Jump to content

Δεν ενθουσιάζομαι με τα κινητά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά δεν ξέρω πώς θα αντιδράσετε με αυτό το θέμα.Θέλω,όμως,να εκφραστείτε ελεύθερα.Κάποια χρήσιμα στοιχεία για να καταλάβετε:

-Πριν αρκετά χρόνια πήρε τηλέφωνο σπίτι μου κάποια φίλη μου και με έψαχνε.Ήταν να πάει για Πάσχα στο χωριό της και ήθελε να ανταλλάξουμε ευχές.Και λέει "Αχ,τώρα πώς θα τον βρω;Δεν έχει και κινητό να τον πάρω.".Ε,αυτό ήταν.Μου φορτώσανε απ'το σπίτι μου ένα Nokia,παρόλο που απέφευγα καιρό να γίνω κάτοχος κινητού.

-Συνολικά σε 8 (ενδεχομένως) χρόνια έχω τώρα μόλις τη δεύτερη συσκευή,ένα Sony Ericsson T610.Πάντα στο αθόρυβο (έχω παρεξηγηθεί αρκετές φορές με γνωστούς που θεωρούν αυτονόητο ότι θα πρέπει να το έχω να ακούγεται).Κρατάω το ίδιο κινητό μέχρι όσο αντέξει.

-Σχεδόν πάντα επιλέγω να στέλνω sms αντί να κάθομαι με το κινητό δίπλα στο κεφάλι με τις ώρες.Και για λόγους υγείας και επειδή μετά από αρκετά λεπτά κουράζει,αλλά και για λόγους αισθητικής.Το hands-free κάνει δουλειά,αλλά το θεωρώ παυσίπονο και το αποφεύγω.

Αν αναρωτιέστε γιατί βρίσκομαι σε φόρουμ κινητών,η απάντησή μου είναι ότι το εξαιρετικό αυτό φόρουμ εκτός του ότι δίνει γενικές πληροφορίες πολύ χρήσιμες,έχει πολύ ευχάριστο κλίμα (όλοι μια παρέα) και ενημερώνει έγκυρα.Γνώσεις για τα κινητά δεν αποφεύγω να αποκτώ,απλά δε μπορώ να καταλάβω τη φρενίτιδα γύρω απ'αυτά.Να βλέπεις παιδιά 10 ετών να μιλάνε συνέχεια σε κινητό;Έλεος!Πού είναι οι παλιές καλές εποχές που τα παιδιά παίζανε στις αλάνες;Σήμερα νέοι και μη είμαστε πίσω από έναν υπολογιστή,πίσω από μία τηλεόραση και κολλητά με ένα κινητό!Βόλτα μόνο με αυτοκίνητο και αθλητισμό πολλοί λένε τους αγώνες στην τηλεόραση!Τι στο καλό,αυτό είναι η ανάπτυξη του πολιτισμού;Αυτά είναι τα ιδανικά και τα κίνητρα που δίνει η κοινωνία;Γιατί σκουριάζουμε;Γιατί δεν αντιδρούμε;

Το κινητό είναι χρήσιμο,αλλά μέχρι εκεί.Οι υπερβολές για επίδειξη δε νομίζω ότι έχουν λόγο ύπαρξης.Βέβαια,όπως και άλλα τεχνολογικά καλούδια ή ακόμη και με το ντύσιμο,όταν μπορείς να πάρεις κάτι καλό που θα κρατήσει και θα το ευχαριστηθείς,χίλιες φορές να το επιλέξεις από άλλο που απλά θα αγοράσεις φτηνότερα αλλά θα σε στείλει για νέα αγορά σε όχι ιδιαίτερα μεγάλο χρονικό διάστημα.Αλλά από 'κει μέχρι το σημείο να θεοποιούμε το κινητό και να το έχουμε καταστήσει προέκταση του χεριού μας,νομίζω ότι είναι τεράστια η απόσταση.Τι λέτε;Τα λέω υπερβολικά ή μήπως πρέπει να αναζητήσουμε νέους τρόπους ανάπτυξης των ουσιαστικών διαπροσωπικών σχέσεων και καθιέρωσης μιας καθημερινότητας πιο πλούσιας;

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας μας το χρησιμοποιεί όπως τον βολεύει, όπως το χρειάζεται, όπως του αρέσει. Για τους πιο πολλούς είναι ένα εργαλείο. Απλά, επειδή έχει αρκετές χρήσεις, είναι λίγο gadget, λίγο personal item και λίγο life style αντικείμενο ασχολείται ο κόσμος για χόμπυ. Συμβαίνει και με άλλα αντικείμενα π.χ. υπάρχουν ένα σωρό περιοδικά για αυτοκίνητα, αλλά δεν θα βρεις περιοδικό για ψυγεία και πλυντήρια...

 

Η κοινωνία και οι συνήθειές μας εξελίσσονται. Προς το καλύτερο ή το χειρότερο δεν ξέρω, θεωρώ προς το καλύτερο.

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Ωραια τα λες, αλλα δεν ευθυνονται τα κινητα για τις καταστασεις που περιγραφεις.

Στο κατω κατω ας κοψουμε και τα σταθερα.

Ας πεταξουμε και την tv, στο τελος να μεινουμε και σε σπηλιες.

Καλως η κακως τα πραγματα τρεχουν, η κοινωνια εξελισσεται (προς το χειροτερο), αλλα πρεπει να προσαρμοζομαστε (οσο μπορουμε τουλαχιστον)

Link to comment
Share on other sites

Άμα στέλνει μηνύματα και παίρνει τηλέφωνα είσαι οκ. Τα υπόλοιπα είναι "πολυτέλειες" που πολύ απο εμάς θέλουμε να έχουμε ή τις έχουμε ανάγκη ;-). Είναι και ανάλογα τις ανάγκες σου.
Link to comment
Share on other sites

.Τι λέτε;Τα λέω υπερβολικά ή μήπως πρέπει να αναζητήσουμε νέους τρόπους ανάπτυξης των ουσιαστικών διαπροσωπικών σχέσεων και καθιέρωσης μιας καθημερινότητας πιο πλούσιας;

Δεν αντιλαμβάνομαι στην ερώτηση την επιλογή ανάμεσα σε δύο διαφορετικές καταστάσεις....απλά γιατί δίνεις την δυνατότητα σ' αυτόν που θα σου απαντήσει να συμφωνήσει ΜΟΝΟ μ' εσένα...." Τί λέτε; Πεινάω υπερβολικά ή μήπως πρέπει να αναζητήσουμε μιά ταβέρνα να καλύψω την πείνα μου;" όπου πείνα = ανάπτυξης των ουσιαστικών διαπροσωπικών σχέσεων και καθιέρωσης μιας καθημερινότητας πιο πλούσιας (κατά την άκρως υποκειμενική σου κρίση).

 

Θέλω να πω πως μέχρι και η ακροτελεύτια ερώτησή σου είναι άκρως τοποθετημένη σε μιά άποψη άκρως υποκειμενική δηλωμένη σε ένα τεχνολογικό φόρουμ, που μάλιστα ψάχνει ατυχώς και συμπαραστάτες στον αγοραφοβικό συλλογισμό σου...:confused:

 

Επί της ουσίας η κινητή τηλεφωνία φέρνει πιό κοντά τα άτομα, αναδεικνύει τον πολιτισμό, αποτρέπει από κινδύνους και όπως όλα τα πράγματα στον κόσμο αυτό χρήζει κανόνων...Από τις εξαιρέσεις δεν βγάζουμε ΠΟΤΕ συμπεράσματα....και τέλος είναι προσωπική επιλογή του καθενός αν θέλει να ζει και να επικοινωνεί με τους ανθρώπους ή να βρίσκεται στα σπήλαια και να χρησιμοποιεί καπνό ή περιστέρια για να καλύψει τις απαραίτητες κατά τον ίδιο επικοινωνιακές του ανάγκες (χωρίς τον φόβο ακτινοβολίας και sar) ή να προτιμά τους αετούς των βράχων από τους ανθρώπους για να μιλά (μιά άποψη είναι και αυτή!!!)

 

....Και φυσικά ΠΟΤΕ δεν κάνει το ΛΑΘΟΣ να αναρωτιέται περί τούτου σε λάθος σημεία....:X

http://banners.wunderground.com/banner/gizmotemp/global/stations/16716.gif
Link to comment
Share on other sites

