Jump to content

Mio moov 200 & 330


giannis0123
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια εκανα μεγαλη κοτσανα νομιζω....

πηγα να unlock στα τυφλα (εντελος) και μπαινω στα windows αλλα με βγαζει error και παταω οκ , και περα απο αυτο ολα τα αλλα δουλεβουν κανονικα (βρεικα και το bluetooth αλλα δεν μπορω να αλλαξω τπτ εκει) και τωρα το θελω ξανα οπως ηταν απο την μαμα, μπορω ??

 

επισης να τονισω οτι την κοτσανα την εκανα μεσα απο vista x64 χωρις να καταλαβω και πολλα , με απλα ενα setup.exe που εβγαλε 2 κουμπακι, unlock: yes η no και το αλλο που λεει desktop

οταν το παταω για desktop και προσπαθω να μπω , τοτε απλα μενει στην εικονα να με ζητα να συνδεσω το usb ...

μηπος με το reset μπορει να γινει τπτ? θελει ωρες στο reset η κοτσανα παλι ειπα ? :X:cry:

 

ευχαριστω

Λέγε πάντα ελεύθερα τη γνώμη σου και ο τιποτένιος θα σε αποφεύγει.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 372
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το έχω αναφέρει από το ποστ Νο 8.

Το Destinator τρέχει μια χαρά στο Mio moov 200.

Στο 330 όπως και στα παλαιότερα Μιο με οθόνη 4,3" τρέχει με προβλήματα. Αργά.

Δεν ξέρω γιατί.

Πάντως στο 330 μπορείς να βάλεις τους δικούς του Ελληνικούς χάρτες.

Είναι οι ίδιοι με του Destinator. Δηλαδή οι καλύτεροι που κυκλοφορούν για Ελλάδα.

Για Ευρώπη οι χάρτες του επίσης είναι οι καλύτεροι που κυκλοφορούν.

Του Destinator είναι για τα μπάζα.

Από εκεί και πέρα ρόλο παίζει και το πρόγραμμα.

Κατά τη γνώμη των περισσότερων το κορυφαίο πρόγραμμα είναι το Tom Tom.

Μετά το IGO8. Το Destinator δεν λέει και τίποτα.

Είναι και θέμα γούστου βέβαια.

 

Το tom tom παίζει στο moov 200? (εμένα με ενδιαφέρει να έχει ειδοποίηση για dangerous points και cameras κυρίως). Νομίζω ότι για tom tom δεν υπάρχουν αυτά.

Έχω βρει έκδοση μόνο για win mobile και όχι για CE 5.

Επίσης το destinator για PNA δεν μου τρέχει με τίποτα. Κάνω την αντιγραφή στην sd και μετά τρέχω το εκτελέσιμο και δεν κάνει τίποτα. Και έχω δοκιμάσει 5-6 εκδόσεις...

Link to comment
Share on other sites

Το tom tom παίζει στο moov 200? (εμένα με ενδιαφέρει να έχει ειδοποίηση για dangerous points και cameras κυρίως). Νομίζω ότι για tom tom δεν υπάρχουν αυτά.

Έχω βρει έκδοση μόνο για win mobile και όχι για CE 5.

Επίσης το destinator για PNA δεν μου τρέχει με τίποτα. Κάνω την αντιγραφή στην sd και μετά τρέχω το εκτελέσιμο και δεν κάνει τίποτα. Και έχω δοκιμάσει 5-6 εκδόσεις...

 

 

Μιλάμε για Ελλάδα ή Ευρώπη;

Link to comment
Share on other sites

Για Ελλάδα.

 

Για Ελλάδα οι επιλογές που έχεις σήμερα είναι Destinator με Ελληνικό χάρτη της Gi ή Miomap 2008 με Ελληνικό χάρτη της Gi.

Φοράνε δηλαδή τον ίδιο χάρτη.

