Jump to content

Navigon 2110 Max


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ολα τελεια παιδια οπως ακριβως το γραφω!!! Και αναφερομαι στην λειτουργεια του navigon 2100 που εχω το οποιο με τις αναβαθμισεις εχει γινει 8310 ( σχεδον ετσι?)!! Καλα ακουσατε.

Μετα απο περιηγηση σχεδον ενα μηνα σε ελλαδα και εξωτερικο (ιταλια γαλλια ισπανια, απο ηγουμενιτσα αθηνα και μετα καβαλα) το maxaki ηταν υπεροχο.

Τα 3d panorama view, reality view λειτουργουσαν παντου στο εξωτερικο ενω ελλαδα τιποτα απο αυτα.

Η ενημερωση χαρτων στο εξωτερικο ηταν σχεδον τελεια( δεν εχω δοκιμασει αλλο προγραμμα). Σε ολες τις πολεις και τους επαρχιακους δρομους, π.χ. Νοτια γαλλια περιοχη κυανη ακτη πορτοφινο και μιλανο οπως και ισπανια βορεια, βαρκελονη και κοστα μπραβα.

Ειδικά στο μιλανο ηταν απιστευτο γιατι ειχε και τα κτιρια σε 3d, reality view.

Το μηχανημα λειτουργει με το 7,4.3 λογισμικο της navigon.

Aπο χαρτες, εχω dest8 ελλαδας και navigon ελλαδας και εξωτερικου Q3 2009.

Η δε απεικονιση ακομα και τον πιο απλων δρομων στο navigon (για εμενα τουλαχιστον και καθαρα αισθητικα) ειναι καλυτερη απο το dest8.

Σαν χαρτης ομως υστερει απεναντι στο dest8 με οχι και μεγαλη αποσταση θα ελεγα, αφου και στα δυο δεν υπηρχε το νεο κομματι της εγνατιας κοζανη-ιωαννινα, οπως και το νεο κομματι καπου εκει στην αμφιλοχια, αν δεν κανω λαθος.

Λειτουργησαν στην ελλαδα στην ιδια καρτα εναλλαξ οταν ηθελα να κανω συγκρισεις.

Για μενα που τα δοκιμασα πρωτη φορα, για εξωτερικο τουλαχιστον μου ελεισε τα χερια, ηταν πραγματικος συνοδιγος χωρις υπερβολή!

Για οπιοες ερωτησεις σας, ειμαι εδω!

Ευχαριστω για την υπομονη σας να με διαβασετε!!

Ευχαριστω επισης τον φιλο μου τον χρηστο, ο οποιος την τελευταια στιγμη με εσωσε κυριολεκτικα, αφου 3 μερες πριν την αναχωρηση μου, εσπασε η οθονη αφης απο το 2100, οποτε καταλαβενετε. τελικα δανειστηκα ενα αλλο απο τον προαναφερθεντα και ολα καλα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οσον αφορα τα poi πρεπει να πω οτι στο εξωτερικο και στην ελλαδα ηταν παρα πολυ καλα και ενημερωμενα.( σταθμοι εξυπηρετησης, parking, φαγαδηκα)
Link to comment
Share on other sites

Επίσης δεν έχει τον καινούριο δρόμο- παράκαμψη του Αγρινίου προς Γιάννενα... 27 χλμ δρόμος άνετος... θα έπρεπε σιγά σιγά να μπει...

 

 

 

 

Τις πληροφορίες για Ελλάδα που τις βρίσκει; Τις κατεβάζει μέσω συγχρονισμού από Internet ? Επίσης ένα Weather Warner που έχει στην ίδια σελίδα, δουλεύει;

 

απο το poi plaza http://www.poiplaza.com/

 

ή

 

κατεβαζεις αυτα για destinator και με το poiedit http://www.poiedit.com τα μετατρεπεις σε μορφη generic asii : *.asc μετα βαζεις pois εικονιδια στο φακελο pois και τις φωνες στο φακελο poiwarner

Link to comment
Share on other sites

Τις πληροφορίες για Ελλάδα που τις βρίσκει; Τις κατεβάζει μέσω συγχρονισμού από Internet ? Επίσης ένα Weather Warner που έχει στην ίδια σελίδα, δουλεύει;

 

Όπως το έγρεψε ο manmart είναι! Μπορείς να πάρεις και τα επικίνδυνα με τον ίδιο τρόπο και να τα χρησιμοποιήσεις!

Ο καιρός δυστυχώς απαιτεί TMC που κάάάάά...ποτε θα έρθει και στην Ελλάδα!

Τα δεδομένα βέβαια αλλάζουν με τα καινούργια μοντέλα live που ανακοίνωσε η Navigon με ενσωματωμένη κάρτα sim!!!!