Αγοραφοβικό συλλογισμό;Μάλιστα..Δηλαδή επειδή δεν τρελαίνομαι με τα κινητά,σημαίνει ότι είμαι ακοινώνητος;Χρησιμοποιώ ένα κινητό απλά για να κάνω τη δουλειά μου,κυρίως με sms.Συμφωνώ με τον XPhys έτσι όπως θέτει το θέμα.Ο καθένας το χρησιμοποιεί ανάλογα με τις ανάγκες του.Εγώ αντιδρώ πάνω στις υπερβολές.Υπάρχει λόγος 10χρονα παιδιά να χρησιμοποιούν κινητό;Τι είναι το κινητό,παιχνίδι;Θα ξέρετε,βεβαίως,πως επειδή βρίσκονται πάνω στην ανάπτυξη έχουν πολύ περισσότερες επιπτώσεις στον οργανισμό τους απ'ό,τι οι ενήλικες.Δεν είναι καθόλου εξαίρεση,πολύ συχνό το φαινόμενο,όποιος το αμφισβητεί ας περάσει από δημοτικά σχολεία.Κανείς δεν είπε να μην εξελίσσεται η τεχνολογία και να μην τη χρησιμοποιούμε.Δε σας ενοχλεί,όμως,να λύνει κάποιος τα οικογενειακά του προβλήματα μέσα στο λεωφορείο,για παράδειγμα;Δε λέω όχι στη χρήση,με την κατάχρηση και την επίδειξη τα έχω.Και οι οποίες,φυσικά,συναντώνται απέναντι σε πολλά τεχνολογικά αντικείμενα,όπως τα αυτοκίνητα,τα ρολόγια κ.λπ.Αντί να πάρει κάποιος ένα αμάξι ή ένα ρολόι που αντιστοιχεί στις ανάγκες του και στις προτιμήσεις του,αποκτάει κάποιο που θα προκαλέσει και θα τραβήξει τα βλέματα.Θα πάρει ένα κάμπριο στο οποίο μπορεί να μη χωράει καλά-καλά μέσα,μόνο και μόνο για να σουλατσάρει στην παραλιακή ή για να μπει στο μάτι του γείτονα.Τόσα χρόνια ασχολιέμαι με τα αυτοκίνητα,έγραφα και σε φόρουμ για πολύ καιρό.Τι σημαίνει αυτό,ότι δε θα πρέπει να επιζητώ νέες ουσιαστικές περιβαλλοντικές τεχνολογικές λύσεις;Τι και ποιοι κρατάνε τις περιβαλλοντικές λύσεις στο περιθώριο τόσα χρόνια;Για να κονομάνε οι εταιρίες πετρελαιοειδών;Δε σας νοιάζουν οι επιπτώσεις των κινητών;Νομίζετε ότι θα αφήσουν ποτέ τα μεγαλοσυμφέροντα των εταιριών κινητής τηλεφωνίας να μαθευτεί η πλήρης αλήθεια γύρω απ'τις επιπτώσεις των κινητών και των κεραίων;Και μην πείτε ότι έχουν κομματική προέλευση οι απόψεις μου,ούτε αριστερά εντάσσομαι ούτε δεξιά.Είμαι άνθρωπος των σπηλαίων επειδή επιθυμώ ένα καλύτερο αύριο για όλους και καλύτερες συνθήκες διαβίωσης;Επίσης,όταν γράφω "Τα λέω υπερβολικά ή μήπως πρέπει να αναζητήσουμε νέους τρόπους ανάπτυξης των ουσιαστικών διαπροσωπικών σχέσεων και καθιέρωσης μιας καθημερινότητας πιο πλούσιας;",σαφέστατα και δίνω επιλογή σε όποιον απαντήσει είτε να διαφωνήσει μαζί μου είτε να συμφωνήσει.Λέω "τα λέω υπερβολικά ή..;".Άρα δε μπορώ να θεωρηθώ ότι προκαταλαμβάνω ή περιορίζω τις απαντήσεις με αντιδημοκρατική ίσως διάθεση.Τέλος,σε ένα φόρουμ κινητών,όπως και σε ένα φόρουμ αυτοκινήτων,δεν είναι άτοπο το να υπάρχουν ενστάσεις ή αντιπαραθέσεις για το ρόλο,τη χρησιμότητά τους ή τις εναλλακτικές διεξόδους των τεχνολογικών μέσων ώστε να ανταποκρίνονται στις σύγχρονες καταστάσεις και ανάγκες.Εκτός αν επιθυμείτε να έχετε χειροκροτητές όταν εκφράζεστε,οπότε δε θα πρέπει να κατηγορείτε εμένα για μονοδιάστατη αντιμετώπιση των σύγχρονων τεχνολογιών και για ετσιθελική απαίτηση απαντήσεων στα ερωτήματά μου.
Link to comment
Share on other sites

Αγοραφοβικό συλλογισμό;Μάλιστα..Δηλαδή επειδή δεν τρελαίνομαι με τα κινητά,σημαίνει ότι είμαι ακοινώνητος;Χρησιμοποιώ ένα κινητό απλά για να κάνω τη δουλειά μου,κυρίως με sms.Συμφωνώ με τον XPhys έτσι όπως θέτει το θέμα.Ο καθένας το χρησιμοποιεί ανάλογα με τις ανάγκες του.Εγώ αντιδρώ πάνω στις υπερβολές.Υπάρχει λόγος 10χρονα παιδιά να χρησιμοποιούν κινητό;Τι είναι το κινητό,παιχνίδι;Θα ξέρετε,βεβαίως,πως επειδή βρίσκονται πάνω στην ανάπτυξη έχουν πολύ περισσότερες επιπτώσεις στον οργανισμό τους απ'ό,τι οι ενήλικες.Δεν είναι καθόλου εξαίρεση,πολύ συχνό το φαινόμενο,όποιος το αμφισβητεί ας περάσει από δημοτικά σχολεία.Κανείς δεν είπε να μην εξελίσσεται η τεχνολογία και να μην τη χρησιμοποιούμε.Δε σας ενοχλεί,όμως,να λύνει κάποιος τα οικογενειακά του προβλήματα μέσα στο λεωφορείο,για παράδειγμα;Δε λέω όχι στη χρήση,με την κατάχρηση και την επίδειξη τα έχω.Και οι οποίες,φυσικά,συναντώνται απέναντι σε πολλά τεχνολογικά αντικείμενα,όπως τα αυτοκίνητα,τα ρολόγια κ.λπ.Αντί να πάρει κάποιος ένα αμάξι ή ένα ρολόι που αντιστοιχεί στις ανάγκες του και στις προτιμήσεις του,αποκτάει κάποιο που θα προκαλέσει και θα τραβήξει τα βλέματα.Θα πάρει ένα κάμπριο στο οποίο μπορεί να μη χωράει καλά-καλά μέσα,μόνο και μόνο για να σουλατσάρει στην παραλιακή ή για να μπει στο μάτι του γείτονα.Τόσα χρόνια ασχολιέμαι με τα αυτοκίνητα,έγραφα και σε φόρουμ για πολύ καιρό.Τι σημαίνει αυτό,ότι δε θα πρέπει να επιζητώ νέες ουσιαστικές περιβαλλοντικές τεχνολογικές λύσεις;Τι και ποιοι κρατάνε τις περιβαλλοντικές λύσεις στο περιθώριο τόσα χρόνια;Για να κονομάνε οι εταιρίες πετρελαιοειδών;Δε σας νοιάζουν οι επιπτώσεις των κινητών;Νομίζετε ότι θα αφήσουν ποτέ τα μεγαλοσυμφέροντα των εταιριών κινητής τηλεφωνίας να μαθευτεί η πλήρης αλήθεια γύρω απ'τις επιπτώσεις των κινητών και των κεραίων;Και μην πείτε ότι έχουν κομματική προέλευση οι απόψεις μου,ούτε αριστερά εντάσσομαι ούτε δεξιά.Είμαι άνθρωπος των σπηλαίων επειδή επιθυμώ ένα καλύτερο αύριο για όλους και καλύτερες συνθήκες διαβίωσης;Επίσης,όταν γράφω "Τα λέω υπερβολικά ή μήπως πρέπει να αναζητήσουμε νέους τρόπους ανάπτυξης των ουσιαστικών διαπροσωπικών σχέσεων και καθιέρωσης μιας καθημερινότητας πιο πλούσιας;",σαφέστατα και δίνω επιλογή σε όποιον απαντήσει είτε να διαφωνήσει μαζί μου είτε να συμφωνήσει.Λέω "τα λέω υπερβολικά ή..;".Άρα δε μπορώ να θεωρηθώ ότι προκαταλαμβάνω ή περιορίζω τις απαντήσεις με αντιδημοκρατική ίσως διάθεση.Τέλος,σε ένα φόρουμ κινητών,όπως και σε ένα φόρουμ αυτοκινήτων,δεν είναι άτοπο το να υπάρχουν ενστάσεις ή αντιπαραθέσεις για το ρόλο,τη χρησιμότητά τους ή τις εναλλακτικές διεξόδους των τεχνολογικών μέσων ώστε να ανταποκρίνονται στις σύγχρονες καταστάσεις και ανάγκες.Εκτός αν επιθυμείτε να έχετε χειροκροτητές όταν εκφράζεστε,οπότε δε θα πρέπει να κατηγορείτε εμένα για μονοδιάστατη αντιμετώπιση των σύγχρονων τεχνολογιών και για ετσιθελική απαίτηση απαντήσεων στα ερωτήματά μου.

Γιατί ο κόσμος να μην μπορεί να εκφράζεται με τον τρόπο που επιθυμεί; Και αν κάποιοι θέλουν να προβάλλουν το καινούργιο κινητό ή το νέο και ακριβό ντύσιμό τους, ποιό και ως προς ποιόν έχουν διαπράξει σφάλμα;;;

 

Τέλος αφού λες πως δεν ασχολείσαι ιδιαίτερα με τα κινητά γιατί πιστεύεις σε μιά από τις καταστροφολογικές απόψεις για τα κινητά και την χρήση τους και δεν ενστερνίζεσαι και τις αντίστροφες θεωρίες; Οι πρώτες έχουν βγει από τους "καλούς σωτήρες" μας και οι άλλες από τις "κακές εταιρείες των συμφερόντων" ;;; :p

 

Ο κόσμος μας δεν είναι άσπρος-μαύρος και κάποια στιγμή θα πρέπει να διακρίνεις και το υπόλοιπο φάσμα που κάνει την διαφορά...

 

Και να μην το παίζεις ειδήμων σε θέματα που όπως λες δεν γνωρίζεις και δεν ασχολείσαι....;)

 

Επ' ευκαιρίας διάβασε και το πρώτο "κακό των εταιρειών" θέμα του myphone (δες ρε φίλε σύμπτωση!!!) : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=217905 :p

http://banners.wunderground.com/banner/gizmotemp/global/stations/16716.gif
Link to comment
Share on other sites

Φίλε acc να σε ρωτήσω κάτι; Έχεις σύστημα πλοήγησης στο αυτοκίνητό σου; Αν όχι (και φυσικά γνωρίζεις τα προτερήματά του) έχει βρεθεί ποτέ στιγμή που το ήθελες;

Έχεις ραδιόφωνο/κασσετόφωνο ή γενικά σου αρέσει να ακούς μουσική; Φωτογραφίες τραβάς; Μιας και χρησιμοποιείς υπολογιστή για ιντερνετ, έχεις βρεθεί κάπου όπου η πρόσβαση στο ιντερνετ ήταν πολύ σημαντική αλλά δεν την είχες;

 

Μερικά ή όλα από τα παραπάνω, μπορεί να τα κάνει ένα "κινητό τηλέφωνο" και τα εισαγωγικά μπαίνουν γιατί πλέον (τα εξελιγμένα) κινητά είναι πολυσυσκευές που έχουν ΚΑΙ την λειτουργία τηλεφώνου.

 

Ο όρος κινητό τηλέφωνο έχει αλλάξει πολύ τον τελευταίο καιρό και αν χρησιμοποιηθεί σωστά είναι πάντα προς όφελος του χρήστη για την ευκολία του εφόσον φυσικά μπορεί να αντιληφθεί τα προτερήματά του και φυσικά να έχουν αντίκτιπο στις ανάγκες του, γιατι σε κάθε άλλη περίπτωση θα του προκαλέσει περισσότερους πονοκεφάλους. Στο μέλλον θα αντικαταστήσει τα μετρητά, το πορτοφόλι γενικότερα και τα κλειδιά. Όπως καταλαβαίνεις η συσκευή αυτή εξελίσεται περισσότερο από ένα κινητό τηλέφωνο όπως αυτό το γνωρίζαμε 10 χρόνια πριν.