Το IGO8 έχει Ελληνικό χάρτη, αλλά δεν αξίζει ούτε για πλάκα να τον βάλεις. Θεσσαλονίκη που ξέρω εγώ δεν μπορεί να σε πάει ούτε σε κεντρικές αρτηρίες.

Για Αθήνα δεν ξέρω.

Το Tom Tom δεν έχει καν Ελληνικό χάρτη.

Κάπου διάβασα ότι στο Miomoov θέλει κόλπο να παίξει το destinator.

Ίσως μπορεί να βοηθήσει ο Γιώργος (miogps).

Αλλιώς πρέπει να περιμένεις να κυκλοφορήσει ο Ελληνικός σπασμένος.

Link to comment
Share on other sites

Το miomap πράγματι έχει πολύ καλούς χάρτες και το χρησιμοποιώ όταν δεν θέλω το igo 8. Το θέμα είναι όμως ότι δεν παίρνει pois κάμερες, επικίνδυνα σημεία κλπ (να ανανεώνονται).

Ευχαριστώ. Θα ρωτήσω τον miogps.

Link to comment
Share on other sites

1. .................den to sxoliazo

2.exo thn entyposh oti to amazon den stelnei greece.

gia psaxteto

 

Απ' τη μία λές ότι τρέχει πολύ πιο γρήγορα αυτό που έχει μεγαλύτερη flash και απ' την άλλη λες ότι το 330 (που έχει μεγαλύτερη flash) θα τρέχει πολύ πιο αργά από το 200 (που έχει μικρότερη flash) γιατί δεν τρέχει καλά η ανάλυση των χαρτών.

Αν κάποιος θέλει ένα μηχάνημα που να τρέχει γρήγορα και να έχεις πλήρεις ελληνικούς χάρτες εκεί γύρω στα 200 ευρώ, τι πρέπει να πάρει;;;

Έλεος σ' αυτό το φόρουμ, ξέρω ότι όλοι θέλετε να βοηθάτε εμάς τους άσχετους και το εκτιμώ, αλλά τελικά βλέπω ότι κάποιος πιο πολύ μπερδεύεται παρά ξεκαθαρίζει....

:blink:
Link to comment
Share on other sites

Απ' τη μία λές ότι τρέχει πολύ πιο γρήγορα αυτό που έχει μεγαλύτερη flash και απ' την άλλη λες ότι το 330 (που έχει μεγαλύτερη flash) θα τρέχει πολύ πιο αργά από το 200 (που έχει μικρότερη flash) γιατί δεν τρέχει καλά η ανάλυση των χαρτών.

Αν κάποιος θέλει ένα μηχάνημα που να τρέχει γρήγορα και να έχεις πλήρεις ελληνικούς χάρτες εκεί γύρω στα 200 ευρώ, τι πρέπει να πάρει;;;

Έλεος σ' αυτό το φόρουμ, ξέρω ότι όλοι θέλετε να βοηθάτε εμάς τους άσχετους και το εκτιμώ, αλλά τελικά βλέπω ότι κάποιος πιο πολύ μπερδεύεται παρά ξεκαθαρίζει....

 

 

Κατ' αρχήν σε αυτό το thread δεν το είπε ο miogps το είπα εγώ.

Σε άλλα Thread το λένε και άλλοι πολύ πιο γνώστες από μένα.

Αν διάβαζες πιο προσεκτικά θα έβλεπες ότι δεν είπα ότι όσο πιο μεγάλη flash, τόσο πιο γρήγορα τρέχει ένα μηχάνημα.

Είπα ότι το Miomoov 330 όπως και όλα τα Μιο με οθόνη 4,3" τρέχουν το Destinator αργά. Ψιλοκολάει. ΟΛΑ ΤΑ ΜΙΟ ΜΕ ΤΗ ΜΕΓΑΛΗ ΟΘΟΝΗ.

ΜΟΝΟ το Destinator. Όλα τα άλλα προγράμματα τρέχουν κανονικά.

