Jump to content

Sony Ericsson C905


d2000217
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας παιδια! ειμαι καινουργιος κ αγορασα προ λιγων ημερων το συγκεκριμενο κινητο! θελω να ρωτησω 2 πραγματα!

1. ξερει κανεις καμια θηκη για το συγκεκριμενο μοντελο; κατα προτιμηση δερμα! βρηκα μια στο e-bay με 4 ευρω απο κινα αλλα αν ξερετε κατι αλλο θα ηθελα να το δω! ;)

2. το GPS πως το κανουμε να δουλεψει;;; :rolleyes: βασικα πρεπει να εισαι κ συνδεμενος με wi-fi και να σε βλεπει ο δορυφορος; καμια πατεντα; να κατεβασουμε κανα προγραμμα;

 

Υπάρχει ένα κιτ της SE για τις Cyber-shot συσκευές!Περιλαμβάνει τρίποδο ύψους 10 εκατοστών και δερμάτινη θήκη!Η θήκη είναι άψογη σε θέματα ποιότητας(ραφή,υλικά κλπ.),αλλά για να χρησιμοποιήσεις τη συσκευή πρέπει να τη βγάλεις απ'τη θήκη!Εγώ τα πήρα 18 ευρώ περίπου,πριν 1,5 χρόνο!

Ορίστε το link

 

http://www.sonyericsson.com/cws/products/accessories/overview/ipk-100?lc=el&cc=gr

 

Όσον αφορά το GPS πρέπει να βρίσκεσαι σε ανοιχτό χώρο κατά προτίμηση για να πιάσει δορυφόρους!Επίσης,πάνω αριστερά υπάρχει ένα σύμβολο με κάτι γραμμές οι οποίες οταν πιάσει δορυφόρο το τηλέφωνο σταματούν να κινούνται και μένουν σταθερές!Το WayFinder Navigator για να δουλέψει χρειάζεται σύνδεση με Ίντερνετ!Αν δεν έχεις πακέτο με δωρεάν ίντερνετ στη γραμμή σου,καλύτερα ,ην αποπειραθείς να το δουλέψεις,διοτι θα πληρώσεις τα μαλλιοκέφαλά σου!Σοβαρολογώ!!Και το Google maps απαιτεί Ίντερνετ,αλλά δεν έχει τις ίδιες δυνατότητες με το WayFinder!Επίσης,αν θες να πειραματιστείς με Google maps και τα συναφή,καλό θα είναι να τα δοκιμάσεις σε χώρο όπου θα είσαι συνδεδεμένος μέσω Wi-Fi στο Ίντερνετ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

γεια σας παιδες!εγω θελω να κανω μια ισως χαζη ερωτηση αλλα θατην κανω!το κινητο χρειαζεται antivirus η εχει ενσωματωμενη καποια προστασια απο τη μαμα του?αν χρειαζεται υπαρχει κατι που να μπορουμε να του βαλουμε?υπαρχει περιπτωση η περιηγηση μεσω wi fi να κολλησουμε κανεναν ιο απο του πουθενα?

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Tα τηλεφωνα που εχουν "κλειστο" λειτουργικο πολυ δυσκολα θα κολλησουν ιο.οποτε δεν χρειαζεσαι καποιο antivirus.ασε που δεν νομιζω να υπαρχει κανενα σε java...
Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδες!εγω θελω να κανω μια ισως χαζη ερωτηση αλλα θατην κανω!το κινητο χρειαζεται antivirus η εχει ενσωματωμενη καποια προστασια απο τη μαμα του?αν χρειαζεται υπαρχει κατι που να μπορουμε να του βαλουμε?υπαρχει περιπτωση η περιηγηση μεσω wi fi να κολλησουμε κανεναν ιο απο του πουθενα?

Οχι!! δεν υπαρχει λογος να ανησυχεις..:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Tα τηλεφωνα που εχουν "κλειστο" λειτουργικο πολυ δυσκολα θα κολλησουν ιο.οποτε δεν χρειαζεσαι καποιο antivirus.ασε που δεν νομιζω να υπαρχει κανενα σε java...

