Jump to content

Mio moov 200 & 330


giannis0123
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα, ειμαι νεο μελος του φορουμ και ηθελα αρχικα να σας ευχαριστησω για τις πληροφοριες που παρεχετε σε ολους εμας. μολις αγορασα το Mio moov 330 και το ξεκλειδωσα επιτυχως με τις οδηγιες του κυριακου (thanx man;)).

 

απλα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις σχετικα με το λογισμικο που τρεχει οντας ξεκλειδωμενο. παρατηρω οτι δεν μου τρεχει τους χαρτες που ετρεχε αρχικα, να υποθεσω οτι πρεπει να διορθωσω τα url ωστε να τους διαβαζει απο την εσωτερικη μνημη του Mio?

 

επισης οταν γινεται καποιο σφαλμα μου βγαζει error στα γερμανικα κατι που κανει δυσκολο να καταλαβω τι λεει καθε φορα. φταιει η εκδοση του Mio pocket γιαυτο? μπορω να κατεβασω μια νεα εκδοση (που να εχει αγγλικα λογικα) και κανοντας τις ιδιες αλλαγες που ειπε ο κυριακος να τρεξει παλι κανονικα?

 

κυριως μενδιαφερει η πρωτη μου ερωτηση, δλδ πως να τρεξω τους χαρτες που εχει ηδη μεσα στην εσωτερικη μνημη. θα αλλαζα τα default url του Mio pocket αλλα καλυτερα να περιμενω γνωμη σας μιας και ειμαι λιγο νεος σε pna θεματα.

 

α και μια χαζη ερωτηση, πως μπορω να συνδεσω ακουστικα στο mio? δεν βλεπω πουθελα υποδοχη. υπαρχει καποιος αλλος τροπος?

 

ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 372
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

File geckro123 kai emena mou vgazei akrivws ta idia provlimata, dld ta germanika minimata (mono pou egw kserw germanika opote ok) kai den mou anoigei to mio map. Distixws den exw xrono na katsw na to psaksw afti tin periodo logo eketastikis stin sxoli mou. Meta ok. Until then sorry...
Link to comment
Share on other sites

επισης εχει πολλες εφαρμογες ηδη εγκατεστημενες που ή δεν ειναι valid ή απλα δεν τρεχουν. οποτε μαλλον θα φανε πολλα αρχεια delete απο τα programs. παντως κατα την αναπαραγωγη αρχειων μου ζηταει να διαλεξω το μοντελο που εχω, ομως δεν εχει επιλογη για mio moov. τα αρχεια παραδοξως τρεχουν και χωρις να επιλεξω καποιο μοντελο.

 

φιλε κυριακο μηπως εχεις κανενα link για προγραμματα συμβατα με αυτο το λογισμικο?

 

p.s. το προβλημα με τα maps που δεν τρεχουν πρεπει να το λυσουμε γιατι αλλιως ψιλο τσαμπα εγινε το ξεκλειδωμα..

Link to comment
Share on other sites

επισης εχει πολλες εφαρμογες ηδη εγκατεστημενες που ή δεν ειναι valid ή απλα δεν τρεχουν. οποτε μαλλον θα φανε πολλα αρχεια delete απο τα programs. παντως κατα την αναπαραγωγη αρχειων μου ζηταει να διαλεξω το μοντελο που εχω, ομως δεν εχει επιλογη για mio moov. τα αρχεια παραδοξως τρεχουν και χωρις να επιλεξω καποιο μοντελο.

 

φιλε κυριακο μηπως εχεις κανενα link για προγραμματα συμβατα με αυτο το λογισμικο?

 

p.s. το προβλημα με τα maps που δεν τρεχουν πρεπει να το λυσουμε γιατι αλλιως ψιλο τσαμπα εγινε το ξεκλειδωμα..