Αυτό είναι ΓΕΓΟΝΟΣ και συμβαίνει εκ κατασκευής σε όλα τα Μιο με τη μεγάλη οθόνη.

Αντι να μας μαλώνεις λοιπόν, μια και δεν μας πιστεύεις, ζήτα από κάποιον που έχει Mio με οθόνη 4,3 και Destinator να στο δείξει για να το διαπιστώσεις ιδίοις όμασι.

Ή ρώτα για να μάθεις πριν προβείς σε τέτοιου είδους κρίσεις.

Όσο για τη συμβουλή που ζητάς για αγορά gps δεν έχεις παρά να τη θέσεις στο ανάλογο thread και σίγουρα θα πάρεις πολλές γνώμες που θα σε βοηθήσουν να καταλήξεις σε κάποιο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,

πρώτον διάβασε εσύ καλύτερα, γιατί τα είπε και ο miogps,

δεύτερον δεν σας μαλώνω, εκτιμώ την άποψή σας και φυσικά και σας πιστεύω γι' αυτό και ρωτάω (ίσως το ύφος μου ήταν κάπως),

τρίτον έκανα την ερώτησή μου σε ανάλογο tread και δεν φιλοτιμήθηκε κανείς να απαντήσει,

τέταρτον ίσως το είπατε ξεκάθαρα και εγώ το μπέρδεψα, καθ' ότι άσχετος.

Ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον σου, νομίζω δεν υπάρχει πρόβλημα, καλή καρδιά...

Και για το τέλος μια ερώτηση:

Δηλαδή με το πρόγραμμα που έχει από τη μάνα του το miomoov330 θα τρέχει μια χαρά; Πιστεύεις ότι είναι η ιδανική αγορά σ' αυτήν την τιμή; (ok, αυτό ήταν 2η ερώτηση)

:blink:
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,

πρώτον διάβασε εσύ καλύτερα, γιατί τα είπε και ο miogps,

δεύτερον δεν σας μαλώνω, εκτιμώ την άποψή σας και φυσικά και σας πιστεύω γι' αυτό και ρωτάω (ίσως το ύφος μου ήταν κάπως),

τρίτον έκανα την ερώτησή μου σε ανάλογο tread και δεν φιλοτιμήθηκε κανείς να απαντήσει,

τέταρτον ίσως το είπατε ξεκάθαρα και εγώ το μπέρδεψα, καθ' ότι άσχετος.

Ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον σου, νομίζω δεν υπάρχει πρόβλημα, καλή καρδιά...

Και για το τέλος μια ερώτηση:

Δηλαδή με το πρόγραμμα που έχει από τη μάνα του το miomoov330 θα τρέχει μια χαρά; Πιστεύεις ότι είναι η ιδανική αγορά σ' αυτήν την τιμή; (ok, αυτό ήταν 2η ερώτηση)

 

Κατά τη γνώμη μου το Mio moov 330 είναι η καλύτερη αγορά που μπορεί να κάνει κάποιος σήμερα στα 200€.

Αν αγοράσεις αυτό που κυκλοφορεί στην Ελλάδα με τον Ελληνικό χάρτη είσαι καλυμένος για Ελλάδα.

Δεν χρειάζεσαι ούτε Destinator ούτε κάτι άλλο.Τα παιδιά που σκέφτονται να βάλουν Dest ήταν γιατί πήραν το Mio moov 330 από το εξωτερικό με χάρτη Ευρώπης γιατί το χρειάζονταν άμεσα για Ευρώπη και δεν είχε μέσα Ελλάδα.

Για Ευρώπη μπορείς να βάλεις είτε τους δικούς του χάρτες όταν κυκλοφορήσουν,ή αφού το ξεκλειδώσεις να βάλεις IGO8 ή Tom Tom με τους Ευρωπαϊκούς χάρτες.

