Jump to content

[Επίσημο] Nokia N85


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αγόρασα παιδιά πρόσφατα το Ν85 και οι πρώτες εντυπώσεις είναι πολύ καλές. Κλάσεις ανώτερεο απο το Sony Ericsson C905 που είχα.

Σε τι ειναι ανωτερο;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Σε τι είναι ανώτερο το N85 από το C905 δεν θα το συζητήσουμε εδώ διότι βγαίνουμε εκτός των ορίων του θέματος.

Ευχαριστώ.:)

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ανακάλυψα κάτι, που δε μου αρέσει καθόλου: όταν πάτε να χρησιμοπιήσετε την έξοδο tv, αφού βάλετε το καλώδιο, και επιλέξετε "έξοδος tv", κάνετε κάτι ακόμα για να δείτε στη τηλεόραση ότι δείχνει η οθόνη του κινητού σας? Γιατί παίζει να έχω καμένη έξοδο...

 

EDIT: Άκυρο, απλά μόλις διαπίστωσα ότι δουλεύει μόνο με το εργοστασιακό καλώδιο! :-D

Link to comment
Share on other sites

γεια σας θελω να αγορασω το Ν85 αλλα εχω καποιους ενδιασμους για την μπαταρια του μεχρι τωρα εχω sony ericsson και μου κραταει 3 μερες με μια ωρα τηνημερα ομιλια και δυο ωρες περιπου μουσικη και το βραδυ ανοιχτο με το ΝΟΚΙΑ θα ειμαι οπου παω με ενα φορτιστη στην τσεπη?ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Το αντίθετο. Η συγκεκριμένη συσκευή έχει παρά πολύ καλή αυτονομία. Αλλά, παίζει τεράστιο ρόλο και η χρήση που κάνεις.
Link to comment
Share on other sites

γεια σας θελω να αγορασω το Ν85 αλλα εχω καποιους ενδιασμους για την μπαταρια του μεχρι τωρα εχω sony ericsson και μου κραταει 3 μερες με μια ωρα τηνημερα ομιλια και δυο ωρες περιπου μουσικη και το βραδυ ανοιχτο με το ΝΟΚΙΑ θα ειμαι οπου παω με ενα φορτιστη στην τσεπη?ευχαριστω

 

Εγω θα σου πρότεινα να μην είσαι θύμα του μάρκετινγκ και να κρατήσεις τα ωραία σου λεφτάκια, και το ωραίο σου τηλεφωνάκι, μέχρι να σοβαρευτούν! (επιχειρήσεις και καταναλωτές)

Το Ν85, είναι η συσκευη (πάσης φύσεως) απο αεροπλάνο της Boeing, μέχρι σκουπάκι Firstline, που είχα επαφή, με την χειρότερη ποιότητα κατασκευής EVER !!!!

Ενα πλαστικό πράγμα, που τρίζει όσο τίποτα άλλο. Αν βάλεις δόνηση, και το βάλεις να χτυπάει επάνω στο τραπέζι, θα γελάσει κάθε πικραμένος! Πατάς τα κουμπιά , και τρίζουν τα πάντα. Το σφίγγεις στο χέρι σου και τρίζει! Γενικά τρίζει! Τρίζει πολύ! Η συναρμολόγηση, έχει γίνει απο κινέζα νοικοκυρά, που ζεί στη ζούγκλα!

Το slide παίζει 2 χιλιοστά κατα ελάχιστο. Σε κανα δυο μήνες φαντάζομαι, θα έχει διαλύσει εντελώς.

Οτι έχει επάνω του , τρίζει! Αμφιβάλω αν θα λειτουργεί το τηλέφωνο σε 2 μήνες!

Καλά κάνουν όμως και μας κοροιδεύουν, αφού είμαστε θύματα.

Τώρα αν εσύ θέλεις να δώσεις ένα μηνιάτικο, για να αγοράσεις κάτι, κόστους 50cent, που δεν θα έπρεπε να πουλιέται πάνω απο 50ευρω (μαζί με το brand), τότε δώστα.

Εγώ βαρεθηκα να τους κάνω μάγκες.

Τηλέφωνο απο Ebay, με 70ευρω, dual sim, bluetooth και δουλεύει και μια χαρά.

Το tv Mobile με τα 70ευρω, έχει 10 φορές καλύτερη ποιότητα κατασκευής!

 

Ουτος η άλλος, εγγύηση δεν υπάρχει σε προιόν.

Ολες οι εταιρίες είναι το απόλυτο μπάχαλο.

Ο κινέζος μπορεί και να σου στείλει κανένα άλλο, αν του πεις ότι βγήκε ελλατωματικό.

 

Θέλεις να ακούσεις εμένα, καλό θα πάθεις...

Θέλεις να ακούσεις τους διάφορους τρελαμένους γκατζετάκιδες, που ζούν και αναπνέουν, για το πότε θα βγεί το καινούργιο μοντέλο κινητού?

Ας πρόσεχες!

