Jump to content

[Επίσημο] Nokia N85


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η συγκριση θα ειναι με το Ν96 γιατι σε προηγουμενα ποστ το εχει παλι αυτο και λεει Ν96!Σε φωτο που εχω δει Ν95 Ν85 οι οθονη ειναι το ιδιο!:)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Και μένα μου έκανε εντύπωση. Γι'αυτό βρήκα και άλλη εικόνα στην οποία φαίνεται όντως αυτή η διαφορά μεγέθους.

 

http://www.mobile-review.com/review/image/nokia/n85/n85compare/n85-n95-1.jpg

 

Αριστερά είναι το Ν85 (εννοείται) και δεξιά το απλό Ν95.

 

Μπορεί να υπάρχει μια μικρή διαφορά, αλλά προτιμώ 1000 φορές αυτή του Ν85 με τα καταπληκτικά χρώματα και την απίστευτη αντίθεση παρά την θολούρα των Ν95, Ν95 8GB και Ν96. Μόνο και μόνο για αυτή την οθόνη, το Ν85 αξίζει τα λεφτά του.

 

Η διαφορά μεγέθους με το Ν96 είναι ακόμα μεγαλύτερη - φυσιολογικό. Ιδού και μια φωτο.

 

http://www.mobile-review.com/review/image/nokia/n85/n85compare/n85-n96-2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το 39 χ 43 που γραφει ειναι σιγουρα λαθος...

 

και τα sar διαβαζοντας το manual που ανεβασε ο nervous ειναι

 

0,81 βάσει ICNIRP

 

1,03 βάσει FCC (USA)

Link to comment
Share on other sites

ναι διαβαζω γιατι ρωτας?με αυτα που βλεπω απαντω δεν καταλαβαινω τον τροπο που μιλας δεν ειναι οτι καλυτερο θα ελεγα...:(
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά για να ξεκαθαρίζει το θέμα της οθόνης ιδού η συγκριτική photo που δείχνει ότι το Ν85 είναι 4mm πιο μακρύ από το Ν95 (103mm έναντι 99mm), 3mm πιο στενό (50mm έναντι 53mm) και οι οθόνες είναι ίδιες σε μέγεθος. Οι photos πάρθηκαν από τα reviews του mobile-review και αφήστε το να βάζει ότι εικόνες θέλει στα συγκριτικα του!

 

http://briefcases.pathfinder.gr/download/603575

 

Και επειδή ειπώθηκε "σαν το Ν82 είναι η οθόνη του", να και μια συγκριτική με το Ν82, οπού φαίνεται καθαρά πως η οθόνη του Ν85 είναι πιο μεγάλη :)

 

http://briefcases.pathfinder.gr/download/603576

 

Οι αναλογίες των photos είναι μετρημένες pixel-pixel και δεν νομίζω να χωράνε αμφισβήτηση...

Αυτό το έργο το έχω ξαναδεί...
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μετα την αναλυση που εκανες στο πρωτο ποστ σου που μου θυμισες και το πυθαγορειο θεωρημα! ( ειναι ωραια να ακους για τριγωνομετρια και να εισαι μακρυα απο τα θρανια! αν και το πυθαγορειο τοχω...) εμενα με επεισες απολυτα... δε χρειαζοταν αυτη η φωτο. Οπως ειπες σωστα το 39χ43 δεν ισχυει εκτος κι αν τα ματια μου εχουν αρχισει να κελαηδανε και βλεπουνε τα τετραγωνα σαν παραλληλογραμμα... Η οθονη του Ν85 δεν ειναι "τετραγωνη" (39χ43)

Μπορει να εγινε και καποιο τυπογραφικο και αντι για 43 να ηθελε να πει 53 ο ποιητης...

 

edit: και μετα μου βαζεις και συγκριση με το Ν82... ωραιος ο παιχτης... εισαι πολυ ψειρας τελικα!

Link to comment
Share on other sites

Τωρα μαλιστα μα ετσι πως το εδειχναν το Ν95 με Ν85 ηταν τοση η διαφορα λες και ηταν το Ν82!!το καθε σαιτ λεει και τα δικα του η εικονα μιλαει αυτη!:)
Link to comment
Share on other sites

edit: και μετα μου βαζεις και συγκριση με το Ν82... ωραιος ο παιχτης... εισαι πολυ ψειρας τελικα!

