Jump to content

Navigon 2110 Max


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

gpapp to garmin δεν μπορει να τρεξει σε navigon λογω του οτι δεν συνεργαζετε η θυρα του gps για να κλειδωση τοσημα
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδια εχω το navigon 2100max και αφου εγκατεστησα για δοκιμη ενα αλλο προγραμμα(8310)μου εκανε reboot και οταν ανοιξε δεν εδειχνε το σημα του δορηφορου δεξια πανω.απο τοτε επαναφερωντας τα αρχικα το σημα του δορυφορου αργει να το δειξει ενω πριν οχι.φοβαμαι μηπως πειραξα την My FlashDisk και εαν ναι πως μπορω να την επαναφερω.μηπως εχει κανεις αντιγραφο της να μου στειλει;

εκανα και hardreset αλλα τιποτα.ειναι δυνατον να τα εχω αλλαξει;

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω το navigon 2100max και αφου εγκατεστησα για δοκιμη ενα αλλο προγραμμα(8310)μου εκανε reboot και οταν ανοιξε δεν εδειχνε το σημα του δορηφορου δεξια πανω.απο τοτε επαναφερωντας τα αρχικα το σημα του δορυφορου αργει να το δειξει ενω πριν οχι.φοβαμαι μηπως πειραξα την My FlashDisk και εαν ναι πως μπορω να την επαναφερω.μηπως εχει κανεις αντιγραφο της να μου στειλει;

εκανα και hardreset αλλα τιποτα.ειναι δυνατον να τα εχω αλλαξει;

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω το navigon 2100max και αφου εγκατεστησα για δοκιμη ενα αλλο προγραμμα(8310)μου εκανε reboot και οταν ανοιξε δεν εδειχνε το σημα του δορηφορου δεξια πανω.απο τοτε επαναφερωντας τα αρχικα το σημα του δορυφορου αργει να το δειξει ενω πριν οχι.φοβαμαι μηπως πειραξα την My FlashDisk και εαν ναι πως μπορω να την επαναφερω.μηπως εχει κανεις αντιγραφο της να μου στειλει;

εκανα και hardreset αλλα τιποτα.ειναι δυνατον να τα εχω αλλαξει;

 

Για να μη βγαζει το σηματακι δεν βρισκει την κεραια GPS. Πιθανον το 8310 που εβαλες ειχε στα settings αλλες ρυθμισεις της πορτας και της ταχυτητας μεταφορας. Ξαναεβαλες το δικο του προγραμμα; Νομιζω οτι δεν ειναι η Flash. Για καθε περιπτωση παρε τη δικη μου, ειναι απο 2110max

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, πέρασα κι εγώ το 7.3 στο 2110 με 2009 q1 χάρτες.Με το παλιό software (2110) είχα τους 2009 q2. Πάιζουν αυτοί πλέον? Που βρίσκουμε τους q2 για 7.3?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, πέρασα κι εγώ το 7.3 στο 2110 με 2009 q1 χάρτες.Με το παλιό software (2110) είχα τους 2009 q2. Πάιζουν αυτοί πλέον? Που βρίσκουμε τους q2 για 7.3?

 

Τους εχεις :)

Link to comment
Share on other sites

8310????????????????????? συγνωμη αλλα..................ΠΟΥ ΤΟ ΒΡΗΚΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΣΤΕΙΛΕΙ??????????????????????????????????????????????????
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.τελειο το προγραμμα της ελενης.... πως βαζουμε q2 2009 και που τον βρισκουμε? το σημα της μεπσεντες πως αλλαζει? οσο για το dets8 το σπαστικο πορτοκαλι κουτακι με τα σχετικα μηνυματα δε λεει να φυγει.... αυτα. thanks προκαταβολικα
Link to comment
Share on other sites

8310????????????????????? συγνωμη αλλα..................ΠΟΥ ΤΟ ΒΡΗΚΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΣΤΕΙΛΕΙ??????????????????????????????????????????????????

 

Μην τρελαινεσαι βρε. Πιθανοτατα θα ειναι το 7.4 του 7310

Link to comment
Share on other sites

Για σε όλους ,και να έχουμε ένα καλό καλοκαίρι .

Τη νέα έχουμε ρε παιδιά ?

Πρέπει να διαβάσω μερικές σελίδες πρώτα ….

