Jump to content

[Οδηγός] Κ800/Κ810 Patching


djpanos07
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 184
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα κι ένα μεγάλο ευχαριστώ για τις πληροφορίες που παρέχετε στο Forum:happy:

 

Μία απορία μόνο έχω . Είμαι κάτοχος Κ800 Μόλις τελείωσα το flashάρισμα κι άνοιξα το κινητό, αλλά πλέον δεν υπάρχει ελληνική γλώσσα στο τηλέφωνο.

Του δίνω επιλογή γλώσσας από SIM που λογικά είναι ελληνικά αλλά τίποτα.

 

Επίσης δοκίμασα ορισμένα από τα patches αλλά δεν βλέπω τις διαφορές που θα έπρεπε να βλέπω

 

Μήπως κάτι δεν έγινε καλά, ή μήπως πρέπει να κάνω κάτι άλλο;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια:D

 

Πες μου λιγο ποια αρχεια χρησιμοποιησες για το flashάρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Πες μου λιγο ποια αρχεια χρησιμοποιησες για το flashάρισμα.

 

1)Τίτλος:"Bass" settings change to "Mega Bass"

Περιγραφή:Αλλάζει τις ρυθμίσεις από "Bass" σε "Mega Bass" στον Media Player

 

2)Τίτλος:Change Media player Progress Bar color to lightblue

Περιγραφή:Αλλάζει την μπάρα προόδου στον Media Ρlayer από πράσινη σε ανοιχτό μπλε.

 

3)Τίτλος:Radio without headsets

Περιγραφή:Λειτουργία και αναπαραγωγή του ραδιοφώνου χωρίς την χρήση ακουστικών.

 

4)Τίτλος:Continue radio playing when you unplug headsets

Περιγραφή:Επιτρέπει την συνέχεια αναπαραγωγής του ραδιοφώνου ακόμα και αν αποσυνδέσουμε τα ακουστικά.

Link to comment
Share on other sites

1)Τίτλος:"Bass" settings change to "Mega Bass"

Περιγραφή:Αλλάζει τις ρυθμίσεις από "Bass" σε "Mega Bass" στον Media Player

 

2)Τίτλος:Change Media player Progress Bar color to lightblue

Περιγραφή:Αλλάζει την μπάρα προόδου στον Media Ρlayer από πράσινη σε ανοιχτό μπλε.

 

3)Τίτλος:Radio without headsets

Περιγραφή:Λειτουργία και αναπαραγωγή του ραδιοφώνου χωρίς την χρήση ακουστικών.

 

4)Τίτλος:Continue radio playing when you unplug headsets

Περιγραφή:Επιτρέπει την συνέχεια αναπαραγωγής του ραδιοφώνου ακόμα και αν αποσυνδέσουμε τα ακουστικά.

 

Οχι αυτα.Ειπες οτι flashαρες το κινητο σου και δεν εχει ελληνικα.Δηλ MAIN και FS.Πες μου λιγο ποια αρχεια περασες.

Link to comment
Share on other sites

Οχι αυτα.Ειπες οτι flashαρες το κινητο σου και δεν εχει ελληνικα.Δηλ MAIN και FS.Πες μου λιγο ποια αρχεια περασες.

 

Τι χρειάζεστε:

2.Θα πρέπει να διαθέτετε το Main Firmware file του τηλεφώνου σας.Για όσους έχουν Κ800 η πιο πρόσφατη έκδοση είναι η R8BF003,ενώ για όσους έχουν Κ810 η πιο πρόσφατη έκδοση είναι η R8BA024.

Τα αρχεία θα τα βρείτε εδώ:

K800 R8BF003

K810 R8BA024

 

 

Prepatching:

Εφόσον όλα είναι εντάξει και το πρόγραμμα είναι η έκδοση 1.11,ώρα να ξεκινήσουμε τη διαδικασία.

1.Το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνουμε είναι να περάσουμε ένα patch για να ανοίξει μια "είσοδο"(quick access patch) στο Main Firmware για τα υπόλοιπα patch.Υπάρχει μια μικρή διαδικασία για το πως φτιάχνουμε το quick access patch,αλλά δεν χρειάζεται να την εξηγήσω καθώς διαθέτω το quick access patch και για τις δύο εκδόσεις.

Για την Κ810 R8BA024 εδώ.

Για την K800 R8BF003 εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει υποστηριξη για patches σε CID53 ακομα απο κανενα προγραμμα.Ελπιζουμε με καποια μελλοντικη εκδοση του XS++ ή των αλλων προγραμματων να γινει δυνατη.Δυστυχως θα σε απογοητευσω αλλα δεν γινεται να "κατεβεις" CID και να επιστρεψεις σε 52:(

 

σε ευχαριστω πολυ για την ενημερωση φιλε μου :)

 

οποτε το αφηνω οπως ειναι :(

 

κριμα ρε @αμωτο :O

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Τι χρειάζεστε:

2.Θα πρέπει να διαθέτετε το Main Firmware file του τηλεφώνου σας.Για όσους έχουν Κ800 η πιο πρόσφατη έκδοση είναι η R8BF003,ενώ για όσους έχουν Κ810 η πιο πρόσφατη έκδοση είναι η R8BA024.

