Jump to content

[Επίσημο] Nokia N85


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Γεια σας παιδια...

ειχα παει χτες για ποδοσφαιρο σε ενα 5χ5 και ειχα αφησει το κινητο πανω στα καθισματα(μεσα στο μπουφαν)...οταν πηγα να φυγω ειδα οτι η οθονη ηταν θολη!!!ειχε πολυ κρυο και υποψιαζομαι οτι τραβηξε υγρασια.....το ζεστανα με πιστολακι αλλα τπτ....η οθονη επιμενει... :( :( :( το κινητο δουλευει δηλαδη ανοιγει...μπαινει στα μενου...αλλα η οθονη ειναι τοσο θολη που δεν μπορεις να το δουλεψεις...!! καμια ιδεα για να το αναστησουμε.?

 

ευχαριστω......

καλυτερα να νιω8εις παρα να μπορεις....!(dima poWer) xD

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Ως κάτοχος του Ν85 αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα: δεν μπορώ να εγκαταστήσω την java εφαρμογή της Vodafone, τον Music Manager, ώστε να αξιοποιήσω τη ν απεριόριστη ακρόαση μουσικών κομματιών με 7,99 ευρώ το μήνα (προς το παρόν χρηιμοποιώ δηλαδή μόνο τα 100 ΜΒ). Η εφαρμογή κατεβαίνει κανονικά, αλλά δεν εγκαθίσταται και βγάζει μήνυμα μη έγκυρου πιστοποιητικού!! Από την εξυπηρέτηση πελατών μου είπαν, ότι η συσκευή μου θα έπρεπε να είναι Vodafone branded , αλλιώς δε γίνεται κάτι. Αυτό, ωστόσο, το θεωρώ αυταρχικό και τη διαφήμιση της συγκεκριμένης υπηρεσίας παραπλανητική!! :mad: Υπάρχει τρόπος εγκατάστασης του απαιτούμενου πιστοποιητικού ή κάποιος άλλος, ώστε να παρακαμφθεί αυτό το απαράδεκτο τεχνητό εμπόδιο; :(
jparalias.blogspot.com Περί ανέμων και υδάτων (ενίοτε όμως ανεμοστροβίλων & πλημμυρών)... :p
Link to comment
Share on other sites

Πριν από λίγο καιρό έκανα την ατυχη επιλογή να αγοράσω μεταχειρισμένο το ακατονόμαστο αυτό κινητό, όντας πόθος αρκετων μηνων.

Είμαι από εκείνους πλέον τους ατυχεις κατόχους στους οποιους το κινητο κανει συνεχη reset

α) κατα τη φορτιση, είτε απο το κανονικο φορτιστη είτε απο usb θυρα

β) όταν εκτελούνται ενεργοβορες εφαρμογες (πλοηγηση μέσω wi-fi, λήψη βιντεο - δεν εχω καταφερει ακομα να τραβηξω βιντεο περισσοτερο απο 40 δευτερολεπτα-, αναπαραγωγη μουσικης,βιντεο java εφαρμογες κ.τ.λ)

γ) απλα σε ασχετες φασεις , έτσι γιατι εχει απροβλεπτο χαρακτηρα...

απευθυνομενος σε service και (επισημο και ανεπισημο) μετα απο κανενα μηνα αναμονης κατεληξαν ότι το θεμα τουλαχισττον των επανεκκινησεων κατα τη φορτιση οφειλεται σε υγρασι α που το κινητο εχει παρει στο παρελθονκαι οτι κατα τα αλλα ειναι μια χαρα...

Αφου διαβασα σχεδον όλες τις σελιδες αυτου του topic (και αλλες πολλες αλλων φορουμ) και περιπτωσεις που συμπιπτουν ακριβως με τη δικη μου κατεληξα στην περιπτωση ενος ομοιοπαθη φιλου ο οποιος ανεφερε οτι αφου αναβαθμισε στην εκδοση 20.175 "το κινητο παει σφαιρα".

Η απορία μου λοιπον μετα από ολο αυτό το κατεβατό ειναι αν μπορω να περασω σε καποια προηγουμενη εκδοση firmware και συγκεκριμενα στην 20.175 και πως;

Να σημειωσω οτι το αρχiκο product code ηταν 0569335 (ιταλικο αν δεν κανω λαθος) και μεσα απο τις γνωστες διαδικασιες το αλλαξα σε ελληνικο και περασα στην τελευταια εκδοση του firmware 31.002.53.1 και οτι εξαρχης υπηρχε το θεμα των resets.