Εγώ τους άκουσα και την πάτησα! :)

 

Οσο για την αυτονομία...

Μέσα στην Αθήνα, το κινητό με χρήση λίγη! Βγάζει λιγότερο απο 48ώρες.

Xiaomi Redmi Note 3 Pro International MIUI 8.2
Link to comment
Share on other sites

Η αυτονομια του για συμπιαν με τοσες λειτουργιες ειναι μια χαρα!

Πανω απο 2 μερες μου κραταγε εμενα λιγο πιο κατω απ το C905 μιας κ εχεις SE,τη στιγμη που το Ε66 που εχω τωρα φτανει δε φτανει τη 1 μιαμιση μερα!

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι να δωσω 450ευρω για να παρω ανα τηλ που τριζουν τα παντα και μετα απο λιγο καιρο το μονο που θα κανω ειναι να περνω τηλεφωνα τοτε δεν εξιζει τα λεφτα του
Link to comment
Share on other sites

αν ειναι να δωσω 450ευρω για να παρω ανα τηλ που τριζουν τα παντα και μετα απο λιγο καιρο το μονο που θα κανω ειναι να περνω τηλεφωνα τοτε δεν εξιζει τα λεφτα του

Μην πας ποτε να το δεις απο κοντα!

 

Το κινητο πολλες φορες ανοιγει σαν clamshell και οχι σαν slide.

 

O Andreasarc εχει δικιο,το κινητο τριζει (και κουδουνιζει),η μπαταρια του κραταει μια ωρα και δεν δουλευει παντα!

 

Παρε κινεζικο κινητο,και κινεζικο αμαξι.

 

 

@daskdan Τραβα δες το απο κοντα,μην ακους τι σου λεει ο καθενας,και μην ρωτας 11369 φορες ``αξιζει;`` .

 

Αν με το κινητο περνεις μονο τηλεφωνα οπως λες,παρε το πιο φθηνο.

 

Επισης οταν λες εχω Ερικσον να λες και ποιο μοντελο,δεν κρατανε ολα τα κινητα το ιδιο σε μπαταρια,ουτε τα Νοκια,ουτε LG καθε μοντελο εχει αλλη διαρκεια μπαταριας!

 

Μην το παρεις το κινητο γιατι πιο πολυ θα μπερδευτεις παρα θα ευχαριστηθεις.

 

Παρε κατι που το καταλαβαινεις!!!!!!!!

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Έχω τα εξής τρία προβλήματα με το N85:

 

1) "Connection error" την πρώτη φορά που θα καλέσω έναν αριθμό. Την δέυτερη-τρίτη καλεί κανονικά. Πολύ ενοχλητικό.

 

2) Restart όταν το φορτίζω είτε με charger είτε με usb. Επίσης καμιά φορά restart όταν παίζω video και όταν χρησιμοποιώ το Nokia Maps.

 

3) Όποτε είμαι κάπου που δεν έχει σήμα η μπαταρία πάει από φουλ σε άδεια σε 4-5 ώρες. Ακόμα και με Wi-Fi/Bluetooth/GPS κλειστά και το κινητό σε κατάσταση offline, που δεν θα έπρεπε να ψάχνει ΚΑΝ για σήμα.

 

Έχω βάλει το τελευταίο firmware που υποτίθεται πως θα έφτιαχνε αυτά τα προβλήματα.

 

Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω εγώ, ή πρέπει να το πάω για service, όπου μη βλέποντας κάτι να έχει λιώσει-ανατιναχτεί πάνω στο κινητό απλώς θα το κρατήσουν κάπου για δύο μήνες (έτσι για να μάθω) και μετά θα μου το ξαναδώσουν χωρίς να έχουν φτιάξει τίποτα;

 

Υπάρχει ελπίδα;

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα πρέπει να κανείς φορμάτ σε τηλέφωνο και κάρτα μνήμης και επαναφορά όλων εκτός ρυθμίσεων και φακέλων συστήματος.
Link to comment
Share on other sites

Χαιρεται. Εχω το Ν82 και σκευτομαι να αλλαξω σε Ν85 (λογω επιδοτησης).

Βασικα το σκευτομαι λογο μεγεθους και κομψοτητας το Ν85 (συγκριτικα με το ν82)

Απο χαρακτηριστικα, σχεδον ιδια δεν ειναι, ή κανω καποιο λαθος?? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου πρότεινα να μην είσαι θύμα του μάρκετινγκ και να κρατήσεις τα ωραία σου λεφτάκια, και το ωραίο σου τηλεφωνάκι, μέχρι να σοβαρευτούν! (επιχειρήσεις και καταναλωτές)

Το Ν85, είναι η συσκευη (πάσης φύσεως) απο αεροπλάνο της Boeing, μέχρι σκουπάκι Firstline, που είχα επαφή, με την χειρότερη ποιότητα κατασκευής EVER !!!!