 

Φυσικά σέβομαι την άποψή σου. Πιστεύω οτι πλέον δεν είναι προϊόν προς επίδειξη (ή τουλάχιστον όχι στον βαθμό του παρελθόντος) μιας και έχει γίνει προϊόν για τον οποιονδήποτε. Το αν κάποιοι αλλάζουν ποιο συχνά την συσκευή τους από κάποιον άλλο, πάλι είναι θέμα προς μεγάλη συζήτηση. Εξαρτάται από τις ανάγκες του καθένα, την καταναλωτική του μανία κτλ.

 

Για τα 10χρονα παιδιά που λες οτι χρησιμοποιούν κινητό τηλέφωνο, θα σου πω πάλι οτι πλέον είναι κάτι παραπάνω από αυτό. Θυμάμαι και εγώ τον εαυτό μου πριν 15-20 χρόνια που όταν πήγαινα εκρομές με το σχολείο, κουβάλαγα walkman κασσετόφωνο, gameboy όπου είχε μόνο ένα παιχνίδι ολόκληρη η συσκευή και φωτογραφική μηχανή 35mm που κόστιζε ένα σωρό λεφτά για τις εμφανίσω. Πλέον όλα αυτά γίνονται με μία συσκευή, αυτήν που αποκαλείται ΚΙΝΗΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ (λάθος όρος πλέον).

 

P.S. Εσύ θεωρείς σωστή την χρήση SMS, εγω προσωπικά μου την δίνει όταν κάποιος μου στείλει μήνυμα και περιμένει και απάντηση. Γούστα είναι αυτά!

 

Πολύς κόσμος χρησιμοποιεί το μετρό για τις μετακινήσεις του για να προστατέψουνε το περιβάλλον, και πολύ από αυτούς κάνουν πράγματα που βοηθούν το αύριο. Ειδικά σε business καταστάσεις, μια πολυσυσκευή είναι αναπόφεκτη. Η τεχνολογία υπάρχει, εξαρτάται πως θα την χρησιμοποιήσει κάποιος. Μπορεί για κάποιον το κινητό να βοηθήσει μια έρευνα, και για κάποιον άλλον να γκαρίζει τα οικογενειακά του στο λεωφορείο. Το μαχαίρι μπορεί να κόψει την τροφή σου, αλλά μπορεί και να σκοτώσει. Το ίδιο και με το αυτοκίνητο αν χρησιμοποιηθεί λάθος, γίνεται πρόβλημα. Με όλα τα αντικείμενα γίνεται αυτό. Σκοπός είναι ποιος είναι ο χειριστής του. Αν είναι πίθηκας στην ψυχή, και χωρίς κινητό και χωρίς αυτοκίνητο πάλι πίθηκας θα είναι και θα βλάψει την κοινωνία αλλιώς.

Οπότε τα κινητά ΔΕΝ είναι το πρόβλημα.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

T-mobile γενικά μιλάω για την υπερβολή στον τρόπο ζωής μας,αλλά στην περίπτωση του κινητού είναι πιο έντονα τα πράγματα με την ενσωμάτωση διάφορων υπηρεσιών.Ας αλλάξει κάποιος τον τίτλο σε "Κινητά: Χρήσιμα,αλλά μέχρι ενός ορίου",δεν είδα να μπορώ να το κάνω μόνος μου.Αποχωρώ από το φόρουμ.Όσο για τον ion83 που αφήνει υπονοούμενα και ειρωνίες,θα του πω απλά ότι όπως αυτός λέει στην ουσία πως έχω συμφέροντα και γι'αυτό "πολεμάω" τα κινητά,έτσι μπορώ και 'γω να υποστηρίξω ότι εκείνος έχει επαγγελματικά συμφέροντα και υπεραμύνεται της αλόγιστης χρήσης τους.Ας κλειδωθεί το θέμα,φαίνεται πως δεν προσφέρει κάτι.Άλλωστε,οι ειδήμονες ξέρουν,οι άλλοι δε δικαιούνται να μιλάνε.
Link to comment
Share on other sites

T-mobile γενικά μιλάω για την υπερβολή στον τρόπο ζωής μας,αλλά στην περίπτωση του κινητού είναι πιο έντονα τα πράγματα με την ενσωμάτωση διάφορων υπηρεσιών.Ας αλλάξει κάποιος τον τίτλο σε "Κινητά: Χρήσιμα,αλλά μέχρι ενός ορίου",δεν είδα να μπορώ να το κάνω μόνος μου.Αποχωρώ από το φόρουμ.Όσο για τον ion83 που αφήνει υπονοούμενα και ειρωνίες,θα του πω απλά ότι όπως αυτός λέει στην ουσία πως έχω συμφέροντα και γι'αυτό "πολεμάω" τα κινητά,έτσι μπορώ και 'γω να υποστηρίξω ότι εκείνος έχει επαγγελματικά συμφέροντα και υπεραμύνεται της αλόγιστης χρήσης τους.Ας κλειδωθεί το θέμα,φαίνεται πως δεν προσφέρει κάτι.Άλλωστε,οι ειδήμονες ξέρουν,οι άλλοι δε δικαιούνται να μιλάνε.

Δεν βρήκες τους υποστηρικτές που έψαχνες και αποχωρείς, παρακαλώντας να κλειδώσουν και το θέμα για να μην βγει καμιά αντίθετη πάλι άποψη...Νόμιζες πως όλοι θα συμφωνούσαν με τις ακραίες απόψεις σου, σερβιρισμένες με μανδύα ηπιότητας;;;;:confused:

 

Να ρωτήσω πού υποστήριξα πως έχεις συμφέροντα, γιατί το ΜΟΝΟ που είπα είναι πως έχεις ΜΕΓΑ ΑΓΝΟΙΑ.... Και στο κάτω κάτω βρε φίλε δεν μας ενδιαφέρει που είχες δύο μονο κινητά, η γιαγιά μου δεν είχε κανένα και πέθανε από καρκίνο....:confused:

 

Πήγαινε στο φόρουμ της εκκλησίας ή της κας Λούκα να βρεις υποστηριχτές....Bye....;)

http://banners.wunderground.com/banner/gizmotemp/global/stations/16716.gif
Link to comment
Share on other sites

Φίλε acc, εν μέρει κατανοώ τους προβληματισμούς σου, ωστόσο νομίζω - συμφωνώντας με τους προλαλήσαντες - ότι σου διαφεύγει το εξής σημαντικό: τα κινητά τηλέφωνα σήμερα είναι πολυεργαλεία.

 

Ανάλογα με το άτομο, τα κινητά σήμερα μπορούν να προσφέρουν πολλές χρήσεις: φωτογραφίες, βιντεοσκόπηση, Internet, gaming, μουσική και ραδιόφωνο, οργάνωση σε θέματα δουλειάς, navigation κτλ. Και, μέσα σε όλα αυτά, παραμένουν ΚΑΙ τηλέφωνα τα οποία ανά πάσα στιγμή μπορούν να χρησιμέψουν στον καθένα.

 

Εν ολίγοις λοιπόν, νομίζω ότι έχεις μείνει περισσότερο στην εικόνα του «κινητού τηλεφώνου» και λιγότερο στην εικόνα του «κινητού πολυεργαλείου» και για αυτό ίσως δεν αντιλαμβάνεσαι γιατί ο κόσμος ασχολείται τόσο με αυτά. Δεν ξέρω, μπορεί επίσης να μην γουστάρεις να σε βρίσκουν ανά πάσα στιγμή (θυμήσου ωστόσο ότι όλα τα κινητά έχουν και off button!) ή μπορεί να θεωρείς ότι τα κινητά φταίνε για την αποξένωση μεταξύ των ανθρώπων σήμερα, κάτι στο οποίο προσωπικά έχω εντελώς αντίθετη εικόνα.

 

Αν θέλεις την δική μου γνώμη τα κινητά - όπως όλα τα πράγματα στην ζωή - δεν είναι «καλά» ή «κακά». Εμείς αποφασίζουμε πως θα τα χρησιμοποιήσουμε και μέχρι ποιο βαθμό θα τους επιτρέψουμε να μπούν στην ζωή μας. Ένα όπλο π.χ. μπορεί να γίνει φονικό εργαλείο στα χέρια ενός εγκληματία, μπορεί όμως και να σώσει την ζωή κάποιου που αμύνεται για την ύπαρξή του. Ένα σπίρτο μπορεί να ανάψει ένα τζάκι, μπορεί και να κάψει ένα δάσος, κ.ο.κ. Έτσι και με τα κινητά, μην βλέπεις μόνο την μία τους όψη (αυτή την εντύπωση μου δίνεις) αλλά συλλογίσου επίσης και σε πόσα πράγματα κάνουν την ζωή μας πιο εύκολη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν ξέρω πώς θα αντιδράσετε με αυτό το θέμα.Θέλω,όμως,να εκφραστείτε ελεύθερα.Κάποια χρήσιμα στοιχεία για να καταλάβετε:

 

Δεδομένου λοιπόν ότι ζητάς από τους συνομιλητές σου να εκφραστούν ελεύθερα, ας τα πάω ένα ένα...

 

-Πριν αρκετά χρόνια πήρε τηλέφωνο σπίτι μου κάποια φίλη μου και με έψαχνε.Ήταν να πάει για Πάσχα στο χωριό της και ήθελε να ανταλλάξουμε ευχές.Και λέει "Αχ,τώρα πώς θα τον βρω;Δεν έχει και κινητό να τον πάρω.".Ε,αυτό ήταν.Μου φορτώσανε απ'το σπίτι μου ένα Nokia,παρόλο που απέφευγα καιρό να γίνω κάτοχος κινητού.

 

Το κινητό, οποιοδήποτε κινητό, δεν είναι βάρος για να το φορτωθεί κανείς. Είναι πρωτίστως εργαλείο επικοινωνίας. Ξεκινάς λοιπόν τον συλλογισμό σου από εντελώς λάθος βάση.

 

-Συνολικά σε 8 (ενδεχομένως) χρόνια έχω τώρα μόλις τη δεύτερη συσκευή,ένα Sony Ericsson T610.Πάντα στο αθόρυβο (έχω παρεξηγηθεί αρκετές φορές με γνωστούς που θεωρούν αυτονόητο ότι θα πρέπει να το έχω να ακούγεται).Κρατάω το ίδιο κινητό μέχρι όσο αντέξει.

 

Και πολύ καλά κάνεις. Δεν είσαι ο πρώτος, ούτε ο μόνος. Πολλοί επιλέγουμε συνειδητά να μην αλλάζουμε κινητό κάθε εβδομάδα. Ούτε είναι αυτός ο σκοπός ενός κινητού, ούτε είναι αυτοσκοπός η τακτική αντικατάστασή του.

