Jump to content

Sony Ericsson W902


varsamis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παρεμπιπτόντως, και το W980, το οποίο χάρισα στη σύντροφο μου και που μου αρέσει περισσότερο σα συσκευή (γιατί έχει μεγαλύτερα πλήκτρα, πιο βολικά για μένα το στραβό… - αλλά το w902 είναι πιο ωραίο «αντικείμενο» κατά τη γνώμη μου)

Και το w980 λοιπόν, που μοιράζεται προφανώς το ίδιο software με το w902, έχει κι αυτό το ίδιο «μειονέκτημα»

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 116
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παρεμπιπτόντως, και το W980, το οποίο χάρισα στη σύντροφο μου και που μου αρέσει περισσότερο σα συσκευή (γιατί έχει μεγαλύτερα πλήκτρα, πιο βολικά για μένα το στραβό… - αλλά το w902 είναι πιο ωραίο «αντικείμενο» κατά τη γνώμη μου)

Και το w980 λοιπόν, που μοιράζεται προφανώς το ίδιο software με το w902, έχει κι αυτό το ίδιο «μειονέκτημα»

 

Μα προφανώς και θα το έχει, εξάλλου αυτό το κενό υπάρχει παντού, είτε μιλάμε για κινητό είτε για cd player κλπ, δεν είναι θέμα λογισμικού. Βέβαια αν κάποια επαγγελματικού τύπου στερεοφωνικά δεν λειτουργούν έτσι ή έχεις την δυνατότητα να το αλλάξεις δεν το ξέρω αλλά όλα νομίζω τα κανονικά players λειτουργούν με αυτό τον τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε, RAZR2, το αν θα ακουστεί κενό, λοιπόν ή όχι δεν έχει να κάνει με τις δυνατότητες του μηχανήματος που παίζει. ‘Έχει να κάνει με τον τρόπο που έχει γραφτεί το δισκάκι (CD). Τα προγράμματα που κάνουν CD editing στα στούντιο μουσικής παραγωγής δίνουν τη δυνατότητα ρύθμισης της διάρκειας του κενού ανάμεσα στα tracks από μηδέν ως αρκετά δευτερόλεπτα. Έτσι έχουμε τα δισκάκια non-stop που πρέπει να πω, μου κάνει εντύπωση ότι αγνοείς (εκτός αν δεν κατάλαβα καλά όποτε και ζητώ συγγνώμη, φυσικά… )

Αντίστοιχα, τώρα για τα .mp3, όταν κάνουμε rip ένα gap-less CD, χωρίς να ρυθμίσουμε κατάλληλα το ripper software θα καταλήξουμε σε gapped αρχεία καταστρέφοντας τη συλλογή. Ευτυχώς, όμως υπάρχουν τα κατάλληλα προγράμματα (sound editors) για να διορθώνουμε τέτοια λάθη.

Το ότι το w902-w980 επιμένει να βάζει κενά, είναι δήγμα ότι μάλλον το audio player software που χρησιμοποιείται είναι «βαρύ» για τον υπάρχοντα επεξεργαστή.

Στο HTC smart phone του αδερφού μου, για παράδειγμα, που τρέχει windows mobile, το ενσωματωμένο windows media player παίζει μια χαρά και τα gapless και τα gapped mp3’s.

Το ίδιο υποψιάζομαι και για το i-phone που εξετάζω σοβαρά την απόκτησή του…

Η SonyEricsson όμως θα έπρεπε να έχει προσέξει το συγκεκριμένο θέμα με τα κενά και να έχει ένα πραγματικά αψεγάδιαστο audio player όταν λανσάρει Walkman συσκευές – τηλέφωνα.

Λέω, τώρα…

Link to comment
Share on other sites

paidia dn simfono katholou to kinhto einai super.to petixa me 150 europoula k ennoeitai pos tha ginei diko m.krima vevaia gia osous to agorasan 450.....ok to sar einai ondos poli ipsilo se sxesi me to samsung m u900 soul alla to kinitaki apla petaei.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Χαιρετω οσους μπουν στον κοπο να διαβασουν το θεμα μου.

Εχω το εξης προβλημα.Αγορασα μολις χτες ενα w902 μεσω του σαιτ της κοσμοτε.

