Jump to content

[Επίσημο] Nokia E71


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα και καλως σας βρηκα!!

Ειμαι και εγω ενας ευτηχεις κατοχοσ ε71 και ειμαι πολυ ικανοποιημενος με το κινητο

Μια απορια εχω μονο για να βαλω screensaver την ωρα και την ημερομηνια απο που την βαζω?εχω φαει το κινητο αλλαδ εν το βρισκω!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλωσόρισες στο φόρουμ.

 

Ρυθμίσεις- Γενικές- Προσωπικές Ρυθμίσεις- Θέματα- Εξοικονόμηση Ενέργειας.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ

το ειχα βρει αλλα με προβληματισε το ''παιζονται τωρα'' και δεν το εβαλα γιατι φανταστηκα οτι τη ειναι ασχετο με ωρα και ημερομηνια..και ετσι μπερδευτικα

Link to comment
Share on other sites

το κινητο μου μετα την επανεγκατασταση του firmware συνεχιζει να κολαει, αλλα πλεον κανει ΜΟΝΟ του restart και ξελασπωνεται.... επισης δεν συνδεεται με ασυρματο δικτυο αν και τα βρισκει κανονικα....

 

θα περιμενω να ερθει το πρωτο firmware update και αν συνεχισει τα ιδια τερτιπια τοτε θα το φανε στο nokia shop....

Link to comment
Share on other sites

Εαν θελεις κανε στην συσκευη σου και hard format μπορει να στρωσει..

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2253380#post2253380

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

ΕΡΩΤΗΣΗ

Επεσε στα χερια μου χθες ενα iphone και ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ με gps και wifi-internet. Μπορει καποιος να μου πει αν οι αντιστοιχες λειτουργιες στο e71 ειναι αντιστοιχου επιπέδου? ετοιμος ειμαι να παρω το ε71 αλλά το παγωσα με αυτο που ειδα στο iphone....

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου ειναι να ανοιξεις ενα νεο θεμα στους διαξιφισμους:

 

http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=34

 

Εαν θελεις να μαθεις καποιες λεπτομερειες για το Ε71 μπορουμε να σου πουμε αλλα σε αυτη την ενοτητα Δεν μπορουμε να συγκρινουμε τις συσκευες..

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Εαν θελεις κανε στην συσκευη σου και hard format μπορει να στρωσει..

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2253380#post2253380

 

 

ανεφερα παραπανω οτι το πηγα στη νοκια και μου ξαναεβαλε απο την αρχη το firmware....

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειραζει εαν το κανεις hard format απο μονος σου και να τα περασεις απο την αρχη. Οπως σου ειπα μπορει να στρωσει..
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ... Βρέθηκε ένα γκρι που όπως μου είπαν, απλά άνοιξαν την συσκευασία για να το δείξουν ΧΩΡΙΣ καν να το ενεργοποιήσουν... :worry:

 

Αν κσι είμαι λίγο καχύποπτος, πάω να το πάρω. Έχω 5 μέρες να ζητήσω αντικατάσταση. Θα δείξει... :confused:

 

Πάω τώρα και ίσως αργά το βράδυ σας γράψω ένα γρήγορο με τις πρώτες εντυπώσεις. :D

 

Υ.Γ. Αυτό με τις επαφές από outlook και τις εισηγμένες από το ίδιο το κινητό με έχει προβληματίσει. Είναι επιεικώς απαράδεκτο! Αλλά θα το πάρω... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Για δωστε μου τα φωτα σας!!

Θελω να βαλω μια photo wallpaper και να μην αλλαξει το θεμα στο μενου ενα απλo wallpaper αλλα οταν το βαζω δεν πιανει ολη την οθονη και φενεται απο πισω πανω και κατω 2 γραμμες απο το θεμα ..

Πως λοιπον μπορω να το κανω να πιανει ολη την οθονη η photo μου!!

ΑΑΑ και να πω οτι η photo ειναι για το κινητο σγκκριμενα και δεν ειναι πιο μικρη η κατι αλλο την εχω κατεβασει απο internet!

Eyxaristv

Link to comment
Share on other sites

Για δωστε μου τα φωτα σας!!

Θελω να βαλω μια photo wallpaper και να μην αλλαξει το θεμα στο μενου ενα απλo wallpaper αλλα οταν το βαζω δεν πιανει ολη την οθονη και φενεται απο πισω πανω και κατω 2 γραμμες απο το θεμα ..

Πως λοιπον μπορω να το κανω να πιανει ολη την οθονη η photo μου!!

ΑΑΑ και να πω οτι η photo ειναι για το κινητο σγκκριμενα και δεν ειναι πιο μικρη η κατι αλλο την εχω κατεβασει απο internet!