Όσο για το λογισμικό 8310 όντος υπάρχει και για το MAXακι αλλά δεν τρέχει και πολύ καλά :D

 

 

Μην τρελαινεσαι βρε. Πιθανοτατα θα ειναι το 7.4 του 7310

 

Όσο αφορά τους επαναυπολογισμόυς από δοκιμές που έκανα και με ένα 7210 αναβαθμιζμενο σε 7310 Κάνει ένα λεπτό να επανυπολογίσει διαδρομή όταν έχεις βγει από την πορεία σου. για αυτό μην μαλώνετε και παρά πολύ με το MAXακι τα πάει πολύ καλά με τα λογισμικά 7.4.χχ όπως αναφέρει και εδώ:

Ψάχνοντας το θέμα και διαβάζοντας πολλά post χρηστών με το ανάλογο πρόβλημα διαπίστωσα ορισμένα πράγματα:

Ναι μεν το λογισμικό βάρυνε, αλλά χωρίς να θέλω να δικαιολογήσω του Γερμανούς, το πρόβλημα για μένα είναι ο χάρτης!

Δεν ξέρω τι κάνουν οι της Navteq στην Ελλάδα αλλά όταν βγαίνω εκτός διαδρομής και το λογισμικό το αντιλαμβάνεται μετά από 200m, κάτι μου λέει ότι το πρόβλημα είναι στον χάρτη ή στον τρόπο που αυτός διαβάζεται από το λογισμικό!

Το πρόβλημα το έχουμε περισσότερο σε πλοήγηση σε αστικές περιοχές όπου όπως είναι φυσιολογικό το HDOP είναι μεγαλύτερο εξαιτίας της ανάκλασης του Η/Μ από τα πολλά κτίρια!

Και μιλάω για την Ελλάδα γιατί το αντίστοιχο παράπονο για πολύ μεγάλο πρόβλημα δεν το βλέπω σε ξένα Forum.

Χρησιμοποιώντας το σε αστικές - αγροτικές περιοχές σε επαρχιακό ή Εθνικό δίκτυο το πρόβλημα είναι σχεδόν μηδενικό!

Συμπεραίνω λοιπόν ότι απαιτείται βελτίωση του χάρτη και του τρόπου που το λογισμικό τον διαβάζει!

Εδώ στην Γερμανία ακόμη και με το καινούργιο λογισμικό 8310 (στο 2110 MAXακι) χρειάζεται περίπου 7 sec για επανυπολογισμο .

Και κάτι άλλο, δώστε σχεδιασμό διαδρομής Αθήνα –Θεσσαλονίκη ,θα κάνη υπερβολικά πολύ χρόνο .

δώστε σχεδιασμό διαδρομής μεγάλες γερμανικές πόλης ο σχεδιασμός γίνεται σχετικά πολύ πιο γρήγορα ....όλα θεωρία βέβαια .

Link to comment
Share on other sites

Για σε όλους ,και να έχουμε ένα καλό καλοκαίρι .

Τη νέα έχουμε ρε παιδιά ?

Πρέπει να διαβάσω μερικές σελίδες πρώτα ….

Όσο για το λογισμικό 8310 όντος υπάρχει και για το MAXακι αλλά δεν τρέχει και πολύ καλά :D

 

Καλως μας ηρθες Ελενη

Ειχε αρχισει να δημιουργειται ενα συνδρομο στερησης απο την απουσια σου :rolleyes:

Ευτυχως που το 8310 δεν ταιριαζει στο ΜΑΧακι γιατι το βλεπω απο τις δοκιμες να καιγεται. :lol:

Στα μηχανακια του φιλου μας sikabala μηπως τρεχει; Θα τρελαθει. :tease:

Link to comment
Share on other sites

Καλως μας ηρθες Ελενη

Ειχε αρχισει να δημιουργειται ενα συνδρομο στερησης απο την απουσια σου :rolleyes:

Ευτυχως που το 8310 δεν ταιριαζει στο ΜΑΧακι γιατι το βλεπω απο τις δοκιμες να καιγεται. :lol:

Στα μηχανακια του φιλου μας sikabala μηπως τρεχει; Θα τρελαθει. :tease:

 

έχω δοκιμάσει το 8310 στο Maxακι αλλά εντάξει τα ιδία προβληματάκια...

 

Για όσους έχουν κάποιο πρόβλημα με το 7.4 προτείνω να αντικαταστήσουν τα Settings στον φάκελο \settings Settings .

 

επίσης πρωτινό σε όλους να περάσουν τα καινούργια POIS στον φάκελο POI

Link to comment
Share on other sites

Για σε όλους ,και να έχουμε ένα καλό καλοκαίρι .