 

:lol::lol::D

 

Τωρα μαλιστα μα ετσι πως το εδειχναν το Ν95 με Ν85 ηταν τοση η διαφορα λες και ηταν το Ν82!!το καθε σαιτ λεει και τα δικα του η εικονα μιλαει αυτη!

 

Βασικά εμένα μου "μπήκαν ψύλλοι στα αυτιά" γιατί οι συγκριτικές photos που έδειχνε το mobile-review με τις οθόνες των κινητών ήταν εντελώς σκοτεινές και δεν φαινόταν σε ποια κινητά ανήκουν, σε αντίθεση με άλλα συγκριτικά του στο παρελθόν.

Δεν θέλω να πιστεύω πως υπάρχει πρόβλημα αξιοπιστίας στο συγκεκριμένο site γιατί έχει δείξει καλά δείγματα γραφής, απλά πιστεύω πως οι photos τραβήχτηκαν σε διαφορετικές στιγμές από διαφορετικές αποστάσεις και έγινε μια πρόχειρη "συρραφή" προκειμένου να φανεί η διαφορά στην φωτεινότητα τους, και μόνο αυτή.

Αυτό το έργο το έχω ξαναδεί...
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! απο πλερα ταχυτητας θα ειναι ποιο γρηγορο το ν95-2? ο ο επεξεργαστης του ειναι Single CPU, CPU Type: ARM 11, CPU Clock Rate: 369 MHz ειναι ποιο γρηγορος και χρησημοποιει τελευταια αυτον σε ολα τα smartphone?? ποια ειναι η ραμ του κινητου στο forum της νοκια δεν αναφερεται???

 

http://www.forum.nokia.com/devices/N85

Link to comment
Share on other sites

Review of GSM/UMTS-handset Nokia N85 από το Mobile-review (στα Αγγλικά).

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

http://www.mobile-review.com/review/nokia-n85-en.shtml

 

Ηρθε η http://i250.photobucket.com/albums/gg244/varsamakos/th_photo06.jpg

για το review του MR εις την αγγλικην .

 

 

(Φωτο τραβηγμενη απο το Ν85)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! απο πλερα ταχυτητας θα ειναι ποιο γρηγορο το ν95-2? ο ο επεξεργαστης του ειναι Single CPU, CPU Type: ARM 11, CPU Clock Rate: 369 MHz ειναι ποιο γρηγορος και χρησημοποιει τελευταια αυτον σε ολα τα smartphone?? ποια ειναι η ραμ του κινητου στο forum της νοκια δεν αναφερεται?

 

H ram είναι 128ΜΒ με ελεύθερα τα 70-75ΜΒ. Όλα αυτά σύμφωνα με τα review που έχουμε διαβάσει.

 

Ο dual cpu των Ν95, Ν95 8GB και Ν82 προσφέρει καλύτερες επιδόσεις απο τον Single CPU των Ν78 και Ν85. Παρόλα αυτά, δεν ξέρουμε πως θα συμπεριφέρεται το Ν85 στην πραγματικότητα σε σχέση με τα προαναφερόμενα.

 

Πάντως όλοι μιλάνε μεχρι στιγμής με τα καλύτερα λόγια για το Ν85. Είδωμεν.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με προηγουμενα posts που αφορουν τη φωτεινοτητα του κινητου συγκριτικα με εκεινης του N96, διαβασα κι εγω το mobile review και καταλαβα οτι δεν αναφερεται στη φωτεινοτητα που μπορει να αποδωσει η οθονη αλλα σε εκεινη που παρεχουν αυτοματα οι αισθητηρες φωτος. Μαλιστα, επισημαινει οτι η Nokia εχει διαφοροποιησει το συγκεκριμενο χαρακτηριστικο σε σχεση με το Ν96 εξου και η τοσο μεγαλη διαφορα. Η αυτοματη φωτεινοτητα (προσαρμογη σε εκεινη του περιβαλλοντος) εχω την εντυπωση οτι μπορει να απενεργοποιηθει.