Τα αρχεία θα τα βρείτε εδώ:

K800 R8BF003

K810 R8BA024

 

 

Prepatching:

Εφόσον όλα είναι εντάξει και το πρόγραμμα είναι η έκδοση 1.11,ώρα να ξεκινήσουμε τη διαδικασία.

1.Το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνουμε είναι να περάσουμε ένα patch για να ανοίξει μια "είσοδο"(quick access patch) στο Main Firmware για τα υπόλοιπα patch.Υπάρχει μια μικρή διαδικασία για το πως φτιάχνουμε το quick access patch,αλλά δεν χρειάζεται να την εξηγήσω καθώς διαθέτω το quick access patch και για τις δύο εκδόσεις.

Για την Κ810 R8BA024 εδώ.

Για την K800 R8BF003 εδώ.

 

Δεν εχω καταλαβει ακομα με ποια αρχεια εκανες το flashαρισμα:confused:Αν υποθεσω οτι ειναι αυτα με τα εντονα γραμματα,δηλ το K800 R8BF003,τοτε patch για αυτην την εκδοση δεν εχω ποσταρει και δεν διαθετω ακομα.Οπως βλεπεις σε καθε patch λεει την εκδοση που χρειαζεται,δηλ ολα ειναι για την εκδοση R8BA024 του Κ810 ομως.Αν με βοηθησεις περισσοτερο,ισως σου λυσω και το προβλημα με τα ελληνικα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω καταλαβει ακομα με ποια αρχεια εκανες το flashαρισμα:confused:Αν υποθεσω οτι ειναι αυτα με τα εντονα γραμματα,δηλ το K800 R8BF003,τοτε patch για αυτην την εκδοση δεν εχω ποσταρει και δεν διαθετω ακομα.Οπως βλεπεις σε καθε patch λεει την εκδοση που χρειαζεται,δηλ ολα ειναι για την εκδοση R8BA024 του Κ810 ομως.Αν με βοηθησεις περισσοτερο,ισως σου λυσω και το προβλημα με τα ελληνικα.

 

Προφανώς έχω κάνει πατάτα:O

Αυτά τα 2 με τα έντονα πέρασα σε Κ800

Υπάρχει τρόπος επαναφοράς;;;

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς έχω κάνει πατάτα:O

Αυτά τα 2 με τα έντονα πέρασα σε Κ800

Υπάρχει τρόπος επαναφοράς;;;

 

Φυσικα και υπαρχει τροπος επαναφορας των ελληνικων που ειναι και το πιο σημαντικο:)Τωρα αν θες να βαλεις και patches,πρεπει να μετατρεψεις το Κ800 σου σε Κ810 οπως εγω.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και υπαρχει τροπος επαναφορας των ελληνικων που ειναι και το πιο σημαντικο:)Τωρα αν θες να βαλεις και patches,πρεπει να μετατρεψεις το Κ800 σου σε Κ810 οπως εγω.

 

Επειδή δεν έχω ξαναεπιχειρήσει κάτι αντίστοιχο πες μου αν μπορείς

 

1) όταν λες για επαναφορά ελληνικών μιλάς για επαναφορά στην κατάσταση πριν κάνω το "flashάρσιμα" ή για προσθήκη;

2) αν είναι εύκολο να γίνει - όπως μου φάνηκε εύκολο το "flashάρισμα" δεν έχω πρόβλημα να κάνω την μετατροπή σε 810 αν και διαβάζω κάτι προβληματάκια με φωτισμούς στα πλήκτρα

3) δεν μιλάω σε καμία από τις 2 περιπτώσεις να πληρώσω

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν έχω ξαναεπιχειρήσει κάτι αντίστοιχο πες μου αν μπορείς

 

1) όταν λες για επαναφορά ελληνικών μιλάς για επαναφορά στην κατάσταση πριν κάνω το "flashάρσιμα" ή για προσθήκη;

2) αν είναι εύκολο να γίνει - όπως μου φάνηκε εύκολο το "flashάρισμα" δεν έχω πρόβλημα να κάνω την μετατροπή σε 810 αν και διαβάζω κάτι προβληματάκια με φωτισμούς στα πλήκτρα

3) δεν μιλάω σε καμία από τις 2 περιπτώσεις να πληρώσω

 

1)Ναι εννοω στην κατασταση πριν το flashάρισμα

2)Θα κανεις απλα flashάρισμα,μονο που αντι για MAIN και FS για Κ800 θα περασεις τα αντιστοιχα για Κ810(αφου τα κινητα ειναι ιδια).Προβλημα στον φωτισμο μην ανησυχεις δεν υπαρχει,εχει βγει fix που το διορθωνει.