 

-Σχεδόν πάντα επιλέγω να στέλνω sms αντί να κάθομαι με το κινητό δίπλα στο κεφάλι με τις ώρες.Και για λόγους υγείας και επειδή μετά από αρκετά λεπτά κουράζει,αλλά και για λόγους αισθητικής.Το hands-free κάνει δουλειά,αλλά το θεωρώ παυσίπονο και το αποφεύγω.

 

Ο καθένας βολεύεται διαφορετικά και ή βόλεψη αυτή δεν είναι ίδια κάθε φορά, αλλά αλλάζει με τα χρόνια. Εγώ για παράδειγμα, θεωρούσα τα γραπτά μηνύματα ως την πιο επαναστατική δυνατότητα των κινητών τηλεφώνων και μου κακοφάνηκε που το πρώτο μου κινητό δεν είχε δυνατότητα αποστολής γραπτών μηνυμάτων, για αυτό και το άλλαξα σχετικά σύντομα, αν και καινούριο σχεδόν.

 

Σήμερα πολύ σπάνια θα στείλω μήνυμα. Πρέπει να υπάρχει συγκεκριμένος λόγος, όπως αποστολή μιας διεύθυνσης για παράδειγμα. Για μένα πλέον είναι απίστευτο χάσιμο χρόνου να στείλω ένα μήνυμα. Έπειτα και λόγω δουλειάς, είναι φύσει αδύνατον να συνεννοηθώ μέσω μηνυμάτων.

 

Γνώσεις για τα κινητά δεν αποφεύγω να αποκτώ,απλά δε μπορώ να καταλάβω τη φρενίτιδα γύρω απ'αυτά.Να βλέπεις παιδιά 10 ετών να μιλάνε συνέχεια σε κινητό;Έλεος!Πού είναι οι παλιές καλές εποχές που τα παιδιά παίζανε στις αλάνες;

 

Εγώ πάλι θα ήθελα πολύ να είχα πρόσβαση στην τεχνολογία που έχουν σήμερα τα πιτσιρίκια. Πριν 40 χρόνια, η πληροφορική ξεκίνησε να είναι υποχρεωτικό μάθημα στα ΔΗΜΟΤΙΚΑ σχολεία της Ιαπωνίας.

 

Δε νομίζω να χρειάζεται να επισημάνω πού είναι αυτοί και πού εμείς, ε?

 

Σήμερα νέοι και μη είμαστε πίσω από έναν υπολογιστή,πίσω από μία τηλεόραση και κολλητά με ένα κινητό!

 

Ναι, και; Και ο πατέρας μου αντίστοιχα ήταν κολλημένος πίσω από ένα Μικρό Ήρω και μια Αθλητική Ηχώ. Γιατί δεν υπήρχε τίποτα άλλο.

 

Από την στιγμή που υπάρχει το ίντερνετ στο οποίο και μέσω του οποίου μπορείς να κάνεις κυριολεκτικά τα πάντα, πώς ακριβώς είναι περίεργο να είναι κολλημένοι μπροστά σε έναν υπολογιστή. Μάλλον το αντίθετο θα ήταν περίεργο, δηλαδή να έχουν πρόσβαση στα πάντα και να είναι όλη μέρα στην αλάνα (sic).

 

Βόλτα μόνο με αυτοκίνητο και αθλητισμό πολλοί λένε τους αγώνες στην τηλεόραση!Τι στο καλό,αυτό είναι η ανάπτυξη του πολιτισμού;Αυτά είναι τα ιδανικά και τα κίνητρα που δίνει η κοινωνία;Γιατί σκουριάζουμε;Γιατί δεν αντιδρούμε;

 

Δεν είναι αυτή η ανάπτυξη του πολιτισμού, είναι ΚΑΙ αυτή.

 

Αλλά από 'κει μέχρι το σημείο να θεοποιούμε το κινητό και να το έχουμε καταστήσει προέκταση του χεριού μας,νομίζω ότι είναι τεράστια η απόσταση.

 

Δε νομίζω ότι ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα η περιγραφή σου παρά μόνο σε μερικές και μεμονωμένες περιπτώσεις. Προσωπικά, οι μόνοι που ξέρω να θεοποιούν τα κινητά τους, είναι μέσα σε αυτό το φόρουμ, κυρίως άτομα που δεν τα πληρώνουν με δικά τους λεφτά. Έξω στην real life δεν υπάρχει αυτό που λες.

 

Τι λέτε;Τα λέω υπερβολικά ή μήπως πρέπει να αναζητήσουμε νέους τρόπους ανάπτυξης των ουσιαστικών διαπροσωπικών σχέσεων και καθιέρωσης μιας καθημερινότητας πιο πλούσιας;

 

Δεν τα λες υπερβολικά. Απλώς αυτά που λες είναι η μια πλευρά του νομίσματος.

 

Εγώ αντιδρώ πάνω στις υπερβολές.Υπάρχει λόγος 10χρονα παιδιά να χρησιμοποιούν κινητό;

 

Πώς ακριβώς ορίζεις την υπερβολή; Τι πάει να πει «Υπάρχει λόγος»? Ποιος θα το κρίνει αυτό; Αν εσύ δεν θες να πάρεις στα παιδιά σου να μην πάρεις. Από και ως πού όμως αποφασίζεις ότι είναι υπερβολή ένα παιδί να έχει κινητό;

 

Τι είναι το κινητό,παιχνίδι;

 

Όχι, το κινητό δεν είναι παιχνίδι. Είναι ΚΑΙ παιχνίδι. Αν κάποιος θέλει, μπορεί να το χρησιμοποιήσει και σαν τέτοιο.

 

Θα ξέρετε,βεβαίως,πως επειδή βρίσκονται πάνω στην ανάπτυξη έχουν πολύ περισσότερες επιπτώσεις στον οργανισμό τους απ'ό,τι οι ενήλικες.

 

 

Κανείς δεν είπε να μην εξελίσσεται η τεχνολογία και να μην τη χρησιμοποιούμε.Δε σας ενοχλεί,όμως,να λύνει κάποιος τα οικογενειακά του προβλήματα μέσα στο λεωφορείο,για παράδειγμα;

 

Προσωπικά δεν με ενοχλεί, απλά τέτοια άτομα τα λυπάμαι. Δεν έχουν την παραμικρή αίσθηση διακριτικότητας και τακτ. Αλλά ως εκεί.

 

Δε λέω όχι στη χρήση,με την κατάχρηση και την επίδειξη τα έχω.Και οι οποίες,φυσικά,συναντώνται απέναντι σε πολλά τεχνολογικά αντικείμενα,όπως τα αυτοκίνητα,τα ρολόγια κ.λπ.Αντί να πάρει κάποιος ένα αμάξι ή ένα ρολόι που αντιστοιχεί στις ανάγκες του και στις προτιμήσεις του,αποκτάει κάποιο που θα προκαλέσει και θα τραβήξει τα βλέματα.Θα πάρει ένα κάμπριο στο οποίο μπορεί να μη χωράει καλά-καλά μέσα,μόνο και μόνο για να σουλατσάρει στην παραλιακή ή για να μπει στο μάτι του γείτονα.

 

Άρα λοιπόν, δεν φταίνε σε κάτι τα κινητά που εξελίσσονται. Είναι στην φύση του ανθρώπου λίγο ως πολύ να θέλει να επιδεικνύεται και να νιώθει όμορφα με το νέο του απόκτημα.

 

Δεν βλέπω κάτι κακό σε αυτό. Μάλλον το αντίθετο θα ήταν περίεργο.

 

Τόσα χρόνια ασχολιέμαι με τα αυτοκίνητα,έγραφα και σε φόρουμ για πολύ καιρό.Τι σημαίνει αυτό,ότι δε θα πρέπει να επιζητώ νέες ουσιαστικές περιβαλλοντικές τεχνολογικές λύσεις;Τι και ποιοι κρατάνε τις περιβαλλοντικές λύσεις στο περιθώριο τόσα χρόνια;Για να κονομάνε οι εταιρίες πετρελαιοειδών;

 

Ασχολείσαι χρόνια με αυτοκίνητα και δεν έχεις ενημερωθεί ότι διατίθενται στην αγορά υβριδικά αυτοκίνητα;

 

Με εντυπωσίασες.

 

Δε σας νοιάζουν οι επιπτώσεις των κινητών;Νομίζετε ότι θα αφήσουν ποτέ τα μεγαλοσυμφέροντα των εταιριών κινητής τηλεφωνίας να μαθευτεί η πλήρης αλήθεια γύρω απ'τις επιπτώσεις των κινητών και των κεραίων;Και μην πείτε ότι έχουν κομματική προέλευση οι απόψεις μου,ούτε αριστερά εντάσσομαι ούτε δεξιά.

 

Λεπτομέρεια: Οι κεραίες κινητής τηλεφωνίας είναι «κακές» επειδή εκπέμπουν ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία. Άρα μάλλον ας μην σου παραθέσω καλύτερο πόσες και ποιες συσκευές επίσης εκπέμπουν ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία γιατί μάλλον θα χάσεις τόν ύπνο σου. Εκτός αν αναρωτηθείς γιατί δεν έχουμε πέσει νεκροί όλοι ακόμα. :)

 

Είμαι άνθρωπος των σπηλαίων επειδή επιθυμώ ένα καλύτερο αύριο για όλους και καλύτερες συνθήκες διαβίωσης;Επίσης,όταν γράφω "Τα λέω υπερβολικά ή μήπως πρέπει να αναζητήσουμε νέους τρόπους ανάπτυξης των ουσιαστικών διαπροσωπικών σχέσεων και καθιέρωσης μιας καθημερινότητας πιο πλούσιας;",σαφέστατα και δίνω επιλογή σε όποιον απαντήσει είτε να διαφωνήσει μαζί μου είτε να συμφωνήσει.Λέω "τα λέω υπερβολικά ή..;".Άρα δε μπορώ να θεωρηθώ ότι προκαταλαμβάνω ή περιορίζω τις απαντήσεις με αντιδημοκρατική ίσως διάθεση.

 

Τι να σου πω ρε φίλε, εμένα οι διαπροσωπικές μου σχέσεις είναι μια χαρά και αισθάνομαι υπέροχα.

 

Αντιλαμβάνομαι τον προβληματισμό σου αλλά δεν τον συμμερίζομαι.

