Jump to content

Πρακτική άσκηση


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πρόκειτε να ξεκινήσω πρακτική άσκηση τον οκτώβριο στην Ξάνθη αλλά ακόμα δεν ξέρω που!! Η σχολή μου είναι Τηλεπληροφορικής και Διοίκησης στην Άρτα. Σκέφτομαι να κάνω πρακτική στον ΟΤΕ, αν με πάρουν δλδ..

Μήπως ξέρετε που είναι καλύτερα να κάνω πρακτική για την σχολή μου? Γενικώς τί επιλογές μπορώ να έχω γιατί πολλοί μου λένε άσχετα πράγματα.. και η γραμματεία μας κοιμάτε αυτό το διάστημα. Παλιά έπαιρναν και στις τράπεζες από την σχολή μας αλλά πλέον δεν αφήνουν γιατί δεν έχει καμία σχέση!

Οπότε όσοι γνωρίζουν ας μου πουν! :)

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειτε να ξεκινήσω πρακτική άσκηση τον οκτώβριο στην Ξάνθη αλλά ακόμα δεν ξέρω που!! Η σχολή μου είναι Τηλεπληροφορικής και Διοίκησης στην Άρτα. Σκέφτομαι να κάνω πρακτική στον ΟΤΕ, αν με πάρουν δλδ..

Μήπως ξέρετε που είναι καλύτερα να κάνω πρακτική για την σχολή μου? Γενικώς τί επιλογές μπορώ να έχω γιατί πολλοί μου λένε άσχετα πράγματα.. και η γραμματεία μας κοιμάτε αυτό το διάστημα. Παλιά έπαιρναν και στις τράπεζες από την σχολή μας αλλά πλέον δεν αφήνουν γιατί δεν έχει καμία σχέση!

Οπότε όσοι γνωρίζουν ας μου πουν! :)

 

Κοίτα εγώ πιστεύω ότι το καλύτερο θα ήταν να βρεις σε κάποια ιδιωτική εταιρεία σε θέση σχετική με το αντικείμενο σου. Αυτή η περίπτωση έχει τα εξής 2 θετικά: α) ασχολείσε πάνω στο αντικειμενο των σπουδών σου και β) άν είσαι καλός σε κρατάνε κιόλας. ( άν έχεις ξεμπερδέψει και απο την θητεία σου ακόμα καλύτερα ) Εγώ είμαι απο ΤΕΙ Μάρκετινγκ και όσοι γνωστοί μου κάναν πρακτική σε ιδιωτικές 8 στους 10 τους πήραν. Εγώ έκανα σε δημόσιο και το έχω μετανιλωσει γιατί μετα δεν γινόταν να με κρατήσουν αν και με θεωρολυσαν πολύ καλό στο αντικείμενο μου.

Link to comment
Share on other sites

Στρατό θα πάω αργότερα.. οπότε δεν ξέρω πόσο εύκολο θα είναι να με κρατήσουν για δουλειά μετά, και αν θα έχω ξεμπερδέψει και με αυτά τα λίγα μαθήματα που με παιδεύουν για να πάρω πτυχίο!

Που μπορώ να βρω όμως τέτοιες εταιρείες? Υπάρχει τίποτα στο ίντερνετ που να εμφανίζει τις ετερείες που υπάρχουν στην Ξάνθη με πληροφορίες κλπ ή πρέπει να πάρω τους δρόμους και να αρχίσω να ψάχνω? :O

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή ρώτα στο γραφείο διασύνδεσης του ΤΕΙ σου και κοίτα και τις ανακοινώσεις στη γραμματεία της σχολής σου.

 

Πρόσεξε να επιλέξεις κάποια εταιρία ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ και 2 πράγματα, αντί να κουβαλάς τυρόπιτες και καφέδες :p

Link to comment
Share on other sites

Είναι κλειστή η γραμματεία μας αυτό το καιρό, μαζί και το γραφείο πρακτικής.. Πρέπει να περιμένω ακόμα 2 βδομάδες περίπου. Ανακοινώσεις δε νομίζω να βγάζουν.. άσε κι ολας που η σχολή μου είναι στην Άρτα και εγώ θα κάνω πρακτική στην Ξάνθη!