Miomap, IGO8 και Tom Tom χρησιμοποιούν τους ίδιους χάρτες για Ευρώπη της Teleatlas (αυτούς που χρησιμοποιεί και η Google στο Earth) και είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί.

Ως μηχάνημα τώρα:

Έχει νέο πιο γρήγορο επεξεργαστή και νέο σύστημα ανίχνευσης δορυφόρων με το οποίο κλειδώνει τους δορυφόρους πολύ γρήγορα.

Τα χαρακτηριστικά του μπορείς να δεις στο επίσημο site της Mio

http://www.mio-tech.be/html/uk_en/moov330_specifications.htm

Link to comment
Share on other sites

Για Ελλάδα οι επιλογές που έχεις σήμερα είναι Destinator με Ελληνικό χάρτη της Gi ή Miomap 2008 με Ελληνικό χάρτη της Gi.

Φοράνε δηλαδή τον ίδιο χάρτη.

Το IGO8 έχει Ελληνικό χάρτη, αλλά δεν αξίζει ούτε για πλάκα να τον βάλεις. Θεσσαλονίκη που ξέρω εγώ δεν μπορεί να σε πάει ούτε σε κεντρικές αρτηρίες.

Για Αθήνα δεν ξέρω.

Το Tom Tom δεν έχει καν Ελληνικό χάρτη.

Κάπου διάβασα ότι στο Miomoov θέλει κόλπο να παίξει το destinator.

Ίσως μπορεί να βοηθήσει ο Γιώργος (miogps).

Αλλιώς πρέπει να περιμένεις να κυκλοφορήσει ο Ελληνικός σπασμένος.

 

Tώρα βρήκα ελληνικό χάρτη για TomTom.

Αλλά τρέχει όπως είπαμε σε WM.

 

Κατά τη γνώμη μου το Mio moov 330 είναι η καλύτερη αγορά που μπορεί να κάνει κάποιος σήμερα στα 200€.

Αν αγοράσεις αυτό που κυκλοφορεί στην Ελλάδα με τον Ελληνικό χάρτη είσαι καλυμένος για Ελλάδα.

Δεν χρειάζεσαι ούτε Destinator ούτε κάτι άλλο.Τα παιδιά που σκέφτονται να βάλουν Dest ήταν γιατί πήραν το Mio moov 330 από το εξωτερικό με χάρτη Ευρώπης γιατί το χρειάζονταν άμεσα για Ευρώπη και δεν είχε μέσα Ελλάδα.

Για Ευρώπη μπορείς να βάλεις είτε τους δικούς του χάρτες όταν κυκλοφορήσουν,ή αφού το ξεκλειδώσεις να βάλεις IGO8 ή Tom Tom με τους Ευρωπαϊκούς χάρτες.

Miomap, IGO8 και Tom Tom χρησιμοποιούν τους ίδιους χάρτες για Ευρώπη της Teleatlas (αυτούς που χρησιμοποιεί και η Google στο Earth) και είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί.

 

Kαι πως να βάλει TomTom αφού έχει εκδόσεις μόνο για Windows Mobile?

Link to comment
Share on other sites

Kαι πως να βάλει TomTom αφού έχει εκδόσεις μόνο για Windows Mobile?

Προσωπικά εγώ δεν το δοκίμασα σε Mio moov.

Αλλά γιατί να μην τρέχει;

Είσαι σίγουρος ότι ψάχνεις στο σωστό μέρος;

 

Tώρα βρήκα ελληνικό χάρτη για TomTom.

Αλλά τρέχει όπως είπαμε σε WM.

Φίλε μου γιατί ψάχνεσαι για Τομ Τομ με Ελληνικό χάρτη;

Με Τομ Τομ δεν μπορείς να πλοηγηθείς ούτε απο Αθήνα σε Θεσσαλονίκη!

Είπαμε το Τομ τομ είναι Φεράρι για Ευρώπη.