Επισυναπτω το σχετικο κειμενο:

Apparently, Nokia have done some tweaking to the ambient light sensor - now it does a better job at adjusting the display's backlight to your current environment.
Συνεπως, δεν προκυπτει θεμα "σκοτεινης οθονης" του Ν96 ή εξαιρετικα υψηλοτερης αντιθεσης του Ν85. Υπαρχει διαφορα λογω της διαφορετικης οθονης αλλα οχι τοσο μεγαλη. Διορθωστε με αν κανω λαθος.
Link to comment
Share on other sites

Φανηκε λογικο το σχολιο του μελους αυτου . Γιατι να επιλεγει κατι τετοιο αντι να "μπουν" κανονικες φωτο της οθονης οπως και σε καθε review ?
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί η ρύθμιση να λέγεται αισθητήρας φωτός αλλά όσο πειράζεις την ρύθμισεις, ανάλογα αυξομειώνεται και η φωτεινότητα της οθόνης. Άρα, πρακτικά, ο αισθητήρας φωτός είναι η φωτεινότητα της οθόνης.

 

Προσωπικά, δεν εχω διαπιστώσει ποτέ σε κανένα κινητό να αυξομειώνεται αυτόνομα η φωτεινότητα της οθόνης ανάλογα με το περιβάλλον. Το έχει παρατηρήσει κανένας αυτό;

 

Απο αυτά, καταλήγω οτι, αυτό που αναφέρεται στην παρουσίαση του Ν85 δεν ισχύει. Πάντοτε, όταν κάνω συγκριτικό ανάμεσα σε οθόνες, ρυθμίζω και στα 2 τηλέφωνα ακριβώς τις ίδιες παραμέτρους και ανοίγω μια κοινή εικόνα. Αυτό όμως δεν το διευκρινίζει πουθενά.

 

Αποκλείεται η οθόνη του Ν96 να σκοτεινιάζει εντελώς την στιγμή που αυτή του Ν85, υπο ίδιες συνθήκες, παραμένει φωτεινότατη - αν αυτό θέλει να μας πει ο ποιητής.

Link to comment
Share on other sites

"The picture quality put up by the N85 only loses to that of the Motorola MOTOZINE ZN5, although some people still like it better. For those wondering whether the brand new N85 is any different from the Nokia N82 in terms of camera - it's not, or, at least, not in the way you will notice."

 

Θα ηθελα τη γνωμη σας σε αυτο... Μπορει ενα κινητο με διπλα led να τραβαει τις ιδιες φωτο με ενα με xenon? Εννοειται οχι την ημερα αλλα σε σκοτεινα περιβαλλοντα. Το ξερω οτι γινεται αρκετος λογος στο συγκεκριμενο ζητημα αλλα για μενα αυτο δεν ισχυει... Όλες οι φωτογραφικες εχουν xenon, αν υπαρχει θεμα συγκρισης γιατι δε βρισκω μια φωτογραφικη με διπλα ή τετραπλά ή turbo power ή οπως αλλιως θελουν τελος παντων να τα ονομασουν led?

 

Αν και οταν εκανα μεταφραση του αρχικου ρωσικου κειμενου με babel fish στο συγκεκριμενο μου εβγαλε "you will not notice differences under most conditions " (ελευθερη αποδοση, γιατι ως συνηθως οι μηχανες μπλεκουν τα μπουτια τους) πολυ πιο κοντα στην αληθεια απο το παραπανω...

 

Χωρις να ειμαι ειδικος ή σιγουρος γενικα ολο το review μου αποπνεει μια ασθηση προχειροτητας... πιο πολυ να πουμε να βγαλαμε ενα review...

 

Και πιο πολυ αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι η ολοκληρη φιλολογικη αναλυση στο κεφαλαιο positioning... λες και γραφει εκθεση ιδεων με παραπομπες και ιστορικες αναδρομες και target groups για το Ν85...

 

Το Ν85 παιζει σαν θεμα στις πανελληνιες??? :) :p:p

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις άδικο σε αυτό που λες. Το φιλοσοφεί πάρα πολύ ο τύπος. Έτσι όμως είναι το στυλ γραφής γενικά του mobile-review. Οι τύποι έχουν πολλές άκρες και πολλές φορές προσπαθούν να εντυπωσιάσουν είτε με προφητείες είε με σκόρπιες αλλά καθόλου χρήσιμες πληροφορίες που αφορούν μελλοντικά μοντέλα.