Ενα πλαστικό πράγμα, που τρίζει όσο τίποτα άλλο. Αν βάλεις δόνηση, και το βάλεις να χτυπάει επάνω στο τραπέζι, θα γελάσει κάθε πικραμένος! Πατάς τα κουμπιά , και τρίζουν τα πάντα. Το σφίγγεις στο χέρι σου και τρίζει! Γενικά τρίζει! Τρίζει πολύ! Η συναρμολόγηση, έχει γίνει απο κινέζα νοικοκυρά, που ζεί στη ζούγκλα!

Το slide παίζει 2 χιλιοστά κατα ελάχιστο. Σε κανα δυο μήνες φαντάζομαι, θα έχει διαλύσει εντελώς.

Οτι έχει επάνω του , τρίζει! Αμφιβάλω αν θα λειτουργεί το τηλέφωνο σε 2 μήνες!

Καλά κάνουν όμως και μας κοροιδεύουν, αφού είμαστε θύματα.

Τώρα αν εσύ θέλεις να δώσεις ένα μηνιάτικο, για να αγοράσεις κάτι, κόστους 50cent, που δεν θα έπρεπε να πουλιέται πάνω απο 50ευρω (μαζί με το brand), τότε δώστα.

Εγώ βαρεθηκα να τους κάνω μάγκες.

Τηλέφωνο απο Ebay, με 70ευρω, dual sim, bluetooth και δουλεύει και μια χαρά.

Το tv Mobile με τα 70ευρω, έχει 10 φορές καλύτερη ποιότητα κατασκευής!

 

Ουτος η άλλος, εγγύηση δεν υπάρχει σε προιόν.

Ολες οι εταιρίες είναι το απόλυτο μπάχαλο.

Ο κινέζος μπορεί και να σου στείλει κανένα άλλο, αν του πεις ότι βγήκε ελλατωματικό.

 

Θέλεις να ακούσεις εμένα, καλό θα πάθεις...

Θέλεις να ακούσεις τους διάφορους τρελαμένους γκατζετάκιδες, που ζούν και αναπνέουν, για το πότε θα βγεί το καινούργιο μοντέλο κινητού?

Ας πρόσεχες!

Εγώ τους άκουσα και την πάτησα! :)

 

Οσο για την αυτονομία...

Μέσα στην Αθήνα, το κινητό με χρήση λίγη! Βγάζει λιγότερο απο 48ώρες.

 

 

ΑΠΛΑ ΕΛΕΟΣ...

 

Δηλαδή εκτός Αθήνας έχει μεγαλύτερη ή μικρότερη αυτονομία????

 

Για ριξε μου ενα explain ρε αδερφε για τη διαμορφωση του δικτυου των κυψελων του GSM, εντος και εκτος Αττικης, βγαλε και ενα μαθηματικο τυπο να σχετιζεις την καταναλωση και στειλε με για τσαι αδιαβαστο...

 

Όσο για την ποιότητα κατασκευής από συσκευή σε συσκευή αλλάζει παααααααααρα πολύ... Μη λεμε τα ίδια... Οποιος θελει ας μου φερει ενα σαμσουνγκ να το συγκρινουμε με το δικο μου...

 

Καλά αυτό για το οτι με λίγη χρήση κρατάει λιγότερο από 48 ωρες δεν το σχολιάζω...

 

Ότι ναναι είναι....

 

Αλλα ναι ξέχασα, εγώ μένω στον Πειραιά όχι στην Αθήνα... :blink:

 

Ρε οτι ναναι ειναι λεμε...

 

Μπας και το δικο μου ειναι κινεζικο μαιμου και γιαυτο βγηκε τοσο καλο? :ninja:

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΛΑ ΕΛΕΟΣ...

 

Δηλαδή εκτός Αθήνας έχει μεγαλύτερη ή μικρότερη αυτονομία????

Οταν θα πάς σε ένα μέρος για διακοπές, με καλό σήμα, φυσικά και έχει μεγαλύτερη αυτονομία.

Δεν εχει καμία σχέση η κίνηση μέσα στη πόλη, που θα αλλάξει σε 1 τέταρτο , 15 κυψέλες, με το να είναι σταθερά κλειδωμένο σε 1 και με καλό σήμα.

 

Όσο για την ποιότητα κατασκευής από συσκευή σε συσκευή αλλάζει παααααααααρα πολύ... Μη λεμε τα ίδια... Οποιος θελει ας μου φερει ενα σαμσουνγκ να το συγκρινουμε με το δικο μου...

Οπως και στα παιχνίδια του Jumbo! Κάποιο μπορεί να ζήσει 1 χρόνο, και κάποιο 10 λεπτά.

Ιδιο ποιοτικό έλεγχο έχουν και ίδιο κόστος κατασκευής.

 

Καλά αυτό για το οτι με λίγη χρήση κρατάει λιγότερο από 48 ωρες δεν το σχολιάζω...

Δεν έχεις να σχολιάσεις τίποτα, γιατί απλά ισχύει.