 

Koita. Psakse ligo se afto to forum http://www.gpspassion.com/forumsen/topic.asp?TOPIC_ID=110897&whichpage=1. Logika an vroume poio arxeio einai afto pou dinei tin entolei sto Mio pocket gia na ksekinisei to Mio map kai tou allaksoume to path etsi wste na diavasei afta pou einai mesa stin mnimi tou Mio tha ginei i douleia mas.

Link to comment
Share on other sites

ανοιγω το Mio map απο το Mio pocket και μου βγαζει το μηνυμα οτι πρεπει να αλλαξω το path. μου βγαζει την οθονη αλλαγης οπου πρεπει να βαλουμε λογικα αντι του default "\My Flash Disk\MioMap\MioMap\MioMap.exe" το νεο "\My Flash Disk\Program Files\MioMap\MioMap.exe"

 

απλα θα ακουστει χαζο αλλα δεν ξερω πως να γραψω στο mio. εμφανιζω το keyboard προγραμμα που εχει ηδη το mio pocket αλλα οτι γραφω δεν το εμφανιζει στην οθονη οποτε δεν μπορω να αλλαξω και το url.

 

προσπαθησα να βρω το αρχειο που ευθυνεται για την επιλογη του default url και να το αλλαξω απο εκει ομως δεν βρηκα ακρη.

Link to comment
Share on other sites

Ευρηκα! ενας τροπος γιανα ανοιγεις το Mio Map μεσω του Mio Pocket ειναι το κλασικο Start->Run οπου επιλεγεις Browse και πας στο url \My Flash Disk\Program Files\MioMap\MioMap.exe :) για τωρα τουλαχιστον καλος ειναι και αυτος ο τροπος.
Link to comment
Share on other sites

Πως γινεται στο site για το Moov330 http://www.mio-tech.be/html/uk_en/moov330_specifications.htm να λεει "Earphone jack 2.5 " ενω δεν εχει καν υποδοχη για ακουστικα? ουτε στο μοντελο που αγορασα ουτε και στην ιδια την φωτογραφια που εχει το site πανω πανω. και το eshop που κοιταξα παλι ελεγε οτι και καλα ειχε υποδοχη. σιγουρα δεν χαθηκε και ο κοσμος αλλα οτι να' ναι ρε γμτ..
Link to comment
Share on other sites

Πως γινεται στο site για το Moov330 http://www.mio-tech.be/html/uk_en/moov330_specifications.htm να λεει "Earphone jack 2.5 " ενω δεν εχει καν υποδοχη για ακουστικα? ουτε στο μοντελο που αγορασα ουτε και στην ιδια την φωτογραφια που εχει το site πανω πανω. και το eshop που κοιταξα παλι ελεγε οτι και καλα ειχε υποδοχη. σιγουρα δεν χαθηκε και ο κοσμος αλλα οτι να' ναι ρε γμτ..

 

To pithanotero einai oti sindeetai stin ypodoxi pou einai gia tin fortisi kai tin sindesi me to PC kai epomenws prepei na pas na pareis ta sigekrimena akoustika gia afto to modelo. Alla mou fainetai ligo periergo giati an thes na to fortiseis kai na exeis kai ta akoustika den tha mporeis.

Link to comment
Share on other sites

ας πουμε κοιτα εδω http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.926024 οπου λεει Earphone jack (2.5mm jack) που ειναι η κλασικη υποδοχη και οχι usb.

 

αν οντως ισχυει αυτο που λες ε παλι καλα. ομως ειναι βλακεια να λενε χαρακτηριστικα που δεν εχει το μηχανημα, ακομα και στο Official site(!). ειναι απλα χαζο. οπως και το γεγονος οτι τα παλιοτερα και φθηνοτερα μοντελα εχουν jack υποδοχη ενω αυτο οχι.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα σε ολους.

Παιδια πηρα εχθες το mio moov 200.

πολυ ωραιο μηχανηματακι φοβερο ντιζαιν βασικα και δεν εχω προσεξει μεχρι τωρα να σκαλωνει τπτ.