Eyxaristv

Για να καλύπτει η φωτογραφία όλη την οθόνη θα πρέπει να την ενσωματώσεις σε θέμα, δηλ να φτιάξεις ένα δικό σου.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Για να καλύπτει η φωτογραφία όλη την οθόνη θα πρέπει να την ενσωματώσεις σε θέμα, δηλ να φτιάξεις ένα δικό σου.

 

 

Και πως γινεται αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια....το τηλέφωνο εχει βγει στην αγορά?

ένας Γερμανος λέει δεν εχει ερθει ακόμα και δεν ξερουν πότε, άλλος Γερμανός λέει με παραγγελία το φέρνει.....:wacko:

ΤΙ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΙΣΧΥΕΙ?? θελω να το πάρω με την επιδότησή μου. πόσο ακόμα να περιμένω??

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος απο cosmote το παραγγελνεις και σου το φερνου στο σπιτι τα καταστηματα δεν το εχουν και αν παρεις να στο φερουν σπιτι δεν ξερω ποσο θα σου παρει!!
Link to comment
Share on other sites

Και πως γινεται αυτο?

Θα μπεις στο forum.nokia.com και θα κατεβάσεις τo πρόγραμμα Carbide.ui για συσκευές S60. Με αυτό μπορείς να φτιάξεις θέματα. Επίσης υπάρχουν και 1-2 εφαρμογές που τις εκάνεις εγκατάσταση στο κινητό και έχει έτοιμες φόρμες θεμάτων και εσύ απλά αλλάζεις κάποια πράγματα. Δεν θύμαι πως λέγονται αλλά αν κάνεις μια αναζήτηση στο xxxxxxxxxxxxx θα τις βρεις.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ειχε καρτα μνημης 2GB!!

Λογικα ολα θα εχουν δεν γινεται μερικα να εχουν και μερικα να μην εχουν!!

Link to comment
Share on other sites

thanks mate

Γεννικοτερα απο την χρηση του τηλ εισαι happy? wifi? gps?? μου το προτεινεις ανεπιφυλακτα? κατι ακόμα.... το flash τησ camera λειτουργει ανεξάρτητα σαν φακος?

thanks again

Link to comment
Share on other sites

Εγω πρωσωπικα ειμαι πολυ ευχαρηστημενος απο το κινητο ειναι οτι καλυτερο απο wi-fi ειναι μια χαρα βρισκει κατευτευθειαν τα δικτυα και το gps την πρωτη φορα παιρνει λιγη ωρα (10λεπτα περιπου) και εμτα το βρισκει πολυ γρηγορα.

Αν το σκεφτεσε να το παρεις εγω σου λεω παρτο ειναι παρα πολυ καλο κινητο!

(Παντα η γνωμη ειναι πρωσωπικη)

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να γινεται φακος συνηθως τα νοκια δεν το εχουνε αυτο!!

Για σιγουρα δεν σου λεω δεν το εχω ψαξει!!

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε, δεν γίνεται να μείνει ανοιχτό το φλας για φακός. Ούτε με φαρμογή μπορείς να το πετύχεις.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια, το εχω εδω και λιγες ημερες και αν και οι περισσοτεροι δεν το χρειαζεστε, εγω θα κανω ενα ριβιου απο την πλευρα μου - εστω και περιορισμενο - αφου ακομη δεν εχω επεκταθει σε ολες τις λειτουργιες/δυνατοτηες...

 

Ως εμφανιση ειναι εξαιρετικο. Και απο ποιοτητα κατασκευης και απο φινετσα ειναι απο τα καλυτερα κινητα που περασαν απο τα ματια μου. Στοιβαρο, ομορφο, γυαλιστερο...

 

Ως σημα, κανενα παραπονο. Μεσα σε ασανσερ ημουν και μιλουσα καμπανα - δεν ισχυει το ιδιο για το Ρ900, Ρ910, HTC TyTn που λειτουργησαν στο ιδιο ασανσερ με διακοπες και κλησεις στο βροντο...

 

Πληκτρολογιο. Χμμμ... Δεν θα ειμαι πολυ αυστηρος γιατι το εχω λιγες ημερες και ηδη οι περισσοτεροι μου εχετε πει πως χρειαζεται εξοικειωση. Παντως, δεν ειναι ευκολο να πληκρολογησω χωρις λαθη.

 

Το πιο περιεργο ολων ειναι κομματι επισης του πληκτρολογιου: Οταν το αγορασα, δεν ειχε καν περασει απο το μυαλο μου οτι ΚΑΙ τα πληκτρα με τους αριθμους (που χτυπουμε για να κανουμε κλησεις) εχουν το ιδιο μεγεθος. Οποτε φανταστειτε την εκπληξη μου οταν εκανα την πρωτη κληση! Εψαχνα να βρω απο που παιρνω αριθμους... Ηταν ξενερα οφειλω να πω, αλλα μαλλον το συνηθιζω.