Απλά είσαι κολλημένος γκατζετάκιας που ζεις και αναπνέεις για το τελευταίο κινητό της Nokia/Sonyericsson, και εισαι διατεθειμένος να δώσεις ένα μηνιάτικο για να προμηθευτείς το τελευταίο σκουπίδι, χωρίς να μπορείς να αναγνωρίσεις ότι σε κοροιδεύουν! :)

 

Μπας και το δικο μου ειναι κινεζικο μαιμου και γιαυτο βγηκε τοσο καλο? :ninja:

Μπορεί! Μερικές αρνητικές σε έναν πωλητή του Ebay, του έχει καταρακώσει το 99% Positive.

Αντίθετα η Nokia και η κάθε Nokia, έχει καταφέρει να φτιάξει καταναλωτές σαν εσένα, που μπερδέυεις την εξύβριση της μάνας σου, με την εξύβριση της "ομάδας" σου! Για αυτό και αντιδράς έτσι... :)

Xiaomi Redmi Note 3 Pro International MIUI 8.2
Link to comment
Share on other sites

Οταν θα πάς σε ένα μέρος για διακοπές, με καλό σήμα, φυσικά και έχει μεγαλύτερη αυτονομία.

Δεν εχει καμία σχέση η κίνηση μέσα στη πόλη, που θα αλλάξει σε 1 τέταρτο , 15 κυψέλες, με το να είναι σταθερά κλειδωμένο σε 1 και με καλό σήμα.

 

κιοταν εισαι στα κορφοβουνια τιιιιιι γινεται?

δεν πιστευω να θες να ψειρισουμε τη μαιμου τωρα για κατι που 100% μεταβλητο ανα περιοχη και δικτυο και δε μπορει να αποτελεσει σημειο αναφορας και συγκρισης...

 

Οπως και στα παιχνίδια του Jumbo! Κάποιο μπορεί να ζήσει 1 χρόνο, και κάποιο 10 λεπτά.

Ιδιο ποιοτικό έλεγχο έχουν και ίδιο κόστος κατασκευής.

 

Τη μυτουλα την πηρα απτη μαμα τα ποδαρακια απτη μαμα τα ματακια απτη μαμα ta μαλλακια απτη μαμα και ολα τα υπολοιπα απο τα jumbooooo.... :D

 

Δεν έχεις να σχολιάσεις τίποτα, γιατί απλά ισχύει.

Απλά είσαι κολλημένος γκατζετάκιας που ζεις και αναπνέεις για το τελευταίο κινητό της Nokia/Sonyericsson, και εισαι διατεθειμένος να δώσεις ένα μηνιάτικο για να προμηθευτείς το τελευταίο σκουπίδι, χωρίς να μπορείς να αναγνωρίσεις ότι σε κοροιδεύουν! :)

 

ever heard of organic light emitting diodes? Google is your best friend...

 

Μπορεί! Μερικές αρνητικές σε έναν πωλητή του Ebay, του έχει καταρακώσει το 99% Positive.

Αντίθετα η Nokia και η κάθε Nokia, έχει καταφέρει να φτιάξει καταναλωτές σαν εσένα, που μπερδέυεις την εξύβριση της μάνας σου, με την εξύβριση της "ομάδας" σου! Για αυτό και αντιδράς έτσι... :)

 

ας μη μπλέξουμε τις μανουλες μας στη συζητηση γιατι ντεν τελω να παει αλλου η κουβεντα καρντια μου... εγω δεν μπερδευω τιποτα αρκει να μην το μπερδευεις κι εσυ... :)

 

Γιαυτο οταν του εβαζα την text to speech λειτουργια ορκιζουμουνα οτι αυτα που ακουγα ηταν ιδια με αυτα που ακουγα στο Πεκινο....

 

Που! τωρα απογοητευτηκα και νομιζα για μια στιγμη οτι επιτελους εζησα το deja vu στη ζωη μου... :)

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να λύσετε τις διαφορές σας με pm, λυπηθείτε μας..
3210-3310-8210-8310-6510-7250-3100-6230-6060-6280-E65-N82+2630-C7-SIII Mini-Moto G 2014-Redmi Note2 prime-Redmi Note3 Pro-Redmi Pro Χ25-Redmi 5 Plus-Mi A2
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δε νομιζω οτι εχω καμμια ιδιαιτερη διαφορα και κατι να λυσω με το παλικαρι...

 

κουβενουλα για τη συσκευη κανουμε ισως σε ενα υφος διαφορετικο απο τα τετριμμενα, αλλα αποτι καταλαβαινω εγω τουλαχιστον με δοση χιουμορ....

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δε νομιζω οτι εχω καμμια ιδιαιτερη διαφορα και κατι να λυσω με το παλικαρι...

 

Το κυπριακο έχουμε να λύσουμε! :)

 

κουβενουλα για τη συσκευη κανουμε ισως σε ενα υφος διαφορετικο απο τα τετριμμενα, αλλα αποτι καταλαβαινω εγω τουλαχιστον με δοση χιουμορ....

