Jump to content

Πρόβλημα με δίσκο


georgekap1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αουστε πως εχει το χρονικο.... μετα απο ενα αποτομο σβησιμο απο το κουμπι του power την στιγμη που αποφασισα οτι δεν θελω να κανω επανεκκινιση αλλα σβησιμο....στο σημειο μερικα δεκατα του δευτερολεπτου πριν αρχισει να φορτωνει την boot screen με το logo των xp, πατησα το Power off.....τι το ηθελα???..........

 

στο αμεσως επομενο ανοιγμα του pc μου, το μηχανημα κολουσε στην μαυρη οθονη με τις διαφορες συσκευες και πριν καν εμφανιστει το boot screen εκανε επαννεκινιση!!!:!: Πατησα F8 για να μπω σε safe mode.....αλλα και εκει παλι τα ιδια.... εκανε να φορτωσει μερικα αρχεια....εφτανε σε καποιο dll η sys δεν θυμαμαι...και εκει σταματουσε για 8 δευτερολεπτα σε μια μαυρη οθονη εβγαζε στιγμιαια για μισο δευτερολεπτο μια μπλε που δεν προλαβαινα να διαβασω τι γραφει, και μετα ξανα επανεκκινιση......

 

Και η βλακεια συνεχιζεται.......

αποφασισα να βαλω το cd των windows και επελεξα την κονσολα επιδιωρθωσης και εγραψα FIXMBR εεεεεε...αυτο ηταν!!!! τελος!! τωρα δεν φορτωνει τιποτα, κρεμασα τον δισκο σε αλλο pc και ακουστε!! : βλεπει τον δισκο σαν dynamic disk 1, με δυο partition κατα πολυ αλαγμενα απο τα αρχικα που ειχα (15 giga και ειχα μονο windows και 65 που ειχα μονο αρχεια και προγραμματα) 35 γιγα και 55δειχνει τωρα...αντιστοιχα... ενω δεν ητανε ετσι..:worry: και το τρελο ποιο ειναι????? δεν μπορω να μπω στον δισκο να δω τα αρχεια μου...και μου ζηταει να κανω Format!!!! :wacko: Επισεις μου λεει οτι ειναι raw...Τι ειναι αυτο???

 

Πως θα επαναφερω τον δισκο??? τι κανω τωρα????? Σας παρακαλω την βοηθεια σας...:(

ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

RAW=αφορμάριστος, χωρίς καθόλου file system.

Μάλλον έχει πειραχτεί το MBR, γι' αυτό δεν βλέπει οτι είναι NTFS. Κατά πάσα πιθανότητα τα δεδομένα σου είναι άθικτα, οπότε δοκίμασε fixmbr από την κονσόλα και αν δε γίνει τίποτα, υπάρχουν εργαλεία σε CD τύπου Hiren's Boot CD που μπορείς να το φτιάξεις.

 

Προσωπικά λέω να τον βάλεις σε ένα PC, να πάρεις τα δεδομένα σου με το GetDataBack for NTFS σε έναν άλλο δίσκο και να τα στήσεις πάλι από το 0.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου σε ευχαριστω, αλλα οπως λεω και παραπανω....εκανα FIXMBR και μαλιστα 2 φορα.......και παλι τιποτα!!.......

 

οσο για το get data back...το ειχα δικομασει παλια σε δισκο που ειχαμε κανει φορματ και καναμε 2 εβδομαδες να ξεχωρισουμε απο τα αχρηστα τι θελουμε και τι οχι.....προσπαθω να βρω μια λυση μηπως και τον κανω να ξαναδουλεψει ετσι.... Σε ευχαριστω παντως...

ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

κανε φορματ τον δισκο και με το mgic recovery professional επανεφερε τα αρχεια σου.Μολις χθες αυτη τη δουλεια εκανα και πηρα πισω ολα μου τα αρχεια.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου σε ευχαριστω, αλλα οπως λεω και παραπανω....εκανα FIXMBR και μαλιστα 2 φορα.......και παλι τιποτα!!.......

 

οσο για το get data back...το ειχα δικομασει παλια σε δισκο που ειχαμε κανει φορματ και καναμε 2 εβδομαδες να ξεχωρισουμε απο τα αχρηστα τι θελουμε και τι οχι.....προσπαθω να βρω μια λυση μηπως και τον κανω να ξαναδουλεψει ετσι.... Σε ευχαριστω παντως...

Σόρρυ, fixboot διάβασα πως έκανες. Εμένα πάντως το GetDataBack με έσωσε σε παρόμοιο πρόβλημα. Τώρα αν σου έδωσε πίσω αρχεία που δε χρειαζόσουν, προτέρημα θα το έλεγα μιας και σημαίνει πως δουλεύει καλά για να βρίσκει τόσο υλικό :p

Όπως και να χει, βρες ένα πρόγραμμα τέτοιου τύπου να κάνεις τη δουλειά σου και ρίξε ένα φορμάτ, αντί να μπλεχτείς να τον επαναφέρεις όπως ήταν πριν. Χαμένος χρόνος είναι κατά τη γνώμη μου...

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλετε να ανακτήσετε αρχεία από κάποιον δίσκο το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να μην τον χρησιμοποιείτε καθόλου μέχρι να εκκινήσετε από έναν άλλο δίσκο και με ένα σχετικό utility να δοκιμάσετε να βρειτε τα αρχεία που χάθηκαν. Το να κάνετε format, να εκκινείτε με λειτουργικό που είναι στον προβληματικό δίσκο ή να γράφετε/σβήνετε πράγματα πάνω του, μόνο προβλήματα δημιουργεί, τίποτα άλλο.
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τον gkr41 :)

 

Το GetDataBack μου εχει λυσει και εμενα τα χερια αρκετες φορες :)

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...