 

Γυρνώντας πίσω στην κάμερα του Ν85, θα σου πω οτι δεν αποκλείεται καθόλου να βγάζει την ημέρα καλύτερες φωτογραφίες απο το Ν82. Το οτι το ξένον υπάρχει πάντα δεν είναι πάντα καλό. Σε ορισμένες περιπτώσεις αλλοιώνει τα χρώματα ή φωτίζει υπερβολικα το θέμα.

 

Τώρα για βραδινή φωτογράφηση, μακάρι το Ν85 να αποδίδει όπως λένε. Όμως δεν μπορώ να πιστέψω οτι θα φτάσει στα υψηλά επίπεδα ποιότητας του Ν82.

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχεις δικιο σε αυτο που λες αλλα στο Ν85 το παρακανε...

 

Αλλα αυτο το 39 χ 43 εδω μου εχει κατσει... και στο αγγλικο το ιδιο...

 

ρε μπας και περδικολαλανε τελικα τα ματια μου? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αλλα αυτο το 39 χ 43 εδω μου εχει κατσει...

 

Δεν έχουν δίκιο. Πρέπει να έγινε λάθος στο ρώσικο το οποίο μεταφέρθηκε στο αγγλικό χωρίς να διορθωθεί. 39x53mm είναι το σωστό.

 

Επίσης ένα ακόμα τραγικό λάθος:

 

There are only two shooting modes - auto or night mode. Maximum resolution - 320x240 pixels (mpeg4), you can also mute sound, although there is no way you can adjust the N85's FPS, which is locked at 15.

 

Πριν απο λίγες ώρες το διόρθωσαν βέβαια, αλλά...

Link to comment
Share on other sites

δεν το προλαβα αυτο! ελεος...

 

Αλλη μια αποδειξη οτι οντως ειναι προχειρο review

 

εκτος κι αν ειχε παει για καμμια βοτκιτσα νωριτερα και τουπεσε βαρια!!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια ξερουμε ποτε βγαινει??? θελω να παρω κινητο και θα παρω αυτο μαλλον.. κατι τια οκτομβριο ειδα ( ελπιζω δλδ... )
Link to comment
Share on other sites

Οι τύποι έχουν πολλές άκρες και πολλές φορές προσπαθούν να εντυπωσιάσουν είτε με προφητείες είε με σκόρπιες αλλά καθόλου χρήσιμες πληροφορίες που αφορούν μελλοντικά μοντέλα.

 

Δε ξερω αν θελει να εντυπωσιασει ο ... τυπος αλλα εγω θα ελεγα οτι οι ... προφητειες του

βγαινουν αληθινες τις περισσοτερες φορες . :)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, δεν εχω διαπιστώσει ποτέ σε κανένα κινητό να αυξομειώνεται αυτόνομα η φωτεινότητα της οθόνης ανάλογα με το περιβάλλον. Το έχει παρατηρήσει κανένας αυτό;

Ναι, ενας φιλος μου ειχε το Ν95 και μου'χε πει οτι ο αισθητηρας φωτος προσαρμοζει τη φωτεινοτητα της οθονης συμφωνα με τη φωτεινοτητα του χωρου. Κι επειδη δεν ημουν απολυτα βεβαιος γι'αυτο, το εψαξα και επισυναπτω ενα link που αφορα μια περιπτωση προβληματος του αισθητηρα, αυτο κατορθωσα να βρω, για του λογου το αληθες.

 

Αποκλείεται η οθόνη του Ν96 να σκοτεινιάζει εντελώς την στιγμή που αυτή του Ν85, υπο ίδιες συνθήκες, παραμένει φωτεινότατη - αν αυτό θέλει να μας πει ο ποιητής.

Γιατι αποκλειεις να εχουν διαφορετικη ρυθμιση οι αισθητηρες φωτος στο "αυτοματο"? Νομιζω οτι αυτο εννοει ο ποιητης με τα λεγομενα του. Θα δειξει, οπως και να'χει:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...