Για Ελάδα είναι τρίκυκλο.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά εγώ δεν το δοκίμασα σε Mio moov.

Αλλά γιατί να μην τρέχει;

Είσαι σίγουρος ότι ψάχνεις στο σωστό μέρος;

 

Ένα pm με τα σωστά μέρη θα με βοηθούσε:D

Απλά ήθελα να δω το περιβόητο TomTom.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου το Mio moov 330 είναι η καλύτερη αγορά που μπορεί να κάνει κάποιος σήμερα στα 200€.

Αν αγοράσεις αυτό που κυκλοφορεί στην Ελλάδα με τον Ελληνικό χάρτη είσαι καλυμένος για Ελλάδα.

Δεν χρειάζεσαι ούτε Destinator ούτε κάτι άλλο.Τα παιδιά που σκέφτονται να βάλουν Dest ήταν γιατί πήραν το Mio moov 330 από το εξωτερικό με χάρτη Ευρώπης γιατί το χρειάζονταν άμεσα για Ευρώπη και δεν είχε μέσα Ελλάδα.

Για Ευρώπη μπορείς να βάλεις είτε τους δικούς του χάρτες όταν κυκλοφορήσουν,ή αφού το ξεκλειδώσεις να βάλεις IGO8 ή Tom Tom με τους Ευρωπαϊκούς χάρτες.

Miomap, IGO8 και Tom Tom χρησιμοποιούν τους ίδιους χάρτες για Ευρώπη της Teleatlas (αυτούς που χρησιμοποιεί και η Google στο Earth) και είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί.

Ως μηχάνημα τώρα:

Έχει νέο πιο γρήγορο επεξεργαστή και νέο σύστημα ανίχνευσης δορυφόρων με το οποίο κλειδώνει τους δορυφόρους πολύ γρήγορα.

Τα χαρακτηριστικά του μπορείς να δεις στο επίσημο site της Mio

http://www.mio-tech.be/html/uk_en/moov330_specifications.htm

 

Σ' ευχαριστώ φίλε μου για τις απαντήσεις! Μάλλον αυτό θα πάρω. Έτσι κι αλλιώς δεν μ' ενδιαφέρει να το ξεκλειδώσω...

:blink:
Link to comment
Share on other sites

Τελικα φιλοι μου πηρα το Moov 330 apo PixMania (195 Ε με μεταφ.).

Εχει χαρτες μονο Δυτ. Ευρωπης. Δεν μπορω να γραψω ακομα πολλες

εντυπωσεις γιατι δεν εχει τον ελληνικο χαρτη. Αλλα απο Μασσαλια που

ξερω καποια πραγματα μου φαινεται οτι εχει εκπληκτικη ακριβεια στοιχειων.

Αλλωστε στο site tis MIO λέει καλυψη 99,99%.

Σε λιγες μερες θα κανω ενα Road Trip... :lol: ιταλια και γαλλια θα σας γραψω

περισσοτερα. Παντως απο την εμπειρια που εχω απο ενα PDA me DEST ενος

φιλου η ταχυτητες ειναι σαν να συγκρινεις Ferrari με 2CV (που το θυμηθηκα?:D)

Αυτα προς το παρον. Τωρα παω διακοπες...

:yahoo::yahoo::dance::dance:

Link to comment
Share on other sites

Τελικα φιλοι μου πηρα το Moov 330 apo PixMania (195 Ε με μεταφ.).

Εχει χαρτες μονο Δυτ. Ευρωπης. Δεν μπορω να γραψω ακομα πολλες

εντυπωσεις γιατι δεν εχει τον ελληνικο χαρτη. Αλλα απο Μασσαλια που

ξερω καποια πραγματα μου φαινεται οτι εχει εκπληκτικη ακριβεια στοιχειων.

Αλλωστε στο site tis MIO λέει καλυψη 99,99%.