 

Θα δούμε τί θα γίνει στην Ελλάδα.....

www.mygarminstanav.net
Link to comment
Share on other sites

Ολα τελεια παιδια .....

 

Όπως τα λες είναι!

Όσοι χρησιμοποιούν τα Navigon στο εξωτερικό παθαίνουν!

Στην Αθήνα όπου υπάρχουν τα 3d κτίρια, το RV κλπ και έχει καλό χάρτη είναι πολύ καλό!

Το πρόβλημα είναι με τους χάρτες επαρχίας.....κάνουμε υπομονή για ένα καλύτερο χάρτη!

www.mygarminstanav.net
Link to comment
Share on other sites

@george_kav: δεν τιθεται καν θέμα οτι τα mn7.4/igo 8 κυρίως αλλα και ολα τα καινούρια προγράμματα ειναι έτη φωτός μπροστά από το παλαιολιθικό dest που εχει σταματήσει να αναβαθμίζεται!! Επίσης δεν ανανεώνεται και ο χαρτης οπότε μην περιμένεις να δεις καινούριους δρόμους στο dest, εκτός αν αλλάξει κάτι και η gi βγάλει αναβάθμιση...

Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE /Corsair RM850x/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250GB/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech MX Master 3/Dell UP2716+SE2419/

MyFlickr

Link to comment
Share on other sites

Όπως το έγρεψε ο manmart είναι! Μπορείς να πάρεις και τα επικίνδυνα με τον ίδιο τρόπο και να τα χρησιμοποιήσεις!

Ο καιρός δυστυχώς απαιτεί TMC που κάάάάά...ποτε θα έρθει και στην Ελλάδα!

Τα δεδομένα βέβαια αλλάζουν με τα καινούργια μοντέλα live που ανακοίνωσε η Navigon με ενσωματωμένη κάρτα sim!!!!

 

Θα δούμε τί θα γίνει στην Ελλάδα.....

 

Από οσα γραφει μονο ο καιρος θα λειτουργει στο ελλαδισταν

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λες είναι!

Όσοι χρησιμοποιούν τα Navigon στο εξωτερικό παθαίνουν!

Στην Αθήνα όπου υπάρχου τα 3d κτίρια, το RV κλπ και έχει καλό χάρτη είναι πολύ καλό!

Το πρόβλημα είναι με τους χάρτες επαρχίας.....κάνουμε υπομονή για ένα καλύτερο χάρτη!

 

Μέχρι τωρα στην Αθήνα δεν ειδα κτήρια σε 3D.........

εκτος και αν εχει μονο οσα ειναι γυρω απο ομονοια και συνταγμα.......

Link to comment
Share on other sites

Από οσα γραφει μονο ο καιρος θα λειτουργει στο ελλαδισταν

 

Θα λειτουργεί και το Mobile Safety Camera Live!

Που από ότι κατάλαβα όποιος βλέπει ραντάρ ενημερώνει το σύστημα και τυτόχρονα όλους του χρήστες live!!!

www.mygarminstanav.net
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τωρα στην Αθήνα δεν ειδα κτήρια σε 3D.........

εκτος και αν εχει μονο οσα ειναι γυρω απο ομονοια και συνταγμα.......

 

Στην Αθήνα λειτουργεί σε όλο τον "μεγάλο" δακτύλιο!

Για να καταλάβεις σε "πλάτος" από Πατησίων ύψος ΑΣΟΕΕ μέχρι Συγγρού-Φιξ!

Δες ένα βιντεάκι που έγραψα σε demo διαδρομή :

 

http://www.youtube.com/watch?v=DNimNm9X7ZY

www.mygarminstanav.net
Link to comment
Share on other sites

Στην Αθήνα λειτουργεί σε όλο τον "μεγάλο" δακτύλιο!

Για να καταλάβεις σε "πλάτος" από Πατησίων ύψος ΑΣΟΕΕ μέχρι Συγγρού-Φιξ!

Δες ένα βιντεάκι που έγραψα σε demo διαδρομή :

 

http://www.youtube.com/watch?v=DNimNm9X7ZY

 

Στο μεγαλο δακτύλιο που λες δεν εχω δει τίποτα....

Στο μικρό δακτύλιο - ισως έχει - δεν ξερω γιατι δεν κυκλοφορώ.

Βέβαια καμμια σχέση με το 3D στο εξωτερικο , αυτο που έχει το βιντεακι.

Link to comment
Share on other sites

Θα λειτουργεί και το Mobile Safety Camera Live!

Που από ότι κατάλαβα όποιος βλέπει ραντάρ ενημερώνει το σύστημα και τυτόχρονα όλους του χρήστες live!!!

 

Δίκιο εχεις... δική μου παράληψη .

Link to comment
Share on other sites

Θα λειτουργεί και το Mobile Safety Camera Live!

Που από ότι κατάλαβα όποιος βλέπει ραντάρ ενημερώνει το σύστημα και τυτόχρονα όλους του χρήστες live!!!