3)Φυσικα και δεν θα πληρωσεις τπτ;)

Link to comment
Share on other sites

1)Ναι εννοω στην κατασταση πριν το flashάρισμα

2)Θα κανεις απλα flashάρισμα,μονο που αντι για MAIN και FS για Κ800 θα περασεις τα αντιστοιχα για Κ810(αφου τα κινητα ειναι ιδια).Προβλημα στον φωτισμο μην ανησυχεις δεν υπαρχει,εχει βγει fix που το διορθωνει.

3)Φυσικα και δεν θα πληρωσεις τπτ;)

 

Ευχαριστώ:thanks:

OΚ το έκανα Κ810 κι όλα καλά:D

 

Το πρόβλημα είναι πως πάλι πήγα να περάσω τα 4 patches και δεν βλέπω διαφορά

Συγκεκριμένα το MegaBass το μπλε στη μπάρα του player και τα 2 του ραδιοφώνου:worry:

Link to comment
Share on other sites

To quick access patch το έχεις περασμένο ???

 

Όχι τώρα το κατέβασα:O

 

Τελικά τα κατάφερα :D

Credits to djpanos07:rolleyes: & tfa:rolleyes:

 

:thanks::thanks:

Link to comment
Share on other sites

15:55:00| Baseband ID: 9900

15:55:00| Protocol Version: 3.1

15:55:00| Phone name detected!

15:55:00|

15:55:00| Profiling SEMC phone...

15:55:00| Platform: DB2020

15:55:00| OTP CID: 51

15:55:00| EROM CID: 53

15:55:00| EROM Color: Red

15:55:00| IMEI: xxxxxxxxxxxxxx

15:55:00| Phone ID: K810

15:55:00| Region: MEDITERR

15:55:00| CDA: CDA102568/4 R8A

15:55:00| Firmware Version: R8BA024

15:55:00| EROM: R3A022

15:55:00| Ready for operation!

 

εμενα με τα παραπανω μπορω να βαλω τα patch? και σας ευχαριστω για την βοηθεια σας!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις τίποτα επειδή έχεις CID53.Πριν 2-3 μέρες η Cruiser team έβγαλε μια διαδικασία για downgrade της CID,μόνο αν πληρώσεις.Η topsony έχει μια "προσφορά" με 25έουρος και μέχρι τέλος του μήνα μπορείς να το κάνεις σε όσα κινητά θέλεις,απλά πληροφόρηση :)
http://i252.photobucket.com/albums/hh40/than0s/mobile/walkman.gif
Link to comment
Share on other sites

tfa σε ευχαριστω για την πληροφορεια αν βαλω τα patch τι θα γινει θα κατασταφει το τηλ ? δεν μπορω να παω σε cid52 flash και τι συμενει cid53 οτι το δικο μου εινια κινεζικο π.χ?
Link to comment
Share on other sites

Ναι αν το βάλεις θα έχεις πρόβλημα,δεν το έχω δοκιμάσει αλλά σίγουρα θα έχεις πρόβλημα.Σε cid52 μπορείς να πας μόνο με πληρωμή,όσο για το R1FA035 όχι δεν είναι κινέζικο,απλά το κάνει η sony ericsson για να αποφύγουμε το πείραγμα (???) των κινητών της :) (αλλά δεν τα καταφέρνει). Αλλά υπάρχει τρόπος για "πατσάρισμα" του κινητού,με πληρωμή πάντα.
http://i252.photobucket.com/albums/hh40/than0s/mobile/walkman.gif
Link to comment
Share on other sites

tfa δλδ θες να μου πεις οτι το κινητο μου ειναι κλειδωμενο αν το παω στην sony για αυτα που μου κανει καμια φορα και το κανουν αναβαθμιση λες να παει cid52 ? γιατι λενε οτι εχουν ειδικα μηχανιματα για να κανουν αναβαθμιση. αλα στο pc Μου εχω κατεβασει τα αρχεια cid52 να το φλασαρω με αυτα λες να παθει ζημια η δεν γινεται κατι τετοιο?
Link to comment
Share on other sites

Όχι όχι δεν είναι κλειδωμένο πουθενά και σε κανέναν,απλά δεν υπάρχουν δωρεάν εργαλεία για να "πειράξεις" το κινητό σου ;).Τώρα αν πας στη sony ericsson δεν θα στο κάνει cid52.

Για να αρχεία γίνετε να το κάνεις αλλά θα πάθει ζημιά το κινητό σου :p,μην το δοκιμάσεις και μείνεις χωρίς κινητό.Αν θες ντε και καλά να το κάνεις cid52 μία είναι η λύση (η topsony,ο unlocker και η βίσση :lol::p)

http://i252.photobucket.com/albums/hh40/than0s/mobile/walkman.gif
Link to comment
Share on other sites

δλδ tfa 3 λυσεις υπαρχουν η περιμενουμε η πλυρωνουμε η εγκαταλιπουμε. και ηθελα να του βαλω τα mega bass σαν το κ660 ενος φιλου:(
Link to comment
Share on other sites

ετσι ερχονται αυτα τα κινητα απο το εργοστασιο με το cid53 η λες να εγινε στην αναβαθμιση αυτο? που του εκανα απο τον server της sony
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Οδηγός] Κ800/Κ810 Patching

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...