Σε λιγες μερες θα κανω ενα Road Trip... :lol: ιταλια και γαλλια θα σας γραψω

περισσοτερα. Παντως απο την εμπειρια που εχω απο ενα PDA me DEST ενος

φιλου η ταχυτητες ειναι σαν να συγκρινεις Ferrari με 2CV (που το θυμηθηκα?:D)

Αυτα προς το παρον. Τωρα παω διακοπες...

:yahoo::yahoo::dance::dance:

 

 

Καλά να περάσεις

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφόρησαν τα νεα mio moov.

Γνωρίζει κανείς τί λέει το πρόγραμμα που χρησιμοποιούν;

Τί χάρτες χρησιμοποιεί;

Για την Ευρώπη που ενδιαφέρομαι εγώ έχει χάρτες teleatlas όπως και το C230 ή το c520;

 

μόλις αγόρασα ένα Moov 330 στην τιμή των 175 € :) το κουτί σφραγισμένο με 2 χρόνια εγγύηση από πολύ γειτονικό μου "μαγαζί"...στην αρχή ήμουν δύσπιστος (μεταχείρω κλπ) αλλά αποδείχτηκε καινούργια συσκευή...το θέμα είναι οι χάρτες εξωτερικού...λέω να πάω Ιταλία μεριά μέσα Αυγούστου,και θα χρειαστώ χάρτη...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

Το οτι εχει χαρτες εφαμιλλους του Destinator ειναι τρομερο νεο. Αυτο ομως που δεν ξερω αν υπαρχει ειναι να οριζεις να βρεις διευθυνση σε ολες τις πολεις κατι το οποιο στο Destinator με εχει σωσει απειρες φορες στην Αθηνα(ευρυτερη αττικη). Κατα τ'αλλα το Destinator ειναι χαλια προγραμμα (αργο απο ολες τις πλευρες). Οσο και αν στο εξωτερικο δεν θα το αλλαζα με τιποτα το iGO , στην Ελλαδα το να βρεις την οδο που θες ειναι προβλημα. Ξερει κανεις αν ελυσαν αυτο το προβλημα στο moov ?

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορείς να βάλεις πρώτα διεύθυνση και μετά πόλη.Και επίσης βάζοντας πρώτα Τ.Κ. δε μπορείς να βάλεις διεύθυνση.Ενα ακόμη μειον είναι ότι δε μπορείς να φτιάξεις δικές σου ομάδες στις αποφυγές δρόμων,καθώς και ομάδες στα αγαπημένα.Κατά τα άλλα η ταχύτητα του,τα βελάκια κατεύθυνσης,ο τρόπος που φαίνονται οι διασταυρώσεις είναι καλύτερα από το destinator.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, πηγα στο Mall να παρω το 330 και οπου και να πηγα να ρωτησω (στα πιο γνωστα καταστηματα) κανανε λες και δεν ηθελαν να το πουλησουν. Ουτε λιγο ουτε πολυ, μου μιλουσαν περιεργα για τον χαρτη που διαθετει η εν λογω συσκευη. Χαρακτηριστικα μου λεγανε οτι υπαρχει περιπτωση να μη βρισκει πολλα σημεια στην Ελλαδα κτλ κτλ. Κριμα γιατι μου αρεσει πολυ σαν συσκευη και τωρα με κανουν να ξαναψαχνω απο την αρχη.

Απλα θα ηθελα να ρωτησω και τη δικη σας γνωμη μηπως και τελικα δεν ειχαν δικιο.

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Τα πλεονεκτήματα-μειονεκτήματα της συγκεκριμένης συσκευής έχουν αναφερθεί εδώ

http://www.navimania.gr/showthread.php?t=10082

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα προχθές το Moov 200 από PIXMANIA, και δεν πρόσεξα ότι δεν έχει χάρτη Ελλάδας.

Που μπορώ να τον βρω και να τον περάσω

Only the best is good enough...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...