 

Δεν μου αρέσει η νοοτροπία, που έχει περάσει στον κόσμο, ότι είναι φυσιολογικό να δίνουμε 200.000δρχ για μία συσκευή τηλεφώνου, που τριζοβολάει, κολλάει, βγάζει προβλήματα πάσης φύσεως, δεν έχει εγγύηση ουσιώδη.

Με ενοχλεί, κάθε μέρα και περισσότερο! :)

Και τρελένομαι όταν βλέπω καταναλωτές, να υπερασπίζονται τόσο έντονα, μία πολυεθνική, με μοναδικό σκοπό να αδειάζει τις τσέπες τους.

Xiaomi Redmi Note 3 Pro International MIUI 8.2
Link to comment
Share on other sites

Το κυπριακο έχουμε να λύσουμε! :)

Τα 12 ναυτικα μιλια τα εκανες γαργαρα???! :D

 

 

Δεν μου αρέσει η νοοτροπία, που έχει περάσει στον κόσμο, ότι είναι φυσιολογικό να δίνουμε 200.000δρχ για μία συσκευή τηλεφώνου, που τριζοβολάει, κολλάει, βγάζει προβλήματα πάσης φύσεως, δεν έχει εγγύηση ουσιώδη.

Με ενοχλεί, κάθε μέρα και περισσότερο! :)

Και τρελένομαι όταν βλέπω καταναλωτές, να υπερασπίζονται τόσο έντονα, μία πολυεθνική, με μοναδικό σκοπό να αδειάζει τις τσέπες τους.

 

 

Φιλε μαζι σου ειμαι σε αυτο που λες πιστεψε με δεν ειμαι κανενας tech freak που αγοραζω τις νεες συσκευες που κυκλοφορουν. Ειχα παπαραπανω απο 2 χρονια να παρω νεα συσκευη.

 

Απλα εσυ ισοπεδωσες τη συσκευη λες και ειναι οτι χειροτερο υπαρχει και με λαθος επιχειρηματα.

 

Εγω με τη συγκεκριμενη συσκευη ειμαι πολυ ευχαριστημενος για τη δουλεια που θελω και δεν εχω αντιμετωπισει προβλημα. Οσο για το υπολοιπο σκεφτικο σου για τις πολυεθνικες και το μαρκετινγκ τους που μοναδικο σκοπο εχει να σε βαζει συνεχως στο τριπακι του καταναλωτισμου, συμφωνω και επαυξανω...

 

Aς μη βγαινουμε εντελως offtopic παντως, γιατι σε λιγο βλεπω οντως να τρωμε βρωμοχερο απο τους mods... :lol:

 

Παντως μαλλον επεσε στα χερια σου προβληματικη συσκευη (ναι αλλαξα κι εγω 2 Nokia N85 μεχρι να καταληξω σε αυτο που εχω τωρα, και γιαυτο λεω σε ολους ανοιξτε το κουτι και πιαστε το κινητο στα χερια σας πριν το παρετε. Κι αν το μαγαζι φερνει αντιρρησεις πηγαινετε σε αλλο μαγαζι)

 

Βεβαια το οτι επρεπε να αλλαξω 2 συσκευες για να βρω κατι που να αξιζει τα 480ε που εκανε τοτε η συσκευη, σημαινει οτι οντως η Νοκια ειναι σε καποιες περιπτωσεις για κλωτσιες!!!

 

Και γιαυτο με βρισκεις συμφωνο γενικα στο υπολοιπο σκεφτικο σου :)

Link to comment
Share on other sites

Χαιρεται. Εχω το Ν82 και σκευτομαι να αλλαξω σε Ν85 (λογω επιδοτησης).

Βασικα το σκευτομαι λογο μεγεθους και κομψοτητας το Ν85 (συγκριτικα με το ν82)

Απο χαρακτηριστικα, σχεδον ιδια δεν ειναι, ή κανω καποιο λαθος?? :confused:

Αν διαβάσεις λίγο το θέμα θα δεις πως χρειάζεται αρκετή τύχη ώστε να πετύχεις μια σωστή συσκευή.

Τώρα εάν εσύ θέλεις να μπεις σε όλη αυτή τη περιπέτεια, δεν μπορώ να σε εμποδίσω.

Πάντως αν θέλεις τη γνώμη μου, δεν αξίζει να αφήσεις το N82 για το N85.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

2 λογια (ακομα) για το Ν85

Σορρυ θα ειναι λιγο μεγαλο το ποστ!

Διευκρινηση.

Δεν ειμαι ουτε προκατειλημενος,ουτε φαν καποιας εταιριας

Πιστευω ειμαι καταλληλος να μιλησω για περι ποιοτητας μιας και ειχα θξει αυτο το θεμα σε αυτο το φορουμ σχετικα με τη ποιοτητα των Νseries πολυ πριν βγει το Ν85 για αλλα μοντελα με αποτελεσμα και σα νεος που ειμουν τοτε εδω να υπαρξουν αντιδρασεις απο ορισμενους που τα εβλεπαν αλλιως!