Τη νέα έχουμε ρε παιδιά ?

Πρέπει να διαβάσω μερικές σελίδες πρώτα …..

 

Ελένη καλώς όρισες και πάλι !!!!

Η απουσία του ήταν όντως αισθητη......

Link to comment
Share on other sites

Ελένη welcome back!!! (τώρα φύγαμε εμείς:lol:)

 

Χτες εκανα τη διαδρομή Αθήνα - Πάργα με αρκετές ενδιάμεσες στάσεις και το σημείο που αργούσε πιο πολύ το 7.4 ήταν οταν περάσαμε μεσα στην Πρέβεζα!! Κόλλησε και χάθηκα οποτε εβαλα igo....

Κατα τ΄ άλλα δούλευε γενικώς

Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE /Corsair RM850x/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250GB/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech MX Master 3/Dell UP2716+SE2419/

MyFlickr

Link to comment
Share on other sites

Ελένη welcome back!!! (τώρα φύγαμε εμείς:lol:)

 

Χτες εκανα τη διαδρομή Αθήνα - Πάργα με αρκετές ενδιάμεσες στάσεις και το σημείο που αργούσε πιο πολύ το 7.4 ήταν οταν περάσαμε μεσα στην Πρέβεζα!! Κόλλησε και χάθηκα οποτε εβαλα igo....

Κατα τ΄ άλλα δούλευε γενικώς

Σχεδόν την ίδια διαδρομή έκανα και εγώ , Μεσολόγγι -ΜΥΤΙΚΑ -Πρέβεζα -Ηγουμενίτσα χωρίς κανένα πρόβλημα .

Επίσης μου έκανε εντύπωση η διαδρομή Ιωάννινα- Έδεσσα ,ο Εθνικός είναι έτοιμος μόνο μια μικρή παράκαμψη 200μετρα γέφυρα δεν είναι έτοιμη .Tο navigon όμως δεν έχει τον καινούργιο Eθνικό χαραγμένο και όλοι την ώρα έκανε επαναυπολογισμους μέχρι έξω από τα Γρεβενά χωρίς κανένα Black-out .

Σε όλες αυτές της 5 εβδομάδες διακοπές που είχα (7000 km Deutschland –greece-Deutschland)ένα Black-out . όταν έβγαινα από τον εθνικό για Θεσσαλονίκη .RESET και GO

Το πρόβλημα είναι στο RAM .Με λίγα λόγια το 7.4 είναι αξιόπιστο.

Ο χάρτης της navigon έχει ακόμη και χωματόδρομους χαραγμένους όμως πολύ δρόμοι και χωριά (οδούς) δεν είναι ακόμη ονομασμένα. Κάνει την πιο λογική χάραξη διαδρομής σε σχέση Destinator,Igo .

Δεν παίρνει POIS όπως τα αλλά και αυτό με έκανε να χρησιμοποιώ το Destinator,Igo .

Στο Destinator μου άρεσε η φωνή VAGELIS πολύ πλάκα ,με τα γνωστά προβλήματα " τα σημεια αφετηρίας και προορισμού δεν είναι προσπελασιμα"με ένα RESET επανέρχεται .

Επίσης μου έκανε εντύπωση ότι ο χάρτης του Destinator Q4 2008 έχει τον καινούργιο περιφερικό δρόμο γύρω από την Έδεσσα ενώ ο καινούργιος navigon Q2 2009 ακόμη τίποτα

Y.Γ ρίξτε μια μάτια εδω ίσως σας ενδιαφέρει

pass:4allmeifraendz

Link to comment
Share on other sites

Y.Γ ρίξτε μια μάτια εδω ίσως σας ενδιαφέρει

pass:4allmeifraendz

 

Ενδιαφέρον... αλλά υπάρχουν διαφορες απο αλλους q2?

Link to comment
Share on other sites

Ελένη Καλώς ήρθες.

Έχεις δίκιο για τους χάρτες. Πρόσφατα ήμουνα στην Perugia, όπου οι δρόμοι είναι πολύ περίεργοι και χανόμουνα συνέχεια αλλά το navigon έκανε επαναπροσδιορισμό σε δευτερόλεπτα ενώ το iGo αργούσε πολύ.

Ελένη έχεις καμιά ιδέα πως θα κάνουμε το μαξάκι να βρίσκει δορυφόρους στο Garmin;

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον... αλλά υπάρχουν διαφορες απο αλλους q2?
Έχεις δίκιο μου διέφυγε είναι για τα 7.4.ΧΧ

 

Ελένη Καλώς ήρθες.