Ευχαριστω προκαταβολικα για οποια ενδεχομενη βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

lospou

Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ έκανε επανεκκίνησης- μόνο του–στην φόρτιση-και όταν το χειριζόμουν, τελικά μετά από μεγάλο αγώνα μου το αντικατέστησαν με καινούριο.

Εάν έχει εγγύηση να επιμένεις.

ΥΓ.χρειάζεται να έχεις πολύ κουράγιο και ατσάλινα νεύρα και πάνω απ’ολα υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.μια ερωτηση εχω ρε παιδια.εχει ενας φιλος μου το συγκεκριμενο κινητο και αντιμετωπιζει το εξης......ενω μπορει να διαβασει κανονικα την καρτα μνημης οταν του στελνω οτιδηποτε αρχειο δεν το αποθηκευει και του αναφερει οτι η μνημη της συσκευης δεν ειναι αρκετη.πως μπορει να διαλεξει τα αρχεια που του στελνουν να αποθηκευονται στη καρτα?σημειωστε οτι οταν τραβαει βιντεο η φωτο αποθηκευονται στη καρτα.δλδη μονο με τα αρχεια μεσω bluetooth υπαρχει προβλημα.ευχαριστω και συγνωμη για το μεγαλο μνμα!
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.μια ερωτηση εχω ρε παιδια.εχει ενας φιλος μου το συγκεκριμενο κινητο και αντιμετωπιζει το εξης......ενω μπορει να διαβασει κανονικα την καρτα μνημης οταν του στελνω οτιδηποτε αρχειο δεν το αποθηκευει και του αναφερει οτι η μνημη της συσκευης δεν ειναι αρκετη.πως μπορει να διαλεξει τα αρχεια που του στελνουν να αποθηκευονται στη καρτα?σημειωστε οτι οταν τραβαει βιντεο η φωτο αποθηκευονται στη καρτα.δλδη μονο με τα αρχεια μεσω bluetooth υπαρχει προβλημα.ευχαριστω και συγνωμη για το μεγαλο μνμα!

Καλώς ήρθες στο myphone.

 

Για να αποθηκεύονται στην κάρτα μνήμης αυτά που λαμβάνει με ΒΤ θα πρέπει να αλλάξει την μνήμη στην οποία αποθηκεύονται τα μηνύματα. Θα πάει Μηνύματα > Ρυθμίσεις > Άλλο και στην επιλογή που λέει μνήμη σε χρήση θα επιλέξει την κάρτα μνήμης. Απλά μετά από αυτή την αλλαγή και τα εισερχόμενα sms, mms θα αποθηκεύονται όλα στην κάρτα μνήμης.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους!

Έχω το Ν85 και ενώ στον τηλεφωνικό κατάλογο, έχω αντιστοιχίσει κάποιες απ' τις επαφές μου με εικόνες, όταν με καλούν δεν εμφανίζεται η εικόνα! Είδα ότι υπάρχουν εφαρμογές γι' αυτό που ζητάω, αλλά δεν έχει αυτή τη δυνατότητα το Symbian από μόνο του;;:confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα σε όλους,

 

εδώ και μια βδομάδα είμαι κάτοχος ενός Ν85

 

αφού έκανα μετάπτωση επαφών, μηνυμάτων κτλ από το παλιό μου Ν70, διαπίστωσα με χαρά πως όλες οι επαφές μου είχαν διατηρήσει τους χαρακτηρισμούς των αριθμών τους (πχ κινητό, κινητό εργασίας, τηλέφωνο, τηλέφωνο οικείας, φαξ κτλ.), εκτός από τους ορισμούς των Προεπιλογών (μικρό όμως το κακό...)

 

έστω λοιπόν μία επαφή "Κύριος Χ" με περασμένο κινητό, τηλέφωνο εργασίας και φαξ εργασίας

 

το bug πού είναι; στο Μητρώο, ανεξαρτήτως του από ποιο αριθμό σε καλέσει ο Κύριος Χ, όλα (οι ληφθείσες κλήσεις, οι αναπάντητες κλήσεις, ακόμα και οι κλήσεις που έχεις κάνει εσύ!!) εμφανίζονται με την εικονίτσα του "κινητού"... Το διαπίστωσα όταν είχα αναπάντητη, έκανα επανάκκληση, νομίζοντας πως έπαιρνα το κινητό, και μου απάντησε το σπίτι...

 

είμαι μόνο εγώ ο τυχερός κάτοχος ή αυτή η %$^#@*$%# :X εξυπνάδα συμβαίνει σε όλα τα Ν85; αν ναι, υπάρχει λύση σε αυτή την χαριτωμενιά;

 

:cool:

 

Δυστυχώς δεν είσαι ο μόνος, αλλά ούτε μόνο το N85 έχει το πρόβλημα αυτό.