Τις φωτοτυπίες ξέχασες να γράψεις.. :p Όντως οι περισσότεροι κάθοντε δεν κάνουν τίποτα, και είναι χρήσιμο να μάθεις κάποια πράγματα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

ψαξε την sunliight του γερμανου και την alumil του μυλωνα...αλλα για την ειδικότητα σου ακριβως δεν ξερω.παντως κ οι δυο ειναι πολυ καλες εταιρίες
Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα τότε και ψάχνε μόνος σου στην Ξάνθη. Βρες εταιρίες που σε ενδιαφέρουν, πάρε ένα τηλέφωνο και ρώτα αν ενδιαφέρονται για άτομα για πρακτική.
Link to comment
Share on other sites

Μια καλή λύση θα ήταν να χρησιμοποιήσεις το site του χρυσού οδηγού http://www.xo.gr έτσι θα δεις ποιές εταιρείες έχει στην Ξάνθη και μετά αρχίζεις τα τηλέφωνα. Μια ακόμα λύση θά ήταν αν υπάρχει σχολή σχετική με το αντικείμενο σου στην Ξάνθη να κοιτάξεις εκέι για ανακοινώσεις. Συνήθως οι εταιρείες τοιχοκολλούν ανακοινώσεις στις γραμματείες.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Αυτό με τον χρυσό οδηγό έγραψα στο πεδίο εταιρεία "πληροφορική" και μετά την πόλη και μου εμφάνισε 3 φροντιστήρια. Θα αρχίσω και τα τηλεφωνήματα πάλι στο γραφείο πρακτικής από αύριο.. ελπίζω να έχουν επιστρέψει! :O

Πάντως όποιος άλλος έχει να προτείνει κάτι ας το πει!

Link to comment
Share on other sites

Μην ψάχνεις με τη λέξη πληροφορική. Δοκίμασε και με δίκτυα, software κτλ

Καλή λύση είναι να βρεις και μεγάλες εταιρίες, ακόμα και άσχετες με πληροφορική και να μπεις στο τμήμα μηχανογράφησής τους.

Δοκίμασε και sites όπως το kariera.gr, skywalker.gr (δε θυμάμαι ακριβώς τις διευθύνσεις, google them). Αν και κατά πάσα πιθανότητα, δε θα βρεις εύκολα για την πόλη σου.

Link to comment
Share on other sites

Με μια γρήγορη αναζήτηση που έκανα, όντως δεν έχει και πολλά πράγματα για την Ξάνθη. Θα το ψάξω πάντως όσο μπορώ.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Είμαι τελειόφοιτος πληροφορικής και κάνω πρακτική άσκηση σε τράπεζα.Θα ήθελα όποιος έχει κάνει να μου πεί τι να γράφω ακριβώς στο βιβλίο πρακτικής που να έχει σχέση με πληροφορική γιατί αυτά που κάνω δέν έχουν.....:)
:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ρώτα την τράπεζα αν έχει έτοιμο βιβλίο για να το πάρεις να το αντιγράψεις. Αν δεν έχουν.. ψάξε να βρεις άτομα που έκαναν πριν από σένα πρακτική στην τράπεζα ώστε αν έχουν φωτοτυπία το βιβλίο να σου το δώσουν.

Πάντως ψάξε το από τώρα που είναι νωρίς.. μην το αφήσεις τελευταία στιγμή!

 

edit: Είχα ανοίξει παλιότερα ένα θέμα σχετικά με την πρακτική άσκηση.. για να γράφουν γενικότερα και όσοι άλλοι ενδιαφέρονται..

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=215700

Link to comment
Share on other sites

Μην σε αγχωνει αυτο.Ειναι τυπικο.Κανενας καθηγητης δεν θα καθησει να δει τι εγραψες εσυ στο βιβλιο της πρακτικης.Κ εγω σε τραπεζα εκανα πρακτικη κ εγραψα αυτα που εκανα περιπου,που ομως δεν ειχαν καμια σχεση με την σχολη που τελειωσα.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Εγώ την Δευτέρα παραδίδω το δικό μου βιβλίο πρακτικής... Να δείτε τί σάλτσα έχωσα... μιλάμε για τρελή σάλτσα :lol:

Και δεν έκανα τίποτα απο αυτά.. άσχετο φυσικά με όσα έχω μάθει.

