βεβαια να μου πεις ειναι vw...

Leave me alone/Isolation bears hope

There's something else waiting/A promised destiny

Freezing me/I feel restless and low

These days full of sadness/How joyfully changed Into fear

My freakshow will start tonight/Don't miss the right time

Link to comment
Share on other sites

KIA ceed! Ομορφο αυτοκινητο,μεγαλυτεροι χωροι απο τα αλλα που ανεφερες κ 7 χρονακια εγγυηση;) Απλα για προκαταβολη δεν ξερω. Αυτα πρεπει να τα ρωτησεις κ να δεις ποιο σου ειναι πιο βολικο
Link to comment
Share on other sites

ΚΙΑ ceed και απο εμενα.πολυ καλο αυτοκινητο για τα λεφτα του και μην σε χαλαει το γεγονος οτι ειναι ΚΙΑ....εχει ανεβει τοσο πολυ η ποιoτητα κατασκευης σε πολλες μαρκες που πλεον δεν πρεπει να σε αποθει το ονομα της μαρκας.εαν ειναι το θεμα πρεστιζ......σιγα το πρεστιζ που θα εχεις συγκρινοντας το π.χ. με ενα golf(τυχαιο το παραδειγμα).αμα ελεγες KIA η mercedes και σε ενοιαζε μονο αυτο τοτε ναι θα σου λεγαμε Mercedes.κοιτα το I30 οπως ειπαν καποιοι απο επανω.στα ιδια επιπεδα ειναι.
Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και δεν τιθεται θεμα πρεστιζ απλα εχω μια μεγαλη συμπαθεια σε οτιδηποτε ευρωπαικο με εξαιρεση ισως τα Γαλλικα. Για μενα πρωτο σε προτιμηση ειναι το fiesta και το παλιο μοντελο αλλα και το καινουριο με 20 ιππους παραπανω στα 1600 κ.εκ. και ενω διαβαζω πολυ καλα λογια σε περιοδικα με συγκρισεις εδω δεν φαινεται να το εχετε σε μεγαλη εκτιμηση. Βεβαια εκει παιζουν και οι "μιζες"

Leave me alone/Isolation bears hope

There's something else waiting/A promised destiny

Freezing me/I feel restless and low

These days full of sadness/How joyfully changed Into fear

My freakshow will start tonight/Don't miss the right time

Link to comment
Share on other sites

επειδη η κατηγορια μικρομεσαια και η κατηγορια σουπερ μινι,χωριζονται μονο απο 1000 ευρω για τα ιδια κυβικα και τον ιδιο εξοπλισμο,καλο ειναι να ξεχασεις κατηγορια σουπερ μινι.Προσωπικα θα σου προτεινα το pro ceed{και οχι το απλο ceed,που ειναι ασχημο}.Στο λεω επειδη εσενα λογικα σε ενδιαφερει να ειναι και λιγο ομορφο το αμαξι.Το να λεμε τωρα για καταναλωσεις,παθητικες και ενεργητικες ασφαλειες σε αυτα τα λεφτα και κυβικα,το θεωρω τραβηγμενο.Στα λεφτα αυτα,τα κριτηρια σου ειναι η ομορφια και το προγραμμα χρηματοδοτησης της καθε εταιριας.
Link to comment
Share on other sites

είχε το προηγούμενο clio και με πέθανε στις βλάβες ο εγκέφαλος ακόμη δεν ξέρουνε τι έχει!!!! ήμαρτον

 

Filtate oles oi etaireies se ola ta eidh exoun kai problhmatika proionta...Auto den anerei omws thn genikoterh eikona tous...Ta memonomena peristatika panta yfistante...