 

Τέλος,σε ένα φόρουμ κινητών,όπως και σε ένα φόρουμ αυτοκινήτων,δεν είναι άτοπο το να υπάρχουν ενστάσεις ή αντιπαραθέσεις για το ρόλο,τη χρησιμότητά τους ή τις εναλλακτικές διεξόδους των τεχνολογικών μέσων ώστε να ανταποκρίνονται στις σύγχρονες καταστάσεις και ανάγκες.

 

Για την ακρίβεια, όχι απλώς δεν είναι άτοπο, αλλά είναι το απολύτως αναμενόμενο.

 

Εκτός αν επιθυμείτε να έχετε χειροκροτητές όταν εκφράζεστε,

 

Το ίδιο ισχύει και για σένα φυσικά.

 

οπότε δε θα πρέπει να κατηγορείτε εμένα για μονοδιάστατη αντιμετώπιση των σύγχρονων τεχνολογιών και για ετσιθελική απαίτηση απαντήσεων στα ερωτήματά μου.

 

Κάνεις λάθος. Από την στιγμή που εκφράζεσαι δημόσια, δημόσια θα λαμβάνεις και την αντίστοιχη κριτική/αξιολόγηση. Απαντήσεις θα λάβεις, όπως και έλαβες, αν δεν σε ικανοποιούν ή δεν είναι αυτές που περίμενες, είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.

Link to comment
Share on other sites

Αλλά από 'κει μέχρι το σημείο να θεοποιούμε το κινητό και να το έχουμε καταστήσει προέκταση του χεριού μας,νομίζω ότι είναι τεράστια η απόσταση.
To να "θεοποιείς" αντικείμενα, ανθρώπους ή καταστάσεις νομίζω πως δεν είναι κάτι αρνητικό και κρύβεται μέσα στη φύση του ανθρώπου...Όλοι είμαστε θαυματές του ωραίου, της τεχνολογίας και του πολιτισμού και σίγουρα εραστές των αιχμών τους...Ναι, για μένα το να μπορεί μιά μικρή συσκευή να μου προσφέρει τόσα πράγματα μαζί, εφόσον μπορώ και τα χρησιμοποιώ και τα χαίρομαι γιατί να μην είναι η προέκταση των επιθυμιών μου; Ζω μαζί τους και μπορώ να τα χαίρομαι, να αυξάνω την γνώση και την κοινωνικότητα μου και γενικότερα να χαίρομαι καλύτερα τη ζωή...

Δε νομίζω ότι ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα η περιγραφή σου παρά μόνο σε μερικές και μεμονωμένες περιπτώσεις. Προσωπικά, οι μόνοι που ξέρω να θεοποιούν τα κινητά τους, είναι μέσα σε αυτό το φόρουμ, κυρίως άτομα που δεν τα πληρώνουν με δικά τους λεφτά. Έξω στην real life δεν υπάρχει αυτό που λες.
Το αντίστροφο θα έλεγα...Αυτοί που "θεοποιούν" τα κινητά τους είναι όσοι μπορούν και τα πληρώνουν, το χάρισμα είναι η μισή χαρά και δεν φαίνεται να αποτελεί σοβαρή αντιμετώπιση του φαινομένου, μάλλον θα έλεγα κάτι τέτοιο αποτελεί την παιδική εναλλακτική...;)
http://banners.wunderground.com/banner/gizmotemp/global/stations/16716.gif
Link to comment
Share on other sites

Το αντίστροφο θα έλεγα...Αυτοί που "θεοποιούν" τα κινητά τους είναι όσοι μπορούν και τα πληρώνουν, το χάρισμα είναι η μισή χαρά και δεν φαίνεται να αποτελεί σοβαρή αντιμετώπιση του φαινομένου, μάλλον θα έλεγα κάτι τέτοιο αποτελεί την παιδική εναλλακτική...;)

 

Απεναντίας, κρίνοντας τουλάχιστον από την εικόνα σε αυτό το φόρουμ, ισχύει το αντίθετο από αυτό που περιγράφεις.

 

Αυτοί που "κραδαίνουν" το νέο τους κινητό λες και είναι το uber σύμβολο κοινωνικού στάτους που θα τους καταξιώσει στον χώρο τους, είναι μικρά παιδιά που τα έχουν βρει όλα έτοιμα από τον μπαμπά. Το βλέπουμε καθημερινά.

 

Όποιος έχει δουλέψει, και εκτιμά τα χρήματα που έχει βγάλει, δεν πάει να δώσει ένα μισθό σε κινητό, αλλά και αν πάει, δεν θα είναι για να το δείχνει δεξιά και αριστερά.

 

Κοινή λογική.

Link to comment
Share on other sites

Απεναντίας, κρίνοντας τουλάχιστον από την εικόνα σε αυτό το φόρουμ, ισχύει το αντίθετο από αυτό που περιγράφεις.

 

Αυτοί που "κραδαίνουν" το νέο τους κινητό λες και είναι το uber σύμβολο κοινωνικού στάτους που θα τους καταξιώσει στον χώρο τους, είναι μικρά παιδιά που τα έχουν βρει όλα έτοιμα από τον μπαμπά. Το βλέπουμε καθημερινά.

 

Όποιος έχει δουλέψει, και εκτιμά τα χρήματα που έχει βγάλει, δεν πάει να δώσει ένα μισθό σε κινητό, αλλά και αν πάει, δεν θα είναι για να το δείχνει δεξιά και αριστερά.

 

Κοινή λογική.

 

θα συμφωνισω απολυτα!!!ο φιλος που ανοιξε την συζητηση εν μερη εχει καποιο δικιο και δεν κατακαβαινω γιατι αυτη η αναστατωση!μια κουβεντα κανουμε και δεν πρεπει να φαιρομαστε αμαρμοστα!

Link to comment
Share on other sites

Απεναντίας, κρίνοντας τουλάχιστον από την εικόνα σε αυτό το φόρουμ, ισχύει το αντίθετο από αυτό που περιγράφεις.

 

Αυτοί που "κραδαίνουν" το νέο τους κινητό λες και είναι το uber σύμβολο κοινωνικού στάτους που θα τους καταξιώσει στον χώρο τους, είναι μικρά παιδιά που τα έχουν βρει όλα έτοιμα από τον μπαμπά. Το βλέπουμε καθημερινά.

 

Όποιος έχει δουλέψει, και εκτιμά τα χρήματα που έχει βγάλει, δεν πάει να δώσει ένα μισθό σε κινητό, αλλά και αν πάει, δεν θα είναι για να το δείχνει δεξιά και αριστερά.

 

Κοινή λογική.

Μάλλον δεν θα γνωρίζεις καλά...Οι περισσότεροι εδώ μέσα πάνε και καταθέτουν μισθούς όχι για αλλαγή και υποκατάσταση κινητού αλλά για παράλληλη αγορά νέου....Και δεν είναι λίγοι αυτοί, θα έλεγα οι περισσότεροι...Τα πιτσιρίκια από τους μπαμπάδες έχουν περιορισμένη και πεπερασμένη δυνατότητα αγοράς...;)

http://banners.wunderground.com/banner/gizmotemp/global/stations/16716.gif
Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνισω απολυτα!!!ο φιλος που ανοιξε την συζητηση εν μερη εχει καποιο δικιο και δεν κατακαβαινω γιατι αυτη η αναστατωση!μια κουβεντα κανουμε και δεν πρεπει να φαιρομαστε αμαρμοστα!

Ο φίλος που άνοιξε την συζήτηση βεβαίως και έχει εν μέρει δίκιο, αλλά από την Αλλη Μαίρη, το χάνει με τον τρόπο που τοποθετείται. Προσωπικά έχω δυο ενστάσεις:

 

1) Γενίκευση. Κακό πράγμα. Βλέπει κάτι κατακριτέο και νομίζει ότι ισχύει για όλους.

 

2) Παρουσίαση μιας υποκειμενικής άποψης για ένα θέμα σαν να ήταν η απόλυτη πραγματικότητα. Κακό πράγμα και αυτό.

 

Μάλλον δεν θα γνωρίζεις καλά...Οι περισσότεροι εδώ μέσα πάνε και καταθέτουν μισθούς όχι για αλλαγή και υποκατάσταση κινητού αλλά για παράλληλη αγορά νέου....Και δεν είναι λίγοι αυτοί, θα έλεγα οι περισσότεροι...Τα πιτσιρίκια από τους μπαμπάδες έχουν περιορισμένη και πεπερασμένη δυνατότητα αγοράς...;)

 

Δικαιούσαι φυσικά να έχεις την άποψή σου όπως επίσης και να επιμένεις σε αυτήν.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν θα γνωρίζεις καλά...Οι περισσότεροι εδώ μέσα πάνε και καταθέτουν μισθούς όχι για αλλαγή και υποκατάσταση κινητού αλλά για παράλληλη αγορά νέου....Και δεν είναι λίγοι αυτοί, θα έλεγα οι περισσότεροι...Τα πιτσιρίκια από τους μπαμπάδες έχουν περιορισμένη και πεπερασμένη δυνατότητα αγοράς...;)

 

Γενικεύεις καταστάσεις. Κάθε άνθρωπος έχει διαφορετική οικονομική κατάσταση και διαφορετικά βίτσια. Είναι δικαίωμα του καθένα πως θα χειριστεί τα χρήματά του εφόσον δεν αφορά κάποιον άλλον.

Πολύς κόσμος καπνίζει (για υπόλογησε το ετήσιο έξοδο), άλλος αγοράζει ακριβά ρούχα, άλλος πηγαίνει περισσότερα ταξίδια. Υπάρχουν άπειροι τρόποι να ξοδέψεις τα χρήματά σου. Δεν σημαίνει οτι αν κάποιος δεν ξοδεύει τα λεφτά σου σε ποια συχνή αλλαγή κινητού, οτι χρησιμοποιεί και σωστά τα χρήματά σου σε όλα τα άλλα. Και ποιος είναι αυτός που θα κρίνει ποιος είναι ο σωστός τρόπος;

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Απάντηση σε αυτό:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2496584#post2496584

  • Κινητό δεν ήθελα,οπότε το "φορτώθηκα".Δε μου χρειάζοταν ιδιαίτερα.Ότι είναι εργαλείο επικοινωνίας,δεν το αμφισβήτησα.Και βοηθάει στην επικοινωνία και μπορεί να μας σώσει και τη ζωή άμα χρειαστεί.Περιέγραψα το πώς ξεκίνησε η σχέση μου με τα κινητά.Δεν είπα πουθενά ότι δεν τα θεωρώ χρήσιμα.

  • Αλλάζει με τα χρόνια η βόλεψη,σίγουρα,όπως και οι ανάγκες.