 

Λοιπον αλλαζω κινητα απ το 2006 μετα το κλεισιμο της παλαι ποτε Siemens συνεχεια!

Εχω περασει απο ολες τις μαρκες εκτος LG/Blackbery

 

Το Ν85 το εχω παρει..3 φορες και 1 φιλος απο εδω μεσα ..5!!

Εχω να πω λοιπον οτι προκειτε για 1 κομψο,μικρο(για τις δυνατοτητες του) κινητο με καλο λειτουργικο χωρις κοληματα,μια εκπληκτικη(το βραδυ,αν και λιγο προς το μπουκωμενο στα χρωμματα) oled οθονη που ομως μερα και ειδικα με ηλιο χανει αρκετα,με αξιοπρεπη καμερα 5ΜΡ που δε συγκρινετε ομως με τπτ με του 905 π.χ.(για οποιον ενδιαφερετε),με κορυφαιο texting(ελεο συμπιαν),αρκετα καλο πληκτρολογειο,παρ οτι μικρο,δυνατα ηχεια,καλο ηχο και σημα,ικανοποιητικη μπαταρια(2-3 μερες με 3G,GPS,wi-fi off και περιπου 1 ωρα τηλεφωνα τη μερα) με 1 κυριως μεγαλο και σημαντικο προβλημα...οποιος το θελει για τη ποιοτητα του..ας κοιταξει αλλου!

Υπαρχει περιπτωσει να βρεις σχετικα καλο,αλλα τις πιο πολλες φορες ειναι..jumbo(μιας κ εγω το προτοειπα ετσι!!):lol:

 

Στα νεα το προβλημα δεν ειναι τοσο στο σλαιντ που στα φρεσκα ειναι σχετικα καλο,οσο στο καπακι απο πανω του με το πολυπληκτρο και τα αλλα πληκτρα που..τριζουν,δεν ευχαριστιεσε πλοηγηση στο μενου του και ενιοτε..ξεκολαι(το καπακι)!!:wacko:

 

Επισεις με αυτα τα λεφτα που κανει(515 στην αρχη και 415 προσφατα) παντα αγορασμενα απο ελληνικα μαγαζια(Πλαισιο,Γερμανος) δε σου δινει με τπτ την αισθηση ποιοτητας που πρεπει σαν 1 κορυφαιο,ακριβο κινητο και αυτο εμενα με χαλαει!Οπως επισεις με χαλαει που το εβλεπα πλαι πλαι με το ταπεινο Τ700 της SE και αστα καλυτερα..no comments!:X

Με χαλαει πιο πολυ ομως οταν βλεπω οτι η Νοκια μπορει και φτιαχνει καλα και ποιοτικα κινητα,οπως το Ε66 που εχω λιγες μερες και μπροστα στο Ν85 ειναι..ΜΠΕΤΟΝ ΑΡΜΕ!!

Ευχαριστιεμε πλοηγηση στο μενου του και ας εχει ελειψεις σε σχεση με το fp2 τοτ Ν85!!

 

Για αυτο το λογο και διαβαζοντας καποιος τα παραπανω που εγραψα πιστευω να κανει η οχι αυτη την αγορα.

Οποιος με ακουσει δε θα χασει!

 

Και κατι τελευταιο,εμενα μου αρεσει τοσο πολυ το σχεδιο και η δυνατοτητες του Ν85(για αυτο αλλωστε το πηρα και 3 φορες) που περιμενω το Ν86 ελπιζοντας να βελτιωσει την αχιλειο πτερνα του κινητου που δεν ειναι η καμερα που την εκαναν 8ΜΡ πιο πολυ για λογους μαρκετινγκ αλλα η ποιοτητα του!

Γιατι ειναι πραγματικα σπασιμο να περιμενεις 1 τοσο καλο κινητο πως και πως και να νιωθεις καπως βλεποντας μια πλαστικουρα(ναι,ΚΑΙ τριζατη) αξιας 500ευρω!!

 

Φιλικα με καλη διαθεση και με σκοπο να βοηθησω τους αναποφασιστους:)

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα απέκτησα το Ν85 (S60 3rd Edition FP2, Προσαρμοσμένη έκδοση λογισμικού: 11.047.234.3), το πρώτο μου Symbian κινητό. Το βρήκα εξαιρετικό και αμέσως άρχισα να ψάχνω για εφαρμογές και λοιπούς τρόπους παραμετροποίησης. Έψαξα και εδώ στο forum, αλλά και γενικότερα στο internet και η αλήθεια είναι ότι έχασα λίγο τον μπούσουλα… Γι’ αυτό ζητάω τη βοήθειά σας πάνω σε συγκεκριμένα πράγματα, έτσι για να αρχίσω να μπαίνω στο νόημα… Αρχίζω λοιπόν:

 