 

γεια σας παιδες!εγω θελω να κανω μια ισως χαζη ερωτηση αλλα θατην κανω!το κινητο χρειαζεται antivirus η εχει ενσωματωμενη καποια προστασια απο τη μαμα του?αν χρειαζεται υπαρχει κατι που να μπορουμε να του βαλουμε?υπαρχει περιπτωση η περιηγηση μεσω wi fi να κολλησουμε κανεναν ιο απο του πουθενα?

 

Οχι,δεν υπάρχει αντιβιοτικό,διότι απλα και να μπει κάποιος "ιός" δεν μπορεί να κάνει κάτι!Είναι ένα απ'τα καλά της Java!Όταν τρέχεις ένα πρόγραμμα,αυτό "περικλείεται" εντός της JVM(είναι η "μηχανή" που τρέχει την εφαρμογή) και δεν έχει πρόσβαση σε άλλα μέρη του συστήματος,οπότε γενικά σε Java είναι ανούσιο να μιλάμε για ιούς ή γενικά για malware!Υπάρχουν επίσης και συγκεκριμένοι περιορισμοί στην Java(στη σύνταξη των προγραμμάτων),οι οποίοι δεν επιτρέπουν να τρέξουν παρείσακτα προγράμματα!Άρα,κανένα προβλημα! :)

Link to comment
Share on other sites

ρε παίδες τo wifi τα έπαιξε για mac έχει 00-00-00-00-00-00 και όταν κάνει αναζητήση ασυρματου δικτύου δεν σταματάει ποτε να ψάχνει καμια ιδέα?πριν μια βδομάδα λειτουργούσε κανονικά.οποια βοήθεια δεκτη
Link to comment
Share on other sites

α και μια ερωτηση ακομα που ισως επρεπε να την κανω πιο παλια στο forum!με το a2 uploader υπαρχει τροπος να απεγκαταστησουμε το παλιο λογισμικο για να περασουμε το καινουριο!οπως εχω αναφερει πιο πριν εχω το R1BA042 κ απο οτι ξερω το καινουριο ειναι το R1DA !Τo πηγα σε ενα servise οχι της sony βεβαια κ δεν αλλαξαν κατι!μαλλον απατεωνες ηταν!το πηγα μετα στο γερμανο που κανει δωρεαν αναβαθμισεις αλλα κ αυτοι δεν καταφεραν κατι προφανως γιατι κ αυτοι χρησιμοποιουν το seus το οποιο κ εμενα δεν μου εκανε δουλεια κ μου ελεγε οτι εχω το τελευταιο λογισμικο!εφ οσον εχω το τελευταιο γιατι δεν υπαρχουν οι εφαρμογες στο τηλεφωνο που αναφερει κ η ericsson?αν το παω σε sony servise θα κανουν κατι η δε θα δω διαφορα κ παλι?

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

ρε παίδες τo wifi τα έπαιξε για mac έχει 00-00-00-00-00-00 και όταν κάνει αναζητήση ασυρματου δικτύου δεν σταματάει ποτε να ψάχνει καμια ιδέα?πριν μια βδομάδα λειτουργούσε κανονικά.οποια βοήθεια δεκτη

Καλημέρα. Μερικά c905 παρουσιάζουν το εξής: Οταν ενεργοποιήσουμε το wifi η αναζήτηση δεν σταματά ποτέ και φυσικά ασύρματο δίκτυο δεν βρίσκετε κανένα. Αν, όταν παρουσιαστεί αυτό, απενεργοποιήσουμε το wifi, και στη συνέχεια απενεργοποιήσουμε-ενεργοποιήσουμε το κινητό, τότε, ( πιθανότατα) θα προσέξουμε ότι το εικονίδιο του wifi εμφανίζεται ξανά (παρά το γεγονός ότι το είχαμε απενεργοποιήσει πριν κλείσουμε το κινητο). Επίσης αν ενεργοποιήσουμε το bluetooth θα προσέξουμε (παλι πιθανότατα) ότι στο μενου του bluetooth η επιλογή ‘ενεργό’ δεν αλλάζει σε ‘απενεργοποίηση ΄ όπως θα έπρεπε, αλλά παραμένει σε ‘ενεργό’. Επίσης το bluetooth δεν θα δουλεύει σωστά. Ο μόνος τρόπος να λυθεί (προσωρινά) το πρόβλημα είναι ο εξής:

Α) απενεργοποιούμε το κινητό, βγάζουμε-βάζουμε την μπαταρία και μετά ενεργοποιούμε το κινητό

Β) Αν εμφανιστεί το εικονίδιο του wifi παμε και το απενεργοποιούμε. Μετα το κινητο θα δουλεύει κανονικα ΜΕΧΡΙ να ξαναπαρουσιαστεί το περίεργο αυτό κόλλημα.