Γραφιστική - ΤΕΙ Αθήνας

Link to comment
Share on other sites

παίδες θέλω να ρωτήσω.μου ζητάνε αμκα,αφμ,αριθμό μητρώου ικα. τα 2 πρώτα τα βρήκα,τον αριθμό μητρώου ίκα τον έχω? δεν είναι η πρώτη φορά που δουλέβω γενικώς,και έχω ένσημα κανονικά,λογικά έχω αριθμό μητρώου ίκα?

και ποιος μαλ.....εμμ κακός άνθρωπος μου είπε ότι στην αγροτική τράπεζα θα είναι ποιο χαλαρά? εεε?? καφέδες και φωτοτυπίες ε? φτου σας!μύθος είναι.σήμερα πήγα και κόντεψα να πάθω εγκεφαλικό με αυτά που επί 3.5 ώρες με λέγανε. Δάνεια,καρτέλες,εγγυητικές,μαύροι φάκελλοι,πρωτόκολλα,ακυρωτικές,συμβάσεις και πάει λέγοντας και όλα αυτά σε 3 ορόφους από φακέλλους! μόνο εγώ και άλλος ένας είμαστε. εννοείτε ότι ξέχασα το 90%.....άντε να δούμε αύριο τι θα γίνει....έχω να φάω βρύσιμο αυτές τις μέρες....

Edited by hackfree
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Τον α.μ. ικα τον γραφει στο βιβλιαριο του ικα αν θυμαμαι καλα.

 

Sent from my Milestone using Tapatalk

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

δεν έχω βγάλει ποτέ μου βιβλιάριο του ίκα παρόλο που έχω δουλέψει με ένσυμα
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Οποιοδηποτε χαρτι του ικα εχεις τελος παντων ειτε ειναι η καρτα που σου στελνουν για θεωρηση καθε χρονο,ειτε τα ενσημα τα ιδια,ειτε δεν ξερω κι εγω τι,πρεπει να το γραφει,στο πιο ευκολο κολλησες κι εσυ.

 

Sent from my Milestone using Tapatalk

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

εντάξει τελικά με δώσανε άδεια και πετάχτηκα μέχρι το ικα και μου το είπανε τον αριθμο μητρώου(με δώσανε φωτοτυπία) τελικά αν έχεις ένσημα έχεις και αριθμό 100%
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ξέρει κανείς να μου πει ποιός είναι ο μισθός για πρακτική άσκηση στο Δήμο (γενικά);

Μου είπαν ότι σου δίνουν 176 ευρώ τον μήνα και στο τέλος παίρνεις και κάποια χρήματα από το ΤΕΙ...

Τα χρήματα αυτά που παίρνεις από το ΤΕΙ, μήπως είναι αυτά που σου δίνει ο O.A.E.Δ.;

 

Αν γνωρίζει κάποιος ας διευκρινήσει.

Ξέρω ότι σε τράπεζες είναι γύρω στα 660 ευρώ και στον ΟΤΕ γύρω στα 600.

Never tell your problems to anyone...20% don't care and the other 80% are glad you have them.

 

Daily Article - Το Καλύτερο Άρθρο της Ημέρας

Link to comment
Share on other sites

Γενικά εάν πάς να κάνεις πρακτική σε δημόσιο τομέα η μισθοδοσία δεν ξεπερνά τα 200 ευρώ.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θέλω να μάθω είναι αν εκτός από τα 176 ευρώ που δίνουν, παίρνει κάποιος και τα ~1800 ευρώ από τον ΟΑΕΔ.

Ή γενικά από την πρακτική θα πάρω σύνολο μόνο 176x6=1056 ευρώ;

Never tell your problems to anyone...20% don't care and the other 80% are glad you have them.

 

Daily Article - Το Καλύτερο Άρθρο της Ημέρας

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Κάποιες εταιρίες ζητάνε άτομα για πρακτική άσκηση. Εγώ είμαι φοιτητής στο ΕΑΠ (Ελληνικό Ανοιχτό Πανεπιστήμιο) στο τμήμα Πληροφορικής. Αν με προσλάβουν τι χρήματα θα παίρνω και για πόσο καιρό; Edited by soublaki-3
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
καλησπερα ,εαν καποιος κανει τωρα ή εκανε πρακτικη στο ΟΤΕ θα ηθελα να με βοηθησει με την συμπληρωσει των σελιδων (2-3 μετα θα τις κανω ολες copy-paste) ,ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...