Jump to content

Ιδιωτικός ή δημόσιος τομέας;


twety
 Κοινοποίηση

Ποιον τομεα απασχολησης προτιμειτε?  

61 members have voted

  1. 1. Ποιον τομεα απασχολησης προτιμειτε?

    • Ιδιωτικος τομεας
      30
    • Δημοσιος τομεας
      31


Recommended Posts

Πιστευεις οτι θα υπαρξει μαζοχας που θα προτιμαει να ταλαιπωρηθει αφανταστα απο το να τελειωσει με μερικα κλικ τη δουλεια του?

Οταν θα υπαρξει αυτη η επιλογη νομζιω δε θα επιλεγει κανενας να ταλαιπωρηθει.

 

Όπως υπάρχουν τώρα μαζόχες που αντί να προτιμήσουν το internet banking πάνε και στήνονται στις ουρές, έτσι θα υπάρχουν και τότε μαζόχες.

 

Άλλωστε δεν έχουν όλοι την επιλογή: η διείσδυση του internet στη χώρα μας είναι αρκετά χαμηλή και οι περισσότεροι δεν έχουν ιδέα. Και επίσης να μην ξεχνάμε τα άτομα μιας κάποιας ηλικίας κτλ.

 

Και κάτι τελευταίο: το topic αυτό (αν έχω καταλάβει σωστά) αναφέρεται στο που θέλει να δουλέψει κανείς, στον ιδιωτικό ή στο δημόσιο τομέα. Όχι (αμεσα) στην εξυπηρέτηση του πολίτη.

 

Αυτά :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 58
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και κάτι τελευταίο: το topic αυτό (αν έχω καταλάβει σωστά) αναφέρεται στο που θέλει να δουλέψει κανείς, στον ιδιωτικό ή στο δημόσιο τομέα. Όχι (αμεσα) στην εξυπηρέτηση του πολίτη.
Έτσι ξεκίνησε. Αλλά, τελικά, δεν είναι και τόσο άσχετο το που θέλει να δουλέψει κάποιος με το τι πιστεύει για τον ένα τομέα, έτσι δεν είναι;

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Οπως και να εχει με την τεχνολογικη εξελιξη ολο αυτο το 'στημενο' παγκοσμιας πρωτοτυπιας κόλπο της ελληνικης γραφειοκρατιας οπου διοριζονταν κοσμος μονο και μονο για να ειναι ψηφοφοροι θα αρχιζει να φθινει.
http://s9.postimg.org/hxs222dsf/ezgif_com_crop.gif
Link to comment
Share on other sites

Χτύπησα φλέβα, ΔΗΜΟΣΙΟ ΦΟΡΕΒΑ!

Για να είμαι 4-5 μαξ η ώρα ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ!

Για να παίρνω ΑΔΕΙΑ όποτε ζητήσω ΕΓΩ και οχι όποτε θέλουν αυτοί!

Για να παίρνω 15 μέρες ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ το χρόνο επιπλέον (μέσω ΙΚΑ ή Τ.Δ.)

Για να παίρνω άλλες 4 μέρες ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ το χρόνο με υπέυθυνη δήλωση

Για να παίρνω άλλες 6 μέρες ΕΠΙΠΛΕΟΝ το χρόνο λόγω χρήσης υπολογιστή

Αρα έχουμε και λέμε 22 ή 25 μέρες ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΑΔΕΙΑ

+15

+4

+6

= 47-50 μέρες το ΧΡΟΝΟ ΑΔΕΙΑ!

ΑΝ δίνεις και ΑΙΜΑ ε τότε βάλτε άλλες 6 μέρες ΑΙΜΟΔΟΤΙΚΗ ΑΔΕΙΑ

ΑΝ είσαι ΓΟΝΙΟΣ άλλες 6 ΣΧΟΛΙΚΗ ΑΔΕΙΑ για να πας να πάρεις βαθμούς ή να δείς το παιδί σου σε μια παράσταση στο σχολείο το πρωι!!!