 

The best!!!!:lol::lol::lol:

ΦΙΛΙΚΑ

ΠΕΤΡΟΣ:)

Asus eee 1000H,NAVIGON 8310,HP 8730w Dreamcolor,iphone 3gs 32gb black,iPad,Nokia n97 black,Samsung Galaxy Note N7000,Sony Xperia Sole,Asus eee pad transformer TF101,Lumia 920, lumia 1020...... NaviFree.blogspot | NaviPhone-Hellas

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω μεγαλο προβλημα με το navigon 2100.Πηγα να κανω το τζαμπε update για τον τελευταιο ελληνικο χαρτη και τωρα δεν μου ανοιγει η πλοηγηση με τιποτα-ουτε με αντιγραφο ασφαλειας ουτε με τιποτα.Το παλευω 10 ωρες και δεν εχω καατφερει να ανοιξω το pna-Καποιος please ας μου δωσει τα φωτα του η κατευθειαν τα αρχεια που επαθαν πιθανως βλαβη? Δεν ξερω ..
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω μεγαλο προβλημα με το navigon 2100.Πηγα να κανω το τζαμπε update για τον τελευταιο ελληνικο χαρτη και τωρα δεν μου ανοιγει η πλοηγηση με τιποτα-ουτε με αντιγραφο ασφαλειας ουτε με τιποτα.Το παλευω 10 ωρες και δεν εχω καατφερει να ανοιξω το pna-Καποιος please ας μου δωσει τα φωτα του η κατευθειαν τα αρχεια που επαθαν πιθανως βλαβη? Δεν ξερω ..

 

Οταν λες δεν ανοιγει η πλοηγηση και μετα δεν ανοιγει το pna τι ενοεις; Μπορεις να γινεις πιο συγκεκριμενος;

Link to comment
Share on other sites

Εννοω οτι ανοιγει το pna αλλα μου βγαζει στην πρωτη οθονη το menu πλοηγηση και εικονες. Το πλοηγηση που στην ουσια ειναι το ξεκινημα του λογισμικου για να μου δειξει τους χαρτες να πιασει δορυφορους κτλ δεν τρεχει. Προβλημα software δηλαδη. Κατι εγινε, κατι πειραχθηκε, κατι δεν μπηκε καλα στο λογισμικο που εβαλα, δεν ξερω-Η ουσια ειναι οτι δεν μπορω να το χρησιμοποιησω και μολις το αγορασα.

Ηθελα μονο ενα update αν κανω ο δολιος..:(

 

 

Καμια ιδεα ή κανα ετοιμο λογισμικο να βαλω?

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Εννοω οτι ανοιγει το pna αλλα μου βγαζει στην πρωτη οθονη το menu πλοηγηση και εικονες. Το πλοηγηση που στην ουσια ειναι το ξεκινημα του λογισμικου για να μου δειξει τους χαρτες να πιασει δορυφορους κτλ δεν τρεχει. Προβλημα software δηλαδη. Κατι εγινε, κατι πειραχθηκε, κατι δεν μπηκε καλα στο λογισμικο που εβαλα, δεν ξερω-Η ουσια ειναι οτι δεν μπορω να το χρησιμοποιησω και μολις το αγορασα.

Ηθελα μονο ενα update αν κανω ο δολιος..:(

 

 

Καμια ιδεα ή κανα ετοιμο λογισμικο να βαλω?

 

:)

 

 

Κανε hard reset.

Take five..
Link to comment
Share on other sites

Εγκατάσταση poiwarner σε 21ΧΧ.

α) Στο pc και σε windows xp έχεις το MicrosoftActiveSync ή σε vista το Microsoft Windows Mobile Device Center.

β) Κατεβάζεις αυτή την έκδοση για το 21ΧΧ : http://www.navigating.de/poiwarnermn7/setup_arm_ts.exe

γ) συνδέεις την συσκευή σου με το pc (ή την κάρτα σε card reader)!

δ) εκτελείς το πρόγραμμα που κατέβασες! Και ακολουθείς τις οδηγίες!

ε) Μόλις τελειώσει η εγκατάσταση κάνεις restart τη συσκευή σου!

στ)Όταν ξεκινά η συσκευή σου ζητά τον κωδικό για να το κάνεις register!(θέλει αγορά 20 Ευρώ)

ζ) Μόλις ξεκινήσει την πρώτη φορά του λές να κάνει αυτόματη ρύθμιση GPS και όταν γίνει και

δουλέψει ανάβει ένα κουμπάκι κάτω δεξιά που γίνεται πράσινο όταν βρει σήμα!

 

Αν το στήσεις και γίνουν τα παραπάνω να σου πώς βάζεις κάμερες και επικίνδυνα για Ελλάδα!