Filika...:)

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και δεν τιθεται θεμα πρεστιζ απλα εχω μια μεγαλη συμπαθεια σε οτιδηποτε ευρωπαικο με εξαιρεση ισως τα Γαλλικα. Για μενα πρωτο σε προτιμηση ειναι το fiesta και το παλιο μοντελο αλλα και το καινουριο με 20 ιππους παραπανω στα 1600 κ.εκ. και ενω διαβαζω πολυ καλα λογια σε περιοδικα με συγκρισεις εδω δεν φαινεται να το εχετε σε μεγαλη εκτιμηση. Βεβαια εκει παιζουν και οι "μιζες"

 

Το εχει ο κολλητος μου το προηγουμενο fiesta το 1400.δεν λεω,καλη ποιοτητα και ειναι του 2005 και το εχει κανει πανω απο 100000 χιλ. αλλα οχι απροβληματιστα.2 φορες τον τελευταιο χρονο του αλλαξε πολλαπλασιαστη....Τεσπα.εαν ειναι να σου βγαλει προβλημα,δεν πα να εχεις και Mercedes.ωραια επιλογη ακι το φιεστα παντως.

Link to comment
Share on other sites

Filtate oles oi etaireies se ola ta eidh exoun kai problhmatika proionta...Auto den anerei omws thn genikoterh eikona tous...Ta memonomena peristatika panta yfistante...

Filika...:)

 

συμφωνώ απλά έκρινα χρήσιμο να αναφερθώ στην τραυματική μου εμπειρία

Link to comment
Share on other sites

TΟ παλαιο το ford που είχα οδηγήσει πάντως δεν μου άρεσε γενικά πολύ.Σαν να οδηγείς ψευτικο αμαξάκι μου φάνηκε.Απο οδηγηση μου αρεσε το mazda 2. Βεβαια και το ΚΙΑ μου αρεσει πολυ για αυτα που δινει αλλά δεν το εχω οδηγήσει.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας,εδω και 20 χρονια περιπου κυκλοφορω με ενα Toyota corolla 1.3cc μοντελο 89 περιπου και εφτασε η ωρα να αντικατασταθει .Μαλλον θα καταλήξω στο VW Golf που περιμενω και το καινουριο μοντελο.Εσεις τι γνωμη εχετε για το συγκεκριμενο αυτοκινητο.....μεχρι τωρα το toyota με εβγαλε ασπροπροσωπο αφου δεν με εχει αφησει ΠΟΤΕ στον δρομο(εκτος απο μια φορα που απλα υπερθερμανθηκε λιγο:D και μετα απο λιγο συνεχισα) και ας εβαζα μεσα 6-8 ατομα.

οπως καταλαβενεται κατι παρομιο ψάχνω και απο το Golf.

Link to comment
Share on other sites

Λενε οτι ειναι αρκετα καλη η ποιοτητα κατασκευης..απτα προηγουμενα παντως καλυτερο θαναι...
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν κοιτας και το auris η αλλιως και το avensis το καινουριο που θα ερθει,απιστευτα ομορφο σε σχεση με το παλιο,σου λεω γι αυτα τα 2 αφου απο ιαπωνια ειχες μεινει ευχαριστημενος,εγω ιαπωνικα αυτοκινητα δεν θελω αλλα η toyota ειναι καλη.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Λενε οτι ειναι αρκετα καλη η ποιοτητα κατασκευης..απτα προηγουμενα παντως καλυτερο θαναι...

 

σαν ποιοτητα θα ειναι καλυτερο η εμφανησιαακα?

παραθετω κ καποιες πληροφοριες που βρηκα..

Το νέο Golf θα στοιχίζει €1.165 φτηνότερα στην VW

H έκτη γενιά του Golf, που θα κάνει πρεμιέρα στην Διεθνή Έκθεση του Παρισιού τον Οκτώβριο, θα κοστίζει στην VW 1.165 ευρώ λιγότερα για να κατασκευαστεί από ότι η σημερινή, πέμπτη γενιά του μοντέλου, σύμφωνα με δημοσίευμα της γερμανικής εφημερίδας, Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

πάντως εμφανισιακά το golf 5 νομίζω ότι είναι καλύτερο.

Το 6 το βρίσκω λίγο "απρόσωπο"

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...