Ψυχανεμίζομε, ότι σε μερικά c905, το κύκλωμα (module) του wifi- bluetooth, καποια στιγμή δεν εκτελεί σωστά την εντολή του λογισμικού για ενεργοποίηση αλλα παραμένει σε κάποια περίεργη κατάσταση λειτουργίας γι΄αυτό παρουσιάζονται αυτα το περίεργα κολληματα

ΟΛΑ ΚΑΛΑ
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μερικά c905 παρουσιάζουν το εξής: Οταν ενεργοποιήσουμε το wifi η αναζήτηση δεν σταματά ποτέ και φυσικά ασύρματο δίκτυο δεν βρίσκετε κανένα. Αν, όταν παρουσιαστεί αυτό, απενεργοποιήσουμε το wifi, και στη συνέχεια απενεργοποιήσουμε-ενεργοποιήσουμε το κινητό, τότε, ( πιθανότατα) θα προσέξουμε ότι το εικονίδιο του wifi εμφανίζεται ξανά (παρά το γεγονός ότι το είχαμε απενεργοποιήσει πριν κλείσουμε το κινητο). Επίσης αν ενεργοποιήσουμε το bluetooth θα προσέξουμε (παλι πιθανότατα) ότι στο μενου του bluetooth η επιλογή ‘ενεργό’ δεν αλλάζει σε ‘απενεργοποίηση ΄ όπως θα έπρεπε, αλλά παραμένει σε ‘ενεργό’. Επίσης το bluetooth δεν θα δουλεύει σωστά. Ο μόνος τρόπος να λυθεί (προσωρινά) το πρόβλημα είναι ο εξής:

Α) απενεργοποιούμε το κινητό, βγάζουμε-βάζουμε την μπαταρία και μετά ενεργοποιούμε το κινητό

Β) Αν εμφανιστεί το εικονίδιο του wifi παμε και το απενεργοποιούμε. Μετα το κινητο θα δουλεύει κανονικα ΜΕΧΡΙ να ξαναπαρουσιαστεί το περίεργο αυτό κόλλημα.

Ψυχανεμίζομε, ότι σε μερικά c905, το κύκλωμα (module) του wifi- bluetooth, καποια στιγμή δεν εκτελεί σωστά την εντολή του λογισμικού για ενεργοποίηση αλλα παραμένει σε κάποια περίεργη κατάσταση λειτουργίας γι΄αυτό παρουσιάζονται αυτα το περίεργα κολληματα

 

αυτό ακριβώς κάνει φιλε μου,δηλαδή μονο προσωρινή είναι αυτή η λυση? υπάρχει περίπτωση με μια νέα ανάβαθμιση στο μέλλον να διορθωθεί?

Link to comment
Share on other sites

αυτό ακριβώς κάνει φιλε μου,δηλαδή μονο προσωρινή είναι αυτή η λυση? υπάρχει περίπτωση με μια νέα ανάβαθμιση στο μέλλον να διορθωθεί?

 

Κάνε επανεγκατάσταση λογισμικού με την Υπηρεσία αναβάθμισης!Ήταν ένα πρόβλημα αυτο στην προηγούμενη έκδοση λογισμικού,το οποίο διορθώθηκε στην τελευταία έκδοση(R1DA032)!

Link to comment
Share on other sites

Κάνε επανεγκατάσταση λογισμικού με την Υπηρεσία αναβάθμισης!Ήταν ένα πρόβλημα αυτο στην προηγούμενη έκδοση λογισμικού,το οποίο διορθώθηκε στην τελευταία έκδοση(R1DA032)!

 

κ δλδ πως γινεται η απεγκατασταση λογισμικου?

απλα περνας απο πανω το καινουριο λογισμικο?

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς!Κατέβασε από εδώ το πρόγραμμα,εγκατέστησέ το,τρέξτο και θα σε καθοδηγήσει!