  • Εστιάζω στο ότι τα παιδιά θα πρέπει να λειτουργούν και να εκφράζονται ανάλογα με τις ανάγκες της ηλικίας τους.Για παράδειγμα,θα έχεις παρατηρήσει πως όταν μικρά παιδιά αποκτούν δημοσιότητα,λεφτά και δόξα,αυτό έχει πολλές φορές αρνητικές επιπτώσεις στη ζωή τους.Π.χ. ο Μακόλεϊ Κάλκιν στα 18 του συνελήφθη ως κάτοχος ναρκωτικών ουσιών.Αντίστοιχα,όταν ένα παιδί δεν παίξει στα 6 του και στα 10 του,θα παίζει στα 15 του και θα είναι ανώριμο και ακοινώνητο.Την υπερβολή στη χρήση των κινητών στηλίτευσα.
    Επειδή μίλησες για την παιδεία της Ιαπωνίας,θα αναφέρω ότι την πρόοδό τους δεν τη ζηλεύω,γιατί από προσωπική ζωή οι Ιάπωνες μηδέν.Θεωρείτε ότι κατηγορώ τα κινητά,αλλά να σου αναφέρω ότι ήθελα να σπουδάσω Πληροφορική (τελικά κατέληξα σε τμήμα Γεωλογίας).Αν μου προέκυπτε,θα ασχολιόμουν και με τα κινητά σε επαγγελματικό επίπεδο.

  • Πολλοί νέοι απ'τα 15 τους είναι υπέρβαροι.Κάτι δεν πρέπει να γίνει γι'αυτό;Φυσικά και πρέπει να ασχοληθούν με το διαδίκτυο.Αλλά πέρνα από ένα ίντερνετ καφέ στις 2 ή 3 τα ξημερώματα.Κάθονται πολλοί και συχνά νέοι και παίζουν διαδικτυακά παιχνίδια.Και δε μιλάμε μόνο για καλοκαίρια που έχουν χρόνο.Επίσης,είναι δεδομένο ότι πρέπει να είναι σε θέση να διαχειριστούν τέτοιο όγκο πληροφοριών.Και ότι η έγκαιρη ενημέρωση δεν υπάρχει παντού στο διαδίκτυο.

  • Αυτό που τόνισα μιλώντας για ανάπτυξη του πολιτισμού είναι ότι πολλοί πάνε ακόμα και σε γειτονικά περίπτερα με αυτοκίνητο και,επίσης,το να γυμναστούν το αισθάνονται ως υπερβολή και ως χάσιμο χρόνου.Τον τρόπο ζωής κριτικάρω και λέω ότι πρέπει να δοθούν κίνητρα άθλησης,για παράδειγμα.

  • Πολλές φορές σε καφετέριες η κύρια ενασχόληση παρεών είναι το κινητό του καθενός και οι δυνατότητές του.Και συνέχεια το κινητό στο χέρι,να το κοιτάνε,να του πατάνε τα κουμπιά και πάει λέγοντας.Δεν εκνευρίζεσαι όταν μιλάς σε άλλους και αυτοί ασχολούνται με το κινητό τους χωρίς ουσιαστικά να κάνουν κάτι;

  • Για το αν είναι υπερβολή 10χρονα να έχουν κινητά,ανέφερα ήδη ότι έχει επιπτώσεις στην ανάπτυξή τους το να μιλάνε συνέχεια με αυτά,ενώ πιστεύω ότι έχει επιπτώσεις και στην προσωπικότητά τους.Το κινητό είναι ένα σοβαρό εργαλείο το οποίο καλούνται να μεταχειριστούν με κάποια ωριμότητα.Να έχουν το κινητό πού;Στο σχολείο και στο φροντιστήριο;Εκτός αν βγαίνουν τόσο συχνά βόλτες,τι να πω..

  • Φυσικά και να εξελίσσονται τα κινητά.Αλλά το να μπορείς να δεις το e-mail σου δεν το θεωρώ κάτι τρομερά χρήσιμο.Είπαμε,σε επαγγελματικό επίπεδο τα κινητά είναι χρήσιμα και απαραίτητα.Αλλά από εκεί και πέρα;

  • Δεν είπα πουθενά ότι δε γνωρίζω περί υβριδικών.Αλλά καθυστέρησαν πολύ να βγουν στην κυκλοφορία (γιατί συνέφερε κάποιους να κονομάνε απ'τη βενζίνη και το πετρέλαιο),ενώ είναι και αρκετά ακριβά.Άλλες λύσεις όπως τα ηλεκτρικά αυτοκίνητά, που χρησιμοποιούνται για παράδειγμα στο δήμο του Παρισίου,αργήσανε και δεν έχουν την πρόοδο που έπρεπε.Τόσα χρόνια οι επιπτώσεις των κινητήρων βαρύνουν το περιβάλλον,αρκούμαστε μόνο στο να το παρατηρούμε;

  • Οι συσκευές που σχετίζονται με ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία είναι πολλές.Και είναι δεδομένο ότι έχουν επιπτώσεις.Το γιατί δε γνωρίζουμε πολλά πράγματα για τις επιδράσεις τους,δε χρειάζεται να το ψάξουμε πολύ.

  • Πουθενά δεν είπα ότι θέλω χειροκροτητές ή ότι πρέπει υποχρεωτικά να συμφωνήσουν αρκετοί μαζί μου.Άλλωστε,σε φόρουμ για κινητά οι περισσότεροι θα αγαπάνε τις εν λόγω συσκευές.Εγώ τις βλέπω κυρίως ως εργαλεία.Οι απαντήσεις φυσικά και είναι επιθυμητές και σεβαστές,αλλά μέχρι το σημείο να διαβάζω ότι πρέπει να πάω να κλειστώ σε σπήλαιο,ότι δεν είμαι καθόλου κοινωνικός και ότι είμαι άσχετος και δε θα πρέπει να μιλάω,φυσικά και απέχει πολύ,δε νομίζεις;Επίσης,δε σνόμπαρα κανέναν με στυλ "Τι χρησιμοποιείτε τα κινητά;Δεν έχετε τίποτα άλλο να κάνετε;".Επειδή ακριβώς γίνεται κουβέντα για τις συσκευές αυτές εδώ μέσα,αποφάσισα να εκφράσω κάποιες απόψεις μου.Πού αποσκοπεί η ειρωνία από άτομα που δε με γνωρίζουν και δεν τους γνωρίζω;Μου λέει ο ion83 ότι με το που κυκλοφόρησε μια μελέτη που θεωρεί ότι τα κινητά είναι ασφαλή,εγώ επιτίθεμαι σε αυτά και πετάει τη σπόντα περί σύμπτωσης.Γι'αυτό του λέω και 'γω ότι υπονοεί ότι έχω συμφέροντα και υποστηρίζω όσα έγραψα.Απλά ρομαντικός είμαι και στη σημερινή εποχή αυτοί θεωρούνται γραφικοί.Ο λόγος που έγραψα για αποχώρηση,σχετίζεται καθαρά με το ύφος συγκεκριμένων σχολίων από άτομο-α που θεωρεί-ούν ότι μπορεί-ούν να κρίνει-ουν την προσωπικότητα και το επίπεδο του άλλου από 2-3 πράγματα που γράφει στο διαδίκτυο.Να αντιδράσουν όσο επιθυμούν απέναντι σε αυτά που θεωρούν ότι δεν ευσταθούν,αλλά να κάνουν επίθεση σε επίπεδο προσωπικότητας δε νομίζω ότι αρμόζει.Και μάλιστα κάνοντας υποκριτικά αναφορά στο ότι δεν είναι όλα άσπρα ή μαύρα,κάτι που κατά τη γνώμη μου κάνουν οι ίδιοι.

 

θα συμφωνισω απολυτα!!!ο φιλος που ανοιξε την συζητηση εν μερη εχει καποιο δικιο και δεν κατακαβαινω γιατι αυτη η αναστατωση!μια κουβεντα κανουμε και δεν πρεπει να φαιρομαστε αμαρμοστα!

Ποιος ξέρει;Ίσως να ερμηνεύουν ως μαγκιά τούς χαρακτηρισμούς μέσω διαδικτύου.Και φυσικά αυτό δεν αναφέρεται σε όσους μπήκαν στον κόπο να αναλύσουν το γιατί δε συμφωνούν μαζί μου σε αρκετά και τους οποίους ευχαριστώ γι'αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Γενικεύεις καταστάσεις. Κάθε άνθρωπος έχει διαφορετική οικονομική κατάσταση και διαφορετικά βίτσια. Είναι δικαίωμα του καθένα πως θα χειριστεί τα χρήματά του εφόσον δεν αφορά κάποιον άλλον.

Πολύς κόσμος καπνίζει (για υπόλογησε το ετήσιο έξοδο), άλλος αγοράζει ακριβά ρούχα, άλλος πηγαίνει περισσότερα ταξίδια. Υπάρχουν άπειροι τρόποι να ξοδέψεις τα χρήματά σου. Δεν σημαίνει οτι αν κάποιος δεν ξοδεύει τα λεφτά σου σε ποια συχνή αλλαγή κινητού, οτι χρησιμοποιεί και σωστά τα χρήματά σου σε όλα τα άλλα. Και ποιος είναι αυτός που θα κρίνει ποιος είναι ο σωστός τρόπος;

Μάλλον κάτι ή κάποιον άλλον θα σκεφτόσουν για να γράψεις αυτά τα πράγματα ή κάποια απωθημένα θα είχες και θα ήθελες να τα εκφράσεις...Σε κάθε περίπτωση δεν έχουν καμιά σχέση με ό,τι είπα....:blink:

 

Εκ παρεμπιπτόντως συμφωνώ και απόλυτα μαζί σου....:p Δες τί έγραψα σε προηγούμενο ποστ μου, επί του θέματος :

Γιατί ο κόσμος να μην μπορεί να εκφράζεται με τον τρόπο που επιθυμεί; Και αν κάποιοι θέλουν να προβάλλουν το καινούργιο κινητό ή το νέο και ακριβό ντύσιμό τους, ποιό και ως προς ποιόν έχουν διαπράξει σφάλμα;;
;
http://banners.wunderground.com/banner/gizmotemp/global/stations/16716.gif
Link to comment
Share on other sites

;Μου λέει ο ion83 ότι με το που κυκλοφόρησε μια μελέτη που θεωρεί ότι τα κινητά είναι ασφαλή,εγώ επιτίθεμαι σε αυτά και πετάει τη σπόντα περί σύμπτωσης.Γι'αυτό του λέω και 'γω ότι υπονοεί ότι έχω συμφέροντα και υποστηρίζω όσα έγραψα.