Έχεις δίκιο για τους χάρτες. Πρόσφατα ήμουνα στην Perugia, όπου οι δρόμοι είναι πολύ περίεργοι και χανόμουνα συνέχεια αλλά το navigon έκανε επαναπροσδιορισμό σε δευτερόλεπτα ενώ το iGo αργούσε πολύ.

Ελένη έχεις καμιά ιδέα πως θα κάνουμε το μαξάκι να βρίσκει δορυφόρους στο Garmin;

Λίγο προσοχή θα χρειαστεί, διότι θα χρειαστεί να προσθέσεις μερικά αρχεία στο my flasch εάν δεν έχεις πρόβλημα θα σου δώσω οδηγίες…

Θα χρειαστείς τα πρόγραμματα Kgpsce +VirtComMgr.exe +Que.exe για να ενεργοποίησης τα πρωτόκολλα "GSA" + "GSV" .κανονικά μόλις κάνεις εγκαταστήσει το Garmin προγραμματίζει και το GPS δύστυχος όμως με το "NEMERIX" Chipsatz δεν του λέει τίποτα .... :!: Βασικά πρέπει να ξέρεις τη κάνεις

 

Αν χρειάζεται κάνεις λογότυπο alfa romeo

 

http://img177.imageshack.us/img177/8163/backgroundkem.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα με ενδιέφερε πολύ να με καθοδηγήσεις, γιατί χρειάζομαι το Garmin για βουνό και θάλασσα.

Φαντάζομαι το Que.exe το παίρνουμε από το Garmin. Τα Kgpsce + VirtComMgr.exe που τα βρίσκουμε και τι κάνουμε παρακάτω;

Αν κάνουμε καμιά πατάτα στο my Flash επαναφέρεται με Hard Reset;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο μου διέφυγε είναι για τα 7.4.ΧΧ

 

Ολοι οι χαρτες εχω την εντυπωση οτι ειναι ιδιοι. Τους δικους μου Q2 τους εχω τρεξει σε 7.0.12 απ' οπου και τους εχω, σε 7.3 και σε 7.4. Στα δυο τελευταια αλλαζουν μονο καποια απο τα αρχεια .nfs

Link to comment
Share on other sites

Ολοι οι χαρτες εχω την εντυπωση οτι ειναι ιδιοι. Τους δικους μου Q2 τους εχω τρεξει σε 7.0.12 απ' οπου και τους εχω, σε 7.3 και σε 7.4. Στα δυο τελευταια αλλαζουν μονο καποια απο τα αρχεια .nfs

 

Νίκο, αν οι χαρτες τρέχουν σε όλες τις εκδόσεις πως θα βρω τι αρχεία .nfs πρέπει να αντικαταστήσω????

Οταν μπορέσεις κανε μια βόλτα απο το msn....

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο μου διέφυγε είναι για τα 7.4.ΧΧ

 

 

Λίγο προσοχή θα χρειαστεί, διότι θα χρειαστεί να προσθέσεις μερικά αρχεία στο my flasch εάν δεν έχεις πρόβλημα θα σου δώσω οδηγίες…

Θα χρειαστείς τα πρόγραμματα Kgpsce +VirtComMgr.exe +Que.exe για να ενεργοποίησης τα πρωτόκολλα "GSA" + "GSV" .κανονικά μόλις κάνεις εγκαταστήσει το Garmin προγραμματίζει και το GPS δύστυχος όμως με το "NEMERIX" Chipsatz δεν του λέει τίποτα .... :!: Βασικά πρέπει να ξέρεις τη κάνεις

 

Αν χρειάζεται κάνεις λογότυπο alfa romeo

 

http://img177.imageshack.us/img177/8163/backgroundkem.th.jpg

 

Μηπως γνωριζεις,αν και στο 8110 που εγινε 8310,ισχυει το ιδιο;

Θελω να περασω τους ναυτικους χαρτες!!

ΦΙΛΙΚΑ

ΠΕΤΡΟΣ:)

Asus eee 1000H,NAVIGON 8310,HP 8730w Dreamcolor,iphone 3gs 32gb black,iPad,Nokia n97 black,Samsung Galaxy Note N7000,Sony Xperia Sole,Asus eee pad transformer TF101,Lumia 920, lumia 1020...... NaviFree.blogspot | NaviPhone-Hellas

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...