 

http://www.sonyericsson.com/cws/support/softwaredownloads/detailed/updateservice/c905?lc=el&cc=gr

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς!Κατέβασε από εδώ το πρόγραμμα,εγκατέστησέ το,τρέξτο και θα σε καθοδηγήσει!

 

http://www.sonyericsson.com/cws/support/softwaredownloads/detailed/updateservice/c905?lc=el&cc=gr

 

ευχαριστω φιλαρακι αλλα με αυτο το προγραμμα απλα δε μπορω να κανω δουλεια γιατι μου λεει συνεχεια πως εχω το τελευταιο λογισμικο κ πως δεν υπαρχει καποια διαθεσιμη αναβαθμιση!δεν ξερω τι κανω λαθος!φορτισμενη μπαταρια τιγκα βγαλε βαλε μπαταρια κ κρατα πατημενο το πληκτρο c μεχρι να ζητησει απελευθερωση του!αυτα κανω αλλα τζιφος η δουλεια!

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Δε σε ρωτάει,παρ'όλο που έχεις την πιο πρόσφατη έκδοση λογισμικού αν θες να την ξαναπεράσεις; :confused:
Link to comment
Share on other sites

Δε σε ρωτάει,παρ'όλο που έχεις την πιο πρόσφατη έκδοση λογισμικού αν θες να την ξαναπεράσεις; :confused:

 

οχι δεν μου αναφερει κατι τετοιο!

 

οχι δεν μου αναφερει κατι τετοιο!

 

επισης φιλε εχω αλλη μια απορια!εχω χασει εδω κ καιρο το wayfinder navigator δλδ οταν πηγαινω στην πλοηγηση δεν μπαινει μεσα!τελικα κατεβασα μια αλλη εκδοση απο την sony ericsson σαν εφαρμογη αλλα παλι στην πλοηγηση δεν μπαινει!πως μπορει να χαθηκε?εγω βασικα υποψιαζομαι την καρτα μνημης που ειχα αλλαξει πριν καιρο αλλα κα παλι δεν νομιζω να παιζει ρολο εφ οσον σαν εφαρμογη ειναι εγκατεστημενη μεσα στο κινητο!

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο περίεργη η συμπεριφορά του 905 σου,ομολογουμένως!Kαλύτερα πήγαινέ το σε κάποιο σέρβις με την απόδειξη αγοράς και πες τους να σου κάνουν επανεγκατάσταση λογισμικού,επειδή στο σπίτι δε στο επιτρέπει!Ανεφερε τους επίσης και το πρόβλημα με την εφαρμογή που εξαφανίστηκε!Λογικά,θα στο έχουν έτοιμο αυθημερόν,χωρίς να πληρώσεις εννοείται!Επίσης,φρόντισε να κρατήσεις αντίγραφα ασφαλείας από μηνύματα,επαφές,εικόνες,ήχους κλπ. Επειδή διαγράφονται όλα!!Χρησιμοποίησε το πρόγραμμα myphoneexplorer απ'τη διεύθυνση http://www.fjsoft.at/en/ .
Link to comment
Share on other sites

Κάνε επανεγκατάσταση λογισμικού με την Υπηρεσία αναβάθμισης!Ήταν ένα πρόβλημα αυτο στην προηγούμενη έκδοση λογισμικού,το οποίο διορθώθηκε στην τελευταία έκδοση(R1DA032)!

 

τo έχω κάνει 3 φορες αυτό αλλα τίποτα αυτήν την έκδοση έχω θα τω "ξανακανω" αύριο και θα σας πω νέα

Link to comment
Share on other sites

αυτό ακριβώς κάνει φιλε μου,δηλαδή μονο προσωρινή είναι αυτή η λυση? υπάρχει περίπτωση με μια νέα ανάβαθμιση στο μέλλον να διορθωθεί?

Δυστυχώς εγω εχω κάνει 2 αναβαθμίσεις, αρχικα ξαναεγκατέστησα το λογισμικο που ήδη είχε το κινητο γιατί δεν υπήρχε διαθέσιμη νεα εκδοση (R1BA042), και μετά εβαλα το R1DA032. Το πρόβλημα δυστυχώς εξακολουθεί να παρουσιάζεται με την ίδια συχνότητα.