Διαπιστωσα ομως πως δεν εχει χαρτες ευρωπης καθολου και θα με ενδιεφερε να βαλω.

 

Οταν ξεκλειδωσει μπορω να περασω και mp3 ή φωτο μεσα? δεν με νοιαζει και τοσο γιατι δεν εχει και τρελη μνημη απλα ρωταω.

 

Με χαρτες με νοιαζει τι να κανω και με ευρωπη και πιο πολυ γερμανια που δεν εχει καθολου.

 

Οποιος ξερει και μπορει περιμενω να μου δωσει τα φωτα του....

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας

Βρέθηκε στα χέρια μου ένα Mio moov 200 και διαπίστωσα οτι είναι πολύ βολικό και γρήγορο στην εύρεση δορυφόρων και του στίγματος στο δρόμο σε σχέση με ένα ΕΤΕΝ G500 που έχω. Αλλά παρόλο που ο Χάρτης είναι της GI και το πρόγραμμα αρκετά φιλικό στο λίγο χρόνο που το δοκίμασα στον δρόμο, Εκτός Αθηνών δεν με ικανοποίησε και τόσο. Επίσης είδα οτι δεν μπορείς να αποφύγεις την Αττική οδό αν και σου δίνει την επιλογή να αποφευγεις τα διόδια.

Βλέποντας τον τρόπο ξεκλειδώματος απο τον Κυριάκο σκέφτηκα να του βάλω το destinator αλλά δεν ταιριάζουν μερικά ονόματα αρχείων και επίσης δεν βρίσκω τον φάκελο miopocket 2.0

αυτά που έχει το δικό μου είναι λιγο διαφορετικά μπορεί κάποιος να βοηθησει;

Link to comment
Share on other sites

ελλαδας εχει ευρωπης δεν εχει!!!

 

Το πηρες απο εδω? (eshop, multirama κ.α.)

Ρωταω γιατι το Pixmania λεει οτι εχει χαρτη Ευρωπης, και συμφωνα με την απαντηση του Κυριακου πιο πανω ειναι καλος.

Βασικα με ενδιαφερει η Ιταλια και η Γαλλια γιατι θα παω ταξιδι εκει.

Το Destinator για εδω θα βρεθουν τροποι να το περασουμε αργοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Το πηρες απο εδω? (eshop, multirama κ.α.)

Ρωταω γιατι το Pixmania λεει οτι εχει χαρτη Ευρωπης, και συμφωνα με την απαντηση του Κυριακου πιο πανω ειναι καλος.

Βασικα με ενδιαφερει η Ιταλια και η Γαλλια γιατι θα παω ταξιδι εκει.

Το Destinator για εδω θα βρεθουν τροποι να το περασουμε αργοτερα.

 

Επειδή τις πληροφορίες για τους χάρτες τις έδωσα εγώ να σας ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα.

Τα Mio moov όπως και όλα τα gps μπορούν να δεχθούν χάρτες απ' όλον τον κόσμο αρκεί η εταιρία να τους διαθέτει.

Στην Ελλάδα σήμερα η αντιπροσωπία τα έφερε μόνο με τον Ελληνικό χάρτη.

Αργότερα θα διαθέσει και τις υπόλοιπες εκδόσεις με όλη την Ευρώπη ή μόνο Δυτική, Ανατολική.

Στις Δυκικοευρωπαϊκές χώρες πωλείται με τον Χάρτη της Δυτικής Ευρώπης (22 χώρες) που δεν περιλαμβάνει την Ελλάδα.

Οι επιλογές των χαρτών είναι οι καλύτερες δυνατές (Ελλάδα της GI δηλαδή αυτόν που φοράνε τα Destinator και Ευρώπη και υπόλοιπος κόσμος της TeleAtlas, αυτόν που χρησιμοποιεί και η Google στο Earth).