 

Επαφες. Το μεγαλο μου αινιγμα. Μερικες ωρες πριν το αγορασω, σας εβλεπα να διαπιστωνετε πως μπλεκει ελληνικες και ξενες καταχωρησεις (οποιος δεν το εχει υπ οψιν του ας δει 2-3 σελιδες πισω). Ηταν αντικινητρο αλλα το ειχα παρει αποφαση. Επιβεβαιωνω λοιπον κι εγω οτι οσες επαφες παρει απο το outlook τις βρισκει μια χαρα οταν τις αναζητας με ελληνικα γραμματα, αλλα οταν γραψεις επαφη στο ιδιο το κινητο... βραστα Χαραλαμπε... Π.χ. Ελενη Μαρκου απο outlookτο ψαχνεις πληκτρολογωντας ακριβως τα εληνικα γραμματα. Αν εχεις κανει την καταχωρησητης επαφης απο το ιδιο το κινητο, θα την βρει μονο αν γραψεις eλenh maρkou.

 

Το χειροτερο βεβαια ειναι οτι και το προγραμμα της nokia για την επικοινωνια με τον υπολογιστη, ενω σου δινει την επιλογη να γραψεις νεες επαφες στο PC για να τις παρει στο κινητο, ελληνικα ...γιοκ.

 

Επισης, η καταχωρηση γινεται με μικτα Ελληνικα και Αγγλικα. Π.χ.

"Αναγνωστου

Ανδρεαδης

Antony

Andreu"

κ.ο.κ.

 

Αυτο ομως ειναικαι καλο και κακο. Μπορει να τα κανει αχταρμα στον καταλογο, αλλα ξερεις με αρκετη ακριβεια, που θα βρεις αυτο που θες.

 

Πολυπλοκες επαφες, εχουν ακομη περισσοτερο ζορι. Τι εννοω. Ειναι που ειναι το outlook για τα μπαζα, αντε να βγαλεις ακρη στην συνενοηση με το Ε71... Στο outlook υπαρχει ενα πεδιο για να καταχωρει κανεις ΟΝΟΜΑ, ΕΠΩΝΥΜΟ. Αν ομως καποιος θελει να βαλει γιατρους στον καταλογο του τα ονοματα των οποιων δεν μπορει να θυμαται, ψαχνει να βρει τσαλιμακια που θα τον βολεψουν. Εγω ας πουμε, εγραφα: "ΓΙΑΤΡΟΣ Κωστας Μαρινος", "ΓΙΑΤΡΟΣ Δημητρης Κοτσιφας" κ.ο.κ. Στο παλιο μου τηλεφωνο η καταχωρηση γινοταν:

 

Γιανοπουλου Σοφια

ΓΙΑΤΡΟΣ Κωστας Μαρινος

ΓΙΑΤΡΟΣ Δημητρης Κοτσιφας

Γιασεμη Μαρια

κ.ο.κ.

 

Ετσι, συγκεντρωνα τις ιδιοτητες πολλων προσωπων ολες μαζι.

Τωρα ομως, το Ε71 καταλαβαινει το ενδιαμεσο ονομα ως Πατρωνυμο. Και οπως ηδη ξερετε, καταχωρηση με πατρωνυμο ειναι αδυνατη - αλλα και αστεια...

 

Ειμαι λοιπον υποχρεωμενος να κατσω στον υπολογιστη για τον επομενο μηνα και να τροποποιω ΟΛΕΣ τις επαφες μια προς μια ως εξης:

 

Κωστας-Μαρινος ΓΙΑΤΡΟΣ

Δημητρης-Κοτσιφας ΓΙΑΤΡΟΣ

Λευτερης-Στασινος ΓΙΑΤΡΟΣ-Παθολογος-Ευαγγελισμος

 

για να μου κανει καταχωρηση αναλογη με αυτη που ειχα πριν. Δηλαδη, γραφω διαχωριζοντας ονοματαμε παυλες ωστε να παρει ονομα και επωνυμο ως μια λεξη (χωρις κενο) και να την καταχωρησει στο πεδιο "ονομα" και ιδιοτητα η συνδυασμο ιδιοτητων παλιμε παυλες ωστε να την εκλαβει επισης σαν μια λεξη και να την καταχωρησει ως επωνυμο - με το οποιο θα κανει καιτην αναζητηση.

 

Εχω περιπου 5500 επαφες... ευχηθειτε μου κουραγιο...

 

Ο επεξεργαστης ειναι αψογος αν και δεν εχω φορτωσει ακομη πραμα. Σελιδες (μεσω wifi) και εφαρμογεςπαντος ειδους πενε πετωντας. Αφου εντυπωσιαστηκε ακομη και ο κουνιαδος μου που ειναι κομπιουτερας και εχει παρει τετραπυρηνο υπολογιστη οταν εγω μαθαινα οτι βγαινουν διπυρινοι...