Φίλε μου, εκτός των άλλων (που θα αναφερθώ παρακάτω) είσαι και φοβερά κακοπροαίρετος...Εγώ απλώς αναφέρθηκα στην σύμπτωση το πρώτο θέμα του myphone να έχει σχέση με αυτά που συζητάμε και νομίζω πως οι περισσότεροι αυτό θα κατάλαβαν...(Ένα το κρατούμενο...Πάμε παρακάτω...)

Απλά ρομαντικός είμαι και στη σημερινή εποχή αυτοί θεωρούνται γραφικοί.Ο λόγος που έγραψα για αποχώρηση,σχετίζεται καθαρά με το ύφος συγκεκριμένων σχολίων από άτομο-α που θεωρεί-ούν ότι μπορεί-ούν να κρίνει-ουν την προσωπικότητα και το επίπεδο του άλλου από 2-3 πράγματα που γράφει στο διαδίκτυο.Να αντιδράσουν όσο επιθυμούν απέναντι σε αυτά που θεωρούν ότι δεν ευσταθούν,αλλά να κάνουν επίθεση σε επίπεδο προσωπικότητας δε νομίζω ότι αρμόζει.Και μάλιστα κάνοντας υποκριτικά αναφορά στο ότι δεν είναι όλα άσπρα ή μαύρα,κάτι που κατά τη γνώμη μου κάνουν οι ίδιοι.

Φίλε μου κρινόμαστε από αυτά που λέμε και οι κρίσεις που προκαλούμε είναι αντίστοιχες των λεγόμενών μας...Αναρωτιέμαι λοιπόν γιατί δεν κάθεσαι να βιώσεις την ζωή σου φυσιολογικά και κάθεσαι παντού και παρατηρείς την σχέση των άλλων ατόμων με την τεχνολογία; Τί σε πειράζει δηλ. αν κάποιοι ασχολούνται στις καφετέριες με τα κινητά τους, αν κάποιοι παίζουν διαδικτυακά παιγνίδια στα ίντερνετ καφέ, εσύ δεν έχεις να κάνεις κάτι σοβαρότερο από το να τους παρατηρείς τη στιγμή βέβαια που όπως λες αυτό σε ενοχλεί; Και να πας σε κάποια καφετέρια και να παίζουν οι άλλοι τάβλι, το καταλαβαίνω, σε ενοχλεί και σωστά ο θόρυβος....Το να ασχολούνται αθόρυβα με τα κινητά τους, τί σε ενοχλεί;;; Και αν αυτοί έχουν βρει κάτι να ασχολούνται εσύ δεν έχεις βρει κάτι καλύτερο από το να τους παρατηρείς λοξά και κακοπροαίρετα; Έτσι κάνεις με όλους και με όλα που δεν ανήκουν στη σφαίρα των ενδιαφερόντων σου; Κοινώς τους "θάβεις";;; Έτσι ήσουν πάντα ή αυτό δημιουργήθηκε μετά από κάποια σοβαρή αιτία;;; Τα προσωπικά σου δεν με ενδιαφέρουν, αλλά όταν αυτά άπτονται ή δικαιολογούν τα λεγόμενά σου, έχουν ενδιαφέρον.....

 

Αν κάτι σε ενοχλεί μπορεί να το σταματήσεις σε προσωπικό επίπεδο. Δεν παίρνω στα παιδιά μου κινητά αν δεν φτάσουν τα είκοσι, δεν τους επιτρέπω να πηγαίνουν με κινητά σε καφετέριες, ούτε να μπαίνουν σε ίντερνετ καφέ.....Τα παιδιά του υπόλοιπου κόσμου άσε να τα καθοδηγούν οι δικοί τους πατέρες και απέφευγε επί τούτου να γίνεσαι Κασσάνδρα...(γι αυτό καταλήγουν στη παχυσαρκία και μετά στα ναρκωτικά!!!). Κανένας άλλωστε δεν θα σου ζητήσει ευθύνες για τα παιδιά των άλλων που ασχολείσαι....

 

Ο λόγος μου ας μην ληφθεί ως επιθετικός, ούτε σε ξέρω ούτε με ξέρεις άλλωστε, απλός διερευνητικός των προθέσεών σου και όσων σκέφτονται σαν εσένα....Τίποτα περισσότερο....

http://banners.wunderground.com/banner/gizmotemp/global/stations/16716.gif
Link to comment
Share on other sites

Εγώ, παρότι δεν ανήκω σε κάποια γενιά που μεγάλωσε στις αλάνες (εμείς μεγαλώσαμε παίζοντας μπάλα σε ένα δρόμο και, κάπου στο γυμνάσιο, στα 5x5 ;)) και είμαι χρήστης υπολογιστή (και άλλων συσκευών) από πολύ μικρός και με πάρα πολλές ώρες καθημερινά, συμμερίζομαι τις ανησυχίες του acc και θεωρώ ότι τα λεγόμενά του έχουν μια σημαντική βάση, παρότι εμπεριέχεται το στοιχείο της υπερβολής σε κάποιες περιπτώσεις.

 

Καταρχήν, όλοι συμφωνούμε ότι η εξέλιξη της τεχνολογίας είναι θετικότατη! Ούτε θέλουμε να ζούμε στην εποχή των σπηλαίων, ούτε θέλουμε να καταργηθούν τα αυτοκίνητα αλλά και θέλουμε τους υπολογιστές, τα κινητά/GPS/PDA/Palmtops ή οτιδήποτε. Το θέμα, όμως, είναι σε ποιόν ταιριάζει τι από όλα αυτά και αν, πραγματικά, είναι για κάθε χρήστη όλα αυτά τα gadgetάκια που πωλούνται παντού;

 

Είναι γεγονός ότι ζούμε σε μία καταναλωτική κοινωνία και ότι, καθώς ικανοποιούμε τις βασικές μας ανάγκες, οι νέες που προκύπτουν έχουν να κάνουν με το τι μας "προβάλλεται" ως ανάγκη. Και δεν το λέω με κάποια έννοια "συνωμοτική", δηλαδή ότι υπάρχουν οι εταιρείες που με το marketing και τους "κακούς συμβούλους" αποσκοπούν στο να μας τρώνε τα λεφτά... Αλλά είναι ένα γεγονός ότι, ηθελημένα ή μη, προκύπτουν διάφορες τέτοιες ανάγκες που, τελικά, δεν είναι και τόσο ουσιαστικές!

 

Στο θέμα των κινητών, λοιπόν... Έχουν ανάγκη τα 10χρονα τα κινητά; Προφανώς όχι. Το όλο θέμα προκύπτει από την εικόνα που δημιουργούν τα παιδιά από τους γονείς τους και τους φίλους τους ότι όποιος δεν έχει κινητό είναι "περιθωριακός". Γιατί η "μόδα" είναι να στέλνουμε μηνύματα, να κάνουμε αναπάντητες και να παίζουμε με τις κάμερες. Δεν είναι ότι τα παιδιά "χαζεύουν" ή ότι προσβάλλονται από την ακτινοβολία κλπ. Είναι ότι "κακομαθαίνουν" σε πράγματα που τους είναι άχρηστα και ότι, σε ένα βαθμό, απουσιάζει η διαπροσωπική επικοινωνία.

 

Είναι παρόμοια περίπτωση με το αυτοκίνητο. Πολλοί από εμάς μπορεί να πάρουμε το αμάξι ακόμα και για να πάμε στο περίπτερο που απέχει 5' με τα πόδια! Είναι ή δεν είναι υπερβολή αυτό; Και δεν έχει έμμεσες επιπτώσεις στην υγεία μας; Μπορεί να ακούγεται αστείο, αλλά εγώ από τότε που πήρα το δίπλωμα έχω, επί μονίμου βάσεως, 4-5 κιλά παραπάνω από ότι πριν (και τρώω το ίδιο :p)! Η διαφορά είναι ότι, πλέον, δεν περπατάω παρά ελάχιστα, όταν βγαίνω αντί να κάνω βόλτες περπατώντας πηγαίνω πέρα-δώθε με το αμάξι κλπ. Τον τελευταίο καιρό, βέβαια, "καταπολεμώ" αυτή την κακή συνήθεια και αρχίζω να... χρησιμοποιώ τα πόδια μου πολύ περισσότερο.

 

Εν τέλει, αυτό που θέλω να πω δεν είναι ότι βαδίζουμε από το κακό στο χειρότερο ή ότι οδεύουμε στην καταστροφή! Κάθε άλλο, είμαστε τυχεροί που έχουμε ένα σωρό τεχνολογικές ανέσεις γύρω μας. Το θέμα, όμως, είναι να υπάρχει το μέτρο κάτι το οποίο, δυστυχώς, δεν υπάρχει και ιδίως στην Ελλάδα, λόγω της ελλιπούς παιδείας. Κι εμένα μ' αρέσει η τεχνολογία και, ότι και να έπεφτε στα χέρια μου, θα του... "έβγαζα τα μάτια", πραγματικά! Ωστόσο περιορίζω μόνος μου τις αγορές μου σε αυτά που έχω πραγματικά ανάγκη (χωρίς να σημαίνει ότι, όταν πάρω κινητό, δε θα κοιτάξω και τα "εξτρά" χαρακτηριστικά που μου αρέσουν ως οπαδό της τεχνολογίας).

 

Υ.Γ.: Ζητώ συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα :)

Link to comment
Share on other sites

Είναι γεγονός ότι ζούμε σε μία καταναλωτική κοινωνία και ότι, καθώς ικανοποιούμε τις βασικές μας ανάγκες, οι νέες που προκύπτουν έχουν να κάνουν με το τι μας "προβάλλεται" ως ανάγκη. Και δεν το λέω με κάποια έννοια "συνωμοτική", δηλαδή ότι υπάρχουν οι εταιρείες που με το marketing και τους "κακούς συμβούλους" αποσκοπούν στο να μας τρώνε τα λεφτά... Αλλά είναι ένα γεγονός ότι, ηθελημένα ή μη, προκύπτουν διάφορες τέτοιες ανάγκες που, τελικά, δεν είναι και τόσο ουσιαστικές!