Ομως το κινητο εχει προβλημα στην οθονη,κανει κατι περιεργους σχηματισμους οι οποιοι δε φαινονται με την πρωτη ματια αλλα οταν η οθονη δειξει μια μονοχρωμη εικονα.Αυτο το παρατηρησα κατα την απενεργοποιηση της συσκευης που παιζει λογκο της κοσμοτε και οταν διαβαζω εισερχομενο σμς που μενει λευκο το μισο πλαισιο(συνηθως δεν ειναι γεματα τα σμς).

Η ερωτηση μου ειναι η εξης :Αν το παω στο μαγαζι της κοσμοτε με το τηλέφωνο το κουτι αποδειξεις και ειναι ολα στην εντελεια θα μου δωσουν καινουργιο σφραγισμενο τηλέφωνο η απλα θα μου φερουν μια συσκευη σκετη(συνηθως δεν κανουν ριφερμπις-refurbished phones?) εφοσον το τηλεφωνο μπορουν να το θεωρησουν doa(dead on arrival);Μπορω με την ιδια ευκολια να το παω στο επισημο σερβις αλλα και εκει με απασχολει το ιδιο ζητημα.Νεα συσκευη(; ) ή σφραγισμενη θα μου φερουν; Και που μου προτεινετε να παω απο τα δυο σε θεμα εξυπηρετησης-ταχυτητας ;

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αυτο νομιζω δεν ειναι προβλημα...εσυ πρεπει να αναφερεσαι στις διακυμανσεις που εχει η οθονη οταν δειχνει μια εικονα που σκουραινει πχ ελαφρα το χρωμα της εικονας προς μια μερια...αν ειναι αυτο που νομιζω πρεπει να οφειλεται απλα στο οτι εχει λιγα χρωματα η οθονη.παντως πηγαινε να στο κοιταξουν για καλο και για κακο.αν το πας πριν απο 7 μερες απο την αγορα,τοτε στο αντικαθιστουν με καινουργιο κατευθειαν,αν δεν κανω λαθος.
Link to comment
Share on other sites

Γιατι δε πας και στα 2??δλδ πας στο ενα,ζητας καινουριο εντελως,και αν δε σου δωσουν πας στο αλλο..εξαλλου αυτο πρεπει να γινει αμεσα,ισως αν ξεκινησεις απο SE που εχουν τεχνικους..γιατί στο cosmote,θα το στειλουν σε τεχνικους και άστα να πάνε

 

 

Υπενθύμιση: Η χρήση του τρόπου γραφής τύπου sms απαγορεύεται.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει σχεση οτι δε μπορει να κανει σωστη απεικονιση εικονας λογω λιγων χρωματων οσο με το οτι κανει κατι σαν κυματισμους στη δεξια πλευρα και αυτο μονο οταν εχει μονοχρωμη εικονα.Και μου φανηκε καμια δυο φορες εκει που πατησα τα σοφτ κιζ να αποχρωματιστικε η οθονη(αυτο που κανουν οι lcd που ειναι σαν να διαταρασονται τα "νερα " τους.Το ξερω ειμαι ψειρας αλλα what is seen cannot be unseen και καθε φορα που το κοιταγα το εβλεπα συνεχως μπροστα μου

εχει σχεση με το ποσο εχω μιλησει ή οχι στο τηλεφωνο; Ισχυει το εως 30 λεπτα που ειχα ακουσει στο παρελθον;Εχει κανα περιορισμο στα μηνυματα γιατι εχω στειλει καμποσα;Τωρα επειδη φοβαμαι το χω βαλει στο κουτι του και δεν το εχω χρησιμοποησει ουτε ενα ολοκληρο προιον

Θα παω και στα δυο ελπιζω ομως να μου αντικαταστησουν πληρως και αμεσα το τηλεφωνο γιατι περιμενα τοσο καιρο να τα παρω και τωρα παλι δε θα το εχω

 

Υπενθύμιση: Η χρήση του τρόπου γραφής τύπου sms απαγορεύεται.