 

Περισσότερα μπορείς να βρεις στην σελίδα της εταιρείας : http://www.navigating.de/cms/index.php?id=5321

 

Δεν βάζεις το αρχειάκι που έφτιαξες με τις καμερες στην Ελλάδα να το βάλουμε και εμείς που δεν το έχουμε και δεν μπορούμε να το κάνουμε ;

 

ΥΓ. Έχω κατεβάσει κάτι αρχεία με speedcam kai pois και έχουν exten .asc και συνοδεύονται και με το αντίστοιχο .bmp και είναι για Navigon πως μπαίνουν αυτά και που σε Navigon ?

Link to comment
Share on other sites

Πως γινεται to hard reset? Γιατι νομιζω πρεπει να εχω κανει απλο reset..

 

Διάβασε εδώ που περιγράφω τον τρόπο;)

Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE /Corsair RM850x/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250GB/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech MX Master 3/Dell UP2716+SE2419/

MyFlickr

Link to comment
Share on other sites

Δεν βάζεις το αρχειάκι που έφτιαξες με τις καμερες στην Ελλάδα να το βάλουμε και εμείς που δεν το έχουμε και δεν μπορούμε να το κάνουμε ;

 

ΥΓ. Έχω κατεβάσει κάτι αρχεία με speedcam kai pois και έχουν exten .asc και συνοδεύονται και με το αντίστοιχο .bmp και είναι για Navigon πως μπαίνουν αυτά και που σε Navigon ?

 

Δεν μπαίνουν οι κάμερες του poiwarner με απλό copy-paste πρέπει πρώτα να εγκαταστήσεις το πρόγραμμα!

Αφού το κάνεις .... όπως περιγράφω αντιγράφεις τα εικονίδια *.bmp και τα αρχεία *.asc στο φάκελο \POIWarner\pois της κάρτας σου, και τις φωνές *.wav στο φάκελο \POIWarner.

www.mygarminstanav.net
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

 

Μόλις σήμερα απέκτησα το 2110 Max από γνωστό κατάστημα Ηλεκτρονικών. Θα ήθελα να ρωτήσω από που μπορώ να βρω τα:

 

Navigon Map MN7.4|Q3 2009 map

IGO 8 v8.3.2.91972|ΤeleAtlas 2009.02 map

και Destinator v7.0.0.588.11|2008 Q4 v.114 map

 

Συγνώμη and64 που έκανα copy-paste τα δικά σου χαρακτηριστικά, αλλά αυτά χρειάζομαι και εγώ:)

 

Αν μπορεί κάποιος φίλος-η ας στείλει pm.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!:O

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

 

Μόλις σήμερα απέκτησα το 2110 Max από γνωστό κατάστημα Ηλεκτρονικών. Θα ήθελα να ρωτήσω από που μπορώ να βρω τα:

 

Navigon Map MN7.4|Q3 2009 map

IGO 8 v8.3.2.91972|ΤeleAtlas 2009.02 map

και Destinator v7.0.0.588.11|2008 Q4 v.114 map

 

Συγνώμη and64 που έκανα copy-paste τα δικά σου χαρακτηριστικά, αλλά αυτά χρειάζομαι και εγώ:)

 

Αν μπορεί κάποιος φίλος-η ας στείλει pm.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!:O

 

:lol::lol::lol: μα λέω και γω κάπου τα ξέρω αυτά!!!

 

Εχεις pm....

Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE /Corsair RM850x/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250GB/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech MX Master 3/Dell UP2716+SE2419/

MyFlickr

Link to comment
Share on other sites

Για σας Παιδιά ..

Έπεσε πολύ δουλειά και δεν μπορώ να είμαι τακτικά εδώ . τρέχω και δε φτάνω και πολύ εκδρομή έπεσε ρε παιδιά ….10ημερες… 8ημερες….:lol:

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στα παιδιά and64 & nikos_211 & DPF & jogatore, και ζητώ συγγνώμη αν ξέχασα κάποιους, που βρίσκονται πάντα εδω και βοηθούν τα παιδιά .

Link to comment
Share on other sites

Για σας Παιδιά ..

Έπεσε πολύ δουλειά και δεν μπορώ να είμαι τακτικά εδώ . τρέχω και δε φτάνω και πολύ εκδρομή έπεσε ρε παιδιά ….10ημερες… 8ημερες….:lol:

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στα παιδιά and64 & nikos_211 & DPF & jogatore, και ζητώ συγγνώμη αν ξέχασα κάποιους, που βρίσκονται πάντα εδω και βοηθούν τα παιδιά .

 

Γεια και σε σενα Ελενη. Τι γινεται εκει με τις εκδρομες; Τοσες πολλες πια. Που να ειχατε και Ακροπολη. :lol:

Να προσεχεις το πουλμανακι και να του κανεις σερβις που και που, ετσι; :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...