 

Στο θέμα των κινητών, λοιπόν... Έχουν ανάγκη τα 10χρονα τα κινητά; Προφανώς όχι. Το όλο θέμα προκύπτει από την εικόνα που δημιουργούν τα παιδιά από τους γονείς τους και τους φίλους τους ότι όποιος δεν έχει κινητό είναι "περιθωριακός". Γιατί η "μόδα" είναι να στέλνουμε μηνύματα, να κάνουμε αναπάντητες και να παίζουμε με τις κάμερες. Δεν είναι ότι τα παιδιά "χαζεύουν" ή ότι προσβάλλονται από την ακτινοβολία κλπ. Είναι ότι "κακομαθαίνουν" σε πράγματα που τους είναι άχρηστα και ότι, σε ένα βαθμό, απουσιάζει η διαπροσωπική επικοινωνία.

 

Οι ανάγκες που λες οτι "προβάλονται" και μας τρώνε τα λεφτά, είναι στο θέμα του καθένα να υποκύψει ή όχι. Μαγκιά σε αυτούς που "δημιουργούνε" τέτοιες ανάγκες γιατι κινούν την οικονομία και δημιουργούν νέες θέσεις εργασίας. Το αν εκμεταλλέυονται την αμάθεια μερικών αυτό είναι άλλο θέμα και δεν κάνουν κάτι παράνομο ούτε voodoo για να πίσουνε. Απλά το κοινωνικό θέμα είναι βαθύτερο και μερικοί προσπαθούν να καλύψουν διάφορα κενά με κάποια αντικείμενα ή υπερεσίες που μπορούν να αποκτήσουν.

Φυσικά και δεν είναι για όλους πλασματικές οι ανάγκες. Ένα business τηλέφωνο είναι το δεξί χέρι ενός επιχειρηματία, αλλά συγνώμη δεν θα κάτσω να λυπηθώ τον τσοπάνο που θα πάρει το ίδιο τηλέφωνο για να πουλήσει μούρι, ώς θύμα των δήθεν αναγκών που προβάλονται. Εγώ θα πω μαγκιά στον κατασκευαστή που ρισκάρει και έχει εταιρεία για να σχεδιάζει και να παράγει τέτοια προϊόντα.

 

Τώρα στο θέμα των 10χρονων, να το πω άλλη μια φορά οτι τα κινητά πλέον είναι πολυεργαλεία και δεν είναι όπως ήταν πριν 10 χρόνια. Θυμάστε κανένα 10χρονο παιδί να έχει κινητό την δεκαετία του 90; Όχι, γιατί τότε τα κινητά εκτελούσαν μονο κλήσεις.

Πριν 15-20 χρόνια γκρίνιαζε κανείς που τα παιδιά είχαν walkman κασετόφωνο, και φορητές παιχνιδομηχανές pacman κτλ; Στις εκδρομές δεν γινόταν χαμός με τις κασσέτες που φέρνανε όλα τα παιδιά και τις φωτογραφικές μηχανές 35mm; Απλά όλα αυτά και περισσότερα γίνονται από ένα κινητό πολυεργαλείο ("τηλέφωνο" για τους περισσότερους) σήμερα. Κανένα παιδί δεν κάθετε να μιλάει με τις ώρες. Να σκαλίζει το κινητό του ναι, αλλά όχι να μιλάει.

Σήμερα όπως προχωράει η κοινωνία, πρέπει να μικρά παιδιά να μπαίνουν στην τεχνολογία όσο ποιο γρήγορα γίνεται γιατί έχουν περισσότερα να μάθουν στην ζωή τους.

Τουλάχιστον να δούμε μια γεννιά που δεν θα πάρει το τιμημένο αυτοκίνητο και θα το παρατήσει στην μέση του δρομου για να περιμένει με τις ώρες στα EΛΤΑ ή τις τράπεζες για να πληρώσει έναν τιμημένο λογαριασμό της ΔΕΗ κάτι που θα το κάνει σε μισό λεπτό από τον υπολογιστή ή κινητό του.

 

Η σωστή χρήση της τεχνολογίας βοηθάει την ανάπτυξη, αλλά θα πρέπει να την εξερευνήσεις από πολλές πτυχές για να μπει στο αίμα σου και στο τέλος όταν ωριμάσεις πλήρος να κάνεις την απόλυτη χρήση της.

Θυμάμαι και εγώ στα 12 μου που πήρα τον πρώτο μου υπολογιστή και κατά βάση τον είχα για παιχνίδια. Τα τελευταία 10 χρονια δεν έχω διανοηθεί να παίξω ούτε ένα παιχνίδι και ο υπολογιστής είναι πλέον σημαντικό μέρος της δουλειάς μου. Άλλοι που ξεκίνησαν στο όριο όταν τους επιβλήθηκε για να επιζήσουν, ακόμα τρέχουν και δεν φτάνουν για να μάθουν τα βασικά, με συνέπεια να υστερούνε και μην είναι ανταγωνιστικοί.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Οι ανάγκες που λες οτι "προβάλονται" και μας τρώνε τα λεφτά, είναι στο θέμα του καθένα να υποκύψει ή όχι. Μαγκιά σε αυτούς που "δημιουργούνε" τέτοιες ανάγκες γιατι κινούν την οικονομία και δημιουργούν νέες θέσεις εργασίας. Το αν εκμεταλλέυονται την αμάθεια μερικών αυτό είναι άλλο θέμα και δεν κάνουν κάτι παράνομο ούτε voodoo για να πίσουνε. Απλά το κοινωνικό θέμα είναι βαθύτερο και μερικοί προσπαθούν να καλύψουν διάφορα κενά με κάποια αντικείμενα ή υπερεσίες που μπορούν να αποκτήσουν.

Δε διαφωνούμε. Αυτό είπα κι εγώ. Και διευκρίνισα ότι, αυτό που λέω δεν είναι σε στυλ "μας ρουφάνε το αίμα οι εταιρείες", αλλά ότι έτσι συμβαίνει σήμερα και συμμετέχουμε όλοι σε αυτό, ηθελημένα ή μη!

 

Φυσικά και δεν είναι για όλους πλασματικές οι ανάγκες. Ένα business τηλέφωνο είναι το δεξί χέρι ενός επιχειρηματία, αλλά συγνώμη δεν θα κάτσω να λυπηθώ τον τσοπάνο που θα πάρει το ίδιο τηλέφωνο για να πουλήσει μούρι, ώς θύμα των δήθεν αναγκών που προβάλονται. Εγώ θα πω μαγκιά στον κατασκευαστή που ρισκάρει και έχει εταιρεία για να σχεδιάζει και να παράγει τέτοια προϊόντα.

Κι αυτό το διευκρίνισα, πιστεύω, λέγοντας ότι και τα GPS/PDA/Palmtops/Minilaptops κλπ. τα θέλουμε! Και δεν είναι μόνο ότι είναι χρήσιμα για τον επαγγελματία. Εγώ μπορώ να δεχθώ ότι, κάποια από αυτά, ταιριάζουν και σε κάποιον που του αρέσει η τεχνολογία και μπορεί να τα αξιοποίηση. Όχι, όμως, με την έννοια του "gagdetάκια", η οποία ουδέποτε μου άρεσε! Υπάρχουν άτομα που αυτοεπιβεβαιώνοντα μέσα από την αγορά διάφορων όμορφων-εντυπωσιακών μικροσυσκευών μόνο και μόνο για να τις έχουν... Ε, δεν μπορεί να μην είναι αξιολύπητο αυτό.

 

Τώρα στο θέμα των 10χρονων, να το πω άλλη μια φορά οτι τα κινητά πλέον είναι πολυεργαλεία και δεν είναι όπως ήταν πριν 10 χρόνια. Θυμάστε κανένα 10χρονο παιδί να έχει κινητό την δεκαετία του 90; Όχι, γιατί τότε τα κινητά εκτελούσαν μονο κλήσεις.

Λυπάμαι, αλλά θα διαφωνήσω! Καταρχήν, τα παιδιά δε χρησιμοποιούν το κινητό για λόγους πρακτικότητας! Διότι αυτή η μόδα να έχουν κινητό τα παιδιά από το γυμνάσιο, είχε ξεκινήσει πολύ πριν μπουν οι έγχρωμες οθόνες και οι φωτογραφικές μηχανές αλλά και τα mp3 players! Έχω υπάρξει κι εγώ, άλλωστε, "παιδί με κινητό" (από τα 15 μου, περίπου) και τότε το θέλαμε για αναπάντητες και μηνύματα (και, φυσικά, τότε ούτε που ονειρευόμασταν έγχρωμες οθόνες).

 

Το ότι δεν είχαν κινητό το '90 δεν έχει να κάνει με το ότι τα κινητά είναι καλύτερα, σήμερα, αλλά με το ότι τα κινητά, πλέον, δεν είναι πανάκριβα (όπως ήταν το 90) αλλά και με το ότι, πλέον, υπάρχει η εικόνα του παιδιού με κινητό, ενώ το 90 αν πήγαινε ένα πιτσιρίκι να ζητήσει κινητό από τον μπαμπά θα το κοίταζε σαν χαζός και θα του έλεγε "πλάκα μου κάνεις; τι να το κάνεις εσύ;". Είναι, σαν να λέμε,... πιο "απελευθερωμένη" η κοινωνία!

 

Η σωστή χρήση της τεχνολογίας βοηθάει την ανάπτυξη, αλλά θα πρέπει να την εξερευνήσεις από πολλές πτυχές για να μπει στο αίμα σου και στο τέλος όταν ωριμάσεις πλήρος να κάνεις την απόλυτη χρήση της.

Θυμάμαι και εγώ στα 12 μου που πήρα τον πρώτο μου υπολογιστή και κατά βάση τον είχα για παιχνίδια. Τα τελευταία 10 χρονια δεν έχω διανοηθεί να παίξω ούτε ένα παιχνίδι και ο υπολογιστής είναι πλέον σημαντικό μέρος της δουλειάς μου. Άλλοι που ξεκίνησαν στο όριο όταν τους επιβλήθηκε για να επιζήσουν, ακόμα τρέχουν και δεν φτάνουν για να μάθουν τα βασικά, με συνέπεια να υστερούνε και μην είναι ανταγωνιστικοί.

Δε μιλάμε για το PC. Κι εγώ πιστεύω ότι τα παιδιά πρέπει να ασχολούνται από πολύ μικρά με τους υπολογιστές, έστω και για παιχνίδια (τα οποία, άλλωστε, και διασκέδαση είναι αλλά και, πολλές φορές, ψυχαγωγία). Είναι πολύ σημαντικό να μπαίνουν τα παιδιά από μικρά στην έννοια της τεχνολογίας και να μαθαίνουν τις ευκολίες. Όχι, όμως, να "κακομαθαίνουν" πάνω σε αυτές, σε σημείο που η ζωή χωρίς PC να τους είναι... αδύνατη!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...