Όλα τα 3rd Edition Feature Pack 1 & 2 καθώς και το 5800 (5th Edition) το έχουν.

 

γνωρίζει κανείς εάν έχει υπάρξει λύση σε αυτό το πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς σε κάποια κινητά μέσα στα προβλήματα που λύθηκαν με αναβάθμιση λογισμικού ήταν και αυτό το ομολογουμένως απαράδεκτο πρόβλημα.

Δεν γνωρίζω αν ισχύει αυτό και στο N85, αλλά αν έχεις τη τελευταία έκδοση λογισμικού και συνεχίζει να υπάρχει αυτό το πρόβλημα δεν μπορείς να κάνεις κάτι.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Kαλησπέρα στο φόρουμ ! Είμαι κάτοχος του Ν85 και θα ήθελα να μάθω που μπορώ να βρώ θέματα και wallpapers για την συσκευή. Επίσης όταν χρησιμοποιώ κάποιο wallpaper γιατί δεν το εμφανίζει full screen ???

Ευχαριστώ και καλές γιορτές

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Διάβασε αυτό: Που βρίσκω εφαρμογές, θέματα και διάφορα utilities; όπως επίσης και αυτό: [ΕΠΙΣΗΜΟ] Θέματα Symbian OS v9.1, v9.2, v9.3

 

Καλές γιορτές!

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά! Προσπαθώ να κάνω hard reset Με τον κωδικό και βάζω το security code και μου κάνει απλά reboot!

 

Εντωμεταξύ πάω να αλλάξω το security code..βάζω το 12345 και μου λέει λάθος κωδικός! ενώ όταν είναι για reset Μου τον δέχεται! το κάνει και σε σας? έχω το τελευταίο firmware!

 

 

edit: Έκανα hard reset με τα κουμπιά και ίσιωσε! thanks

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες και χρόνια πολλά.

Φίλος και συνάδελφος έχει πρόβλημα με το Ν85.

Συγκεκριμένα δεν του ''κρατάει'' τις κλήσεις- αναπάντητες, ληφθείσες κτλπ

Τι μπορεί να συμβαίνει?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες και χρόνια πολλά.

Φίλος και συνάδελφος έχει πρόβλημα με το Ν85.

Συγκεκριμένα δεν του ''κρατάει'' τις κλήσεις- αναπάντητες, ληφθείσες κτλπ

Τι μπορεί να συμβαίνει?

Καλησπέρα, χρόνια πολλα.

Μάλλον έχει βάλει να κρατάει για 1 ημέρα το μητρώο. Πήγαινε στο Μητρώο > Επιλογές > Ρυθμίσεις > Διάρκεια μητρώου και βάλε την μέγιστη επιλογή. Δοκίμασε το και ενημέρωσε μας :)

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, χρόνια πολλα.

Μάλλον έχει βάλει να κρατάει για 1 ημέρα το μητρώο. Πήγαινε στο Μητρώο > Επιλογές > Ρυθμίσεις > Διάρκεια μητρώου και βάλε την μέγιστη επιλογή. Δοκίμασε το και ενημέρωσε μας :)

 

Το μητρώο ειναι στις 30 ημέρες και παρόλα αυτά του κάνω αναπάντητη και δεν του ''δείχνει'' ότι τον πήρα τηλέφωνο, ομοίως δεν του δείχνει καθόλου και τις ληφθείσες κλήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Η τελευταία έκδοση είναι η ν31.002 (αναγράφεται και στην πρώτη σελίδα του θέματος).

Για σένα που έχεις τόσο παλιά έκδοση firmware καλό είναι να προχωρήσεις σε αναβάθμιση. Πάντως με μια αναζήτηση που έκανα δεν βρήκα κάποιο change log.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ.

Φνταζομαι με την αναβαθμηση θα γινει και reset το κινητο οποτε θα πρεπει να κανω και ενα back up?

 

κανε την αναβαθμιση μεσω wi fi και δεν θα χαθει τιποτα απολυτως

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

@dinosss Είτε τι κάνεις μέσω wifi είτε μέσω του προγράμματος της Nokia δεν θα χάσεις τίποτα, όλα θα μείνουν ως έχουν. Για καλό και για κακό όμως κράτα ένα backup των αρχείων σου.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι? Το ακούστικο του κινητού, όταν είναι τέρμα και σας μιλάει δυνατά ο άλλος...τρίζει μερικές φορές?
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι? Το ακούστικο του κινητού, όταν είναι τέρμα και σας μιλάει δυνατά ο άλλος...τρίζει μερικές φορές?

 

σε μενα τριζει μερικες φορες.οχι παντα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...