Δηλαδή φτάσαμε τις 62 μέρες ΕΚΤΟΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΕΠΙ ΠΛΗΡΩΜΗ!!!

2 ΜΗΝΕΣ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΑΚΟΥΣ και 3 ΕΡΓΑΣΙΜΟΥΣ!!!

ΤΟ ΧΡΟΝΟ!! για ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ!!!

Ασε που ΑΝ εχεις εξαντλήσει την ΚΑΝΟΝΙΚΗ μπορείς να ζητήσεις 6 ΜΗΝΕΣ ΑΝΕΥ ΑΠΟΔΟΧΩΝ αν θές να κάνεις κάτι ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ή ΣΟΒΑΡΟ...

Ασε που αν είσαι γυναίκα έχεις 9 ΜΗΝΕΣ εκτός δουλειάς και μετά 2 χρόνια ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ να ΜΕΓΑΛΩΣΕΙΣ ΕΣΥ το παιδί σου και οχι ΑΛΛΟΙ!!

 

Στο ιδιωτικό σίγουρα κονομάς πιο πολλά αλλά ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΖΩΗ ΜΗΔΕΝ!!

Καλύτερα 1500 και κάτω παρά 2.500 και πάνω και να ζώ στο γραφείο!!

 

ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΤΕ??????

ΜΑΓΑΖΙ??????? ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ?

Ουτε ΣΚ ούτε ΤΡΙΗΜΕΡΑ +-1 μέρα ούτε γιορτές!!

:ninja::ninja::ninja::ninja:

Link to comment
Share on other sites

ποιος σου ειπε οτι παιρνεις περισσοτερα στον ιδιωτικο.τι ειναι αυτα 2500 ευρω.πρωτη φορα το ακουω.μακαρι να ηταν τοσο υψηλοι.οταν ο μεσος ελληνας παιρνει καπου στα 1000 ευρω που ακουστηκαν αυτα τα λεφτα.γιατι τοτε ολοι προτιμανε το δημοσιο?και εγω ειμαι υπερ αυτης της αποψης.για παραδειγμα οι ποδοσφαιριστες μπορει να παιρνουν εκατομυρια ευρω αλλα δεν εχουν αδειες και ολα τα συναφη.τι να πουν που το καλοκαιρι κανουν τοσες προπονησεις και προετοιμασια?αλλα ομως αμοιβονται.εδω στον ιδιωτικο τομεα σε ολα τα αλλα επαγγελματα αυτο ειναι το προβλημα οτι δεν αμοιβεσαι.δεν λεω δουλεψε πολλες ωρες αλλα ομως να παιρνεις αυτο που σου αξιζει.τα 800 και 900 ευρω ειναι δειγμα της κοινωνιας μας.
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με Bayern. Ο ιδιωτικος τομεας βρωμα και ζεχνει. Σου ρουφανε το αιμα με το καλαμακι και δουλευεις για πολλα περισσοτερα απο ο,τι πληρωνεσαι (οποτε πληρωνεσαι). Εξοντωτικα ωραρια, αδηφαγο περιβάλλον και πολλα άλλα....

http://img403.imageshack.us/img403/8225/cae7gdirjo3.jpg

http://www.hdgr.eu http://photoxstation.googlepages.com

Ο Χρόνος είναι πολύ αργός για όσους περιμένουν, πολύ γρήγορος για όσους φοβούνται, πολύ μακρύς για όσους υποφέρουν, πολύ σύντομος για όσους χαίρονται και αιώνιος για όσους αγαπούν

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η ασυδοσία ζει και βασιλεύει παντού. Στο δημόσιο ασυδοτούν αρκετοί εργαζόμενοι και στον ιδιωτικό τομέα αρκετοί εργοδότες. Ελλάδισταν... :(

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτό κι εμείς προτιμάμε ΔΗΜΟΣΙΟ...

Να κάνουμε εμείς οτι γουστάρουμε και όχι τα αφεντικά μας...

Η ζωή είναι ΜΙΚΡΗ για να είναι ΜΙΖΕΡΗ και ΠΙΕΣΤΙΚΗ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...