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τελικα οντως η οθονη αποχρωματιζεται οταν παταω τα soft keys του τηλεφωνου αλλα πρεπει να εστιασω για να το δω.Κοιταξα παντως στην εγγυηση που βρηκα στο ιντερνετ κκαι δεν αναφερει κατι για χρονους ομιλιας.Εχει κανεις καποια γνωμη διαφορετικη να με διαφωτισει ;

Kατι ακομα που παρατηρησα οταν ξανανοιξα το τηλεφωνο.Ο κυματισμος φαινεται να επεκταθηκε σε μεγαλυτερο μερος της δεξιας πλευρας.Λετε να παιρνει υγρασια;

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Eιναι μαλλον κοινο προβλημα:

 

http://www.esato.com/board/viewtopic.php?topic=173020&start=495

"Are any of you having problems with the screen? When I push the softkeys I get 'pressure marks' on the screen (don't know the right word). I have to push the softkeys gently and precisely to avoid this. "

 

Το είχα δει & σε ένα c902 αλλα ήταν πολύ δουλεμένο το συγκεκριμένο

Μάπα το καρπούζι?

Link to comment
Share on other sites

Το γραφω και στο φορουμ αλλα παραθετω το μηνυμα που εστειλα στο συμφορουμιτη ιπαλ για τις εντυπωσεις μου περι του κινητου.Λοιπον :

Κατ'αρχας το τηλεφωνο μου το αντικαταστησαν αμεσως(οπως και οφειλαν) χωρις προβλημα.Γενικα το ι-σοπ της κοσμοτε ειναι για μενα πολυ καλυτερο απο ολα τα υπολοιπα.Τεσπα στα του κινητου,περαν απο τη μικρη μου περιπετεια δεν εχω παραπονο.Εχει πολυ καλο σημα,καλο και καθαρο ηχο στο ακουστικο και αρκετα καλο για μενα ηχειο.Αρκετα γρηγορο στο μενου αλλα οχι και το πιο γρηγορο που εχω δει.Τα κουμπια του με βολευουν πολυ γιατι ειναι διακριτα και οχι σε σειρες οπως σε πολλα αλλα.Μπαταρια δυστυχως δεν εχω τεσταρει αλλα γενικα φαινεται να βγαζει τριημερο με μετρια χρηση.Στα αλλα,η καμερα ειναι ανεκτη,τα ακουστικα πολυ ποιοτικα.Στα συν και η μεγαλη καρτουλα στα 8 γιγα που δινουν μαζι.Γενικα πληρες πακετο και με την τιμη του αξιζει.Εγω το πηρα στο μπορντω που μου αρεσει σαν χρωμα αλλα υπαρχει και πρασινο εκτος απο το μαυρο που το διαφημιζουν συνεχεια.Στα αλλα δυο χρωματα το κινητο κερδιζει πολυ σε εμφανιση,στο απλο μαυρο δεν ειναι κατι ιδιαιτερο.Το καπακι παιζει λιγο απο κατασκευης και η οθονη εχει διαροη φωτος που μαλλον θα γινει και εισοδος για τη σκονη.Γενικα, για τα 150ε που το πηρα ειμαι πολυ ευχαριστημενος και αν και υπαρχουν νεωτερες προτασεις το βρισκω καθολα αξιολογο τηλεφωνο

 

 

Υπενθύμιση: Η χρήση γραφής τρόπου SMS δεν είναι αποδεκτή από 01/09/09

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Σκέφτομαι να αγοράσω το w902...μπορείτε να με προτείνετε από που και τιμές;;

Προστατέψτε το περιβάλλον.

 

Μηδενική ανοχή στο παθητικό κάπνισμα!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ :)

Κοιτάω και μέσω cosmote όπως ο zerow.

Σήμερα πήγα στο Mall και υπήρχε μόνο στο multirama 359 ευρώ και φρίκαρα!!Anyway,μέσω διαδικτύου θα το πάρω και σε καλή τιμή.

Προστατέψτε το περιβάλλον.

 

Μηδενική ανοχή στο παθητικό κάπνισμα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα

αγορασα προσφατα το w902 μεσω μιας προσφορας στο σιτε τις κοσμοτε (150 ευρω με 8 γιγα μνημη.. καλη τιμη νομιζω) και θελω να αφαιρεσω οτιδηποτε εχει σχεση με κοσμοτε, λογο του οτι εχω αλλη συνδεση. οχι οτι με εμποδιζει ιδιεταιρα απλα ετσι για το κολημα.