  1. Εγκατέστησα τον CorePlayer v1.2.0 build 3495 για αναπαραγωγή DivX και XviD. Τον δοκίμασα με μια ταινία (804ΜΒ, 711kbps) και η αναπαραγωγή γινόταν σπαστά και επιπλέον δεν διάβαζε τους υπότιτλους. Υπάρχει κάποια ρύθμιση που πρέπει να κάνω ή να δοκιμάσω άλλη έκδοση; Ή μήπως υπάρχει κάποιος άλλος, καλύτερος player, που καλό θα ήταν να υποστηρίζει και υπότιτλους;
     
  2. Τον ενσωματωμένο mp3 player τον βρίσκω πολύ καλό, αλλά τα tags των ελληνικών τραγουδιών τα βγάζει “κινέζικα”. Επίσης, όσον αφορά τις playlist, γίνεται να προσθέτω σε αυτές τραγούδια με βάση τον φάκελο που βρίσκονται; Τι μπορώ να κάνω; Υπάρχει άλλος mp3 player, το ίδιο ποιοτικός με αυτόν, χωρίς όμως τα παραπάνω προβλήματα;
     
  3. Γίνεται στα πλήκτρα συντομεύσεων στην κατάσταση αναμονής, πέρα από εφαρμογές και σελιδοδείκτες να αντιστοιχίσω και φακέλους ή έστω έναν κατάλογο με περισσότερες από μία εφαρμογές;
     
  4. Σε κάποιες από τις επαφές μου έχω περάσει και στοιχεία γενεθλίων. Γίνεται να τα περάσω στο ημερολόγιο αυτόματα, για να μην το κάνω πάλι χειροκίνητα ένα-ένα;
     
  5. Μπορώ να χρησιμοποιήσω το φλας της κάμερας σαν φακό;
     
  6. Βλέπω ότι στην μνήμη του τηλεφώνου χρησιμοποιούνται περίπου 25ΜΒ, αλλά δεν μπορώ να δω τα αρχεία που τα καταλαμβάνουν ούτε μέσω του τηλεφώνου, ούτε μέσω του υπολογιστή. Υποθέτω πως είναι τα ενσωματωμένα θέματα, ήχοι, εφαρμογές κ.λπ. Πολλά από αυτά όμως δεν τα χρειάζομαι. Γίνεται να τα διαγράψω-απεγκαταστήσω (δοκίμασα πατώντας το “C”, αλλά τίποτα); Μιλάω για εφαρμογές όπως οι Χάρτες, Ανάγνωση μηνυμάτων κ.α. Ξέρω ότι ο προσφερόμενος χώρος είναι υπεραρκετός, αλλά θα βόλευε να εξοικονομήσω μερικά ΜΒ, αλλά και να μην γίνεται πανικός από τις εγκατεστημένες εφαρμογές…
    Σχετικό (ίσως): Κάπου πήρε το μάτι μου κάτι για hard format στο κινητό. Θα μπορούσα έτσι να απαλλαγώ απ’ τα παραπάνω; Πώς γίνεται και τι χάνω;
     
  7. Όπως είπα και παραπάνω θα ήθελα να απεγκαταστήσω εντελώς τους Χάρτες, μιας και έχω εγκαταστήσει το πολύ καλύτερο Garmin Mobile XT. Αυτή τη στιγμή οι Χάρτες μισοδουλεύουν, λόγω ενός format που έκανα στην κάρτα. Αν και δεν νομίζω να χρειαστεί, αλλά υπάρχει τρόπος να τους επαναφέρω;
    Παράδοξο: Διάβαζα παντού ότι το Garmin Mobile XT είναι ό,τι καλύτερο κυκλοφορεί για Ελλάδα. Παρόλα αυτά δεν έχει κάποια δρομάκια στην Πάτρα, τα οποία εμφανίζονται κανονικά στους Χάρτες… (Η έκδοση του χάρτη στο Garmin είναι update στις 4/2/09). Μικρό το κακό, αλλά απλά το αναφέρω...:p
     
  8. Όταν ανοίγω και κλείνω το κινητό, εμφανίζεται μια εικόνα-λογότυπο της Cosmote. Πώς το διαγράφω;
     
  9. Ξέρω ότι το Ν85 υποστηρίζει κάρτες μέχρι 8GB. Υπάρχει τρόπος να δει και κάρτες των 16GB;
     
  10. Υπάρχουν εφαρμογές για PC, ώστε να φτιάχνω δικά μου θέματα, θέματα ήχων, screensavers κ.λπ.;
     
  11. Θα ήθελα μία εφαρμογή για καταμέτρηση των σταλθέντων sms/mms.
     