Πρέπει να είναι πρόβλημα στο hardware.

Ασχετο. Ισως δεν το προσέξατε αλλά η τελευταία αναβαθμιση βελτιώνει την ποιότητα του βίντεο. Ανεβάζει την ανάλυση : ΟΧΙ! Τότε πώς? Απλά διπλάσιαζει το bit rate με αποτέλεσμα το βιντεο να ειναι πιο καθαρό, με λιγότερα σπασίματα-τεχνουργήματα και γενικα δείχνει καλύτερο

 

Κάνε επανεγκατάσταση λογισμικού με την Υπηρεσία αναβάθμισης!Ήταν ένα πρόβλημα αυτο στην προηγούμενη έκδοση λογισμικού,το οποίο διορθώθηκε στην τελευταία έκδοση(R1DA032)!

Δυστυχώς σε εμενα δεν έκανε τίποτα όπως προανέφερα. Εχω πρόσβαση σε 2 C905 που ειδαν στα σωθικά τους και τις 2 εκδόσεις λογισμικού R1BA042 και R1DA032, και το ενώ πρώτο κινητό δεν παρουσίασε ποτέ πρόβλημα, το δεύτερο καθε τρεις και λιγο κολλαει στο WIFI. Το ενδιαφέρον είναι ότι το κινητο με το πρόβλημα ειναι πιο καινουργιας κατασκευης απο το απροβληματιστο. Πιστέυω οτι φταει το τσιπακι (module) του WIFI.

ΟΛΑ ΚΑΛΑ
Link to comment
Share on other sites

Ναι. Κάνε back up των επαφών και των δεδομένων σου στην κάρτα μνήμης.

 

Επίσης να σε καλωσορίσω στο φόρου και να σε παρακαλέσω να μην γράφεις με λατινικούς χαρακτήρες αντί των ελληνικών. Τα γκρίκλις κάνουν το κείμενο δυσανάγνωστο και κουραστικό, ενώ χάνεται η πολύτιμη δυνατότητα της αναζήτησης.

"Η χειρότερη άρνηση, η μεγαλύτερη απελπισία, είναι να φουντάρεις στον τόπο σου και να ζεις με τις αναμνήσεις..."

Νίκος Καββαδίας

Link to comment
Share on other sites

εγω παιδες πριν απο λιγο γυρισα απο ενα servise ericsson!το περιεργο πιο ειναι!μολις ανοιξε η υπαλληλος το καπακι της μπαταριας μου λεει τι εγινε εδω?της λεω τι παιχτηκε?ακριβως κατω απο την μπαταρια το πλαστικο σε εσας υποθετω εχει χρωμα μαυρο εμενα ηταν πρασινο!μετα κοιταει το ιμει κ μου λεει απο πια χωρα ειναι?της λεω μη μου πειτε οτι ειναι κινεζικο!οχι μου λεει αλλα δεν ξερω κιολας εχεις καποιον γνωστο στη ericsson?μηπως ειναι εργοστασιακο η κατι τετοιο?οχι της λεω!για να μην περιαυτολογω σε καμια δεκαρια μερες θα το εχω κ θα δουμε αν θα το αναβαθμισουν η οχι!

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

ναι οκ σορρυ! ;)

 

δηλαδη καλυτερα να βγαλω την καρτα μνημης απο τη συσκευη οταν κανω αναβαθμιση ε;

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε σε σέρβις να σου κάνουν φλασάρισμα DPY και εφόσον δε γίνει κάτι θα επιχειρήσουν να αντικαταστήσουν το module του Bluetooth/Wi-Fi(είναι κοινό) και εφόσον ούτε κι έτσι λυθεί το πρόβλημα,θα γίνει αντικατάσταση από το κατάστημα που το αγόρασες ή απ'το σέρβις!
Link to comment
Share on other sites

Θελω να κανω μια ερωτηση,οταν κοιταω να βρω στο GPS δορυφορους, δεν μου δειχνει κανεναν μες στο στοχο στην κατασταση συνδεσης,ενω πανω αριστερα το σημα του GPS ειναι πρασινο.Μετα οταν πηγαινω στο Wayfinder μου λεει οτι δεν λαμβανει σημα GPS. Ξερετε τι μπορει να φταιει?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson C905

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...