 

προσπαθησα απο το Update ths sony ericson, εκανε το update αλλα παλι με cosmote my view μου το εβγαλε. καμια ιδεα πως μπορω να βρω σωστο φιρμγουερ και να το εγκαταστησω? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Πάντα να συμβουλεύεστε το Sony Ericsson FAQ. Υπάρχει περίπτωση αυτό που ρωτάτε να έχει ήδη απαντηθεί. Έτσι λαμβάνετε τις απάντήσεις που θέλετε πιο γρήγορα.

Για την περίπτωση σου η ερώτηση 2 και 3 δίνουν απάντηση στο ερώτημά σου! :)

 

Μην ξεχνάτε επίσης να συμβουλεύεστε και το Ευρετήριο θεμάτων προτού ανοίξετε ένα καινούριο θέμα.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. υπαρχει τροπος να δυναμωσει η ενταση με την οποια ακουγεται η μουσικη στο w902? το χρησιμοποιω με τα οριτζιναλ ακουστικα του και μου φαινεται αρκετα χαμηλοτερη απο το k750i που ειχα προηγουμενως (με τα ιδια ακουστικα και στα δυο) υπαρχει τροπος? ειναι θεμα ακουστικων? αν περασω καποια αλλη εφαρμογη για την αναπαραγωγη μουσικης λυνεται?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. υπαρχει τροπος να δυναμωσει η ενταση με την οποια ακουγεται η μουσικη στο w902? το χρησιμοποιω με τα οριτζιναλ ακουστικα του και μου φαινεται αρκετα χαμηλοτερη απο το k750i που ειχα προηγουμενως (με τα ιδια ακουστικα και στα δυο) υπαρχει τροπος? ειναι θεμα ακουστικων? αν περασω καποια αλλη εφαρμογη για την αναπαραγωγη μουσικης λυνεται?

 

δεν υπαρχει τροπος αλλα γιατι δεν το γραφεις εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=213053 που σιγουρα κατι θα εχει γραφτει;;;και εγω το ιδιοεχω αλλα στο μετρο δεν ακουω τιποτα...οποτε ας συνεχισουμε στο συκεκριμενο θεμα

:)
Link to comment
Share on other sites

yeshyo δυο post πιο πάνω συστήνω να συμβουλεύεστε το Ευρετήριο θεμάτων προτού ανοίξετε καινούριο θέμα ώστε να αποφεύγονται topic με ίδιο θέμα.

 

Θα σε παρακαλέσω θερμά να το εφαρμόσεις γιατί αυτή είναι η δεύτερη παρατυπία.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα (στο σωστο φορουμ αυτη τη φορα)

 

μετα απο ψαξιμο σχετικα με το δυναμομα της εντασης ειδα οτι μπορουμε να περασουμε συγκεκριμενους driver η καποιον συγκεκριμενο player απο αλλο κινητο.

 

επειδη εγω ειμαι ασχετος με το θεμα και φοβαμαι μη το "καψω" μπορει καποιος να μου πει αν γινεται και πως να περασω τον driver toy k750i στο w902? η καποιον αλλο driver με ΔΥΝΑΤΗ ενταση στα ακουστικα?

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα κι αν πεις ότι βρίσκεις τρόπο να περάσεις τον driver του Κ750 στο W902 πώς ξέρεις ότι αυτός θα δουλεύει;
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

δεν το ξερω!! γιαυτο ψαχνω εδω μεσα :)

 

ενταξει το κ750 ειναι παλιο, κανενα της ιδιας "τεχνολογιας" με το 902 δεν μπορουμε να βρουμε που να παιζει ΔΥΝΑΤΑ μουσικη στα ακουστικα? με ενδιαφερει τοσο το θεμα ωστε ειμαι διατεθημενος να θυσιασω αλλα χαρακτηριστικα του οπως πχ το σενς με κλπ..

Link to comment
Share on other sites

λοιον βρηκα τη λυση. τη δοκιμασα και δουλεβει τελεια

 

http://forums.se-nse.net/index.php?showtopic=45139

 

κατεβαστε την τελευταια εκδοση. αλλαζει μονο τα 4 αρχεια που εχουν να κανουν με την αναπαραγωγη μεσω ακουστικων.

 

τελεια ενταση σχεδον υπερβολικα δυνατο στο φουλ.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson W902

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...