  12. Υπάρχει ανάγκη για εγκατάσταση antivirus; Αν ναι, ποιό προτείνετε;
     
  13. Για πλάκα, μιας και δεν το χρειάζομαι: Δοκίμασα να κατεβάσω απ’ το site της Nokia το ελληνικό πακέτο για εκφώνηση των μηνυμάτων, αλλά μετά τη σελίδα με τους όρους χρήσης, δεν υπάρχει κάποιο κουμπί για συνέχεια, download κ.λπ. Υπάρχει κάποιο εναλλακτικό site;

 

ΥΓ1: Πολλά από τα παραπάνω που ζητάω τα διέθετε ακόμα και το αρχαίο πρώην κινητό μου Sony Ericsson K750i, αλλά και κάποια παλιότερα Nokia… Απλά μου κάνει εντύπωση που ένα τόσο εξελιγμένο μοντέλο, δεν τα διαθέτει ή έστω δεν είναι εμφανή…:worry:

 

ΥΓ2: Ξέρω ότι είναι πολλά τα θέματα στα οποία χρειάζομαι τη βοήθειά σας και ίσως να κούρασα, αλλά με τόση ποικιλία εφαρμογών και άρθρων πραγματικά “χάθηκα”…:O

 

ΥΓ3: Αν για κάποιο από τα παραπάνω, δεν υπάρχει ενσωματωμένη ρύθμιση στο κινητό, καλοδεχούμενες είναι και εφαρμογές που να κάνουν την ίδια δουλειά.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και εδώ είμαστε πάλι για τυχόν διευκρινήσεις…

Link to comment
Share on other sites

1) Ρίξε το bitrate για να μην κολλάει κατά την αναπαραγωγή καθώς και την ανάλυση γιατί το μέγεθος είναι πολύ μεγάλο χωρίς λόγο.

Πάντως καλύτερα να τα μετατρέπεις σε mp4 (mpeg) και μετά να τα περνάς στο κινητό ώστε να τα αναπαράγεις με το Real Player, διότι όλοι οι τρίτοι players έχουν κάποια προβληματάκια. Ως μετατροπέα δοκίμασε τον Portable Total Video Converter 3.14, ο οποίος έχει τη δυνατότητα να ενσωματώνει υπότιτλους.

2) Κάνε συγχρονισμό των mp3 σου μέσω του Windows Media Player και θα λυθεί το πρόβλημα με τα ελληνικά. Όχι δεν μπορείς να προσθέτεις φακέλους. Γι αυτό καλύτερα να στραφείς προς το Coreplayer.

3) Όχι, δεν γίνεται.

4) Μπορείς να το κάνεις μόνο μέσω της εφαρμογής Best Birthday.

5) Νομίζω πως όχι, αλλά ρώτα στο επίσημο θέμα των εφαρμογών γιατί δεν θυμάμαι καλά.

6) Ό,τι θέματα, ήχους, εφαρμογές υπάρχουν προ-εγκατεστημένα στο τηλέφωνο δεν βρίσκονται στη μνήμη που προσφέρεται για το χρήστη, αλλά στη μνήμη που βρίσκεται το λειτουργικό σύστημα, οπότε δεν σου κλέβουν αυτά καθόλου χρήσιμο χώρο, και φυσικά δεν μπορείς να τα διαγράψεις με κανένα τρόπο.

7) Και εδώ ισχύει ό,τι σου είπα στο 6. Ό,τι μπορούσες να διαγράψεις από το Χάρτες το έκανες ήδη, εφόσον όπως είπες διέγραψες τους χάρτες οι οποίοι βρίσκονταν στη κάρτα μνήμης.

8) Την εικόνα που αναφέρεις στη βγάζει λογικά επειδή Cosmote Myview branded, σωστά; Αν ναι, δεν ξέρω αν μπορείς να τη διαγράψεις, αν και δεν νομίζω πως μπορείς να κάνεις κάτι γι αυτό.

9) Δεν υπάρχει πρόβλημα, μπορείς να βάλεις μέχρι 32GB.

10) Υπάρχει το Carbide.ui Theme Edition.

11) Δεν υπάρχει.

12) Όχι, δεν χρειάζεται.

13) http://europe.nokia.com/A4286225

 

 

Σου απάντησα σε όλα διότι ως νέος ήθελα να σε βοηθήσω, αλλά πλέον θα πρέπει να εναρμονιστείς με τους κανόνες του forum.

Για ερωτήσεις που έχουν να κάνουν με προβλήματα με τη συσκευή ρωτάς εδώ.

Για ερωτήσεις που έχουν να κάνουν με εφαρμογές ρωτάς στο θέμα των θεμάτων: [ΕΠΙΣΗΜΟ] Εφαρμογές Symbian OS v9.1-v9.2 - Μέρος ΙΙ

Γενικότερα περιεχόμενα θα βρεις εδώ.

Και FAQ εδώ: S60 3rd Edition Platform FAQ.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ! Θα δοκιμάσω τις συμβουλές σου άμεσα!

Και sorry για την απόκληση απ' τους κανόνες του forum. Στο εξής θα είμαι πιο προσεκτηκός!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να γινόταν 1 Poll σχετικά με το αν είμαστε ευχαριστημένοι με το Ν85; Στο οποίο να ψήφιζαν οι κάτοχοι. Και αντίστοιχα να υπήρχαν κριτικές των μελών του φόρουμ. Το Thread έχει γίνει υπερβολικά μεγάλο για να βρει κανείς πληροφορίες για το Ν85
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...