Άρα κατά τη γνώμη μου δεν χρειάζεται να το σπάσεις για να περάσεις Destinator αφού ο Ελληνικός Χάρτης είναι ο ίδιος και ο Ευρωπαϊκός είναι πολύ καλύτερος και το Destinator σαν πρόγραμμα δεν λέει κάτι ιδιαίτερο.

Αν Θελήσεις να βάλεις το Igo8 (Ελλάδα ο χάρτης είναι για τα μπάζα και Ευρώπη είναι ο ίδιος με της Mio) το οποίο είναι μακράν το καλύτερο απ' αυτά που έχω δει εγώ τουλάχιστον, πρέπει να ξεκλειδώσεις το Miomoov.

Αφού ενδιαφέρεσαι για Ευρώπη η γνώμη μου είναι να πάρεις αυτό από pixmania.

To Miomoov 200 έπεσε στα 136€ με τον Ευρωπαϊκό χάρτη. Πραγματική ΕΥΚΑΙΡΙΑ!!!

Το 330 είναι στα 177€.

Ελπίζω να σας κατατόπισα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηρα το mio moov 200 απο eshop 155 ευρω και εχει μονο ελλαδα. Το ειδα στο pixmania μετα.

Αν καταλαβα καλα ομως απο pixmania εχει μονο ευρωπη και καθολου ελλαδα σωστα?

Και ευρωπη και ελλαδα πως γινετε να βαλουμε?

εστω και τους χαρτες που δινει η mio? Δηλαδη να προσθεσω τον χαρτη αυτον που εχει το mio moov 200 απο pixmania και να κρατησω και αυτον που εχει το δικο μου για ελλαδα!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηρα το mio moov 200 απο eshop 155 ευρω και εχει μονο ελλαδα. Το ειδα στο pixmania μετα.

Αν καταλαβα καλα ομως απο pixmania εχει μονο ευρωπη και καθολου ελλαδα σωστα?

Και ευρωπη και ελλαδα πως γινετε να βαλουμε?

εστω και τους χαρτες που δινει η mio? Δηλαδη να προσθεσω τον χαρτη αυτον που εχει το mio moov 200 απο pixmania και να κρατησω και αυτον που εχει το δικο μου για ελλαδα!!

 

Σήμερα δεν γίνεται να έχεις και Ελλάδα και Ευρώπη.

Είναι καινούργιο ακόμη το μηχανάκι.

Πιθανόν να μπορείς να αγοράσεις την Ευρώπη σε κάρτα από κάποιο site εξωτερικού. Δεν το έχω ψάξει.

Σε λίγο καιρό όμως πιστεύω ότι οι "ατσίδες" θα τα ανεβάσουν σε κάποιο site.

Link to comment
Share on other sites

miogps μπορεις να με βοηθησεις εσυ για να μην παω στα τυφλα???

 

den prolabeno na anebaso ayto poy zhtas.pjgene sto forum ths igo opou exo postarei th methodo kai se pm tha labeis to doro....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω αν το mio moov 330, αφού "σπάσει", μπορεί να απεικονίσει αρχεία htm (από την κάρτα sd ή να συνδεθεί με κάποιο τρόπο με το Ίντερνετ), να παίξει αρχεία mp3 ή αρχεία βίντεο (mpg, avi...) καθώς και να διαβάσει αρχεία .pdf (acrobat reader).
Link to comment
Share on other sites

Mπορεί κάποιος να ανεβάσει πάλι τα αρχεία για το σπάσιμο, γιατί το rapidshare μου πετάει μήνυμα ότι υπάρχει πρόβλημα στον server? Ευχαριστώ.

Επίσης έχω πρόβλημα με την sd κάρτα που θέλω να βάλω.

Έχω δοκιμάσει 2 των 2 GB στα 120Χ και 150Χ της kingston και της ocz και δεν φαίνεται καμία, όταν συνδέσω το mio με το usb. Πετάει το μήνυμα : "Fatal Application Error, Application miomap.exe has performed an illegal operation" κλπ.

Θέλω απλά να προσθέσω POIS και δεν ξέρω τι να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...