 

Θα χρειαστω την βοηθεια σας με τα προγραμματα που δεν εχω ιδεα πως να περασω και πως να ενεργοποιησω. Αλλα γι αυτο θα γραψω αλλη στιγμη. Ασε πρωτα να συνελθω με τις επαφες (που εδω που τα λεμε θελανε κι ενα καλο ξεκαθαρισμα)

 

Θηκη: Καλη, εντυπωσιακη στην αρχη, αλλα απο την αρχη κι ολας διαπιστωνεις οτι ειναι φτηνη, υπερβολικα μαλακη γιατι διπλωνει και στραβωνει ευκολα, και το κυριοτερο, δεν μπορεις να την μεταφρεις με κανεναν αλλο τροπο απο το να την στριμωξεις στην κωλοτσεπη. Θελει κλιπ, λουρακι, οτιδηποτε. Ετσι ειναι σχεδον αχρηστη. (προσωπικη αποψη παντα...)

 

Το λουρακι απορω και που το εχουν στην συσκευασια. Τετοιο κοσμημα, ποιος θα το κρεμουσε απο ενα απλο λουρακι;

 

Αν πεσει κατω...Αστο καλυτερα. Ειναι βαρυ και προτιμω να μην το σκεφτομαι... (δεν εχει πεσει αλλα με πιανει το αγχος οποτε το ακουμπαω σε τραπεζι. Αγχος με πιανει μη τυχον και καθησω και πανω του...)

 

Καποια στιγμη, ενω το ειχα συνδεδεμενο με τον Η/Υ μεσω καλωδιουφυσικα, μου τραβαει ενα ψιλοκολλημα που με κουφανε... Ο Η/Υ βγαζει μηνυμα "το τηλεφωνο αποσυνδεθηκε απο το USB" - η κατι τετοιο - κι εγω τσεκαρω το καλωδιο καιτο βρισκω ο.κ. Κι οπως το κοιταζω, κανει ενα τσαφ και σβηνει! Πριν προλαβω να πανικοβληθω ομως, αναβει παλι μονο του και μαλιστα με παει στην πρωτη σελιδα χωρις ΡΙΝ κτλ. Δηλαδη δεν εκανε reset απλα εσβησε η οθονη και ξανααναψε. Και μετα ξανασυνδεθηκε με τον Η/Υ... Ελα Χριστε και Παναγια... Δ=Σας εχει τυχει;

 

Φωτογραφιες: Δεν με χαλαει που νεταρει με το πληκτρο "τ". Με χαλαει γιατι ακομη και τα 3,2 mp δεν ειναι λιγα για να βγαζει τοσο φτωχες φωτογραφιες...

 

Οθονη: Δεν περιμενα να ειμαι ΤΟΣΟ ικανοποιημενος απο την οθονη. Τελικα δεν χρειαζομαστε μια τεραστια οθονη αλλα μια απλα πλατια οθονη που να βολευει το ματι. Και το Ε71 θεωρω οτι το κανει αυτο πολυ καλα. Εμενα η οθονη μου φτανει και περισσευει. Το μονο που βρισκω λιγο περιεργο ειναι οτι στις επαφες, δεν χωραει να δειξει πολλα και πρεπει να ψαξεις για να δεις την πληρη καταχωρηση που εχεις κανει, με καποιες επιπλεον ας πουμε σημειωσεις.

 

Τραβαει τα βλεμματα; Σιγουρα ΝΑι.

Ειναι ακριβο; Οποιος ακουσε την τιμη, δεν το πιστευε. Συνηθως τα qwerty κινητα ανεβαινουν ψηλα γιατι τα θελουν και ανθρωποι με αυξημενες επικοινωνιακες αναγκες. Αυτο ειναι καλα. 450 ευρω σκετη συσκευη, 220 την πηρα τελικα (και οχι 150 που νομιζα) με την επιδοτηση.

 

Σας κουρασα, αλλα αν βοηθησα εστω και εναν απο εσας, αξιζε τον κοπο.

Συνεχιζω το ψαξιμο και τα ξαναλεμε...

Link to comment
Share on other sites

Αν πεσει κατω...Αστο καλυτερα. Ειναι βαρυ και προτιμω να μην το σκεφτομαι... (δεν εχει πεσει αλλα με πιανει το αγχος οποτε το ακουμπαω σε τραπεζι. Αγχος με πιανει μη τυχον και καθησω και πανω του...)

 

 

Μου έχει πέσει κάτω 3 φορές αλλά δεν καταλαβαίνει τίποτα...για γερές πτώσεις μιλάμε...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...